Alkmaar moet groeien. Rotterdam opgeschrikt door feilen brand. Na moeizaam blusschingewerk opnieuw begonnen. De gemeente moet zich baseeren op haar geografische ligging. Het vraagstuk der financiën. Glimlachre KANTOORHOUDER DER POSTERIJEN VERMIST. Van verduistering verdacht. Sedert gisteren wordt te Bedum (Gr.) vermist de 52-jarige kantoor houder der posteryen D. L. Het was alom in Bedum bekend dat L. den laatsten tijd boven zyn stand leefde en veel geld uitgaf. Gisteroch tend verscheen de inspecteur der P. T. T. te Groningen op het postkan toor, teneinde een onderzoek in de boeken en bescheiden in te stellen. De kantoorhouder had vermoedelijk hier van de lucht gekregen en is spoorloos verdwenen. De burgemeester van Bedum, de heer Jouwstra, heeft per radio de aanhouding van L. gevraagd. L. wordt verdacht de hem toever trouwde gelden te hebben verduisterd. INVAL IN EEN SPEELHOL TE IJMUIDEN. De politie te IJmuiden heeft onder leiding van den commissaris een inval gedaan in een perceel aan het Velserduinplein aldaar. Reeds lang bestond het vermoeden, dat een aantal personen daar aan hazardspel deel namen, waarbij soms vry belangrijke be dragen omgingen. Nadat de politie zich toegang had ver schaft, werden in een kleine kamer op de eerste verdieping zeven personen aange troffen zittende om een tafel, waarop nog, eenig speelmateriaal lag. Alle aanwezigen werden overgebracht naar het politiebureau van den Engemundersweg, waar de verhoo- ren tot in den nacht duurden, verschillen den hunner legden een volledige bekentenis af en eenigen werden daarna vrijgelaten. De overigen, waaronder de organisator, zyn in het hoofdbureau ingesloten. By de huiszoe king in het perceel zijn nog eenige flesschen met sterken drank en een aantal ledige bier- flesschen in beslag genomen, waardoor ook overtreding van de Drankwet is komen vast te staan. Alles, ook het speelmateriaal is in beslag genomen. Het onderzoek wordt voort gezet. AMBULANCE-PERSONEEL NAAR SPANJE. Een kleine schare belangstellenden bevond zich gistermiddag in het blauwe zaaltje van het American hotel te Amsterdam om af' scheid te nemen van een kleine groep ambu lance-personeel bestaande uit, drie ver pleegsters, twee medische masseurs en een instrumentmaker welke dezer dagen door de commissie Hulp aan Spanje wordt uitge zonden naar Spanje om hulp te verleenen in de hospitalen van het regeeringsgebied. Behalve eenige bestuursleden van de bo vengenoemde commissie, was nog aanwezig de secretaris van de Spaansche legatie te 's-Gravenhage, de heer Osorio i Gallardio. Dr. J. Schrijver, voorzitter van de medi sche hygiënische commissie, sprak eenige woorden van afscheid tot de vertrekkende zusters en broeders. Te Rotterdam is gistermiddag om kwart voor twee een felle brand uitgebroken in de N.V. voorheen Van Rietschoten en Co.'s electrische koffie- en pindabranderij, an nex handel in zuidvruchten, handel in bakkersartikelen, vischconserven en ko loniale waren. in. Dr. van Amerongen heeft in het Zaterdag gepubliceerde artikel er reeds op gewezen, dat het wenschelyk zou zyn, dat de over heid zoodra de druk der tijden wat min der zwaar wordt pogingen zal steunen of zelf het initiatief zal nemen om aan de artistieke behoeften van de vermeerderde en veranderde bevolking tegemoet te komen. Het is inderdaad juist, dat de terugslag der moeilijke tijdsomstandigheden een min dere belangstelling voor kunst met zich brengt. Voornamelijk op het gebied van zang en muziek is er over het algemeen heel wat waicil. muziex IS ei UVCi ut. U16UMCC11 11CCI we». Het hooge pand, dat gelegen is aan de minder belangstelling dan vroeger te con- CENTRALE VAN RIJKSPERSONEEL. Dezer dagen kwam, onder leiding van den heer F. Perdok Hzn., in het Savoy-hotel te Scheveningen bijeen het algemeen bestuur van de Centrale van vereenigingen van per soneel in 's rijksdienst. Met de conclusie van het bestuur, thans geen actie te voeren voor verplichte pension* neering op 60-jarigen leeftijd, doch wel voor ontslag met voorloopige pensionneering op dezen ouderdom aan hen, die daarom ver zoeken en voorts aan degenen, wier verzoek om pensionneering om redenen van dienst belang wordt afgewezen in elk geval uiter lijk 1 jaar na datum van aanvrage ontslag met bedoeld recht te verleenen, kon de ver gadering zich vereenigen. Bij de bespreking van de huidige situatie en voortzetting der actie nopens verhooging van het inkomen van het rijkspersoneel en afwikkeling van andere urgente zaken, sprak de vergadering zich nogmaals er voor uit, dat de openbare actie moet worden voortgezet opdat de laatstelijk opgelegde salariskorting van 5 pet., in verband met de stijgende kos ten van levensonderhoud, zal worden opge heven. Ook de ongehuwden-aftrek wordt als niet juist en onbillijk aangevoeld. He dagelijksch bestuur der centrale be staat than/ uit de volgende personen: F. Per dok Hzn., voorzitter; H. Steketee, secretaris- pennigmeester; P. A. Ravelli, 2de voorzitter; H. Groeneveld, H. G. W. Munr.ink, L. F. van Loo en F. J. A. Schattenberg, leden. JAMBOREE 1937 IN KENNEMERLAND. Gastvrij Nederland zal den tienduizenden deelnemers uit allerlei landen en wereld- deelen dezen zomer kunnen toonen, dat het dezen naam nog steeds verdient. Het comité doet een beroep op het gehee- le Nederlandsche volk, om het in staat te stellen dezen jeugdigen gasten de beste in drukken van ons land en volk mede te ge ven. Bijdragen worden gaarne spoedig tega- moetgezien op rekening van het comité bij de Twentsche Bank N.V., kantoor Bloemen- daal, of op postrekening nr. 8250. DOODELIJK ONGEVAL IN HET STADION. Gistermiddag is een vyzel in het Am- sterdamsche stadion, wegende ongeveer 500 kg., welke van een vijf meter hooge stelling moest worden neergelaten, naar omlaag gevallen, doordat een der schakels van de ketting, waaraan de vijzel hing, brak. Een ongehuwde 29-jarige werkman werd door het vallende gevaarte aan het hoofd getroffen cn op slag gedood. Zijn lijk is naar het WLhelmina-gasthuis overge bracht. Maaskade hoek Olivier van Noortstraat, beslaat vier verdiepingen. De brandweer was onmiddellijk met veel materiaal ter plaatse en tastte den brand, die zeer veel rook ontwikkelde met drie stralen aan, waarvan een over de Magirusladder. Het werk werd aanvankelijk eenigszins ver traagd, omdat een der slangen afknapte. De brand is omstreeks half één ontdekt door den 23-jarigen brander J. Muller, die vermoedde, dat er iets niet in orde was, daar op diverse plaatsen in het gebouw rook stond. De brandweerman v. Leeuwen ontdekte het eerst den vuurhaard. Hy is direct met eigen materiaal van de fabriek aan het werk gegaan, maar kon tegen de vuurzee, die in verband met de brandbare pinda's, waarvan ongeveer 30 ton op de vierde etage opgeslagen lag, niets uit richten. De directeur, de heer Dè Baas, heeft daarop de brandweer gealarmeerd, die direct met veel materiaal ter plaatse ver scheen. Opzichter De Keider heeft direct met personeel van de afd. brandblusch- middelen een onderzoek ingesteld, maar hoewel hy in verband met den velen rook van een gasmaker voorzien was, heeft hij toch eenige oogenblikken het bewu«tzijn verloren. Peisoneel van den geneeskundi gen dienst, dat met twee ziekenauto's ter plaatse aanwezig was, heeft hem geas sisteerd en voorts nog enkele kleir.e onge vallen, die bij de blussching voor kwamen, behandeld. De oorzaak van den brand moet hoogst waarschijnlijk gezocht worden in het warmloopen van een pijp. Men heeft nog getracht eenige machines in veiligheid te brengen, hetgeen evenwel niet gelukt is. De voorraden koffie, die op de derde ver dieping lagen opgeslagen, heeft men met zeildoek afgedekt, in de hoop deze te kunnen behouden. De brandweer bestreed het vuur met vier stralen op de waterlei ding aan de zyde van de Olivier van Noort straat. Omstreeks drie uur kan men zeggen, dat de brandweer het vuur aan alle zijden had ingesloten, zoodat men voor uitbrei ding niet meer behoefde te vreezen. Tegen vier uur opnieuw begonnen. Even drie uur zag het er naar uit of de brand bij Van Rietscnoten en Co. te Rotter dam afgeloopen was. Er waren geen vlam men meer en er was hoegenaamd geen rook die ontsnapte. Dit bleek echter een stilte voor den storm te zijn, want te drie uur klonk er eensklaps een hevige knal, die een deel van het paneel van de deur van de bovenste verdieping, welke precies op den hoek van Olivier van Noortstraat en Maaskade zit, vernielde. Het bleek, dat een gascylinder, die daar voor demonstratie doeleinden was opgesteld, ontploft was. Tegelijkertijd laaide de vuurzee, die men in de Olivier van Noortstr. aan de achter zijde met succes bestreden had, weer op aan den voorkant en toen ging het plotse ling zoo heftig branden, dat de vlammen naar buiten speelden. Onder die omstandigheden hield het dak het niet en te kwart voor vier laaiden spoedig vurige tongen hoog op. De toestand werd nu critiek, maar het is toch niet noo- dig gebleken dat ook de motorspuit, die eveneens ontboden was en in reserve ge houden werd, in werking werd gesteld. Niet alleen binnendoor, maar ook van 1 stateeren, al mag hierbij natuurlijk niet over het hoofd gezien worden, dat de radio die de mooiste concerten gratis aan huis levert daarbij een zeer belangrijke factor mag heeten. Toch is er op dit gebied wellicht nog iets te bereiken en wij laten hier het antwoord op onze enquête van den heer mr. G. C. B. van der Feen de Lille, subst. Officier van Justitie volgen, die in zijn beschouwing over den toestand van onze gemeente ook een pleidooi voor goede concerten heeft gehouden. Men gaat wel eens uit aldus mr. van der Feen de Lille van het standpunt dat men door aantrekking van industrieën en door het doen toenemen der bevolking te gelijk de welvaart van een gemeente ver hoogt; het behoeft weinig betoog om in te zien, dat dit standpunt volkomen onjuist is. Alleen dan zal de welvaart er door vermeer derd worden, wanneer de basis, waarop een en ander gebaseerd is, economisch gezond is, m.a.w. wanneer de bestaansmogelijk heden der bevolking minstens evenredig toenemen. Door het vestigen van nieuwe industrieën zal dit inderdaad mogelijk kunnen zijn, hoe wel hieraan ook weer risico's verbonden zijn, zooals in tijden van werkloosheid maar al te zeer gebleken is. Ik ben in dit opzicht gematigd optimist; noodig zouden dan zijn terreinen aan groot vaarwater gelegen, zoo als b.v. het Noordhollandsch Kanaal. Wan neer de gemeente geene daaraan gelegen gronden in eigendom heeft, zal deze factor van welvaartsvermeerdering wat op den achtergrond komen te liggen. Ik geloof dat in het algemeen Alkmaar zich moet baseeren op hare geografische ligging als middelpunt van Noordhollandsch Noorderkwartier en dat voor een groot ge deelte de omgeving de verlangde welvaarts vermeerdering moet brengen: de omgeving moet de stad noodig hebben. In die richting is reeds veel gedaan: allerlei openbare mid delen van vervoer komen hier samen, de winkelstand doet haar best al is Amsterdam door hare nabijheid een groote concurrent; da onderwijsinrichtingen trekken vele kin deren van buiten. Toch valt er op het gebied van het onderwijs wel wat te verbeteren: de egalisatie der openbare lagere scholen indertijd was voor velen een achteruit gang, voeg daar nog bij de opheffing van de meisjesschool aan de Oudegracht, wat een groote stap achteruit was, dan noem ik hier twee factoren, die, naar mij bekend zijn, families hebben weerhouden om zich in Alkmaar te vestigen. In Alkmaar is geen enkele meisjesschool; dit is een bepaald gemis en de omgekeerde wereld doet zich tegenwoordig voor, dat vele meisjes van hier in Bergen naar school gaan. Een meis jes-lyceum of meisjes H. B. S. of een der gelijke inrichting ware hier zeer zeker op zyn plaats. Nu echter Bergen het initiatief heeft genomen zal het Alkmaar niet ge huishuren veel te hoog en daardoor wordt ook menigeen weerhouden. Eén van de aantrekkelijkheden van Alk maar als woonstad is hare met natuur schoon rijk gezegende omgeving, maar toch moet men oppassen, dat deze omgeving niet haar grootste concurrent wordt; hierboven stipte ik dit reeds aan; het wordt bevorderd door den vooruitgang van het moderne ver keer: de afstanden worden hoe langer hoe kleiner, de mooie streken worden bevolkt ten koste der steden, afgezien nog van de lintbebouwing langs de groote wegen; hier aan is weinig te doen en men kan alleen pogen te bevorderen, dat de buitenmen- schen hun geid op eenigerlei wijze naar de stad brengen Kan men toeneming der be volking in Heiioo, Bergen, Schoorl, Egmond enz. helpen bevorderen zonder onze eigen stad leeg te pompen, des te beter; de goede verkeersmiddelen en de goede wegen maken dit mogelijk. Een vliegveld in onze omge ving valt toe te juichen, zoo ook de aanleg van een golf-terrein te Bergen aan Zee; het zijn beide objecten, welke menschen trek ken. Jammer is het, dat op het gebied van kunst de tyden niet met ons zijn: onze Kamermuziekvereeniging bloeit helaas niet meer, het Comité voor het geven van too- neelvoorstellingen ondervindt ook den te rugslag der tyden; is het niet mogelijk hierin wat verbetering te brengen? Het is mij bekend, dat het kleine orkest van het Concertgebouworkest gaarne per winter eenige concerten te Alkmaar wil geven; de kosten zijn meen ik circa 500 per avond en wanneer iemand er zich voor wilde span nen, geloof ik, dat er behalve in Alkmaar, ook in Beverwijk en Den Helder voldoende animo gevonden kan worden, om dergelijke concerten 'mogelijk te maken; men verhoogt het cultureel in onze stad er mede met alle aankleve van dien. Ik wil het hierbij laten, omdat de door U verzochte beknoptheid anders te veel illusoir zou worden. Wij leven nu eenmaal in een tyd, dat de particulier en voornamelijk tfe landbouwer en zakenman aan tal van wettelijke en an dere voorschriften is gebonden en het is natuurlijk, dat in onze enquête de klachten over een te groote overheidsbemoeiing niet achterwege zijn gebleven. De tyd, dat wy het Holiandsche volks lied „Wij leven vrij, wy leven blij" zonder een sarcastisch glimlachje konden zingen, ligt al ver achter ons. Niet alleen de Duit- scher wien wij er al tyd om bespot heb ben maar ook de Hollander wordt tegen woordig aan alle kanten gemaszregelt. Het rijk is voorgegaan en de gemeenten hebben al is het dan vaak noodgedwongen omdat de gemeenten tegenwoordig nog maar heel weinig te vertellen hebben dat slechte voorbeeld gevolgd. Staat en stad hebben een onoverzienbaar aantal wetten en verordeningen in het leven geroepen en het is alleen maar te hopen, dat, wanneer betere tijden weer nieuwe welvaart zullen brengen, al die be perkende voorschriften even snel zullen verdwijnen als zij thans in het leven zijn geroepen. Wij laten hier het schrijven volgen van den heer J. H. Eyssen, directeur van de Koninklijke Fabriek van Eyssen's Verduur zaamde Kaas, die de toestanden in en buiten onze gemeente niet alleen als fabrieks directeur bek.'jkt, maar daarnaast eenige leerzame beschouwingen over het finan- cieele vraagstuk heeft gegeven U vraagt zegt de heer Eyssen wat er in Alkmaar gedaan kan worden en welke richting wij uit moeten om onze gemeente 0w iiviivuig \J urn Iiiov, kv-ii uiil UJ1Z.C Ö*-1 llCCiltC makkelijk vallen het verlies in te halen. Iajs woonstad meer aantrekkelijk te maken, Aan wie evenwel de schuld? Een ander bezwaar van Alkmaar zoo vervolgt mr. van der Feen de Lille is het gebrek van woonhuizen van iets grooter type dan het algemeen gebruikelijke: zien wij niet vele families naar Bergen en Heiioo verhuizen? In vele gevallen ligt de oorzaak Mededeeling van het Meteorolo gisch Instituut: „Ik herhaal: Er is kans op voort durend droog en mooi zomerweer! de daken van de aangrenzende perceelen in het gebrek aan wat grooter woningen; bestreed de brandweer met alle kracht het ook te dezen op2ichte is het mij bekend, vuur en toen kwam langzamerhand de dat families zich te Alkmaar wilden ves- kentering. De vlammen sloegen minder fel j tigen, maar van hun plan afzagen omdat de uit, er ontstond wat meer rook en de brand woningen hier te klein zijn; daarbij zijn de nam zienderoogen in omvang af. Toch heeft het aan de voorzijde nog langen tijd behoorlijk gebrand, aangezien daar het vuur van de branderij was overgeslagen naar een zolder, waar het archief is onder gebracht. Dit archief is zoo goed als ver loren gegaan. Te ruim vijf uur kon men het brand weermateriaal successievelijk laten inruk ken, maar toen had deze brand nog aller minst zijn beslag gekregen. Het bleek nl., dat de verbindingsbouten naar een top- geveltje waren doorgebrand, zoodat er kans was, dat bij een flinken windstoot dit geveltje naar beneden zou komen. Na eenige mislukte pogingen is men er in ge slaagd een lus om den gevel te werpen, waarop personeel van de afdeeling brand- bluschmiddelen het geveltje naar beneden heeft gehaald. De vierde verdieping is volkomen uit gebrand en de voorraden zijn totaal ver loren. Het geheele pand heeft verder zeer aanzienlijke waterschade opgeloopen. Ook de talrijke belendende perceelen zijn er niet zonder meer afgekomen; in de geheele omgeving, zelfs al zyn er via deze huizen geen slangen geleid, hebben de woningen om vestiging van nieuwe zaken of industrie in de hand te werken en de welvaart daar van te bevorderen. Het antwoord is: Alkmaar heeft niets anders te doen dan zijne financieelen roep te herstellen. Immers heeft Alkmaar, als centrum van Noordhollandsch Noorderkwartier, mede door omringend natuurschoon, reeds zooveel op voor, dat wanneer de trek naar de bui tengemeenten groot is en een plaats als Heiioo niet anders doet dan vooruitgaan, er toch in het verleden ernstige fouten gemaakt zeer veel ongerief en schade door de weg- geholpen. Voorts kwamen er nog kleine vloeiende watermassa's gekregen. De naamlooze vennootschap, in wier dienst 40 tot 50 arbeiders en arbeidsters staan, is verzekerd tegen brand- en be drijfsschade. Incidenten. Deze brand is overigens niet zonder in cidenten verloopen. In het allereerste begin vermiste men een van de arbeiders en ondanks alle na speuringen kon men hem niet vinden. Men vreesde dat de man zich nog op de brandende verdieping bevond. Later bleek dit echter niet het geval te zijn, hij kwam zich in den loop van den middag ongedeerd melden. Opzichter De Keyzer, die zich met eenig personeel van de afdeeling brandblusch- middelen, voorzien van rookmaskers in het brandende perceel, dat op hooger ge legen etages weldra vol rook stond., be gaf om de situatie op te nemen, raakte bedwelmd door den rook. Personeel van den G.G.D., dat in aanvang met twee, la ter met een ziekenauto te- plaatse aanwe zig was, heeft hem weei op zijn verhaal ongelukjes voor bij het blusschingswerk. De gewonden konden evenwel door het geneeskundig personeel ter plaatse ver bonden worden. Bijna had zich "een ernstig ongeval voorgedaan, toen vlak achter een brand- weèrman, die het pand verliet, een deel van, de zoldering r tumult naar be neden kwam. De oorzaak. De oorzaak van dezen brand is nog niet met zekerheid vast te stellen. Het is mo gelijk, dat een van de pijpen met heete lucht, die door de branderij loopen, over verhit is geworden maar dit lijkt onwaar schijnlijk, aangezien deze pijpen dubbele wanden hebben. De meest waarschijnlijke lezing is, dat de brand zijn oorsprong heeft gevonden in een vergaarbak: de vliezentrommel, waarin de vliesjes van de pinda's zich verzamelen. Deze vliezen- trommel moet telkens leeggehaald worden, omdat het mogelijk is, dat gedurende het branden van de pinda's vonken in den trommel kunnen komen. Vermoedelijk is dit laatste het geval geweest. moeten zyn, dat Alkmaar zoo weinig voor uitgaat. Het is duidelijk, dat de verwekkers van dit alles, zooals het gewoonlijk gaat thans schrikken van de gevolgen. Naar ik meen hebben wij tot nu toe niet vernomen, dat. één van die verwekkers ge maakte fouten heeft kunnen erkennen. Dat die fouten maar niet in eens kunnen worden hersteld, is duidelijk. Het zal een zaak van groot geduld moeten zyn, waarbij men op den duur zal moeten komen tot ver laging van gemeentebelastingen en opcenten op de rijksbelastingen. Immers, men vestigt zich nu eenmaal niet in een plaats, die den roep heeft hooge be lastingen te heffen. Het zwaard is trouwens tweesnijdend, aangezien te hooge belastingen onherroepe lijk uittocht van belastingbetalers met zich brengt. In dit verband zal het voor 't gemeente bestuur geboden zijn om ruggegraat te toonen aan, diegenen, die uit het verleden geen leering trokken en nog niet bereid zijn „de tering naar de nering te zetten" en bij het minste vleugje van opleving vergeten, dat er hier een achterstand ik zeg een achterstandis in te halen en het uitge sloten moet zijn, zoo lang die achterstand niet is ingehaald en dus het gestelde hoofd doel niet is bereikt, er maar weer op los wordt uitgegeven, voor welk doel ook. V. De overheid zoo vervolgt de heer Eyssen late voorts de burgers zooveel mogelijk vrij. Want er is niets hindelykers voor den ge middelden Hollander, dan overmatige over heidsbemoeienis. En de overheid zoeke haar kracht niet in het uitbreiden, maar in de vermindering daarvan. Vooral met het oog op het bedrijfsleven en de vestiging van nieuwe zaken, want er is niets fnuikender voor eene stad, wanneer vestiging van bedrijven wordt overwogen, dit wordt verhinderd door alle noodelooze overheidszorg, waar men zoo langzamerhand mee opgescheept is. In vroeger jaren had men in Holland den mond vol over het Duitsch gemaszregel. Ik zou wel eens willen vragen, wat al die overdreven overheidszorg dan tegenwoor dig wel is? Nauwelijks is men klaar met 't eene of een ander staat gereed er weer een schepje op te doen, zekerlijk overtuigd zijnde het algemeen belang te dienen. Maar het lijkt mij een gegronde grief van de belastingbetalers te zien, dat in heel vele gevallen deze plannenmakers schuilen onder de niet of minimum-belastingbetalers, die zelf bij mislukking niets riskeeren. De wereld heeft genoeg van al die proef nemingen en vooral het zakenleven verlangt naar rust! Laat men dit nu eens goed ter harte nemen! Schrikt men dan nu nooit eens terug, al vorens zich zelf met die mooie plannen op de gemeenscha t los te laten, voor de verant woordelijkheid? Ik zie dus net stadsbelang uitsluitend fi nancieel, zoek het niet in nog aan te leggen wydsche gebouwen of wat dies meer zij. Daarvoor zal het particulier initiatief wel zorgen, wanneer er ruimte voor dergelijke zaken is. Want het past eenvoudig Alkmaar's be stuur niet, wanneer de toestand zoo weinig rooskleurig is, daaraan mee te doen. Men zoeke den uitweg niet alleen in an nexatie, zegt de heer Eyssen. Laten degenen, die zich daarover zorg maken, bedenken, dat als de grens verlegd is, men weer over die grens zal gaan. Want er bestaat voor de menschen geluk kig nog de vrijheid, dat men kan gaan wonen, waar men wil en sinds de afschaf fing van de forensenbelasting-is deze vry heid er niet minder op geworden. Deze trek naar buiten is een gezonde rem voor gemeentebesturen, die de tering niet naar de nering zetten, welke rem noodig is. Daarom ben ik van meening, dat wanneer het er alleen om gaat de belastingopbrengst te vergrooten dat annexatie door de regee ring dient te worden tegengegaan. De fouten schuilen en schuilden Voor een groot gedeelte in eigen boezem. Het is bekend dat waarlijk niet de ge meentebesturen alleen aan dezen gang van zaken schuldig zyn, dat er zoo iets van een crisis bestaat, heeft bestaan en dat de regee ring allerlei lasten op de schouders der ge meenten heeft gelegd. Maar heeft Alkmaar dan in het verleden hare financiën als een voorzichtig huisvader beheerd, zooals men toch van de overheid had mogen verwachten? Alkmaar is een sprekend voorbeeld, hoe gedurende de laatste jaren en toen de crisis eigenlijk al te tasten was, met geld gesmeten is geworden. Het spijt my te moeten zeggen, dat ik my er weinig van voorstel, dat men weerstand zal willen bieden aan al diegenen, die regel matig aansturen op het doen van hoogere uitgaven en uitbreiding van overheidsbe moeiing. Immers, daarvoor is het leven te zeer ver politiekt en Alkmaar's' belang wordt helaas luchthartig geofferd! Wij leven in een grooten tijd en hebben de laatste jaren weer eenvoudige waar heden. ouderwetsche waarheden kunnen herleeren. Ik zeg: „Kunnen herleeren. Maar Herstelt den financieelen roep van Alkmaar! Aile andere factoren zijn voor Alkmaar gunstig, wanneer de welvaart in de naaste omgeving weer wat zal zijn teruggekeerd. De rest volgt van zelf. Al is het dan ook pas na jaren, want gemaakte fouten wreken zich nog langen tijd. Maar bij goeden wil kan Alkmaar's over heid naar mijne volle overtuiging onze stad weer in behouden haven loodsen. Wij zullen het voor ditmaal bij deze beide beschouwingen laten en hopen Donderdag a.s. de reeks te kunnen vervolgen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7