GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR; Nieuw grensincident in het verre Oosten. r O ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 8 JULI 1937 Ernstige botsing tusschen Japansche en Chineesche troepen. o^vt O* >^o Lewis wil de zeelieden organiseeren. Groote droogte in Canada. Enorme schade aan den oogst aangebracht. Mevrouw Litwinof in ongenade. Nieuws in 't kort. Vanmorgen om half vijf zijn op 32 KM. ten Westen der stad hevige ge vechten uitgebroken tusschen Japansche en Chineesche troepen. Het gevecht eindigde om half tien, nadat de Japan ners de ommuurde stad nabij de Marco Polobrug hadden gebombardeerd, waar bij aan Chineesche zijde zoowel burgers als militairen werden gedood. Het geluid der geweren, mitrailleurs en kanonnen was te Peiping duidelijk hoor baar. Aanleiding tot het gevecht was een bot sing tusschen Japansche troepen, die nach telijke oefeningen hielden, en het Chinee sche garnizoen. De Japanners kregen ver sterking van de ambassadewacht. Het Japansche agentschap Domei meldt ©mtrent het gebeurde, dat het te Loegousjiau liggende 209e regiment van het 29e leger van Soeng Tsje Joean eensklaps het vuur opende op troepen van het Japansche gar nizoen. Direct toesnellende Japansche ver sterkingen, bestaande uit deelen van de Noord-Chineejche garnizoenen, werden op nieuw door de Chineesche afdeelingen be schoten. De gevechten hadden zich tegen Donder dagmorgen ook tot naby liggende plaatsen en de daar liggende Japansche en Chinee sche troepenafdeelingen uitgebreid. Te Loengwangsmiau werd van veldgeschut ge bruik gemaakt. Tot dusver zijn omtrent de verliezen der partijen nog geen berichten ontvangen. Domei beschouwt de botsingen als verre weg de ernstigste sedert den laatsten tijd. In politieke kringen wordt de toestand in verstand met de toenemende anti-Japansche Stemming in Noord-China en de onlangs door de Nanking-regeering genomen maat regelen om het zelfstandige bestuur van Peiping in grootere mate van de centrale regeering afhankelijk te doen zijn, als bui tengewoon ernstig beschouwd. Chineesche troepen geven zich over. Het Japansche ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt mede, dat de Chinee sche troepen de witte vlag hebben ge- beschen en zich hebben overgegeven. De Japansche troepen zijn begonnen hen te ontwapenen. De gevechten nog niet gestaakt. De om 10 uur afgekondigde wapenstilstand tusschen de Chineesche en de Japansche troepen, welke tot 12 uur zou duren, is om 1140 uur verbroken doordat het geschut, nadat de vredesonderhandelingen waren af gebroken, weder begon te vuren. Het vuren werd hervat in verband met het feit, dat geen gevolg werd gegeven aan het Japansche ultimatum, dat de Chineesche troepen zouden worden teruggetrokken. De Japansch-Chineesche besprekingen afgebroken. Ten aanzien van de te Yoean Ping, aan den spoorweg Peiping-Hankau, gevoerde Chineesch-Japansche onderhandelingen in zake de bijlegging van de bloedige botsing gijn zonder resultaat afgebroken. De strijd is hervat. De botsingen worden door Japansche zijde de ernstigste genoemd, welke 'ich !nds de gevechten in de provincie Jehol hebben voorgedaan. Uit Toeng Tsjau ter versterking ontboden Japansche troepen konden Peiping niet ce- reiken, daar de raad van Ho Pei-Sjahar be vel had gegeven den Tsjar.g Ying-poort 'e Sluiten. Naar te Peiping medegedeeld wordt, zou den de Chineesche verliezen bij de gevech ten ten westen der stad 200 dooden en ge wonden bedragen. Het aantal slachtoffers san Japansche zijde wordt op tien geschat, waaronder twee officieren. „Gevechten plaatselijk en normaal". Een woordvoerder van het leger heeft met betrekking tot de Chineesch-Japansche ge vechten ten westen van Peking verklaard, dat hier sprake is van een „zuiver plaatse lijk en normaal" incident. Hij voegde hier aan toe, dat het incident waarschijnlijk geen ernstige gevolgen zou hebben, doch dat het duidelijk is, dat alles afhangt van de hou ding der Chineezen, die er trouwens geen belang bij hebben, den toestand op de spits te drijven. Rapport der Chineesche militaire autoriteiten. De commissie voor militaire aangelegen heden der regeering te Nanking heeft van de Chineesche militaire autoriteiten een rapport ontvangen over de bloedige botsin gen m de noordelijke voorsteden van Pei- pmg. °lgens deze mededeelingen zouden de Ja pansche troepen Woensdagavond het vuur hebben geopend op Chineesche posten, die dit vuur beantwoordden. De commissie heeft, na kennisneming van het rapport, generaal Tsjang Tsji Tsjoeng, den commandant der bij deze gebeurtenissen betrokken Chineesche divisie, opgedragen alles in het werk te stellen om de incidenten zoo veel mogelijk te beperken. Verscheidene Japansche slachtoffers. Het Japansche hoofdkwartier te Peiping meldt, dat een Japansch officier is gevallen en dat verscheidene Japansche soldaten zijn gewond. Aan de eerste botsing, welke zich Woens dagavond heeft voorgedaan, kwam door toe doen van Chineesche en Japansche officie ren een voorloopig einde. De Japanners hebben vervolgens eenige honderden manschappen van hun gezant- schapswacht ter versterking gerequireerd, •+IO i, JEHOL \j MOEKDEK I&16M T5)EWGTC(JGtOL) L J TOEHjAJhUG Donderdagochtend tegen vier uur is het opnieuw tot een incident gekomen, waaruit het bloedige treffen ontstond. De Japanners hebben Ling Wane Miau en Loegou Sjiau bezet en de zich daar bevin dende Chineesche troepen ontwapend. Wang Ping is door Japansche troepen be schoten. Bij deze beschieting zijn meer dan 20 Chineesche soldaten gevallen, terwijl meer dan tien burgers werden gedood of gewond. De Chineesche troepen hebben zich ten slotte met hevige verliezen teruggetrok ken over de rivier Yoen Ting. De gevechten hebben zich voorgedaan in den hoek tus schen de spoorwegtrajecten Peiping-Han kau en Peiping-Tientsin. De onlusten nabij de stad zijn gisteravond begonnen, toen Japansche troepen, die ma noeuvres hielden geweervuur hoorden, dat, naar beweerd werd, afkomstig was van Chi neesche soldaten. De Japansche militaire autoriteiten eischten toestemming voor de Japansche troepen om Wangping bipnen te trekken, teneinde naar de schuldigen te zoe ken, welke eisch echter niet ingewilligd werd. Gevechten bij Peiping opnieuw gestaakt. De Japansch-Chineesche gevechten nabij de stad zijn opnieuw gestaakt. De vijande lijkheden duurden na de hervatting om 11.40 slechts enkele minuten. De onderhandelin gen worden voortgezet. JAPAN EISCHT STRENGE MAAT REGELEN. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard: Wij verwachten geen verwikkelingen naar aan leiding van het incident van gisteren, ten zij de Chineezen een agressieve houding aannemen, doch wij zullen zeker van de Chineesche autoriteiten verlangen, dat zij tegen hun troepen strenge maatregelen ne men. In overleg met de Chineesche autoriteiten 'e Peiping zijn Japansche en Chineesche ge delegeerden vertrokken om ter plaatse een onderzoek in te stellen'' verlaten hun woningen en boerderijen om zich noordwaarts te begeven. Volgens onof- ficieele ramingen zal de graanoogst in Sas- katchewan slechts 90 millioen bushels be dragen. De stakingen in Amerika. John Lewis heeft na een onderhoud met de vertegenwoordigers van 26 bonden van zeelieden aan de oost- en westkust aange kondigd, dat hij wil trachten meer dan driehonderd duizend man uit alle takken van het scheepvaartbedrijf te organiseeren in één nationalen bond, aangesloten bij de Committee Industrial Organisation. Zeventien gewonden bij stakings onlusten. Bij de opening van een fabriek te Alsoa in Tennessee, welke tengevolge van staking zeven weken gesloten was gebleven, zijn stakers en politie slaags geraakt. Vijftien stakers en twee politiemannen werden door revolverkogels gewond. De stakers wilden het openen van de fabriek beletten. ONTPLOFFING IN BELGISCHE MUNITIEFABRIEK. In de munitiefabriek van de Fabrique Nationale te Saint Michel bij Brugge is bij een hevige ontploffing een arbeider gedood en zijn twee ernstig gewond. Het schijnt dat het ongeluk is ontstaan doordat de bakken, waarin de slaghoedjes worden geworpen, niet met water waren gevuld. De gloeiende hitte in het zuidelijke deel van Saskatchewan, waar tempera turen heerschen van 100 tot 110 graden, heeft groote schade aan de tarweoogst toegebracht. Men is van meening, dat de oogst ten zuiden van een lijn getrok ken van Lloyd-minister, ten Noorden van Saskatoon, tot Melville, welk ge bied de grootste graanoppervlakte van Saskatchewan beslaat, geheel vernield is. De toestanden zijn sinds de droogte van 1931 niet zoo erg geweest, Geheele gezinnen Bij Stal in en daarom bij haar man. De „Kurjer Warszawski" meldt, dat mevrouw Litwinof wegens haar critiek op het jongste optreden van Stalin naar Swerdlowsk is verbannen. Litwinof heeft nu zijn betrekkingen met zijn vrouw verbroken en een brief aan Stalin gezonden, waarin hij het gedrag van zijn vrouw principieel afkeurt en Stalin zijn aanhankelijkheid betuigt. Buit. Kort. MOHAMEDAANSCHE BEROERING IN SINKIANG. Te Sjanghai doen geruchten de ronde over Mohamedaansche onlusten in de Chineesche grensprovincie SInkiang, welke begin Juli aanleiding zouden hebben gege ven tot het sluiten van de grens naar Kan- soe. Een vertegenwoordiger van den pacifi catiecommissaris van Sinkiang, Sjen Sji Tsai, heeft tegenover een vertegenwoor diger van het Nankingsche orgaan „Sjoen Pau" een verklaring afgelegd over het ge beurde. Volgens deze verklaringen is de Mohamedaansche commandant van de zes de Sinkiangdivisie, Omapoeti, in April jJ. in opstand gekomen tegen de militaire lei ding van de provincie, die Russische mili taire adviseurs zou hebben aangesteld. Omapoeti trok zich onder den druk der provinciale troepen terug naar de Indische grens, waar hij nieuwe wapenen en geld middelen kreeg. Bij een poging om terug te keeren werden zijn strijdkrachten in Juni verscheidene malen ernstig verslagen, tot de provinciale troepen eind Juni door een beslissende overwinning den opstand definitief konden onderdrukken en de rust konden herstellen. Het telefoon- en post verkeer met Oeroemtsji, de hoofdstad van Sinkiang, is echter nog niet hersteld. HET CONFLICT MET MGR. SAPIEHA. De bisschop zou schuld willen bekennen. De pers deelt mede, dat twee afgezanten van den aartsbisschop van Krakau op weg zouden zijn naar Jurata aan de Poolsche kust, waar op het oogenblik de president van de republiek vertoeft. Zij zouden een brief van mgr. Sapieha aan den president brengen, waarin de bisschop zijn veront schuldigingen aanbiedt, dat hij zonder toe stemming het stoffelijk overschot van maar schalk Pilsoedski heeft overgebracht. DE AANSLAG OP SALAZAR. Nieuwe arrestaties. Er bestaan ernstige vermoedens, dat de aanstichter van den aanslag op Salazar een Spanjaard zou kunnen zijn. In dit verband herinnert men er aan, dat een spiornage- organisatie in October j.L is ontdekt. De le den slaagden er in te vluchten, maar bleven in contact met Portugeesche agitatoren. Verschillende leiders van clandestiene or ganisaties zijn gearresteerd. Dader van aanslag op Salazar nog niet gevonden. De berichten over de - arrestatie van den dader van den aanslag op den Portugee- schen minister-president, Salazar, stemmen niet met de feiten overeen. De Portugeesche staatspolitie is wel tot talrijke arrestaties overgegaan, maar heeft den dader tot dus ver nog niet kunnen grijpen. Hevig onweer boven Beieren. Tijdens een zwaar onweer boven de streek van regen in de Beiersche „Ostmark" is de bliksem in een houthakkersbedrijf ge slagen benevens in een hut, waar 14 personen voor het noodweer waren gaan schuilen. Drie personen werden door den bliksem gedood. Hevig onweer boven Silezië. - Tijdens een hevig onweer is de bliksem geslagen in een weverij te Alexanderdorf (Duitsch- land) waardoor de fabriek in brand vloog; 120 wagons geweven stoffen gingen in de vlammen op. De schade wordt op drie millioen zloty geraamd. Noodlottig gedrang. - In de nabijheid van Marrakesj in het zuiden van Marokko is bij een uitdeeling van levensmiddelen aan behoeftigen zulk een gedrang ont staan, dat drie vrouwen en twee kinderen, die onder den voet waren geloopen, om het leven kwamen. Twee dooden bij vliegtuigongeluk. - Gisteren zijn een Amerikaansche jachtvlieg tuig der marine en een waarnemingstoestel met elkaar in botsing gekomen. Beide ma chines geraakten in brand en stortten neer. Twee marinevliegers vonden hierbij den dood. Aardtrillingen op Cuba. - Gisteren zijn te Santiago en omgeving krachtige aardtril lingen gevoeld, waardoor onder de bevol king een paniek ontstond. Persoonlijke on gelukken kwamen echter niet voor, en even min werd eenige materieele schade aange richt. Geringe oogstverwachtingen. - Volgens berichten in de Poolsche bladen zal de op brengst van den oogst dit jaar, naar het zich laat aanzien, vijf tot acht proc. gerin ger zijn dan verleden jaar. „Express Poranny" eischt gebruikmaking van betere landbouwwerktuigen en aan brenging van betere arbeidsmethoden. De gestadige toeneming der bevolking dient van een stijging der productie van land- bouwvoortbrengselen gepaard gaan. Nationaal-socialisten gearresteerd. - Gisteravond zijn 25 nationaal-socialisten, die een geheime vergadering hielden in het hotel „Wien" te Weenen, gearresteerd. De raad vergaderde heden ten 2 ure onder voorzitterschap van den burge meester jhr. mr. van Kinschot. De heer Vogelaar was helaas nog steeds om gezondheidsredenen afwezig. Afwezig was voorts de heer Bulens. De notulen werden conform vastgesteld. Ingekomen zijn: a. Een brief dd. 2 Juni 1937, nr. 33, van Gedeputeerde Staten dezer provicie, ten geleide van een afschrift van een uittrek sel uit het Koninklijk besluit van 19 Mei 1937, nr. 14, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 18 Maart 1937, nr. 27, tot vaststelling eener verordening tot wijziging der verordening op het heffen van een vergunningsrecht en van een ver lof srecht. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een brief dd. 16 Juni 1937, nr. 134, van hetzelfde college, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 29 October 1936, nr. 12, tot wijziging der ge meentebegrooting voor 1936. Als voren. c. Een brief dd. 16 Juni 1937, nr. 200 van hetzelfde college, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van Juni 1937, nr. 3, tot verkoop van een perceel bouwterrein gelegen aan de Rem brandtstraat aan den heer J. Glas te Heiloo. Als voren. d. Verslagen van het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen der Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten, van de opneming van kas en boeken op 19, 21 en 31 Mei en 15 Juni jJ., van het Reinigingsbedrijf, het Woningbedrijf, den gemeenteontvanger en het Plantsoenbe drijf. Als voren. e. Een brief dd. 6 Juni 1937, van den heer P. A. Fransen, berichtende zijne be noeming tot lid der Commissie van toe zicht op de gemeentelijke arbeidsbeurs, tevens commissie van toezicht op het ge meentelijk bureau voor sociale zaken, aan te nemen. Als voren*. f. Een adres dd. 15 Juni 1937, van den heer J. F. M. Endel, alhier, beroep instel lende tegen het besluit van 13 Mei 1937, houdende weigering van de door belang hebbende gevraagde vergunning tot het bouwen van een kantoortje achter de huis kamer van het perceel Langestraat nr. 61 Aangezien dit beroep niet is ingesteld binnen den bij artikel 25 der Bouwveror* dening der gemeente Alkmaar gestelden termijn van één maand, werd adressant in zijn beroep niet-ontvankelijk verklaard g. Een brief dd. 17 Juni 1937, van Theodoor Gilissen te Amsterdam, mede- deelende, dat de uitgifte van de 2e lee ning 1937 ad 4.130.000.is geslaagd. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een brief dd. 30 Juni 1937, van den heer Mr. Dr. R. Bromberg, verzoekende hem onitslag te verleenen als curator van het Murmellius Gymnasium, met ingang van 1 September 1937. Het gevraagde ontslag werd eervol verleend, onder dankbetuiging voor de in deze functie aan de gemeente bewezen diensten. L a. Een adres d.d. 3 Juli 1937 van het Be stuur der Vereeniging „Alkmaarsche Frö belschool", met betrekking tot het in bijlage nr. 74 opgenomen voorstel tot vaststelling eener nieuwe regeling voor het verleenen van subsidie aan bijzondere scholen voor* voorbereidend lager onderwijs en Te behandelen, bij het betreffende punt der agenda. b. adressen d.d. 5 en 7 Juli 1937 van de Besturen van het NederL Onderwijzers Ge nootschap en van de afdeeling Alkmaar van den Bond van Nederl. Onderwijzers, met het onder a gemelde adres zijn instemming be tuigende. Als voren. j. Een brief d.d. 6 Juli j.1., van het lid van den raad C. Venneker, verzoekende in de eerstvolgende raadsvergadering aan den Burgemeester vragen te mogen stellen om trent de sportdemonstratie van Turnlust op Zondag 27 Juni j.1. De voorzitter sprak zijn bevreem ding er over uit, dat de vragen tot den burgemeester werden gericht inplaats van tot het college, lat voltallig en éénstem mig de vergunning had verleend. De heer Venneker was van meening dat de burgemeester de vergunning had verleend, maar richtte nu zijn vragen tot het college. Aan het einde der agenda zal daartoe gelegenheid worden gegeven, k. Een brief d.d. 6 Juli 1937 van de N.V. Noordhollandsche Levensverzekering Mij. van 1891, met betrekking tot het in bijlage nr. 96 opgenomen voorstel inzake de posrtia der kaasdragers. Gesteld in handen var. B. en W. Huurverlaging. Opvoorstel van den wethouder Bon- s e m a, werd besloten een perceel, ver huurd voor 100 voor ten hoogsten 5 jaar voor 75 te verhuren. Commissie nazien rekening. Tot leden van de commissie belast met het nazien van de rekening werden be noemd mej. Nierop en de heeren* Vogelaar, Sietsma, Venneker en Govers. De heer Bulens kwam ter vergadering. Benoeming Directeur Handelsschool. De voordracht luidt: de heer G. A. M. Snijders, leeraar aan het R. Kath. Lyceum en tijdelijk leer aar aan de Handelsschool alhier; 2. de heer J. F. Admiraal, leeraar aan de Handelsschool en de Handelsavond school te Amersfoort; 3. de heer Th. de Groot, leeraar aan het Rotterdamsch Lyceum en de Handels avondscholen „Mercurius" te Rotter dam. in besloten te mogen Mr. De Groot verzocht zitting daarover een vraag stellen. De voorzitter had daartegen geen bezwaar en stelde dit punt uit tot het eind van de agenda. Verhuring grond te Oudorp. Voorgesteld wordt om de te Oudorp aan gekochte perceelen voor den daar te maken verbindingsweg, tijdelijk te ver» huren. Conform besloten. Wijziging vastrechttarief voor electriHteft, Voorgesteld wordt de bepaling, dat woningen, die voor het vastrechttarief voor electriciteit in aanmerking willen komen, minstens een oppervlakte van 70 M2. mod& ten hebben, te laten vervallen. Conform besloten. Vergoeding voor boventaftige leerkrachten. Voorgesteld wordt aan de besturen va® de bijzondere scholen de wettelijke ve0> goeding voor boventallige leerkrachten tdtt te kennen. Als voren. De omslag-percentages voor diensten en leveringen door het bedrijf van gemeentewerken. Voorgesteld wordt het 1 Maart genomen besluit te wijzigen, omdat Ged. Staten cte berekening, zooals die ini de motie van Mn Leesberg werd aangegeven, in strijd adi» ten met een K. B. en te bepalen, dat voor- of nadeelige saldi van de exploitatiereke ningen van het bedrijf ten bate erf tan laste van de gemeenterekening ran hel betreffende dienstjaar worden gebracht. Als voren. Verkoop grond. Voorgesteld wordt aan den heer J. Glas te Heiloo, 901 M2. grond aan de Rem brand tstraat te verkoopen voor 6760.— De heer Raat vroeg toezicht op hd£ bouwen van winkels. De heer Grondsma vroeg voor hoe veel grond er verkocht is. Weth. Klaver zeide, dat de cijfers in de verslagen zijn opgenomen. De raads leden kunnen er kennis van nemen. De heer Grondsma beoogde ook de burgerij daarmede bekend, te maken. De heer Govers verzocht irn den vol genden raad opgave van den verkochten grond in de laatste 25 jaar. De heer Grondsma had den indrtó dat er wel veel verkocht is en dat mag w«l eens bekend worden. Weth. Klaver bevestigde dit en zeide dat de vestiging van winkels in irtew*£ wijken voortdurend wordt bekeken. In bepaalde wijken willen de bewoners gaaiy ne winkels en wij zouden te ver gaan mat te bepalen dat geen gronden voor winkelt worden uitgegeven. Ook kon niet worden tegengegaan dat men een als woonhuis gebouwd perceel als winkel exploiteert. De heer Raat was tevreden met dit antwoord. De heer v. d. V a 11 was niet tevreden. Er komen z. i. te veel winkels. En op dft terrein behooren zeker geen winkels te komen. Spr. vroeg een onderzoek naar dp nering in verschillende wijken. Ook in het z.g. buvgemeesterskwartic-r verrijzen te veel winkels. Ordening zal hier, in het be lang van den middenstand, noodig zijn. Weth. Klaver: Misschien gaat hef met de nieuwe vestigingswet beter. Tot nog toe was ingrijpen niet mogelijk. Conform het voorstel werd besloten. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1336. Voorgesteld wordt de gemeentebegroo ting voor den dienst 193r te wijzigen, Mej. Nierop vroeg hoe het mogelijk was dat op schoolboeken nog 690 was overgehouden. De heer Venneker vroeg hoe het mogelijk was dat de post voor de West- Friesche Kanalenplannen met 4300 was overschreden. Weth. Slingerland antwoordde dat de 600 door zuinig beheer bespaard wa ren. Aan het cijfer 4300 is niets te ver anderen, omdat meer werk is uitgevoerde De heer Grondsma: Dat is zonde voor het geld. De heer Govers: Dat is zeker. Mej. Nierop: Alle scholen klagen over slechte boeken en beter was het dat betere waren aangeschaft. Mr. De Groot oordeelde, dat de kin deren de dupe worden van deze bezuini ging op de leermiddelen. Het onderwij©- belang vordert, dat de leerlingen behoor lijke leermiddelen ontvangen. Den voorzitter was wel bekend, dat boekjes zijn aangevraagd, die niet ver strekt zijn. Als er een overschot is, zou spr. dit onjuist vinden. Het systeem moet niet worden „opmaken". Conform het voorstel werd hierop be sloten. Slooping twee perceelen aan de Molenbuurt. Voorgesteld wordt de aan de gemeente in eigendom toebehoorende perceelen nos. 6 en 7 te sloopen. De heer v. D r u n e n merkte op dat ar een paar oude menschen in zitten. Spr. was voor afbraak van de leege woning en wilde die direct slcopen. De voorzitter zeide dat dit niet gaat, omdat de woningen aan elkander hangen. B. en W. willen daarom een ter mijn voor ontruiming. De heer v. D r u n e n bleef afbraak van de eene woning direct noodig oordeelen. De heer Govers drong op spoedige slooping van beide aan. De voorzitter zal hiermede reke ning houden. Conform het voorstel werd besloten.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9