XIJXEMOOPELCLOECK t Kfeecêecicht Jluêticaties Jiucqed&ike Stand. JiacMktichten Adaeetenüm Verwachting Buitenlandsch weeroverzicht. Het zwemmen in de oudheid. SIMON, AAFJE RUITER, JOHANNES WILLEM FREDERIK WARNERS, WILLEM ADRIANUS BIERMAN, Meest matige noordwestelijke tot noorde lijke wind^ aanvankelijk zwaar bewolkt tot betrokken; later opklarend; weinig of geen regen; weinig verandering in temperatuur. Koel weer met aanhoudende regenkansen. Het gebied van hoogen luchtdruk in het westen nam nog in omvang toe. Het breid de zich vooral naar het noorden uit en reikt reeds tot over IJsland. In het geheele westen is het weer bewolkt en koel, met plaatselijk lichten regen. Over het oosten ligt een gebied van hoogen luchtdruk met minder hooge barometerstanden dan in het westen, doch met bewolkt weer en zeer hooge temperaturen. Over Scandinavië en het oostelijk deel der Noordzee ligt een vlak minimum met lage wolken en regen. In zuid-Frankrijk is het minder warm, evenzoo in zuid-Duitschland en ons land, op de Britsche eilanden veranderde de tem peratuur weinig. Het gebied van zomerhitte ligt tot hoog in het noorden en tot binnen den Poolcirkel. In de Alpen heerscht mooi zomerweer. Er wordt' geen zware onweers regen gemeld. Het is te verwachten, dat het weer in onze omgeving bewolkt zal blijven, met nu en dan wellicht lichte regen en niet te hooge temperaturen. MEDEDEELING AAN DE LANDBOUW. In het etmaal van 's avonds 13 tot 's avonds 14 Juni is in Noordholland in de omgeving van Broek op Langendijk de weersgesteldheid gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte, in Fries land eveneens, behoudens plaatselijk te weinig regen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 21.53 uur 4ot 4.07 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (In zomertijd). Juni. Hoog water. Laag water. Dat. vjn. n.m. v.m. n.m. 16 10.03 10.31 6.14 6.43 17 11.03 11.33 7.07 7.41 18 0.07 8.11 8.51 19 0.41 1.16 9.17 9.55 HOOG- EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. Hoog water. Laag water. Dat v.m. n.m. v.m. n.m. 16 10.00 10.28 6.02 6.31 17 11.00 11.30 6.55 7.29 18 0.04 7.59 8.39 19 0.38 1.13 9.05 9.43 Verdediger van M. Hendriks is mr. P. Trippels te Roermond, terwijl Wim en Jan Janssen en Dut verdedigd worden door mr. E. Daub, Venlo. De belangstelling van het publiek voor de behandeling der rechtzaak tegen de vier verdachten van den roofoverval op pastoor Litjens te Geijsteren was vrij groot. Een groep politiemannen hield de wachtende menschen in bedwang. De publieke tribune was spoedig geheel gevuld en velen moesten buiten wachten. Even vóór tien uur komen de getuigen binnen. Voorts liggen op de tafel der rech ters de stille getuigen: een regenjas, een pet, een trui, een overjas, een paar schoe nen 'n witte doek, waaraan bloed kleeft, en en een witte doek, waarana bloed kleeft, en een doos met gipsafdrukken. Ook een da mesfiets, het karretje van Wimke Janssen, staat er bij. Om tien uur komt de rechtbank binnen. Van het gerechtshof te 's Hertogenbosch zien wij verder nog mr. Meszink, advocaat- generaal, en mr. D. Ducroix, substituut- griffier. Dan worden de verdachten binnen geleid. Drie van hen zijn gestoken in blauwe colbertjes. Hendriks is in het grijs. Als eerste wordt verhoord Albertus Dut. Hij doet een eenvoudig verhaal, dat vrijwel overeenkomt met zijn verklaringen voor den rechter-commissaris op 15 April. Hendrikx is op 29 Januari in café Geradts te Venlo bij hem gekomen en heeft gezegd, dat er iets was op te knappen. De beide Janssens wis ten er meer van. Zij zouden bijeenkomen bij een kapelletje aan den Horsterweg. Dut zegt, dat hij aanvankelijk dacht, dat het ging om èen kraakje bij een kolenboer in Geijsteren. Bij het kapelletje hoorde hij, dat het ging om een professor. Aan een pastoor had hij heelemaal niet gedacht. Gekomen in de buurt van het huis van den professor, zagen zij een man pas- seeren. Volgens Wimke Janssen was dat de pastoor. Toen later vier fietsers passeerden, verborgen zij zich achter een hooimijt. Hier hoorde Dut voor het eerst, dat het om den pastoor ging. Men zou dezen naar buiten lokken en zeggen, dat er een auto-ongeluk gebeurd was. Zoo werd gedaan. Toen de pastoor aan de deur verscheen, greep Dut hem vast en toen hij riep, hield Hendrikx hem een hand op den mond. Toen schoten ook de Janssens toe en men legde de panstoor op den grond. Toen Dut hem de hand op den mond hield, beet de pastoor hem. Hij gaf hem toen een klap op het hoofd. Wimke haalde vervolgens de sleutels uit den togo. Toen de pastoor weer riep, werd hem een doek voor den mond gehou den, waarna men hem naar binnen droeg. Hierop werd het huis doorzocht. Volgens de verklaringen van Dut zouden zij eerst de doek voor den mond van den pastoor hebben losgemaakt. De president betwijfelt dit echter en is van meening, dat dit een der laatste dingen is geweest die men gedaan heeft. Dut geeft dit tenslotte toe. Met z'n vieren zijn zij toen naar boven gegaan. Toen men hoorde bellen, heeft men aan den achterkant het huis verlaten. (Wordt vervolgd). De heer G. van Voorst schrijft ons: Nu Nederland met inspanning van alle krachten Amerika ten opzichte van het dameszwemmen van de eerste plaats heeft verdrongen en niettegenstaande de felle concurrentie van de Deensche Ragn- hild Hveger in den laatsten tijd, toch nog steeds de eerste plaats weet te handhaven, is het weieens aardig na te gaan wanneer het zwemmen in ons land zijn entree deed en hoe in de grijze oudheid het zwemmen werd beoefend. Hoewel het zwemmen in ons land door de heeren der schepping reeds een honderd jaar wordt beoefend, bestaat deze sport voor onze dames veel korter, omdat het zwemmen voor dames niet paste en eerst voor een vijftig jaar terug onze eerste meisjes het zwemmen als zoodanig gingen leeren. Men ziet dus, dat het dameszwem men nog maar zeer kort in ons land be staat en ook nog zelfs vooral in de eerste jaren groote tegenwerking moest onder vinden. Onze dames hebben echter op niet weinig verrassende wijze hun achterstand ingehaald en, het moet gezegd tot onze schande, ons mannen hebben zij voorbijge streefd. Zij immers zyn op een plaats ge komen, waar wij nog niet aan kunnen den ken. We kunnen gerust zeggen, dat onze Hollandsche meisjes in alle zweminrichtin gen der wereld worden gevreesd als zeer ernstige tegenstandsters. Hoe stond het nu vroeger met de zwem- sport? De eerste openbare zwemschool in ons land werd geopend in het jaar 1818 te Scheveningen, terwijl de eerste zwem inrichting in Europa werd geopend te Pa rijs in het jaar 1760. Vóór 1760 was er dus in heel Europa nog geen zwemschool te bekennen. Eerst langzaam aan volgden verschillende plaatsen in Europa het door Parijs gegeven voorbeeld. Zwemmen behoort tot de oudste sporten. Al dit neemt echter niet weg, dat het zwemmen behoort tot de oudste sporten, die door de. menschen beoefend zijn. Het staat immers als een paal boven water vast, dat de mensch uit de grijze oudheid volkomen met het water ver trouwd was en dat het zich voortbewegen in het water een aangeboren eigenschap was; het zwemmen behoefde zelfs niet ge leerd te worden.. De mensch zwom reeds van natura. We behoeven slechts te wijzen op de oudste voorstellingen in steen van Assyriërs en Babylonïërs, welke op het zwemmen betrekking hebben. Bij de Grie ken en Romeinen was het baden een dage lij ksche gewoonte, waarvoor door hen enorme badhuizen werden gebouwd. In het Britsche museum te Londen en in het Kai- ser Friedrich museum te Berlijn kan men voorstellingen van zwemmers en zwemsters uit de oudheid bezichtigen, o.a. van Assyri- sche soldaten van ongeveer 800 jaar vóór Christus. Ook de in het Louvre te Parijs aanwezige Grieksche vaas, welke dateert van 500 jaar vóór Christus, toont ons reeds een crawl-zwemmend vrouwenbeeld. De beken de voorstelling van Leander, wijst er even eens op, dat in dien tijd het zwemmen veel beoefend werd. De sage van Leander is ons uit Ovidius' werk bekend. Deze jongeling uit Abydos zwom eiken nach' den Hellespont over, om zijn geliefde Hero te bezoeken. Hero was te Gestos priesteres van Aphrodite en eiken avond ontstak zij haar licht, dat Leander tot baken moest dienen. Eenmaal vergat zij haar licht aan te ste ken, waardoor Leander verdwaald raakte en jammerlijk in de golven omkwam. Uit wanhoop en zelfverwijt stortte Hero zich van haar uitkijktoren in zee. Op de Leandermunt uit Abydos (derde eeuw na Christus) ziet men Leander zich met den crawlslag door het water bewegen. Hero licht hem vanuit den uitkijktoren bij en Eros vliegt "boven hem met een fakkel. De beroemde schilder Appelles werd door de sage van Leander tot een schildery geïnspireerd, welk schilderij echter verlo ren is gegaan. Bij de Romeinen was de Tiber de oudste zwemgelegenheid, gelegen naast het Sport terrein, den Campus Martius. Sedert de derde eeuw voor Christus lieten de rijke burgers in hun landhuizen particuliere baSsins (piscinae) aanleggen. Het is wel zeer merkwaardig, dat alle zwemvoorstellingen op afbeeldingen van vazen, muurschilderingen, mozaïken en munten uit den ouden tijd ons steeds den crawslag doen zien, de zwemwijze, die door ons vaak als modern wordt be schouwd. Zelden wordt gerept van borst- zwemmen, dat algemeen bij ons door den zwemmeester wordt geleerd. De voornaamste zwemmethode was in de oudheid ongetwijfeld dus de crawl, die wy ook thans nog bij de meeste natuurvolken, zooals bij de Negers, Indianen en de bewo ners van de Zuidzee-eilanden aantreffen. We zien den crawl afgebeeld, zelfs o.a. op een Egyptische hiëroglyph van 3000 jaar vóór Christus. Het is wel het oudste bewijs, wat we bezitten, dat deze beenslag door de Egyptenaren werd beoefend. Hier is het uithalen en achterwaarts strekken van de armen van den zwemmer zeer duidelijk weergegeven. Op een in een Myceensch graf gevonden brokstuk van een zilveren hoorn kan men de armen en beenen van vijf van deze zwemmers onderscheiden en in den klassieken tijd biedt de uit 560 voor Christus dateerende Frangois-vaas, genaamd naar den vinder, te Florence een afbeelding van een voorsteven van een landend schip en een zich daaronder bevindenden zwem mer wiens bewegingen duidelijk waar neembaar zijn. Ovidius beschrijft, hoe Leander krachtig en gestaag de armen voorover sloeg in het water. Het is trouwens verklaarbaar, dat Leander den crawslag, die verreweg de snelste is, verkoos, om hiermee spoedig bij Hero te kunnen zijn. Interessant is ook een passage uit de Dionysiaca van der, Egyptenaar Nonnos (vijfde eeuw na Christus), waarin Dionysos zijn vriend Ampelos uitdaagt tot een zwem wedstrijd in de rivier de Paktolos, „krach tig bewogen zich wervelend de beenen op het water en roeiden de handen". Het zwemmen geraakte op den achtergrond. In de middeleeuwen raakte het zwemmen meer op den achtergrond. Men ging het namelijk niet welvoegelyk vinden. Zoo werd het baden en zwemmen door hervor mers als Luther en Zwingli in den ban ge daan en de schoolmeesters verboden het hun leerlingen ten strengste. Zwemmen en baden was niet meer geoorloofd en men kon in dien tijd zeggen, dat de beschaafde menscheid niet kon zwemmen. Eerst in het einde van de 18e eeuw werd dit vooroordeel overwonnen en moest de wereld weder opnieuw de sensatie van het kunnen zwemmen beleven. Het was nl. in dezen tijd dat een geestelijke in Italië zee baden voor zijn gezondheid moest gebrui ken en de merkwaardige ontdekking deed, dat het lichaam van een levend mensch in water bleef drijven zonder de geringste hulp van een beweging te maken. Hij con stateerde, dat hoofd en hals bij de juiste houding boven water blijven zoodat het ademhalen niet belemmerd wordt. Guts Muths schrijft in het begin van de negentiende eeuw in het voorwoord van zijn Kleines Lehrbuch der Schwimmkunst: „Het zwemmen moet een hoofdstuk der opvoeding worden. Tot nu toe is het ver drinken mode geweest, omdat het zwem men geen mode was. Zou het nu niet eens goed zijn, indien het zwemmen mode werd". Het is deze Guts Muths, die door bestu deering van de bewegingen van den kik ker in het water, de eerste technische zwemleerwijze met r.ame den schoolslag creëerde. Hij was tevens de schepper van het zwemonderricht op het droge. De crawl slag, die zooals we reeds opmerkten, reeds in de oudheid was beoefend, werd in Europa eerst in 1907 door den Australiër Cecil Healy als iets nieuws geïntroduceerd. Healy had dezen natuurlijken slag afgekeken van de inboorlingen der Polynesische eilanden, die vermoedelijk wel altijd zoo gezwommen zullen hebben. Waar nu deze slag veel sneller was, is het geen wonder dat na 1907 op zwemwedstrijden met het zwemmen van den crawlslag de gemaakte tijden zeer vooruitgingen en binnen zeer kort werd de crawl de basis van het moderne wedstrijd- zwemmen. Inmiddels spraken de dames hier ook een woordje mee. By de Olympi sche Spelen in Stockholm in 1912 zwom men ook de dames voor het eerst mee. Dit nu was een heele stap vooruit en de con servatieve elementen schudden bedenkelijk het hoofd. Doch het ijs was gebroken en het zwemmen der dames nam weldra een verrassende vlucht. Niet alleen het wedstrydzwemmen nam toe, waar uiter aard alleen de uitblinkers (sters) aan deel nemen, doch over de geheele linie nam de belangstelling in het zwemmen toe en zag men allerwege de goede uitwerking van het zwemmen op den gezondheidstoestand van den mensch. In verschillende plaatsen kwamen zweminrichtingen, niet alleen open inrichtingen, welke alleen in de zo mermaanden gebruikt kunnen worden, doch ook overdekte zweminrichtingen kwamen in een steeds grooter wordend aantal plaat sen. In de overdekte zweminrichtingen heeft men het voordeel, dat deze gezonde en heerlijke sport het geheele jaar door beoefend kan worden. Crawl of schoolslag? Ten slotte nog de vraag, die tegenwoor dig zoo vaak gesteld wordt: „Moet by het eerste onderricht niet meer de schoolslag, doch de crawl worden geleerd, gezien de snelheid en gemakkelijkheid, waarmede de crawl-zwemmers en zwemsters zich door het water bewegen? Prof. dt. C. E. Benjamins meent deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden, omdat de schoolslag ongunstiger is voor de voortbeweging in het water dan de andere zwemslagen, doordat de weerstand o.a. door het dieper liggen der beenen, grooter is. De schoolslag is een oneconomische slag, waar bij tal van contrabewegingen, die een wa terverplaatsing in de verkeerde richting bewerkstelligen, plaats hebben. Bovendien is, aldus prof. Benjamins, deze zwemwijze een gekunstelde beweging. Bij de overarmslagen worden meer na tuurlijke bewegingen als het grijpen met de armen en schoppen met de beenen na gebootst. Ongetwijfeld is de crawl niet alleen 'n sneller, maar ook een natuurlijker slag. Tal van Duitsche deskundigen mee- nen eveneens, dat met den crawslag begon nen moet worden. Zij gronden deze mee ning op het feit, dat de techniek van den crawl veel eenvoudiger is. De beroemde trainer Bachrach daarentegen beveelt voor het eerste zwemonderricht den schoolslag aan, omdat het de bedoeling is van den zwemmer zichzelf en zoo noodig anderen te redden en niet uitsluitend om snel te zwemmen. Intusschen hebben de proeven om den schoolslag door den crawl te doen vervan gen, maar matig succes opgeleverd. Immers bij het geven van onderricht, heeft de zwemleeraar de leerlingen niet aan een touw, zooals bij de oude hengel- en lijn- methode, waarbij de bewegingen op com mando kunnen worden uitgevoerd. Boven dien speelt de lichaamsbouw en de licha melijke gesteldheid van den adspirant- zwemmer of zwemster een rol van betee- kenis by de keuze van de voor hem of haar meest geschikte zwemwijze. Het lijkt mij dan ook het beste als beginslag den schoolslag te leeren en voor hen, die daar geschiktheid voor bezitten, den crawl aan te leeren. Alkmaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nrs. 1577 en 1578 zyn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van resp. 18 Maart en 3 Juni 1937, waarbij zijn vastge steld eene verordening tot wijziging der ver ordening op het heffen van een vergunnings recht en van een verlofsrecht in de gemeente Alkmaar en eene verordening tot wijziging der verkeersverordening. Deze verordeningen zijn heden afgekon digd en gedurende drie maanden ter ge meente-secretarie ter lezing gelegd. Zij zijn aldaar tevens in afdruk, tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 16 Juni 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. R. VEENDORP, lo.-Secretaris. HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie ter in zage gelegd een verzoek met bijlagen van het Gemeentebestuur van Alkmaar, om ver gunning tot het oprichten van een schietin- richting op de zolderverdieping van het politiebureau aan het Kerkplein nr. 10. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten stadhuize, mondeling op DINSDAG, 29 Juni a.s., voormiddags te ELF uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen stukken kennis maken. Alkmaar, 15 Juni 1937. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. R. VEENDORP, lo.-Secretaris. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De directeur van het Gemeentelijk Bu reau voor Sociale Zaken deelt aan be langhebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 16 tot en met Dinsdag 22 Juni 1937 de volgende kleuren bons geldig zyn: Margarinebonnen: oranjekleur. Gehaktbonnen: geel met roode streep. Bak- en braadvetbonnen: witte kleur. Alkmaar, 15 Juni 1937. De directeur voornoemd, E. v. d. HEUVEL. ALKMAAR. OVERLEDEN: Simon Verduin, geh. met Klazina Corne- lisse, 54 jaar. Maartje Bruin, geh. met Cornelis van Herwerden, 58 jaar. Aafje Ruiter, geh. met Nicolaas de Heer, 58 jaar. Willem Adrianus Bierman, wedr. van Maria Wilhelmina Lingerak, eerder wedr. van Eva Esbach, 80 jaar. N.V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 14 Juni 1937. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aard appelen 47.20 en Rabarber 3.10 5.10 per 100 K.G.; Aardbeien per 100 slof 3870; Aalbessen per 100 doos 14; Andijvie 0.603.10, Bloemkool le s. 4 6.50, 2e s. 2—3, Kropsla 0.60— 3.10 en Komkommers 1.505.50 per 100 stuks; Asperges 628, Peterselie 22.80, Raapstelen 0.50, Radijs 0.50 3.10, Selderie 0.50—2, Uien 3.50— 5.20 en Wortelen 3.507 per 100 bos; Doperwten 4.507, Peulen 812.50, Snyboonen 27, Dubb. Spercieboonen 28, Tuinboonen 5.50 en Tomaten 12 per 100 pond; Postelein 1356, Spinazie 32 60 per 100 bak. DE AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 15 Juni 1937. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 174000 K.G. PURMEREND, 15 Juni 1937. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en pryzen als volgt: Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 20 partijen, wegende 68000 K.G. Hoogste prys 20.50. Handel goed. Kaas. 17 stapels Kleine Boeren ƒ20.50; 1 stapels Goudsche 20 en Volvette 21 per 100 K.G. 1293 K.G. Boter 1.41—1.48 en weiboter 1.381.41 per K.G.; 435 Run deren, w.o. 165 Vette koeien 6280 cent p. K.G.; 150 Geldekoeien 160—225, 85 Melkkoeien 150f 275, 35 Stieren 5065 cent per K.G., 14 Paarden 120210, handel matig; 79 Vette-kalveren 3060 ct. per K.G., 396 Nuchtere kalveren: slacht f 5 13 en fok f 10—15, 168 Vette varkens (slacht) 4850 cent per K.G., handel vlug; 59 Magere varkens 1826, 316 Biggen 1218, 327 Schapen 15f 29 handel matig; 34 Bokken 415; 817 Lammeren 1215; Kipeieren 2.603.05, Eend eieren 2.75 per 100 stuks; Piepkuikens 0.901; Oude kippen en hanen 3742 y2 cent per K.G.; Konijnen 0.40f 1.50; Een den 3080 cent; Duiven (per paar) 40 ct.; Jonge hanen 542 cent per stuk; 273 Eendeneieren A f 2.05 en 1035 st. Kippen eieren A 2.703.20. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. (Afd. eieren). 110000 st. Eendeieren 2.45 2.70 en 100000 stuks Kippeneieren, waarvan de prijzen als volgt: 65—66 K.G. 3—3.10, 63—64 2.85—3, 60—62 2.75 f 2.90, 58—59 2.65—2.80, 56—57 K.G. 2.85—2.70 en 53—55 K.G. 2.50— 2.60. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Juni 1937. Aanvoer en pryzen waren heden als volgt: 184000 K.G. Aardappelen 6.30—6.90, Drielingen 34.70 en Kriel f 12.80; 120 stuks Bloemkool le s. f 5f 2.20, 2e s. 2; 20500 K.G. Tomaten: A f 24.40—24.80, NOORDSCHARWOUDE, 15 Juni 1937. 9400 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 66.60, Drieingen f 34.10, Kleine 1.60—2.30. B 24.30—25.70, C f 24.8025 en OC 19.20; 2200 bos Peen 6.30—7.H); 96 doosjes Aardbeien f 4.605.80. EIERENVEILING TEXEL. TEXEL, 14 Juni 1937. Op de heden ge houden eieren veiling waren in totaal 72102 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de pryzen als volgt: 5860 K.G. (per 100) 2.60—2.90, 62—64 2.80—3.10, 06—70 3.10—3.50 en 50—56 2.25—2.60. TEXEL, 14 Juni 1937. Op de heden ge houden weekveemarkt waren aanvoer en pryzen als volgt: 7 Paarden 180f 390; 2 Koeien 160170; 7 Graskalveren 18 35; 16 Nuchtere kalveren 1016; 18 Schapen f 15f 22; 10 Biggen f 1014; 2787 Lammeren 1214. PURMEREND, 14 Juni 1937. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstr." Aard appelen: Schotsche muizen 2.25 per kist. 25 K.G.; Dubb. Slaboonen 5.706.30, Snijboonen: Stok 5.10 en Stam (breede) 3.304.50 en Tuinboonen 6166 cent per kist, 15 K.G.; Peulen 7f 12.50 per kist, 50 K.G.; Doperwten 1.201.95, Gew. Blauwschokkers 1.501.80 en BI. Blauwschokkers 1.802.15 per kist, 15 K.G.; Roode Aalbessen 32 cent per K.G.; Aardbeien 615 vijt per pond; Komkom mers 3.408.10 per 100 stuks; Bloem kool 29.20 per 100 stuks; Spinazie 12 46 cent en Postelein 1843 cent per kist. 6 K.G.; Sla 0.60—2.70 per 100 krop; Andijvie 1029 cent per kist; Rabari er 2.707.20 per 100 krop; Wortelen 1 4.3011.40 per 100 bos; Prei f 3.30— 4.60 per 100 bos. Geboren: zoon van C. VENNEKER en E. H. M. VENNEKER— VERBEEK. Houtweg 23. 14 Juni 1937. Heden werden wij verblijd met de geboorte van onze dochter NELLY. M. HEERINGA. A. G. HEERINGA— SALOMONS. Heiloo, 14 Juni 1937. R. Hondsbosschelaan J 34. Heden overleed, na een kortstondige ongesteldheid, zacht en kalm, onze lieve vrouw, moeder en behuwd- moeder in den ouderdom van 58 jaar. N. DE HEER. J. VAN DER POL- DE HEER B. VAN DER POL. Alkmaar, 14 Juni 1937. Geestersingel 48. De teraardebestelling is bepaald a.s. Donderdag n.m. drie uur op de Gemeente» begraafplaats. Na langdurig lyden, over leed nog onverwacht, onze beminde broeder en zwager Herv. Pred. te Schiermon nikoog, in den ouderdom van 32 jaar. J. H. W. WARNERS M. W. WARNERS— VRIJDAG. Volstrekt geen bezoek. Alkmaar, 14 Juni 1937. Eenige en algemeene kennisgeving. In Uwe gebeden bevelen wij aan onzen geliefden zorgzamen Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, den Heer Provenier van het Huis van Zessen, die heden, geheel onverwacht, voorzien van de Genademiddelen der H. Kerk, in den ouderdom van 80 jaar is overleden. Alkmaar, 14 Juni 1937. LindenJaan 96. Uit aller naam, C. BIERMAN. De gezongen H. Uitvaart dienst heeft plaats Donder dag 17 Juni a.s. te 9 uur in de Parochiekerk van de:1 H. Dominicus, waarna te 11 uur begrafenis vanuit het Huis van Zessen op het R. K. Kerkhof, alhier.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 3