Alkmaar moet groeien HET BETOVERDE BOS. NIET NAKAARTEN, MAAR VOORUITZIEN. Geen lijn bij de bebouwing. Om het wereldkampioenschap dammen. Glimlachje IV. Alkmaar is een stad, die in den concur rentiestrijd der gemeenten een vooraan staande plaats kan innemen, zonder dat dit met groote inspanning of hóoge kosten ge paard behoeft te gaan. Alkmaar's naam heeft in de historie van ons land een goeden klank en het is daar naast nog altijd een der mooie oud-Holland- sche steden, die nog tal van gebouwen bezit, welke terecht een plaats op de lijst van Monumentenzorg hebben gekregen. Stelt men daarnaast haar zeer bijzondere kaasmarkt, een kostbaar en niet genoeg te waardeeren bezit, omdat men hier het inte ressante verleden niet in doode monumenten maar in nog altijd voortlevende traditie kan aanschouwen, dan is het duidelijk, dat er niet veel noodig is om op de programma's der reisbureaux een trip naar Alkmaar als één der meest belangwekkende uitstapjes in ons land te doen vermelden. Aan Alkmaar zelf is het dan om van den stroom toeristen zoo veel mogelijk profijt te trekken, om onze stad door groen en bloe men een aantrekkelijk aanzien te geven en alles in het werk te stellen, onze gasten hier zoo lang mogelijk te doen verblijven. Eenige interessante beschouwingen over Alkmaar en de vreemdelingen zijn ons door dr. H. J. M. Hofstee, directeur der Noord- hollandsche Levensverzekerings Mij. van 1891, gezonden, die onze stad niet alleen wil zien als een interessant openluchtmuseum, maar ook den practischen kant heeft be keken en den weg voor handel en industrie heeft gewezen. „Wie heeft van Alkmaar niet gehoord?", vraagt dr. Hofstee. Trots, zegt hij, mogen wij, Alkmaarders, gaan op een stad, die eigen volksliederen bezit. Dit wijst op een glorie uit het ver leden. Die adel uit het verleden verplicht ons, alles te doen, om die glorie te behouden en uit te breiden en wij dienen na te gaan, wat er gedaan kan en moet worden tot uit bouw van dien bloei. Wij moéten niet na-kaarten, critieK leveren op wat gebeurde of niet gebeurde, maar vóóruitzien. Wat is er dan te verbeteren aan Alkmaar ten opzichte van 1. het vreemdelingenverkeer, 2. de woonstad, 3. den handel, 4. de Industrie. Het karakter van oude Hollandsche stad bewaar dus dit karakter! en de wereld beroemde kaasmarkt zijn de aantrekkelijk heden voor het toerisme. Voor reclame in binnen- en buitenland wordt behoorlijk gezorgd, ook weer op de Parijsche wereld tentoonstelling van dit jaar. Als bovendien iedere brief, die Alkmaar uitgaat en ieder drukwerk, dat naar den vreemde gaat, een reclame meedraagt van Alkmaar (de vorm daarvan is nader uit te werken) zal onze goede stad zeker daarbij wel varen. Echter heeft de Middenstand er groot be lang bij, de vreemdelingen 's Vrijdags eenige uren of een halven dag vast te houden en dat zou kunnen gebeuren door muziek uitvoeringen, tentoonstelling van historische costuums en verschillehde nationale klee derdrachten, tentoonstelling van kaas en idem van Alkmaarsche producten en voort brengselen uit stedelijke industriën. Verder dient Alkmaar verfraaid te wor den bij de inkomst der bezoekers, b.v. langs de spoorbaan en den weg uit het Noorden; het moet een aardig, attractief visitekaartje van Alkmaar zijn- 4i Als woonstad, zoo vervolgt dr. Hofstee, heeft de Alkmaarder, of hij, die 't wil worden, belang bij het behoud van het stadsschoon en de wandelingen. Een beter geregeld en meer uitgebreid personenver voer in de gemeente lijkt mij uitvoerbaar en wenschelijk. Het onderwijs, dat hier op hoog peil staat, zou nog aantrekkelijker worden door de Handelsschool tot een 5- jarige te verheffen en de Huishoud- en Industrieschool om te bouwen tot een Mid delbare Meisjesschool. En men mag nimmer uit het oog verlie zen, dat de belastingen evenredig zijn, met datgene, wat Alkmaar biedt. Voor den handel is een eerste vereischte een gezond marktwezen, hiervoor kan, met het voorbeeld van de actie tot het behoud van de kaasmarkt voor oogen, nog veel goeds gedaan worden. Laten we pogen, de graanbeurs van den Wieringermeer en wat in de toekomst daarbij komt, naar Alkmaar te brengen. Met goed beleid is dat zeker mogelijk. Een spoedige oplossing dient ge vonden te worden voor het thans voor niet-Alkmaèfders onvindbare postkan toor, waarbij tevens een verkeersvraagstuk een oplossing kan krijgen. Men zie daarvoor het plan van den architect J. Bos, dat vroeger in dit blad werd opgenomen. De spoorwegverbinding langs den afsluit dijk met Friesland en Groningen zou Alk maar nog aantrekkelijker maken voor marktbezoekers en -aanvoerders. De marktreglementen en -kosten dienen ruim en concurreerertd gemaakt te worden en de toepassing door onze politie soepel uitgevoerd. 4i De oostelijke toegangswegen tot de stad eischen aldus dr. Hofstee een verbe tering; een viertal breede bruggen over het kanaal zijn daarvoor noodig, in plaats van de Vlotbrug en Friesche brug en tot ont sluiting der terreinen aan de overzijde van het kanaal een brug naast of gecombineerd met de spoorbrug en een brug in het ver lengde van de juliana van Stolberglaan. Naar de "erwezenlijking van een tunnel bij den Bergerweg móet met alle macht gestreefd worden. 1 Voor de uitbreiding en vestiging van in dustrie bezit Alkmaar nog een uitstekend plan van den heer P. A. de Lange. Bestu deering en uitvoering daarvan zal Alkmaar zeker veel nut opleveren. Wat heeft Alkmaar aan terreinen, dié vrijwel renteloos liggen? Hoe nu al lit plannen om te zetten m daden? Een permanent comité uit de Ver- eenigingen van Vreemdelingenverkeer, Kamer van Koophandel en Landbouw organisaties zou hier goed en vruchtbaar kunnen werken. Wanneer dit het gevolg -zou zijn van de enquête der Alkmaarsche Courant, zou dit blad een groote stoot gegeven hebben aan den bloei van ons aller geliefde Victorie- stad. Juist met het oog op de eertijds zoo druk besproken plannen van den heer P. A. de Lange, die zich in het bijzonder voor het maken van industrie-terreinen interesseerde en over wiéns uitgebreide beschouwingen een twintig jaren geleden uitvoerige rap porten zijn verschenen, hebben wij den man, die zich hiervoor zooveel moeite ge troost heeft, naar zijn opinie over den tegeri- woordigen toestand gevraagd. Naar aanleiding van Uw verzoek zoo schrijft de heer P. A. de Lange kort maat krachtig kan ik niet anders antwoorden, dan dat mijn bescheiden meening tan op zichte van de gemeentepolitiek in den loop der jaren niet is gewijzigd. Men moet het verkeer buiten de stad houden voor zoover dit doorgaand verkeer is. Er zal een behoorlijk geoutilleerde plaats moeten komen voor handel en industrie buiten de oude stad en men zal voor een behoorlijke verbinding met Akersloot moeten zorgen. In verband met bebouwingsplannen lijkt het ons thans wenschelijk hier eerst het artikel te laten volgen van een zeer gewaar deerd stadgenoot, die zich geen deskundige of expert acht en ons verzocht heeft bij zijn beschouwingen daarom zijn naam niet te willen vermelden. Toch zoo schrijft hij ons zou ik wel iets willen zeggen, want-indertijd, toen ik zitting had in de gezondheidscommissie, heb ik kennis gemaakt met de uitbreidings plannen van Alkmaar en heb ik wel be grepen, dat daarin niet de groote lijn gevolgd werd. (Persoonlijke? inzichten of belangen van anderen?) Zoo herinner ik mij, dat de toenmalige ir. MacDonald een Uitbreidingsplan had ont worpen voor de Juliana van Stolberglaan en verder. Ik zou dat met een plah Zuid- Oost kunnen vergelijken en dat was een goed geheel. Het is niet uitgevoerd en bij het bouwen van huizen in de Juliana van Stolberglaan b.v. is niet de hand gehouden aan de voor geschreven grootte. Wanneer mer, Alkmaar bekijkt, dan valt op, dat er geen behoorlijke lijn gevolgd wordt bij de bebouwing; waar hadden de betere huizen en villa's moeten staan? Rondom de Hout en richting Heiloo. Het laatste is grandioos verknoeid door de Nieuwpoortslaan. Het Nassauplein is behoor lijk, m»ar de toegang van daar naar de Hout is wèer absoluut mis. Het noodige inzicht inzake stedenbouw hééft m.i. ontbroken en dat is niet bevor derlijk geweest voor vestiging van wel- gestelden. Wij zullen het voor heden hierbij laten en hopen Zaterdag dp reeks der ingekomen beschouwihgén te kunnen vervolgen. TOESPRAKEN VAN PRINSES EN PRINS IN INDIE UITSTEKEND ONTVANGEN. De gisteravond door de N. I. R. O. M. uit gezonden relayeering van den Phohi-heruit- zending der toespraken door H. K. H. prin ses Juliana en Z. K. H. prins Bernhard van uit het paleis Soestdijk, waarin de bekende verheugende mededeeling, zijn hier uit stekend ontvangen en waren woord voor woord te volgen. INVAL IN EEN SPEELHOL. De Haagsche politie heeft gisteravond onder leiding van commissaris W. Hol, een inval gedaan in een speelhol in de Tweede Schuytstraat te Den Haag. Hier bevonden zich tien personen, onder wie een dame, die op vermoeden van hazardspel mee naar het hoofdbureau werden genomen. Een roulette en bankpapier werden in beslag genomen. ONDERSCHEIDING VOOR DEN DUITSCHEN RIJKSSPORTLEIDER. Benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje Nassau. Het A. N. P. meldt uit Berlijn: Het heeft koningin Wilhelmina behaagd, den Duitschen rijkssportleider von Tscham- mer und Osten, in zijn kwaliteit van voor zitter van het Duitsche Olympische Comité, te benoemen tot groot-officier in de orde van Oranje Nassau. De Nederlandsche gezant, mr. C. ridder van Rappard, heeft den rijkssportleider de versierselen dezer onderscheiding over handigd. KAMERCANDIDAAT VERLAAT Dp N. S. B. Naar de „Geld." verneemt, heeft de heer M. F. L. H. Wêlters te Tegelen zich thans teruggetrokken uit de Nationaal-Socialis- tische Beweging. De heer Welters stond als No. 11 op de candidatenlijst der N. S. B. voor de jongste Kamerverkiezingen. PRINS BERNHARD BEZOEKT DE A. M. V. J. In dén loop van gistermiddag heeft Z. K. H. prins Bernhkrd volkotnen officieus een bezoek gebracht aan het gebouw der A. M. V. J. aan de Stadhouderskade te Am sterdam. Bij zijn vertrek werd de prins door het publiek hartelijk toegejuicht. RIJKSMIDDELEN IN MEI. Opbrmgst ruim 4 mlllioen meer dan in de vijfde maand van het vorige jaar. Wat de kohierbelastingen betreft was op ultimo Mei j.1. in kohier gebracht f 44.191.881 tegen 45.103,110 op ultimo Mei van het vorig jaar. Van de „overige middelen" was de op brengst over Mei van dit jaar 35.000,103 (een twaalfde der raming f 31.143,750) tegen f 30.708,638 over Mei van het vorige jaar. Over de eerste vijf maanden van dit jaar bedroeg deze opbr. 168.704,630 (opbrengst eerste vier maanden 1936 145.726,328). STANIOL (zilverpapier) bedrukken wij óók ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 Spoct Dammen. SPRINGER WINT DE 13DE PARTIJ. De achterstand nog 2 punten. De dertiende partij van den wedstrijd SpringerRaichenbach om het wereld kampioenschap dammen is gisteravond in „De Galerij" te 's-Gravenhage gespeeld. De partij had het volgende verloop: M. Raichenbach (wit), B. Springer (zwart) De stand is: Zwart 10 stukken op: 3, 9, 11, 13, 14, 15, 23, 24, 26, 27. Wit 10 stukken op: 25, 33, 35, 36, 38, 40, 43, 45, 47, 48. Zwart staat hier zeer gunstig. Wit is zeer beperkt in de keuze van zijn zetten. Raichenbach is aangewezen op 4742 of 4339. Er gaat van Springer's stand een belemmerende werking uit. 38. 43—39 14—19 39. 40—34 9—14 Raichenbach staat slecht. Hij wordt steeds meer in de verdediging gedrongen en Springer behandelt het middenspel schitterend. Na lang nadenken van weers kanten volgt nu: 40. 34—30 11—17 41. 39 -34 13—18 42. 47—42 17t-22 Springer heeft nu een ideale positie. Een scherpe actie rechts vangt aan en de Nederlander geeft Raichenbach geen kans op herstel. 43. 42—37 3— 8 44. 34—29 23X34 45. 30X39 8—13 Dreigt nu 2429, 19X30 en 2731, 22X44. Op 37—32 volgt 27—31. 46. 48—42 18—23! 47. 45—40 15—20 Verhindert 4034 met 2329 en 19X28. Wit moet nu wel offeren 48. 36—31 49. 38—32 50. 42—38 Raichenbach is greep! 51. in 27X36 23—29 19—23 Springer's ijzeren 1. 34—29 19—23 2. 40—34 14—19 3. 44—40 10—14 4. 50—44 5—10 5. 29—24 20X29 6. 33X24 19X30 7. 34X25 14—19 8. 35—30 10—14 9. 30—24 Het is alles eenvoud wat de klok slaat Raichenbach voelt er blijkbaar bitter wei nig voor om nu nog iets te gaan riskeeren. 919X30 10. 25X34 17—22 11. 31—26 11—17 12. 37—31 14—19 13. 41—37 9—14 14. 34—30 7—11 15. 48—41 1— 7 Een rustig spelletje, vaarin beide spe lers hun aandacht wijden aan een goede opbouw zonder meer. 16. 40—35 22—27 De eerste zet, die leven in den strijd brengt, doch die tegelijkertijd raadzaam is voor het verkrijgen der hoognoodige tempi. 17. 32X21 16X27 18. 31X22 18X27 19. 37—32 17—21 20. 26X17 12X21 21. 30—25 11—16 22. 41—37 7—12 Springer houdt zijn tegenstander vast in de z.g. dwangstelling, en de opstelling der zwarte stukken op 16, 21 en 27 oefent op wit's ontwikkeling eer. belangrijken in- vloed uit. 23. 44—40 4— 9 24. 39—33 12—18 25. 40—34 8—12 26. 34—30 2— 8 27. 33—29 23X34 28. 30X39 19—24 29. 39—33 18—23 30. 49—44 12—18 31. 37—31 Opent nu voor de eerste maal den aan val op het stuk op 27. Het succes hiervan is echter twijfelachtig, en er gaat momenteel van zwart's stand meer kracht uit. 8—12 18X27 6—11 12—18 21—26 18X27 16X27 31. 32. 31X22 33. 44—40 34. 42—37 35. 37—31 36. 31X22 37. 32X21 39—34 13—19 52. 35—30 24X44 53. 33X15 44—49 54. 3—833 49X16 Wit geeft op. Op hardhandige wijze heeft Springer revanche genomen. Wij aarzelen niet te zeggen, dat Raichen bach in Springer's phenomenaal gespeeld middenspel geen schijn van kans heeft ge kregen en gewoonweg overdonderd werd door de krachtzetten, waarmede Springer een fraaie winst forceerde. Krachtzetten, die als mokerslagen aan kwamen en Springer een keer te meer plaatsen op het voetstuk van zijn geniali teit als sterkste Hollandsche speler. Nog is de match dus nog lang niet verloren voor onzen landgenoot. De stand is: M. Raichenbach 13 3 8 2 14 B. Springer 13 2 8 3 12 De veertiende partij wordt vanavond te Ermelo gespeeld. Zwemmen. TWEE-KAMP D. A. W.—H. P. C. A.s. Zaterdag in Pesie's bad. Zaterdagmiddag om 3 uur zal in Pesie's bad de returnontmoeting worden gehouden van den wedstrijd, die 5 April reeds in Haarlem verzwommen is. Deze dual-meet, die in Haarlem een bijzonder spannend verloop had, toen de Heestedenaren na een puntenachterstand op de baannummers nog juist konden winnen door de beide polo wedstrijden in een overwinning om te zetten met het kleinst mogelijke verschil, zal ook thans ongetwijfeld een bijzonder spannend karakter dragen, daar het krachts verschil zeer klein is. De kans op een revanche is zeker aan wezig, daar de D. A. W.-ploeg door enkele nieuwe aanwinsten thans nog weer iets sterker samengesteld kon worden. Wel zijn de H. P. C.-meisjes sterker dan de meisjes van D. A. W., maar daar staat tegenover, dat het overwicht van de D. A. W.-adspirgnten jongens op de H. P. C.- jongens waarschijnlijk nog iets grooter is, zoodat daardoor misschien een kleine over winning uit het water kan worden gesleept. Doordat verschillende oudere leden het zwemmen er aan hebben gegeven of door vertrek niet meer beschikbaar waren, stond D. A. W. voor de taak de ploeg sterk te verjongen. Hierin nu is men uitstekend geslaagd, en in ruim één jaar tijds is een adspiranten- afdeeling opgebouwd, die kan wedijveren met die van de sterkste vereenigingen in Nederland, en die in ieder geval op het gebied van het snelzwemmen de opengeval len plaatsen beter kan bezetten dan ooit te voren het geval is geweest. Wanneer we thans overgaan tot een korte bespreking van de diverse nummers, zien we, dat ditmaal niet enkele goede krachten alle nummers moeten zwemmen, doch dat cjoor een grootere keuze uit vrijwel gelijk waardige leden, de nummers beter verdeeld konden worden. Daar Bep Smit op 100 M. borstcrawl weer van de partij is, kan Hanny de Car- pentier haar krachten concentreeren op 50 M. rugslag, op welk nummer haar in Haar lem de overwinning juist ontging, met handslagverschil, doordat zij even te voren 100 M. borstcrawl had moeten zwemmen. Andere damesnummers zijn nog 100 M. schoolslag en 6 x 50 M. borstcrawl estafette. Op dit estafette-nummer lijkt D. A. W. ons niet kansloos, daar thans de snelste ploeg in het water gebracht kan worden. De nummers voor de adspiranten jongens zijn: 50 M. borstcrawl, 50 M. schoolslag, 50 M. rugslag en 6 x 50 M. borstcrawl es tafette. Waar deze nummers reeds in Haar lem 4 overwinningen opleverden, waarbij de school- en rugslag zelfs dubbele over winningen werden, zijn zeker ook nu goede resultaten te verwachten van de adspi- ranten-zwemploeg, die bestaat uit: F. Mays, P. Wulp, G. Wulp, D. A. Imhülsen, F. Dijk stra, W. de Vries, P. Vogtschmidt. Het programma wordt besloten met 3 polo-wedstrijden tusschen de dames- en de adspiranten zeventallen van beide vereeni gingen, die in Haarlem resp. met 10 en 21 werden gewonnen door H. P. C., een zeer gering verschil dus, zoodat op deze nummers de strijd geheel open is. Tenslotte speelt D. A. W.'s eerste heeren zevental nog vriendschappelijk tegen een H. P. C.-combinatie. Een aantrekkelijk programma dus, dat veler belangstelling verdient en dat wij dan ook in de aandacht van alle sportlief hebbers van harte aanbevelen. Turnen. TURNDEMONSTRATIE VAN HET NED. CHR. GYMN. VERBOND. De Alkmaarsche Christelijke Gymnastiek- vereenigingen „Advendo" en „Odis" zulleri hedenavond gezamelijk een optocht door de stad houden Deze optocht, die om 8.uur van de Paardenmarkt vertrekt en opgeluis terd wordt door het muziekgezelschap „Soli Deo Gloria", heeft ten doel om propa ganda te maken voor den demonstratieven turnmiddag, die door de turnkring „West Friesland" van het Ned. Christelijk Gymna stiek Verbond a.s. Zaterdag in Alkmaar ge houden zal worden. De eigenlijke turnmiddag wordt vooraf gegaan door een marschwedstrijd, waaraan door de volgende vereenigingen wordt deel genomen: Odis, Advendo (beiden uit Alk maar), Excelsior (Schagen), Turnlust (Den Helder), Turnlust (Hoorn) en Dindua (Enk huizen). De ongeveer 300 jongens en meis jes, dames en heeren, zullen in turiicostuum om 3 uur van het Doelenveld vertrekken, om langs Ramen, Marktstraat, Houttil, Lan- gestraat, Koorstraat, Oudegracht, Zilver- straat, Nieuwlandersingel, Wilhelminalaan, Prinses Julianalaan en Westerweg, het de monstratieterrein, dat achter café Verberne ligt, te bereiken. Na de opmarsch en vaandelgroet volgen enkele vrije- en toesteloefeningen van de dames en heeren, waarna de 6 vereenigin gen met hun dames-, meisjes-, heeren- en jongensafdeelingen afzonderlijk met eigen vrije-, staaf- of knotsoefeningen en volks dans uitkomen. Met springtafel van de AlkmaarSche heeren en algemeene vrije oefeningen van alle deelnemers, wordt deze turndag beslo ten, waarna de deelnemers naar het Doelen veld terugmarcheeren. Wij hopen, dat deze turndemonstratie, die wij als een voorproef kunnen beschouwen van het grootsche zomerturnfeest van Turn lust van de volgende week, én wat betreft het gebodene, én wat de publieke belang stelling betreft, slagen zal en wekken dan ook met deze een ieder op, een bezoek te brengen aan het turnterrein. Medegedeeld zij nog, dat de demonstratie bij slecht weer in de Korenbeurs zal plaats vinden. De eeuw van het kind. 39. Wat was er gebeurd? Flipje had in zijn angst over zijn gezicht gewreven en nu zat hij vol met inkt. Zijn neus was pikzwart, zijn wangen, zijn voorhoofd, alles En hij trok zoo'n benauwd gezicht er bij, dit iedereen moest lachen, of hij wilde of niet. 40. Maar de Koning werd weer ernstig. „Flip, jongen", zei hij, „wat stuur je de boel toch weer in de war! Ik wil je voorloopig niet meer zien. Appelwang breng hem in het zijkamertje! Daar mag hij voorloopig niet van daan. En ook krijgt hij niets van de taart, die de opper kok vandaag gebakken heeft ter eer? van Annekel"

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7