N GEHEIMEN DIENST SBUutmtaud t ïïeuiUeion ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 18 JUNI 1937 Opleiding verkooppersoneel. Tekort aan geschoolde arbeiders? Branden. jyyromscBE avonturenroman. De Vereeniging van Grootwerkgevers in het Winkel- en Magazijnbedrijf en de Ko ninklijke Nederlandsche Middenstandsbond hebben zich in een schrijven gericht tot de directeuren van Hoogere Burgerscholen en Handelsscholen, tot de Hoofden van Mulo- gcholen en tot de Bureaux voor Beroeps keuze en daarin met aandrang verzocht voor speciaal de vrouwelijke leerlingen, voor zoover men dezen daartoe geschikt mocht achten, te raden haar toekomst te zoeken op het ruime arbeidsveld van den detailver' koop. Momenteel is onder de meisjes, die de achool verlaten, de waardeering voor het beroep van „verkoopsters" zeer onvoldoende. Het overgroote deel zoekt nog steeds by voorkeur een plaats als kantoorbediende, en ook de ouders schijnen vrij algemeen van opinie te zy'n, dat het beter bij de standing past, een dochter „op kantoor" te hebben al is zij daar ook slechts jopgste bediende of bestaat haar dagtaak jarenlang hoofdzake lijk uit het typen van adressen dan dat men haar laat opleiden tot het vak van ver koopster. Een vak, dat toch zeker niet min der perspectieven inhoudt en in den regel veel meer de gelegenheid biedt, om haar specifiek vrouwelijke eigenschappen ten volle te ontplooien. Wie zoo denkt, als boven geschetst, is echter niet met den tijd meegegaan; volko men misplaatst wordt heden ten dage hier te lande nog neergezien op het verkoopsters- beroep. In vergelijking met vroeger zy'n im mers vooral in twee opzichten groote veran deringen ingetreden. In de eerste plaats wordt tegenwoordig in het algemeen door het publiek ontegenzegge lijk veel bewuster ingekocht dan vroeger. Men stelt zich vergelijkenderwijze op de hoogte van de kwaliteit en duurzaamheid der artikelen, men wenscht een toelichting bij prijsverschil, informeert naar de her komst of samenstelling, enz. Om de vragen van het publiek te kunnen beantwoorden, moet de verkoopsters warenkennis bezitten en van voorlichting kunnen dienen. Zij moet beschikken over tact en menschenkennis, zich gemakkelijk kunnen bewegen en aanpassen, alsook, indien zy' de cliëntèle op prettige wijze wil bedienen en raadgeven, zelf smaak en stijlgevoel bezitten, eventueel over dc mode georiënteerd zijn. Kortom, naast ken nis van haar eigen artikelen, zal zij alge- meene belangstelling en ontwikkeling moe ten hebben Deze bezit het tegenwoordige verkooppersoneel in doorsnee niet in vol doende mate. In samenhang daarmede dit is de twee de belangrijke verandering is van ver schillende zijden aan een betere vakoplei ding aandacht besteed. Naast de reeds be staande vakscholen hebben eenige groote zaken b.v. deze opleiding in verkoopkunde en warenkennis zelf door regelmatige in' structie der leerlLig-verkoopsters ter hand genomen. Het spreekt echter vanzelf, dat, in- d.en deze opleiding op een hooger niveau kan worden aangevangen, b.v. met leerlin gen, die een H.B.S., Handelsschool of Mulo- school, hetzy geheel of anders daarvan toch enkele klassen hebben doorloopen en dus reeds een zeker peil van beschaving en ont wikkeling hebben bereikt evenredig betere resultaten zullen kunnen worden ver kregen. Het is daartoe, dat de beide organisaties de steun en medewerking der schoolhoof den inroepen, ook in he tbelang der leerlin- een. In de eerste plaats als gezegd van de vrouwelijke leerlingen, maar daarnaast toch eveneens van de mannelijke leerlingen. Een- voudigheidshalve is hierboven en wordt ook hieronder de nadruk gelegd op en voornamelijk gesproken over de meisjes, doch voor de jongens geldt mutatis mutandis hetzelfde. Welnu, indien wy het peil der verkoop sters en verkoopers willen opvoeren, dan moeten wij ook dit beroep de liefde winnen van jonge menschen, komend uit een behoorlijk milieu, met een goede voorop leiding en een ontwikkeling, welke aan merkelijk boven die, verkregen op de lagere school, uitgaat. De jongelui en ook de ouders zullen dan er van moeten worden doordrongen, hoe interessant en gevarieerd het werk in den verkoop kan zijn en dat hier waarlijk een terTein braak ligt, waarop zy met succes kunnen werken, zonder aan sociale standing te verliezen. Men zal hen moeten vertellen, dat het integendeel mogelijk is hier car rière te maken en tot goede posities op te klimmen. Men zal hen ten slotte erop moe ten wijzen, dat in vele ons omringende lan den het vrouwelijk verkooppersoneel mede wordt gerecruteerd uit kringen, welke hier te lande de kunst van verkoopen voor zoo ver in den detailhandel beoefend niet voor geheel volwaardig aanzien. Het is opvallend, dat b.v, in Engeland waarvan men dit allerminst zou verwachten het verkoop stersvak op aanmerkelijk hooger peil staat dan by ons en zelfs tot in de society aantrek kingskracht uitoefent. Nu mag weliswaar niet verwacht worden dat in dit beroep stormenderhand veroveringen kunnen wor den gemaakt. Immers, tenzij over een bui tengewonen, natuurlijken aanleg wordt be schikt, is veel kennis en goede scholing ver- eischt. Wanneer tenslotte de opleiding is voltooid en genoegzaam ervaring is opge daan, worden goede krachten dan ook be hoorlijk gehonoreerd, zeker in vergelijking met wat in andere beroepen door dezelfde menschen kan worden bereikt. De Vereeniging van Nederlandsche Ar beidsbeurzen zal op 22 en 23 Juni a.s. in hotel Ny'pels te, Eindhoven haar algemee- ne vergadering houden. Het gemeentebe stuur van Eindhoven zal de vereeniging ontvangen op Dinsdag 22 Juni te 5 uur. De vergadering vangt des avonds te 8 uur aan. In de ochtendvergadering van Woens dagss Juni komen aan de orde de prae- adviezen over het onderwerp: „Is reeds in bepaalde bedrijfstakken gebleken van een tekort aan sommige categorieën van ge schoolde arbeiders of is er aanleiding te verwachten, dat zich een dergelijk tekort zal voordoen bij herleving der bedrijvig heid? Zoo ja, welke maatregelen kunnen wor den genomen, zoowel ten aanzien van jeugdige als van volwassen werklooze ar beiders, om tijdig in zoodanig tekort te voorzien en de werklooze wederom in het bedrijfsleven te brengen?" De 70 aanwezige afgevaardigden bracht n namens de afdeelingen uit 254 stemmen, waarvan 240 zich uitspraken ten gunste van het bestuur. Na discussie werden aangenomen de voorstellen betreffende de omzetbelasting. Nog verdient vermelding, dat de beide heeren Poppe en v. d. Veer, die hun zilve ren feest als bestuurslid vierden, werden gehuldigd met een fraai bloemstuk. DIENST NEMEN IN SPANJE. Evenals ronselarij verboden. Bij Kon. besluit (St.bl. 163) zijn bepalin-1 gen vastgesteld teneinde het dienstnemen I bij een der strijdende partijen in Spanje te beletten. Het volgende is hierbij bepaald: Artikel 1. In dit besluit wordt onder Span-1 je verstaan: het Spaansche grondgebied in en buiten Europa en de Spaansche zone van Marokko. Artikel 2. Het is verboden eenige hande-1 ling te verrichten welke hetzij op dienst neming bij één der strijdmachten in Spanje I gericht is, hetzy ten doel heeft het in dienst treden by één der strijdmachten in Spanje te bevorderen. Artikel 3. De minister van justitie en de I door dezen aangewezen autoriteiten zijn be voegd aan vreemdelingen, ten aanzien van wie in verband met de omstandigheden waaronder zij in het Rijk in Europa verblijf houden ernstige verdenking bestaat, dat door hen het strafbare feit, bedoeld in arti kel 2 zal worden gepleegd, dan wel ten aan-1 zien van wie door eene bijzondere overeen komst de Nederlandsche regeering de ver plichting op zich heeft genomen om het ver trek van deze personen uit het Rijk in Euro pa te beletten, eene bepaalde verblijfplaats aan te wijzen en hen daarheen te doen over-1 brengen. UITBREIDING A.V.R.O.-KANTOOR. De „Radio Bode" meldt, dat de Avro ter uitbreiding van haar kantoren te Amster- dame de belendende perceelen, Keizers gracht 105 en 103, heeft aangekocht. NEDERLANDSCHE S^AGERSBOND. Ernstige bezwaren De serie van ruim 40 voorstellen in het congres van den Ned. Slagershond te Hilversum kenmerkte zich door allerlei wenschelijkhei'.en ter saneering van het slagersbedrijf, mede om voor de groote massa het vleeschverbruik weder moge lijk te maken. Het zwaarst drukt de crisis heffing van 10 pet. op het rund- en kalfs- vleasch. Verder werd bezwaar gemaakt tegen de 4 pet. omzetbelasting, de gesmol ten vet- en reuzelbelasting, de keur- en slachtloonen, de huisslachtingen ten plat telande, de betaling van 5 ingevolge de warenwet. Aangedrongen werd op de af schaffing van het benaderingssysteem, op een herziening der vleeschkeuringswet, op een uniform keuringstarief en abattoir- slachtgeld, op aankoop van benaderd vee per stuk. De bedriifsmogelijkheden zouden gebaat zijn door het aan banden leggen van de concurrentie van het grootbedrijf door uitsluiting van de levering aan par ticulieren, door betere regeling der prijzen voor slagers en winkeliers, door wijziging distributie volksvet, meer vrijheid voor de fokkerij en herziening der spekpryzen. Al deze veranderingen zouden bijdragen het slagersbedrijf weder loonend te maken. Het verloop der beraadslaging was niet i.ltijd even rustig. Het bestuursvoorstel, zich per adres te wenden tot de regeering inzake afschaffing van de 10 pet. crisishef fing, was voor vele afgevaardigden te be zadigd. Aangedrongen werd op drastische maatregelen, zooals een demonstratie in Den Haag, het overgaan tot een algemee- ne staking. In deze periode der vergade ring werd het zoo rumoerig, dat de voor zitter de bestuurskwestie stelde. Nadat was goedgekeurd een voorstel tot ampele publicatie van den nood in het bedrijf, werd overgegaan tot stemming. „WEENEN AAN DE VECHT". Een schitterende feestavond. Gisteravond is op Nijenrode te Breukelen het weldadigheidsfeest „Weenen aan de Vecht" gevierd met een zorgvuldig samen gesteld programma dat aanving met een con cert van Weensche muziek door het Concert gebouw-orkest onder leiding van prof. W. Mengelberg, opgeluisterd door den zangeres Desi von HalbanKwiz en een ballet-en semble onder leiding van Toni Birkmeyer, balletmeister en eersten solodanser van de Weensche Staatsopera. Het was jammer genoeg een verre van zomersche avond, doch het feest werd groo- tendeels binnsenhuis gevierd, d.w.z. in een reusachtige tent, die diep in het park was opgeslagen. Aan de eene zyde was deze tent ingericht als concertzaal, aan den anderen kant was een .Heurigen", doch die ging pas open na afloop van het concert, toen het omtrent middernacht was. Hier heeft toen een keur van artisten, uit Weenen overgekomen, een echt „Heurigen-Fest" opgeluisterd met zang, spel en danks uit het rijk van de lichte, maar zeer bekoorlijke muze. Het is laat geworden vóór de honderden gasten in een uiterst vroolijke stemming deze Vechtschen Heurigen verlieten. Het feest werd o.m. bijgewoond door Z. Exc. mr. Slingenberg minister van sociale zaken en door den Oostenrijkschen zaakge lastigde den heer G. Alexich. Zaterdag 19 Juni. HILVERSUM, 301 M. (VARA-uitz.) 8.Gr.pl. 10.VPRO-morgen wij ding. 10.20 Voordr. en bont progr. 12.1.45 Gr.pl. 2.Filmpr. 2.15 In de operatiekamer. 3.Zang. 3.40 Boekbespr. 4.VARA-Groot- orkest. 4.45 Causerie namens „Ta- vona". 5.Vervolg orkestconcert. 5.40 De oorzaken der tooneel- malaise, causerie. 6.Orgelspel. 6.30 De Ramblers. 7.Filmland. 7.30 VPRO: Van Evangelie tot ge meente, causerie. 8.05 Herh. SOS- en 8.07 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 De Acht Brox, accordeon orkest. 8.45 Voordr. 9.VARA- orkest en solisten. 10.ANP-ber. 10.05 Fantasia. 10.20 Radiotooneel. 10.35 Fantasia. 11.Orgelspel. 11.30 Ber. 11.35—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.Ber. 12.15 De KRO-melodisten en solist. (1. Gr.pl. en postduivenber.) 2.Voor de rijpere jeugd. 2.30 KRO-orkest. 3.Kinderuurtje. 4.KRO-orkest en gr.pl. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 Voor Kath. Padvinders. 6.15 Gr.pl. 6.20 Journalistiek weekover zicht. 6.45 Gr.pl. 7.Ber. 7.15 R.K. Vredeslegioen, Vredesbond voor R.K. Jongeren. 7.35 Causerie over de a.s. T.T.-Races. 8.ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muz. omlijsting. 8.35 Jamboree avond der Kath. Verkenners. 9.35 Gr.pl. 9.50 De KRO-melodisten en solist. 10.30 ANP-ber. 10.40 Filmpr. 10.55 De KRO-boys en solist. 11.30 12.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgel spel. 11.50 BBC-Northern-orkest en solist. 12.50 BBC-dansorkest. 1.20 Commodore Grand-orkest. 2.20 Gr. pl. 2.50 Orgelspel. 3.20 Sportrep. 4.20 These made me laugh, cause rie. 4.40 Fred Hartley's Sextet. 5.20 Het Orchestre Raymonde. 6.20 Ber. 6.35 Sportnieuws. 6.50 Welsch in termezzo. 7.05 Viool en piano. 7.50 ABC-Cabaret. 8.20 Variété-progr. 9.20 Ber. 9.40 BBC-Theaterorkest en solist. 10.35 Kamermuziek. 11.35 H. Hall's Hour. 11.50 Ber. 12.— 12.20 Henry Hall's Music Makers. RADIO PARIS, 1648 M. 7.10 en 8.20 en 10.35 Gr.pl. 12.20 Orkestconcert en zang. 2.50 Zang. 5.20 Orkest concert. 7.20 Zang. 7.35 Gr.pl. 8.50 Omroeporkest. 10.50 Gr.pl. 11.20 1.20 J. Bouillon's dansorkest. KEULEN, 456 M. 6.50 E. Ram- bour's orkest. 8.50 Saarbrücker Amusementsorkest. 9.50 Gr.pl. 12.20 Verzoekconcert. 1.35 Silezische qr- kestvereen. 2.35 Gr.pl. 4.20 West- duitsch Kamerorkest, Omroep- schrammelensemble en solisten. 6.25 Omroepkwintet. 8.30 Vroolyk progr. 10.50 Farkas Miska's orkest en de Melodie-Serenader. 12.20 1.15 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gr.pl. 3.35 A. Felleman's orkest. 4.20 Zang en piano. 5.20 Kleinorkest. 6.20 Trio concert. 6.50 Zang. 7.20 Gr.pl. 8.20 Cabaret. 9.20 Gr.pl. 9.35 Radiotoo neel. 10.30 Cellovoordr. 10.50 Gr.pl. 11.3512.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Klein orkest. 1.30 Salonorkest. 1.50 Gr.pl. 2.23 A. Felleman's orkest. 3.20 Gr. pl. 4.35 Omroeporkest. 5.35 Salon orkest. 6.35 Kleinorkest. 7.45 Gr.pL 8.20 Nat. orkest. 9.20 Radiotooneel. 9.50 Verv. concert. 10.30 Omroep dansorkest. 11.2012.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Militair concert. 10.20 Ber. 10.50 Kwartetconcert. 11.05 Weer bericht. 11.201.15 Hans Bund's orkest en Waldemar Hass' kwintet. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.35, Parijs R. 10.35—12.20, Keulen 12.20—13.20 Brussel VI. 13.20—14.20, Keulen 14.20—15.35, Brussel VI. 15.35— 16.20, Keulen 16.20—17.20, Parijs R. 17.20—18.20, Lond. Reg. 18.20— 19.20, Brussel VI. 19.20—19.50, Pa rijs R. 19.50—20.20, Keulen 20.20— 22.20, Brussel VI. 22.20—22.30, Boe dapest 22.3022.55, Berlijn 22.55 24.—. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Di versen 9.2010.35, Droitwich 10.35 —10.50, Keulen 10.50—11.20, Droit wich 11.20—15.20, Lond. Reg. 15.20 —16.20, Droitwich 16.20—18.20, Berlijn 18.2018.50, Brussel (VI.) 18.5019.05, Droitwich 19.0524. Lijn 5: Diversen. TILBURGER IN DUITSCHLAND AANGEHOUDEN. Vreemde arrestatie. Naar wij vernemen is de advertentie-rei ziger Chr. Ganzenboom ,in dienst bij de „N. Tilb. Crt.", die Zaterdag naar Duitschland reisde om zy'n 5-jarig zoontje voor een vacantieverblijf naar Wermelskirchen te brengen, door de politie gearresteerd en tot I Wortel, Post en Kriek bewoonde DR. COLIJN POLST. De kabinetsformateur dr. Colijn heeft gis termiddag mr. C. M. J. F. Goseling voor het houden van een bespreking ontvangen. Gistermiddag heeft de kabinetsformateur dr. Coly'n het R.K. Eerste Kamerlid prof. mr. C. P. M. Romme voor het houden van een bespreking ontvangen. heden vastgehouden. Door den Nederland- schen consul te Duisburg is mevr. G. op de hoogte gesteld van de aanhouding, met de mededeeling tevens dat het jongetje tijdelijk in een weeshuis was opgenomen. Gisteren zou het ventje naar Venlo worden overge bracht, waar zijn moeder hem in ontvangst kon nemen. Omtrent de reden van de arrestatie zijn nog geen bijzonderheden bekend. BOND GEMENGDE ZANGVEREENI- GINGEN 50 JAAR. Op 22 October 1937 herdenkt de bond van gemengde zangvereenigingen in Nederland zijn 50-jarig bestaan. De feestelijke herdenking zal op 22 en 23 October a.s. te Haareml geschieden. NIEUW LID DER EERSTE KAMER. Het centraal stembureau heeft in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van den heer de Marchant et d'Ansmbourg tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard ds. G. van DuyL PROF RUTGERS NAAR INDIE. Gistermiddag is de oud-minister van on derwijs, prof. mr. G. H. Rutgers, met de Nederland Express naar Genua vertrokken, om aldaar over te stappen op de „Johan de Wtt" van de Maatschappij Nederland, met bestemming Indië. Prof. Rutgers gaat in zijn hoedanigheid van lid van den raad van beheer van de N. I. A. M. (Nederlandsch-Indische Aard olie Maatschappij) naar Indië, alwaar hij ter reinen en olievelden zal bezoeken te Djambi en Arobay (Sumatra) en besprekingen zal voeren te Batavia, zuiver ter behartiging der belangen van de N. I. A. M. BOERDERIJ AFGEBRAND. Drie gezinnen gedupeerd. Gistermiddag omstreeks drie uur is brand uitgebroken in de door de drie gezinnen boerderij, gelegen aan de Prinsenstraat te Bussum. In weinige oogenblikken stonden woon huis en boerderij in lichter laaie. De vlam men vonden in het rieten dak gretig voedsel. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, tastte met negen stralen het vuur aan. Nadat zij met een brandhaak den gevel had neer gehaald, was zij tegen vijf uur het vuur meester. Een der bewoners, de landbouwer Post, was bij het uitbreken van den brand op het land aan den arbeid. Zijn vrouw was aan de wasch, toen zij gewaarschuwd werd. De vlammen grepen zoo snel om zich heen dat zij nauwelijks gelegenheid had haar 4-jarig dochtertje buiten huis te brengen. De hooi oogst moest nog worden binnengehaald, het geen een gelukkige omstandigheid was. Geen der drie gezinnen, welke in totaal uit twintig personen bestaan, zy'n tegen brandschade verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. Het vuur is in het achterste gedeelte van de boerderij ontstaan. De gedupeerden zy'n bij familie onderge bracht. i Door G. P. BAKKER. ^De Visschersoever", merkte Edzke op. „Daar heb je de havenkroeg". Hij wees op een vrij groot huis met een luifel en een puntgevel. „Generaal hier zijn we samen geweest als Hollandsche schippers. Weet u nog?" En Edzke zong: Een ander lief in elke stad In elke plaats een and're schat". „Ha, ha", klonk plotseling een vrouwen stem Dus zoo denken de heeren officieren er over. Ik heb het eerder gehoord". En een mooi blond kopje keek uit de karos. Edzke hield zijn paard in en zag haar met een paar groote oogen aan. Maar de generaal zei? „Jonge dame, onder de dekens blijven en niets zeggen. We gaan zoo de brug over, de wacht voorbij en u speelt voor den onzicht- baren Spaanschen edelman don Felipe del Torez". „Hoe zou het met de beide meisjes zyn, Lien en Trees, de dochters van den waard?. opperde Saxon, toen de vrouwelijke Don Felipe haar blond hoofdje weer terugge trokken had. „Generaal ik zou zin hebben er een kruik bier te koopen". „De kroeg is nog gesloten. Het is veel te vroeg", antwoordde Saoxn. „Achter door den tuin. Klop aan het tweede venster links van de deur en de mooie blonde Trees doet open". „Galgenaas", schold Saxon, maar Edzke lachte vroolijk. Ze waren nu by de brug. Een onderoffi cier trad uit het wachthuis. Saoxn nam hem scherp op, herkende hem niet. „Zy'ne Excellentie Felipe del Torez met gevolg. Zijn Excellentie slaapt in de karos. Neem mijn raad aan. Maak hem niet wak ker". De ander keek het perkament in. De schrijftaal baarde hem zeker nogal eenige moeilijkheden want hy hield het stuk op den kop. „U kunt passeeren" zei hy bijna fluiste rend. „Als het beslist moet, maar de overzijde is vrijwel geheel in handen van de Zweden". „Bekend, maar myn meester is een ge zant. We keeren spoedig terug". „Goede reis", klonk het antwoord. „Sa- cramento. „Don Felipe", mompelde hy. „Wat zou die duivel weer uitbroeden?" De oude snorbaard sloeg een kruis. „We slaan de richting in naar de Oude Herberg", merkte Edzke op. „Ja", antwoordde Saxon. „We zullen een bezoek brengen bij Rudolf en Annette en langs den heirweg marcheeren de Zweed- sche troepen". In kalmen draf vervolgden ze hun reis. Dwars op den weg stond stil en forsch als een standbeeld een ruiter op een groot grijs paard. Onder den morion zag men een zware witte snor. „Majoor Melchior", verklaarde Saxon. „Wacht", zei Edzke. „Mag ik dat varkentje wasschen?" „Wat meer eerbied" antwoordde Saxon, „Maar ga je gang". De luitenant in zyn Fransche kleeding reed vooruit. Zijn lange zwarte haren flad derden boven zijn witten kanten kraag, zijn blauwe schoudermantel wapperde sier lijk in den ochtendwind. De markies gaf ook zy'n paard de sporen. „Neen", zei Saxon. „Hij kan het alleen best af". Monsieur", sprak Edzke op hoogen toon. „Uw paard staat ons in den weg". „Dat is de bedoeling, mijnheer", klonk het kalme antwoord. „Voor dragonders en ku rassiers van den keizer is hier den weg versperd". Edzke trok zy'n degen. „Trek je zwaard, oude", schreeuwde hij. „Fransche melkmuil", gaf de beleedigde majoor terug. „Verweerd stuk standbeeld", brulde de ander. De majoor trok zy'n zwaard en deed een uitval naar den jongen luitenant, die deze handig pareerde. Melchior keek verbaasd. „Er zijn er maar twee die dat zoo kunnen" zei hy. Voor Edzke den slag kon beantwoorden, klonk een scherp bevel: „Opsteken". Dadelijk liet de majoor bet zwaard zak ken, salueerde de punt naar beneden voor den rooden dragonder, floot en van alle zijden kwamen uit de bosschen ruiters aan rijden. Een geheel regiment, zelfs de muziek ontbak niet. „Hoera voor generaal Saxon", brulde de majoor. De roode dragonder drukte majoor Mel chior de hand. „Jonge, jonge, Excellentie, wat zie je er weer uit. Maar wie is die Fransche melkmuil? Die brutale aap. „Wie zou dat nu anders zijn dan Edzke?" lachte Saxon. „Majoor", zei Edzke. „Ben ik een goed leerling? Heb ik het niet gewaagd een van je beste stooten met het bloote zwaard te pareeren?" „Ja zeker, jonker", klonk het antwoord. „Je bent brutaal als de duivel. Je zult het ver brengen. Misschien ook vroeg opgehan gen worden", voegde hij er troostend aan toe. Edzke lachte slechts. „Mag ik u mijn vriend de markies de Saint Rocque de Haute Colline voorstellen?" Wantrouwend keek de majoor naar den markies. „Finkie", zei hij. „Jou heb ik ten minste in de gaten". „Neen", schreeuwde Van Finkeborg van den bok af en nam zijn grooten hoed af. „Ik ben hier". „Dan de man van Werben", meende de majoor. „Mis majoor", riep de koetsier. „Hier zit ik". „Ik geef het op", zei Melchior lachend. „Ik neem aan dat u de markies is. Geen wonder dat jelui de keizerlijken tot wanhoop brengt". Een slanke vrouwenfiguur stapte uit het rijtuig. „Ik geloof dat we veilig zy'n", meende ze. „Zeker freule", antwoordde majoor Mel chior met een buiging. „Maar vertel me nu in vredesnaam niet, dat u prinses Marion is". „Neen", zuchtte Saxon. „Maar ze heeft gespeeld voor don Felipe del Torez, wegge doken in de karos in zyn kostbaren tabberd", „En die duivel?" „Doodgeschoten door Edzke. Een kogel voor in het hoofd". „Verduiveld", bromde de majoor. „Jaren heb ik op dien schurk geloerd en jij raakt hem. Je hebt gelijk Edzke. Ik begin oud te worden". „Is u gek majoor?" riep deze. „U is de flinkste en dapperste majoor van het geheele leger". „En de beste", zei Saxon. De majoor gaf weer een signaal op de fluit. Het regiment stelde zich in marsch- orde. De pijpers, trompetters en trommelaars aan het hoofd van den stoet. „Generaal", zei Melchior. „Neemt allen uw plaatsen weer in, achter de muziek. De koning is in de „Oude Herberg". We zullen Zyne Majesteit verrassen". Hij keek naar Greta. „En dan zeg ik nog, dat er tegen woordig geen romantiek meer is in den oorlog. Dit zal een vroolijke intocht worden. Steek de trompet. Het lied van Saxon'g ruiters. Het lied van den lansknecht: Er is geen beter leven, Dan van een lansknecht welgemoed". En de muziek zette in. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9