HET BETOVERDE BOS Qemewtecaden JlcMÜiciaal Tlieuias ^Buitenland Na den slag bij Waterloo. De gebeurtenissen Rusland. in Ds. Niemöller over den kerkstrijd in Duitschland. kort. Nieuws in t TEXEL Glimlachj« De opstand in Koerdistan. EGMOND BINNEN n HEILOO Een stoffelijk bewijs van dank voor den prins van Waterloo. Jaarlijksche dotatie van 20.000 Hollandsche guldens. Onder de niet-talrijke episodes uit onze vaderlandsche geschiedenis, welke, ook na de schooljaren in het geheugen blijven ge prent, neemt de slag bij Waterloo een voor name plaats in. Zelfs degenen die geen uit blinkers of kranen waren, weten zich nog tal van bijzonderheden uit dien historischen veldslag te herinneren en de namen van Blücher, Grouchum, maar toch zeker wel bovenal die van den Hertog van Wellington zullen zij niet zoo licht vergeten. Dat aan den Hertog van Wellington, die het opperbevel over de legers in den groo- ten veldslag, welke op 18 Juni 1815 gele verd werd, zoo uitnemend voerde den titel van Prins van Waterloo verleend werd, is den meesten ook nog wel bekend. Maar van niet algemeene bekendheid is het, dat aan dien titel ruim 3 maanden nadat de slag bij Waterloo zoo'n grooten omkeer had gebracht in de historie van Europa van dien tijd, een stoffelijk bewijs van dankbaarheid der natie verbonden werd. Voor ons ligt het Staatsblad der Veree- nigde Nederlanden van 29 September 1815, waarin afgekondigd was de „wet, waarbij aan den titel van Prins van Waterloo een dotatie wordt verbonden". In de considerans lezen wij het volgende: „Verlangende den Prinse van Waterloo, Hertog van Wellington, een blijk te geven van de nationale erkentelijkheid wegens de uitstekende diensten, door hem in de on vergetelijke dagen van den 16den, 17den en 18den Juni j.1. aan Ons Rijk bewezen, als in welke zijn wijs beleid en kalme onver schrokkenheid, onder het opperbestuur der Goddelijke Voorzienigheid, zooveel hebben toegebracht tot het afweren van den alge- meenen vijand en het schragen van Ons pas gevestigd staatsgebouw", waarna de verschillende artikelen van deze wet volg den. Art. 1 luidde, dat aan den titel van Prins van Waterloo een dotatie werd gehecht van een jaarlijksch inkomen van omtrent 20.000 Hollandsche guldens, om door den Prins van Waterloo en deszelfs wettige nakome lingen onherroepelijk te worden bezeten. De vorenbedoelde schenking werd „geaf fecteerd" door het afstaan van „drie par tijen domaniale bosschen, gelegen tusschen Nivelles en Quatre-Bras, aan beide zijden van den weg van Nivelles op Namen, en te samen uitmetende ongeveer duizend drie en tachtig hectares of twaalf honderd en ze ventig morgen". Hieronder vielen de bosschen van Nivel les, la Bruyere, Faux, Hazois, grand et petit Forriet, Bossut, Petit Bossut en Pierpont. De vorengenoemde bosschen moeten, vol gens art. 3 der bovengenoemde wet „wor den overgedragen aan den Prins van Wa terloo, met remissie van alle regten van registratie, doch onder gehoudenis van zich te onderwerpen aan zoodanige bepalingen, als nader door Ons betrekkelijk het registe ren van dotatiën of majoraten mochten worden gemaakt. Zullende het genot der inkomsten van welgemelde dotatie aan den Prins van Waterloo worden gegeven van den dag zijner verheffing tot genoemde waardigheid". Het Staatsblad, waarin deze wet werd afgekondigd, was onderteekend Willem, waarna volgde „vanwege den Koning, A. R. Falck". „Zuivering" in Wolga-Duitsche republiek. Naar de bladen der Wolga-Duitsche Republiek melden, heeft de partij secretaris Frescher tijdens een van 9 tot 11 dezer gehouden districtscongres van de partij enkele mededeelingen ge daan over de „zuiveringsactie" in het gebied der Wolga-Duitschers. Zeven-en-twintig persoonlijkheden wer den als „staatsvijanden" gekenmerkt, w.o eenige volkscommissarissen. Zij bevinden zich allen in hechtenis. Op een in het verre oosten der Sovjet- Unie gehouden partij conferentie verklaarde de partijsecretaris Wareikis, dat 33 met name genoemde personen, die voor een deel hooge functies in de industrie en bij het verkeers-, bestuurs- en partijwezen be kleedden, als „staatsvijanden" beschouwd moeten worden. Zooals men weet zijn kort geleden in het verre oosten reeds 95 dood vonnissen voltrokken. Toestand steeds meer gespannen. Tijdens een preek gisteravond in de kerk aan het Hohenzollernplein te Ber lijn gehouden, zeide ds. Niemöller, dat de toestand de laatste weken, in feite gedurende de laatste uren meer ge spannen is geworden. Hij deelde mede, dat verscheidene leden van den broe- derraad gisteren waren gearresteerd, evenals de beide nog overgebleven assistenten van dien raad. De gebou wen van den Pruisische broederraad zijn gister gesloten. Doelend op de ar restaties zeide ds. Niemöller: „wij vra gen ons af, wiens beurt het thans zal zijn. Ons was een vrije verkiezing beloofd, doch wij weten, dat deze tot het tegenover gestelde zal worden. Heden hebben slechts de vijanden der kerk de vrije hand. Heden moeten wij zee gen, wij zijn aan het einde. Maar als het verstand zegt, dat de kerk aan het einde is, dan zegt God: „neen". De kerken zijn nog nooit zoo vol geweest als thans. 4. Dat de stamleden hun wapens zouden mogen houden. 5. Dat zij, zooals in het verelden, hun be lasting zouden kunnen betalen in afspraak met de stamhoofden. De Turksche regeering.. heeft direct krachtige maatregelen genomen en 30.000 man troepen gezonden. Het geheele gebied werd omsingeld en langzamerhand konden de regeeringstroepen in het opstandige ge bied dringen, zonder daarbij al te zware verliezen te lijden. De luchtmacht heeft hierbij een belangrijke'rol kunnen spelen. Dat nam niet weg, dat de actie van de ré- geering veel tijd vorderde, .omdat het ter rein zoo bijzonder ontoegankelijk is, en om dat de opstandelingen zich herhaaldelijk verstopten in bergholen en spleten, waar zij niet dan met veel moeite en ten koste van veel tijd uit verdreven konden worden. De regeeringstroepen moeten de situatie thans geheel meester zijn. Volgens de laatste berichten over de mi litaire operaties is de berg van Sultan Bab- ba, de laatste wijkplaats dér rebellen, die onder bevel Staan van Bey Driza, omsingeld. Hervormingen op komst? Zooals men weet heeft Ismet Inönü aan gekondigd dat de regeering in ieder geval de hervormingen in het opstandige gebied zal voltooien. De leiders van de opstandige beweging en de commandeerende stam hoofden zullen vermoedelijk naar andere deelen van Turkije worden gevoerd en men verwacht dat de bevolking als zij beroofd is van haar leiders ander en meer vreed zaam werk zal zoeken, dan de rooverij waar zij tot dusverre van placht te elven. Voor een goed deel althans. VERTREK „QUEEN MARY" DOOR STAKING VERTRAAGD. De „Queen Mary" van dè Cunardljjn is Woensdagavond een klein uur te laat uit Southampton vertrokken door een plotse linge staking van een deel van het dekper soneel. Het schip had 945 passagiers voor New York aan boord en alles was klaar voor het vertrek toen ongeveer 10 man met hun kisten aan land gingen, gevolgd door een tweede groep. Zij schoolden op de kade sa men, gadegeslagen door de passagiers. De stakers hadden bezwaar tegen de voed' selregeling en tegen de arbeidsvoorwaar' den, doch toen hun verzekerd werd dat hun klachten zouden worden onderzocht mits zij weer aan het werk gingen-en dit hun schrif telijk werd bevestigd, gingen zij weer aan boord en kon het schipvertrekken. sluiten bij hetgeen geldt voor prijzen, ie niet worden toegekend wegens gebrek aan geschikte candidaten. Evenals in het laatst genoemde geval moet de uiteindelijke e schikking over het bedrag van den prijs ge nomen worden in verband met de es 1S sing over de vraag inzake de toekenning van den Nobelprijs voor h?t eerstvolgende jaai. De bestaande statuten bepalen namelijk, da wanneer een prijs twee achteenvolgendc ja ren niet kan worden toegekend, liet bediag bij het hoofdfonds wordt gevoegd of even tueel in een speciaal fonds kan - """"den ge stort. .- een Mijnongeluk in Zuid-Slavië. - In mijn bij Ljubowa zijn vier mijnwerkers door het te vroeg ontploffen van dynamiet- patronen om het leven gekomen. Drie arbeiders werden zwaar, negen andere licht gewond. Warmtegolf in den winter. - Ondanks het feit, 'dat Argentinië midden in den winter zit is tien dagen- geleden een warmtegolf opgekomen, die de oogst schade heeft toegebracht. Sprinkhanen uit den Chaco zijn de provincie Corrientes binnen gedrongen. Arrestaties onder Poolsche communis ten. - De bladen melden, dat de politieke politie te Warschau ongeveer honderd huis zoekingen bij communisten heeft verricht en tachtig communisten gearresteerd heeft. Tal van personen in Weichsel verdron ken. - In een maand tijds zijn in het gebied van Warschau 41 personen in de Weichsel verdronken. Steenkool aangetroffen in het hooge noorden. - Op 75 K.M. van Amderma heeft men even onder de oppervlakte een steen- kolenlaag ontdekt. Deze ontdekking zou van belang kunnen zijn voor de poolvaart. ALTIJD SLECHTE SPIJSVERTERING. Nu geen klachten meer. ,Ik had veel last van de maag, tenge volge van slechte spijsvertering, waardoor ik altijd lusteloos en moe was. Sinds eenigen tijd gebruik ik nu, geregeld de kleine dagelijksche dosis" Kruschen. Zoodra het opraap krijg ik weer hoofd pijn en als ik het dan weer neem, is de hoofdpijn weer weg. Voordat ik Kruschen nam durfde ik haast nietr eten, maar nou eet ik weer alles". N. D. te B. De zes minerale zouten in Kruschen sporen Uw inwendige organen tot betere werking aan, waardoor Uw voedsel snel en volledig wordt verteerd. Hierdoor wordt voorkomen, dat voedselresten in het orga nisme achterblijven, welke lasten of pijnen veroorzaken. Moeheid on lusteloosheid zullen tot het verleden bëhooren. In plaat» daarvan krijgt ge een gevoel van opge wektheid, levenslust en volkomen ge zondheid. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers én erkende drogisten a 0 40 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel alt op de buitenveTpakkihg de naam Rowntree Handels Mij., A'dani, voorkomt. •V-A X* V.jt -36 vóór de som van 1-725 per jaar. Het terrein mag uitsluitend gebruikt worden voor be weiden van schapen. Bij de rondvraag deed de voorzitter nog -, mededeeling, dat men thans zoo ver gevor derd is met de rioleering te Oudeschild, dat alleen nog besprekingen hierover gevoerd moeten worden met den minister van sociale zaken. Hierna sluiting. *e:/t EEN FILM OVER AMERIKAANSCHE STAKINGSRELLETJES. Ruw optreden der politie. Na driemaal een film voor zich te hebben laten projecteeren, die opgenomen was van een gevecht op 30 Mei j.1. tusschen agenten van politie en stakingsposten voor de fa briek van de Republic Steel Corporation ir. Zuid-Chicago, heeft senator Thomas o.nru verklaard: „wanneer de film de geheele ge schiedenis weergeeft, hebben de stakers veel koelbloedigheid aan den dag gelegd en is de politie met buitengewone ruwheid, na te zijn geprovoceerd, opgetreden. Thomas voegde hieraan toe, dat de film toont hoe de mannen getroffen worden door schoten en hoe een vrouw met een gummistok wordt geranseld tot het bloed haar langs het ge zicht loopt. Dit is wel een groote tegenstelling met wat de Bas die als een groote deskundige beschouwd kan worden en van de krijgsver richtingen bij Quatre Bras en Waterloo een aparte studie heeft gemaakt beweert. Hij citeert Henri Houssaye's „1815" en vertaalt eenige passages aldus: „Gelukkig voor de Verbondenen handelden sommige van Wellingtons onderbevelhebbers (w.o. de prins van Oranje - red. A. C.) op eigen initiatief, zonder zijn bevelen af te wachten, en anderen waren zelfs zoo verstandig deze, die na veel tijdverlies, eindelijk gege ven werden, in het geheel niet op te vol genRed. A. C. DE TOESTAND IN WAZIRISTAN. Gevechten aan de noordwestgrens van Indië. Dagelijks worden gevechten geleverd aan de noordwestgrens van Br. Indië. Woensdag hebben aanhangers van den Fakir van Ipi een overval gepleegd op een Britsch leger kamp, drie Britsche officieren werden zwaar gewond, twee inlandsche officieren werden gedood en zes gewond. De aanval lers verloren veertig dooden. DE ONEENIGHEIE BIJ DE REXISTEN. Degrelle over zichzelf. De reactie van Degrelle op het aftreden van Hubert Dydewalle ten gevolge van het optreden van kardinaal van Roey is zoo heftig geweest, dat schijnbaar verschillende Rexistische Kamerleden zich er aan hebben geërgerd. In een toespraak aan een diner heeft Degrelle o.a. gezegd: „Wie zou ooit iets geweest zijn, indien ik er niet geweest was om hem op te nemen en een man van hem te maken. Ik dank niemand iets, mij danken zij alles". In de „Pays Reel" heeft hij geschreven: „ik ben aan niemand gebonden, ik kan mij morgen losmaken van wie dan ook als van een oude hoed of een paar schoenen met gaten". Bevestigd wordt, dat Demont is afgetre den als leider van de Rex in Vlaanderen, Pierre Daye blijft Kamerlid, doch is afge treden als leider van de Rexistische fractie. „Le Soir" schrijft, dat het schijnt, dat de Rexistische Kamerleden weigeren Degrelle onvoorwaardelijk te gehoorzamen, die slechts door enkelen wordt gevolgd. Waarom heb je me niet ge zegd, dat je ging oefenen?!... Nu heb ik al een half uur de hoofd deur staan smeren! 30.000 man Turksche troepen, nemen na 3 maanden van opstand het ge zag in handen. Nu Ismet Inönü, de Turksche premier in I het parlement, een verklaring heeft afge legd over een opstand in het gebied van Dersim in het tot Turkije behoorende Koer distan komen er nadere berichten los over de militaire operaties aldaar. De Jumhuriet publiceert berichten van zijn correspondent te Mamuret-el-Aziz. In verband met de ontoegankelijkheid van het gebied, aldus het blad, en de ach terlijkheid van zijn bevolking konden de I hervormingen, welke in het overige Turkije konden worden ingevoerd, hier pas later worden toegepast. Het verzet tegen de her vorming was evenwel min of meer lijdelijk, I totdat drie maanden geleden een aanval op een militairen post werd gepleegd en een brug werd verwoest. De opstandelingen behoorden tot de Koer dische stammen van Kalan, Abbasushagi, I Haydaran, Deman en Lolan. Zij zouden 5000 man sterk zijn. Zij hebben een ultima tum tot de Turksche regeering gericht, waarin zij eischen: 1. Dat geen militaire posten of afdeelin- gen gendarmerie in de streek zullen wor-1 den gedetacheerd. 2. Dat geen bruggen zullen worden ge bouwd. 3. Dat geen nieuwe administratieve maat-1 regelen zullen worden ingevoerd. WIJZIGING STATUTEN NOBELSTICHTING VOORGESTELD. In verband niét Duitschland's houding na het gevar-Ossietzky, De instellingen welke belast zijn met de toekenning van de Nobelprijzen, dat zijn de Koninklijke Academie vart Wetenschappen (voor natuur- en scheikunde), het Konink lijke Karolingische Medicd-Chirurgische in stituut (voor phyhlplogie en geneeskundie), de Zweedsche Academiet'(Voor letterkunde) 'Allé drie"te Stockholm" én' het Nobelcomité uit het Noorschë Storting voor den vredë) hebben zich tot de Zwéëdsche-regeering ge wend om haar goedkeuring te verkrijgen op een' voorstel tot wijziging van de statuten van de Nobelstichting. Dè strekking van de wijziging is dat een Nobelprijs, welke de geen aan wien hij is- toègekend niet wil of mag worden bij het hoofdfonds of deels mag worden -gestort in eelt speciaal fonds. De onmiddellijke aanleiding tot dit voor stel is de houding van Duitschland tegen over den Nobelprijs na de toekenning vi den vredesprijs aan Von Ossietzky. De Zweedsche academie heeft het initiatief tot dit wijzigingsvoorstel genomen hetwelk bepaalt, dat wanneer een prijswinnaar van den prijs afziet of nalaat vóór den len Oc- tober van het jaar na' dè toekenning dezen in ontvangst te nemen, - de prijs bij het hoofdfonds wórdt gevoegd. Echter kunnen op een bijeenkomst voor de bestemming van den Nobelprijs de aan de beslissende deel nemende leden met vier vijfde der stemmen besluiten, dat tweederde van het bedrag van den prijs in een speciaal fonds wordt ge stort. De andere instellingen hebben zich met dit voorstel vereenigd. In het verzoek aan de regeering wordt er op gewezen, dat het voorgekomen is, zoowel dat een prijswinnaar niet bereid was den prijs in onvangst te nemen als dat verhin dering van de zijde van den winnaar zich verzette tegen uitbetaling van den toege- kenden prijs. Totdusver heeft men. de aldus gerezen moeilijkheden weliswaar kunnen overwin nen, maar men moet rekening houden met de ogelijkheid dat zij in verscherpten vorm terugkeeren. Daarom wordt het doelmatig geacht te be palen wat er moet geschieden met prijzen die om genoemde redenen niet kunnen worden uitbetaald. Gemeend werd, dat de voorgestelde bepaling zich nauw moest aan- De raad dezer gemeente kwam gister middag te 3 uur in spoedeischende vergade' ring bijeen. Alle leden waren present. Uit de agenda bleek, dat deze vergadering in hoofd zaak was gelegd om besluiten te nemen in verband met de a.s. opening van den vlieg' dienst AmsterdamTexel. Eerst werden behandeld een paar inge komen stukken. Jaarverslag, balans en verlies- en winst rekening van de Tex. Electr. M. Deze wer den voor onderzoek gesteld in handen .eener commissie; bestaande uit de heeren Keyzer Dogger en v. d. Vis. Een schrijven, waarin mededeeling gedaan werd, dat vanaf 5 Juni a.s. tot 28 Aug. d.a.v. de Rijkssteunregeling zal worden stopgezet, met uitzondering van een 50-tal werklieden, die arbeiden aan den inlaagdijk in Eeier- land. Aan de agenda was nog toegevoegd een punt „benoeming, gemeente-vroed vrouw te ©osterend". Mej.Henkes werd hiervoor met algemeene stemmen- herbenoemd. Hierna kwam ter tafel een voorstel van B. en Wi tot aankoop van een terrein, groot 3.01.20 H.A. t.o. het vliegveld in Eierland, van de heeren R. P. Keyser en L. C. Keyser voor den prijs van, 2700. Dit voorstel werd gedaan in overleg met den Rijksluchtvaart dienst en de K.L.M., ten einde te bevorde ren, dat daar ter plaatse een vrije inzweef- ruimte voor vliegtuigen verzekerd zal zijn van 150 M. Het achterste gedeelte wil de huer A. van Beek koopen voor. 800 ondér voorwaarde, dat daarop geen gebouwen of hoog opgaande .voorwerpen of boomen wor den geplaatst. Dit achterste gedeelte is groot 1 H.A. In verband hiermede richtte de heer Dog ger de vraag tot den voorzitter, of er nooit een einde komt aan het uitgeven hiervoor De voorzitter antwoordde hierop, dat dit het laatste was, iets wat de heer Epe in twijfel trok. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. zonder stemming aangenomen. De koopsom zal bestreden worden uit de opbrengst van verkocht bouwterrein. Hierna werd het officieel besluit genomen, tot in gebruikgeving van het terrein in Eier land als luchtvaartterrein, dat de naam Texel" zal dragen. Tot havenmeester van het luchtvaartter rein werd, nadat de vergadering ruim 1\', H.ur in comité was gegaan, na heropening van de openbare vergadering aangesteld de heer K. v. d. Kooy Gz. te De Cocksdorp, die tevens exploitant wordt van het restaurant in het station, en provisie zal genieten van den verkoop van benzine en gebruik mag maken van de gronden, die niet. voor het landingsterrein benoodigd zijn. Besloten werd het grasgewas van het vliegveld, groot ongeveer 37 H.A., te ver pachten aan den heer C. de Wit te Eierland Stopzetting steunregeling en werkverschaffing. Nadat de gemeente uit eigener bewe ging reeds doch uitsluitend de werk verschaffing tijdelijk had stopgezet, heeft onlangs de minister van sociale zaken, vla de Rijksinspectie te Beemster, het gemeen tebestuur alhier de last gegeven om niet alleen dé werkverschaffing, doch nok de steunregeling in deze gemeente vanaf H Juni tot en met 25 September 1937 stop tf zetten, evenwel met dien verstande, dat ge durende dien tijd ten hoogste 10 werkloo- zen „in zorg" mogen blijven. Nieuw P. T. T.-statton. Het Post-, Telegraaf- en Telefoomtation te'Egmond aan den Hoef zal van den Eg- monderstraatweg 276 overgebracht worden naar den Heerenweg 358 d,-schuin tegen over het- bedrijfsgebouw van den heer Val- kéring alhier. Met de bouw zal weldra een aanvang worden gemaakt, ,vt t.'t t' ■ioi Een vereeniging van gepensiofn* neerden opgericht. V. In „Dé Onderneming"; werd: WoenadM een vergadering belegd van oud-gepension-i.»*.^ neerden. De voorzitter van de afdeeling Castricum. -de heer Wouters, opende en leid de den sprekef, den heer S. Baarda van Am sterdam in. De bedoeling is om hier een afdeeling op te richten. De spreker zette uiteen dat h'e't'met de' gepensioneerden van 1920 tof 1922 matig was gesteld. De levens behoeften zijn hoóger en het pensioen blüft 'op. hetzelfde peil. Minister Oud, die* als Kamerlid voor óns 'streed, liet, toen hij aan de overzijde der tafel zat, een ander geluid;, hooren. Een audiëntie bij den bewindsman leidde tot niéts. Overgedaan aan zijn ambts genoot! De gewone dooddoener. Toen wij niets bereikten, hebben we ons tot minister, de Wilde gewend; die ons mededeelde dat er een commissie van G. O. bestond, die 4*- materie behandelde, Na eindeloos wachten concludeerde die'cömmissle dat „we geen politiek verleden1'' hadden en' daarom zou „onze sfem" wel niet gehoord worden. Ja, zeide spreker, ze Zeiden het anders, doch er kwam niets van. We hebben toen gezegd, aldus spreker;-wé-zullen het zelf doen. En als voorzitter van de' afd. Amsterdam en lid van het hoofdbestuur had spr. de zaak aan- gepakt; Spr. was van oordeel dat de actie van den bond van gepensioneerden van vóór 1920, ook onze moet zijn (voor de la ter gepensioneerden). We hebben actie ge voerd en of het aan ons ligt of aan iets an ders, wist spr. niet, maar tot heden was de aanslag der regeering op onze pensioenen, afgeslagen. De reden dat de regeering het op ons heeft voorzien, kan men slecht» gis sen. Wij hebben een.eigen fonds en niemand heeft daar. recht op. Op II November 1927 heeft de Hooge Raad uitgemaakt dat ona pensioen bij de Wet is gewaarborgd. Minister Colijn beroept zich er op dat we gelijkheid moeten zien. (Spr. meende dat er in de Ka- f, £2. 41. En vijf minuten daarna,daar zat Flipje heele- maal alleen in het donkere kamertje. Het maantje scheen naar binnen en probeerde hem wat op te vroo- lijken. Maar dat lukte niet. Flipje's verdriet was te groot. De Koning was boos op hem en geen taart 't was héél erg! 3 „nu komt een verrassing IKom----1 WCer Vr°lijk' „En nü daar gingen ze aHemaal'in''op-1" mee!" En en aan het eind van die aan. Eerst weer een 0ptocht achter den Koning e.ne een

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6