WAARHEEN GAAT REX? N GEHEIMEN DIENST iBitutettCand @®©©9©o© JladioptogmHUM ®©ooo©©< tfxuUletoH EEN DÉBACLE OF EEN SUCCES, De houding van Degrelle. Aan de hand van onlangs voorgeval len gebeurtenissen kan men thans beter dan in April den omvang meten, der door de Rexisten destijds geleden neder laag. De vorige maand reeds is het per soneel der Rexistische dagbladpers met drie maanden de betrekking opgezegd, een bericht, dat sindsdien door „De Nieuwe Staat" werd bevestigd. Ander zijds is ook het aantal pagina's der Rex- courar.ten aanzienlijk verminderd. In verband met deze en andere feiten stel de de correspondent van het „Rotterdamsch Nieuwsblad" te Brussel aan een politieke persoonlijkheid Dinsdag de vraag welke naar zijn meening de oorzaken zijn geweest van deze mislukking van Rex, die iederen dag een débacle kan worden. Een grove fout. Om de oorzaken te vinden, aldus luidde het antwoord, moeten we terugkeeren tot Mei 1936, dat is te zeggen, tot de algemeene verkiezingen. Hoewel Rex toen slechts pas een jaar be stond, behaalde de nieuwe partij meer dan 300.000 stemmen, terwijl 21 Rexisten in de Kamer werden gekozen. Léon Degrelle liet zich door dit verbluffend succes verblinden. Deze jonge man, van nog maar 30 jaar beeldde zich meteen in een staatsman te zijn geworden, voor wien de fungeerende mi nisters het veld dienden te ruimen. Men weet hoe hij Van Zeeland heeft bestreden, geen rekening houdend met billijkheid en recht vaardigheid. Voor ieder was het duidelijk dat de econo mische toestand van het land tijdens Van Zeeland's ministerschap aanzienlijk was ver beterd en dat bijvoorbeeld het aantal werk- loozen ongeveer met 40 pet. was geslonken. Een dergelijke persoonlijkheid aanvallen was ten eerste een grove fout. Een vergissing. De volgende maanden heeft Rex veel aan hangers verloren door het bondgenootschap met de Vlaamsche Nationalisten. Dat twee oppositiegroepen een bepaalde gemeenschap pelijke tactiek volgen is logisch; doch dat Degrelle 't lot van zijn groep heelemaal met dat van een andere partij verbond, zoodat hy niet meer zoo onafhankelijk stond als vroeger, was een vergissing. Door dit ac- coord waren de Rexisten verplicht, met de Vlaamsch-Nationalen voor geheele en on voorwaardelijke amnestie te stemmen, wat tot gevolg had, dat duizenden vroegere aan hangers Rex den rug toekeerden, vooral te Brussel, waar Borms en de zijnen nog steeds door de meesten als verraders worden be schouwd. Blunders. Tijdens de laatste verkiezingscampagne heeft Degrelle opnieuw tal van blunders be gaan. Om te beginnen had hij er vast op ge rekend, dat de verschillende groepen by de herkiezing elk een candidaat zouden stellen, zooals dit bij een vroegere tusschentijdsche verkiezing het geval was. Dat Van Zeeland zich candidaat stelde van alle andere partijen, was voor hem een tegenslag en een misrekening. Velen beschouwden het als een kranige daad, dat Van Zeeland den handschoen op nam en zelf in het strijdperk trad. Van dit oogenblik was het een uitgemaakte zaak, dat Degrelle het onderspit zou delven. Dan kwam, enkele dagen vóór de verkie zing, wat een Antwerpsch blad noemde: het kanonschot uit Mechelen op het Brusselsch Sportpaleis n.1. het conflict met de geestelijke overheid. Daar Degrelle en zijn meeste aanhangers Roomsch-Katholiek zijn, was dit geval voor hen een harde slag, mis schien wel de genadeslag. Men zal zich herinneren, dat Degrelle zelf door een onvoorzichtige redevoering de tus- schenkomst der kerkelijke overheid uitlokte. Hierover had de zegsman interessante, tot dusver onbekende bijzonderheden vernomen en wel de volgende: Degrelle Zoodra bekend was, dat Degrelle in het Sportpaleis^ zou spreken over Rex en Meche len, werd hij opgebeld door een Vlaamsch- nationalen leider, die hem o.a. zeide, dat hy, met dit onderwerp, zich op een uiterst ge vaarlijk en glibberig terrein waagde. Hij spoorde hem met aandrang aan „dit potje gedekt te laten". Degrelle meende het evenwel beter te weten en sloeg den goed bedoelden raad in den wind. Hierby voegde Degrelle een tweede, nog grootere onvoorzichtigheid. De redevoerin gen, die hy hield, werden steeds aan den politieken raad van Rex medegedeeld. Bij de spreekbeurt; Rex en Mechelen voegde hij evenwel aan den oorspronkelijken tekst en kele frasen toe en 't waren juist deze die oorzaak waren van de tusschenkomst van Kardinaal Van Roey! Toen Degrelle van de tribune bij zijn vrienden terugkwam, zei één hunner: Ge hebt te veel gezegd, ik vrees, dat het u zal berouwen Onze zegsman had nog een andere belang rijke inlichting uit die bewogen periode. Een veertiental dagen voor de verkiezingen schreef Van Zeeland een brief aan kardinaal van Roey, waarin hij de vraag stelde of het niet gewenscht was, dat de geestelijke over heid in 't openbaar stelling zou nemen. Het antwoord was: de kardinaal oordeelt, dat daartoe vooralsnog geen aanleiding bestaat. Mocht Degrelle, aldus de brief, tijdens de aangekondigde meeting „Rex en Mechelen", verklaringen afleggen, die in strijd waren met de waarheid, dan kon de zaak herzien worden. Men weet hoe de gebeurtenissen zich ver der hebben ontwikkeld en hoe onbedacht zaam de Rexleider in de val is geloopen. Kans op herleving is er thans bij de Rexis ten niet veel, tenzij de regeeringspartyen zich zelf onoverkomelijke moeilijkheden op den hals halen. Dat de incidenten der laatste weken in verband met het amnestieprobleem koren op den molen van Degrelle zijn, ligt voor de hand. Vooral zal men ervoor dienen te waken, dat zich geen nieuwe misbruiken en financieele schandalen voordoen, waar aan het Rexisme vóór twee jaar zijn ont staan had te danken. Degrelle is pessimistisch. Tijdens een vergadering van den politie ken raad van Rex, die onder voorzitterschap van Degrelle werd gehouden, hebben de leden besloten hun mandaat ter beschikking van den leider te stellen met het oog op eventueele reorganisatie. Deze raad telt 10 leden, de meesten zijn kamerleden en sena toren. De Libre Belgique hoorde dat de rexis tische kamerleden het niet meer eens zijn met Degrelle. Geen enkele was Maandag aanwezig op het diner ter gelegenheid van den 31sten ver jaardag van Degrelle. Dinsdagmiddag werd bekend, dat Pierre Paye, voorzitter vgn de Rexistische Kamerfractie als zoodanig ont slag heeft genomen; hij blijft echter Kamer lid. In de rede, welke Degrelle heeft gehou den bij gelegenheid van zijn 31sten verjaar dag richtte hij bittere verwijten tot de rexis tische parlementsleden. De moeilijkheden en de droefheid, al dus sprak hij, worden me juist aangedaan door hen, die het meest aan Rex te danken hebben. Tot nu toe heb ik een te goed hart gehad. Bij Rex is nooit dictatuur geweest. Maar mijn medewerkers zullen van heden af on dervonden, dat ik kan bevelen. Degenen, die komen om geld of eer zullen weggevaagd worden! De Rex-beweging is te edel, om als wipplank gebruikt te worden. De geschiedenis van alle volkeren en van alle bewegingen heeft bladzijden van ver raad. Dat wij moeten lijden voor onze beweging, des te beter. Het lijden loutert ons, in plaats van ons neer te slaan. Het verraadt hardt ons, in plaats van ons ten onder te brengen. Ik houd van u, nederige Rexisten, die alles geeft aan Rex en die nooit iets vraagt, die nog bij ons zult zijn den laatsten dag. Daar naast zijn er anderen, die altijd met vragen de hand hebben gestaan die alles wat ze zijn aan Rex te danken hebben, en die ons laf een dolk in den rug steken bij het aanbre ken van de dagen van tegenspoed. Niet met de avonturiers, die tot Rex komen om een commandopost te bekleeden zullen we de zege behalen, maar met de menigte, die door weer en wind haar ideaal getrouw blijft. In de toekomst zal ik alleen nog slechts hart hebben voor de menigte; voor mijn medewerkers in het commando zal ik onge nadig zijn. DE INVOER VAN DEENSCH VLEESCH. Men schrijft ons: Het bericht, dat binnen enkele dagen hier te lande wederom een belangrijk kwantum Deensch en misschien ook buiten landsch bevroren vleesch zal worden inge voerd heeft in de kringen van belangheb benden nog al beroering gewekt. De veeprijzen stijgen meer en meer en het vleesch wordt daardoor duurder. In den groothandel is de toestand dientenge volge zeer slecht geworden, vooral ook omdat de afnemers-detaillisten er even eens zeer ongunstig voor staan. De import van Deensch vleesch komt steeds, wanneer de invoer daarvan toegelaten is (deze in voer is gecontingenteerd) slechts in han den van consenthouders, die vereenigd zijn in een importeurs bedrijf. Uiteraard is het aantal importeurs niet zoo groot. In gros sierskringen (handelaren in Hollandsch vleesch) ziet men den aangekondigden in voer van buitenlandsch vleesch met vrees tegemoet. Men verwacht daarvan groote schade voor den handel in Hollandsch vleesch, omdat men met de hooge vleesch- prijzen niet op zal kunnen tegen de lagere prijzen welke voor het Deensche vleesch zullen worden genoteerd. De „Hollandsche" grossiers achten het nu billijk, dat ook zij in de gelegenheid worden gesteld iets aan den invoer van buitenlandsch vleesch te verdienen, omdat men anders in de onmogelijkheid zou ver- keeren van den Hollandschen vleeschhan- del, welke toch al zoo slecht gaat, te leven. Maandag-avond kwam het bestuur van den Ned. Grossiersbond voor den Vleesch- handel te Rotterdam in een spoed-be- stuursvergadering bijeen. Men besloot te trachten, den invoer van Deensch vleesch zelf in handen te krijgen op grond van het feit, dat de groote meerderheid van gros siers in dien bond vereenigd zijn en de importeurs, die ook in Hollandsch vleesch grossieren, slechts een gering percentage vormen. Naar de bevoegde Deensche instantie werd een telegram verzonden, waarin ge vraagd werd de geheele import van Deensch vleesch in handen van den Ned. Grossiersbond voor den Vleeschhandel te geven. Indien dit zou lukken zou de bond dit vleesch via zijn afdeelingen doen distri- bueeren. Naar wij vernemen heeft ook het bestuur van den Ned. Slagershond, welke organisatie te Hilversum congresseert, een spoedvergadering van het bestuur over dit onderwerp belegd. Vrijdag 18 Juni. HILVERSUM, 301 M. (8.—12.— 4.—7.30 en 9.—12.— VARA. de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 7.30—9.—). 8.— Gr.pl. 10.— VPRO-morgenwijding. 10.20 Deel. 10.40 Viool en piano. 11.10 Verv. deel. 11.30 Orgelspel. 12.— Kovacs Lajos' orkest. 12.45 Avro-dans- orkest. 1.15 Kovacs Lajos' orkest. 2.Voor tuinliefhebbers. 2.30 Gr. pl. 3.Pianovoordr. 3.30 Avro- dansorkest. 4.Fantasia. 5. Voor de kinderen. 5.30 VARA- orkest. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gr.pl. 7.De negermessias „Father Divine", causerie. 7.20 Gr.pl. 7.30 VGP-ber.' 7.35 Lezen in den Bijbel. 8.Pianovoordr. 8.30 Kerk, Volk, Staat, causerie. 9. Vroolijke voordracht. 9.30 VARA- orkest, vrouwenkoor „Vox Jubi- lans" en solisten. 10.30 ANP-ber. 10.40 VPRO-Avondwijding. 11. Jazzmuziek (gr.pl.) 11.3012. Orgelspel. HILVERSUM, 1875 M. (Alg. progr. NCRV). 8.Schriftlezing, medita tie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pl. 12.30 Ensemble v. d. Horst, 2.Gr.pl. 2.30 Christ. lectuur. 3. Alt en piano. 3.45 Gr.pl. 4.Trio Beute-Zepparoni-Hemerik. 5. NCRV-orkest. 6.30 Klimrozen, cau serie. 7.Ber. 7.15 Literair half uur. 7.45 ANP-ber., herh. SOS- ber. 8.Concert mmv. solisten, koor van de Nederl. Bachver. en het Utrechtsch Sted. Orkest. 10.15 ANP-ber. 10.20 Gr.pl. 10.45 Gym nastiekles. 11.12.Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05—11.20 Causerie over baby verzorging. 11.40 11.50 Pianosoli. 12.10 Orgelcon cert. 12.50 BBC-dansorkest. 1.35 2.20 Cello en piano. 4.20 Revue- progr. 4.50 BBC-Theaterorkest. 5.20 Gr.pl. 5.35 BBC-orkest. 6.20 Ber. 6.45 Radiotooneel met muziek. 7.45 Voor tuinliefhebbers. 8.05 BBC-koor 8.35 Variété-progr. 9.20 Ber. 9.40 Responsibilities of Empire, cause rie. 9.55 Inleiding volgende uitz. 10.05 Tweede acte van de opera „Cosi fan tutte". 11.25 Het Gros- venor House Dansorkest. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.10 en 8.20 en 10.35 Gr.pl. 12.50 R. Porée- orkest en zang. 4.20 Ortambert- kwartét. 5.50 Vioolvoordracht. 6.05 Zang. 7.20 Pianovoordracht. 7.35 Zang. 7.50 Viool en piano. 8.50 Cellovoordr. 9.20 Gev. progr. 10.50 Gr.nl. 11.201.20 Oikestcon^ert. KEULEN, 456 M. 6.50 Politiemu- ziekkorps. 7.30 Gr.pl. 8.50 Omroep- schrammelensemble. 9.50 Gr.pl. 12.20 Westduitsch Kamerorkest. 2.35 Gev. concert. 4.20 Bergische Landesorkest. 5.40 Pianovoordracht. 6.20 Omroepkjeinorkest, vocaal sextet en pianoduo. 8.30 Voordr. 9.30 Militair concert. 10.50 Zang. 11.20—12.20 H. Bund's orkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest I.30 Kleinorkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Salonorkest. 6.50, 7.20 en 8.20 Gr.pl. 8.25 Nat. orkest. 10.30 II.20 Vlaamsch volksliederencon- cert mmv. solisten. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Om roeporkest. 1.40 Zang. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Kleinorkest. 5.40 Deel. en gr.pl. 6.— Het Eldorado-orkest. 6.35 Gr.pl. 6.50 Pianovoordr. 7.35 Zang. 8.20 Het Salonorkest, Ora- roepdansorkest en solisten. 10.30 Gr.pL 10.4511.20 Accordeonmu- ziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Fr. Hauck's orkest. 9.20 Radio tooneel. 10.20 Ber. 10.50—12.20 H. Bund's orkest, piano-trio en solis ten. (11.05 Weerbericht). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—10.35, Parijs R. 10.35—12.35, Brussel VI. 12.35— 14.20, Keulen 14.2015.20, Straats burg 15.20—16.20, Keulen 18.20— 17.20, Brussel (VI.) 17.2018.05, Brussel Fr. 18.05—18.20, Lond. Reg. 18.20—19.20, Brussel VL 19.20 —19.50, Lond. Reg. 19.5020.35, Droitwich 20.35—21.40, Brussel Fr. 21.40—22.20, Brussel (VI.) 22.20— 22.30, Brussel Fr. 22.30—23.20, Ber lijn 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.—9.20, Di versen 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 —12.50, Droitwich 12.50—13.35, Lond. Reg. 13.35—16.20, Droitwich 16.20—18.20, Keulen 18.20—18.45, Droitwich 18.45—20.35, Hamburg 20.3521.55, Droitwich 21.5524. L(jn 5: Diversen. EEN SPOOKGESCHIEDENIS. DIE ERGER LEEK DAN ZIJ WAS. Meisjesstudenten in angst. In het „Leidsch Dagblad" lezen we: Eenige meisjesstudenten, wonende in het oudste deel van de stad, deden dezer dagen bij de politie aangifte van een ge heimzinnige spookgeschiedenis. Gedurende bijna anderhalf jaar hadden zij des nachts mysterieuze geluiden opgevangen, welke afkomstig waren uit een aangrenzend per ceel, doch waarvan de herkomst met geen mogelijkheid was vast te stellen. Het merkwaardige van het geval was, dat wanneer een der studenten in de nach telijke stilte haar stem verhief en, zij het ook met een prop in de keel, de een of andere bedreiging in de richting van het geluid riep, dit onmiddellijk ophield. He laas was deze stilte slechts van tijdelijken duur en zelfs namen de geluidén in den laatsten tijd in aantal er. hevigheid toe. Na breedvoerige beraadslagingen werd besloten de politie in de zaak te mengen teneinde klaarheid in deze ijselijke spook geschiedenis te brengen. Den eersten nacht, dat een rechercheur zich bij de meisjes voegde, leek het alsof het spook de lucht ervan had gekregen, dat er on raad dreigde en liet zich wijselijk niet hooren, maar den tweeden nacht had hij meer geluk. Tot groote opluchting van de meisjes-studenten klonk opnieuw het zelfde onverklaarbare geluid, dat al ander half jaar haar nachtrust had verstoord. De rechercheur toog op onderzoek uit en het resultaat van zyn bevindingen was even onverwacht als vermakelijk. De ver wekker van al het kwaad bleek te z(jn een keeshond, die de onaangename ge woonte had om in zijn slaap met z(jn na gels langs de wanden van zyn hok te schrapen Of de rechercheur tegen den ruatver- stoorder proces-verbaal heeft opgemaakt, vermeldt de geschiedenis niet. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Gistermiddag is de dertienjarige Steven Dekker uit Heerde, door onoplettendheid, met zijn fiets op den onbewaakten overweg op den Eyerdijk, tegen een passeerendfn trein opgereden. De jongen bleef bewuste loos liggen en is, nadat hij ter plaatse voor- loopig behandeld was, in zorgwekkendfn toestand naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle overgebracht. SIMON DE WIT'S WINKELPERSONEEL. Ook dezen zemer houdt Simon de Wit's levensmiddelenbedryf, weder een wedstrijd onder haar landelijk winkelpersoneel. Deze wedstrijd, waaraan naast vele andere waardevolle premiën, ook een vierdaagsche buitenlandsche reis is verbonden voor het voltallig personeel van een 8-tal winkels, valt vanzelfsprekend bij de deelnemers zeer in den smaak en getuigt mede van de prettige onderlinge samenwerking, die in het bedrijf heerscht. PUVOWHBCHE AVONTURENROMAN. JBoor G. P. BAKKER. 40) De roode dragonder hief de hand op. De stoet hield stil, maar de gezichten der man nen stonden strak en grimmig. Hy reed langzaam vooruit, haalde een perkament uit zyn zak, sloeg aan en zei rustig op zachten toon: „Vrijgeleide voor don Felipe del Torez, gezant van den koning van Spanje. Zijne Excellentie wenscht niet gestoord te wor den. Begrepen? Ik ben de koerier". „In orde", sprak de ritmeester. „U kunt passeeren. Ik zou uw meester voor geen goud willen tegenhouden". „Zou ook zeer onvoorzichtig zyn", oor deelde de roode dragonder. „A propos, waar vinden we veldmaarschalk Tilly?" „Dan ben je op het verkeerde pad. Hy is reeds in Halberstadt, misschien al op weg naar Halle". „Maar graaf Mansfeldt is toch nog in Maagdenburg?" „Zeker amice". „Als u in Halberstadt aankomt, wilt u dan den veldmaarschalk doen berichten, dat don Felipe naar graaf Mansfeldt is gereden? Het is van het grootste belang". „Ik zal er voor zorgen. Goede reis". Maar binnensmonds mompelde hij: „Valga me Dios". Hij had blijkbaar in de Spaansche Nederlanden gediend. „Avante", beval Saxon. Edzke bleef naast Saxon rijden. „Don Felipe schijnt een machtig man ge weest te zyn", merkte hij op. „Gevreesd als de duivel. Zijn papieren kunnen ons van veel nut zijn. Als de rit meester werkelijk de boodschap overbrengt, zal Tilly hem de eerste dagen niet ver wachten". „Misschien weet hij iets van de plannen betreffende den aanslag op den koning". „De koningsmoord? Neen", luidde het antwoord van Saxon. „Graaf Tilly mag een fanaticus zijn, maar hij is een eerlijk sol daat. Met zooiets zou hij zijn geweten niet willen bezwaren. Hij kan wreed zijn, doch noch Tilly, noch Pappenheim zouden iets te maken willen hebben met die Spaansche methodes. Het soldatenwerk is nu eenmaal geen zachtaardig vak. Het is zooals je weet een anders leven of het jouwe. Maar sluip moord wordt aan de hoven uitgebroed, niet door de generale staven". „Generaal", zei Edzke. „De inlichtingen dienst van de keizerlijken schijnt niet veel waard te zijn. Anders zou ons niet zooveel gelukken. „Luitenant", antwoordde Saxon. „Dat is volkomen juist. Daardoor loopen we het groote gevaar, dat we te overmoedig wor den. Je bent nog jong en ik wil niet ont kennen, dat je goed werk hebt geleverd. De brief dien je machtig bent geworden, de aanslag op het leven van Zijne Majesteit, dien de markies en jij hebben verijdeld. Al les mooi werk. Maar wees nu dubbel voor zichtig. Het succes maakt roekeloos. Een maal heb ik den strop om den hals gehad. Het bevel klonk: Halen. Een toeval heeft me gered. Maar op het toeval kun je nooit rekenen. Als je een onderneming begint, dien je eerst alle slechte kansen onder de oogen te zien, deze te ondervangen, om daarna maatregelen te nemen tegen onver wachte mogelijkheden. Dan pas heb je eeni ge zekerheid van slagen. Denk er eens aan hoe voorzichtig Zijne Majesteit, de koning van Zweden, is. Langzaam maar zeker trekt hij vooruit, langs de groote rivieren en steeds zoo, dat hij voldoende in den rug gedekt is en de verbinding niet verbroken kan worden. Hij is dapper, maar hy is ook een groot strateeg. Ook daarin overtreft hij Tilly". Ze reden een eind zonder te spreken door een stratige beukenlaan in de bosschen. „We zullen wel rustig door Maagdenburg komen", oordeelde Saxon. „Misschien is het echter het beste er om heen te rijden, en dan de Elbe te passeeren in de vroege mor genuren over de Sunderburgerbrug, de eenige die tijdens de verwoesting gespaard is gebleven". „De brug zal zeker bewaakt worden". „De pas zal ons wel weer helpen". „De poorten zyn geslecht. Het garnizoen is gering. Tilly trekt zijn troepen terug". „Als hij dezen toestand voorzien had, zou hij nooit de vesting gesloopt, nooit Maag denburg verwoest hebben. Zijn beste steun punt aan de Elbe heeft hijzelf vernietigd. Ik heb dat nooit kunnen begrijpen. Dertig duizend menschen vermoord, omgekomen of in de kelders gestikt. Talrijke vrouwen buitgemaakt en versjaggerd. Zelfs een bur gemeestersdochter zag men met een bunde op den rug, met een landsknecht vertrekken Als je er alles van wilt weten, lees dan de verslagen in de courant met postberichten uit Nederland en andere plaatsen, of de correspondentie van de Nederlandsche di plomaten Foppius, zijn neef Leo van Aitze- ma en Peter van Brederode. De eerste is reeds sedert het begin van den oorlog agent by de Hanzesteden, steeds een heftig be strijder van de Habsburgsche alleenheer schappij en de bitterste vijand van Tilly. De komst van den koning van Zweden was hem een vreugde. Brederode is de gezant der Republiek bij de protestantsche vorsten. Hij was de partijganger van den winterko ning en een heftig vijand van den keizer. Hy moest naar Zwitserland vluchten, woont in Bazel. Van Aitzema wordt zeer verschillend be oordeeld, maar hij is altijd uitstekend op de hoogte. Persoonlijk ken ik ze alle drie en jy zult zeker nog eens kennis met hen maken. Als ooit de keizer je te dicht op de hielen zit, zullen zij je zeker helpen. Men kan nooit weten in welke positie je een3 kunt geraken. Foppius is op het oogenblik in Hamburg. Ik heb van Brederode een afschrift van een brief aan de Generale Staten en ook nog een exemplaar van dat courantje no. 24. Je moet ze beslist eens lezen. Maar daar in de verte zie il: reeds de spitsen van de twee lingtorens van den Dom", viel Saxon zich zelf in de rede. „Nog een uurtje", meende Edzke. „De morgen is aangebroken". „Welk een kleurenweelde aan de kim", bewonderde de roode dragonder. „Het zal weer een warme dag worden. In geen jartn is er zoo'n heete zomer geweest". „We rijden nu in een grooten boog Noord waarts om de stad", merkte Edzke op. „Juist en we zullen uitkomen aan den Visschersoever. Je weet er zijn een rij hul zen gespaard. Daar in het zuiden ligt de Nieuwe Markt met den Dom en het Lieve Vrouwenklooster. Het gedeelte, dat Tilly beschermd heeft. Men zegt, dat hij het Protestantsche Maagdenburg haatte en dit het begin zou zijn van een nieuwe Katho lieke stad. Opbouwen. Maar wanneer zal dat kunnen gebeuren? Het is een tijd van afbreken, allerminst van opbouwen. Overal worden steden vernietigd, landen verwoeat, rijken ontvolkt. De eene helft van het menschdom vermoordt de andere. Waar om?" Wil je wel gelooven", vervolgde Saxon. „dat ik langzamerhand genoeg krijg van den oorlog? Als de beslissende slag gewon nen is, ga ik met prinses Marion op onze landgoederen wonen". Langs de overblijfselen van de Hooge Poort reden ze door de Lakenmakersstraat naar den Visschersoever. zonder iemand te ontmoeten. „Daar bij de Kröckenpoort", Saxon wee» naar het Zuiden, „hebben we den laatsten strijd gestreden. Daar vocht kapitein Schmidt, de dapere Zweed tot het aller laatste. Daar doodde een smid, een reus van een kerel, stervend door een worp van zijn moker den Waalschen overste. Daar heb ik een paar uren in een goot vol bloed ge legene om het veege lijf te redden. Maar aangenaam was het niet. Br als ik er aan denk, ruik ik het bloed" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6