DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. RING OM BILBAO SLUIT ZICH. Muiterij op reqeeringstorpedojager. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Donderdag 17 Juni 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. De Spaansche revolutie REGEERINGSTROEPEN LIJDEN ENORME VERLIEZEN. De Deuts'e nationalkirche Muiterij op regeerings-torpedojager. De toestand in de Sovjet-Unie. Geen post over de Russische grens. De uitvoer van goud. De stakingsmoeilijkheden te Johnstown. No. 140 Directeur: C. KRAK. f-- 4M ALKMAARSCHE COURANT. Alkmaar, 17 Juni. De Fransche Kamer heeft de wetsont werpen inzake de financieele volmachten aangenomen en de regeering „leeft" dus nog. Dat leven kan nog gerekt worden, als ook de Senaat de ontwerpen goed keurt, maar zoo ver is het nog niet. In den Senaat schijnt men niet van plan, om on danks alles het kabinet te redden en men verwacht in de zitting, die vandaag be gint, harde woorden aan het adres van Blum c.s. Om nog op deze kamerzitting terug te komen, normaal gesproken had de regee ring gisteren moeten vallen. Dat dit niet gebeurd is, dankt de regeering aan den linkerzijde, die zoo lang mogelijk het z.g „volksfront" wil handhaven. En niet te vergeten aan de communisten, die zich eerst van stemming wilden ont houden en toen toch nog voor de wetsont werpen stemden! Dat laatste houdt de gemoederen in Pary's bezig. Een correspondent van Havas heeft zich gewapend met allerlei geruchten over onderhandelingen van Blum met de communisten en zelfs over bepaalde toe zeggingen, die de minister-presider.t zou hebben gedaan, om inlichtingen tot Blum gewend. Deze sprak deze geruchten tegen „Ik heb Thorez en Duclos, de leiders van de communisten, Dinsdagavond omstreeks tien uur wel gezien in de drukbezochte vergadering van linksche afgevaardigden, doch er is in den loop van dien avond, noch gedurende den nacht op geen enkele wijze, direct of indirect, onderhandeld tus schen de regeering en de communisten. Ik moet dan ook bezwaar maken tegen de geruchten die aan de beslissing van de communisten andere gronden geven, dan Duclos in zijn rede in de Kamer zelf heeft genoemd." Zoo- verdedigde Blum zich. En nog weet men niet, waarom de communisten vóór de wetsontwerpen gestemd hebben! In het spel der communisten school een flinke dosis bluf, meenen de Parijsche N. R. C.-correspondent. Die bluf bleef niemand verborgen, maar men vroeg zich af, waar de bluf eindigt en de ernst be gint, want één of anderen dag moet het front op dit punt breken. De spanning neemt toe en alles welgewogen scheen het de volgelingen van Thorez, dat de voor- deelen aan het behoud van het volksfront verbonden, zwaarder zijn dan de tactische nadeelen van de impopulariteit der te nemen maatregelen. Zij dragen, zeggen zij, het volksfront in het bloed, zij het een ver sterkt volksfront. Wat willen zij daarmede bedoelen? Dat is niet geheel duidelijk. Men weet, dat zij zich in beginsel bereid ver klaren de verantwoordelijkheid van het uitvoerend gezag te deelen. Daarmede meenen zij de grief te ontzenuwen van wie hun voorhoudt, dat zij alle profijt trekken van het verbond, maar de plichten afwij zen. Het argument zou indruk gemaakt hebben al zij terstond hun plaats in de regeering hadden opgeëischt. Nu is het een manoeuvre om de proef geheel te laten mislukken door het voor de radicalen nog moeilijker te maken in het gareel te blij ven. Dat er werkelijk communisten in de regeering zullen treden gelooft niemand en zij zelf wenschen het niet. Zij zouden op die manier al te schril met zich zelf in tegenspraak komen. De tegenwoordige re geering immers is vooral gevormd in reactie op de vrijheden, die vorige minis ters zich ten opzichte van het parlement veroorloofden tot het doorzetten van financieele hervormingen. En deze vol machten gingen niet zoo ver als de nu door de Kamer toegestane. Wij hebben gisteren in deze rubriek reeds verteld van het aanstaande bezoek dat de Duitsche minister van buitenland- sche zaken von Neurath aan zijn Engel- schen collega zal brengen in de komende week. Havas weet thans uit Londen te berichten, dat het onderhoud tusschen beide staatslieden hoofdzakelijk zal gaan over het terugtrekken var de buitenland- sche vrijwilligers uit Spanje en de veilig heid van de controleerende oorlogsbodems. Dit wil evenwel niet zeggen, dat de overige vraagstukken, zooals het Westelijk verdrag of de toestand van de Donau- landen niet zullen besproken worden. Voor de Engelschen is echter de oplossing van het Spaansche conflict het voornaamste punt. Zonder twijfel verwacht men, dat de Britsch-Duitsche besprekingen kunnen bijdragen om Italië er toe te brengen zijn vrijwilligers terug te roepen. In Britsche diplomatieke kringen wijst men er op, dat hier geenszins sprake is van het betreden van het terrein van de n iet-inmengingscommissie, doch alleen van een poging de werkzaamheden van dit orgaan te bespoedigen. Verder verklaart men, dat Frankrijk op de hoogte zal wor- Berichten der opstandelingen In het legerbericht van het groote hoofdkwartier van Franco wordt ge zegd, dat de rechtsche opmarsch aan het front in Biskaje voortduurt. Fran co's troepen hebben een heuvel ten zuidwesten van Mondoya, Seata, Artan- da en San Roque, zuidwestelijk Bilbao, bezet. Ook Sarratamo, Arrigo- riaga, Malmeoin en Larreta werden vermeesterd. De „zwaartpijlers" hebben den mond van de Nervion bereikt en Algorta, Lejona en Lujua bezet. De vijand heeft het dorp Castillo in brand gestoken en verlaten. In den sector Plencia zijn de strijdkrach ten der linkschen grootendeels vernietigd. Een rechtsche colonne heeft zeshonderd ge vangenen gemaakt, terwijl gisteren in totaal 1700 linkschen gevangen zijn genomen. De verliezen van den vijand zijn reusachtig, terwijl hij een aanzenlijke hoeveelheid oor logstuig heeft moeten prijsgeven. In Leon hebben de rechtsche troepen hun stellingen in den sector-Riano verbeterd en de linies van den vijand bij Picotan, Lacorva en in het massief van El Venero bezet. Aan het front van Aragon hebben de linkschen in den sector-Huesca een hevigen aanval ge daan, die gesteund werd door vliegtuigen en tanks. De aanval werd afgeslagen met zeer groote verliezen voor den vijand, die twee tanks moest achterlaten. Ook bij Chi- millas is een aanval afgeslagen. Van Madrid, Avila en Soria valt niets te melden, aldus eindigt het legerbericht. Het rechtsche radiostation „Az" meldt, dat vliegtuigen van Franco de linksche stel lingen te Villanueva de La Serena bij Ba- jadoz hebben gebombardeerd. Een trein, die munitie vervoerde, werd daarbij vernield. Tenslotte wordt nog gemeld, dat het ge schut van Franco een krachtig voorberei dend vuur op de hoogten onmiddellijk ten zuiden van Bilbao heeft geopend. De troe pen schijnen tot een aanval van beteekenis te zullen overgaan. De laatste linie van tegenstand voor Bilbao is in handen van de troepen van Franco gevallen. De troepen vielen aan na een krachtige voorbereiding van artillerie vuur en een bombardement van de lucht macht. Alvorens uit Galdacano terug te trekken hebben de Basken de springstoffenfabriek opgeblazen. De rechtsche troepen beheerschen thans den voornaamsten toegangsweg naar Bilbao. De geheele stad is thans blootgesteld het vuur van de artillerie niet alleen, ook van de mitarilleurs. De terugtrekkende Basken hebben te Gal dacano aanizenlijke schade aangericht. Naar schatting bedragen de verliezen van de Basken in dezen sector ongeveer tweedui zend man. De brigade „zwarte pijlen" heeft Dinsdag avond Plencia bezet. Op verscheidene plaatsen zijn zij de Rio de Plencia overgestoken en zij zijn de mon ding van de Rio Nervion genaderd. Gesteund door gemotoriseerde eenheden konden zij snel oprukken, de Basken trok ken zich over de geheele linie spoedig terug, aangezien de terugtocht op Bilbao dreigde afgesneden te worden. Om de Rio Nervion over te steken hebben de Basken nog slechts de beschikking over een enkele pont, welke slechts vijftien kan dragen en den spoorbrug van Beide overgangen liggen onder van de artillerie der rechtschen. veran- Vroegere leider van Spaansche Phalanx ter dood veroordeeld. Volgens van de Fransch-Spaansche grens ontvangen berichten is de vroegere leider Spaansche Phalanx, Manuel Hedilla, we gens het in gevaar brengen van de veilig heid van den Staat door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Tegelijk met Hedilla, werden 80 andere leidende persoonlijkheden der Phalanx be recht. Veertien werden ter dood veroordeeld en twintig tot levenslangen dwangarbeid. De anderen werden met verbanning naar Guinea gestraft Onder de ter dood veroor deelden bevinden zich de leiders van de Phalanx in Biskaye, Burgos en Toledo. De doodvonnissen zullen waarschijnlijk niet ten uitvoer worden gelegd. Naar men gelooft, zal de straf na den val van Madrid in een algemeene amnestie worden derd. De uitslag van het proces wordt uitgelegd als een overwinning van de rechtsche na tionalistische elementen. Mededeelingen der opstandelingen. Het stond wel vast, dat de regeeringstroe- pen zouden trachten een offensief op een ander front te ontketenen om de verdedigers van Bilbao te ontlasten. Eergisteren zijn zij tot dat offensief overgegaan in de streek van Huesca en de Cordilera Alcuvierre. De aanval bij Huesca was zeer hevig. De re- geeringstroepen wilden de stad isoleeren, maar na een strijd van twee dagen, waarbij de aanvallers van tanks en vliegtuigen ge bruik maakten, waren de troepen van Fran co er in geslaagd hun stellingen te behou den. Gisteravond eindigden de gevechten zonder dat de regeeringstroepen eenige re sultaat hadden bereikt. De troepen, die uit de Cordillera aanvielen, werden voor Sara- gossa tot staan gebracht. In den sector-Madrid blijft het kalm Op den weg van Gamino Real worden des nachts honderden autolichten waargenomen, waaruit men opmaakt dat de evacuatie der burgerbevolking met kracht wordt voort gezet. Officieel erkende Godsdienst. De Deutsche Nationalkirche zal in den vervolge opgenomen zijn in de reeks officieel door den staat erkende Godsdiensten. Deze nieuwe kerk is gesticht door Arthur Dinter, een der oudste leden der N.S.D.A.P., die machtiging gekre gen heeft uit de partij te treden om zich geheel te kunnen wijden aan zijn theologLsche studiën en zijn apostolaat. De Deutsche Nationalkirche heeft zeer vage betrekkingen tot het christendom: zij stelt als religieuse waarden het bloed, de genade en de openbaring van den pantheistischen God aan iedere menschenziel. Zij verwerpt de be grippen der verlossing en ieder christe- 1 ij k dogma, dat zij als een Jood sche uitvinding beschouwt. Zij erkent echter de onvergelijkelijke waarde van den persoon christi, doch be weert, dat deze germaansch arisch is. Volgens de Deutsche Nationalkirche is de leer van Jezus vervalscht door de joodsche opstellers der evangeliën, zooals den rab bijn Paulus, die den titel van apostel zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. Dinter heeft de evangeliën opnieuw ge schreven, waarbij hij onder den traditio- neelen tekst gezocht heeft, wat volgens hem van zuiver arischen oorsprong is. De Deutsche Nationalkirche staat dus tusschen de groep van nationaal-socialisti- sche Duitsche christenen en de religieuse Duitsche groepeeringen als die van L u- dendorff, de Duitsche geloofsbeweging e.a., die zelfs zoo ver gaan in de wouden de riten van den ouden Wodangodsdienst tot nieuw leven te roepen. De gevallenen van land". de „Deutsch- aan doch ton Desierto. het vuur clen gehouden van alles wat tusschen de beide ministers van buitenlandsche zaken zal worden besproken. Ten aanzien van het westelijk verdrag bereidt de Britsche regeering een nota voor, waarin zij de tot nu toe gewisselde documenten samenvat. Vermoedelijk wil Eden dit document eerst aan Von Neurath laten zien alvorens het te verzenden. Men beschouwt dit document in Britsche kringen als een goeden grondslag voor verdere besprekingen. Men hoopt in Britsche kringen, dat door deze besprekingen zoowel de Locarno- kwestie als de Spaansche kwestie in de goede richting zullen worden gestuwd. De kisten met het stoffelijk overschot der gevallenen van de ,Deutschland" zijn gister avond met militaire eer van het panterschip naar het heldenkerkhof te Wilhelmshoven overgebracht. De commandant van de „Deutschland" en de vlootcommandant, admiraal Carls, hiel den toespraken. De Fransche torpedojager „Audacieux" en de Britsche destroyer „Bulldog" houden hun geschut gericht op den hier liggenden torpedojager der Valencia-regeering „Cis- car", wijl het schip, onder welks bemanning muiterij is uitgebroken, een dreigende hou ding had aangenomen. Twee officieren van de „Ciscar" zijn aan land gevlucht en hebben zich onder be scherming van de Fransche politie gesteld. Toen de „Audacieux" de gebruikelijke sa luutschoten loste, richtten de muiters ter stond hun geschut op den Franschen torpe dojager. Op verzoek van den prefect van La Ro- chelle heeft de Spaansche consul zich aan boord van de „Ciscar" begeven, om met de bemanning te onderhandelen. Het bleek, dat de bemanning niet alle 116 vluchtelingen uit Bilbao, die zich aan boord bevonden, aan land wenschte te laten gaan, doch 65 hunner weder naar een Baskische haven wilde terugbrengen onder het motief, dat zij dienstplichtig waren. Tenslotte verklaarde de bemanning zich bereid, alle vluchtelingen op één, een bloed verwant van een lid der Bilbaó-regeering na. vrij te laten. De vluchtelingen zijn voornamelijk be ambten of verwanten van beambten uit Bilbao, van wie velen zich aan boord van den torpedojager hebben begeven zonder daartoe opdracht te hebben van de autori teiten van Bilbao. ONTPLOFFING IN ENGELSCHE MUNITIEFABRIEK. Drie dooden, twee ernstig gewonden. Gisterochtend heeft zich te Ardeer (Schot- sche graafschap Ayshire) in Engeland in een munitiefabriek een ontploffing voorgedaan, warbij drie personen om het leven zijn ge komen en twee ernstig werden gewond. De Poolsche bladen berichten, dat sedert Dinsdag geen brieven of kranten uit de Sovjet-Unie de Poolsch-Russische grens zijn gepasseerd. De „Kurjer Wars zawski" ontkent, dat de spoorwegver' bindingen tusschen polen en de Sovjet- Unie zijn verbroken. „Hetgeen wel waar is", zoo schrijft het blad verder, „is dat de Russische kranten niet zijn aangekomen en dat het aantal Rus sische grenswachten is vermeerderd". Ongeregeldheden te Wladiwostok? Kapitein luitenant ter zee Iwan Kireyef de assistent-marine-attaché van de Sovjet- Russische ambassade die Donderdagmiddag uit Wladiwostok naar Tokio is vertrokken deelde aan de pers mede, dat hem niets be kend was omtrent ongeregeldheden te Wla diwostok, noch wist hij iets over de ge ruchten over een arrestatie van Joernef en Karakhan. De correspondent van de Nichi Nichi Sjim boen te Hsinking heeft aan zijn blad be richt, dat niets met zekerheid bekend is omtrent 'den toestand te Wladiwostok. De stad is geheel geïsoleerd. De correspondent heeft evenwel den in druk, dat in de stad iets buitengewoons voor valt. Reeds eenigen tijd waren de betrek kingen tusschen het roode leger en de Gpoe gespannen. Arrestaties in Wit-Rusland. Naar uit Minsk wordt gemeld, zijn op een daar gehouden partijconferentie mededeelin gen gedaan over een drastische zuivering die in Wit-Rusland en uitvoer is gelegd en waar bij hooge persoonlijkheden zijn betrokken. De oud-premier Goloded, de vroegere volks commissarissen van landbouw en opvoeding, en verscheidene leden van het centraal comité der communistische partij, zijn gear resteerd. Naar men beweerde, bestond er een ge heime Trotzkistische organisatie, voor het bedrijven van spionnage en sabotage, die minstens 45 „volksvijanden" omvatte, en o.a. voorbereidingen had getroffen voor de ver nietiging van het vee en de oogsten. Ontheffing van het verbod van uitvoer. De Nederlandsche Bank N.V. te Am sterdam deelt mede, dat zij, daartoe ge machtigd door den minister van finan ciën, onder de gegeven omstandigheden bereid is onbeperkt ontheffing te ver- leenen van het verbod van uitvoer van gouden munt en gouden muntmateriaal, vervat in het koninklijk besluit van 26 September 1936, nr. 52, waaraan wet telijke grondslag werd verleend bij de wet van 30 September 1936, staatsblad nr. 101. Aanvragen om ontheffing als boven bedoeld behooren schriftelijk te worden ingediend bij de hoofdbank van de Nederlandsche Bank, afdeeling secreta rie, onder opgave van de soort, het brutogewicht en het fijngewicht van het goud waarvoor ontheffing van het uitvoerverbod wordt verlangd, alsmede van het adres waaraan en de verpak king waaronder men bedoeld goud wenscht te verzenden. DE TOESTAND IN DE AMERIKAANSCHE MIJNEN. Terreur tegen getuigen. De Amerikaansche senaatscommissie voor burgerlijke vrijheden heeft de politie be scherming verzocht voor twee personen, die verklaard hebben, dat hun leven in gevaar verkeert, omdat zij getuigenverklaringen hebben afgelegd voor de commissie, die een onderzoek instelt naar de toestanden in de steenkoolmijnen van Harlam in Kentucky. Volgens andere getuigen, die door de com missie gehoord zijn zijn mijnwerkers afge ranseld en zelfs neergeschoten, omdat zij zich aangesloten hadden bij vakvereni gingen. De burgemeester vraagt hulp aan Roosevelt. Burgemeester Daniël Shields van Johnstown heeft gisteren tot president Roosevelt het verzoek gericht te inter- venieeren in de arbeidsconflicten en er toe te willen bijdragen, dat de elemen ten van onrust, waardoor zijn gemeente wordt geschaad, weg zullen worden genomen. De stakers hebben eveneens een beroep gedaan op de federale regeering. Philip Murray, de voorzitter van de S. W. O. C., een aan de commissie voor industrieele organisatie verwante vakver- eeniging, heeft zich naar Washington be geven om minister van Arbeid, mevrouw Perkins, een uiteenzetting te geven van de arbeidsconflicten. Voor zijn vertrek uit het stakingsgebied heeft Murray een telegram gezonden aan den president der Bethlehem Steel Corp. Grace, waarin hij voorstelt een stemming te laten houden onder de arbeiders der maatschappij over de vraag of de S. W. O. C. bij collectieve onderhandelingen zal vertegenwoordigen. Op het Witte Huis te Washington is ver klaard, dat men er het beroep van burge meester Shields heeft ontvangen en dat de president het waarschijnlijk zal verwijzen naar de national Labor Relations Board of het ministerie van Arbeid. Er is geen direct commentaar van den president bekend geworden. DE BESPREKINGEN DER KLEINE ENTENTE. Een officieel communiqué. Na de besprekingen van gisteren tusschen Hodza, Antonescu en Tatarescu is 's avonds een communiqué uitgegeven, waarin ge zegd word, dat de besprekingen gevoerd zijn onder het teeken van diepe gevoelens van achting en vriendschap en in staat heb ben gesteld volledige harmonie te consta- teeren ten aanzien van de verschillende aangesneden politieke en economische pro blemen. De regeeringsleiders der beide sta ten gaven uiting aan hun tevredenheid over de gelukkige resultaten der politieke samen werking tusschen Tsjechoslowakije en Roe menie, die iederen dag vollediger wordt en die wordt voortgezet in het kader van de kleine entente. De beprekingen hadden eveneens betrekking op de economische en financieele problemen werden tot oplossing gebracht. De beide staatslieden bevestigden de noodzakelijkheid den omvang van den goe derenhandel tusschen de drie staten der kleine entente tot ontwikkeling te bren gen en de economische banden nauwer aan te halen. Geconstateerd werd, dat de leve ringen van oorlogsmateriaal van Tsjecho slowakije aan Roemenie in versneld tempo geschieden en dat de financieele regeling dezer transacties volledig naar wensch ver loopt. Voorts werden de gedachtenwisse- lingen van Praag hervat over de verwerke lijking van de zoo noodige samenwerking tusschen de donaustaten en de vreedzame middelen, die daartoe moeten leiden. Be vestigd werd de gehechtheid aan het vol- kenbonds handvest, welks beginselen den grondslag vormen van de samenwerking tusschen beide landen en van hun betrek kingen met andere staten. Geen enkele wijziging van het handvest zal worden aanvaard, die tot strekking heeft verzwakking van het pact. Alleen die wij zigingen zullen aanvaard worden, die het versterken. Dit nummer bestaat uit twee bladen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1