MADRID ONNEEMBAAR? i N GEHEIMEN DIENST ©®€.o©s*> JUuUopcogtamnw UteuilieloH Binnenland Indrukken van den Spaanschen zaakgelastigde in ons land van een dienstreis naar Spanje. De Spaansche regeering vastbesloten te overwinnen. SMAAKT ALS CHAMPY Verleden week heeft de Spaansche regeering voor het eerst na het optreden van het kabinet-Negrin al haar diploma tieke vertegenwoordigers in het buiten land te Valencia bijeengeroepen voor het houden van een gezanten-conferen tie. De Spaansche zaakgelastigde in ons land, de heer J. M. de Semprun Y Gurrea, is Dinsdag van deze bespreking uit Spanje in ons land teruggekeerd en heeft in een gister middag in het gebouw der Spaansche legatie gehouden persconferentie eenige mededee- lingen gedaan over de door hem tijdens deze reis opgedane ervaringen en indrukken. Daarbij wees hij er ter inleiding op, dat hij Spanje had verlaten enkele maanden na het uitbreken van den burgeroorlog, dat hij als Spanjaard wellicht een andere kijk op vele dingen zou hebben dan buitenstaanders, doch dat hü meende, lang genoeg buiten Spanje te hebben vertoefd om eenigen af stand tot de gebeurtenissen aldaar te kunnen nemen en deze uit algemeen-Europeescn oogpunt te kunnen bezien. Teneinde zijn ervaringen zoo nauwkeurig mogelijk weer te geven, verhaalde hij uit voerig het verloop van zijn reis door het regeeringsgetrouwe gebied. Vier of vijf maal per week onderhoudt de Fransche luchtvaartmaatschappij Air-France een dienst van Marseille of Toulouse naar Barce- lona en verder naar Valencia en Alicante. Aangezien al deze vliegtuigen echter volge boekt waren, moest de zaakgelastigde, die in gezelschap van zijn echtgenoote reisde, de reis per trein maken. Zonder bijzondere moeilijkheden en na slechts, evenals zijn medereizigers, de normale grenscontrole, die elk land uitoefent, te hebben ondergaan, kwam hij in het eerste Spaansche grens plaatsje Port-Bcu aan. Aangezien pas in den namiddag een trein naar Barcelona vertrok, charterde hij voor die ongeveer 140 K M. lange traject een auto, terwijl hij den vol genden dag eveneens per auto den onge^ veer 440 K.M. langen weg van Barcelona naar Valencia aflegde. Overal heerschte vol maakte orde. In alle groote zoowel als kleine steden ging het leven zijn normale gang, op de velden was men aan het werk en werd de oogst binnengehaald of maakte men zich daartoe gereed. Slechts twee of drie maal werd de auto aangehouden voor het controleeren van de papieren. Dit geschiedde steeds op de meest correcte manier ook voordat men de diplomatieke papieren van den heer de Semprun gezien had, en uitslui tend door normale politiebeambten, het zij van de Nationale Garde, van de Gar des d'Assaut of door Carabinier. De con trolepatrouilles van allerlei aard, die onmiddellijk na het uitbreken van den burgeroorlog bestonden, zijn overal verdwenen. Overal onderweg had hij op normale wijze in elk restaurant, dat het gezelschap tegen kwam, kunnen lunchen of dineeren. De heer de Semprun toonde ons rekeningen, uit de restaurants te Port-Bou en te Vinaroz, waar hij onderweg had gedejeuneerd tegen be dragen, die in onze guldenkoers omgerekend ver beneden de in ons land geldende tarie ven bleven. Wat hem te Valencia als het meest abnor male had getroffen, was de normale wijze, waarop het leven daar voortgang vond en de intensiteit, waarmee in deze stad geleefd werd. In normale omstandigheden nog geen 500.000 inwoners hebbend, zijn er thans, nu regeering, departementen en leger-autori- teiten er hun tenten hebben opgeslagen, bij na een millioen menschen bijeen. Een druk verkeer krioelt door de straten, niet alleen overdag, maar den geheelen nacht door, want ook de tramdienst wordt des nachts niet gestaakt, men ontmoet elkaar volgens Spaansche gewoonte in de café's en deze zijn tot laat in den nacht dicht bezet. Theaters, cabarets en bioscopen zijn geopend, en al leen de vele uniformen van soldaten en of ficieren alsmede hier en daar de ruïne van een bij een der bombardementen getroffen huis herinnert eraan, dat er oorlog heerscht, en zelfs in Madrid, dat direct achter het front ligt, gaat het leven in dezen vorm voort. On enkele plaatsen worden naast vernielde huizen nieuwe gebouwd en men is thans begonnen aan een werk, waar er men in normalen tijd tientallen jaren ge praat heeft en eens er half jaaT in den Cortez Oer debatteerde, n.1. de voltooiing van den rechtstreekschen dubbelen spoorweg tus- schen Madrid en Valencia. Tijdens zijn verblijf in Valencia, dat slechts enkele dagen kon duren, heeft de heer de Semprun geen bombardement mee gemaakt, doch slechts eenmaal een alarm, des nachts tegen vier uur. Plichtsgetrouw verlieten de menschen hun bedden om zich naar de kelders van hun woningen of een naburig groot gebouw te begeven, moppe rend, omdat ze alweer in hun slaap gestoord waren en na korten tijd de een na den an der de schuilplaats verlaten, „omdat je wel eeuwig op die granaten kon wachten". Het dagelijks terugkeerende gevsar en tegely kertijd de betrekkelijk geringe kans, erdoor getroffen te worden, hebben een stoicisme gekweekt, dat onbegrijpelijk is voor wie het niet heeft ervaren. In plaats dat de bevol king erdoor gedemoraliseerd werd, hadden de bombardementen, deze omgekeerde uit werking op de mentaliteit van het volk, ter wijl zij overigens zonder eenige strategische of militaire beteekenis waren. Te Valencia had de Spaansche zaakgelaS' tigde niet alleen besprekingen gehad met den minister-president Negrin, den minister van buitenlandsche zaken Geral en diens voorganger Del Vayo, doch ook was hij ont vangen door den president der republiek Azana. Zijn indruk van deze besprekingen met regeeringspersonen samen vattende ver klaarde hy, dat de regeering niets liever wil dan de republikeinsche grondwet eerbied! gen en te doen eerbiedigen, evenals de per soonlijke vrijheid en de gewetensvrijheid. Men wil een strikte handhaving van de rechtsorde der democratische republiek, ge baseerd op sociale rechtvaardigheid Ingrij pende sociale hervormingen zijn noodig, maar ook deze wil men slechts tot stand brengen binnen het kader van de wet en de constitutie. Voorts is de regeering vastbesloten den oorlog te winnen, dat wil zeggen, dat zij zich met al haar kracht verzet tegen elk denk beeld van bemiddeling of van een overeen komst met de rebellen. Zij wil haar over winning met rechtvaardigheid en edelmoe digheid gebruiken, doch zij aanvaardt slechts de volledige onderwerping der rebel len aan het wettig gezag. Daartoe zal de regeering geen poging ongedaan laten. Een der voornaamste maatregelen om dit doel te bereiken is de vorming van een hecht en goed uitgerust republikeinsch leger, dat thans reeds een realiteit is, en dat elke maand, welke de oorlog langer duurt, beter geoefend en uitgerust, grooter van omvang en sterker wordt. Men is bezig uit de be langrijke industrieën en grondstofbronnen, waarover men in het regeeringsgebied be schikt, een eigen nationale en van het bui tenland onafhankelijke oorlogsindustrie op te bouwen, waarvan men binnenkort resul- HEV1GE HOOFDPIJNEN MAAKTEN HAAR HULPELOOS. Nu sinds maanden geen pijn meer. „Ik heb vroeger aan ontzettende hoofd pijnen geleden. Het scheen dan of ik niet meer zien kon en ik moest uren achtereen gaan liggen. Toen ried een tante mij aan Kruschen) Salts te probeeren. Dat deed ik en sinds maanden zjjn die vreeselijke hoofdpijnen geheel opgehouden." Mevr. M. W Meestal is de oorzaak der hoofdpijnen het ongemerkt achterblijven in het lichaam van afvalstoffen, welke het organisme verontreinigen en de algeheele gezondheid ondermijnen. Kruschen Salts verwijdert deze stoffen en voorkomt dat ze zich ooit weer vormen, zoodat de hoofdpijnen voor goed verdwenen zullen zijn en tevens de oorzaak van verschillende andere aandoe ningen, als rheumatische pijnen e.d., welke kunnen ontstaan, wanneer Uw afvoeror- ganen niet behoorlijk werken, wordt weg genomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij. A'dam voorkomt. taten kan verwachten, en wat het aantal strijdbare mannen van republikeinsche over tuiging in het regeeringsgebied betreft, be schikt de regeering over een schier onuit puttelijke reserve, die geleidelijk opgeroe pen en geoefend wordt om het republikein sche leger aan te vullen, het leger, dat thans een sterke eenheid is, sedert alle milities en andere onafhankeli. ke formaties, die bij het uitbreken van den opstand, toen het groot ste deel van het oude leger de regeering verried, gevormd moest worden, erin zijn opgenomen. Tijdens de aanwezigheid van den heer de Semprun te Valencia viel Bilbao. Uit een oogpunt van sentiment beschouwde men dit als een groot verlies, strategisch achtte men het echter van geen beteekenis, omdat de situatie in het overige Spanje er geen wij ziging door ondergaat, zelfs als het geheele regeeringsgetrouwenoorden door de troepen van Franco veroverd wordt. Het is nu een maal een geïsoleerd gebied, te ver van het andere regeeringsgebied om van daar uit ge steund te kunnen worden, zelfs niet met vliegtuigen. Onvoldoende bewapend als het was, heeft het de goedgewapende overmacht van Duitsche en Italiaansche troepen maan den weerstand weten te bieden. In het ove rige regeeringsgetrouwe Spanje heeft de val van Bilbao geen ontmoediging gewekt, maar groote verbittering tegen de voor de Spanjaarden in Spanje onbegrijpelijke hou ding der groote Europeesche democratische machten. Van deze stad had men weliswaar niet verwacht, dat zy zich zouden mobili- seeren om Spanje te redden van het drei gende internationale fascistische gevaar, doch nog minder had. men verwacht, dat de Europeesche democratie jiet democratische Spanje zou beletten, alle maatregelen te nemen om tegenover het.internationale fas cisme de democratie te verdedigen. De Spaansche regeering aanvaardt niet en kan niet aanvaarden het beginsel der non- interventie, dat haar als wettige regeering gelijk stelt met rebellen. Zij heeft zich er noodgedwongen bij neergelegd, ook al omdat het niet haar wensch is, dat het Spaansche conflict Europa in een algemeenen oorlog zal wikkelen. Maar nu het beginsel eenmaal is aangent men, eischt zij ook strikte toepas sing ervan en kan niet dulden, dat men het telkens opnieuw laat overtreden. De bewij zen daarvan zijn in overgroote hoeveelheid aanwezig. Dsarom ook verzet de regeering zich niet tegen het denkbeeld van terug trekking der vrijwilligers. Frar.co zou er 80 procent van zijn effectief door verliezen, terwijl de regeering nog geen tien procent van haar troepen zou kwijtraken, en deze tien procent bestaat uit buitenlanders, die werkelyk vrijwillig naar Spanje zyn geko men om het Spaansche volk te helpen in zijn strijd voor democratie en vrijheid, waarin het zich alleen gelaten voelt door de groole democratische machten, die hat bitter teleur gesteld hebben en waarmee het Spaansche volk zoo gaarne in vrede en vriendschap wil leven en samenwerken voor het vestigen van een werkelijke democratie op de basis vrn gewetensvrijheid en sociale rechtvaar digheid. Zaterdag 26 Juni. HILVERSUM, 301 M. (VARA uitz.) 8.— Gr.pl. 10.— Morgenwij ding VPRO. 10.20 Fantasia, VARA- orkesten orgelspel. 12.1.45 Gr.pl. 2.Causerie over de Friesche be weging. 2.15 Melody Circle. 3.15 Causerie over de 3de Arbeiders- Olympiade. 3.30 De Flierefluiters en solist. 4.30 Esperanto-uitz. 4.50 Gr.pl. 5.40 Deel. 6.— Orgelspel. 6.30 De Ramblers. 7.Filmland. 7.30 VPRO: Van Evangelie tot ge meente, causerie. 8.05 Herh. SOS- en 8.07 ANP-ber., VARA-varia. 8.15 Fantasia. 8.45 Radiotooneel. 9— Zang. 9.15 VAR A-orkest. 9.40 Causerie over het a.s. VARA- Zomerfeest. 9.50 Gr.pl. 10.ANP- ber. 10.05 VARA-orkest. 11.12. Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.— Gr.pl. 9.15 Rep. TT-races. 9.45 Gr.pl. 10.20 Verv. reportage. 10.50 Gr.pl. 11.Godsd. halfuur. 11.30 Verv. reportage. 12.15 Gr.pl. 12.30 Ber. 12.45 KRO-orkest. 1.35 Gr.pl. 1.45 Voor de rijpere jeugd. 2.15 Rep. TT-races. 3.— Gr.pl. 3.30 Ver- .volg reportage. 4.Kinderuur. 5.Verv. reportage. 5.45 De KRO- Nachtegaaltjes. 6.15 Gr.pl. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gr.pl. 7.— Ber. 7.15 Causerie over R.K. Blindenzorg. 7.35 Act. aether- flitsen. 8.ANP-ber., mededeelin- gen. 8.15 Overpeinzing met muzi kale omlysting. 8.35 Gev. progr. 10.20 De KRO-boys en solist. 10.40 Intern. Sportrevue. 10.55 Vervolg KRO-boys. 11.15—12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgel spel. 11.40 Sportrep. 11.55 BBC- Northern orkest en soliste. 12.50 BBC-dansorkest. 1.20 Commodore Grand-orkest. 1.35 Sportrep. 1.50 Gr.pl. 2.05 Sportrep. 5.35 Dansmu ziek (gr.pl.) 6.20 Ber. 6.35 Sport nieuws. 6.50 Welsch intermezzo. 7.05 BBC-Vrouwenkoor en BBC- orkest mmv. soliste. 7.50 ABC- Cabaret. 8.20 Variété-progr. 9.20 Ber. 9.40 Toespraak voor Padvin ders. 9.50 BBC-Theater-orkest en solist. 10.55 Zangvoordr. 11.20 Am- brose en zijn Band. 11.50 Ber. 12. 12.20 Ambrose en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.10 en 8.20 en 10.35 Gr.pl. 12.20 en 12.50 Or kestconcert. 1.35 Zang. 2.05 Verv. orkestconcert. 2.50 Gr.pl. 3. Hoorspel. 3.40 Zang. 5.20 Poulet- Sichan-orkest. 7.55 en 8.10 Zang. 8.50 Het Omroepkwartet en solis ten. 10.05 Het Omroeporkest. 10.50 Gi.pl. 11.20 Het Bouillon-dans- orkest. KEULEN, 456 M. 6.50 E. Rambour'9 orkest. 8.50 Landessymph.-orkest Saarplats. 9.50 Gr.pl. 12.20 Om* roeporkest. 2.35 Gr.pl. 4.20 Gev. progr. 6.25 Het Omroepkamerkwin- tet. 7.20 Het Prisca-kwartet. 8.30 Rep. 9.20 Kringbijeenkomst van de NSDAP. 10.50 Ad. Lutter's dans- orkest. 12.10—1.20 Populair con cert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gr.pl. 3.20 Piano duetten. 3.50 Gr.pL 4.20 Viool en piano. 4.55 Gr.pl. 5.20 Guetta Mila- no's orkest. 6.20 Salonorkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest. 10.30 Gr. pl. 11.35—12.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Klein orkest. 1.30 Salonorkest. 1.50 Gr.pl. 2.23 Ed. Loisseau's orkest. 3.20 Ac- cordeonmuziek. 3.35 Verv. van 2.23. 4.30 Gr.pl. 5.35 Omroeporkest. 6.35 en 7.45 Gr.pl. 8.20 Omroepsymph.- orkest en soliste. In de pauze Radiotooneel. 10.30 Omroepdans orkest. 11.20—12.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Gev. progr. 10.20 Ber. 10.50 Fluit en piano. 11.05 Weerber. 11.20 —1.15 G. Hoffmann en H. Raue met het dansorkesten. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—10.35, -Parys Radio 10.35—12.20, Keulen 12.20— 13.20, Brussel VI. 13.2013.35, Keu len 13.3515.35, Brussel Fr. 15.35 16.20, Keulen 16.20—20.05, Lond. Reg. 20.0522.05, Parys R. 22.05— 23.05, Keulen 23.05—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Di versen 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 11.20, Droitwich 11.2018.20, Brussel VI. 18.20—19.05, Droitwich 19.05—22.55, Lond. Reg. 22.55— 24.—. Lijn 5: Diversen. OOO© Q0004 JEUGDIGE MISDADIGERS AANGEHOUDEN. Droevige opvoeding. De Amsterdamsche politie heeft gisteravond een vijftal nog zeer jeug dige misdadigers aangehouden, die zich aan verscheidene diefstallen en inbraken hebben schuldig gemaakt. Op het bureau Linnaeusstraat zijn er drie opgesloten, jongetjes van respectievelijk zes, zeven en acht jaar, die een uitgebreid zondenregister op hun naam hebben. Op Hemelvaartsdag hebben de jeugdige avonturiers ingebroken in een groente winkel aan den Iepenweg, waar zij een buit maakten van twee gulden. Tweemaal kwamen zij door middel van braak binnen in een sporthuisje in het Oosterpark waar zes korfballen en vijf tennisballen werden gestolen. Ook een sporterrein aan den Polderweg werd door de jeugdige inbrekers bezocht. Door over een hek te klimmen dat twee meter hoog is, met nog een meter prikkel draadbescherming, wisten zij op het veld te komen. De buit was hier een fietslan- taren en eenig sportmateriaal. Tenslotte staat nog een diefstal van eenige gereedschappen uit een auto op hun naam. De drie jongers, twee broertjes en een vriendje, die altijd samen op pad gingen, zullen ter beschikking van de justitie wor den gesteld. De politie van het bureau Stadhouders kade heeft twee jongentjes van negen jgar aangehouden, die drie rywieldjefsteUen op hun geweten hebben. Het zijn twee knaap jes uit de Baffinstraat, die den laatsten tijd herhaaldelijk op avontuur uitgingen. De doeleinden van deze zwerftochten zijn thans duidelijk geworden. VROUW VERBRAND. Gistermiddag deed de landbouwer H. Kooien te Heusden, onder de gemeente Asten (N.-Br.), by zyn thuiskomst de vreeselijke ontdekking, dat zijn 55- jarige moeder dood in de keuken lag. De kleeren der vrouw waren haar ge heel van het lichaam, dat met wonden was overdekt, gebrand. De onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Men vermoedt, dat de kleeren der vrouw, die zich alleen in huis bevond, vlam hebben gevat, toen zij bij het for nuis stond, met het gemelde noodlottige gevolg. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. De heer en mevrouw van BeverElzas te Amsterdam hopen Zondag 27 Juni hun 60- arig huwelijksfeest te vieren. (HISTORISCHE AVONTURENROMAN. Door G. P. BAKKER 47) En toen de avond viel en de wind zacht suisde door de bladeren der beuken, zaten in een priëel op een bank tusschen het groene loover een jonge man en een jonge vrouw. Hij had den arm om haar middel geslagen en vroeg wat duizenden jonge mannen vóór hem hadden gevraagd en dui zenden na hem nog zouden vragen: „Hou je van mij?" „Ja, ik geloof het wel", zei ze zacht. „Zullen we ons verloven?" Ze zweeg even „Als het bloed warm is, spreekt de tong gewillig", antwoordde ze. „Als je ritmeester bent en je denkt er nog zoo over, kom dan terug". Zonder iets te zeggen stond hy op en ging heen. Ze voelde een steek in haar hart, wilde opspringen en hem terugroepen, maar juist toen draaide hij zich om, liep weer naar haar toe, sloeg aan en zei: „Hier ben ik weer, ritmeester Edzke de Vries. Zijne Majesteit zelf heeft me van middag tot ritmeester benoemd en mij zijn hooge tevredenheid betuigd". „Ook meer geluk dan wijsheid", schertste ze, maar met een zucht van verlichting. „Ik moet zeggen, je bent dapper en brutaal". „Dat is zoo", antwoordde de nieuwe rit meester, ging weer naast haar zitten, trok haar op zijn knie en drukte zijn mond on stuimig op haar roode lippen. Ze kuste hem vurig terug. „Overwinnaar", zei ze toen blozend. HOOFDSTUK XXVIII. Vijf mannen in het zwart reden in den donkeren naoht door de dichte wouden. Toen ze op een open plek kwamen, waar de omsluierde maan haar stralenbundels kon doen doordringen, sprong de eerste rui ter van zijn paard. De anderen bleven wachten. „Hier moeten we zijn", riep hij en klopte driemaal met het gevest van zijn zwaard op de deur van de herberg. Het was middernacht. Het uur waarop op de kerkhoven de geraamten ontwaken om den doodendans te beginnen en dat, waarop zij, die een gewelddadigen dood gestorven zyn, terugkeeren naar de plek waar zij vermoord zijn, wanneer zij niet meer heb ben kunnen biechten. Het Blauwe Paard lag in het duister. Geen enkel venster was verlicht. Er kwam geen antwoord. Weer klopte de zwarte ruiter driemaal, toen vloekte hü, „Valge me Dios", en schreeuwde met een stem, die niets men- schelijks had: „Wordt er open gedaan of niet. Niemand heeft het nog ooit gewaagd een deur voor mij gesloten te houden Weer sloeg hij op de deur en het klonk den waard in de ooren als rammelende been deren. Eindelijk stak de herbergier van het Blauwe Paard zijn hoofd uit een der ven sters der bovenverdieping „Wie is daar?" klonk het angstig. ,.De her berg is gesloten. Het is m'ddernaeht". „Open doen", klonk een holle stem met een Spaansch accent. „Als don Felipe del Torez heeft geklopt, blijft er geen deur ge sloten". De waard viel van schrik achterover. Hij stond te trillen op zijn beenen en greep zich vast aan het kozijn. Hij had met zijn eigen oogen gezien, dat don Felipe door het hoofd was geschoten en daar, op slag van twaalf, stond een man voor de deur, die beweerde dat hij de Spanjaard was. „Sacramento", vloekte deze. „Ezel, laat je me binnen of moet ik de deur open- trappen, of wil je misschien, dat je ver vloekte kroeg in vlammen opgaat, in vlam men des duivels", en zijn stem had een hoonenden klank. „Als de deur over vijf seconden nog gesloten is, maak dan maar dat je bij een priester komt voor de laatste biecht". Hy begon te tellen. „Een, twee drie De waard was naar beneden gesneld, liet zijn personeel wekken en opende de deur. Hij schrok terug. Daar stond don Felipe als altijd in zjjn nauwsluitende zwarte klee ding. Het was geen vergissing. Hij kende den don te goed. Hij hief zijn lantaren op. Geen twijfel mogelijk. De waard maakte een diepe buiging. „Excellentie", stotterde hy. „Ik had u allerminst verwacht". „En waarom niet? Ik kom hier toch dik wijls". „Ja, maar „Dacht je misschien, dat ik dood was? Ik wensch een goed souper voor mij en mijn bedienden. Laat de paarden goed verzor gen. Ze hebben het noodig. Droog ze goed af en wrijf de pooten zacht in met wijn. Be grepen? We denken hier te overnachten". De lantarens en de fakkels aan de muren waren inmiddels aangestoken. De kok stond voor het vuur. De meisjes waren weer in de zaal, maar allen keken met schuwe ver stolen blikken naar den Spanjaard, die zijn zwarte baret op een tafel wierp en aan een andere tafel ging zitten. De waard voelde den angst in het hart. „Dezelfde tafel", momrielde hy. „Wat zou er nu weer gebeu ren?" Hij liep met knikkende knieën naar don Felipe, zag een ronde witte pleister op zijn voorhoofd, het gezicht was veel bleeker, de wangen leken hol, maar hij was het, in zijn zwarte Spaansche kleederdracht met gitten versierd. Don Felipe lachte. „Jozef, ezel", zei hij Nu wil ik wedden, dat je dacht, dat ze my hadden doodgeschoten. Maar de man, die dat kan, moet nog geboren worden. Een draai met het hoofd, een schamschot. Ik liet me vallen. De eenige manier om te ont komen aan dien vervloekten Saxon en zijn satellieten. Je kroeg wemelde van vijanden. Ik lag op den grond en lachte stil. Het laatste woord was nog niet gesproken. Ze waren zoo beleefd mij naar buiten te dra gen, stalen mijn papieren. Ze wierpen mij in het kreupelhout en namen gelukkig niet de moeite mij te begraven. Wat ze stalen was van weinig beteekenis. Maar waarom neem ik de moeite je dat alles te vertellen? Dat zal ik je zeggen. Ten eerste om jou je kalmte terug te geven, want je schijnt mij.een beetje uit je gewone doen, de kalmte, die je noodig heb om een goed souper te laten bereiden, en te tweede, als Saxon of een van zijn trawanten hier weer komt, dat je zult zeggen: „Don Felipe be vindt zich in uitstekenden welstand. De man, dien gij gedood hebt, is kerngezond. Ken je Fransch? Nee? Je zult die bende wel weerzien. Jullie kroegbazen bent hft altijd eens met struikroovers, of je bent er zelf een". De waard haastte zich weg, schonk zich achter de tapkast een groot glas Barcelona- brandewijn in en dronk het in één teug leeg. Hij begreep er niets van. Hij had toch gezien, dat don Felipe doodgeschoten was en daar zat hij in zijn levende lijve. Wel had hij een pleister óp het voorhoofd en was hy bleek en zijn wangen hol, maar hij leef de. Nu was het eens voor al bewezen, de Spanjaard had een verbond met den duivel gesloten, vandaar ook die zwarte hane- veer op zijn baret. Hij rilde en schonk zich weer een glas Barcelona in. Inmiddels riep don Felipe zijn secretaris. „Gaspar", zei hij zoo duidelijk, dat het personeel van het Blauwe Paard hem kon hooren. „Gelukkig dat je achter me aan reed. Op jou kan ik vertrouwen. Jij volgt altijd mijn bevelen stipt op. Als er iets ge beurt, ben je altijd een paar uren later aanwezig. Dezen keer om de stukken op te rapen. In Halberstadt had die vent met zijn langen neus mij het verblijf onmogelijk gemaakt. Meer dan honderd zatlappen za ten me op de hielen. Als ik mijn neus bui ten de deur stak of die stomme monnik, waren er altijd een aantal van die roodneu zen, die ons achtervolgden. Nooit in mijn leven is me zoo iets dwaas overkomen. Toen heb ik die meid opgelicht, want een spion had in dat huis in de Bakenstraat gewoond. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6