HET BETOVERDE BOS. PB i lij' /jj i^ijiJ f imf £uchtoaact Sport Het nieuwe kabinet in de christelijke pers. Scheepsbrand te Rotterdam. Branden. Verkeersongelukken. Glimlachje Een christelijk kabinet, Het vierde kabinet Colijn draagt het ka rakter van een christelijk kabinet schrijft de „Standaard". Men kon omtrent het streven van dr. Co- lijn te dezer zake niet in het onzekere ver- keeren. Hij had reeds lang te voren, niet ter loops maar opzettelijk, uiteengezet, dat hij een kabinet zou wenschen te zien optreden, dat de christelijke beginselen als grondslag voor zijn beleid aanvaardde en dat als zijn algemeene taak zag: de handhaving en de versterking van de christelijke grondslagen van ons volksleven. Op deze principieel-za- kelyke basis wilde hij de breedst mogelijke samenwerking bevorderen. Hij was van mee ning, dat voor die samenwerking in aanmer king kwamen allen, die bereid waren op deze basis hun medewerking te verleenen. Uit wat tot heden is bekend geworden omtrent de kabinetsformatie, moeten wij af leiden, dat dr. Colijn, nadat hij de opdracht had ontvangen, overeenkomstig deze zijn overtuiging is te werk gegaan. Dat hij, voor wat de personen, den kring van medewer kers, betreft, zijn inzichten niet heeft kun nen verwezenlijken, zou hem eerst euvel mogen worden geduid, nadat was gebleken, dat dit aan hem, en niet aan anderen, moet worden toegeschreven. Wij zijn, ronduit ge sproken, het gevoelen toegedaan, dat, als er van schuld sprake is, anderen hier schuld treft. Het kan op den naam „parlementair ka binet" aanspraak maken. Wie daaronder uitsluitend verstaat een partijen-kabinet, of een door partijen ge vormd kabinet wy zijn van andere mee ning, die kan het echter dien naam niet geven, omdat het door de drie rechtsche par tijen niet schijnt te zijn gevormd. Wij weten uit zeer goede bron, dat onze partij, noch onze Kamerfractie, aan de vorming van dit kabinet hebben deelgenomen, en wij heb ben eveneens goede redenen, om aan te ne men, dat de beide andere partijen of hare fracties dit ook niet hebben gedaan. Dit wordt uiteraard alleen neergeschreven, om, voor zooveel het ons betreft, de positie zui ver te stellen, en niet om op den gevolgden gang van zaken critiek te oefenen. Het te gendeel is het geval. Wij treden dit kabinet, op grond van zijn karakter en zijn samenstelling, gaarne met sympathie tegemoet. Eerst later zal zijn program kunnen worden getoetst. Maar de formatie door dr. Colijn, en de medewerking van onze mannen, de Wilde en van Dijk, zijn ons meer dan voldoende waarborg, dat van onze zijde aan dit kabinet steun zal kunnen worden geboden. DE 0 15 IN DEN HELDER TERUG. Gistermiddag is de 015, die drie maanden geleden naar de Spaansche wateren was ver trokken om de Nederlandsche handelsvloot te convoyeeren, in den Helder teruggekeerd De commandant van den onderzeedienst, overste J. van den Berg, die begeleid was door luitenant ter zee eerste klasse J. J. Wi chers, sprak de bemanning toe. NEDERLANDSCHE ATHLETEN PEK K.L.M. NAAR DE „LAENDER-KAMPFE". Eenige der beste Nederlandsche athleten vliegen naar Boedapest met de „Blauwe Donau Express" om bij de „Landerkampfe" die aldaar op Zondag 27 Juni wordt gehou den, de Nederlandsche kleuren te verdedi gen. De Koninklijke Nederlandsche Athle- tiek Unie heeft hiertoe een 20-tal athleten uitgekozen, waaronder bekende namen als Osendarp, van Beveren, Brasser, Kaan en Baumgarten. De heer G. A. Burger van de K.N.A.U. zal het gezelschap begeleiden. Niet alleen bij de „Landerkampfe" te Boedapest zal Nederland vertegenwoordigd zijn, doch ook bij de wedstrijden te Weenen, welke op Dinsdag 29 Juni zullen worden ge houden. De terugreis naar Nederland wordt even eens per K.L.M. afgelegd en hiertoe vertrek ken de deelnemers op 30 Juni en 1 Juli uit Weenen. RADIO-LUISTERWEDSTRIJD. der Een parlementair kabinet. Het is ten slotte een parlementair kabinet geworden, schrijft de „Nederlander" en wel van rechtsche signatuur. Moeilijk te ont kennen valt dan ook, dat de stembusuitslag deze mogelijkheid liet, ja, tot zekere hoog te op den voorgrond stelde. Na erop gewezen te hebben, dat het tot stand gekomen kabinet den indruk maakt een sterk kabinet te zullen zijn en dat de grondslag van het kabinet het ook sterk zal maken, vervolgt het blad: Het zal een parlementair kabinet zijn in den gezonden en klassieken zin van het woord. Dat wil zeggen eenerzijds, dat het niet op wisselende meerderheden, maar op een vaste „working majority" zal steunen en er geen sprake van zal zijn, dat bepaalde onderdeden van de Staatswerkzaamheid voor het kabinet taboe zullen worden ver klaard. Maar anderzijds, dat bij zyn totstand koming de uitwassen, die het begrip „par lementair kabinet" meermalen vertoond heeft, zijn vermeden. Sommigen meenen, dat de vorming van een parlementair kabinet de noodzakelijk heid meebrengt, te voren overleg te plegen en overeenstemming te bereiken omtrent een uitgewerkt program met de verschillende fracties, wier medewerking men hoopt te verkrijgen. Dit is onjuist en in het wezen der zaak zelfs een ontaarding van het parlementaire kabinet. Aldus doende toen wordt feitelijk reeds over belangrijke pun ten van staatsbeleid beslist, vóórdat het pu blieke licht er over geschenen heeft en vóórdat het parlementaire debat heeft plaats gevonden. Een gezond parlementair kabinet treedt op in vertrouwen op de meerderheid waarop het steunt en met wier beginselen het accoord gaat, maar zonder tevoren die meerderheid aan een gedetailleerd program te hebben gebonden. Dat deze goede gedragslijn thans gevolgd is, moge uiterlijk en schijnbaar de zeker heid waarmee in zee gegaan wordt ver zwakken, het zal het kabinet innerlijk ster- kèr maken. Ten bate van den verkoop zomerpostzegels. Dinsdag 29 Juni, des avonds om half tien, wordt er voor de A.V.R.O.-microfoon een groote luisterwedstrijd gehoude.i ten bate van den verkoop der zomerpostzegels. Er worden ruim 600 prijzen uitgeloofd, w.o. 1 D. K. W.-auto, „Elzed"-koelkast, Jaarsma-haard, retours Amsterdam of Rot terdamLonden per K.L.M.-vliegtuig, Fon- gers-tandem, retourbiljetten Rotterdam Londen per Batavier, luxe strand- en tuin- tent van Carl Denig, Decca koffergramo- foon, Erres-stofzuiger, 2-persoons kano enz., enz. Steunt de noodlijdende kunstenaars, de tuberculose- en kankerbestrijding en het geleidehondenfonds voor blinden en doet aan dezen wedstrijd mede. SCHUTTING OMGEVALLEN. Drie passeerende vrouwen gewond. Te Delft is gistermiddag omstreeks 4 uur de schutting voor eenige op den Ververs- dijk in aanbouw zijnde panden over een lengte van ruim 20 meter omgevallen en op straat gesmakt, terwijl juist eenige dames passeerden. Zij werden door het vallende hout getroffen en min of meer ernstig gewond. De 63-jarige mevrouw A. H. D. Vense- laar klaagde over pijn in het onderlijf, de 43-jarige me'j. N. P. van Wolferen werd licht gewond, en de 60-jarige mevrouw A Ftnser. aan een enkel verwond. De politie heeft de gewor.de dames naar haar resp woningen vervoerd. Het ongeluk zou te wjjten zijn aan on voldoende bevestiging van de schutting aan de in aanbouw zijnde perceelen. PRESIDIUM VAN DEN RADIORAAD De opvolger van den heer van Boeijen. Het „Hbld." deelt mede te hebben ver nomen, dat prof. mr. P. S. Gerbrandy te Amsterdam ernstig in aanmerking komt om te worden benoemd tot opvolger van den heer H. van Boeijen (die minister van Binnenlandsche Zaken is geworden), als voorzitter van den Radioraad, voorzitter van den. Raad van Beheer van de Nozema en voorzitter van verschillende Radio controle-commissies. Naar het blad verder ter oore is geko men, wordt voor deze functie ook ernstig gedacht aan oud-minister, mr. T. J. Ver schuur, die oud-lid is van den Radioraad. STROOMLIJNLOCOMOTIEVEN. Binnenkort in totaal zes stuks in dienst by de N. S. Wij vernemen, dat in den loop der aan staande week de vierde stroomlijnloco- motief der Nederlandsche Spoorwegen door de centrale werkplaats te Zwolle, afgeleverd zal worden en in dienst gesteld wordt. Een vy'fde machine wordt thans te Zwolle ook verbouwd terwijl het in het voornemen ligt, in de komende maanden nog een zesde machine onderhanden te nemen. Al deze locomotieven, waarvan de eer ste in de Centrale Werkplaatsen te Til burg werd veranderd, behooren tot het type 3800. Brandend ruim vol water laten loopen. Gisteravond omstreeks acht uur ontdekte personeel aan boord van het Portugeesche stoomschip „Corte Real", groot 2044 tons, eigendom van de scheepvaartmaatschappij „Coreanos" te Ponta Delgada, welk schip in de Merwedehaven te Rotterdam lag, dat er rook ontsnapte uit ruim 5. Personeel van de stuwadoorsmaatschappij „Quick Dispatch" nam direct, nadat het ruim was openge gooid, het blusschingswerk ter hand met vier stralen op de waterleiding van het ter rein en waarschuwde toen terstond de brandweer. Aangezien de vele rook het uit' zicht belemmerde, ging men ertoe over ruim 4, dat meer naar het middenschip ligt, open te gooien, een maatregel, waarvan men meer lucht verwachtte. Toen bleek echter, dat het niet in ruim 5, maar in ruim 4 brandde. Het schip, dat onderweg was van Ham burg en Bremen, was geladen met rijst, thee, grutten, lijnkoeken, azijnzuur, rubber, katoen, motorrijwielen en auto's, met name een groot aantal Opeis. Gister was bovendien de rest van de lading gestuwd, zoodat het schip propvol zat en de ruimen al gesloten waren in verband met de om standigheid, dat het schip vannacht zou vertrekken. Men moest dus eerst beginnen met het lossen van die lading, waarbij één van de groote kranen goed werk verrichtte, zij het ook wat gevarlijk, aangezien de manschappen van de brandweer telkens een zwaaiende strop met kisten, balen katoen of tonnen boven zich zagen zweven. Ondanks alle emoties had alles evenwel een vlot verloop en deden zich geen onge lukken voor. Ten slotte kon men vaststellen, dat de brand woedde in het onderste gedeelte van ruim 4, dat door stalen platen van het bo venste gedeelte van datzelfde ruim is afge sloten. Inmiddels was de rook dikker en dikker geworden, maar vlammen waren er nog niet te zien. De brandweer, die intusschen was gearriveerd met de motorspuit 4, sloot vier stralen op deze spuit aan, zoodat in totaal met acht stralen water werd gegeven. Ook de „Havendienst 5" was ter plaatse gearri veerd, alsmede een reeks kleine sleepbooten, die, ingeval de brand zich ernstig zou laten aanzien, het schip op stroom zouden kunnen trekken. Dit is evenwel niet noodig ge bleken. De brand zat echter zoo diep, dat men, toen eenmaal personeel van de afdeeling brandbluschmiddelen met rookmaskers het benedengedeelte van het schip had ver kend, besloot om het vuur te verdrinken, m.a.w. het ruim vol water te laten loopen. Dit is toen geschied. Het blusschingswerk stond onder leiding van de hoofdlieden Lourens en Ruys. De schade, door den brand in de katoen aangericht, is niet zoo heel groot, maar de lading heeft zeer ernstige waterschade ge kregen. In ruim 5, waar de brand dus niet woedde, stonden de automobielen tot hun assen in het water. Later in den avond is ook de motorspuit 6 nog gerequireerd. Deze heeft evenwel geen dienst behoeven te doen. Tot laat in den avond heeft men met het blusschingswerk de handen vol gehad. Een klein incident deed zich voor, toen een van de slangenwagens, welke het eerst op het terrein van den brand verscheen, met één der wielen in een diepe rail raakte, waardoor het wiel brak en de wagen kan telde. JAARVERSLAG „PRO SENECTUTE". Deze dagen is het jaarverslag verschenen van de vereeniging „Pro Senectute" te Am sterdam. Na met eenige woorden het heengaan van het hoofdbestuurslid, den heer A. Foekens Szn. te hebben herdacht, wordt in het ver slag gewezen op de belangrijke uitbreiding, die de vereeniging onderging door de stich ting te Rotterdam van het twaalfde tehuis. In het afgeloopen jaar meldden zich min der nieuwe candidaten aan dan gewoonlijk. Voor een deel is dit toe te schrijven aan de oprichting in verschillende plaatsen van dergelijke tehuizen als van de vereeniging. Het aantal bewoners bedroeg aan het einde van het verslagjaar 264 tegen 280 op 31 December 1935. Het tijdelijk niet aanvul len van ledige plaatsen houdt o.a. verband met voorgenomen ingrijpende verbouwingen van enkele tehuizen. Het huis te Rotterdam werd eerst in het begin van 1937 door de bewoners in gebruik genomen. Het aantal verpleegmaanden in alle tehui zen bedroeg 3310 tegen 3406 in 1935. De ge middelde leeftijd bedroeg 75 jaar. Omtrent het financieele resultaat wordt medegedeeld, dat het nadeelig saldo der ex ploitatierekening 28.936 bedroeg. Ook dit maal werd dit tekort aangevuld uit het steunfonds". Tengevolge hiervan liep d'.t fonds zeer sterk terug van 27.977 tot 13.245. Wil het fonds aan zijn bestemming kunnen blijven beantwoorden, dan is ver sterking dringend noodzakelijk. De RES.-LUITENANT AALDERS IN VRIJHEID. Veroordeeld tot een jaar en negen maanden met aftrek van voor arrest. Nederlandsche reserve-luitenant vlieger G. H. Aalders, die in September 1935 in Duitschland werd gearresteerd verdacht van verraden van militaire ge heimen en communistische propaganda, is naar de „Telegraaf" meedeelt, gisteren door het Volksgerecht te Essen veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevange nisstraf, met aftrek van denzelfden tijd voorarrest, zoodat hij na de uitspraak op vrije voeten werd gesteld. Hij werd veroordeeld wegpns het verlee nen van hulp bij een poging tot landver raad onder ernstige omstandigheden. VERHOOGING MELKPRIJS TE AMSTERDAM. In verband met de ingaande 27 Juni door de regeering vastgestelde verhooging Van den inkoopprijs van de melk met 1 cent per liter, heeft de georganiseerde melkhandel van Amsterdam besloten ook den verkoop prijs met ingang van genoemden datum met 1 cent te verhoogen. JL I Eg .uL jtvm jJP T - r~T~7 - c UIT HET LEVEN VAN OOM DIRK. Men schrijft aan de N. R. Crt. uit Alphen a. d. Ry'n: In de nauwe winkelstraten aan de Oost zijde van den Ouden Rijn is sinds eenige weken het éénrichtingverkeer ingevoerd, zulks tot groote ergernis van eenige ne ringdoenden, van wie sommigen van de nieuwe bepaling eenigen hinder ondervin den, terwijl anderen het niet kunnen ver kroppen, dat zij in het belang van het veilig verkeer voortaar een vrij grooten omweg moeten maken. Tot de laatste categorie behoort de vrachtrijder V. uit Nieuwkoop, die reeds sinds jaren alle dagen onze gemeente be zoekt en hier als Oom Dirk een groote be kendheid geniet. Ook Oom Dirk vindt het hinderlijk, dat hij voortaan met zijn door een paard ge trokken wagen eenige honderden meters zal moeten omrijden en niet alleen hinder lijk, maar ook dwaas. Jaren lang, zegt Oom Dirk, ben ik deze straten ingereden van de zijde, die mij paste, en ik zie niet in, waarom het nu ineens anders zou moeten. Als ik mijn wagen zelf trek, mag het wel (handwagens vallen sinds eenige dagen buiten de verbodsbepaling); de dwaasheid ligt er dus dik boven op! En Oom Dirk liet het niet bij woorden, maar schreed tot de daad. Toen hy de ver-, boden winkelstraat naderde en het be kende verbodsbord hem tot omrijden maan de, stapte hij van den bok, spande zijn viervoeter achter den wagen, nam diens plaats tusschen de boomen in en trok tot groote hilariteit van voorbijgangers en omwonenden zijn vrachtwagen zelf door de verboden straat. Dat ging een dag goed en dat ging twee dagen goed, maar vandaag was er een politieman, wien deze stijfhoofdigheid van den Nieuwkoopschen vrachtrijder ter oore was gekomen en toen Oom Dirk naarstig trekkende de verboden straat uitkwam kreeg hy een bonnetje. Bespannen rij- en voertuigen mogen de straat niet in deze richting berijden, zei de politieman. Als u er plezier in hebt uw paard achter den wagen te spannen, moet u dat zelf weten, maar dat ontheft u niet van de bepalingen van het éénrichtingver keer! Naar men zegt, is Oom Dirk er thans van overtuigd, dat het altijd verkeerd is het paard achter den wagen te spannen. Hij vindt één procesverbaal genoeg en heeft beloofd voortaan, als alle andere wegge bruikers, netjes te zullen omrijden. DOOVE VROUW OVERREDEN. Gistermiddag is op den Amersfoortsche- straatweg te Nijkerk een doodelyk ongeluk gebeurd. De 68-jarige doove vrouw, de Gooijer, stak met haar fiets, zonder een teeken te geven, den weg over en werd door een juist passeerende auto, bestuurd door een zeke ren M. uit Veendam, gegrepen. De vrouw bleef ernstig gewond op den weg liggen. Zij werd naar haar woning vervoerd, waar zy kort na aankomst aan de opgeloopen verwondingen is overleden. CAFE ANNEX STOFFEERDERIJ UITGEBRAND; VROUW GEWOND. Vannacht omstreeks één uur is door on bekende oorzaak, brand uitgebroken in een pand aan de Maasbreeschestraat te Blerick, bewoond door den heer P. Bouten. De bewoners, man, vrouwen eenige kin deren, werden door een voorbijganger ge wekt. Daar op dat oogenblik de brand reeds een grooten omvang had aangeno men, moesten zij uit het raam van de eerste verdieping springen. Hierbij brak mevrouw Bouten het hielbeen. Zij moest naar het ziekenhuis te Venlo worden over gebracht. Het huis waarin een café en een stoffeerderij van den heer Bouten geves bedrijfsschade verzekerd. De bewoner is zoowel tegen brand- als tigd waren, brandde geheel uit. ONZE POSTVLUCHTEN. De Valk kwam op de uitreis te Basra aan, de Reiger landde op de thuisreis te Rangoon. DE SPECHT NAAR INDIE. Morgen zal de Specht van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning zal bestaan uit de heer I. W. Smirnoff (gezagvoerder), A. D. Snitse- laar (tweede bestuurder), C. Spaans (werk tuigkundige) en J. W. Hoogland (radiotele grafist). De post voor het toestel moet vanavond, te Amsterdam zijn. AUTO TEGEN BOOM GEREDEN; TWEE GEWONDEN. Gistermiddag omstreeks vijf uur is op den provincialen weg WinsumOnderdendam (Gr.) een auto door nog onbekende oorzaak tegen een boom gereden. In den wagen bevonden zich de heer Schotanus Jr. uit Harlingen en de heer L. Verwater uit Haren. De heer Schotanus, die chauffeerde, liep lichte verwondingen op. Zijn mede-passa gier, die naast hem zat, werd ernstig aan het hoofd gewond. Beiden zijn ter verple ging in het Academisch ziekenhuis te Gro ningen opgenomen. De auto werd totaal vernield. Zij is later met een kraanwagen weggehaald. 53 Daar ging de deur open en het verbaasde gezicht van den houthakker kwam om de hoek van de deur kijken, om te zien wie dat lawaai maakte. 54. Hij stapte de deur uit en keek overal rond, maar zag niets. Zeker de wind, bromde hij en wilde het huis weer binnengaan. Maar, hoorde hij goed? Waar kwam dat fijne stemmetje vandaan? Hij hoorde toch duidelyk iemand roepen: „Baas, baas! Kijk dan toch goed! Ik heb een boodschap van Anneke"! En was 't niet of er iemand aan zijn broekspijp trok? Excuseer, mynheer!Is er hiervandaan aan de politie gebeld om assistentie?! Voetbal. N.H.V.B.-ADSPIRANTEN-DAG Ruim 100 elftallen in Alkmaar. Zondag zal Alkmaar wel in het teeken van de sport staan. Daar zijn allereerst de Turn- lust-wedstrijden, die zoo'n duizend deelne mers trekken. En dan is verder de N.H.V.B.- adspirantendag, waaraan door 108 elftallen zal worden deelgenomen! Reken dat eens even uit! 108 elftallen, dat zijn 1188 spelertjes, die werkelijk zullen spelen. Natuurlijk brengt elk elftal een paar reserves mee en minstens twee geleiders. Rekenen we dan nog de noodige scheids rechters, officials, enz. enz., dan komen we tot het getal, dat zoo om en by de 1500 ligt. Waarmee de beteekenis van dezen adspi- rantendag reeds duidelijk geschetst is. Het is dus wel noodig, dat zoo vroeg mo gelijk begonnen wordt en dat er zooveel mo gelijk terreinen beschikbaar zijn. Daarom wordt er reeds om 9 uur 's morgens begon nen en daarom is het gemeentelijk sport park dien dag verdeeld in 8 wedstrijdter reinen. De wedstrijden duren alle 2 maal een kwartier. Niet lang dus, maar voor adspiran- ten, die allen twee keer moeten spelen, toch net lang genoeg. Moge een sportieve en vroolyke sfeer heerschen op het sportpark, waar Zondag de jeugd van geheel Noordholland-Noord een voetbal-appél houdt! Zwemmen. DE HEER R. v. d. WINT NAAR INDIE. In den loop van de volgende week zal de heer R. v. d. Wint, de voorzitter van de Zwemver. „Krokodillen" te Soerabaja, die geruimen tijd met verlof hier ter stede vertoefde, wederom naar Ned. Oost-Indië vertrekken. De heer v. d. Wint heeft zich zoodra hij zich met zijn gezin in Alkmaar vestigde als vanzelfsprekend bijzonder geïnteresseerd gevoeld voor alles wat 't zwemleven betrof. Reeds dadelijk werd op hem als'Indisch K.N.Z.B.-official een beroep gedaan om bij wedstrijden in de jury te willen plaats nemen en nimmer is zulk een beroep tever geefs geweest. Steeds en altijd met hetzelf de enthousiasme was de heer v. d. Wint bereid zijn tijd en krachten in dienst te stellen van D.A.W. en altijd vonden de zwemmers en zwemsters in hem een uit stekend voorzitter-kamprechter, tijdopne mer, adviseur of jurylid. Daarom zal men hem slechts noode naar onze Archipel zien vertrekken. Het bestuur van D. A. W. wil den heer v. d. Wint even wel niet laten vertrekken zonder hem voor alles wat hij in het belang van de zwem- sport heeft gedaan hartelijk dank te zeggen en den wensch uit te spreken, dat het hem er. zijn gezin in Soerabaja zeer voorspoedig zal mogen gaan. Waterpolo. D.A.W—ZIGNEA (dames) 3—1. Een kans-spel. De afdeeling dames van D.A.W. heeft gisteravond haar eerste overwinning ge boekt. Een overwinning, die ongetwijfeld meer dan verdiend was, want cp een enkel moment na zijn de Alkmaarsche dames constant in de meerderheid geble ven. In het frissche water was allereerst bewe gelijkheid geboden en daaraan heeft 't in de zen wedstrijd dan ook niet ontbroken. Tel kens lag er een speelster vrij, hetzij dooi de tactloosheid van de Zignea-dames, hetzij door het meerdere spelinzicht van de gast vrouwen. Zoo kon het gebeuren, dat reeds lang voor de rust de D.A.W.-voorhoede herhaaldelijk

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7