Stad at Omqeomg. Het rijwiel. sche dranken zonder verlof. Belangrijke bestuursmaatregel afgekondigd. Inwerkingtreding 1 Juli e.k. Ubbergen bezit een stuk ongerepte na tuur in de Dommerbosschen; het Elyseesche dal is helaas afgesloten. Beek draagt zijn naam met eere. In de dalen aan den voet der heuvelrij ontspringen talrijke beekjes, die kronkelend het heldere water naar beneden voeren. Het ligt vlak aan de grens, evenals Berg en Dal, dat in 'n heerlijke omgeving gelegen is. Mooi Neder land is een diyllisch oord. Van verschillen de punten heeft men schitterende verge zichten over de Oypolder en de omliggende landen. Dikwijls strekken de bezoekers hun tochtjes tot over de grens uit, b.v. naar den Vossenberg, het Filosofendal, enz. De schilderachtige weg der „Zeven heuvelen" naar het boschrijke Groesbeek mag wat vermoeiend zijn, doch de vreugde, die zoo'n wandeling schenkt, weegt daar ruimschoots tegen op. Het laatste dorp heeft ongeveer 600 H.A. staatsbosschen, waar men naar hartelust kan ronddolen. Van hier leiden verschillende wegen naar de beroemde Mookerheide en de Plasmolen. Voor het groote verkeer is de Mooksche baan de aangewezen weg, die op het hoog ste punt een prachtig panorama op Noord- Brabant opent. In deze omgeving ligt een fraai kasteel. Even voorbij het dorpje Mook, daar waar de heuvelrug links van den weg reeds eèn aanzienlijke hoogte bereikt, staat een wit huis met het opschrift „Die Swaere Noot". Hier is deingang van het Startsche dal, een historisch plekje! Hier had in 1574 het bloe dige gevecht plaats, waarbij twee Nassauers, de graven Lodewijk en Hendrik, het leven lieten. Wie goed beenen heeft, wandele langs het Startsche dal door bisch en over de hei naar de Plasmolen, om te genieten van al het moois, dat Moeder Natuur hier biedt. Vindt ge een wandeling van een paar uur te ver, volg dan den straatweg tot genoem de plek, om langs den wegwijzer van den A. N. W. B. de mooie binnenweg naar Groesbeek in te slaan. Dan komt ge al heel gauw aan het bekoor'ijke beekje, dat zoo idyllisch de Kloosterberg omslingert en dat jaar na jaar het molenraad in beweging bracht. Af en toe geniet ge van mooie pa norama's over de lager gelegen plassen. Steeds blijft ge onder bekoring van de in tieme schoonheid dezer streek. Wandel naar het Groene Water, dat daar zoo kalm en vredig ligt te midden der dichte bosschen, aan alle zijden overwelfd door het loof van de overhangende boomen, waar door het water werkelijk groen van kleur lijkt te zijn! Ga naar den Kiekberg, of naar het Ko ningsbosch om te genieten van ruime ver gezichten; bezoek de Helkuil met weelde- rigen plantengroei, een paradijs voor den natuurvriend! hebben gebracht aan allen, die hebben mee gewerkt om deze tentoonstelling mogelijk te maken, zeide spr., dat zij is ingericht om eens te laten zien wat een slager kan presteeren. Hij somde verschillende eischen op, waaraan de winkels en werkplaatsen der slagers moeten voldoen, waartegenover hij stelde, dat de kruideniers, die toch ook vleeschwaren verkoopen, daarvan zijn vrij gesteld. Dit beteekent dat het voor de slagers steeds moeilijker wordt om te blijven strij den voor hun bestaan, zoodat zij wel ge dwongen zijn om te laten zien, dat er in hun bedrijf ook veel moois steekt en dat er van de vleeschwaren wat fijns kan worden ge maakt. Sprekende over de keuringsdiensten, zei de heer de Wit, dat die in Alkmaar uitste kend wordt uitgevoerd, iets wat niet van dergelijke diensten overal elders kan worden gezegd. Hy gaf dit nader aan door te wij zen op den verkoop van koeien voor een zeer lagen prijs, waarvan het vleêsch later in een paar tenten in den vorm van worst was verkocht voor een kwartje per pond! De heer Stokreef, dierenarts alhier, waarnemend directeur van het slachthuis, sprak hierop het eigenlijke openingswoord. Hij wees daarin nadrukke lijk op het verschil tusschen het massa-pro duct, zooals dat in de kruidenierswinkels wordt verkocht, en de vleeschwaren welke door den slager worden geleverd. Er is zeer veel verschil in smakelijkheid, waarin de artikelen van den vakman het verre win nen. Met groote belangstelling en waardee ring had spr. het tentoongestelde beschouwd en hij moest erkennen, dat het niet alleen de reuk is, die de eetlust opwekt, maar zeker in niet mindere mate ook het gezicht van deze vleeschproducten. Met den wensch, dat de leden van den cursus groote belangstel ling voor deze tentoonstelling zullen onder vinden, een belangstelling die hun stand en het slagersvak ten goede zal komen, ver klaarde hij de tentoonstelling voor geopend. C. A. Verhoeve, R.K., priester, Breedstraat 9, van Costa Rica. C. A. A. van der Lee, R.K., z.b., Burgemeester Palingstraat 19, van Egmond aan Zee. K. de Jong, N.H., werktuigkundige, Lyceumstraat 51, van Rotterdam. J. van der Spek, Ger.K., leerl. verpleegster, Wilhelminalaan 11, van 's Gravenhage. D. Reitsma, Ger.K., leerl. verpleegster, Wilhelminalaan 11, van 's Gra venhage. W. Blokker, R.K., los werkman, en gezin, Runstraat 1, van Amsterdam. J. Groen, R.K., lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en gezin, Westerweg 12, van Zuidscharwoude. VERTROKKEN PERSONEN. E. M. Schouten, R.K., dienstbode, van Emmastraat 73, naar Akersloot. J. Post- I ma, Ger.K., koopman in manufacturen, en gezin, van 2e Tuindwarsstraat 21, naarDan- tumadeel. C. vari der Peet, R.K., winkel juffrouw, van Koningsweg 43, naar Bergen (N.H.) D. Mulder, N.H., spoorwegarbei der, van Bisschop Bottemannestr. 15, naar Oosthuizen. M. van Duin, R.K., leerling verpleegster, van Forestusstraat 4, naar Castricum. Th. G. Leering, R.K., dienst bode, van Kennemerstraatweg 2, naar Ber gen (N.H.) P. Baas, R.K., van Noorder kade 5, liaar Wormerveer. J. J. Ochquée, N.H., dienstbode, van Fnidsen 51, naar Texel. G. Kromdijk, N.H., tuinbaas (o.), van Nieuwpoortslaan 29, naar Leiden. C. G. Willems, R.K., huishoudster, van Oudegracht 221, naar Heemskerk. A, Beverungen, R.K., dienstbode, van Kenne merstraatweg 2, naar Haarlem. M. P. C. Kras, R.K., winkeljuffrouw, van Korte Lyceumstraat 6, naar Bloemendaal. L. J. Degenaar, D.G., z.b., van Emmastraat 95, naar Amsterdam. P. J. van Helsland, geen, vertegenwoordiger, van Corfstraat 32, naar Amsterdam. W. Reek, HAZEA, be> tonémailleur, van Westerweg 228, naar België. M. G. Bak, R.K., kinderjuffrouw, vgn Schermerweg 48, naar Rotterdam. J, E. de Goeij, R.K., vertegenwoordiger, van Spoorstraat 10, naar Arnhem. Per- Andere wijzigingen: Alkmaar: Azijnmakerij „de Burg ronstraat 17; nieuwe eigenaar. J. Blaauboer Gz., Ritsevoort A 42, slage rij; overgegaan aan A. v. d. We|f"n®- Barsingerhorn: M. Heerschap-E Kolhorn E 26, winkel in schrijf- en kan toorbehoeften; overgegaan aan J. K. van Stipriaan. Bergen:: Natuurbad Karperton, Groene- weg 32; overgegaan aan de Erven M. Judell. Castricum: Modemagazijn Ranshuijzen, Zaandam; fil. Castricum opgeheven. Egmond aan Zee: Cafe „Centraal oor straat 83; overgegaan aan A. J. van Ham. Den Helder: „de Bijenkorf" fa. L. Col tof, Spoorstraat 43, winkel in dameskleeding en manufacturen; rechtsvorm gewijzigd. „Amko" in liq. Amsterdamsche Kooplie den, Spoorstraat 23, winkel in heeren- en kinderconfectie; rechtsvorm gewijzigd. Oude Niedorp: Th. Bruin, Zijdewind 168, handel in kol. waren; overgegaan aan W. Bruin Dz. Opheffingen: Den Helder: C. Wittebol, Dijkstraat 68, Cciüé» Texel: W. Burger, de Koog, timmerbedrijf. bruiken. Ook mogen personen beneden den 18-jarigen leeftijd, gedurende den tijd, dat gelegenheid tot dansen wordt gegeven, niet in de tent aanwezig zijn. Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 Juli e.k. Eenige grepen uit de geschiedenis van dit populaire vervoermiddel. Wanneer de eerste poging gedaan werd om een eenvoudig door menschelijke kracht voortbewogen vervoermiddel te construeeren, kan men niet met zekerheid zeggen. Evenmin weet men precies hoe dit vervoermiddel er uit gezien heeft. De eene overlevering zegt dat in het jaar 1447 in Duitschland een „fiets" gereden heeft, anderen daarentegen spreken van vele jaren voor dien tijd. Vast staat echter wel, dat de voortbeweging geschiedde niet zoo als heden ten dage door trapbeweging doch door gewoon loopen maar dan in zittende houding. Ook weet men dat de toenmalige „fietsen" uitmuntten door hun onpracti- she inrichting en overdreven zware con structie. Als eerste deugdelijks „loopfiets" kan TENTOONSTELLING IN HET SLAGERSBEDRIJF. Stillevens en dieren en schotels ge maakt van vet en vleeschwaren. Voor hen, die meenen, dat het slagersbe- drijf niet anders is dan een „maar raak snijden in bloederig vleesch" en het maken van worst zonder meer, zoodat het bedrijf verstoken is van alle moois, is er heden middag en -avond wat te leeren in de bo venzaal van het café De Graanhandel van den heer J. van Oeffeit aan de Zaadmarkt. Daar toch wordt een tentoonstelling gehou den van werkstukken van den slagerscur sus, welke in de afgeloopen paar maanden is gehouden onder leiding van den heer M J. Heijeres uit Utrecht, welke lessen ge splitst waren in a. het garneeren van vleeschwaren en b. het maken van worst. Eerstgenoemd onderdeel werd gevolgd door 23 personen, de lessen werden gegeven ge durende 12 weken 3 uur per week; de worst cursus duurde 8 weken, er waren 19 deel nemers, die allen 12 uur per week werkzaam waren. De deelnemers waren heusch niet alleen slagersknechts, maar ook patroons en zelfs een vijftal dames, die allen beseften, dat er wel eens wat moois kon worden ver leend aan het prozaïsche slagersvak. En dat zij goed gezien hebben en ook flink wat heb ben geleerd, bewijst de tentoonstelling van heden. Zij is verdeeld in vier af deelingen: sier werk, versche vleeschschotels, bereide vleeschschotels, en fijne vleeschartikelen. In elk dezer is er veel interessants te zien, er is met veel ambitie gewerkt en onderschei dene stukken wekken de eetlust op niet alleen, maar kunnen gerangschikt worden onder kunstwerken. Wat bijvoorbeeld te zeggen van een draaienden molen van wel een meter hoogte, gemaakt van stearine (het het oog op de warmte was dit materiaal gebruikt in plaats van vet), of van een pauw van dezelfde grondstof? En is het Neder- landsche wapen of een bloemstuk van vet en vleesch niet een kunststuk? En dan nog de talrijke schotels, heerlijk gegarneerd en versierd met vet, spek en vleesch, welke ieder voor zich doen wenschen in het bezit ervan te worden gesteld. Verder zagen we geëtaleerd naast worsten, groot en klein, alle heerlijk glanzend, prachtige hammen, op smakelijke wijze versierd, en dan o.a. een aardige „eet-meer-worst-reclame". We zouden zoo kunnen voortgaan en nog veel mooi uitgevoerde en smakelijk uitzien de producten kunnen noemen, maar we meenen het hierbij te kunnen laten en de belangstellende lezers te mogen opwekken om de tentoonstelling zelf te gaan zien. Hedenavond om half 9 worden de prijzen bekend gemaakt. De opening. Gisteravond had de opening plaats van de tentoonstelling. Eerst sprak de heer Jos. de Wit een hartelijk woord van welkom tot de toen nog niet talrijke aanwezigen, wat spr. in verband bracht met het nog vroege uur (7 uur), een tijdstip waarop de winkels nog geopend zijn. Hij bracht dank aan den heer Heijeres voor de gegeven lessen, waarmee hij het vak van den slager omhoog bracht, hem meer liefde leerde voor het bedrijf en daardoor ook als menschen beter maakte, want, zei spr., de liefde voor het vak werkt opvoedend. Na nog een woord van dank te OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, LANGESTRAAT 85. Geeft U zich met 1 Juli op als lid, de minimum contributie tot Jan. 1938 bedraagt slechts één gulden, voor jongelieden van 1618 jaar minimum vijftig cent. Levensbeschouwing. Psychologie. 110 K 90t Krishnamurti, J. Toespraken, (g.) Dl. 7. Ojai, Californië. 1936. 110 S 45 Schotman, J. W. Naar open water; de koers uit den cultuurnood. 130 S 30w Schelven, Th. van. Wat maakt U van Uw leven? 1936. 130 S 57 Seldam, W. H. ten. Psychologische hoofdstukken. 1926. (g.) Buiten- en binnenlandsche politiek. Belasting. 327 G 95 Gunther, J. Europa in de bran ding, 1936. 329 H 24 Hans, D. Parade der politieke par tijen. 1937. 336 B 17 Ballintijn, B. A. C. Inkomsten- en vermogensbelasting. 1937. Folklore. Etiquette. 390 V 31 v Ven, D. J. van der. Van Neder- landsche luilakken. 1934. 391 V 31Zeeuwsch volk in Zeeuwsche dracht. 1936. 395 A 28 Alsen, Ola. Zoo zijn onze manie ren. 1936. 395 H 14 Haeften, Olga van. Manieren. 1936 Sterrenkunde. Geologie. Planten en dieren. 520 W 23 Wanders, Aj. Af. De planeten en hun raadsels. 1936. 550 G 36 Gheyselinck, R. De rustelooze aar de. 1936. 570.1 B 33z Beebe, W. Zee-geheimen. 1936. 590 S 95 Strijbos, J. P. De vogels rondom ons huis. 1937. Geneeskunde. Hygiëne. 616 S 86 Stheeman, H. A. Inleiding tot de algemeene ziekteleer. 1936. 618 T 48 Tijdens, F. Kraamverpleging. 1935. 613 C 38 Coultre, Liesbeth le. De huid en haar verzorging. 1936. 613 W 42 Weiman, Anka. Moderne schoon heids- en gezondheidsverzorging. Mijnwezen. 622 B 95 Bunge, E. M. In het schijnsel van de mijnlamp. 1936. 622 V 23 40 jaren spoor en mijnen in Zuid- Limburg, 1896-1936. (g.) Tuinieren. 630 K 89 Kuylman, H. E. De boerderij. 1936. (Verkade-album). 634 R 13 Radstake, W. I. Het kweeken van fruit in eigen tuin. 1937. 634 S 64 Slager, J. K. Het kweeken van groenten in eigen tuin. 1937. 635 K 91 Kromdijk, G. Bloeiende en groene heesters een sieraad in Uw tuin. 1937. N.B. g is geschenk. DISTRICTSARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30. Tel. 4395 De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 1. opz.teekenaar, 2 glas in loodzetters, 1 glazenwasscher, 1 steenhouwer, 2 stratenmakers, 2 stratenm. opperlieden, 2 stuc.opperlieden.l tegelzetter, 10 betonwerkers, 1 granietwerker, 35 opper lieden, 17 stucadoors, 43 metselaars, 18 voe gers, 17 schilders, 113 grondwerkers, 73 tim merlieden. Groep metaalindustrie: 6. bankwerkers, 1 blikslager, 2 carrosseriebouwers, 2 constuc- tiewerkers, 3 electriciens, 3 fitters, 1 instm mentmaker, 1 kernmaker, 2 ketelmakers, 6 klinkers, 11 loodgieters, 1 lijnwerker, 2 ma chinisten, 2 machineteekenaars, 7 metaal draaiers, 1 metaalvijler, 1 metaalslijper, 8 monteurs, 1 orgelmaker, 1 pianostemmer, 2 plaatwerkers, 1 ponser, 2 rijwielherstellers, 1 rijwiellakker, 1 scheepstimmerman, 1 scheepswerktuigkundige, 11 smeden, 12 stokers, 1 tandtechniker, 1 voorslaander, 3 vuurwerkers, 3 wagenmakers, 4 ijzerwer kers, 1 zandbereider. Groep voedings- en genotmiddelen: 54 sigaenmakers, 5 sorteerders, 1 kistenplakker, 1 stripper, 4 tabaksbewerkers, 1 kok, 9 sla gers, 8 chocoladebewerkers, 1 off.choc.dra- gst, 1 koffiestroopbrander, 2 bierbottelaars, 2 zuivelbereiders, 28 bakkers. Groep verkeerswezen: 56 chauffeurs, 6 koetsiers, 12 schippers, 1 kapitein- en 1 ma chinist binnenvaart, 18 pakhuisknechts, 26 magazijnbedienden, 5 kellners, 5 loopknech ten, 1 hotelknecht, 1 emballeur. Groep houtbewerking: 18 meubelmakers, 5 stoffeerders, 1 beitser, 7 mach.houtbewer- kers, 1 beeldhouwer, 2 kistenmakers, 1 kui per, 2 borstelmakers, 1 biljartmaker. Groep handel: 23 vertegenwoordigers, 7 winkelbedienden. Groep boek- en steendrukkerijen: 5 let terzetters, 2 drukkers, 8 boekbinders. Groep land- en tuinbouwbedrijven: 10 tuinlieden, 15 landarbeiders, 4 bloemisten. Overige beroepen: 4 wasschers, 4 schoen makers, 1 port.-huisknecht, 1 verfberei- der, 2 kalkbranders, 1 huidenzouter, 1 klompenschilder, 1 onderwijzer, 1 carton- nagebewerker, 1 papierbewerker,, 1 con troleur, 2 bedrijfsleiders, 7 incasseerders, 4 zakkenstoppers, 2 administrateurs, 1 boekhouder, 1 secretarieambtenaar, 1 batikker, 18 kantoorbedienden, 38 trans port- en 252 los-arbeiders Gedeeltelijk werkloos: tabaksindustrie 7. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 17. Vrouwelijk personeel: 4 kantoorbedien den, 1 huishoudster, 4 werksters, 1 dag meisje. Alkmaar, 19 Juni 1937. De Directeur v.n., v. d. HEUVEL. m Wel het product van Baron Drais von Vprlfonn van zwak-alcoholi- Sauerbronn worden aangemerkt. Zijn verKoop vuii *wu»v Draisine werd in het jaar 1817 voor eerst publiek gedemonstreerd. De vertoo ning heeft, naar de verhalen uit dien tijd vermelden, een matig succes gehad. „Ge- Ijjck eene Nar, gezeten op een stellagic, waaronder wielen geplaetst waaren," ver toonde Drais zijn kunsten. Hij moet in hooge mate de lachlust van het publiek opgewekt hebben, want in zijn kuitbroek en verdere opgesmukte kleedij heeft hij daar rond gesprongen, eerst afzettende met de voeten en dan, wanneer het voer tuig gang had, trok hij de beenen op en cirkelde triomfantelijk voor de verbaasde menigte heen en weer. Het resultaat was voor Drais dan ook betrekkelijk gering en men vatte het voertuig ieer komisch dan ernstig op. Toch bleef Drais niet bij de pakken neer zitten, hij gaf zijn oorspron kelijk beroep van houtvester op en weidde zich geheel aan zyn vinding. De vinding heeft echter geen noemenswaardige ver beteringen ondergaan en Drais stierf in groote armoede in het jaar 1851. De eerste fiets met trapinrichting moet omstreeks 1822 geloopen hebben. Zij was voorzien van twee planken zooals wij die tegenwoordig nog aan de scharesliep- wagens zien. Beurtelings werden de plan ken naar beneden getrapt. In vele landen, waaronder ook Amerika, begon men langzamerhand de bruikbaar heid van het voertuig in te zien. Men nam vele proefnemingen en als uitvloeisel hier van zagen vele bruikbare en onbruikbare toestellen het licht. Amerika kwam in het bijzonder met de meeste fantastische toe stellen voor den dag, o.a. een ontzaggelijk groot wiel waaraan aan iedere zijde een zadeltje bevestigd was. Dwars door de as waren deze met elkaar verbonden. Wilde men nu gaan fietsen dan moesten twee persoden ieder op een zadel plaats nemen en met de voeten werd het gevaarte in be weging gebracht. Onnoodig is het te zeg gen dat dit ding van haar berijders een precies gelijk lichaamsgewicht vereischte, hierdoor heeft het nimmer opgang gevon den. De Engelschman Hanton was er beter achter, zijn Vélocipède was meer practisch uitgedacht. In 1868 had hij tenminste groote voldoening van zijn werk, hy bouwde zelfs speciale toestellen voor dames! In de jaren die volgden doorliep het rij wiel vele stadia van ontwikkeling en in 1884 verscheen de eerste „deugdelijke en snelle fiets". Opmerkelijk was dat men het voorwiel buitengewoon groot had gemaakt geheel in tegenstelling met de vroegere uitvindingen, welke vrijwel voor 80 voorzien waren van twee gelijke wielen. In de jaren die nu volgden ondergingen de verschillende onderdeelen hun ont wikkelingsstadia. Toen de Franschman Truffault de holle velg uitgevonden had, verschenen ook spoedig daarop de rubber banden. Deze waren echter massief, het geen nog lang niet altijd prettig rijden met zich bracht. De in armoede gestorven Amerikaan Sargent was uitvinder van de rijwielketting. Hij heeft het rijwiel wel van de belangrijkste verbetering voorzien. 1888 bracht de eerste luchtband van Dunlop. Deze band was echter nog lang niet volmaakt want een puntig steentje was reeds voldoende om haar de bewuste „zucht" te doen slaken. De verbeteringen volgden echter elkander snel op en wij gelooven wel dat het rijwiel van tegen woordig voor het grootste gedeelte haar hoogtepunt van ontwikkeling bereikt heeft. INGEKOMEN PERSONEN. T. J. Reijneveld, N.H., winkelbediende, Kennemerstraatweg 97, van Zeist. J. P. de Beer, N.H., z. b., en kinderen, Oude gracht 46, van Schagen. H. Schaap, N.H., electro-techn. ambtenaar, Westerweg 106, v. 's Gravenhage. Wed. H. P. Ibink Meien brink, R.K., z. b., Mient 11, van Heiloo. L. N. Ramakers, R.K., schilder, Verdron- kenoord 47a, van Heiloo. G. Smal, R.K., dienstbode, Laat 194, van Avenhorn. R. C. de Kruijf, R.K., kruidenier, Spoorstraat 5, van Heiloo. W. Vuijk, N.H., procura tiehouder, en gezin, Stationsweg 108 (inw.), van Apeldoorn. W. H. Snijders, geen, winkeljuffrouw, Drebbelstraat 2 (inw.), van Amsterdam. B. J. M. Horstink, R.K., colporteur. Stationsweg 15, van Beverwijk. A. M. G. Ranzijn, R.K., huishoudster, Karl Marxstraat 12, van Haarlem. I. S. Sindram, N.H., arts, Verdoesstraat 9, van 's-Gravenhage. J. M. Stofregen, L.d.H., off. L. d. H., Limmerhoek 40, van Utrecht. F. Koopman, Ger.K., conducteur N.S., en gezin, Druivenlaan 26, van Amsterdam. M. E. Balder, R.K., dienstbode, van Nieuw poortslaan 70, van Amsterdam. J. H. Hoekmeijer, N.H., huishoudster, Metius- gracht 14, van Hilversum. J. E. Buijs, R.K., landbouwer, Heiligland 32a, van Oudorp. J. C. C. Koreman, R.K., dienst bode, Oudegracht 143, van Amsterdam. Centrale werkplaats. Over de week van 1016 Juni j.1. wer den door bemiddeling van de Arbeidsbeurs de navolgende leerlingen der Centrale werkplaats bij een patroon geplaatst: 2 timmerlieden, 1 bankwerker, 2 in an dere vakken. Aan de Centrale werkplaats kunnen worden geplaatst: 3 timmerlieden, 3 metselaars, 1 kan toorbediende, 1 electricien, 1 automonteur, 4 in andere vakken. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 15—22 JUNI 1937. Nieuwe zaken: Bergen: „Heka", Dorpsstraat 114, foto- handel. Zype: J. G. Sneekes, Schagerbrug E 213, zaak in boter en kaas. Bestuurswijzigingen: Alkmaar: Coöp. Verbruiks- en Productie ver. „Alkmaar" U.A., Laat 154. Heiloo: Coöp. Boerenleenbank, Rijksstraat weg A 222. Den Helder: N.V. E. S. O. N. A„ Hoofd gracht 23. Noordscharwoude: Coöp. Boerenleenbank Noordscharwoude II, Dorpsstraat A 97. Ver kooporganisatie voor Zaaizaad en Pootgoed u/d Noordermarktbond. Bij de wijziging der Drankwet in 1931, werd o.a. bepaald (art. 41), dat de commis sarissen der koningin kunnen toestaan, dat bij een bijzondere, zeer tijdelijke gelegen heid, hetzij in een lokaliteit, waarvoor een vergunning of een verlof A niet is verleend, hetzij in een, voor die gelegenheid opge richte tent, of op een daarvoor in gebruik genomen terrein, zwak-alcoholische drank zónder verlof wordt verkocht. Die verkoop zou dan uitsluitend bestemd moeten zijn voor gebruik in de lokaliteit of tent of op het betrokken terrein. Aan het slot van het bovengenoemde artikel der wijzigingswet werd gezegd, dat bij algemeenen maatregel van bestuur nadere voorschriften gegeven zouden worden. Het heeft bijna 6 jaren geduurd, alvorens die bestuursmaatregel afgekondigd werd, want hij is eerst gepubliceerd in het thans verschenen Staatsblad 847. Allereerst is thans nader gestipuleerd, wat verstaan moet worden onder „bijzondere, zeer tijdelijke gelegenheden", waarvan' in art. 41 der Drankwet sprake is. Daaronder vallen dan; tentoonstellingen, tooneel-, zang- en muziekfeesten, sportfees- ten, gelegenheden tot ijsvermaak, meetings, Oranjefeesten, lustrumfeesten, jubilea, be langrijk boeldagen, carnavals, kermissen, zoogenaamde lunaparken, jaarmarkten, fancyfairs, circusvoorstellingen en derge lijke gebeurtenissen, die hetzij niet periodiek terugkeeren, hetzij in den regel hoogstens tweemaal per jaar plaats vinden, en waarbij een groote toelcop van publiek wordt ver wacht". De vereischte toestemming van den com missaris wordt verleend voor een tijdvak van ten hoogste 2 maanden. Van de inrichtingen van kermisvermaak, kunnen uitsluitend poffertjes-, wafel- en petatesfrites-kramen in aanmerking komen voor het ver'eenen van een toestemming als de vorenbedoelde. In elk geval wordt aan de toestemming een aantal voorwaarden ver bonden, waarvan wij de volgende bijzonder heden vermelden: De verstrekking van zwak-alcoholischen drank mag (voor zoover in de beschikking niet een kortere tijdsduur wordt bepaald) uitsluitend plaats vinden op de uren, gedu rende welke de inrichting of het terrein der inrichting, waarvoor de toestemming geldt, voor het publiek toegankelijk is. Voorts moet nabij het buffet op duidelijke leesbare en zichtbare wijze aan het publiek worden kennisgegeven, dat aan personen beneden den 16-jarigen leeftijd geen zwak-alcoho lische dranken mogen worden verkocht of verstrekt. Ook mogen personen beneden den 16-jarigen leeftijd niet worden werk zaam gesteld voor den verkoop van zwak- alcoholische dranken. Degenen die kennelijk onder den invloed van drank, verkeeren, alsmede zij die door hun gedrag aanstoot geven, moeten worden geweerd of verwijderd. Nog is bepaald, dat gedurende den tijd, waarin van de toe stemming wordt gebruik gemaakt, in de in richting of op het terrein geen sterke drank aanwezig is. Degene aan wie de toestemming voor den verkoop van zwak-alcoholische dranken wordt gegeven, moet zorg dragen, dat in zyn inrichting voor het publiek steeds alcohol vrije dranken verkrijgbaar zyn. Indien in de inrichting of op het terrein ook gelegenheid wordt gegeven tot dansen, mogen gedurende den tijd, waarin gedanst wordt, geen zwak-alcoholische dranken wor den verkocht, tenzij voldaan wordt aan af zonderlijk gestelde voorwaarden. Speciale voorschriften voor dans gelegenheden. Indien op de open aanhoorigheid van een vergunnings- of verlofsinrichting een tent wordt geplaatst, waarin gelegenheid wordt gegeven tot dansen en die niet als gebouw de aanhoorigheid op de acte van vergun ning of van het verlof A kan worden ver meld, wordt de, in art. 41 bedoelde toestem ming alleen verleend, indien de verkoop van zwak-alcoholische dranken in de tent geschiedt op naam en voor rekening van den betrokken vergunning- of verlofhouder. Gedurende den tyd, waarin er publiek aanwezig is, moet de tent steeds behoorlijk verlicht, geventileerd en van alle kanten goed te overzien zyn. Ook mogen er niet meer bezoekers in aanwezig zyn, dan het aantal daarin beschikbare zitplaatsen be draagt. Indien in de tent een buffet aan wezig is, wordt niet toegelaten, dat bezoe kers staande aan het buffet dranken ge- CORRESPONDENTIE. A. J. R., alhier. Uw stuk is blijkbaar een antwoord op een schrijven in „De Bazuin'. Wy hebben het daarom naar dat blad door gezonden. Red. Alkm. Crt. Goede waar goed geadverteerd een goede courant waarborgt succes, Een Annerikaansche wederverkooper van schrijfmachines belegde m 1932 rond 600 dollar voor zijn reclame in de courant. Het gmg goed en hij ver- boogde het bedrag voor het volgende jaar tot 1100 en voor 1934 tot 5600 dollar. De zaak moest toen al gauw belangrijk worden uitgebreid. Spoedig daarop kon men vaststellen, dat deze voortvarende winkelier het grootste kwantum schrijfmachines verHocht van alle detaillisten in Amerika. De leider der zaak onthulde toen ook bet „geheim" van zijn succes: lo. goede waar voor redelijken prijs. 2o. vriendelijke service; 3o. voortdurend ad verteeren in een goede courant.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10