DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Opnieuw ontbrandt de strijd. No. 162 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Dinsdag 13 Juli 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Weinig nieuws van de fronten. De gevolgen van het Fransche besluit. De niet-inmengingskwest;e. De spanning in hei Verre Oosten Van een ontspanning in het conflict nog geen spoor. Japan zou een groote trorpen macht samentrekken. De Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst. De kweekeling met akte. Belgie's minister van justitie gaat heen. Van Zeeland biedt het ontslag van het geheele kabinet aan. De koning weigert het ontslag van het geheele kabinet te aanvaarden ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 13 Juli. Wapenstilstand volgt op gevechten en om gekeerd en zooals de zaak er momenteel uit ziet is er even veel kans op oorlog als op vrede in China. Het woord oorlog wordt te genwoordig nogal eens gebruikt en de drei ging hiervan is den laatsten tijd bij herha ling voelbaar geweest, doch hoe dreigend ook, om een zeer begrijpelijke reden schij nen de regeeringen, die een wat sterk impe rialistisch georiënteerde politiek voeren, er tenslotte toch nog van terug te schrikken, die enorme verantwoording, welke het woord oorlog inhoudt, op zich te nemen. Maar desondanks blijft het nieuwe Chi- neesch-Japansche perikel zeer ernstig, te meer daar beide partijen al het mogelijke doen haar tegenstander te overtuigen hoe vastberaden men eigenlijk ditmaal wel is. Met dat al staat China er weer niet zoo heel erg best voor. Moest vorige keeren een Japansch-Chineesch conflict, door een groot gebrek aan materiaal, in het nadeel van het laatstgenoemde land beslecht worden, dit maal lijkt het er veel op, dat het eenzelfde kant uit zal gaan, wanneer het tenminste tot een openlijk treffen zou komen. Het Chi- neesche 29ste leger is bij lange na niet be hoorlijk uitgerust voor oorlogvoering. Het beschikt niet over militaire vliegtui gen of tanks, terwijl de artilleristische uit rusting en de verbindingsafdeeling ver ouderd zijn. Ook de uitrusting van den trein en den geneeskundigen dienst zijn onvol doende. De troepen van de centrale Chineesche re geering, welke eenigszins modern zijn toege rust bevinden zich op 200 tot 500 K.M. af stand van de plaatsen van het gevecht in noord-Honan en Sjansi, met Peiping verbon den door een spoorweg met geringe capaci teit. Het transport van deze troepen naar het gevechtsterrein is eerst pas begonnen. Zoodat China al direct begint met een be langrijken slag op achter te zijn bij het zoo modern uitgeruste Japansche leger. Intusschen blijft de hoop op het behoud van den vrede berusten bij het antwoord op de vraag of Nanking aan Noord-China zal willen toestaan weer een plaatselijke over eenkomst aan te gaan van een strekking zoo als Japan die eischt. En Japan gaat voorloopig door met het zenden van versterkingen naar China en deze transporten geschieden alle met inacht- name van de grootste geheimzinnigheid. Het gevaar, dat „het incident van Noord- China", zooals het te Tokio wordt aangeduid een prestige-kwestie wordt, is acuut. En wanneer het dat eenmaal is, wordt de kans op een minnelijke schikking gering. Japan zou dan, wanneer het in een minnelijke re geling zijn wenschen niet bevredigd zag, een moreele nederlaag tegen China lijden. En men is te Tokio van meening, dat dit mede met het oog op den toestand in Mand- sjoekwo niet mogelijk is. Trouwens, het feit, dat men te Tokio reeds de noodzakelijkheid overweegt de Japan sche inwoners in Noord-China te evac.ee- ren om zich beter va militair geweld te kunnen bedienen, wijst er wel op, dat de wil een minneliike schikking te treffen daar niet zoo diep zit. De Spaansche burgeroorlog Radio Requetes dringt op zuive ring aan. Radio Requetes, dat in de uitzendingen der afgeloopen dagen reeds herhaaldelijk op zuivering achter het front aangedron gen had, omschreef dit als volgt: Laat ons niet te goed zijn, laat ons niet zooveel bewijzen van medelijden geven met hen. die wreed waren, die toonden geen hart te bezitten, die geen medelijden had den met onze vrouwen, onze vaders, onze kinderen. Onder onze vrienden moet men onze vijanden zoeken, die geen tijd hadden te vertrekken en nog niet aan de opper vlakte zijn gekomen. Wij vragen om de noodzakelijke zuiveringen voor het gemeen- schappelij welzijn en het heil van het va derland. De adjudant'van generaal Pozas heeft aan de pers medegedeeld, dat de rechtsche troepen bij Teruel aanzienlijke versterkin gen hebb enontvangen van troepen van het vreemdelingenlegioen en Marokkanen. Toch konden de regeeringstroepen de stellingen, welke zij verloren hadden hernemen. In Albarraneuen worden thans straatgevech ten geleverd. Het groote hoofdkwartier van de troepen van Franco heeft medegedeeld dat de recht sche troepen aan het front voor Madrid alle aanvallen hebben afgeslagen. De verliezen van de regeeringstroepen zijn aanzienlijk. Ook in Aragon hebben de rechtschen alle aanvallen van den tegenstander terugge slagen. De luchtmacht van Franco heeft aan het front hij Madrid acht jachtvliegtuigen van de regeering en vijf bombardementstoestel len neergeschoten. Mededeelingen van regeeringszijde. De verdedigingsraad van Madrid heeft medegedeeld dat aan het centrale front de rechtschen wanhopige pogingen hebben ge daan om Villa Nueva de Pardillo te her nemen. Rond deze plaats is den geheelen dag verwoed gevochten. De regeeringstroe pen brachten den tegenstander aanzienlijke verliezen toe. Het ministerie van landsverdediging heeft medegedeeld, dat hedenochtend de kruiser der rechtschen „Canarias" zich meester wilde maken van het petroleum-tankschip „Campillo" opweg van Carthagena naar Valencia. De beide torpedojagers, welke de „Campillo" vergezelden, openden het vuur op den kruiser en deze koos het hazenpad. Zonder verdere incidenten kwam het tank schip te Valencia aan. Verder is een klein zeegevecht geleverd voor Cuellera, de vloot der regeering leed hierbij geen verliezen. Dertien toestellen der rechtschen neergeschoten. Naar wordt medegedeeld, heeft de lucht macht der regeering gisteren dertien toe stellen van Franco neergeschoten. Aan de zijde der regeering gingen drie vliegtuigen verloren. Geruchten omtrent de „Hunter". Minister Eden heeft in het lagerhuis medegedeeld, dat de Britsche regeering geen geloof hecht aan de beweringen der Spaansche opstandelingen, volgens welke het Britsche oorlogsschip „Hunter" in de Spaansche territoriale wateren door een mijn zou zijn beschadigd. Eden voegde hier aan toe, dat geen nieuwe briefwisseling tus- schen de Britsche regeering en het bewind van Franco is gevoerd. Het deelnemen van de Italiaansche luchtmacht aan den opstand in Spanje. De „Corriera Della Sera" publiceert een reeks artikelen over het deelnemen van de Italiaansche luchtmacht aan den opstand in Spanje. In Juli 1936 was Franco niet in staat zijn troepen uit Marokko naar Anda- lusie te brengen. Hij bestelde hierop jacht en bombardementsvliegtuigen in Italië en een deel van dit materiaal ontving hij ein de Juli, hetgeen hem in staat stelde op 6 Aug. vierduizend Marokkanen over te bren gen. 20 Aug. vormde hij het eerste escadrille Italiaansche jachtvliegtuigen. De „Popoio dTtalia" publiceert een aan tal foto's van in Spanje gesneuvelde Ita lianen. Onder deze foto's is een van ser geant Majo Vacco Zannoni, die 14 April 1937 naar Spanje is vertrokken. Het Fransche besluit over de opheffing der controle. Op de vraag of het Fransche besluit ten aanzien van het toezicht in de Pyreneeën de volledige goedkeuring der Britsche re geering had, heeft Eden in het lagerhuis geantwoord, dat Plymouth reeds uiteen gezet heeft, dat de houding van Frankrijk naar de meeninigen der regeering redelijk is, gezien het gebeurde aan de Portugee sche grens. Bovendien, aldus Eden, blijft de Pyreneeëngrens besloten. Frankrijk schorst slechts den waarnemers toegekende faci liteiten. Ik ben van meeninig, dat de Fran sche regeering het recht had dezelfde maatregelen te nemen als de Portugeesche. Lord Plymouth, voorzitter van de com missie voo:r de nietyinmenging, heeft gis termiddag op het Foreigh Office den Fran- schen ambassadeur Corbin ontvangen. Deze overhandigde hem de mededeeling, waarin de Fransche regeering kennis geeft van het reeds aangekondigde besluit, dat zij met ingang van Dinsdag den internationalen ambtenaren van het controlestelsel der Londensche commissie niet langer de facili teiten kan toestaan, die zij tot nu toe ge noten. Gistermorgen en gistermiddag is hei rustig geweest by Peking en Wang Ping, doch gisteravond om tien uur is de stryö opnieuw begonnen. Naar hadden de Japansche militaire autoritei ten gisteren te Tientsin met de provin ciale Chineesche autoriteiten wederom een overeenkomst van wapenstilstand gesloten, welke tegemoet kwam aan de Japansche eischen, doch ook bepaalde, dat de Japansche troepen wederom op Fengtai teruggetrokken zouden worden, maar de waarde van deze overeenkomst, is zooals te verwachten viel, zeer be trekkelijk gebleken. Hoezeer het China ernst te in deze kwestie blijkt uit de nota, welke de Chineesche minister van buitenlandsche zaken de Japansche regeering heeft laten geworden, in welke nota hij zegt, dat geen overeen komst inzake het huidige geschil in Noord-China mogelijk is, dan na goed keuring van Nanking. Hiermede geeft de Chineesche regee ring dus te verstaan, dat er, gelijk na het eerste incident van Donderdag het geval was, thans geen sprake kan zijn van een plaatselijke regeling tusschen de militaire leiders en de plaatselijke Noord-Chineesche autoriteiten. De kwes tie zal thans tusschen Tokio en Nanking geregeld moeten worden. Tegelijk met dit bericht komen verdere geruchten over opmarcheerende Chineesche troepen naar de grenzen van Hopei. Ja pansche waarnemers meenen dat aan dezen opmarsch 158.000 man centrale troepen deel nemen en dat verder nog 60.000 man Chi neesche troepen langs den Loenghai spoor weg zijn geconcentreerd. De nieuwe Japan sche opperbevelhebber generaal Katsoeki is gisteren te Hsingkiüg aangekomen. Vandaar gaat hij naar Tientsin, waar hij zich in ver binding zal stellen met de leiders van het Kwantoeng leger, Intusschen blijven Japansche kringen aan dringen op een vriendschappelijke regeling. De overeenkomst, die gisteren te Tientsin is gesloten, maar niet van kracht is gewor den, duidt daar eveneens op, doch het is zeer de vraag in hoeverre deze houding niet bepaald wordt door het feit, dat Japan nog niet voldoende troepen heeft kunnen aan- het schijnt, I voeren- De troepen, die van Moekden naar Tientsin gezonden zijn, zijn daar inmiddels aangekomen. Ook zijn daar treinen met Ja- pansch oorlogmateriaal aangekomen, o.a. 28 vliegtuigen waarbij een aantal bombarde mentsvliegtuigen. Gisteren zijn boven Wang Ping en Peking voor het eerst sedert het uitbreken van vijandelijkheden op Donder dag Japansche militaire toestellen versche nen. Te Nanking en te Sjanghai bewaart men thans het stilzwijgen over de bewegingen van de Chineesche troepen. De V.S. en de strijd in China. De Japansche ambassadeur heeft den staatssecretaris Huil de ontwikkeling van den toestand in Noord-China uiteengezet. Vervolgens verklaarde hij aan de pers, dat hij geen voorstellen tot bemiddeling heeft besproken. Ook zeide hij, dat zijn land de gevaren tot een minimum tracht te beper ken. De toestand in het Verre Oosten blijft Amerikaansche politieke kringen bezig hou den, toch acht men de toepassing van de wet op neutraliteit ten aanzien van China en Japan nog niet dreigend. Men verwacht, dat president Roosevelt, die alleen te beslis sen heeft of de staat van oorlog bestaat, met groote voorzichtigheid zal handelen. Het gebied bij de Marco Polobrug. De Japansche militaire kringen te Peking houden staande, dat de autoriteiten van Hopei en Tsjahar de Japansche eischen heb ben ingewilligd. Deze eischen hadden be trekking op: 1. de terugtrekking der Chineesche troe pen uit het gebied van de Marco Polobrug, 2. verontschuldigingen voor de incidenten, 3. bestraffing van de voor de incidenten verantwoordelijke personen, 4. ten uitvoer legging van verdedigings maatregelen tegen het communisme en 5. onderdrukking der anti-Japar.sche agita tie. In Chineesche kringen acht men deze lezing onwaarschijnlijk op grond van de stemming bij het 29ste leger. In Chineesche legerkringen wordt zelfs verklaard, dat een dergelijke overeenkomst slechts geteekend kan zijn door personen die geen officieele opdracht hebben gehad of hoogverraderlij ke bedoelingen hebben gehad. Gewapend conflict tusschen Japan en China zou ernstig slag voor vrede beteekenen. De Japansche ambassadeur en de Chinee sche legatieraad hebben gisteren beiden een bezoek gebracht aan het Amerikaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken in ver band met de gebeurtenissen in het Noorden van China. Hierbij was men van oordeel, dat een gewapend conflict tusschen Japan en China, naar de meening der Amerikaan sche regeering, een ernstigen slag beteekent voor den wereldvrede en het wereldherstel. Concentratie van Japansche troepen en materiaal. Men verklaart in gezaghebbende kringen, dat de Japansche regeering besloten zou hebben tot een militair optreden van groot formaat in Noord-China, waaraan verschei dene legerdivisies, welke daartoe 6peciaal uit Japan worden gezonden, zouden deel nemen. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat het Japan's streven is een eind te maken aan de toenemende beïnvloeding van Noord-China door de regeering van Nan king, teneinde met dit gebied, na het van het overige China te hebben afgezonderd, tot een „economische samenwerking" te ge raken, welke de Japansche belangen zal dienen. Inzake den strijd wordt gemeld, dat de Japansche troepen alle stations tusschen Sjanghaikwan en Tientsin hebben bezet, teneinde den doortocht te vergemakkelijken der versterkingen van het Kwantoeng-leger, waarvan hedenmorgen 3.000 man door Sjan haikwan zijn getrokken. Geleidelijk kwa men zij in den middag te Tientsin aan, met een groote hoeveelheid materiaal, voorafge gaan door een geblindeerden trein. Boven dien zijn 28 Japansche jacht- en bombarde mentsvliegtuigen in Tientsin neergestreken. „Inmenging" in Noord-Chineesche aangelegenheden. De Chineesche autoriteiten laten in Sja- pei, een wijk van Sjanghai, barricades van zakken zand oprichten, vooral rondom het Noorderstation. Ter vergemakkelijking van de Chineesche troepenbewegingen zou het verkeer van goederentrein beperkt of zelfs geheel geschorst zijn. Naar aanleiding van de mededeeling van het ministerie van bui tenlandsche zaken ten aanzien van over eenkomsten met de plaatselijke autoriteiten gesloten, heeft de Japansche ambassade een ernstig waarschuwing doen hooren tegen inmenging in een regionale regeling betref fende een plaatselijke aangelegenheid". Hevige gevechten bij Peking. Inzake den strijd welke hedenmorgen bij de spoorbrug even ten Zuiden van Peking is ontbrand, wordt nader gemeld, dat de eer ste botsing ontstond, toen 500 Japansche soldaten met gevechtswagens en geblindeer de auto's op den spoorweg PekingFengtai Chineesche troepen ontmoetten. Het daarop ontstane gevecht breidde zich uit tot bij de spoorbrug, welke in de nabijheid van de Zuiderpoort is gelegen. Uit alle stadswijken snelden de Chineesche troepen toen om de poortwachten te versterken. Het verkeer in het Zuidelijk deel der stad is gestagneerd. De bevolking blyft thuis. De situatie verscherpt? in Noord-China Het Japansche .hoofdkwartier te Tientsin meldt, dat de toestand in Noord-China ver scherpt is door het jongste optreden der Chineesche troepen. De Japanners hebben achttien dood en en veertig gewonden ver loren. Volgens de opvatting der Japanners is daarmede de gisteren gesloten overeenkomst eenzijdig door de Chineezen geschonden. De pers meldt uit Peiping, dat zeven Japanners zijn gearresteerd. Generaal Katsoeki, de nieuwe opperbevelhebber der troepen in Noord-China, zal zich via Hsinking naar Tientsin begeven om er ruggespraak te voe ren met den opperbevelhebber van het Kwantoengleger. Officieele mededeeling. Officieel wordt medegedeeld: Bij de van 6 tot 10 dezer gehouden Duitsch- Oostenrijksche besprekingen op grond van het verdrag van 11 Juli 1936 wer den ook de kwesties der wederzijdsche persbetrekkingen breedvoerig bespro ken. Bij deze besprekingen was de gedachte, dat juist de houding van de pers in de beide landen voor de ontwikkeling der betrek kingen tusschen de beide staten van de grootste beteekenis is. Toonaangevend dien overeenkomstig werd in den loop van de in vriendschappely ken geest gehouden bespre- Het Schoolblad heeft uitgerekend, dat op de gezamenlijke Nederlandsehe scholen 3736 kweekelingen met akte werkzaam zijn, zoodat naast elke acht leerkrachten één kweekeling zelfstan dig voor een klas staat. prin- kingen de in achtneming van zekere cipes noodzakelijk genoemd. Tegen aanstootgevende berichten. Voortaan zullen in den berichtendienst in de pers geen berichten meer ongecensureerd worden gepubliceerd, welke in het andere land aanstoot zouden kunnen geven en een polemiek zouden kunnen ontketenen, ter wijl ook geen berichten zullen worden overgenomen uit bladen, persagentschap pen van welke bekend is, dat zy het andere land niet gunstig gezind zijn. Voorts zullen de berichtgeving en de ar- tikelendienst zich op loyale wijze ook bezig houden met positieve prestaties in de beide landen en zich niet meer uitsluitend in nega tieve richting bewegen. In verband met de besprekingen over den politieken toestand heeft de Belgi sche minister van justitie, Delaveleye, van Zeeland zijn ontslag aangeboden. De minister-president heeft zich zijn antwoord voorbehouden. Hedenochtend ministerraad. Na afloop der nieuwe besprekingen, welke minister-president van Zeeland heeft ge voerd op het hoofdbureau van de liberale partij, is een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de minister-presi dent kennis heeft genomen van de voor waarden, waarop de liberale partij haar medewerking aan de regeering zou kunnen voortzetten. De liberalen hebben aangegeven welke punten van het regeeringsprogram zij ge preciseerd zouden wenschen te zien, met name de kwestie der verdediging van de belangen van den geheelen middenstand en de onmogelijkheid van iederen vorm van staatsbeheer of corporatie. Zij gaven ook de grondlijnen aan, waarop een liberale vertegenwoordiging in de re geering zou moeten worden geregeld. Er werd overeengekomen, dat al deze kwesties zouden moeten worden bestudeerd en gere geld vóór de Kamers in October weer bij eenkomen. Deze regeling zou er op bere kend moeten zyn de meerderheid van de nationale parlementaire unie te handhaven. Het communiqué vermeldt nog, dat het besluit van de Delaveleye direct af te tre den als onherroepelijk moet worden be schouwd. De leden der regeering zullen hedenoch tend bijeenkomen. Na afloop van deze ver gadering zal minister-president van Zee land een verklaring afleggen. In den loop van den morgen heeft minister-president van Zeeland den ko ning het ontslag van zyn kabinet aan geboden. De koning gaf van Zeeland te kennen, dat hij onder de huidige omstan digheden dit ontslag niet kon aanvaar den. Delaveleye zal dus de eenige minister zijn, die vervangen wordt. SCHUSCHNIGG SPREEKT TOT DE PERS. Bondskanselier Schuschnigg heeft gister op een receptie van de buitenlandsche pers- vereeniging verklaard, dat het nieuwe regiem in Oostenrijk de democratie en het parlementarisme niet wil onderdrukken, doch deze wil aanpassen aam den nieuwen tijd. Hy zeide verder, dat de arbeidersklasse in Oostenrijk gaarne deelneemt aan de ver kiezingen volgens het corporatief stelsel en dat deze verkiezingen zoo spoedig mogelijk zullen worden gehouden. KARDINAAL PACELLI TE PARIJS TERUGGEKEERD. Na de plechtigheid te Liseieux is kardinaal Pacelli gistermiddag naar Parijs terugge keerd. Hy zat aan bij een diendiner, dat werd aangeboden door kardinaal Verdie*. Kardinaal Baudrillart, mgr. Valeri, de pau selijke nuntius en talrijke prelaten zaten mede aan, evenals generaal de Castelnay voorzitter van de katholieke federatie.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1