IBIS SHAG De aftakeling van de Rex-beweging in België Dobbelmann lebber... man! HET BETOVERDE BOS gean- J Politieke processen en verwikkelingen. Branden. Verkeersongelukken. DE KABINETSFORMATIE. Rechtsch kabinet verwacht Het (Handelsblad" schrijft; Thans vermoedt men in politieke kringen algemeen, dat de totstandko ming van een rechtsch kabinet weldra kan worden verwacht. Een of ten hoogste twee neutrale persoonlijk heden, die tot nog toe in de politiek niet op den voorgrond getreden zyn, zouden zooals de term luidt als „vakministers" van dit kabinet deel uitmaken. Als zoodanig schijnt ir. mr. dr. J. A. M. van Buuren voor de por tefeuille van Waterstaat te zijn aan gezocht. Naar verluidt zou dr. Colijn ad interim het beheer van het depar tement van Buitenlandsche Zaken op zich willen nemen. WEER EEN TINBAGGERMOLEN NAAR INDIE. Ditmaal wordt de emmerladder niet op de ponton opgesteld. De „Doejoeng", een tinbaggermolen die in afmetingen wijlen de „Kan- toeng" overtreft, en derhalve met recht aanspraak maakt op den titel „grootste baggermolen ter wereld", is nu op de werf van J. en K. Smit te Kinderdijk bijna voltooid. In Juli moet het object over zee om in Indië aan de Billiton-maatschappij te wor den afgeleverd. Behoorde de „Kantoeng" toe aan een gouvernementsbedrijf, dat als zoodanig de scheepvaartinspectie niet behoefde te ken nen in het overbrengen van het werktuig, de „Doejoengbehoor4 aan een particulier bedrijf en ditmaal zal het transport dan ook geschieden, zooals deskundigen dat noodig achten. De zware emmerladder van 127 emmers wordt in gedemonteerden toestand aan dek mee vervoerd. Deze installatie wordt tij dens de reis niet bedrijfsklaar aar dek opgesteld, zooals op de „Kantoeng" is ge schied, die daardoor haar stabiliteit ver loor en door de heviee werkin» "an de ponton, diè er het gevolg van was, lek sloeg. Zooals nu de „Doejoeng" wordt overge bracht, zou indertijd ook de „Kantoeng zijn overgebracht, indien een gouverr.e mentsbedrijf zich had willen verwaardigen raad in te winnen bij de ambtelijke instel ling, die met het toezicht op de scheep vaart is belast. Sleepbooten van L. Smit en Co. zullen met het transport worden belast. den heer C. H. Polm, een fraaie buste van den stichter, den heer Heinrich Tappen beek Sr., en door jonkvrouwe M. van den BrandelerWijers, namens de gasten, een drietal waardevolle antieke tabakspotten van Delftsch aardewerk aan de directie aangeboden. Des avonds verzamelde zich een groot aantal genoodigden, onder wie het college van B. en W. en vele bestuurders van plaatselijke instellingen en vereenigingen alsmede een aantal ingezetenen, die een actief aandeel aan den opbloei der bad plaats hebben gehad, aan een uitgebreiden feestdsch, welke door een der directeuren, den heer R. Tappenbeck werd ingezet met een dronk op H. M. de koningin, waarop allen spontaan het Wilhelmus aanhieven. Allereerst werd het woord gevoerd door den burgemeester, den heer J. B. V. M. J. van de Mortel, die schetste, hoe nauw de groei en de belangen van de badplaats en het „Huis Ter Duin" in de thans afgesloten periode van vijftig jaren steeds hebben samengegaan. Spr. hoopte, dat men ook in de toe komst steeds het grootsche werk van de familie Tappenbeck ten voorbeeld zou nemen, tot bloei van de badplaats in haar geheel. Vele sprekers voerden hierna het woord, waarop de heer R. Tappenbeck dankte voor de vele warme woorden hier gespro ken. DE VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD. Avondfeest in het Feijenoordstadion Men schrijft aan de „N. R. Crt. Dinsdag zal het de eerste keer zijn, dat prins Bernhard zyn verjaardag in ons land viert. Ter eere hiervan zal in het stadion van Feijepoord te Rotterdam een groot natio naal avondfeest worden gegeven Het stadion zal voor dezen avond geheel electrisch zijn verlicht. Het programma is uitgebreid en ver meldt o.a. massale gymnastiekdemonstra- tie door pl.m. 1000 jongens en meisjes, de damesgymnastiekvereeniging „Aspasia", en keurturners van het Kon. Nederlandsch Gymnasten Verbond. Voorts is er de me dewerking van de Gorsselsche boerendan- sers, eenige afdeelingen van de landelijke Oranje-Garde en de Princevlag. Het mu ziekkorps S. H. V. zal zyn medewerking verleenen. En tot slot een prachtig vuur wtrk, met een programma van 23 afdee lingen en 100 nummers. DR. COLIJN'S VERJAARDAG. Gisteren vierde de minister-president dr. H. Colyn zyn 68sten verjaardag. De viering heeft hij geheel in den huiselyken kring doorgebracht. De minister was althans niet op het departement. Een zeer groot aantal schriftelijke en telegrafische gelukwenschen werd ten huize van dr. Colijn bezorgd en ook menig bloemstuk sierde de woning van den premier, o.a. waren hem bloemen gezon den door de Nationale Landstorm-commis sie, de A.-R. Kamerfractie en door minis ter Van Lidth de Jeude. GOUDEN JUBILEUM „HUIS TER DUIN." Het gouden jubileum van het „Huis Ter Duin", het grootste hotel van de Noord zeek ut is niet onopgemerkt voorbij ge- Ter gelegenheid van dit feit werd door het gezamenlijk personeel by monde van 'T DE WADDENZEEVISSCHERS. Op de vragen van den heer Drop (s.d.a.p.) betreffende erkenning van de visscheis, wonende ten noorden van den Afsluitdijk, als belanghebbenden in den zin der Zuiderzeesteunwet, luidende: 1. Wil de minister mededeelen of het overleg met den minister van landbouw en visscherij, dat hij volgens zijn mededeeling ir de vergadering van de Tweede Kamer van 12 Maart 1937 noodig oordeelde al vorens over te gaan tot uitvoering van de door de Tweede Kamer aangenomen con clusie, waarbij de regeering werd uitge- noodigd de wier- en andere visschers wo nende in gemeenten benoorden den Af sluitdijk, met name te Texel, als belang hebbei den in den zin der Zuiderzeesteun wet te erkennen, reeds is geëindigd en zoo neen, waarom niet? 2 Wi' de minister, waar het toch wel hoogst onwaarschijnlijk is, dat de minister van landbouw en visscherij ten deze eenige bevoegdheid zou hebben, bevorderen, dat de in vraag 1 bedoelde conclusie zoc spoe dig mogelijk wordt uitgevoérd en den be trokken gemeentel* sturen, met name dat van Texel, ten spoedigste opdrach4 gege ven wordt om de noodige maatregelen voor deze uitvoering te nemen? Luidt 't antwoord van den minister van watei staat: 1. Het bedoeld overleg is gepleegd. 2. Voor het antwoord op deze vraag moge worden verwezen naar den brief, die dezer dagen tot den voorzitter der Kamer zal worden gericht naar aanleiding van zijn brief van 13 Maart 1937. no. 5893 be treffende het besluit va" de Kamer in zake het adres van D. Vlas Wzn. en anderen te Texel. STAKING IN AMSTERDAM. In den loop van den dag is het personeel van de firma J. C. van Alphen en Zn., aannemers van scheepsonderhoudswerk- zaamheden te Amsterdam, die haar bedrijf uitoefent op het terrein van de Amster- damsche Droogdok Maatschappij, in sta king gegaan. De arbeiders hebben het werk neergelegd, in verband met eenige kwesties, welke o.m. verband houden met het aannemen van nieuwe arbeidskrachten. Bij de staking zijn 28 personen be trokken. VOOR DE PIJP Kees EEN VERHAAL, DAT OF FANTASIE BERUSTTE. Op de vragen van den heer Albarda (s.d.a.p.) betreffende formaliteiten, welke door een Nederlandscher. ingezetene te Utrecht op een bureau van de natiopaal socialistische beweging (n.s.b.) moesten worden vervuld, ter verkrijging van toe stemming voor het verleenen van gastvrij heid aan een bloedverwante uit Duitsch- land hebben de ministers van buitenland sche zaken en van waterstaat geantwoord, dat laatstgenoemde minister naar het be trokken courantenbericht reeds een onder zoek heeft doen instellen. Dit heeft uitgewezen, dat het in het be richt bedoelde verhaal onjuist is en op fantasie berust. (Van onzen correspondent). Brussel, 21 Juni 1937 Wij hadden Zaterdagavond 'n onderhoud met een personaliteit die betrokken is bij de rexistische beweging en die ons in een pessimistischen toon sprak over de toekomst van deze beweging. Pierre Daye die als voorzitter van de rexisti sche Kamergroep ontslag heeft geno men, staat op het punt definitief ontslag te nemen en als lid van de partij. Hij zou weigeren zijn mandaat als Kamer lid te verzaken om onafhankelijk te worden. KATHOLIEK-DEMOCRATISCHE PARTIJ. Mr. Peters legt het voorzitterschap neer. Reeds op de vergadering van het partij bestuur van de katholiek-democratische party van 5 Juni j.L heeft de voorzitter van deze partij: mr. P. C. Peters, me degedeeld, dat indien geen voldoende po litieke, organisatorische en financiëele grondslag voor het doorgaan met de actie van de partij werd aangegeven, hij zijn functie zou neerleggen. Aangezien deze basis noch door het partijbestuur, noch door de afdeelingen (op één uitzondering na) werd gegeven, heeft thans mr. Peters uitvoering gegeven aan zijn aangekondigd voornemen en aan het bestuur van de K. D. P. officiëel doen weten, dat hij het voorzitterschap van de partij en het redacteurschap van haar weekblad heeft neergelegd. In een af- scheidsartikel in „Onze Vaan" van deze week zal hij de redenen van zijn heengaan uitvoerig motiveeren. DOODELIJK ONGEVAL. Gisteren heeft te Leidschendam een ernstig ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. De 62-jarige schoorsteen bouwer Otsen uit Leiden, die bezig was werkzaamheden te verrichten aan den fabrieksschoorsteen van de Coöp. Graan- maalderij Nooit Gedacht aan het Molen pad, bevoqd zich op een op 36 meter hoogte aangebrachten steiger. Plotseling liet een der haken waaraan de steiger hing, los waardoor deze kantelde en de man neer stortte. Dr. Perquin kon slechts den dood con- stateeren. Het lijk is naar het lijkenhuis te Leidschendam vervoerd. BLIKSEM IN EEN KABELKAST GESLAGEN. Den Bosch door bliksem schrikt. opge- Tijdens het korte doch hevige onweer, dat gister boven Den Bosch en omgeving woedde is de bliksem in een kabelkast van het telefoonbedrijf, welke staat langs de spoorlijn Den BoschWaalwijk, geslagen. Een buurtbewoner zag vlammen uit de kast slaan. Hij waarschuwde direct den chef-monteur der P.T.T., die met een snel- bluschapparaat oogenblikkelijk de blus- sching ter hand nam. Aan dit vlugge op treden is het te danken dat geen groote schade werd aangericht en dat een lang durige telefoonstoring werd voorkomen. Het bleek, dat vele zekeringen en draden waren doorgebrand. Via den kabelkast worden de bovengrondsche telefoonlijnen uit de richting Langstraat naar de onder- grondsche kabels van Den Bosch geleid. Tengevolge van den blikseminslag en den daarna ontstanen brand was het telefoon verkeer tusschen Den Bosch en de Lang straat gestoord. Direct is men met de her stelling begonnen. Tegen drie uur gister middag was het telefoonverkeer weer nor maal. TOLBERT. vermoede- BOERDERIJBRAND TE In den afgeloopen nacht is lijk tengevolge van hooibroei brand uit gebroken in de kapitale boerderij van den heer J. Pol, staande te Tolbert, gemeente Leek. Het vuur werd ontdekt door een in- wonenden knecht, die door het geknetter wakker was geworden. Hij waarschuwde de bewoners: vader, moeder, vier kinderen en een dienstbode, die allen in nachtgewaad uit het brandende perceel moesten vluchten. In een minimum van tijd stond de boer derij in lichter laaie. De brandweer uit Leek bestreed het vuur, doch kon niet ver hinderen, dat de boerderij tot den grond toe afbrandde. De aangrenzende schuur kon be houden blijven. Van den inboedel is niets gered. Dertien voer hooi werden een prooi der vlammen. Paul De Mont, de Vlaamsche rexistische senator, die sedert veertien dagen niets meer heeft laten verschijnen in het VI. rexistische orgaan, leeft in openlijk conflict met de hoogere leiding en heeft zijn man daat ter beschikking gesteld. Graaf de Grun- ne, leider van de rexistische groep in den Senaat, heeft er ook genoeg van en wil dit leiderschap neerleggen op zijn beurt. De ontbinding is nakend en nadien, ja nadien zal men nog andere dingen beleven, want al deze conflicten zijn ontstaan naar eanleiding van de duistere gronden waarop de bewe ging steunt. Dan zouden schandalen kunnen uitbreken nopens zekere beloften die wer den gedaan, in ruil voor financieelen steun Heeft onze zegsman zich slechts tot tolk gemaakt van bepaalde geruchten? Het is vooralsnog niet te controleeren, doch het is een feit dat het met de beweging van Léon Degrelle maar slecht verloopt en de wind hem uit de zeilen is genomen. Nadat de chef van de informatiediensten van zijn Fransch- talig orgaan ontslag had genomen, heeft nu ook de hoofdredacteur, de heer d'Ydewalle, op sensationeele wijze zijn taak neergelegd. Deze heeft niet verborgen dat een groote ontgoocheling de reden is van zijn ontslag. Hij heeft betoogd dat na de verkiezingen van 24 Mei 1936 alle gebreken die Degrelle aan de traditioneele partijen verweet, ook bij Rex ontstaan zijn. De beweging onder gaat den invloed van personaliteiten, wier bekommernissen ver verwijderd zijn van het eerste zoogenaamde ideaal van Rex. De Politieke Raad van Rex heeft niets te beslissen, zelfs niet eens wanneer het ging om de bekende tusschentijdsche verkiezing tegen van Zeeland. De Raad staat bij de be langrijkste zaken steeds voor een vol dongen feit, dat dan het resultaat is van geheime besprekingen buiten Rex en me? personen die niet eens tot de beweging be- hooren. Zij, die uit idealisme tot Rex zyn gekomen, vragen zich meer en meer af, al dus de gewezen hoofdredacteur van „Le Pays Rèe", welke meesters zij dienen. Zelfs de leden van den Politieken Raad zouden niet in staat zyn deze vraag te beantwoor den. Zij kennen den oorsprong niet van de hulpbronnen, de financieele, van Rex en we ten niet hoe zy worden gebruikt. Rex is slechts een naam van een macht die ergens anders schuilt. De heer d'Ydewaylle noemt zulks een duperie, waarvan hy niet langer het slachtoffer wil zijn. Dat is bijzonder kenschetsend en wij kun nen niet anders dan het vergelijken met de hooger aangehaalde verklaringen Bevatten zij nog geen definitieve waarheid, toch is er veel kans dat zij waarheid worden. Doch de crisis is bij Rex uitgebroken en op dat oogenblik is het dat de „Leider", Léon De grelle zelf, op de bank van de beschuldigden moet plaats nemen van de correctioneele rechtbank te Brussel, om zich te verant woorden wegens een klacht van den heer M H. Jaspar, die zich belasterd en beleedigd acht door een campagne van Degrelle welke men kent. Degrelle bevindt zich in een pijnlijke si tuatie. Hij gevoelt zich hier in de mindere positie gedrongen. Ziin hoogmoed ondergaat een leelijken knak. Dat verklaart eenigs- zins de hooghartige, brutale houding, die hij aanneemt voor de rechtbank, zijn interrup ties. Het proces is op zich zelf heel eenvou dig. Degrelle heeft een lage campagne ge voerd tegen Jaspar, zeggende dat hij als minister van verkeerswezen uit de regee ring moest worden gejaagd, als onwaardig, als schuimer van het openbare verkeerswe zen, als knoeier met hypotheken, als ver- valscher van de balans van 1932 van de maatschappij „Constructa", waarvan hij be heerder was. De heer Jaspar heeft bij de campagne geen voordeel gevonden. Velen hebben gedacht dat er geen rook was zon der vuur. De heer Jaspar is in functie ge bleven als minister. Door Degrelle werd een klacht ingediend tegen hem. Hij had nl. een paar aandeelen van „Constructa" gekocht en wendde zich als dusdanig tot het gerecht. Het gerecht deed een uitvoerig onderzoek, duidde een expert aan, die de boekhouding naging, waaroo ontslag van rechtsvervol ging werd verleend ten voordeele van de beheerders, onder wie Jaspar. Degrelle had zich ook tot den tuchtraad van de Brussel- sche balie gewend met een klacht, verkla rende dat de heer Jaspar aan de beroepsre- gelen van de balie was te kort gekomen. Do tuchtraad wees deze klacht als ongegrond af. Het is in deze omstandigheden dat De grelle op de bank van de beschuldigden heeft moeten plaats nemen, op requisitoir van het parket zelf. Het debat is nog niet geëindigd voor de rechtbank en de advo caat van Degrelle heeft het woord nog niet gehad. Verrassingen zijn niet te verwachten. Wat objectief kan worden geconstateerd is dat M. H. Jaspar zich in zijn argumentatie steunt niet alleen op een eigen interpretatie van de feiten, maar op rechterlijke beslis singen die hem hebben wit gewasschen van de beschuldigingen door Degrelle geuit. Zich op deze beslissingen steunende, zou de ad vocaat van den minister er zich kunnen bij bepalen de veroordeeling te eischen. Doch hij onderzoekt opnieuw uitvoerig al de fei ten zelf en uit de debatten blijkt dat de maatschappij „Constructa", die bouwonder nemingen tot doel had, slecht werd beheerd door een directeur, die tot eiken prijs bouw contracten afsloot, zelfs onder den kostprijs, om commissies op de contracten te kunnen opstrijken. Dit gebeurde in 1932, vóór het ministerschap van Jaspar. De balans van 1932, opgemaakt volgens de boekhouding van den directeur, door een expert-boek houder die vreemd was aan de zaak, wees op een winst van 5.000 fr„ maar in werke lijkheid was er een verlies van 560.000 fr. Men had aan den vooravond van de verga dering van aandeelhouders geconstateerd dat er iets niet in orde was. De directeur werd aan den dijk gezet en zijn opvolger diende een rapport in, waaruit de ware toe stand bleek. Op dat oogenblik bevond de heer Jaspar zich in Zuid-Frankrijk. Hij te legrafeerde, na ontvangst vgn het rapport, dadelijk dat hij zich verzette tegen publica tie van de balans, nam ontslag als beheer der, maar betaalde tezelfdertijd de sommen terug die hij had ontvangen en nam boven dien voor 100.000 fr. deel aan een likwida- tiefonds. De zaken van „Constructa" werden gelikwideerd zonder verlies voor de klan ten eri onder hen waren er, die zelfs hun gebouw afgeleverd kregen tegen een lage- ren prijs dan den contractprijs. De balans die te goeder trouw een onjuist beeld gaf van de onderneming, werd niet eens gebruikt, niemand leed er schade door. Strafbare fei ten werden niet gepleegd. Slachtoffer van een misbruikt vertrouwen, heeft de huidige minister van verkeerswezen op loyale wijze de verplichtingen op zich genomen die uit zijn handelingen voortvloeiden. Was de zaak eenvoudig failliet gegaan, dan had men ook niemand kunnen vervolgen. Het eenige wat Degrelle had kunnen aan de kaak stellen was eenigszins het samenheulen van poli tiek en financien in Constructa, zooals in vele andere ondernemingen. Doch Degrelle heeft alles verdraaid voorgesteld Het heeft er al den schijn van dat Degrelle slechts zyn goede trouw zal kunnen pleiten, zich steu nende op de omstandigheid dat de documen ten welke hij bezat, hem tot de conclusies moesten leiden die hij heeft genomen. Doch het is waarschijnlijk dat zulks slechts wei nig invloed hebben zal op de rechtbank. Zoo is Degrelle in het moeras van de procedure terecht gekomen, waar hij veel van zijn pluimen zal moeten laten. laster van oud- Proces wegens minister Sap. Een ander politiek proces dat op het oogenblik wordt gevoerd, is dat van den heer Sap, gewezen minister van financiën, tegen Katholieke Kamerleden, wegens laster, dit naar aanleiding van zijn interpellatie, die zooveel sensatie verwekte en waarin hij den heer van Zeeland in de schoenen schoof dat hy nog zijn honorarium ontving als vice- gouverneur van de Nationale Bank, terwijl hy eerste minister was. De Kamer heeft in een motie de insinuaties van Sap als laster lijk afgewezen. In een vergadering van de parlementaire rechterzijde werden de ver klaringen van Sap ook lasterlijk genoemd. Hieruit volgt het proces. Want, zoo rede neert Sap, als iemand beweert dat ik een lasteraar ben, dan moet hij zulks bewijzen, want zoo niet is hy zelf een lasteraar. En alles wat ik in de Kamer heb gezegd houd ik vol. De Nationale Bank betaalt nog steeds de som uit die op haar begrooting is voor zien voor den vice-gouverneur. Niet aan den heer van Zeeland, neen, vermits hij het tegendeel verklaart, maar ik heb ook niets méér gezegd. Eigenlijk wil de heer Sap zijn politieke agitatie tegen de regeering voor de rechtbank voortzetten. Het is te verwachten dat de rechtbank, zich steunende op het po litiek karaketer van de zaak en de parle mentaire onschendbaarheid, zich onbevoegd zal verklaren. De heer van Zeeland komt uit dit laatste proces volstrekt niet verminderd te voor schijn. Dit proces zou niet van invloed kun nen zijn op den politieken toestand. Doch om allerlei redenen is het te verwachten dat in een nabije toekomst politieke verwikke lingen zullen plaats hebben, om tot ver nieuwing van het politieke personeel der re geering te komen. En dan zal ongetwijfeld van Zeeland terugkomen, met een versterk te ploeg, om zijn werk voort te zetten. 49 Ademloos kwam hy by het huisje van Anneke s vader cn moeder aan. Het licht brandde nog. De men- schen waren zeker nog nietnaar bed gegaan. Wacht, hy zou eerst eens zien of hy de deur kon openmaken. Wat zat die deurknop hoog. Daar kon hy nog niet bij. 50. Hij pakte de brief weer, die hij maar even neer gezet had en dacht diep na. Hij moest de brief afgeven en zijn boodschap goed voor den Koning doen. Nee maar, daar schoot hem opeens iets te binnen. Nu wist hij er wat op. DAME DOOR AUTOBUS AAN GEREDEN EN GEDOOD. Gisteravond omstreeks negen uur is de 30-jarige mej. Hoek in de Brouwerstraat I te Schiedam onder een bus van de Rotter- damsche electrische tram geraakt en op slag gedood. Het stoffelijk overschot is I naar het algemeen ziekenhuis te Schiedam vervoerd. Het slachtoffer was moeder van twee kinderen. ERNSTIG ONGEVAL. De 20-jarige J. van Pelt, wonende in de Hooglandstraat te Rotterdam, wilde gis termorgen op de Oosterkade nabij het ha venziekenhuis met zyn fiets vlak voor een in beweging zijnden tramwagen van lijn 4 oversteken. De jongen, lette daarbij niet op een uit tegenover gestelde richting na derenden tramwagen van lijn 6, de jongen kwam te vallen en schoot onder den wa gen. Met een schedelfractuur is hij in hogst ernstigen toestand het havenzieken huis binnen gedragen. Men vreest voor zyn leven. Welke kleur(en), welke vormen U ook wenscht, Wy drukken het! ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7