„Leipzig -incident in een critiekstadium De schoonheid van ons land. De Spaansche revolutie Vier mogendheden-conferentie lijdt een échec. Wat zal Duitschland doen De strijd in Noord-Spanje. De stakingsbeweging op Trinidad. Nieuws in 't kor*. a een voor- In 'n communiqué van 't Britsche Fo- reign Office werd gisteren medegedeeld dat het in de nieuwe bijeenkomst, die Eden en de ambassadeurs van Frank rijk, Duitschland en Italië in het Foreign Office hebben gehouden om 't incident met de „Leipzig" te bestu- deeren, helaas onmogelijk is gebleken tot overeenstemming te geraken ten aanzien van de in dit geval te nemen maatregelen. Eenerzijds was men van meening, dat een onderzoek naar de omstan digheden van het incident diende vooraf te gaan aan eenigen maatregel tegen de betrokken party in Spanje, Aan den anderen kant achtte men de feiten duidelijk en vaststaand en was men van oordeel, dat de incidenten onmiddellijke krachtige maatregelen eischten, ten einde solidariteit der mogendheden te handhaven en herhaling dezer incidenten te komen. Het voorstel, waaromtrent geen over eenstemming kon worden bereikt, was, dat ter hoogte van de kust voor Valencia on middellijk een vlootdemonstratie, waarbij de vlaggen der vier mogendheden zouden worden getoond, zou worden gehouden. De weigering van Engeland en Frankrijk om deel te nemen aan een gemeenschappe lijke vlootdemonstratie voor Valencia, in toepassing van het verdrag van 11 Juni heeft in leidende kringen te Berlijn ont stemming gewekt. In politieke kringen geeft men te ver staan, dat Duitschland thans, met in acht nemen van de overeenkomst van 11 Juni, zijn vrijheid van handelen zal hernemen en de maatregelen zal nemen, welke het dienstig acht om te antwoorden op den aanval op den kruiser „Leipzig." Men verwacht thans minstens een in drukwekkende demonstratie van de Duit- sche vloot in de Middellandsche zee. Het is evenwel op het oogenblik niet mogelijk een nadere aanduiding te verkrij gen omtrent den aard van deze demonstra tie en het is dus cp zijn minst genomen voortijdig om te spreken van een bombar dement op Valencia, het nemen van een schip der Spaansche regeering of een krachtige blokkade van de Spaansche Middellandsche zeekust. Toch deden al deze geruchten in den middag de ronde te Berlijn. Men verwachtte in den loop van den nacht 'n officieele mededeelirg van de Duitsche regeering. In welingelichte Duitsche kringen te Londen wijst men er op, dat nu het over leg met betrekking tot het gebeurde met de „Leipzig" niet heeft geleid tot gemeen schappelijke maatregelen, zonder twijfel een nieuwe toestand is ontstaan en dat Duitschlard thans volgens de overeen komst vrij is in zijn beslissingen. Voorts wijst men er op, dat Duitschland gematig de eischen gesteld heeft, n.1. een gemeen schappelijk varen van de vlootstrijdkrach- ten langs Valencia met hijschen der vlaggen ten teeken van solidariteit en een waarschuwing der vier mogendheden aan de machthebbers van Valencia. Nóch de Fransche, noch de Engelsche regeering hebben de verklaringen van den comman dant van de „Leipzig" in twijfel getrokken, toch wilden Parijs en Londen nog een onderzoek naar het gebeurde. Alleen een onmiddellijk optreden der vier mogend heden echter zou in overeenstemming ge weest zijn met de beteekenis van het in cident en den ernst van den daardoor ont- stanen toestand. In afwachting van Duitschlands besluit. Terwijl men zich sedert gistermorgen in officieele kringen reeds geen illusies meer maakte over den uitslag der besprekingen te Londen, hebben de verklaringen van Eden in de Kamer en van Lord Plymouth in het niet inmengingscomité de ontevre denheid nog verhoogd. Gisteravond laat waren nog geen beslui ten bekend geworden. Waarschynlyk wa ren zij ook niet gevallen, doch ongetwyfeld zullen besluiten genomen worden in den ministerraa.d, die hedenochtend byeen ^Ofschoon thans in het geval van de „Leipzig" het overleg, voorzien in het ac- coord van 12 dezer, op niets is uitgeloopen. Duitsche vlootbewegingen. Naar uit Gibraltar wordt gemeld, zijn gistermiddag te Algeciras de Duitsche oor logsbodems Köln, Tiger, Fuchs en Leopard aangekomen. Ander Duitsche oorlogschepen o.a. de „Leipzig" werden vandaag ter hoogte van Ceuta gesignaleerd. Het vrachtschip „Mariana Molor", dat onder Britsche vlag vaart en dat 1700 uit' gewekenen uit Santander vervoerde, is in volle zee gepraaid door een schip der op standelingen. De commandant van dit schip constateerde, dat zich militiesoldaten in burger onder de passagiers bevonden en deelde dit terstond mede aan den. comman dant van het Britsche pantserschip „reso- lution", dat belast is met de controle van de kust. Een Engelsche torpedojager ver gezelde de „Mariana Molor" tot St. Jean de Luz ,waar bij aankomst de Engelsche consul, vergezeld van een commissaris van politie, aan boord ging van het vracht schip. Manifesten boven Santander omlaag geworpen. Vliegtuigen van de luchtmacht van Franco hebben manifesten boven Santan der omlaag geworpen, waarin de bevol king wordt aangespoord zich over te geven. In het manifest wordt gewezen op de overwinningen van de rechtschen, niet tegenstaande de sterke verdediging rond Bilbao. De verdediging van Santander zou dus evenmin succes hebben. Reeds hebben talrijke Backen, zoo gaat het manifest verder, ingezien, dat de strijd nutteloos is, zij hebben zich bovengegeven en zij konden naar hun haardsteden terugkeeren. Zal Franco worden erkend als oorlogvoerende party? In officieele rechtsche kringen ver wacht men, dat het Spanje van Franco binnenkort door de meest mogendheden zal worden erkend als oorlogvoerende party. Dit is aan alle souvereine mogend heden verzocht, waarbij er op werd gewe zen, dat Franco meester is in tweederde van Spanje en de koloniën en protectora ten. Het leven is hier normaal, de recht banken functionneeren en een strenge discipline heerscht in leger en vloot. Zes mogendheden hebben de regeering van Burgos erkend als de ee.iig wettige regee ring en verscheidene landen hebben met deze regeering handelsovereenkomsten ge sloten. Linkschc aanval aan front van Santander afgeslagen. Het officieel communiqué van het groote hoofdkwartier meldt omtrent den toestand om 5 uur gistermiddag: Van het front van Biscaje: de opmarsch onzer troepen duurt voort. Twee vijandelijke bataljons hebben zich gisteren te Baracaldo overgegeven. Aan het front van Santander ontketende de vijand een hevigen aanval, die met kracht werd afgeslagen.. De aanvallers leden verliezen. Van de andere fronten is niets bijzonders te melden. 34 PROVINCIEHOOFDSTEDEN IN HANDEN DER RECHTSCHEN. De regeering van Valencia in 16 meester. Radio National deelt mede, dat de recht schen thans de hoofdsteden van 34 provin cies hebben bezet, terwijl de regeerir.g van Valencia nog 16 bezet. Britsche marinetroepen gedebar- keerd. Uit Port of Spain (Trinidad) wordt gemeld, dat de sitdownstaking om loonsverhooging onder de arbeiders der petroleumvelden de oorsprong is ge worden van een beweging, die zich thans uitgebreidt tot Port of Spain, de hoofdstad van het eiland. De bouwvak arbeiders zijn in staking gegaan en heb ben in optocht door de stad gemar cheerd. In het dorp Penal heeft de politie zich gedwongen gezien het vuur te openen op betoogers, onder wie vier gewonden vielen. De spoor'y'n zou opgebroken en de tele foonleidingen zouden doorgesneden zyn. De ernstige ongeregeldheden hebben zich voorgedaan in San Fernando, waar een duizendtal stakers gisteren de winkels heeft geplunderd. Bij een botsing tusschen de politie en stakers van de pétroleumbron by het fort Comote zyn vier personen gedood en acht en twintig gewond. De gouverneur heeft draadloos verzocht een Britsch oor logsschip te zenden. Tijdens botsingen en relletjes tusschen de politie, stakers en het publiek gisternacht en in den loop van gisteren zijn 12 dooden gevallen en talrijke gewonden, van wie 24 ernstige verwondingen bekwamen. De Britsche kruiser „Ajax" heeft 150 man schappen aan wal gezet, waar zy mitrail leurs in stelling hebben gebracht, teneinde de petroleuminstallaties te beschermen. Er wordt nog een tweede Britsch oorlogsschip wijrt men er in bevoegde krjn«e" ?P' het mechanisme dat door dit accoord is geschapen, blijft bestaan en voor even tueel® toekomstige incidenten van kracht "itoWnt te «eten, de. Engeland en Frankrijk verlangden, dat ten aanzien va die Sp de Leipzig" «enz»; cenleeed een onderzoek werd ingesteld, dellijke uiting van solidariteit "^mogendheden weren het er eeSr ïar men gelooft, over «wtot afgezien van dit incident, en.e«*0*eliJ actie van Duitschland, solidariteit tus schen hen niet mocht worden het Mep verwacht dan ook n mislukken der besprekingen v de gevolgen zal hebben. DE STAKING IN DE AMERIKAANSCHE STAALINDUSTRIE. Inmenging van president Roosevelt. Tijdens een persconferentie heeft Roose velt toegegeven, dat hij persoonlijk had ge ïntervenieerd in het conflict bij de Republic Steel. Hy voegde daaraan toe, dat hij Zondag en Maandag heeft getelefoneerd met de verte genwoordigers der werkgevers en der vak- vereenigingen. Het congres bestudeert de groote lijnen van een nieuwe sociale wetge ving. Als geyolg van de jongste staking heb ben leden van het congres den indruk gekre gen, dat het noodzakelijk is de Wagner Act te versterken om de patroons te dwingen overeenkomsten met de vakvereenigingen te sluiten. Zij achten het voorts noodig de verant woordelijkheid vast te leggen van de vak vereenigingen ten aanzien van de overeen komsten, welke met de werkgevers zullen worden gesloten. Het ingrijpen van de militaire autoriteiten op bevel van den gouverneur van Ohio en Pennsylvanie, heeft vandaag een voorloopi- gen wapenstilstand in de staalstaking tenge volge gehad. Nu de heropening der staalfa brieken in Youngstowm afgelast is, is het aantal posters aanzienlijk verminderd en zijn de stakers, naar men zegt, geheel ontwa pend. De directeuren der maatschappijen hebben in zeer energieke termen verklaard, dat de staten zich ongrondwettige bevoegd heden toekennen door de vrijheid van den arbeid op te heffen. De conferentie van de federale commissie van arbitrage met den president der staal fabrieken te Youngstown en den president van de commissie tot organisatie der arbei ders in de staalindustrie heeft geen enkel resultaat opgeleverd. De militaire autoriteiten verzekeren de orde. De nationale garde beschermt de arbei ders, die aan het werk willen blijven overeenstemming met de uitspraak van rechtbank. m de verwacht. DE ARRESTATIES IN DUITSCHE KERKELIJKE KRINGEN. Het aantal zou overdreven zijn. Volgens een mededeeling van den „Dienst aus Deutschland" is het door buitenlandsche bladen genoemde aantal der geestelijken, die wegens wetsovertredingen zyn gearresteerd, overdreven, en is ook de bewering onjuist, dat de kerkelijke verkiezingen a.s. Zondag zullen worden gehouden. DE ZITTING VAN HET BRITSCHE LAGERHUIS. Vrijwilligerskwestie besproken. Naar aanleiding van een in het Lager huis gestelde vraag, heeft minister Eden de aandacht gevestigd op de Maandag door lord Plymouth afgelegde verklaring, o.a. dat de Britsche regeering hoogst ontevre den is over den huidigen staat van zaken. Eden voegde hieraan toe, dat de Britsche regeer ing van meen ing is, dat de voornaam ste oorzaak van den tegenwoordigen toe stand gelegen is in de aanwezigheid in Spanje van niet-Spaansche onderdanen. De minister verklaarde thans geen nadere bijzonderheden omtrent de Britsche voor stellen tot het t-rugtrekken der buiten landsche vrijwilligers uit Spanje te kun nen mededeelen, doch wel kon hij zeggen, dat het de bedoeling der Britsche regee ring by het indienen dezer voorstellen is, dat niet gewacht behoeft te worden tot het plan in zijn geheel in werking is getreden alvorens met het terugtrekken der buiten landsche vrijwilligers uit Spanje wordt be gonnen. Desgevraagd zeide Eden verder: Ik kan definitief mededeelen, dat de Britsche re geering geenszins voornemens is, deel te nemen aan vlootdemonstraties ter hoogte van Valencia. Met betrekking tot het non-interventie- accoord verklaarde Eden: Het is volkomen duidelijk, dat het accoord niet werkt zoo als wij dat zouden wenschen. Het is een accoord, waarbij alle landen van Europa zich hebben aangesloten, en bijgevolg moe ten wij ernstig den toestand onder de oogen zien, waarvoor wy geplaatst zijn. In antwoord op de vragen in het Lager huis zeide de minister van handel Oliver Stanley, dat de Britsche regeering niet overwoog het handelsverdrag tusschen En geland en Italië op te zeggen. De liberale afgevaardigde, Sir Percy Harris, verklaarde ongerust te zijn over de Britsche belangen bij de mijnen in het gebied van Bilbao en hij vroeg den minis ter, welke maatregelen de regeering in deze dacht te nemen, opdat het ijzererts uit deze mijnen niet naar Duitschland of Italië zal worden verscheept. Minister Stanley ant woordde, dat de Britsche regeering van de regeering van generaal Franco de officieuse verzekering had ontvangen, dat het ijzer erts naar Engeland zal kunnen worden ver scheept. namelijk een exemplaar van respectabele afmetingen aan het kasteel bezorgd. De hertogin was gekleed in een blauw linnen costuum en droeg een geborduurd jasje van dezelfde kleur. Ondanks alle po gingen om den feestdag voor de buitenwe reld geheim te houden, was het reeds vroeg in den morgen een komen en gaan van be stellers die allen iets aan het kasteel hadden af te leveren. Zoo werden er ook kisten met wijn en champagne bezorgd, voor het ver- jaardags-diner. In den namiddag speelde de hertogin een party tennis, doch de hertogin verliet haar kamers niet. Een Britsche gast, wiens idem titeit onbekend gebleven is, bracht in den loop van den dag een bezoek aan het kasteel Hij arriveerde in een roote auto die een En- gelsch autonummer droeg. NIEUWE GERUCHTEN IN RUSLAND. Heeft de directeur der spoorwegen de hand aan zichzelf geslagen? Volgens een te Londen ontvangen bericht heeft de directeur der spoorwegen in Wit- Rusland, Wladimirsky, de hand aan zichzelf geslagen. DE HERTOGIN VAN WINDSOR VIERT HAAR VERJAARDAG. Een intiem feest. In vroolijken zonneschijn heeft de herto- in van Windsor in intieme sfeer haar 41sten verjaardag gevierd op het kasteel, waar het echtpaar, gelijk bekend, reeds eenigen tijd vertoeft. De verjaardag was voor de omgeving strikt geheim gehouden, doch toen later uitlekte, welk een gebeurtenis binnen de kasteelmu ren werd gevierd, was de bevolking zeer te leurgesteld. Zoo graag immers had men van het medeleven met het hertogelijk paar blijk gegeven door de vlaggen uit te steken en een serenade te brengen. De ontbijttafel was versierd met blauwe gentianen, de lievelingskleur van de herto gin. Het was een attentie van den hertog, die ook nog voor een andere verrassing zorg droeg. Door een Weensche firma, die bekend staat om haar overheerlijke taarten, werd DE AANSLAG OP DE VILLA VAN DEN DEENSCHEN MINISTER. Een arrestant. Van de drie personen, die in verband met den aanslag op de villa van den Deenschen minister van Defensie waren gearresteerd, zijn er twee weder op vrije voeten gesteld, waaronder de leider van de Deensch- socialistische partij. Tegen den derden ar restant is een bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd. HET PROCES TEGEN DE OOSTENRIJKSCHE NAT.-SOCIALISTEN. Zware vonnissen geveld. Het proces tegen Woitsche en zijn beide medebeklaagden is gisteravond geëindigd. Woitsche werd tot 12 jaar zware kerkerstraf veroordeeld, een zijner medebeklaagden tot 5 jaren zware kerkerstraf en de andere beklaagde tot een jaar eenvoudige kerker straf. Van een aanval op den bondskanselier is in het geheel geen sprake geweest. OOSTENRIJKSCHE COMMUNISTEN VEROORDEELD. Van 34 communisten, die te Weenen te recht hebben gestaan, omdat zij te Weenen getracht hadden cellen te vormen, zijn er 21 veroordeeld tot gevangenisstraffen van een tot zes maanden. Dertien der beklaagden werden wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken. SIR ERIC GEDDES OVERLEDEN. President der Imperial Airways. Te Hassocks in Sussex is op 61-jarigen leeftijd overleden Sir Eric Geddes, president der Imperial Airways. Van 1917 tot 1918 was hij eerste lord der Admiraliteit. Japansch schip aangehouden. - De Chineesche bemanning van het 38 ton metende zeilschip „Tung Ping" dat te Tsjingtau thuis hoort, heeft den Japan- schen kapitein gevangen gezet en het schip overgegeven aan de Chineesche dou ane te Tsje Foe. Het schip was met een lading stukgoed op weg van Dairen naar de kust van Oost-Hopei. De bemanning beweerde, dat de kapitein smokkelde. Een Japansche torpedojager is te Tsje Foe aangekomen om de kwestie te onder zoeken. Verhooging van de vergoeding voor Engelsche kamerleden. - Het Engelsche Lagerhuis heeft met 325 tegen 17 stemmen het voorstel van Neville Chamberlain aan genomen om de vergoeding voor leden van 't Huis te verhoogen van vierhonderd tot zeshonderd pond sterling per jaar. Conflict by brouwery te Sjanghai. - In een Engelsche brouwery te Sjanghai is een conflict ontstaan, toen meer dan 100 Chineesche arbeiders onverwacht het werk staakten en 20 buitenlanders o.w. vijf Duitschers, in gijzeling stelden om kracht bij te zetten aan hun eischen. Gerequireerde afdeelingen politie wer den met flesschen bekogeld. Een regiment infanterie heeft de brouwery 24 uur bele gerd en de stakers tenslotte gedwongen de gijzelaars uit te leveren. Een vyfjaren-plan in Egypte. - Het verluidt, dat de Egyptische minister-pre sident er bij de ministeries op heeft aan gedrongen zoo spoedig mogelijk een vijf jarenplan in te dienen voor de ten uitvoer legging van binnenlandsche hervormingen. In het huis van afgevaardigden zijn de debatten begonnen over de ratificatie van de overeenkomst van Montreux. Hitier in de opera. - Hitier heeft gister avond in de opera van Charlottenburg een opvoering van Aïda van het Scala van Milaan bijgewoond in gezelschap van den Italiaanschen ambassadeur en dr. Göbbels. Zwaar onweer boven New-York. - Tij dens een hevig onweer zijn twee personen in den luchtspcorweg te New-York om het leven gekomen en werden dertig personen gewond. In Brooklyn en op Long Island werden huizen beschadigd, terwijl boomen werden ontworteld en telegraafpalen omver geworpen. Brand vernielt 60 huizen. - In de ge meente Modra in Tsjecho-Slowakije heeft een hevige brand 60 huizen vernield. De schade wordt op ongeveer twee millioen kronen geschat. De alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenver keer geeft aan diverse bladen een reeks bijdragen over de schoonheid en aantrekke lijkheid van Nederland. Voor deze streek is de Alkmaarsche Cou rant voor deze publictie uitgekozen en wy vangen de reeks aan met een beschouwing over het Rijk van Nijmegen, een natuurmu seum uit vroeger eeuwen. Nijmegen, het Noviomagum der Romeinen, is gebouwd op heuvels Aan de hellingen van verschillende straten is dat duidelijk te zien. Keizer Karei de Groote bouwde er in 776 reeds een jachtslot, het Valkhof geheeten, waarvan alleen nog maar de Karolingische Kapel, en een ruïne van een andere kapel, voor het nageslacht gespaard bleven. Door het bombardement der Franschen in 1794 werd het oude slot zoo beschadigd, dat men besloot het af te breken. In het tegenwoordige park van denzelfden naam vindt men nog de plek, waar vol gens een opschrift Claudius Civilus tan denknersend de nadering der Romeinsche legerscharen gadesloeg. Van die plek, alsook van de oude Belvé dère, heeft men een prachtig gezicht op den machtigen stroom en op de nieuwe Waal brug, die Noord met Zuid verbindt. Mooi is ook het Raadhuis, een gebouw van zeer hoogen ouderdom, waarvan de voorge vel in 1554 versierd werd met de beelden van alle Roomsch-koningen en keizers, die de stad privileges schonken. In het prachti ge gebouw kunnen we o.a. een rijk gebeeld houwde schepenbank bewonderen; voorts een beroemde klok met de teekens van den Dierentuin, kostbare gobelins, een mooien, antieken schoorsteenmantel, en last not least de oude Trèveszaal, waarin eertijds de landdagen werden gehouden, en waarin in 1678 de Vrede van Nijmegen werd gesloten. Uit historisch oogpunt is ook de Belvédère belangrijk, in 1646 aan de oostzijde der stad op een vooruitstekende hoogte opgetrokken, ter plaatse, waar eens een grijze toren stond: de geliefkoosde verblijfplaats van den hertog van Parma, landvoogd der Neder landen in naam van Koning Philips II In het Kronenburgerpark vinden wij nog één van de zestien verdedigingstorens, die de vesting vroeger had. Na de ontmanteling werden de vroegere wallen in parken en singels herschapen. Nijmegen's omstreken zijn ook ryk aan natuurschoon. Een tocht b.v. van de „Stad der heuvels" over Ubbergen, Beek, Berg en Een zeer bezienswaardig gebouw is de Groote of Stevenskerk, gebouwd van 1254 1273, en versierd met een fraaien toren. Zij bevat een mooie graftombe ter nagedachte nis van Anna Catharina van Bourbon, ge malin van hertog Adolf van Gelder. Boven dien bezit ze een fraai orgel, door Ludwig Koning vervaardigd, en rustend op acht Dorische zuilen van zwart marmer. Het ge welf van het in Gothischen stijl opgetrok ken bedehuis wordt door 35 pilaren gedra-" gen. Van het Stevenskerkhof komen wij onder den mooien Kerkboog door (de Ham poort) op de Groote Markt, waar de oude Waag, van 1612, thans ingericht tot politiebureau, in al haar glorie praalt. Dal, Groesbeek en de Mookerhei naar de Piasmolen zal een ieder van de waarheid dezer woorden overtuigen. Zelfs een autorit langs de groote wegen alleen geeft ruimschoots te genieten. De hoog oploopende weg van Beek naar Bergen b.v. is zóó schilderachtig en biedt op ipenig punt een zóó verrukkelijk panorama, dat niemand zich dien tocht zal hoeven te beklagen. Een rit van Groesbeek naar Mook, om een ander voorbeeld te noemen, voert ons door heerlijke boschpartijen over den heuvelrug, telkens weer mooie vergezich ten gevend. Hoeveel grooter wordt het ge not, als men te voet de schilderachtige streek doorkruist. 6.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9