DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ernstige verscherping van het conflict. No. 166 nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 17 Juli 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Ontploffing in benzinetanks. De spanning in hei Verre Oosten Chineesche troepen rukken de provincie liopei binnen, Een waarschuwing van Huil. De spanning toegenomen. v JEHOL r' 'v /\SOEIJOEAM^ tOUGjAUfe f ci ®-v lot/IK,a VAM-WEI JOeUGSl&U SlftMGJAWt. HOE Pt FtUbTbt •muów Tsjecho Slowaaksche regeering treedt af. Een ernstig spoorweg ongeluk in Indië. Nieuws in 't kort. £8 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon- en F eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 17 JulL De „up and dwons" in het Chineesch Japansche conflict behooren nog niet tot het verleden. Gisteren konden we den toestand nog betrekkelijk rustig noemen, doch blij kens de berichtgeving van heden dreigt het conflict zich steeds scherper toe te spitsen, dit alles ondanks het feit dat de onderhan delingen te Tientsin nog steeds voortgang vinden, doch het gaat zoo langzaam, dat hiervan weinig profijt verwacht moet wor den. Het schijnt, dat Japan in Noord-China nog in de minderheid is wat zijn legersterkte betreft en dit zal dan ook voorloopig wel de oorzaak zijn, dat het conflict niet tot een gewapende uitbarsting komt, ten minste als China niet begint, want daar begint het thans aardig op te lijken. Ondanks ernstige Japansche waarschuwingen n.1. en tegen de loopende onderhandelingen in, zijn de Chi- neesche troepen de provincie Hopei binnen gerukt. Het bericht hierover schrijft heel laconiek van „dat behoeft niet tot com plicaties te leiden", doch we vragen ons af, welke gebeurtenis in het huidige China niet tot complicaties kan leiden Een woordvoerder van het Japansche leger heeft verklaard er van overtuigd te zijn, dat het Japansche leger een uitbreiding van het conflict tot geheel China zal kunnen verhinderen. „Wij zijn vastbesloten aldus zeide hij een zekere grens niet te over schrijden, wanneer wij Noord-China gezui verd hebbend. Wij zullen niet vallen in den strik van Nanking, dat zal trachten ons in conflict met Moskou te brengen". De woord voerder zeide verder, dat de duur van de expeditie zal afhangen van den datum waarop men begint, dat wil zeggen van den tijd, dien men China zal laten om troepen samen te trekken en versterkingen aan te leggen. Het Japansche leger moet niet weer vervallen in de fout, die begaan werd tij dens de incidenten te Sjanghai. De veldtocht zal een maand duren als de omstandigheden gunstig zijn, en twee maanden, indien de Chineezen weerstand bieden. De operaties tegen de chineezen zijn niet slechts van militairen, maaar ook van politieken en diplomatieken aard. Japan wil geen werke- lyken oorlog voeren, doch een „feodalen oorlog" van zeer bijzonder karakter, in een der gelijken oorlog streven de tegenstanders er naar zoo weinig mogelijk te vechten en hun doel te bereiken door middel van on derhandelingen, die zelfs gedurende de ge vechten voortduren en niet slechts de be spreking van vredesvoorwaarden ten doel hebben, maar ook de beperking der krijgs verrichtingen en der troepenconcentraties. In Tokio doen allerlei geruchten de ronde over radicale veranderingen in de regeering van Noord-China als gevolg van de te Tientsin gevoerde onderhandelingen. Alge meen neemt men aan, dat de Japansche eischen veel verder gaan dan tot nog toe be kend is gemaakt en van sommige kanten kan men hooren, dat de Chineezen deze eischen hebben aangenomen. Naar de Times uit Tokio verneemt, zou het moeilijk zijn uit te maken of Nanking weerstand zal kunnen bieden aan de kreten om oorlog, welke overal in China opgaan. In het geheele land komen de opgekropte anti- Japansche gevoelens tot uiting, en de Ja panners kunnen niet voorspellen of het ge schreeuw in China dient om de onderhan delingen in Tientsin te verdoezelen, of in derdaad gemeend zijn. Het is duidelijk, dat de Japanners een plaatselijke regeling van het conflict wenschen, maar zich gereed houden voor alle mogelijke gebeurtenissen Op de terreinen van de Pure Oil Cy te Atlantic City (V. S.) zijn Vrijdag twee benzinetanks ontploft, elk van een inhoud van 10.000 gallons (38.000 L.) De brandende benzine verspreidde zich en dwong de bewoners van de nabij gelegen huizen deze te verlaten De brandweer bestreed uit alle macht het vuur. Er zijn nog enkele benzinereservoirs ontploft. Tien personen hebben ernstige 'brandwonden opgeloopen. Bij de ontploffing zijn in totaal tachtig personen, waaronder vele brandweerlieden gewond. Bij sommigen zijn de verwondin gen van ernstigen aard. Meer dan 50.000 gallons (ongeveer 200.000 L.) benzine zijn in brand geraakt. De oorzaak van de ont ploffing is nog niet opgehelderd. De brand weer, die met uitgebreide middelen het vuur bestreed, kon den brand eerst na drie uur meester worden. 190 personen gewond by de ont ploffing. Volgens de laatst# berichten zijn bij deze ontploffing 190 personen gewond, van wie er 92 in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Cordell Huil heeft Japan en China in een in diplomatieke bewoordingen gestelde politieke verklaring een waar schuwing laten hooren, dat zij niet tot oorlog in het verre Oosten kunnen over gaan zonder de belangen van Amerika en van andere landen te schaden. In deze verklaring, welke een krachtige herhaling beteekende van de beginse len waardoor de buitenlandsche poli tiek der Ver. Staten geleid wordt, noemde de minister geen namen. Hij zeide, dat de waarschuwing universeel diende te worden toegepast en dat zij niet tegen één land in het bijzonder gericht was. De verklaring werd echter uitgegeven na een dag welke bijna zonder ophouden ge vuld was geweest met conferenties tusschen Huil en zijn adviseurs over den toestand in het Verre Oosten, zoodat er niet aan viel te twijfelen, of zij was in hoofdzaak voor Japansch en Chineesch gebruik bestemd. Wellington Koo bij Delbos. Wellington Koo, de ambassadeur van China te Parijs, heeft gistermiddag een be zoek gebracht aan den Franschen minister Delbos. Tegelijkertijd heeft de Chineesche ambassadeur te Londen een bezoek ge bracht aan minister Eden. Na dit onderhoud heeft Wellington Koo tegenover een verslaggever van Havas ver klaard, dat de Chineesche regeering de mo gendheden er van in kennis heeft gesteld, dat zij geen enkele regeling zou erkennen, welke zonder haar goedkeuring door de Japanners aan de plaatselijke autoriteiten in Noord-China zou worden opgelegd. De Chineesche regeering is vastbesloten met alle haar ter beschikking staande mid delen iedere nieuwe Japansche aanranding op de Chineesche territoriale souvereiniteit te weerstaan. De toestand lichtelijk ontspannen? Het gerucht deed gisteren de ronde, dat de onderhandelingen tusschen Soeng Tsjeh Yoean en de autoriteiten van het Japansche leger hebben geleid tot een wapenstilstand, welke verwezenlijkt zou zijn door de terug trekking van de 37ste divisie en het 29ste leger naar Pating en hun vervanging in de garnizoenen in de zone, qjaar zich het in cident heeft voorgedaan, door troepen van het 38ste leger, dat niet bij het conflict be trokken is geweest. Niettemin komen nog voortdurend ver sterkingen voor het Japansche leger te Tientsin aan, voorzien van. tanks en pant serauto's en artillerie, bestemd voor Feng Tai. Naar men voorts meldt, is het Duitsche vrachtschip Snar, komende uit Duitschland, met een lading geweren, machinegeweren en munitie bestemd voor het Chineesche leger aangekomen. De lading werd overge bracht aan boord van een prauw, welke gemeerd lag aan de monding van de Hai Ho, de rivier, waaraan Tientsin is gelegen. Een gewapende Japansche trawler sloeg de lossing gade zonder in te grijpen. Door het binnenrukken van de Chi neesche troepen in de provincie Hopei, niettegenstaande de waarschuwing van de Japanners, die dit beschouwen als een schending van het verdrag van Tangkoe, is de spanningtusschen Ja pan en China weer toegenomen. De Japanners leggen met koortsach- tigen haast de laatste hand aan het vliegveld Fengtai, waar Vrijdagmiddag een aantal bombardements- en jacht vliegtuigen is aangekomen. Een aantal Chineesche divisies is bij Pao Tin Foe, 160 kilometer ten zuidwesten van Tientsin aangekomen. Vijf Japansche divisies op weg naar China. De Chineesche pers verklaart van welin gelichte zijde vernomen te hebben dat de vijfde zesde, tiende, twaalfde en zestiende divisie, te zamen ongeveer 100.000 man uit Japan zijn vertrokken. Het grootste deel is op weg naar Noord-China, de rest naar Korea. De Japansche autoriteiten hebben 31 koopvaardijschepen gerequireerd voor troe pentransport. De situatie te Peking. De bepalingen van den staat van beleg te Peiping zijn verzacht op grond van door de Japanners ondernomen stappen. De stadspoorten waren Vrijdag meestentijds weer open. De bewaking op straat wordt niet meer uitgeoefend door manschappen van de 37ste divisie doch door de gendar merie. Ook zijn de wachtposten niet meer uitgerust met machinegeweren. Men ver wacht dat het spoorwegverkeer naar Han- kau spoedig zal worden hervat. China wendt zich tot Moskou. De Chineesche ambassadeur, Fing Foe Tsjang, heeft aan Litwinof den tekst over handigd eener verklaring van den Chinee- D ÏIOOFD5TEDEU - - - PROVtUCIE GBEUZEM UHDGBEUZEU JUW GB00TE CHIU MIRH? Spoopwegeu l^AL&AU ^>|EWGTE(JBWO L Ar •TiltyuG MCFxneu i)IF0E=g LSklI'nrf.ll— SJAWTO kWEIHOA. N Piuroe UtWGWOE X .;;5JAKISI nuuu r C IC LI ^IK KAMSOEV-.SJEN-,,»^. buursjou 5, PIH6UM1L J r \fEÜ6i>iaUG töemöcwai#, *"F°" I O A] Ju**. (SU*» j eMW,W6 'KIA^GSI V TSJEKIl «.„..Fl Wmw -t kl l&UKOU schen minister van buitenlandsche zaken over den toestand in het Noorden van China. De mededeeling is gelijk aan die, welke China heeft doen toekomen aan alle landen die deelnemen aan het pact van Washington en aan de overeenkomst der negen mogendheden. Wenscht Japan toch een minnelijke schikkiDg? Inzake den toestand in het Noorden van China valt hier ter stede een wijziging in de opvattingen te bespeuren. De Japansche staatslieden zouden tot het inzicht zijn ge komen, dat het moeilijk zal vallen de vijan delijkheden tot Noord-China te beperken, zoodra zij zouden zijn uitgebroken. Men ge looft, dat alle pogingen in het werk zullen worden gesteld om tot een minnelijke schik king te geraken. Te dien einde zouden reeds nieuwe instructies zijn gegeven aan den opperbevelhebber der Japansche troe pen in Noord-China. Inmiddels valt in Kanton, Tsingtao en Hankau een toenemende geest van oorlog en van verzet tegen Japan waar te nemen. Japansche ambassadeur verlaat China. De Japansche ambassadeur, Nsoe Sji Jing, is naar Tokio vertrokken. De regeering-Hodza heeft in een korte ministerraad besloten den president haar ontslag aan te bieden. Benesi verblijft op 't oogenblik niet in de hoofdstad Hodza De Tsjecho Slowaaksche regeering heeft gisteren den geheelen dag beraadslaagd over hangende kwesties met name de kwestie van de graanprijzen. Na de bijeenkomst van de kabinetscommissie voor oeconomi- sche zaken werd de ministerraad tegen kwart over zeven bijeengeroepen. In deze zitting besloten de ministers het collectieve optslag van het kabinet aan te bieden aan den president der republiek. NEDERLANDSCH VERPLICHT LEER VAK OP BELGISCHE MILITAIRE ACADEMIE. Luitenant-generaal Denis, de minister van Landsverdediging, heeft besloten een cursus in de Nederlandsche taal in te stellen aan de militaire academie te Brussel. Er zullen vier lessen per week worden gegeven. Alle leerlingen zullen de lessen moeten volgen. NATION AAL-SOCIALISTEN GEARRESTEERD. De politie van Salzburg, in Oostenrijk, heeft 25 nationaal-socialisten, die propa ganda maakten, gearresteerd. ONDERTEEKENING VAN VLOOTVERDRAGEN. Heden onderteekening. Hedenochtend zullen op het Foreign Office vlootverdragen worden ondertee kend tusschen Groot-Britannië en Sovjet- Rusland en tusschen Groot-Britannië en Duitschland. Deze verdragen zijn geba seerd op het drievoudig verdrag van Lon den en omvatten de instemming van de Sovjet-Unie en Duitschland met de kwali tatieve beperkingen, hierin omschreven. RUSSISCHE GEBRUIKEN. In ongenade gevallen. Het bestuur van het centraal uitvoerend comité der Sovjet-Unie heeft besloten de plaats Sulimof in het district Ordjonikidze te verdoopen tot Jejovo Tsjerkesk. Dit besluit bevestigt de geruchten, dat Danil Sulimof, voorzitter van den raad van volkscommissarissen der betreffende neven- republiek, vroeger lid van het centraal uit voerend comité en van het centrale partij bestuur, in ongenade is gevallen. Honderd dooden. Op 15 mijlen afstand van Patna, in Britsch-Indië, is een ernstig spoor wegongeluk gebeurd, waarbij, volgens de voorloopige berichten, honderd reizigers om het leven zijn gekomen en 200 gewond zijn. De locomotief van den trein ontspoorde en viel van een hoogte af, waarna drie rijtuigen omvielen. Geen Europeanen onder de slachtoffers. Alle Europeesche inzittenden van den verongelukten trein zijn ongedeerd geble ven. Onder de slachtoffers heeft men reeds de lijken gevonden van zes vrouwen en een kind. DE HOTELSTAKING IN FRANKRIJK. De staking wordt voortgezet. Tijdens een vergadering van het hotel personeel werd geconstateerd, dat de werkgevers die weigeren de sociale wetten toe te passen, in het bijzonder de wet op de 40-urige werkweek, van kwaden wil zijn. Derhalve werd besloten te blijven staken, tot volledige inwilliging van de eischen is verkregen. MERKWAARDIGE GEBEURTENIS IN SEVILLA. Ter dood veroordeelde gaat tot katholieke geloof over. De chef eener brigade Garcia Atadell, die door het gerechtshof te Sevilia veroordeeld was om „met het ijzer geworgd te worden", omdat h(j last gegeven heeft tot ruim 700 moorden in Madrid, en wiens veroordeeling door de hoogste autoriteiten bevestigd was, is gistermorgen te Sevilia terechtgesteld. Voor zijn dood heeft Garcia Atadell in het openbaar zijn misdaden bekend en heeft hij een brief geschreven aan Ignacia Prieto, om hem mededeeling te doen van zijn bekeering tot het katholieke geloof. VERGADERING VAN DEN FRANSCHEN MINISTERRAAD. De gistermorgen ondier voorzitterschap van president Lebrun gehouden minister raad heeft anderhalf uur geduurd. Nadat de voorstellen der ministers inzake de ver leening van promoties in het legioen van eer waren geratificeerd, gaf de minister van buitenlandsche zaken, Delbos, een uiteen zetting van het standpunt, dat Frankrijk gister inneemt te Londen betreffende het Britsche bemiddelingsplan. De ministerraad hechtte zijn goedkeuring aan de instructies, welke Delbos verstrekt heeft aan Corbin, welke instructies overigens in overeenstem ming waren met die, welke de Quai d'Orsay reeds van tevoren heeft aanvaard. Verder verleende de ministerraad aan Paul Matter, den eersten president van het hof van cas satie, het grootkruis in het legioen van eer met recht op pensioen en benoemde hem tot den eersten eere-president van dit hof. Met ingang van 2 October a.s. werd Fremicourt aangewezen tot eersten president van het hof van cassatie, ter vervanging van Matter. - 500 soldaten beklimmen Mont Blanc. - Vijfhonderd Italiaansche alpenjagers heb ben met volledige dienstuitrusting, met inbegrip van geweren en mitrailleurs, onder leiding van 15 officieren en 50 onderofficieren den Mont-Blancketen be klommen. 150 hunner bereikten den top van den berg en plantten daar de Italiaansche vlag, terwijl de overige soldaten de andere pun ten van den grensketen bezetten. Vervol gens daalden de soldaten weer af. Het drijvende Poolstation. - Van het drijvende Poolstation is het volgende draadlooze bericht ontvangen: In den nacht van 14 Juli werd een ern stige samenpakking van ijs waargenomen ten zuiden van ons kamp. Het ijs is betrek kelijk nieuw en heeft een dikte van een meter. Op sommige plaatsen is het ijs tot acht meter hoog opgestapeld. We hebben geen schokken gevoeld. De schots, waarop we ons bevinden heeft een gemiddelde dikte van drie meter en een oppervlakte van enkele vierkante kilometers. Het ge wicht bedraagt vele tientallen millioenen ton en de inertie is zeer groot. Wij zijn zeer tevreden over onze ijsschots, doch we blijven waakzaam en letten op alle scheuren. Communisten gearresteerd. - In het bureau van den Centralen bond der Leer industrie te Warschau, waar een demon stratie werd voorbereid ten gunste van de roode hulp aan Spanje, zijn vijftig com munisten gearresteerd.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1