Allerwege opleving in onze Oost. ^Buitenhuid QemeetUecadeti ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 15 JUNI 1937 Hongersnood teistert Zuid-Marokko. Nieuws in 't kort. BERGEN De G.-G. van Ned.-lndië constateert dit rede voor den Volksraad. Koloniën in zijn BELASTINGVERLAGING. Alkmaarsche Politierechter Ondanks krachtige maatregelen leven een half millioen inboorlingen den rand van het graf. Zuid-Marokko wordt op het oogenblik ge teisterd door een verschrikkelijken hongers nood. Ondanks de krachtige maatregelen van de Fransche regeering en van de Marok kaansche autoriteiten leven daardoor een half millioen inboorlingen op den rand van het graf. Bezoekers, die uit het betrokken onder-district terugkeeren, deelen mede, dat de toestand der inboorlingen erbarmelijk is. In April heeft de regeering tien millioen frank beschikbaar gesteld. Sedert 1 Mei is de inschrijving op lijsten open gesteld Tot dusver is aldus 400.000 frank bijeenge bracht. Ook giften in natura, zooals meel en suiker, zijn ontvangen. Door alle rangen en standen wordt hulp verleend. Zooals onvermijdelijk is by hongersnood, zijn ook ziekten uitgebroken. Tot zelfs bij Casablanca zijn typhusgevallen geconsta teerd. Het bezoek, dat de Fransche Middelland- sche Zee-vloot in Juni aan Marokko brengen, is afgelast. zou NIEUW CONFLICT TUSSCHEN JAPAN EN RUSLAND. Japansch schip aangehouden. De „Oshoro Maru" het Japansche school- schip van het Hakodate-Visschery-Insti tuut te Hokkaido is 10 dezer door de Sovjet-Russische autoriteiten in beslag genomen, terwijl het schip aan het visschen was op negen myl ten noordwesten van Okhut aan de westkust van Kamtsjatka. De schipper en de bemanning, welke uit leerlingen van het instituut bestond, zijn gearresteerd onder beschuldiging te doorgedrongen in de Sovjet-Russische ritoriale wateren. zyn ter- DE MOEILIJKHEDEN IN DE AMERIKAANSCHE INDUSTRIE. De staking der mijnwerkers. De stakingsconflicten by Packard en Budd Wheel konden tijdens het week-end worden bijgelegd. By de onafhankelijke staalmaat- schappyen is een nieuwe situatie ontstaan. President Lewis van de United Mine Wor- kers heeft n.L 15.000 leden, werkzaam in de steenkolenmijnen van de onafhankelyke maatschapppyen, bewogen tot een sym pathiestaking met de stakende staalarbei- der*. Lewis verklaart, dat aan het einde dezer week 600.000 mijnwerkers zullen sta ken. Lewis verwacht dat tengevolge van deze staking de fabrieken van de Bethlehem Steel te Cambria gesloten zullen moeten worden. In Wallstreet verluidt, dat de vol gende maatregel van de vakvereeniging zal zyn in samenwerking met havenarbeiders en spoorwegpersoneel de etsleveringen aan de fabrieken onmogelijk te maken. Bij een verkiezing in een kleine fabriek van de Republic Steel te Monroe (Michi- gan) hebben zich slechts 80 arbeiders voor een staking uitgesproken en 782 er tegen. Toen gevraagd werd of men het werk wilde hervatten, antwoordden 20 neen, maar 836: ja. De positie van Roosevelt De correspondent van de Times meldde uit Washington d.d. 13 Juni: Roosevelt heeft tot nog toe het diepste stilzwijgen bewaard over zyn meening be treffende het arbeidsconflict by de staalbe drijven. Wat hy zal zeggen als de gouver neurs van Illinois, Ohio en Indiana hem ver zoeken te Washington een conferentie bijeen te roepen ter bestudéering van het conflict, is geheel onzeker. Het heerschende conflict is tot uitbarsting gekomen omdat de drie „onafhankelijke" staalbedrijven geweigerd hebben te erkennen dat het principe van „collectieve vertegenwoordiging", dat wordt vastgelegd in de Wagnerwet, verplicht is voor de werkgevers, zoodat zy weigeren een contract met hun arbeiders aan te gaan waarin die „collectieve vertegenwoordiging" wordt gestipuleerd. Vele andere bedrijven in de staalindustrie hebben als stilzwijgend erkend dat „collec tieve vertegenwoordiging" verplicht is ge worden. De mannen die zich daartegen ver zetten zyn van vroeger af aan al tegenstan ders van het vakvereenigingswegen geweest en aan den anderen kant staan arbeiders die pas georganiseerd zyn en nauwelijks aan discipline zyn gewend. Indien de werkgevers zouden winnen, hangt het lot van de reeds geteekende ar beidscontracten in de waagschaal, en het Congres begrijpt dat de arbeiders een stren gere wetgeving zouden eischen. Indien de stakers winnen, zal volgens de werkgevers hun volgende doel de invoering van de „clesed shop" zyn, het principe dat alleen georganiseerd personeel in dienst genomen mag worden, waardoor de werkgevers aan handen en voeten gebonden aan de vakver- eenigingen zouden zyn cvergeleverd. Dat ook gebeurt, het land gaat een nieuwe periode van troebelen tegemoet, en het groote vraagstuk dat tenslotte opgeworpen zal worden zal de kwestie zyn of er in de Vereenigde Staten ooit een waarachtige be- langensolidariteit tusschen kapitaal en ar beid tot stand zal kunnen komen. De positie van Roosevelt is zonder twijfel zeer moeilijk. De staal-f abrikan ten zullen zeer onwillig naar zyn conferentie komen, de stakers zullen met hooggespannen ver wachtingen komen. Vroeger zou de per soonlijke invloed van Roosevelt veel hebben kunnen beteekenen. Maar de verbetering van het zakenleven welke hij in uitzicht had gesteld ,is er nu, en het is Roosevelts laatste ambtsperiode, terwijl hij het in het Congres moeilijker en moeilijker krijgt om zyn zin door te drijven. De protest-meeting. Volgens de laatste berichten vielen in Monroe by de groote protest-meeting geen onlusten voor. Wegens de drukte op den weg kwamen de sprekers veel te laat op de vergadering en Homer Martin, de president, die de meeting had belegd, kwam twee uren te laat. Regen doofde het enthousiasme van de menigte zeer en inplaats van in de open lucht moest de meeting in een zaal worden gehouden. Buiten viel een vechtpartij voor, waarby tien personen niet ernstig werden gewond. Volgens de politie moet uit de ver gaderzaal op de vechtenden zyn geschoten. Poolsch dorp vrijwel geheel afgebrand. - Het dorp Nowydwor, nabij Rialystok, is vrijwel geheel afgebrand. Honderd woon huizen en 300 boerderijen zijn verwoest. Modderstroom in Kanton Wallis. - Een modderstroom ontstaan door lawines heeft in het kanton Wallis verschillende huizen van het dorpje Lourtier vernield. De bevolking moest vluchten. De strijd tegen de verdoovende mid delen. - De Japansche autoriteiten, die ter bestrijding van den handel in verdoovende middelen met de Chineesche autoriteiten samenwerken, hebben de laatste dagen on geveer 270 onder hun jurisdictie vallende personen gearresteerd. De in beslaggeno men hoeveelheden Narcotica vertegenwoor digen een waarde van 150.000 dollar. Reorganisatie bij Rex. - In verband met het geschil, dat gerezen is door het af treden van den hoofdredacteur van „Le Pays Reel", Ydewalle, heeft de politieke raad der rexistische party gisteren een langdurige vergadering gehouden. De raad hekelde het gedrag van Ydewalle en be sloot af te treden met het oog op een moge lijke reorganisatie. Een botsing te Johnstown. - By een botsing tusschen de politie en posters voor de fabriek van de Bethlehem Steel Corpo ration te Johnstown zijn zeven menschen gewond. Twee hunner verkeeren in ern- stigen toestand. Er werden verscheidene schoten gelost: <ie menigte was gewapend met knuppels en steenen, terwijl de politie van traangas gebruik maakte. De raad vergaderde hedenmorgen ten 9 ure onder voorzitterschap van den burge meester, mr. H. D. A. van Reenen. Dit vroege uur hield verband met den Bonefaesschouw, met een daaraan verbon den lunch voor de raadsleden. Deze dag is de gezelligheidsdag voor den raad en draagt in hooge mate by tot de onderlinge waardeering. De voorzitter stelde voor, met het oog op den schouw de ingekomen stukken in de volgende vergadering te behandelen, evenals het onder één voorgestelde, n.1. de vaststelling van de notulen. Afwezig, met kennisgeving, de heer Voute. Dr. Hemelryk wenschte toch bij de rondvraag het schrijven van den minister over de weigering om de verlaging van de huren in het Tuindorp te behandelen. De voorzitter zegde toe spoedig weer een vergadering uit te schrijven. Tot aanhouding van de ingekomen stuk ken werd besloten. Het presentiegeld. Het presentiegeld voor leden van stem bureaux mag geen 5 doch slechts bedragen omdat de gemeente een extra- bijdrage uit het werkloosheidssubsidie- fonds ontvangt. Voor 26 Mei mocht de 5 nog worden uitbetaald. Voorgesteld wordt om het presentiegeld voor den toekomst op 4 te stellen. De heeren Dingerdis en Koning, gesteund door den heer Swaag, verzetten zich tegen dit gemakkelijk toegeven. De voorzitter merkte op, dat 't hier voorschriften geldt van het rijk. De heer Dingerdis: Voor een arbei der kost het zoo geld, lid van een stem bureau te zyn. Weth. MacDonald: U kan er voor bedanken. De heer Dingerdis: Als men er voor geroepen wordt, wil men het ook waar nemen. Met de stemmen van de heeren Dinger dis, Koning en Elles tegen, werd het voor stel aangenomen. Pensioengrondslag, Het bleek noodig om den pensioen grondslag van den 1 Jan. 1923 eervol ont slagen nachtwacht G. Witte inplaats vanaf 1 Jan. 1921 op 1 Jan. 1922 vast te stellen op 810. B. en W. stelden voor aldus te besluiten. Conform vastgesteld. Verkeersverordening Voorgesteld werd te besluiten tot wijzi ging en aanvulling der verordening tot regeling van het verkeer op wegen in de gemeente. Conform vastgesteld, nadat de voor zitter nog een wijziging had toegelicht. Autovervoer personen. Voorgesteld werd de politieverordening te wijzigen en aan te vullen in verband met de invoering van 't reglement „Auto vervoer personen." Conform vastgesteld. Rondvraag. Dr. H e m e 1 r ij k Nu het ministerie zoo lang noodig heeft gehad om neen te zeggen op het raadsbesluit om een 15-tal woningen in het Tuindorp te huren en die goedkoop aan gesteunden te verhuren, waardoor bereikt zou worden dat de huur ook voor de andere bewoners die werkloos zijn en gesteund worden, met 1 per week verlaagd werd, verneem ik gaarne welke plannen B. en W. voor de volgende ver gadering hebben. Wij kunnen door den bouw van goed- koope woningen, zooals het Werkloozen- comité heeft gewild, trachten in de behoefte te voorzien en wij kunnen ook pogen een aantal van de woningen in het Tuindorp goedkoop te koopen om die goedkoop te verhuren en daardoor invloed op de huur- verlagingen in het algemeen uit te oefenen. De heer Dingerdis: Dan duurt het drie jaar. Dr. Hemelrijk: Mijn vraag bedoelt te vernemen, of B. en W. met bepaalde voorstellen zullen komen? De voorzitter: Voor B. en W. is het niet zoo'n gemakkelijke kwestie. Er is reeds menig woordje over gesproken en wij kunnen ons niet ontveinzen dat de be slissing van de regeering teleurstellend is B. en W. hebben zich, in 't belang van de bevolking, veel moeite getroost en zyn eveneens van oordeel, dat het „neen" wel eerder had kunnen komen, vooral als het denkbeeld niet paste in het regeerings systeem. Er is nog een kleine kans dat er iets gebeurt, maar in handen hebben wi nu niets. Dat het zoo lang geduurd heeft is niet de schuld van B. en W. Er zal een andere opzet moeten komen, doel» wi, kunnen op het oogenblik niet zeggen hoe het zal worden, doch zullen blijven pogen om tot huurverlaging te komen. De heer Swaag: In ieder geval moet het een punt van overweging in den raad uitmaken. Het werkobject in het Prov, duingebied. De heer Dingerdis was van oordeel, dat er bij de te werkstelling in het Provin ciaal duingebied, Russische toestanden heer- schen, die in een gewone maatschappij niet mogen voorkomen. Met zeer hard werken, by een temperatuur van 100 graden kunnen de menschen er niet meer verdienen dan 10,49 tot 12,25 per week. Spr. gaf B. en W. in overweging, om met alle middelen waarover ze beschikken, te trachten daarin verandering te brengen. De voorzitter zeide, dat de zaak ook aan het college bekend is en dat de wethou der er de noodige aandacht aan heeft be steed. Weth. MacDonald had zich gewend tot de Ned. Heide-Maatschappij, doch die kon niets doen. Daarop zijn wij naar de arbeidsinspectie gegaan, die een on derzoek instelde en berichtte, dat het systeem van 3 cent per M2. voor spitten jaren lang heeft voldaan. Het kan niet ontkend wor den, dat er 4 jaar lang met dit tarief is ge werkt, doch het komt er op aan, onder welke omstandgheden dit geschiedde. Wij zijn daarop gegaan naar den rijksinspecteur in de Beemster, die voor onderzoek een adjunct zond, die den indruk had gekregen, dat er iets minder werd gewerkt. Men was met een gunstig stuk tegen het duin door be gonnen en kon toen gemakkelijk 33 cent per uur verdienen. Het resultaat was ook hier nihil. Wij hebben toen gemeend de arbeiders te moeten adviseeren in het werk te blijven, omdat het werk 19 Juni eindigt en wy wil den voorkomen, dat de arbeiders voor 10 weken werden uitgesloten van de steun regeling. De heer Dingerdis noemde het flinke kerels, die in het belang van de gemeente dit advies hebben opgevolgd en bracht B. en W. dank voor de gedane moeite. De voorzitter: Wanneer de arbei ders uit het werk waren geloopen, dan zou den zij in de eerste plaats daarvan de nadee- lige gevolgen hebben ondervonden. De heer E 11 i s was overtuigd, dat het toe zicht op het werk niet deugde. Voor spitten in goeden grond wordt per M2. 6 cent be taald en voor spitten in het duingebied 3 cent. Spitten in duinpannen, waar stoppels staan, staat niet gelijk met spitten in gewoon duingebied. Weth. MacDonald: Gewoonlijk krij gen arbeiders, die drie dagen voor 3 cent in stukwerk hebben staan spitten en het uur loon niet kunnen maken, ander werk. Wi. hebben den inspecteur er op gewezen, dat deze mogelijkheid was weggenomen, omdai. het andere werk er niet was. Wij hebben ook gewezen op het onjuiste van een gelijk tarief voor spitten onder verschillende standigheden. De heer E 11 i s: Er moet een toezicht zyn, dat er kijk op heeft. Weth. MacDonald: U gaat te ver. Als u er stond, zou ook u fouten maken. U zou vermoedelijk voor alles 6 cent geven, ook dat zou fout zijn, al zou daartegen geen be zwaar van arbeiderszijde worden gemaakt De voorzitter deelde nog mede, dat arbeiders, die uit gemeenten komen met een hoogere loonklasse, ook als zij tot het uur loon in de laagste loonklasse kunnen komen, toch den toeslag van de hoogere loonklasse ontvangen en er dus beter aan toe zijn dan arbeiders uit gemeenten met een lagere loonklasse. Wethouder Macdonald: Hier is de loonklasse 30 cent per uur. In Zaandam 38 cent. De te werk gestelde Zaandammers krijgen dus per week, welk loon zij ook maken, daarop een toeslag van 8 cent per uur. Wethouder d e n D a s gaf nog een nadere toelichting op deze regeling. Spr. had een uitvoerig onderzoek ingesteld en was met den heer Ellis van oordeel, dat de toestand daar bijzonder slecht is en dringend verbe tering behoeft en dat hier met eenigen goeden wil een andere toestand geschapen kan worden. Deze goede wil is by het college wel aan wezig en daarom heeft het zich tot de ver schillende instanties, die de beslissing heb ben, gewend. Deze besloten, dat het blijft, zooals het is en het gemeentebestuur kan dan niet ingrijpen. Er bleef alleen over de menschen uit het werk terug te nemen. Aangezien 19 Juni dit werk wordt stop gezet, vonden B. en W. het beter, dat de arbeiders in het werk bleven, aangezien het mogelijk blijft, dat de gemeente dit werk object noodig heeft. Er is eenige verbetering ingetreden, zoo dat één ploeg thans 30 cent per uur kan verdienen. Het spitten in duinpannen met hei en helm, vordert zoo veel tijd, dat menschen, die nooit anders hebben gedaan, er niet meer dan 70 M2. per dag kunnen doen en dus niet meer dan 25 cent per uur kunnen halen. Menschen uit andere beroepen komen niet hooger dan 18 cent. Het valt niet goed te praten. De fout wordt gemaakt door den uitvoerder, doch B. en W. zijn piet bevoegd in te grijpen. De hoop is, dat er na 19 Juni een ander object komt. Van een te geringe arbeidsprestatie door de arbeiders is echter geen sprake. De heer Ellis: De menschen zijn er de dupe van, dat ze daar als proefkonijntjes zijn gebruikt. Wy willen ze, op welke wyze dan ook, tegemoet moeten komen. Waar een wil is, is een weg. Wethouder Macdonald: Geeft die dan aan. Wy weten hem niet, zonder in strijd te komen met de voorschriften. De heer Elles: Meh kan zich ook te bang laten maken. Wethouder Macdonald oordeelde, dat de heer Ellis meer vertrouwen stelde in zyn eigen man in het dagelijksch bestuur en merkte op, dat ook wethouder Milten burg geen kans ziet om een bevredigende oplossing voor de arbeiders te vinden. Hierop werd de vergadering gesloten en begaf de raad zich naar „De Rustende Jager" voor het genoeglijke samenzijn ter eere van de Bonefaasschouw. om- Aneta meldde ons hedenochtend uit Batavia: Hedenmorgen te 9 uur had op plechtige wijze de opening van den volksraad plaats. De tocht van den gouverneur-generaal naar het gebouw van den volksraad in het Hertogspark werd door een groote menigte van belangstel lenden gadegeslagen. Bij de opening waren aanwezig de raad van Ned.-lndië in volledige samenstelling, alle directeuren van departementen, de consuls- generaal van Duitschland, Frankrijk, Engeland en Italië en de waarnemend consuls-generaal van Japan en China. Verder alle leiders van belangrijke instellingen op het gebied van han del, bankwezen en scheepvaart. Het eerst arriveerde aan het gebouw van den Volksraad mevr. van Starkenborgh, vergezeld van mevr. Kiveron, echtgenoote van den algemeen secre taris, mevr. de Bie, echtgenoote van den inten dant van het paleis, haar beide dochters, als mede adjudant de Bie. Mevr. van Starkenborgh werd aan het ge bouw van den Volksraad ontvangen door mevr. Koesoemo Oetoyo, die haar een hand- bouquet aanbood. Even later arriveerde de gouverneur-gene raal, vergezeld van den algemeen secretaris, den heer Kiveron, en zijn adjudant luitenant ter-zee van Vreeswijk. Bij de aankomst werd het Wilhelmus gespeeld. Tijdens de openingsrede, welke precies een uur in beslag nam, luisterde mevr, van Star kenborgh met naast zich de dames van den Bussche, Koesoemo Oetoyo en Kiveron nauw keurig toe, evenals alle aanwezigen, waarbij ook twaali oud-leden van den volksraad. Dit maal ontbrak het kleurig costuum van den vertegenwoordiger van Bali, Tjokorde Soe- kawati. De rede werd door den gouverneur-generaal rustig en langzaam, staande uitgesproken. Eerst te half elf waren de laatste bezoekers verdwenen. Het schouwspel van het vertrek werd door een talrijk publiek gadegeslagen. In de rede, waarmede de gouverneur-gene raal, jhr. mr. Tjarda v. Starkenborgh Stack- houwer, den volksraad heeft geopend, ving deze hedenmorgen aan te herinneren aan het tijdstip, waarop hij in den volksraad negen maanden geleden zijn ambt aanvaardde, het tijdstip waarop de verloving van het vorstelijk paar kort tevoren zooveel vreugde veroor zaakte. Met levendige voldoening ziet hij terug op de huldiging van de prinses en haar gemaal door de ingezetenen in Indië bij het prinselijk huwelijk. Vervolgens ging de gouverneur-generaal over tot de beschouwing van den economischen toe stand, die in het afgeloopen zittingsjaar aan merkelijk verbeterd is. Toch is er reden voor de vraag zeide hij of van een duurzame wending iü dé wereldconjunctuur mag worden gesproken en of Nederlandsch-Indië aan den aanvang staat van een langere periode van wezenlijke bloei. Voor Java blijft het welslagen van de oogst der voedingsgewassen een belang van de eerste orde. Deze oogst was in het jaar 1936 zeer gunstig. Ook de vooruitzichten voor 1937 geven reden tot optimisme. Spr. behandelde vervolgens de noodzaak tot handhaving der bestaande productie- en uitvoerregelingen ten behoeve van den export landbouw. De gouverneur-generaal memoreerde de ver betering in de scheepvaart, de stijgende ver voerscijfers van de Staatsspoorwegen, de toe name van het luchtverkeer en hij hoopte dat eerlang onze vliegtuigen aan de geregelde luchtverbinding met Australië zullen kunnen deelnemen. Aangaande de economische samenwerking Jhr, Tjarda v. Starkenborch. tusschen Nederlandsch-Indië en het moeder land is sedert de gedachtenwisseling in de vorige hoofdzitting de aandacht in hoofdzaak op versteviging en vervolmaking daarvan ge richt geweest. In de komende jaren zal men bedacht moeten zijn op opheffing van wettelijke voorzieningen, die weliswaar in de achter ons liggende jaren het bedrijfsleven voor volledige ontwrichting hebben behoed, doch tevens de economische ontwikkeling aan banden leggen. Ten aanzien van de landsfinanciën merkte spreker op, dat in 1936 de financiën beantwoord hebben aan gunstiger verwachtingen. Blijkens de voorloopige uitkomsten sluit de gebeele dienst-1936 met een overschot van 26.400.000 gulden. Voor een beoordeeling van den stand van zaken is dit cijfer echter niet zonder meer bruikbaar, aangezien dit cijfer voor een bedrag van 36.400.000 gulden gunstig beïnvloed werd door het netto-provenu van het per 1 Januari 1937 nagenoeg geheel vervallen bijzonder uit- voerecht op bevolkingsrubber en voor "rond 2.000.000 gulden ongunstig door de defcos**- en welvaartsuitgaven, waarvan Nederland de financiering op zich nam. Voorzoover de verwachtingen thans reiken, zal het loopende jaar de bevestiging geven van de op de uitkomsten van 1936 gegronde gevolg trekkingen. Naar die verwachtingen zal de ge wone dienst in evenwicht zijn, zelfs sluiten met een overschot van een half millioen. Belastingverlaging. De regeering stelt zich voor, het aantal op centen op de inkomstenbelasting met 20 te ver lagen en het heffingspercentage van de loon belastingen terug te brengen van 4 op 3. De regeering bepaalde haar keus op deze twee heffingen opdat de vermindering van lasten in zoo wijd mogelijken kring hare werking zal doen gevoelen. Deze voorstellen beteekenen het prijsgeven voor 1938 van rond 7.500.000. De regeering acht het gewenscht de bestaan de moeilijkheid om op de toegekende pensioe nen een redelijke korting toe te passen, te bestendigen. Enkele maatregelen, die in de crisisjaren voor het onderwijs genomen zijn, zullen ongedaan gemaakt worden. De gouverneur-generaal deelde ten slotte nog mede, dat de regeering den inhoud van de petitie, door den volksraad tot haar gericht, in studie heeft genomen. Zitting van Maandag 14 Juni. Gasdiefstal te Enkhuizen. De eerste zaak, welke de Alkmaarsche Folitierechter mr. Krabbe gisteren in be handeling nam was die tegen mej. Geertje P. S. die kans had gezien gas uit haar muntmeter te halen door middel van val- sche munten. Verdachte had kans gezien met een vijl 2ys-cts-stukken te bewerken, zoodanig dat deze pasklaar waren geweest voor den meter. Gedurende de maanden Februari en Maart was een dergelijk feit meermalen geconstateerd bij den meter van de familie B. doch het meest frappante van het feit was geweest dat de gasbedrijven te Enkhuizen de zaak aanvankelijk maar op beloop hadden gelaten en verdachte slechts het teweinig betaalde hadden laten aanzuiveren. Dit was dan ook altijd gebeurd en het slot van het spel was steeds geweest dat verdachte feitelijk meer betaalde dan zy zou hebben gedaan, indien zij de nor male meter-munten zou hebben gebruikt, daar door de bewerking de 2 54-ets-stukken onbruikbaar waren geworden. De laatste keer evenwel had zij den me- teropnemer E. Boendermaker zoo onheusch behandeld dat de zaak in handen van de justitie was gegeven. De vrouw motiveerde haar optreden met de bewering dat zy steeds aan het eind van de maand had aangezuiverd en dat zij een en ander deed omdat er dan geen geld in huis was geweest. „Er waren er zooveel die het deden" was haar excuus. De officier van justitie vond het een zeer vreemde geschiedenis en liet zich zeer laat dunkend uit over het beleid van de gasbe drijven te Enkhuizen, die dergelijke ern stige feiten maar eenvoudig door de vin gers zien Conform den eisch werd verdachte ten slotte veroordeeld tot 20.— of 10 dagen hechtenis. Berucht oplichter in het net. Mej. I. G. Ch. Canne te Castricum kreeg op een goeden, of liever voor haar, kwaden dag bezoek van een persoon die zeide door een kennis van mej. Canne gestuurd te zyn en om pension vroeg. De pseudo-pension- gast hing een uitvoerig verhaal op van zijn bedrijfsleiderschap bij de Nederlandsche spoorwegen en van een baanvak tusschen Uitgeest en Castricum dat vernieuwd moest worden, waarover hij het toezicht zou hebben gekregen. In verband hiermee moest hij eenigen tyd in Castricum door brengen. Zijn brandkast, bureau en andere

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9