Duitschland en Italië uit de contröle. ^Buitenland £uchtoaact jMQezoHden Stukhen, Glimlachje Bruin, óók zonder zon, Nieuws in 't kort. De Spaansche revolutie De Duitsche regeering zal geen verdere maatregelen nemen. Ook Italië trekt zijn vloot terug. Van het strijdtooneel. En dan zal het tijd zijn voor de wedstrij den zelf, want deze beginnen om half twee. En waar alles precies op de minuut af gere geld is, zal men inderdaad nu eens geen Alkmaarsch kwartiertje beleven! Men weet, dat er gewerkt wordt op de Paardenmarkt, het Doelenveld, het Hofplein en het Waagplein. Het publiek, dat alles gratis kan zien (maar dat tèch zeker zijn steun kan verleenen door het koopen van een programma of van een lot!) heeft dus keuze'te over. Want op elk plein is wat te doen gedurende den geheelen middag. En op elk plein ziet men alle vereenigingen in actie. Toch zouden we tot het publiek nog wat willen zeggen, zulks op verzoek van Turn lust zelf. Twee Jaar geleden, toen Turnlust eveneens openbare wedstrijden hield, kon zyn op de meest mogelijke mede werking van het publiek rekenen. Dezen keer heeft Turnlust vanzelfsprekend alle medewerking verkregen van de stedelijke autoriteiten en daarvan in de eerste plaats van de politie. Welnu, Turnlust heeft op de pleinen van een zeer sobere afzetting gezorgd, een afzet ting, die voor een opdringend publiek onvoldoende zou zijn. Maar zij rekent op het Alkmaarsche publiek, rekent op de volle medewerking van allen, zoo dat de politie eigenlijk niets te doen zal hebben. Kom Alkmaarders, zorgt, dat Turn lust niet beschaamd wordt en werkt allen mede, om een goede afwerking van het programma te bevorderen! Wat moeten we verder nog vertellen? Dat aan de estafette-loop op de Laat meer dan 20 ploegen deelnemen? Dat er bij Chatillon in de Schoutenstraat een geheel aparte pryzen-étalage gereed gemaakt is? |)at er ook Zondagavond weer groot feest is op het Doelenveld? Dat de prijsuitreiking op het Hofplein zal plaats hebben? We gelooven, dat we met bovenstaande opsomming kunnen volstaan en besluiten dus met het noemen van eenige namen, <fpdat ieder weet, wie er op dezen zoo be langrijken sportdag wat te zeggen hebben! De jury. De jury bestaat uit de dames W. M. Har- tog en A. Schaap uit Zaandam en Elly G. ïdargadant uit Alkmaar en uit de heeren Wieland Los en Goeting uit Haarlem, Ja cobs, Naber, Schenke en Bas uit Amsterdam, Prins uit Krommenie, Dierdorp uit Zaan dam, v. d. Bergh uit Utrecht, Boer uit den Haag en Snel en Visser uit Alkmaar. Hoofdleider is de heer J. J. Poll, direc teur van Turnlust en terreinleiders de hee ren S. Budding, H. Wiersma, C. Habiecht, J. Schotsman en A. Kamp. Tenslotte: er zijn een kleine 80 prijzen beschikbaar, zoodat we Zondagavond heel wat gelukkige gezichten zullen zien. Moge de Turnlust-wedstrijden door fraai weer begunstigd worden; moge Alkmaar Zaterdag en Zondag werkelijk een invasie van jonge sportmenschen beleven; moge de Turnlustwedstrijden een nationaal evene ment worden! Met deze wenschen besluiten we dit „voorwoord"! De Duitsche kerkstrijd. DUITSCH PRIESTER VEROORDEELD. De Duitsche priester Alfons Mauthe is te Frankfort tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in een preek gezegd heeft: „In Spanje en in Rusland vernielt men de kerken, doch die kunnen gemakke lijk weer opgebouwd worden, maar als men de ziel der Duitsche jeugd vergiftigt, is dat kwaad nauwelijks te herstellen. DE OPSTAND IN KOERDISTAN. Ismet inonu, de minister-president, is te ruggekeerd van zijn inspectiereis naar het Zuid-Oosten, waar de opstand der Koerden is uitgebroken. Men verwacht, dat hij wel dra verslag zal uitbrengen. Hoewel men in officieele kringen schijnt te gelooven, dat de opstand onderdrukt is, meent men elders te weten, dat een sterke groep opstandelin gen in de bergen is gevlucht om de troepen weerstand te bieden. Men verneemt verder, dat aan beide zijden zware verliezen aan menschenlevens en wapens zijn geleden. DE AFBROKKELING VAN REX. Ook kol. Vigneron afgetreden. De bladen bevestigen, dat kolonel Vigne ron, rexistisch senator, om persoonlijke re denen afgetreden is als directeur van de „Gardes Rexistes". Ik mos van me baas, de lood gieter, zegge, dat ie niet kan kom- me voor morrege! door de snelle huidbruinende werking van AMILDA-zonnebruincrême, welke ook zonder zon, alleen reeds door den invloed van licht en lucht de huid mooi egaal bruint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. DE STAKING OP TRINIDAD. 14 dooden en 44 gewonden Uit Port of Spain (Trinidad) wordt ge meld, dat thans in alle suikerfabrieken ge staakt wordt. Bij de ongeregeldheden der laatste dagen zijn in totaal veertien personen gedood en 44 gewond. Men neemt echter aan, dat een groot aantal gewonde stakers geheim gehou den wordt. Gisteren heeft de Britsche kruiser Ajax een aantal matrozen aan land gezet, binnen kort zal nog een Britsch oorlogsschip aanko men. De gouverneur heeft een proclamatie uit gevaardigd, waarin hij een beroep doet op de stakers weer aan het werk te gaan. Hij erkent, dat de kosten voor levensonderhoud gestegen zyn en belooft, dat de regeering dl reet pogingen in het werk zal stellen om een overeenstemming tot stand te brengen in de kwestie der loonen. Het Britsche oorlogsschip Exeter heeft mariniers aan land gezet, die te Port of Spain en in de suikercentra zyn gestation- neerd. Bij de ongeregeldheden zijn in het geheel 14 personen gedood en 44 gewond. HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. De senaat tevreden over de snelle vorming. De senaat heeft de snelle vorming van de nieuwe regeering met voldoening begroet. Het centrum en de links-democraten zijn Chautemps gunstig gezind en men is tevre den over het handhaven van Daladier als minister van oorlog en Delbos voor buiten- landsche zaken. Ook de keuze van George Bonnet voor financiën wordt gunstig beoor deeld. Algemeen is men van oordeel, dat de nieuwe regeering een liberaal economische en financieele politiek zal volgen, welke door den senaat kan worden gesteund. Bonnet over de hem wachtende taak. De nieuwe Fransche minister van finan ciën, Bonnet, heeft tegenover journalisten by zijn inscheping aan boord van de „Queen Mary" waarmede hij naar Frankrijk terug keert, verklaard, dat hij gehoopt had, dat de groote afstand, die hem van Parijs scheid de, hem voor elk aanbod tot deelneming aan het ministerie zou vrijwaren en hem in staat zou stellen, zijn groote taak te Washington voort te zetten. Hij voegde hieraan toe het ministerie van financiën te hebben aan vaard, gevolg gevend aan den op hem door zijn vriend Chautemps geoefenden drang. Gij begrijpt, aldus Bonnet, dat zoo ik erin toegestemd heb Amerika te verlaten en naar Frankrijk terug te keeren en een zoo zware taak te aanvaarden, ik dit heb ge daan om mijn plicht te doen en met den wil de Fransche financiën te herstellen. Ik zal my daaraan met al mijn krachten wijden, overtuigd dat Frankrijk de gebiedende nood zakelijkheid zal begrijpen democratie en ge zonde financiën te hebben. Bonnet besloot zijn verklaringen met de mededeeling, dat het hem verheugde tijdens de besprekingen, die hij met Roosevelt en van Zeeland heeft gevoerd, te hebben kun nen constateeren met w%lk een vertrouwen deze beide staatslieden de toekomst van Frankrijk tegemoet zagen. HET DRIJVENDE RUSSISCHE POOL- STATION. In den ochtend van den 23sten Juni be vond het drijvend poolstation der Sovjet- Russische expeditie zich op 88 graden 47 m. noorderbreedte en 19 graden westerlengte. De temperatuur was één graad onder nul. Het wolkendek bevond zich op 1000 tot 1500 meter hoogte. Er hing mist en de wind was van de sterkte 2. Een 124-jarige overleden. - De bladen maken melding van het overlijden te Men- dona van den 124-jarigen Teofilo Videla. Deze man had meer dan honderd kleinkin deren en in September van het vorige jaar reed hij nog paard. Hij leefde, aldus de bla den, alleen van brood en wijn. In de bergen omgekomen. - Vier Tu- rynsche studenten, die een poging hadden ondernomen een bergwand van den berg groep „Groot Paradijs" nabij Turijn te be klimmen, zyn omlaag gestort en te pletter gevallen. De lijken zijn nog niet geborgen. Anderhalf milliard dollar voor steun- verleening. - De senaat heeft een door Roosevelt ingediend ontwerp, om anderhalf milliard dollar beschikbaar te stellen voor steunverleening in 19371938, aangenomen. Het ontwerp werd krachtig bestreden, o.a. door den leider van de democraten, Robin- son. Vroeg voorjaar in het hooge noorden.- In het hooge noorden valt dit jaar een zeer vroegtijdig voorjaar waar te nemen. De ijsbreker „Sadko" bevindt zich op vier uur afstand van het Rudolfseiland en vaart door open water in het Britsche kanaal. Het komt zeer zelden voor, dat zoo vroeg in het gebied van 't Fransch Josephsland gevaren kan worden. De overwinteraars bereiden zich voor op de ontvangst van hun gasten. Diamantsmokkel in de Ver. Staten. - Het federale gerechtshof heeft een vervol ging ingesteld tegen 553 personen, waar onder 35 diamant-handelaren, die ervan be schuldigd worden geregeld diamanten uit Europa naar Amerika te hebben gesmok keld. De federale procureur schat de waarde der in de laatste zeven jaar in New York binnengesmokkelde diamanten op 13 millioen dollars. Welke kleur(en), welke vormen U ook wenscht, Wy drukken het! ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 In diplomatieke kringen te Londen beschouwt men het besluit van Duitsch land, zich terug te trekken uit het stelsel van de controle ter zee, als een wel kome oplossing om uit de ontstane impasse te geraken. Men voelt zich opgelucht, nu er nim mer sprake van represailles geweest blijkt te zijn. Men gelooft, dat toch nog eenige Duitsche oorlogsschepen voor de Spaan sche kusten gestationneerd zullen blij ven ter bescherming van de Duitsche koopvaardijschepen. De Italiaansche regeering volgt 'n soortgelijke gedrags lijn. Duitschland zal bereid zijn, weder aan de controle ter zee mede te werken, indien het voldoende waarborgen ontvangt, dat zich geen nieuwe conflicten zullen voordoen, en volgens de Duitsche meening berust de ver antwoordelijkheid voor het verkrijgen van dergelijke garanties bij Groot-Britannië. Duitschland en Italië zullen niet slechts aan de werkzaamheden der niet-in- mengings-commissie blijven medewerken, doch ook aan de controle anders dan ter zee. Intusschen zal men het vraagstuk bestu- deeren, hoe de leemte in de controle ter zee kan worden opgevuld Men zal wellicht aan Engeland en Frankrijk vragen, zich hier mede te belasten, of het misschien beter oordeelen, andere landen, die in de commis sie vertegenwoordigd zijn, uit te noodigen, er aan deel te nemen. Duitschland's houding ten aanzien van de controle in Spanje uiteen gezet. In een commentaar van het Duitsche nieuwsbureau op de nota, die von Ribben- trop aan de niet-inmengingscommissie te Londen heeft overhandigd, wordt o.a. het volgende verklaard: 1. Duitschland koestert ten aanzien van Spanje geen territoriale of andere politieke bedoelingen. Het Duitsche volk en de Duit sche regeering hebben slechts één belang: dat een werkelijk onafhankelijk en vrij Spanje zal herrijzen. Beslissend is, dat niet het nationaal-socialistische Duitschland van Spanje een provincie van het Duitsche rijk of een gouw van de nationaal-socialistische beweging wil maken, doch dat het bolsje wistische Moskou er naar streeft, Spanje te maken tot een sectie van de Komintern. Het is echter evenzeer in het belang van Europa, ja van de geheele wereld, dit te verhinderen, als het in het belang van Duitschland is. Alle andere beweringen over speciale be doelingen van Duitschland ten aanzien van Spanje, Marokko of zijn andere koloniale bezittingen, zyn door de handlangers en de helaas vooral in de westelijke staten zitten de vrienden der bolsjewisten verzonnen leugens. 2. Duitschland heeft zich, evenals Italië, van het' begin van de Spaansche crisis af, verzet tegen iedere poging tot politieke, financieele, militaire of andere inmenging. Deze opvatting werd echter juist door de democratische- en bolsjewistische staten van de hand gewezen. Zij begonnen vrijwilligers te werven, organiseerden geldinzamelingen en leverden oorlogsmaterialen. Later heeft men gebruik willen maken van de Duit sche en Italiaansche denkbeelden, in de meening, hierdoor den rechtschen in Spanje afbreuk te kunnen doen. 3. Desondanks heeft Duitschland zich be reid verklaard, mede te werken aan de ver wezenlijking van de non-interventie en aan de controle, die echter, voor zoover het de voorziening der bolsjewisten met krijgstuig en vrijwilligers betreft, zonder resultaat is gebleven. 4. De bolsjewistische machthebbers te Va- lencia hebben desniettemin getracht, de controle ter zee in de war te sturen. Ver wezen wordt naar de aanvallen op Duitsche, Engelsche en, Italiaansche schepen en op het geval met de „Deutschland", Naar aanlei ding van dit geval, zoo wordt dan verder verklaard, heeft de Duitsche regeering den noodzakelijken en voor een groote mogend heid vanzelfsprekenden vergeldingsmaatre gel genomen. Niet om wraak te nemen, want door het bombardement van Almeria konden noch de dooden van ons panter- schip levend, noch de kreupelen weder ge zond worden. Neen, deze beschieting geschiedde slechts om Valencia aan het verstand te brengen, dat in de toekomst dergelijke aanvallen op Duitsche controleschepen dienden te wor den nagelaten. De vier by de controle in de Spaansche wateren betrokken mogendheden zyn toen op 12 Juni overeengekomen, dat voortaan aanvallen op de contröleschepen als een gemeenschappelijke zaak zou wor den beschouwd, en dat over de te nemen maatregelen overleg zou worden gepleegd. Tegelyk werd echter vastgesteld, dat bij het nemen van een besluit over deze maat regelen natuurlijk in de eerste plaats reke ning moest worden gehouden met het land, dat er direct bij betrokken was. 5. Nadat van Duitsche zijde bevel was gegeven, voortaan op alle naderende link- sche zee- of luchtstrijdkrachten direct het vuur te openen, besloot Valencia de con tröleschepen thans met onderzeebooten aan te vallen. Op 15 en 18 Juni, aldus vervolgt het communiqué, zijn toen minstens vier duidelijk en ondubbelzinnig vastgestelde linksche duikbootaanvallen op den kruiser „Leipzig" gedaan. Een bijzonder ongelukkig schot op de „Leipzig" had niet 31, doch 500 of meer menschen het leven kunnen kosten. 6. Overeenkomstig de op 12 Juni getroffen overeenkomst heeft de Duitsche regeering de drie andere by de contröle ter zee betrok ken mogendheden om een directe beslis sing ten aanzien van de gedachte gemeen schappelijke tegenmaatregelen verzocht. 7. By de toen volgende besprekingen ver klaarden de Engelsche en de Fransche vei- tegenwoordiger, dat eerst een onderzoek moest worden ingesteld. M. a. w., de con trolecommissie trekt ondanks alle anders luidende verklaringen, door het onder zoeken van de juistheid der mededeelingen van een in de controlecommissie vertegen woordigde mogendheid, de verklaringen van deze in twijfel en maakt daardoor bij voorbaat de argumenten der roode aanval lers tot de hare. Want het plan, alle ver dere stappen eerst van een internationaal onderzoek afhankelijk te maken, staat tot het doel en de overeenkomst van 12 Juni in lijnrechte tegenspraak. Een dergelijk onderzoek zou bovendien veel te veel tijd in beslag hebben genomen. 8. Om het uiterste te doen om tot over eenstemming te geraken, heeft de Duitsche regeering bij de besprekingen te Londen afgezien van iederen practischen vergel dingsmaatregel, alsmede van de internee- ring van de linksche Spaansche duikbooten, en nog slechts de directe gemeenschappe lijke vlootdemonstratie en waarschuwing van de machthebbers te Valencia geëischt. 9. Ook deze verzachte voorstellen zijn echter van de hand gewezen. Onder deze omstandigheden heeft de overeenkomst van 12 Juni geen zin, doch is zij integendeel nadeelig. Ook echter is de geheele contröle onmo gelijk geworden. De Duitsche regeering heeft daarom be sloten, zelf haar belangen te behartigen en haar schepen met alle middelen? die daartoe geschikt zijn, te beschermen. Ten slotte wordt er op gewezen, dat de opvattingen der Duitsche regeering vol komen door de Italiaansche regeering ge deeld worden. Verklaringen van Giral over de „Leipzig"-affaire. In 'n onderhoud met biutenlandsche jour nalisten over 't incident met de „Leipzig" heeft de Spaansche minister van BuitenL Zaken, Giral, verklaard van meening te zyn, dat Duitschland en Italië gebruik hebben gemaakt van een bedriegelijk voorwendsel om hun volledige vrijheid van optreden te hernemen na de weigering van Engeland en Frankrijk om mede te werken aan een „vloot-demonstratie" voor Valencia. Minister Giral deed opmerken, dat wanneer een de monstratie beperkt blijft tot een eenvoudig défilé van schepen buiten de kust, de Spaansche regeering niets zal doen, dat als een vijandige daad kan worden uitgelegd. Maar ingeval van een agressie zou de Spaansche regeering zich gerechtigd achten haar recht en souvereiniteit te verdedigen met alle middelen, waarover zij beschikt. De minister voegde hieraan toe, dat de Spaansche regeering nog niet antwoordt op de laatste Engelsche nota over de contröle ter zee, waarin gevraagd wordt of waarbor gen gegeven kunnen worden aan de sche pen, die de contröle uitvoeren. Daar Duitschland en Italië zich terugtrok ken uit het contróle-systeem, vervalt deze vraag. Het principieele antwoord der Spaansche regeering zal zijn, dat men bijna niet kan spreken 'van waarborgen voor bij de controle betrokken schepen, zoolang men niets zal hebben gezegd over waarborgen tegen agressie van den kant van deze zelfde schepen, zooals het recente bombardement van Almeria. De Spaansche regeering blijft van meening, dat de contröle niet ten uit voer moet worden gelegd door gewapende wachtschepen, zooals die door talrijke lan den gebruikt worden voor onderdrukking van smokkelarij. Italiaansche vloot wordt terug getrokken. De commandant van de Italiaansche vloot, welke aan de contröle voor de Spaansche kust deelneemt, heeft instructies ontvangen, dat deze vloot niet meer aan de controle deelneemt. In welingelichte kringen is men van mee ning, dat het logisch is, dat deze oorlogs bodems in Spaansche wateren gehandhaafd blijven, ter bescherimng van de Italiaansche belangen. Vermoedelijk zullen Italië en Duitschland goedkeuren, dat Fransche en Britsche schepen de contröle uitoefenen in die sec toren, waar tevoren hun schepen patrouil leerden. Het schijnt evenwel, dat de Itali aansche regeering zich het recht voorbe houdt, schepen, welke de Spaansche regee ring van voorraden voorzien, aan te houden. Men weet niet of Italië deel zal nemen aan repressailles, indien Duitschland hiertoe over zou gaan, doch men vestigt de aan dacht op de hechte as RomeBerlijn. Ten slotte merkte men op, dat Italië de niet- inmenging zal handhaven op dezelfde wijze als dit door de overige mogendheden ge schiedt. Men wijst er op, dat Italië weliswaar uit het controlesysteem is getreden, maar zich daardoor volstrekt niet verplicht ziet zijn schepen uit het Westelijk deel van de Mid- dellandsche Zee terug te trekken, waar Italië bijzondere belangen heeft te behar tigen. Duitsche vloot in Baai van Lagos. Het grootste deel van de in de Spaansche wateren dienstdoende Duitsche vloot is aan gekomen in de Baai van Lagos. Het zijn de pantserkruiser „Admiral Scheer" de krui sers „Nurnberg", „Karlsruhe" en' drie tor pedojagers met een petroleumtankschip. Deze eenheden liggen thans voor anker op grooten afstand van de kust. De comman dant van het eskader heeft begroetingen uit gewisseld met de autoriteiten van Lagos. Bekend gemaakt wordt, dat het eskader 's avonds nog naar de Middellandsche Zee zou vertrekken met uitzondering van de „Admiral Scheer", die hedenochtend ver trekken zou. De houding van Washington ten aanzien van den Spaanschen krijg. Op vragen ten aanzien van de houding van Amerika tegenover het besluit van Duitschland en Italië, niet langer aan de controle in de Spaansche wateren deel te nemen, heeft de plaatsvervangende Ameri- kaansche minister van buitenlandsche za ken, Welles, verklaard, dat de Vereenigde Staten de bekende onafhankelijke gedrags lijn handhaven, die zy sedert het begin van den burgeroorlog hebben gevolgd. Slecht weer aan het Noordelijk front. Het officieele communiqué van het groo te rechtsche hoofdkwartier meldt, dat het slechte weer de krijgsverrichtingen aan het front van Biskaye heeft belemmerd. Desondanks hebben de opstandelingen hun eerste linies gerectificeerd. Aan alle fronten is geweer- en geschut vuur gegeven. Na den val van Portugalete, La Escontrille, La Arboleda, Ortuella en andere dorpen, welken gisteren in handen van de troepen van Franco vielen, ligt Bilbao thans weer ver van het front. Het geheele industriege bied is in handen van de rechtschen. Zooals men verwacht had, hebben de Basken, die zich in de fabrieken hadden verschanst, zich overgegeven. Vele Basken gaven zich over en zonder moeite rukken de troepen van Franco op in de richting van Santander. Nieuwe Italiaansche ontschepingen. Het bericht, als zouden deze week Ita liaansche afdeelingen te Malaga aan wal zijn gebracht, wordt thans ook gegeven door den correspondent van de „Times" te Gibraltar, die verklaart zijn inlichting uit „geloof waardige" bron te hebben. De correspon dent van de „Daily Herald" te Gibraltar meldt eveneens uit goede bron vernomen te hebben, dat de Italiaanschen afdeelingen 15.000 man sterk zyn. De houding der Vereenigde Staten. De slechte indruk, gewekt door het be richt, dat Duitschland en Italië zich uit het controlestelsel terugtrokken, is eenigszins verzacht door de mededeeling, dat beide landen de Londensche commissie niet zou den verlaten. De woordvoerder van het Amerikaansche departement van Staat verklaarde, dat de houding der regeering onder deze om standigheden onveranderd blijft. De regee ring is niet voornemens de toepassing van de neutraliteitswet, die op het oogenblik geldt ten aanzien van de beide oorlogvoe rende partijen in Spanje, uit te breiden tot andere landen. Volgens welingelichte kringen zou men tot een dergelijken maat regel slechts kunnen overgaan, indien Duitschland en Italië openlijk in Spanje tusschenbeide zouden komen. ONZE POSTVLUCHTEN- „Nadoe" (uitr.) te Singapore. „Valk (uitr.) te Athene. „Torenvalk" (thuisr.) te Athene DE GORDON-BENNETT-WEDSTRUD. De voorloopige uitslag van den Gordon- Bennett ballonwedstrijd luidt: 1. Belgica (Demuyter-Hofmann), België, circa 1400 K.M.; 2. Polonia (Janusz-Brenk), Polen, circa 1400 K.M.; 3. Zürich (Tilgen- kampf-Michel), Zwitserland, circa 870 K.M. De gedwongen landing van twee ballons in Tsjechoslowakije. „Wil men ons provoceeren", zoo vraagt de Berliner Börsenzeitung naar aanleiding van het nieuwe Duitsch-Tsjechoslowaaksche in cident, ontstaan doordat twee Duitsche bal lons, die aan den Gordon-Bennett wedstrijd deelnamen, door vliegtuigen van de Tsje- choslowaaksche politie gedwongen zouden zyn te landen. „Wat heeft Praag voor, wanneer het blijk baar opzettelijk dergelijke agressieve daden verricht? Wil men de oorzaken voor een conflict ophoopen en de Europeesche atmos feer, die reeds genoeg onweerszwanger is, laden met een electriciteit, die een bedrei ging voor den vrede vormt? De regeering behoudt zich voor, de diplomatieke stappen te nemen, die noodig zijn". EEN NIEUW PAK. Mijnheer de Redacteur, Ondergeteekende is nu reeds eenige we ken bezig om een nieuw pak te verkrijgen. Hiervoor heeft hij zich in verbinding gesteld met het Kleeding- en Dekkingcomité, het welk dit niet had. Ja, toch, maar veel te groot en veel te klein en daarbij nog veel te duur. Nu zijn hier in Alkmaar zooveel instellin gen op het gebied van liefdadigheid, maar, vraag ik mij nu af, waar blijft nu de bereid willigheid dezer instellingen hun doel in da den om te zetten, door menschen, die om nieuwe kleeren verlegen zijn, daaraan te helpen. Men kan begrijpen, dat men er niets voor voelt steeds met een stuk en versleten pak langs den weg te loopen. Met den wensch, dat bovenstaand schrij ven er toe mag bijdragen spoedig aan een nieuw pak te worden geholpen, teeken ik, U beleefd dankend voor de bereidwilligheid door opneming van het bovenstaande, hoogachtend: P. VRIESMAN, p.a. Kroese, Voormeer 35.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8