N GEHEIMEN DIENST Koninklijke familie heeft Amsterdam verlaten Binnenland HARTELIJK AFSCHEID. r AANKOMST TE BAARN. @©©©o©®e JladiapCOQUWUM ®©«*ooeG| SeuiUetoti Weer zijn duizenden met oranje getooide Amsterdammers naar den Dam gekomen om getuige te zijn van het vertrek van de vorstelijke familie. Het bezoek aan de hoofdstad is nu ten einde. Tegen half vier reed het eere-escort van de huzaren het plein op en stelde zich te genover het paleis op. De a la daumont bespannen calèche en de rijtuigen van het gevolg wachtten reeds voor het paleis. Het carillon liet vaderland sche liederen hooren, de eerewacht van het zevende stelde zich voor het paleis op even als de muziek van het vijfde. Kwart voor vier. De deuren van het paleis openen zich en onder daverend gejuich van de menigte treedt H. M. de koningin, prinses Juliana en Z. K. H. prins Bernhard naar buiten. De ko ningin en de prinses dragen ieder een fraai bouquèt. Bevelen weerklinken, de muziek speelt het Wilhelmus. De stoet zet zich in beweging, voorafgegaan door het eere-es cort huzaren zwenken de rijtuigen het Dam rak op. Direct op het escorte volgen de rij tuigen van den burgemeester dr. W. de Vlugt en den hoofd-commissaris den heer J. Versteeg. Daverende toejuichingen weerklinken op den Dam en lang het Damrak, vriendelijk buigen en groeten de koningin en de prim ses, stram salueert prins Bernhard, die den uniform van ritmeester draagt. Even voor vieren naderde de stoet het Centraal station, waarvoor zicb honderden verdrongen om nog een laatsten blik op te vangen van het vorstelijk gezin, dat Am sterdam een week lang in zijn midden heeft gehad. Hier onderhielden de vorstelijke personen zich nog eenige oogenblikk°n met de auto riteiten, die hen uitgc'eide kwamen doen. In 't bijzonder richtte H. M. de koningin eenige woorden van dank tot den burge meester dr. W. de Vlugt. Op het tweede perron en op de beide niet-afgezette uitloopers had zich een vrij groote menigte belangstellenden verzameld. Toen ongeveer te vijf minuten over vier H. M. de koningin het eerste perron betrad, hief deze menigte een luid gejuich aan. H. M. de koningin gevolgd door het orin- selyk paar, begaf zich onmiddellijk naar den eere-wacht, bestaande uit honderd man der koniklijke marine en de marinekapel en inspecteerde de keuring in het gelid staande mariners, terwijl de pijpers den eeremarsch speelden. Daarop volgde het Wilhelmus van de marinekapel, door alle aanwezigen met ontbloot hoofd aangehoord. Het oogenblik was nu gekomen, waarop de koninklijke familie afscheid zou nemen. Vóór den ingang van den extra-trein, welke uit één loconjotief en twee A. B.-rijtuigen bestond, groetten de vorstelijke personen een laatste maal de aanwezige autoriteiten, het laatst burgemeeser de Vlugt, met wien de koninklijke familie zich ook na het instij gen voor het venster van haar coupé nog eenige oogenblikken onderhield. Toen de trein dan langzaam in beweging kwam, klonk krachtig een driewerf hoera op voor de koningin, voor de prinses en voor den prins, die dezen laatste groet met hartelijk handgewuif beantwoordden. De trein was spoedig uit het gezicht verdwenen en hier mede was het einde gekomen van een feest- week, welke ongekende hoogtepunten van enthousiasme heeft gebracht en die inder daad heeft bewerkt, dat de prins bij zijn aankomst op het Centraal station nu bijna een week geleden gezegd had te verho pen: den band tusschen oranje en de hoofd stad heeft versterkt. De vorstelijke familie te Baarn. Precies op tijd te 4.50 uur stoomde de koniklijke trein met den standaard op de locomotief, het station Baarn binnen. De trein stopte voor de koninklijke wachtkamer op het eerste perron. Nadat eerst een gedeelte van het gevolg was uitgestapt, verscheen H. M. de koningin, in het grijs gekleed, vervolgens de prinses, in het blauw en als laatste van de ko ninklijke familie prins Bernhard in de hu zaren uniform. Na enkele oogenblikken in de wachtka mer te hebben vertoefd, begaf het gezelschap zich naar het stationsplein. Hier werd het vorstelijk gezin door de duizenden belang stellenden begroet. De koningin begaf zich vervolgens met een hofdame in een voor haar gereedstaan de auto. Bij het vertrek wuifde zij haar kinderen hartelijk toe. Prinses Juliana en prins Bernhard bleven nog even onder de luifel van de wachtkamer staan. Na van en kele leden van het gevolg afscheid te heb ben genomen, stapten zij in een auto om zich naar het paleis Soestdijk te begeven. In het paleis Soestdijk werd het prinselijk paar verwelkomd door den intendant van het paleis, jhr. J. A. de Jonge van Zwijns- bergen. H. M. de koningin is rechtstreeks naar 't Loo vertrokken. Telegram aan burgemeester de Vlugt. De burgemeester van Amsterdam deelt mede, dat hij gisteravond het volgende tele gram van H. M. de Koningin heeft ont vangen: „Teruggekeerd op Het Loo wensch Ik, mijnheer de burgemeester, nogmaals de verzekering te geven mijner vreugde en groote voldoening getuige te heb ben mogen zijn van de blijde inkomste Mijner kinderen in de hoofdstad des Rijks en van alles wat hun in de afgeloopen da ten door rijksinspecteurs yoor de werkver schaffing, namens den minister van so ciale zaken., schriftelij!, bericht, dat van een bepaalden datum in Juni af tot nader aankondiging aan die gemeenten geen subsidie zal worden uitgekeerd uit het werkaloosheidssubsidiefonds? ontkennend beantwoord. De minister wenscht echter, in verband met de gestelde vragen, het navolgende te bevestigen, hetgeen hij reeds bij schrijven dato 8 Mei 1937 aan den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in antwoord op vragen van het lid der Twee de Kamer den heer Drees heeft geant woord. „Evenals vorige jaren, zal ook dit jaar door de rijksinspecteurs voor de werkver schaffing worden nagegaan, of en in hoe verre in bepaalde gemeenten de werkver schaffing en/of de steunverleening ge durende eenigen tijd in de zomermaanden geheel of gedeeltelijk zouden kunnen wor den stopgezet. Waar dit jaar voor het eerst na een aantal jaren van voortdurende stijging de werkloosheid niet onbelangrijk daalt, is de minister van meening, dat er dezen zomer in een aantal gemeenten inderdaad aan leiding zal kunnen zijn om de werkver schaffing en/of steunverleening geduren de eenigen tijd te beperken of stop te zet ten. Bij de zich in vele streken des lands ver- loonende opleving in het bedrijfsleven en de daarmede gepaard gaande uitbreiding der normale werkgelegenheid is het stre ven van den minister er op gericht te be vorderen, dat de arbeiders zooveel moge lijk werk in het vrije bedrijf zullen vinden. In sommige gevallen vormt, vooral gedu rende de zomermaanden, werkverschaffing een beletsel, althans een rem voor de ar beiders om vrij werk te zoeken. De minister heeft aan de rijksinspecteurs opdracht gegeven om de hierboven ver melde mogelijkheden zorgvuldig en met groote voorzichtigheid na te gaan en tel kens overleg te plegen met de betrokken gemeentebesturen." Als gevolg van deze overweging zal, in j C i overeenstemming met het advies der be- gen van de zijde van Amsterdams burgerij Ho workver- is ten deel gevallen, en U Mijn warmen dank te herhalen voor de zoozeer uit het hart gekomen ontvangst, welke ook Mij is bereid. WILHELMINA". DE TUIN VAN HET PALEIS SOESTDIJK. Succes voor de Dahliavereeniging, De Nederlandsche Dahliavereeniging ontving dezer dagen van H. K. H. prinses Juliana een dankbetuiging voor de zeer gewaardeerde aanbieding, ter gelegenheid van haar huwelijk, van de beplanting van. den tuin van het paleis Soestdijk met een collectie van de nieuwste, door Neder landsche kweekers gewonnen dahlia's. Thans is de beplanting geheel gereed. Er is een smaakvollen tuin van gemaakt, doorsneden met wandelpaden, zoodat aile soorten goed bezien kunnen worden. Dat was wel noodig, want er zijn niet minder dan 68 soorten geplant, zes planter van elke soort, van eenige soorten meer dan zes planten, zooals reeds eerder medege deeld zijn alleen de nieuwste door Neder landsche kweekers gewonnen dahlia's ge schonken, verdeeld over de volgende klas sen: 36 verscheidenheden semi-cactus dahlia's, verscheidenheid cactus-dahlia, 24 ver scheidenheden decoratieve dahlia's, 6 ver scheidenheden pioenbloemige dahlia's en 1 verscheidenheid halskraag dahlia. De beplanting werd uitgevoerd door drie bestuursleden van de Ned. Dahlia vereeniging, de heeren W. Bruidegom te Baarn, H. Carlee te Heemstede en H. Hornsveld te B„arn. GEMEENTEN ZONDER STEUN. Ministrieele beantwoording. Naar aanleiding van vragen van den heer Drees (s.d.a.p.) in verband met een bericht, hetwelk aan een aantal gemeenten zou gezonden zijn, om van een bepaalden datum in Juni af tot nader bericht aan die gemeenten geen subsidie uit het werkloos- heidssubsidiefonds uit te keeren, heeft de minister van sociale zaken de vraag: Is dezer dagen aan een aantal gemeen- trokken rijksinspecteurs voor de werkver schaffing, in enkele gemeenten de g e meentelijke werkverschaffing kun nen worden ingekrompen of stopgezet. Er kan op dit oogenblik nog niet medegedeeld worden hoever deze maatregel zich zal uitstrekken, aangezien nog geen beslissing over het geheele land genomen is. Het feit, dat een bepaalde gemeente een deel van haar belastirigcapaciteit moet missen ingevolge de daarvoor geldende wettelijke bepalingen; geeft deze gemeente op dien grond nog geen recht om een sub sidie uit het werkloosheid'ssubsidiefonds te ontvangen. Deze verplichte afstand van belastingen heeft immers ónder meer ten doel om de kosten van den werkloosheid eenigermate over alle gemeenten om te slaan. Nu de rijksinspecteurs hebben de be voegdheid om in bijzóndere gevallen., waar zulks noodig blijkt, van de aanvankelijk getroffen regeling af te wijken. Voorts blijft de mogelijkheid open om de arbei ders die niettegenstaande hun daartoe ge dane pogingen, geen werk hebben kunnen vinden in het vrije bedrijf, in centrale werkverschaffing te plaatsen. Uit het bovenstaande volgt tevens, dat het geenszins de bedoeling van den minis ter is om valide werklooze arbeiders on verzorgd te laten, noch ook om denzulken onderstand ingevolge de Armenwet te doen verstrekken. KIND OVER BOORD GESLAGEN. je schipper C. D. van het schip „Salut" heeft bij de politie te Nijmegen aangifte ge daan, dat in de rivier de Waal voor de stad Nijmegen het 12-jarig zoontje van schipper A. M. V. van de „Adrianus" uit Waspik over boo'-d is geslagen en verdronken. Woensdag 16 Juni. HILVERSUM, 301 M. (VARA-uitz.) 8.Gr.pl. 8.05 Toespraak. 8.10 Gr.pl. 9.30 Keukenpraatje. 10. VPRO-morgenwijding. 10.20 Cau serie over kinderbescherming (gr. pl.), Fantasia en deel. 12.Gr.pl. 12.301.45 De Flierefluiters en solist. 2.Melody Circle en soliste. 3.Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 6.— Orgelspel. 6.30 Gr.pl. 7.— Zang. 7.30 VPRO: Onze gees telijke verscheidenheid. 8.Herh. SOS-ber. 8.07 ANP-ber., VARA- Varia. 8.15 Gr.pl. 9.— Wordt de akker goed bewerkt? causerie. 9.10 VARA-orkest. 10.— ANP-ber. 10.05 Orgelspel. 10.30 Fantasia. 11.Rep. dam wedstrijden. 11.10 12.Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz.) 8.— Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.Sopraan en piano. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Het Stichtsch Salonorkest. 2.Gr.pl. 2.15 Viool en piano. 3.— Christ. Kinderkoor Con Amore en piano. 4.— Gr.pl. 4.45 Gelukwen schen. 5.Kinderuur. 6.Gr.pl. (6.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Causerie over het Binnenaanvaringsregl. en stoom machines. 7.— Ber. 7.15 Landbouw- halfuur. 7.45 Rep. 8.— ANP-ber., herh. SOS-ber. 8.15 Nat. herden kingssamenkomst ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van de Statenvertaling. 9.45 Tenor en orgel. (10.05 ANP-ber.) 10.45 Gym nastiekles. 11.12.Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 11.35—11.50 Gr.pl. 12.05 BBC- Northern orkest en soliste. 1.05 Het Coventry Hippodrome-orkest. 1.50 2.20 Gr.pl. 3.10 Het Conventry Colliery-orkest en soliste. 3.50 Pianovoordr. 4.20 Vesper. 5.10 Het MacArthur-kwintet. 5.35 Het BBC- dansorkest. 6.20 Ber. 6.40 Fran- sche causerie. 7.Radiotooneel. 7.20 BBC-Mannenkoor en solisten. 7.50 Muz. causerie. 8.10 Orgelspel. 8.35 BBC-Symph.-orkest. 9.35 Ber. 9.55 Verv. concert. 10.40 DecL 11. Het Broadhurst Septet. 11.35 Billy Cotton en zijn Band. 11.5012.20 Jazzmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.10 en 8.20 en 10.35 Gr.pl. 12.20 Visciano- orkest en zang. 2.20 Gr.pl. 3.20 Zang. 3.35 Gr.pl. 4.05 Pianovoordr. 5.20 Symph-concert. 8.05 Viool- voordracht. 8.50 Omroeporkest, Noyon-koor en solisten. 10.50 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 6.50 Westduitsch Kamerorkest. 8.50 SA-orkest. 9.50 Gr.pl. 12.20 Omroepkleinorkest, boerenkapel en de Stuttgarter Volksmuziek. 2.35 Omroepschram- melensemble. 4.50 Bonnsch Kamer orkest en solist. 6.45 Gr.pl. 7.30 Mannenkoorconcert. 8.30 Omroep kleinorkest. 10.50 Pianovoordracht 11.20—12.20 Omroepdansorkest, accordeon-orkest en soliste. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 en 6.20 Gr.pl. 6.30 en 7.20 Kamermuziek 7.35 Gr.pl. 8.20 Kleinorkest. 9.20 Omroepsymph.-orkest. 10.3011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.502.20 Gr.pL 5.25 Guetta Milano's orkest. 6.35 Salon- orkest. 7.20 Gr.pl. 8.20 Omroep symph.-orkest. 9.35 Kleinorkest 10.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Berlijnsch Philharmonisch or kest. 10.20 Ber. 10.50 Viola da gamba en cembalo. 11.05 Weerber. 11.20—12.20 Oskar Joost's dans- orkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.35, Parijs R. 10.35-12.20, Keulen 12.20— 13.20, Brussel VL 13.2014.20, Keu- Jen 14.20—15.20, Parijs R. 15.20 15.55, Lond. Reg. 15.55—17.05, Keu len 17.05—19.20, Brussel VL 19.20 19.50, Lond. Reg. 19.5020.35, Keulen 20.3521.20, Brussel Fr. 21.2022.20, Brussel VI. 22.20 22.30, Rome 22.3023.20, Keulen 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Di versen 9.2010.35, Droitwich 10.35 —11.35, Lond. Reg. 11.35—12.35, Droitwich 12.35—14.25, Lond. Reg. 14.25—15.20, Droitwich 15.20—18.20 D.sender 18.2018.40, Brussel Fr. 18.4019.20, Droitwich 19.2022.45 Lond. Reg. 22.4523.35, Droitwich 23.35—24.—. Lijn 5: Diversen. VACATURE EERSTE KAMER. .et centraal stembureau zal op Donderdag 17 Juni des middags om 5 uur in de oude raadszaal een openbare zittng houden ter voorziening in de vacature ontstaan door het niet aannemen van zijn benoeming door den heer de Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.) WERKSTAKINGEN EN UITSLUITINGEN IN 1936. De statistiek wijst voor het afge loopen jaar een kleiner cijfer dan voor eenig jaar sinds 1901. Het centrale bureau voor de statistiek boekte over 1936' slechts 96 arbeidsconflic teen, welke alle stakingen waren en waarbij in totaal 178 ondernemingen en rond 9100 werknemers rechtstreeks betrokken zijn ge weest. Voor de ondernemingen zijn als ge volg van deze geschillen 77,400, voor arbei ders 94.800 werkdagen verloren gegaan. De genoemde cijfers zijn alle veel kleiner dan voor eenig ander jaar sinds 1901, toen met deze statistiek een aanvang werd ge maakt. De factoren, welke in de voorafgaan de depressiejaren bijdroegen tot beperking van het aantal stopzettingen van den arbeid, als gevolg van arbeidsgeschillen, deden zich ook in 1936 nog gelden, terwijl in tegenge stelde richting werkende krachten, als prijs stijging en opleving in de bedrijven, blijk baar weinig invloed op de stakingsbeweging hebben gehad. De meeste conflicten waren dit jaar, het zij van geringen omvang, hetzij van korten duur. Als va meer beteekenis valt alleen te nemen de staking in het visscl.ersbedrijf te IJmuiden, welke van 10 Juni tot 9 Juli duurde en voor beide partijen een verlies van 32.000 arbeidsdagen meebracht. De sta kers zagen hun eischen, welke voornamelijk het loon betreffen, ingewilligd. In het verslagjaar blijken overigens weer meer stakingen te zijn ontstaan uit den drang naar hooger loon dan in 1935, daaren tegen minder en vooral minder belang- rijke conflicten uit. verzet tegen verlaging van het .loonpeil. Evenals in verschillende voorafgaande jaren, eindigde ook in 1936 een belangrijk deel der arbeidsgeschillen ten voordeele van de werknemers. In tegenstelling echter tot vroeger, toen veelal het aantal der aan „ge wonnen" stakingen deelnemende personen naar verhouding gering kon worden ge noemd, blijkt in het verslagjaar het grootste deel der stakers bij zulke stakingen betrok ken te zijn geweest. Met deze enkele opmerking over de nieu we tastistiek moge te dezer plaatse worden volstaan. Zij biedt echter aan ieder die be lang stelt in economische en sociale ver schijnselen vele belangrijke gegevens. Zoo krijgt men daaruit o.m. een inzicht betref fende de verdeeling der arbeidsconflicten over het land en over de verschillende be drijfsgroepen, hun frequentie en omvang in een reeks van jaren benevens omtrent de oorzaken der geschillen, de wijze waarop deze eindigden, de bemoeiingen der rijksbe- ir.iddelaars, de resultaten der geschillen, het feit of deze al of rqet aanleiding gaven tot het afsluiten van een collectieve arbeids overeenkomst en of er al of niet organisaties in betrokken waren. 5b DR. COLIJN POLST. Laar wij vernamen heeft dr. Colijn giste ren de Kamerleden de heeren Ch. J. I. M. Weiter en mr. P. L. Steenberghe ontvangen. PISTORISCHE AVONTURENROMAN. Door G. P. BAKKER. 38) HOOFDSTUK XXIV. Generaal Saxon, nog altijd vermomd als roode dragonder, was de eenige bezoeker en zat in een aangrenzend zaaltje, waar van nu de beide breede deuren openston den, aan een tafel met een hoop papieren voor zich, die hij ijverig bestudeerde. Toen Edzke, gevolgd door Greta, binnen kwam, stond hij dadelijk op, maakte een buiging en bood de jonge dame een stoel aan. Edzke stelde haar voor. „Generaal graaf van Wrena", zei hij. „Juffrouw Greta uit Halberstadt". Saxon kon een glimlach niet onderdruk ken, maar hij reikte haar vriendelijk de hand. •„Ik geloof, dat we elkander al eens eer der hebben ontmoet". „Ja, Excellentie", zei ze zonder de min ste verlegenheid. „Ik ben de kamenier van „Ik weet het, ik weet het". Hij keek haar met lachende oogen onderzoekend aan en sprak: „Dat kruis om uw hals heb ik meen ik ook eerder gezien". Verschrikt voelde ze op haar borst en keek den luitenant verwonderd aan. „Ik meen te weten", vervolgde Saxon, „dat het geen geluk brengt". „Dat weet ik nog niet zoo", klonk het antwoord van de jonge dame, „maar mag ik u verzoeken het voorloopg voor mij te bewaren?" „Zeker", zei hij, stak het in zijn zak, keek naar Edzke en dacht: „Wat heeft die kwa jongen nu weer uitgehaald?" De voordeur werd geopend en de mar kies trad binnen, gevolgd door de beide keizerlijke kurassiers. „Breng rapport uit aan den generaal", zei de markies tegen Longuenez, „maar het zal beter zijn eerst de deuren te slui ten". Saxon knikte. „Excellentie", begon Longuenez, terwijl hij in de houding aansloeg. „Ik was door den baron op post gezet om de wacht te houden, opdat niemand aan de achterzijde van de herberg ontsnappen kon, nadat hij vlug als een aap op mijn schouders was geklommen, op het balkon was gesprongen en door een raam verdween. „Mijn vriend schele Willem hier en ik hadden op bevel van den markies eerst in Halberstadt den koningsmoordenaar „Koningsmoordenaar?" vroeg Saxon verwonderd. „Juist, Excellentie. Een bleeke man, als monnik verkleed, die met den zwarten schurk, die door den baron „Luitenant", verbeterde Edzke. „Luitenant, hier straks doodgeschoten werd". „Doodgeschoten door jou, Edzke?" viel Greta hem nu in de rede. „En je vertelde mij, dat hij overleden was". „Dat is hij toch ook", antwoordde de jonge luitenant onnoozel. Saxon glimlachte. „Ga door", zei hij te gen Longuenez. „in den raadskelder zat. De markies en de baron, „luitenant", verbeterde hij, „hadden iets opgevangen in verband met den Zweedschen koning. Ze spraken, ge loof ik, Spaansch, waanden zich veilig, maar mijn meester en de luitenant zijn mannen, die voor niets staan. Het is een genoegen onder hen te dienen, nietwaar Willem?" „Het zijn helden", bevestigde schele Wil lem. „en slim als duivels". „Maak het kort, Longuenez", beval de markies. Deze zag hem verwijtend aan en ver volgde: „Mij werd door de heeren opgedragen den koningsmoordenaar op te sporen, te volgen en hem onder geen voorwaarde uit de oogen te verliezen. Nu had ik mijn vriend schele Willem in dienst genomen, daar hij een betrouwbaar en dapper sol daat is, maar bovendien de groote deugd bezit, graag iets te drinken, waardoor hij vele vrienden heeft". Willem knikte. „Eenigen van dezen, ik denk een vijftig tal, waren gaarne bereid ons te helpen". „Hoeveel?" vroeg de markies verwon derd. ,,'t Kan ook zestig zijn. Meer waren er zeker niet. Wat zeg jü, Willem?" „Zestig waren er zeker", verklaarde de ze. „Flinke jongens, soldaten, ambachts lieden, schippers en leegloopers. Ze hadden ons geheimhouding verzekerd en maakten er een feest van. Die nieuws bracht, werd getracteerd in de Doode Lantaren. De baas zelf was een der beste speurders. De bleeke monnik of de zwarte schurk konden dan ook geun neus buiten de deur steken of ze werden gevolgd en gerapporteerd en het huis in de Franciscaner straat, waar ze ver blijf hielden, stond onder strenge bewaking. Alle poorten werden bovendien door twee vrienden bewaakt. Als ze een poort uit gingen, moest een man ze volgen en de ander dadelijk bericht brengen. De premie voor hen, die ze zag, bedroeg twee daal ders. In vertering, dat spreekt vanzelf" „Dat heeft zeker nog al iets gekost?" opperde de markies. „Valt nog al mee, mijnheer de markies", luidde het antwoord. „Ja", merkte Longuenez op. „Drank is een machtig wapen". „Krijg je geen dorst van het praten?" vroeg Saxon. „Van het luisteren", meende schele Wil lem. De generaal bestelde wijn. „Allen dronken en Longuenez vervolgde: „Eensklaps kregen we bericht, dat twee mannen onder aanvoering van den zwar ten schurk, die zich Don Felipe del Torez noemt, een dame opgelicht hadden in de Bakenstraat en dat ze gebonden in een wagen gestopt was. Dat veroorzaakte groo te vreugde en opwinding. Onze vrienden wilden ingrijpen, den bleeken monnik, die nu als bediende gekleed was, en den zwar ten schurk vermoorden en de dame bevrij den. Maar ik verbood het en stond op mijn stuk. Ik zei, dat als ze dat deden, geen en kel glas meer betaald zou worden. De ma gistraat zou er zich mee bemoeid hebben en dat was zeker niet de bedoeling van den markies of den luitenant. Vijf minuten later kwam het bericht dat ze de poort naar het Noorden uitgereden waren. De karos met twee koetsiers op den bok, gevolgd door twee mannen te paard. Willem en ik stegen op, betaalden de pre- t mies, gaven tot afscheid een eereronde. Zoo kwamen we hier, nadat halverwege halt was gehouden. De dame werd door twee bedienden aar boven gedragen en, meen ik, door den luitenant verlost. „Ik stond op wacht, maar zag niemand. Toen viel eensklaps een man uit den hemel, loste een schot op mij, maar miste. Ik op hem. De markies en Willem kwamen te hulp. Ongelukkig werd hü zwaar gewond bjj de worsteling. Hü had dapper gevochten. Voor zijn dood heeft hü nog gebiecht. Hü was een afgezette kloosterbroeder uit Bra bant, die al eens met moeite de galg ontko men was. Zijn bleeke kleur kwam van de re7renlS' De Soaniool> de zwarte schurk, had hem overgehaald voor een aanslag op ïnrf wn* T Cden. Hü zou vier dui zend Vlaamsche ponden krügen". Hnih?nV\0ngeVeer vierentwintig duizend Hollandsche ponden", berekende Saxon, vierentwintig duizend daalders of vol gens het laatste plakaat, dat den koers aan- geest, veertien duizend vüf honderd rozen- obels, een groot vermogen". "E,n een Jandgoed en hü zou verheven worden in den adelstand" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6