Het eerste lustrum van Westerlicht. -ijoooü 2 -IjeöüiF P-ueooü i. ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 13 JULI 1937 rs 13 Werkloosheid blijft inkrimpen. Vorige maand bracht nieuwe vermindering. M Huize Westerlicht in den Hout viert Don derdag a.s. zijn vijfden verjaardag en men za' zeker n*et kunnen beweren, dat het voor een vijfjarigen kleuter niet goed uit de kluiten is gewassen. De tijd gaat snel en wij kunnen ons niet meer voorstellen hoe de Hout er ter plaatse uitzag voor dit buitengewoon fraaie en in de omgeving passende tehuis daar ge bouwd werd. Men vindt in ons land weinig dergelijke tehuizen, die zoo mooi zijn ge legen en Huize Westerlicht met zijn prach- tigen bloementuin en vijver is dan ook een bezienswaardigheid voor de bezoekers van onze gemeente geworden. Het is meer dan een bezienswaardigheid. Het is een woning voor driehonderd ouderen en jongeren, een huishouden, waaraan de bakker, de slager, de kruidenier en nog zeer vele aftdere middenstanders een goeden klant hebben en het kan daarom slechts tot voldoening stemmen, dat de keuze van de plaats van vestiging destijds op Alkmaar is gevallen. Er waren hier vóór tot den bouw van Westerlicht werd besloten reeds vele ja ren plannen om iets dergelijks in het leven te roepen. Ouden van dagen konden hier al leen nog maar, wat de niet-katholieken be treft, in de Diaconie worden opgenomen en het is natuurlijk geenszins een verwijt aan deze instelling als wij hier constateeren, dat velen dit niet de ideale verblijfplaats von den om er hun laatste levensjaren op hun lauweren te rusten. Er was behoefte aan een tehuis van een andere sfeer en van een an der cachet, er moest een woning komen voor ouden van dagen, ook voor hen, die in staat en bereid waren daarvoor te betalen en het is destijds de classis Alkmaar van de Ned. Herv. Kerk geweest, waarvan het initiatief tot den bouw is uitgegaan. Westerlicht is opgericht door de classicale afdeeling van de Federatie van Diaconieën der Ned. Herv. Kerk. De classis Alkmaar omvat 52 diaconieën en 35 daarvan zijn bij de Ver. Westerlicht aangesloten. Vbn deze diaconieën is de bouw uitgegaan en hoewel dus de stichting min of meer een kerkelijk cachet heeft, is Westerlicht een tehuis geworden voor menschen van alle standen en komen uit geheel ons land zoo vele aan vragen binnen, dat alle kamers tot dusver bezet zijn geworden. Dat er nog steeds meer aanvragen dan beschikbare plaatsen zijn, wijst er al op, dat het verblijf hier ten zeerste geroemd wordt. Huize Westerlicht heeft in den lande een goeden naam gekregen en het eerste lustrum zal dan ook niet onopgemerkt voorbij mo gen gaan. Het bestuur. Toen de Vereeniging Westerlicht tot stand kwam en na enkele jaren van plannen ma ken en van bouwen dit fraaie tehuis werd geopend, was de heer P. van der Esch voor zitter van de classis Alkmaar en hij werd het ook van deze stichting, terwijl de heer F. W. Roderwijn van den aanvang als secre taris optrad. Mede-oprichters weren de hee- ren P. Vrije Jr. te Bergen, G. Rutsen te Nieuwe Niedorp, S. Akkerman te Heiloo en later de heer P. Kikkert, thans burgemeester van Beemster. Ook de heer Nobel, die thans bewoner is, heeft als bestuurslid veel voor Westerlicht gedaan. Na het aftreden van den heer Van den Bsch trad Ds. Rooker als voorzitter op en het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heeren E. J. van Leersum te Winkel, G. J. Lovink te Anna Paulowna, P. Vrije, C. Rut sen, S. Akkerman, Ds. F. W. J. van den Kie- boom te Bergen, J. Dokter te Alkmaar, J. Poech te Stompetoren, D. Saai Czn. archi tect-bouwer en adviseerend lid en de heer Roderwijn als secretaris. Directeur is van den aanvang af de heer C. J. Maarts ge weest, die met zijn echtgenoote alles in het werk stelt om alle leden van dit groote huisgezin, in dankbaarheid voor het gebo- dene, in vrede en vriendschap te doen samenleven. Toen het gebouw in 1932 werd geopend, Was het reeds spoedig geheel bezet door een 160-tal gasten en een 20-tal leden van het inwonend personeel, maar al gauw bleek het ie klein en moesten er plannen voor een belangrijken uitbouw gemaakt worden. Daarmee ging weer een 100.000 voor bouw en een 75.000 voor verdere inrichting ge paard thans staat men bij den bouw nog debet voor een bedrag van pl.m. S 540.000, maar bij de stichting was er al spoedig een ebligatieleening van f 500.000 volteekend en ook bij den uitbouw heeft men geen moeite gehad het benoodigde bedrag bijeen te krij gen, omdat toen reeds met zekerheid kon ge legd worden, dat de exploitatie loonend zou »ijn. In 1935 is het gebouw vergroot geworden »et een verlenging van den Westelijken vleugel met niet minder dan 48 meter, welke «ven hoog als het bestaande gebouw werd opgetrokken en waarin 81 kamers voor gas ten werden gemaakt, alsmede 26 kamers voor de leden van het personeel en waarbij de nieuwbouw werd afgesloten door een zaal van 10 bij 20 Meter voor het houden van godsdienstoefeningen, het geven van ge- vor- avondjes, enz., waarbij Ds. Bloemhoff woonlijk als leider optreedt. Op dit oogenblik telt het vergroote Wes terlicht niet minder dan 241 betalende gas ten, die met 60 dames verpleegsters, diensters enz. van het inwonend personeel een huishouden van 300 personen men. Een rustig samenwonen. Al zijn de meeste leden van dit huishou den bejaarde en vaak zeer bejaarde men schen, die den leeftijd gepasseerd zijn waar op men elkaar om alle kleinigheden in de haren kan vliegen, toch heeft men natuur lijk bij ouderen met vele stemmingen en vele gevoeligheden rekening te houden. Daarbij komt, dat een instelling als Huize Westerlicht gasten van zeer verschillende financieele draagkracht en van verschillen den stand heeft. Er zijn pensionnaires, die door de Diaconie of door Maatschappelijk Hulpbetoon werden uitbesteed waarbij dan op den minimum pensionprijs 550) een bedrag van 100 reductie wordt gege ven er zijn er, die zelf hun 550 betalen en er zijn er ook, die natuurlijk heel wat meer aan hun huisvesting ten koste kunnen leggen. De pension prijzen loopen voor echtparen van 1000 tot 2400 en voor éénlingen om dat leelijke woord nu maar eens te ge bruiken van 550 tot 1800 per jaar. Het verschil tusschen deze prijzen zit niet in de bediening of in het eten, maar in de keuze van kamers, overeenkomende met een meer of minder fraaie ligging enz. Voor de laagste prijAn kan natuurlijk alleen een zit-slaap- kamer op de bovenverdieping worden gege ven, de andere gasten hebben meestal een zit- en een slaapkamer en uiteraard zijn de laagst en best gelegen vertrekken de duur ste. Vrijheid, gelijkheid en broederschap. Overigens en dit is het eigenaardige van een dergelijke instelling hebben alle gasten gelijke rechten en gelijke plichten. Hier is vrijheid, gelijkheid en broederschap voor allen, hier is nu eigenlijk de ideaal staat zij het dan een miniatuur staatje waarin alle standen gelijke rechten hebben. Of men boven op een zit-slaapkamer woont of beneden achter een breede ruit zit met het uitzicht over den vijver, men krijgt pre cies hetzelfde eten en precies dezelfde be diening behalve, dat de allerhoogste dat wil in dit geval zeggen de allerbovendste bewoners hun maaltijden gezamenlijk gebruiken. Alle anderen tenzij zij d-t niet verkiezen eten op hun kamers en zij zijn in Wester licht dus eigenlijk in pension. De meisjes verzorgen hun vertrekken zij houden alles schoon, zij dekken de tafels en nemen weer af en wie in Westerlicht woont, heeft dus eigenlijk niets anders te doen dan voor het raam te gaan zitten en naar buiten te kij ken. Is het mooi weer, dan kan hij of zij gaan wandelen en is het slecht veer, dan kan men binnenshuis een courantje of een boek lezen. Heeft men zin in een partijtje biljart, een spelletje dam of een partijtje schaak, welnu, er is een groote „speelzaal" waar hiervoor gelegenheid wordt gegeven. Er is een bil jartclub en een dam- en schaakclub en wie bridgen wil kan in een gebouw als dit al licht nog drie partners vinden, die mee wil len spelen. Wil men niet op eigen kamer blijven, dan gaat men naar de leeszaal, of schoon hiervan weinig gebruik wordt ge maakt, omdat men lectuur op alle kamers kan krijgen. Wie de deur van Westerlicht als bewoner ingaat, behoeft niet alle hoop op afwisseling te laten varen. Wij spraken hierboven al van de zaal voor de zoogenaamde avondjes en wie die zaal gezien heeft, kan niet anders zeggen dan dat er in dit gebouw een ideale zij het dan wat kleine concert- en ge hoorzaal is gevestigd. Hier staan een 200-tal gemakkelijke rieten fauteuiltjes in breede rijen voor een podium waarop zich een orgel en een pas aangekochte vleugel bevinden Er is een spreekgestoelte en het hier ge sprokene kan door de microfoon beluisterd worden door gasten, die liever op hun kamers willen blijven. Godsdienst en leeftijd. Op ui December j.1. waren er 241 inwo ners, 84 mannen en 157 vrouwen, waaronder 32 echtparen en vier maal twee vrouwen ge zamenlijk. Hiervan behoorden 208 tot de Ned Herv. Kerk, 17 waren Doopsgezind, 12 Luthersch, 2 Remonstrantsch en 2 Gerefor meerd, zoódat men ziet dat er in dit tehuis dat uiteraard niet voor Katholieken be stemd is ruimte voor diverse godsdien stige opvattingen is gelaten. Wie veronderstelt, dat men hier alleen met zeer bejaarde bewoners te doen heeft, vergist zich. Immers, de jongste is 46 jaar het licht van de levenszon komt voor hem eigenlijk nog meer uit het Zuiden dan uit het Westen er is er een van 49 jaar, een van 53 om dan maar een sprong naar de hoogere leeftijden te maken - zijn er elt gasten van 80 jaar, vier van 81, tien van 82. één van 83, zeven van 84, twee van 85, twee van 86, één van 87, twee van 86 en één van 91. De gemiddelde leeftijd is 72 jaar en 2 maanden, zoodat, over het algemeen, toch wel van een tehuis voor ouden van dagen kan worden gesproken. Wie nagaat, dat er het vorig jaar 30 be woners overleden zijn, komt tot de conclu sie, dat het sterftecijfer dank zij waar schijnlijk de goede verzorging niet be paald hoog is te noemen. Het vorige jaar is in het tehuis het eerste huwelijk gevierd en man en vrouw die beiden in de duurste afdeeling woonden en zich dus overal zouden kunnen vestigen bleken met de goede zorgen van Westerlicht zoo ingenomen, dat zij na hun huwelijk als een gelukkig echtpaar onder de goede zor gen van den heer en mevrouw Maats zijn gebleven. Zieken behoeven het tehuis Met te verlaten. Het groote verschil tusschen een tehuis als dit en zoovele andere is wel hierin ge legen, dat Westerlicht een eigen ziekenaf- deeling heeft, zoodat men er van verzekerd kan zijn, dat men bij ziekte tenzij na tuurlijk voor een operatie het tehuis niet behoeft te verlaten. Een hoofdzusters en een twaalftal ver pleegsters wijden hier op een mannen- en een vrouwenafdeeling hun goede zorgen aan de patiënten. Dokter Schröder, die zich hier zeer vele vrienden en vriendinnen heeft verworven, was tot in 1936 de medische vraagbaak, die aan al deze bejaarden zijn goede zorgen wijdde en hij is opgevolgd door dokter Steensma, die, door in de voetsporen van zijn voorganger te treden, de kortste en beste weg volgt om zich de vriendschap van alle leden van den huize Westerlicht te ver zekeren. In het afgeloopen jaar heeft Westerlicht den grond van het voormalige hotel Brit- tanië aangekocht tesamen met een wo ningmaatschappij om er voor zorg te kunnen dragen, dat de zieken, die in den Oostenlijken vleugel wonen, een onbelem merd uitzicht zullen houden. Wat dat be treft hebben de Oostelijken veel voor op de Westerlingen, die in den nieuwen vleugel nog altijd tegen het hooge struikgewas van den Hout kijken en het zou van „Plant soenen" een alleraardigst Kerstcadeautje kunnen zijn, als men in het najaar hier eens duchtig aan het snoeien gaat, zoodat de be woners van den Westelijken vleugel aan panorama niet zoo hopeloos tekort komen bij degenen die zoo gelukkig waren de ka mers aan de voorzijde te kunnen betrekken. Keukengeheimen Wie onder geleide van een goeden gids zooals de heer Rooderwijn dat voor ons was een tocht door de gangen en zalen van dit gebouw onderneemt, komt allereerst in de keukenafdeeling, welke in het sousterrain is gelegen. Men is hier eigenlijk onder den grond, maar kijkt door ramen, die juist boven de oppervlakte van Moeder Aarde zijn gelegen, zoodat het daglicht hier nog aan alle kanten kan toetreden. De bezoeker ziet hier de reusachtige for nuizen met kolen en gas gestookt, waarop de maaltijden worden klaargemaakt en de chef-kok die den pollepel als scepter over een personeel van negen man zwaait was bij ons bezoek juist bezig 300 chocoladepud dinkjes te fabriceerei.. De toeschouwers denkt onwillekeurig aan de voedselvoorziening op een groot stoom schip en daar bleek toevallig, dat de kok in dezelfde positie op de Marnix van Sint Aldegonde gewerkt had. Hij weet dus wat het zeggen wil, dat er alle dagen pre cies op tijd tot in alle onderdeelen verzorgde maaltijden voor honderden gasten moeten zijn. Trouwens, alles wat de techniek van dezen tijd heeft uitgevonden om zijn werk te vergemakkelijken bordenwaschma- chine, aardappelschilmachine enz. is hier aanwezig. Het eten in Westerlicht wordt door allen geroemd en de man, die zoo be scheiden onder den grond werkt, mag in dit artikel nog wel eens lezen, dat zijn culinaire scheppingen ten zeerste gewaardeerd wor den. Een verzorgd gebouw. trekken van de hoofdzuster en andere in- wonenden, de zaal voor de zusters, die voor het vrouwelijke personeel en de Chapelle Ardente, een bijzonder intiem en in toon gehouden zaaltje waar de godsdienstige plechtigheid vóór de begrafenis kan plaats vinden. Men bewondert den prachtigen en onderhouden tuin, de breede balcons erkers, die de bewoners en het per- leel lucht en licht geven, men waar- fleert m het algemeen de keurige meubels, 'de glimmende vloeren, de zorg waarmede gebouw tot in alle onderdeelen onderhou den wordt en men begrijpt, hoe Huize Wes terlicht een Alkmaarsche instelling is ge- worden, waar men uit alle deelen van ons land verzoeken om plaatsing krijgt, omdat jmen er prijs op stelt juiet hier te worden 'opgenomen. De feestpiannen Donderdag, op den vijfden verjaardag, krijgen alle bewoners een feestdiner. Er zal des morgens tusschen elf en twaalf gelegenheid zijn, het bestuur te complimen teeren en om half twee zal er in de hall van het gebouw een eenvoudige gedenksteen onthuld worden. Daarna gaat men kalm het tweede lustrumfeest tegemoet en alle bewoners hoe oud zij ook zijn mogen hopen van harte, dat zij ook dan het feest weer zullen meevieren. ^Ruui&iilcuuL Van den rondgang is weinig meer te vertellen, omdat wij de meest markante bijzonderheden van het gebouw al in den loop van deze beschrijving genoemd heb ben. Men komt langs lange gangen op alle af- deelingen, langs ruime en prettige door de bewoners gemeubileerde kamers, men vindt op de zit-slaapkamers opklapbedden, die overdag in een soort boekenkastje wor den omgetooverd, men treft in de leeszaal een welvoorziene bibiotheek aan, waaraan een der bewoners, de heer Smeding, zijn zeer gewaardeerde zorgen heeft gewijd, men ziet hygiënische ziekenzalen voor mannen en voor vrouwen, logeerkamers, een fraaie be stuurskamer, een ketelkamer voor de warm watervoorziening het water voor de toi letten pompt men zelf uit den grond men ziet de smaakvolle woning van den direc teur, de naar eigen inzicht gemeubelde ver De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week van 21 tot en met 26 Juni 1937 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 462.769 personen (de landarbei ders met 75.143 leden zijn hier niet begre pen). Van deze 462.769 verzekerden was ln ge noemde week 22,8 geheel werkloos (in de vorige verslagweek, 7 tot en met 12 Juni 1937 was dit percentage 23,4 Het werkloosheidspercentage voor geheel- werkloozen was in de tweede verslagweek van de maand Juni in de laatste jaren als volgt: 1934 23,1 1935 27,0 1936 28,9 1937 22,8 De verbetering in den algemeenen toe stand, die van Augustus 1936 af (toen de zomerwerkloosheid hoog was) valt te con stateeren, had in het laatste gedeelte van 1936 tot gevolg, dat de werkloosheid van October af kleiner was dan in het voorafge gane jaar. In het eerste kwartaal 1937 was zij lager dan in het eerste kwartaal van de jaren 1936, 1935 en 1933, doch nog hooger dan in het eerste kwartaal 1934, toen een tijde lijke opleving werd waargenomen. In het tweede kwartaal 1937 daalde zij echter niet alleen beneden die van het overeenkomstige kwartaal van 1934, doch zelfs beneden het peil van 1932. Zij was derhalve op het einde van Juni 1937 minder dan op het overeen komstig tijdstip van alle vijf voorafgaande jaren. Bij 1054 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 26 Juni 1937 in totaal 1.327.592 werkzoekenden ingeschreven, om der wie 310.108 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 310.996 werkloos, onder wie 298.362 mannen. Aan het cultureel werk voor werkloozen namen eind Maart 1937 deel: a. cursussen 34.468, b. werkobjecten (gemiddeld) 2095; c. centrale werkplaatsen 2389 en d. kampen voor jeugdige werkloozen 2007 personen. PRINS BERNHARD NAAR DUITSCHLAND. Prins Bern hard zal vandaag voor een verblijf van 8 dagen naar slot Recken- walde vertrekken teneinde een bezoek te brengen aan zijn moeder, prinses Armgard. Prinses Juliana komt vandaag voor eenige dagen op den Ruigenhoek. VAN EEN PAARD GEVALLEN. Slachtoffer gedeeltelijk verlamd. Gisteren is een zoon van den landbouwer Menting te Hengelo (G.) van zijn paard ge vallen, doordat het dier op hol sloeg. Tenge volge van den val werd de ruggegraat van den jongeman zoo ernstig gekwetst, dat zijn onderste ledenmaten geheel zijn verlamd. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Zutphen overgebracht. SARKANI MET ERWTEN NAAR SPANJE. Geen Nederlandsch maar Mexicaanseh convooi gevraagd en verkregen. Nadat aan de werf het aangroeisel van eenige maanden stil liggen in de Middel- landsche zee van den bodem is verwijderd, is de Sarkani weer gaan laden. Maandag avond vertrok het schip met een lading erwten van Rotterdam naar.... Spanje. Het zijn geen Nederlandsche peulvruchten maar Mexicaansche. In Spanje verschijnen nog dagelijks boonen en erwten op tafel, een ge woonten die wij lang ontwend zijn. Zelfs in oorlogstijd is de Spanjaard er blijkbaar niet toe te bewegen onze peulvruchten te veror beren. Hij wordt nu van Mexicaansche erwten voorzien, die hem, zooals de lading in kwes tie, niet altijd rechtstreeks bereiken. Neder landsche peulvruchten zijn in Spanje niet in noemenswaardigen omvang te slijten. Dezelfde kapitein en voor een groot deel dezelfde bemanning brengen het schip naar de plaats van bestemming. Voor de Sarkani is in den Haag convooi aangevraagd en verkregen. VERLICHTINGSINSTALLATIE IN VOLKENBONDSPALEIS. Opdracht aan Philips. Naar wij vernemen, is de uitvoering van het groote project der verlichting van het Volkei.bondspaleis te Gcneve opgedragen aan de Philips-fabrieken te Eindhoven. Het betreft hier een zeer uitgebreide installatie, zoowel in de vergaderzaal van de Assemblee, welke 3000 personen kan bevatten, als in de groote feestzaal en de galerijen er om heen, waarbij zeer hooge eischen worden gesteld aan den aestheti- schen. aanblik en de lichttechnische op stelling der meer dan 4000 lichtpunten, die een gezamenlijk vermogen van ca. 200 kw. hebben. Het aanvaarde project, ontwerp van het Philips-lichtadviesbureau, is een installa tie, waarbij van den beganen grond af niet één lamp zichtbaar is, de geheele verlich ting is indirect, alle lichtpunten zijn opge steld achter lijsten en in wandkloven. Zoo worden b.v. de marmeren paneelen, die de negen enorme vensters van de feestzaal omgeven, elk afzonderlijk door rijen lam pen beschenen, welke onzichtbaar opge steld zijn achter bronzen lijsten. Ten dienste van filmjournaals en pers opnamen is een permanente installatie ge plaatst, die bestaat uit eenige batterijen van zoeklichten met ee.i vermogen van ruim 60 kw. Deze zoeklichten kunnen met een enkele handbeweging in werking ge steld en op elk gewenscht punt van de vergaderzaal gericht worden. VOOR SPANJE GERONSELD? Twee Wormerveersche jongelui verdwenen. Dezer dagen zijn uit Wormerveer met on bekende bestemming vertrokken twee jon gemannen resp. 23 en 22 jaar oud. Uit een brief dien een der jongens aan een kennis had gezonden en uit enkele uitlatingen, meent men te moeten opmaken, dat beiden naar Spanje reizen om daar in Spaanschen staats- of krijgsdienst te gaan. Beide jon gens hadden werk. De politie onderzoekt, wie de tussclienper- soon is, wie de jongens voor deze onderne ming heeft opgewekt, wat wettelijk straf baar is. De geronselden zelf, als zijnde meerder- ;arig, zullen niet zoo gemakkelijk zijn terug te vinden. IN DE PERS. Mr. Oud en de kabinetsformatie. De gewezen minister Oud heeft in „De Vryz. Democraat' tegenover mr. Wendelaar zijn rede in Leeuwarden tijdens de kabinets formatie verdedigd. Wij lezen daarin onder meer: Haar onmiddellijke aanleiding vond zij (de rede) in wat in het bijzonder in de roomsch-katholieke pers werd geschreven. Daar sprak men zich uit voor een rechtsch kabinet, waarin desnoods een enkele vrij zinnig democraat en een enkele liberaal als „vakministers" zouden mogen worden op genomen. Het was mij gebleken dat dit niet maar persuitingen waren zonder meer, doch dat in zekere kringen, bij de kabinetsfor matie betrokken, dezelfde gedachte leefde. Ik achtte het nu noodzakelijk, dat men goed zou weten, dat op een dergelijken grondslag van de vrijzinnig-democraten geen medewerking zou zijn te verkrijgen. Er mocht en dit in de eerste plaats in het belang der formatie zelf op dit punt geenerlei onzekerheid bestaan. Wij mochten niet de kans loopen, dat later zou worden gezegd, dat men ons op dit punt niet had begrepen. Het moest voorts zoo gezegd wor den, dat het aan de aandacht van niemand, die op de een of andere wijze bij de for matie was of zou kunnen worden betrokken, zou ontsnappen. Waarom neemt de heer Wendelaar mij nu deze duidelijke uitspraak kwalijk? Ik zou daarmede de totstandkoming van een kabi net op breede basis hebben belemmerd. Gelooft men dit nu in ernst? Wie werkelijk een kabinet op breede basis voorstond, be hoefde zich van mijn woorden niets aan te trekken. Tegen hem waren zy immers niet gericht. En was er in die woorden iets on redelijks? Zoo er één was, die getoond had samenwerking op breede basis op prijs te stellen, was ik het geweest. Vier jaar lang had ik er naar gestreefd samen te werken met collega's van andere beginselen. Nooit was ik in gebreke gebleven bij moeilijk heden naar een oplossing te zoeken, waar door de samenwerking, die ik in 's lands be lang achtte, bewaard bleef. Heel wat opoffe ringen heb ik mij daarvoor getroost. Men denke, om één voorbeeld te noemen, nog maar eens aan de moeilijkheden op het stuk van het onderwijs in December 1935. Er was toen zeker eer aanleiding voor de klacht van te groote toegevendheid onzerzijds dan voor een klacht over gebrek aan goeden wil tot samenwerking. De vrijzinnig-demo craten in beide Kamers hebben al gaven zij natuurlijk hun recht op critiek niet prijs die politiek loyaal gesteund. Maar juist daarom mochten wij er aan spraak op maken, dat men ons als vol waardige medewerkers zou blijven erken nen. Zou men meenen het zonder ons te kunnen doen, we zouden 't betreuren, om dat wij de samenwerking ook in de naaste toekomst achtten in 's lands belang, maar men zou het kunnen doen. Wat het getal betrof, was men ook zonder ons sterk ge noeg. Men had echter niet het recht van ons te verlangen, dat wij een andere positie zouden innemen dan die, welke wij vier jaren lang hadden bezeten. Wij wenschten geen ministers van den tweeden rang te zijn. Wij zijn maar een kleine groep, doch onze politieke eer is niet minder dan die van groepen, die het in getalssterkte van ons winnen. Dit en niets anders heb ik in Leeuwarden uitgesproken. Het was een eer lijke en duidelijke waarschuwing, waarmede ieder, die werkelijk de breede basis wilde, zijn voordeel kon doen. De Nieuwe Rotter- damsche Courant heeft Leeuwarden een „hartekreet" genoemd. Ik heb tegen die qua- lificatie geen bezwaar. Maar het was een „hartekreet" van iemand, die niets liever wilde dan dat de kabinetscrisis de oplossing zou verkrijgen, die hij het meest in over eenstemming achtte met de belangen van ons volk.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1