DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De algemeene toestand. OPMARSCH DER FRANCOTROEPEN NAAR SANTANDER. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 149 Maandag 28 Juni 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De Spaansche revolutie De Catalaansche regeeringscrisis opgelost? SPAANSCH VRACHTSCHIP GETORPEDEERD. Rede van gouwleider Wagner. Het conflict met den aarts bisschop van Krakau. De malversaties te Vlissingen. Japansch-Russische grensincidenten. ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Alkmaar. 28 Juni. De staking in de Amerikaansche Staal industrie schijnt een onverwachte wending te nemen. Na de successen die Lewis in zijn strijd om de erkenning der Amerikaan sche vakvereenigingen in de automobiel industrie e.a. heeft weten te behalen, ziet het er op dit moment naar uit, dat het hoofd van het C. I. O. een nieuwe overwinning zal behalen. Mogen wij de berichten om trent de stakingsverloop te Younstown ge- looven dan blijkt hieruit wel duidelijk dat vele arbeiders er den brui aan geven en het heeft er alleszins den indruk van dat de staking min of meer gaat verloopen. De Youngstown Sheet an Tube bijvoor beeld verklaarde gisteren dat ruim 10000 man het werk hadden hervat. De stakings leiders dementeeren den beweringen even wel ten stelligste, doch het is wel zeker dat, indien de staking op den huidigen voet doorgaat Lewis C. S., ondanks zyn bewerin gen van het tegendeel, een eclatant echec tegemoet gaat. De Spaansche burgeroorlog, die overigens op zich zelf voor heden weinig nieuws biedt, heeft Mussolini, bij monde van de „Popoio d'Italia", tot een fel artikel, tegen de Engelsche- en Amerikaansche pers ge ïnspireerd. „Er bestaat in de wereld", zoo zeide hij, „én pers die leeft van leugens en er zich mede verrijkt van de leugen een handel te maken. Het is de anti-fascistische pers van alle landen en van alle schakeeringen. Na het logische besluit van Berlijn en Rome ontstond er een ware wedloop van verzon nen berichten. Men sprak van een Ita- liaanschDuitsche blokkade der Spaansche kusten, hetgeen onwaar is. Verder dat 15000 Italiaansche soldaten Malaga aan land zijn gegaan, eveneens onwaar. De Engelsche be richtgevers, die zoo in aantal toenemen in de havens, die zich in handen der rechtsche troepen bevinden, weten dat dit onwaar is. Zekere Amerikaansche correspondenten, die er behoefte aan hebben de Europeesche berichten zoo gepeperd mogelijk te maken, daar zij bestemd zyn voor een publiek, dat over het geheel genomen niets van Europa afweet zich niet om het lot van dat wereld deel bekommert, hebben een troepencon centratie verzonnen van 50000 manschap pen te Civita Vecchia, die gereed staan naar Spanje te vertrekken. Het is onwaar, het is door en door onwaar. Naast deze grove leugens zijn er ook kleinere, die echter niet minder valsch zijn, en waarin zich de Fransche pers onder scheidt, berichten die betrekking hebben op de as Berlijn—Rome, waarvan men alle be wegingen bespiedt in de vergeefsche hoop een verzwakking te ontdekken van de vol ledige solidariteit der beide landen De Europeesche crisis, aldus het artikel Na de inneming van Bilbao door Franco. Verklaring van den vertegenwoordiger der Baskische regeering, Ignacion de L.zaso, vertegenwoordiger der Baskische regeering te Londen, heeft Zaterdagmiddag de volgende verklaring ge publiceerd: „Hoewel Bilbao door het Baskische leger zonder bloedvergieten ontruimd is, en de Baskische regeering een voorbeeld van menschelijkheid heeft gegeven door alle krijgsgevangenen in vryheid te stellen, zijn inmiddels reeds ruim veertig buiten gewone rechtbanken ingesteld en heeft het „fascistische recht" reeds slachtoffers in de stad gemaakt, evenals dat vroeger gebeurd is in de provincie Guipuzcoa, waar ruim 1500 Basken, onder wie verschillende gees telijken, ter dood zijn gebracht. Generaal Franco heeft by decreet den Baskeh hun autonomie op belastinggebied ontnomen, een voorrecht, dat zij sinds eeuwen genoo- ten. Deze draconische maatregel is gevolgd op die waarby het gebruik van de Baski sche taal op zware straffen verboden is verklaard. Ik neem de democratische landen tot ge tuigen van deze welbewuste vernietiging der oudste democratie ter wereld. Het is een ramp, welke aantoont, waarom het Baski sche volk zich zoo hardnekkig tegen den overweldiger verzet heeft". Een speciale correspondent meldt: Een groote stroom van uitgewekenen komt naar Bilbao, hetgeen ernstige moei lijkheden met zich medebrengt ten aanzien van ravitailleering en huisvesting. De bevelvoering heeft een beroep gedaan op de organisaties achter het front om hulp te zenden voor deze vluchtelingen. Zaterdag hebben de opstandelingen zich meester gemaakt van de kruitfabriek te Magdalena de San Fuentes, ten noordwes ten van San Pedro de Galdames. Veel munitie en oorlogsmateriaal is buit gemaakt. De rechtsche troepen worden thans ge volgd door genietroepen, die tot taak heb ben de wegen en bruggen te herstellen, die de regeeringstroepen vernielen om hun verder zal definitief wórden opgelost, den terugtocht om den opmarsch der rechtschen dag waarop de laatste Baskische weerstand te vertragen eenmaal gebroken zijnde, generaal Franco het volle gewicht van zijn troepen naar het oentrale front kan overbrengen. De gebeur tenissen zullen versneld worden. De gordel van Madrid zal doorgebroken worden even als die van Bilbao. Spanje zal het graf van het bolsjewisme zijn. Vervolgens herinnert de schrijver er aan, dat deze overwinning ten deele de overwinning ten deele de over winning van Italië zal zijn, dat niet neu traal bleef, maar streed. Overigens schijnt het in Catalonië weer te broeien. De laatste dagen sijpelen be richten door, waaruit valt op te maken dat den laatsten tijd arrestaties hebben plaats Het stadje Valmageda, een industriecen trum, dat bovendien strategische waarde heeft doordat het een verkeersknooppunt vormt, schijnt thans het doel der rechtsche troepen te vormen. Het terrein is hier nog al heuvelachtig. Men verwacht, dat de op standelingen omsingelende bewegingen zul len maken. Opmarsch der opstandelingen in Biscaye duurt voort. In het officiëele communiqué van het rechtsche hoofdkwartier wordt o.a. mede gedeeld, dat de opmarsch in Biscaye voort gezet wordt, o.a. bezetten de rechtsche troepen den berg Somoguedo, de hoogten gevonden op grooten schaal. Dit laatste in van Ponton, Cabrerizas, la Alta, voorts het byzonder onder de leden van het P.O. Aranguren, Mendieta, Guenas, en la Cruz, U.M. (de partij van de Trotskisten). AUe terwijl zij nabij Mendieta over de rivier de leiders van deze partij schijnen gearresteerd te zijn, verder 300 leden en voornamelijk anti-fascisten die uit de concentratie en ge vangenissen in Duitschland en Italië zijn Cadagua zijn getrokken. Voorbereiding der evacuatie van de burgerbevolking van Santander. Verscheiden Britsche stoomschepen zijn ontsnapt en in Spanje deel uit maakt van te Salxtander aangekomen om er deel te een internationale commissie die samen- nernen aan jje evacuatie der burgerbevol- werkte met het P. O. U. M. j king. De arrestaties hebben plaats gevonden vertrek is nog niet vastgesteld, maar onder de beschuldiging van spionnage, maar, wej zjjn reeds aUe maatregelen genomen het lydt geen twijfel, dat het ware doel van om (je voedselvoorziening voor de passa- deze massa-arrestaties bestaat in de onder- gjers gedurende de reis te verzekeren, over drukking van de politieke tegenstanders van de communistische politiek onder de Spaansche arbeiders. Opmerkenswaard zijn voorts de berich ten, die over Companys binnenkomen; en waarin herhaaldelijk gewezen wordt op de mogelijkheid van een regeeringscrisis eenkomstig een afspraak tusschen de ge zagvoerders en de Baskische autoriteiten. Minister Espinosa gefusilleerd. In officiëele kringen wordt medegedeeld, dat de Baskische minister van gezondheid, die in handen van de troepen van Franco is gevallen door een noodlanding van zyn waarbij dit keer Companys het loodje zou vliegtuig, is gefusilleerd tezamen met de moeten leggen. Zaterdag is de generaliteits- raad bijeen geweest om besprekingen te houden over den internationalen toestand. Na afloop is een communiqué uitgegeven, waarin de raadsleden hun vertrouwen t.o.v. Companys uitspreken, en hem machtigen beide andere passagiers in zijn toestel. De Fransche piloot en mecanicien bevinden zich nog in gevangenschap. Men gelooft verder, dat een aantal dood vonnissen is geveld tegen Basken, die door de rechtschen te Pilbao gevangen zyn ge- op het geschikte oogenblik de beslissing te nomerrt Vluchtelingen uit de omgeving van nemen, die hij noodzakelijk zal achten. Bilbao hebben medegedeeld, dat zy lijken Dat er sprake is van een nieuwe kabinets- Van een veertiktal personen, die in het ge- crisis in Catalonië, staat, ook uit onze hui- heim terechtgesteld werden, hebben gezien, dige berichtgeving, wel vast, doch voor- Ook zouden de leden van de Spaansche loopig schijnt Companys nog vrij vast in 't plalanx in den nacht waarin zij Bilbao bin- zadel te zitten. I nendrongen, 23 personen hebben gedood. De kabinetscrisis in Catalonië President Companys heeft aan journalis ten medegedeeld, dat hy, na het vertrou wen, dat de generaliteitsraad van Catalonië Vrijdag in hem heeft uitgesproken, de mi- nisteriëele crisis officiëel voor geopend heeft verklaard. Deze maal, zoo zeide hij zal de crisis niet slechts in het volle licht, maar. ook zeer snel worden opgelost. Zon dagavond sprak Companys voor de radio. Zondag zet hij zijn besprekingen voort Heden denkt hij het nieuwe kabinet gereed te hebben. Companys heeft een radio-redevoering gericht tot het Catalaansche volk, waarin hij uiteenzette, dat de nieuwe Catalaanssche regeering een oorlogsregeering moet zyn met den oorlog als voornaamste doelstel ling. „Het oogenblik eischt een maximum aan offers, aldus Companys, en daarom zal ik aan mijn functie van president van Ca talonië die van president der regeering toe voegen". Van allen vroeg spr. discipline en eenheid van actie en op allen deed hij een beroep zich te mobiliseeren om de noodza kelijke versterkingswerken ten uitvoer te leggen en de productie in aUe takken van industrie te intensifieeren. De strijd aan het front voor Madrid. De opstandelingen hebben Zaterdagnacht en Zondagochtend hevige aanvallen onder nomen op Carabanchel en de regeerings troepen op Casa de Campo. Deze aanvaUen hadden ten doel de linies te rectificeeren. By Carabanchel hebben de opstandelin gen een mijn tot ontploffing gebracht voor de loopgraven der regeeringstroepen, dicht bij een huis, waarin zich naar c(p opstande lingen veronderstelden, troepen bevonden. Het gebouw was evenwel sinds eenigen tijd verlaten. Korten tijd na deze ontplof fing werd de strijd voortgezet. De regeeringstroepen ondernamen een tegenaanval, welke den geheelen nacht voortduurde. Het schijnt evenwel, dat deze gevechten geen resultaat hebben opgele verd. Bij Casa de Campo hebben de regeerings troepen een vrij hevigen druk uitgeoefend op de stellingen welke de vijand er bij de begraafplaats hebben ingericht. De regeeringstroepen hebben deze be langrijke stelling omsingeld. In de sectoren Jarama en ten zuiden van de Taag is een zekere activiteit merkbaar, evenals ten wes ten van Madrid. De- opstandelingen zijn, ondanks al hun pogingen er niet in ge slaagd de linies der regeeringstroepen te doorbreken. Regeeringsluchtmacht brengt vijand schade toe. Zaterdagmorgen hebben Franco's troepen opnieuw een aanval ondernomen op de stellingen der regeeringstroepen aan het front van de Jarama. Zij slaagden er echter niet in de verdedigingslinie te doorbreken. De troepenbeweging van Franco's man schappen, welke sinds eenige dagen valt waar te nemen in het noorden per provin cie Guadalajara, werd Zaterdagmorgen voortgezet. De luchtmacht der regeering ontdekte en vernielde een convooi vracht auto's beladen met troepen in de omgeving van Siguenza. Laag vliegende jachttoestel- len beschoten met succes de concentraties van den vijand. Het convooi, waarvan ver scheidene wagens ernstige schade opliepen, werd verstrooid. Spaansch vrachtschip getorpedeerd. Het vrachtschip der Spaansche regeering, „Cabo Carlos", dat van Alicante naar Va- lencia was uitgevaren met een lading voe dingsmiddelen aan boord, is op 26 Juni j.1. op 28 mijl van Alicante door een torpedo van een niet-geïdentificeerde duikboot tot zinken gebracht. Vijf leden van den uit 49 koppen bestaande bemanning verdronken. De andere 44, benevens een aan boord zijn de verpleegster, werden gered. Tienduizend vrijwilligers naar Spanje overgebracht. Lo Spaansche kanonneerboot „Eduarde Dato" heeft de laatste dagen ruim tiendui zend Mooren, legionnaires en andere vrij willigers naar Algeciras overgebracht. Zoo dra de troepen ontscheept waren, vertrok ken zij per trein naar Malaga of Cadiz. Hitier schenkt portret aan com mandant van „Deutschland". tii-ier heeft na de terugkeer van het pantserschip „Deutschland", den comman dant, kapitein ter zee Fanger, als erkenning voor het voorbeeldig optreden van de be manning, zyn portret met eigenhandig ge schreven opdracht toegezonden. De Duitsche kerkstrijd Gouwleider Wagner heeft gister te Fürstenfeldbruck in Oberbayero een rede gehouden over de verhouding tusschen kerk en staat. Deze rede werd door 13.000 personen aangehoord. De minister zeide o:a. met droefheid te moeten constateeren, dat op het oogenblik slechts een macht bestaat, welke zich hinderend in het leven van het volk merk baar maakt, n.1. de kerken. Spreker ver maande de kerken zich in het geheel te voegen en mede te werken aan de oplos sing van vraagstukken van dezen tijd. Het volk verlangt niet naar een „Kul- turkampf". Het is in den diep sten grond godsdienstig, doch het wil hierover niet strijden, doch leven in den geest van den almachtigen God. Spr. wees vervolgens op de valsche be richten over kerkvervolging. De staat helpt de kerken bij het innen van kerkelijke be lastingen, alleen in Beieren kregen de katholieke en protestantsche kerken in 1936 26 millioen mark aan kerkelijke be lasting, tien millioen meer dan in 1934, terwijl de kerken bovendien van 1933 tot nu toe van den Staat 140 millioen mark kregen. De salarissen van de geestelijkheid komen van den Staat. De aartsbisschop van München ontvangt jaarlijks 20.000 mark, de aartsbisschop van Bamberg 21.500 mark en de zes overige bisschoppen in Beieren ontvangen elk 14.500 marks 's jaars. De Luthersche bisschop ontvangt jaarlijks een salaris van 21.000 mark van den Staat. Wagner zeide, dat in de gegeven omstan digheden de Staat geen vrijwillige giften meer aan de kerken kan geven, indien de kerken hun houding niet wijzigen. Hij hoopte evenwel, dat de kerken tot bezin ning zullen komen en zullen terugkeeren tot de volksgemeenschap. De Hitlerjeugd en de kerk. De verhouding tusschen Hitlerjeugd en godsdienstige genootschappen is in twee nieuwe verordeningen van den ryksjeugd- leider geregeld. Een daarvan legt, daar zy de taak van de kerken of andere godsdien stige vereenigingen erkent, den organen der Hitlerjeugd de verplichting op, in bui tengewone gevallen voor bijzondere gods dienstige gebeurtenissen den leden op aan vraag verlof te verleenen. Het is den or ganen verboden, een dergelijk verzoek af te wijzen op confessioneele of godsdienstige gronden of al naar de confessie verschil lende te behandelen of den verzoeker in den dienst te benadeelen. Afwijzing kan slechts geschieden op grond van wet, ver ordening of om redenen van dienst of in terne discipline. De tweede verordening is een samenvat ting van alle verordeningen, die tot dus verre uitgevaardigd zijn ten aanzien van het vraagstuk van het dubbele lidmaat schap van Hitlerjeugd en confessioneele jeugdvereeniging. Ds. Niemöller preekt. Zondag hebben de evangelische predl kanten in de volle kerken de gebeurtenis' sen van de afgeloopen week besproken. Domine Niemöller zeide vanaf den preekstoel te Dahlem: „Woensdag j.1. zijn vijftien of twintig man van de geheime politie de Friedrich Wilhelmkerk binnen gedrongen en hebben hier acht leden van den kerkeraad, zes vrouwen en een man nelijke geloovige, gearresteerd. De preek stoel van de Sankt Annen Kirche staat leeg, aangezien domine Müller met 47 broeders en zusters is gearresteerd. Een protest-demonstratie. Met het bezoek van den koning van Roemenië aan Polen is Zaterdag het conflict tusschen den aartsbisschop van Krakau en de regeering wat op den politieken achtergrond geraakt. Toch publiceert de regeeringspers nog verontwaardigde resoluties van ver schillende regeeringsorganisaties. Tijdens een protest-bijeenkomst, die te Warschau werd gehouden, werd de inrich ting van het bureau van het katholieke dagblad „Maly Dziennik" vernield. De de monstranten begaven zich naar de nuntia tuur en uitten onwelwillende kreten je gens den aartsbisschop van Krakau. Van het Vaticaan wordt vernomen, dat de Poolsche zaakgelastigde stappen heeft ge daan bij den kardinaal-staatssecretaris. Het conservatieve regeeringsblad „Czas", dat stelling had genomen ten gunste van den aartsbisschop en gisteren in beslag werd genomen, mocht Zondag niet ver schijnen. Aartsbisschop ernstig ziek. De aartsbisschop van Krakau is ernstig ziek en zyn toestand is de laatste dagen ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUM MERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Voor het gerechtshof te 's Graven- hage stond de vorige week in hooger beroep terecht de 56-jarige P. G. L., oud-wethouder te Vlissingen. Wegens valschheid in geschrifte had de recht bank te Middelburg hem veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van 8 maanden met aftrek van voor arrest. Men zal zich herinneren, dat de oud-wethouder in zijn functie van penningmeester van het gewest Zee land van den Bijzonderen VrijwiUigen Landstorm verschillende leveranciers te Vlissingen en omliggende gemeen ten kwitanties in blanco had laten teekenen, welke kwitanties bij dan verder invulde en op deze wijze bij dragen aan de kas van den B. V. L. onttrok. Ook had hy leveranciers kwitanties voor gefingeerde uitgaven laten teekenen en zelf handteekenin- gen vervalscht. De procureur-generaal vroeg de vorige week bevestiging van het von nis van de rechtbank te Middelburg. Het Hof, heden arrest wijzend, be krachtigde het vonnis en veroordeelde den oud-wethouder tot een gevange nisstraf voor den tijd van 8 maanden met aftrek van voorarrest. nog verergerd. De geneesheeren hebben heden twee keer consult gehouden. Bladen verboden. Zaterdag is voor de tweede maal een démarche gedaan bij het vaticaan door den Poolschen zaakgelastigde in verband met het conflict tusschen de regeering en den aartsbisschop van Krakau, mgr. Sapieha. Het regeeringsblad „Czas" kon gisteren noch vandaag verschijnen. Men weet niet of de autoriteiten het verbod van dit orgaan zullen handhaven. Het blad „Odnowa", een weekblad van de groep onder leiding van oud-president Paderewski, generaal Halier en generaal Sikorski, is eveneens geschorst. Sovjet-Russische troepen hebben strategische punten in de Amoer bezet. Het Japansche agentschap Domei publiceert bijzonderheden over inci denten aan de grens tusschen Sovjet- Rusland en Mandsjoekwo, waaraan in Japansche legerkringen groote aandacht wordt geschonken. Volgens Domei zouden verscheidene van stra tegische beteekenis zijnde eilandjes in den rivier Amoer, ongeveer 150 K.M. ten zuidoosten van Blagowets- jenk door Sovjet-Russische troepen- afdeelingen bezet zijn. Op talrijke plaatsen is de rivier versperd door Sovjet-Russische kanonneerbooten. Het personeel van den aldaar gelegen Mandsjoerijschen vuurtoren is weggehaald en arbeiders der goudmijnen zijn gevan gen genomen. Alle scherpe protesten van Mandsjoekwo zouden onbeantwoord ge bleven zijn. Berichten in de bladen uit Hsinking melden, dat de Mandsjoerijsche autoritei ten met de diepste aandacht de ontwikke ling van het grensincident waarnemen. De Mandsjoerijsche autoriteiten nemen een krachtige houding aan met het doel de grenslijn te waarborgen door het opheffen van soortgelijke onwettige daden van den kant der Sowjets. Berichten uit Hsinking wijzen er op, dat de herhaaldheid en op- volgelykheid der onwettige handelingen een Sovjetcomplot vormen met het doel de openbare aandacht af te leiden van het binnenlandsche conflict.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1