Waar het recht zijn loop heeft. Sport £iuhtoaart Huldiging Jan Moejes. Arronéitaemenit-Rechibank ie Alkmaar ZUIDSCMARWOUDE LIMMEN OBDAM EGMOND BINNEN Het luchtverkeer in West-lndië Lenin-orde voor Wisjinski. - Naar officieel wordt medegedeeld is Wisjinski, den eersten openbaren aanklager van de Sovjet-Unie, de orde van Lenin, de hoogste Sovjet-Russische onderscheiding, verleend Monniken veroordeeld. - Drie Fran ciscaner monniken zijn wegens zedenmis drijven veroordeeld tot 2 jaar en 6 maan den gevangenisstraf met aftrek van ander half jaar preventieve hechtenis. Botsingen in Damascus. Tijdens be toogingen te Damascus, waarbij geprotes teerd werd tegen de duurte, is een ambte naar van politie door een verdwaalden ko- gelgedood. Door steenworpen werden ver scheidene personen gewond. De betoogers werden uiteengedreven. In de geheele stad is het rustig. Vlootmanoeuvres bij Alexandrië. - Twintig eenheden van de Britsche Middel- landsche zeevloot, waaronder drie vlieg kampschepen met meer dan 200 toestellen zullen tusschen 28 Augustus en 21 October een bezoek aan Alexandrië brengen. Tus schen deze haven en Port Said zullen groote manoeuvres met medewerking van de luchtmacht gehouden worden. De Brit sche ambassadeur heeft de Egyptische re geering verzocht toe te stemmen in het aanbrengen van een tijdelijke radio-inrich- fing. Motoren, Gisteravond vond in het lokaal van den heer Rus te Heerhu go waard spontane huldiging plaats r van den bekenden Jan j Moejes, die met zijn mede- 1 rijders van Hamersveld en Bakker-Schut de zilveren vaas van de Internationale motorzesdaagsche weer naar Holland heeft ge bracht. Zoodra het succes van het Nederlandsche A-team bekend werd, vormde men in allerijl een comité dat met den groot sten spoed de noodige voorbereidende maatrege len nam. Het resultaat was enorm. Verschillende plaatselijke vereenigingen zegden mede werking toe en een zeer groot aantal men- schen was gisteravond om ongeveer acht uur aanwezig en wachtte op den held van den dag, die zelf nog van niets wist. Omstreeks half negen kwam deze, verge zeld van zijn echtgenoote, de zaal binnen, waar hij door „H. U. G. O." ontvangen werd met een daverend „Lang zal ie le ven", dat door het publiek werd meege zongen. In de zaal werd Moejes door het huldigingscomité verwelkomd, waarna „H. U. G. O." een paar nummertjes ten beste gaf, die, voor zoover dit nog noodig was, de stemming in de zaal brachten. De zaal had dezen keer een bijzonder feestelijk karakter, waartoe niet weinig medewerk ten de vele bloemstukken, die van her en der gezonden waren. De heer Dekers sprak hierop als voor zitters van het voorloopig comité enkele woorden van welkom. Huldigingswoord van den burge meester. Hierna vond de officieele huldiging plaats door den burgemeester, den heer Sutman Meyer. Het Nederlandsche hart, aldus spr., schijnt wel niet altijd nationaal, maar als de Nederlandsche naam in het buitenland moet worden verdedigd, dan blijkt, dat het nationale bewustzijn nog lang niet weg is Ook nu weer, nu het Nederlandsche A- team op de internationale motor-zesdaag- sche winnaar werd, met 14 seconden voor sprong op het beroemde militaire Duitsche B. M. W.-team, kloppen onze harten vol trotsch. Er zijn wel menschen, die altijd malend spreken wanneer het sport in het algemeen en wel in het bijzonder de mo torsport betreft, maar zij hebben wel een buitengewoon eenzijdigen kijk op deze zaak, want afgezien van het sportieve, kweekt de motorsport eigenschappen aan, die ook maatschappelijk gezien, van groote beteekenis zijn, om maar eenige te noemen: vastberadenheid, kalmte, zelfbeheersching, enz. Spr. dacht, dat de heer Moejes zich waarschijnlijk wel rustiger zou voelen op z'n motor in de zesdaagsche dan hier op den stoel in deze ééndaagsche, maar hij zal zich deze huldiging toch moeten laten wel gevallen. Wij, inwoners van Heerhugo- waard, zijn er trotsch op dat Moejes met 7 andere Nederlanders niet alleen de zil veren vaas naar Holland heeft gebracht, maar tevens een gouden medaille voor het strafpuntlooze uitrijden van de zesdaagsche. Het is niet de eerste maal, dat Moejes groote successen heeft behaald, maar dit is zeker wel het grootste geweest. De heer Moejes kan op dezen avond weer eens zien hoe heel Heerhugowaard met hem mee leeft. Als een stoffelijk huldeblijk overhandig de spr. hierop den heer Moejes namens een deel van de burgers van Heerhugowaard, een chronometer. Spr. sprak hierbij den wensch uit, dat Moejes nog lang de voor zichtige behendige rijder mocht blijven, die de eer van Nederland in het buiten land verdedigt. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den heer Kooy, wethouder van Heer hugowaard, door den voorzitter van de mo torclub „de Westfries"uit Enkhuizen, die den heer Moejes louwerde en door den heer P. J. Mienes, waarop optrad de zang- vereeniging „Ons Genoegen". Moejes spreekt. Hierna kreeg Jan Moejes het woord om even toe te lichten hoe een motorzesdaag sche in elkaar zit. Hij begon met te zeggen, dat er aan een internationale motorzes daagsche verschillende prijzen verbonden zijn, n.1. de trophy, de zilveren vaas en gouden-, zilveren- en bronzen medailles. De trophy kan alleen gewonnen worden door een land met een motorindustrie, dus daarvoor heeft Nëederland geen kans. Om de zilveren vaas kan echter ieder land me dedingen, dus ook de landen met motorin dustrie. Zij mogen ieder twee teams laten meedingen. Een zesdaagsche bestaat uit twee deelen, n.1. eerst een betrouwbaarheidsrit geduren de de eerste 5 dagen. Ieder team dat deze rit met 0 strafpunten uitrijdt krijgt een gouden medaille. Verder bij 110 straf punten een zilveren- en bij 1050 straf punten een bronzen medaille. Aan het eind van de zesdaagsche volgt dan een snel- heidsrit om de zilveren vaas voor die teams die 0 strafpunten hebben. Vorig jaar deed spr. met de Ridder en van Hamersveld ook mee aan dezen snelheidsrit, maar. toen hadden ze geen machines, die snel genoeg waren. Dit jaar heeft Nederland echter van de Duitsche B. M. W.-fabrieken spe ciaal vervaardigde motoren weten te ver krijgen. Op interessante manier vertelde Moejes dan hoe de Nederlanders dit jaar de zilveren vaas vóór de Duitschers ook op B. M. W. in de wacht hebben gesleept. Muziek. Vervolgens trad het strijkje „Onder Ons" op, dat vooral veel succes oogstte met het door mevrouw Porte-Wit vervaardigde en door mej. A. Kostelijk op muziek gezette huldigingsliedje. Hierna volgden nog een paar voordrach ten van den heer H. Kuiper uit Noordschar- woude, waarna Moejes in enkele woorden allen dankte voor dezen voor hem niet te vergeten avond. Een gezond lichaam; een gezonde geest! Twee levenseischen. H. L. O.-diploma! Lawntennis VER. STATEN WINNEN DE INTER- ZONE-FINALE. De interzonefinale van het Davisbekertor- nooi, welke gisteren te Wimbledon tusschen de Ver. Staten en Duitschland is gespeeld, is in een 32-overwinning voor de Ameri kanen geëindigd. Henkei won van Grant met 7.—5, 2—6, 63, 64, terwijl Budge na spannenden strijd von Cramm met 68, 57, 64, 62, 86 versloeg. S c h a k e n DE INTERNATIONALE SCHAAK- VlERKAMP TE BAD NAUHEIM. Euwe wint van Saemisch en speelt remise met Bogoljubov. De hangpartijen uit de eerste dubbele ronde van den internationalen schaakvier kamp Euwe-Aljechin-Bogoljubov-Saemisch, zijn gisteren te Bad Nauheim (Dtl.) afge speeld. Ohze landgenoot, dr. Euwe, wist zijn partij' tegen SaeniiscH, wélke bij den 33sten zét w'as afgebrokén, ria 47 zetten te winnen, térwijl dè wereldkampioen tegen Bogolju bov femise speelde. "Dr. Aljechin besliste zijn partij tegen Saemisch na een paard te hebben geofferd in den 43sten zet te zijnen gunste, ook zijn partij tegen Bogoljubov wist dr. Aljechin te winnen, zoodat de stand is '1. dr. Aljechin 2 pünteh; 2. dr. Euwe 1 y. punt, 3. Bogoljubov y punt, 4. Saemisch 0 punten. Waterpolo. ZIGNEA—D.A.W. (dames) 2—0. De gisteravond, te Haarlem gespeelde polowedstrijd Zignea—D. A- W. is geëindigd in een 20 overwinning voor de Haarlem sche dames. Zitting van Dinsdag 20 Juli 1937. Diefstal Van een winterjas en een vulpen. Voor de Alkmaarsche rechtbank stond gistermorgen terecht de nog jonge chauf feur Klaas B. uit Enkhuizen en thans ge detineerd, die in café Hoek te Nibbix- woud eer. winterjas had gestolen ten na- deele van J. Leeuw en te Enkhuizen een vulpen ten nadeele van zijn vriend M. Krieken Klaas zei de jas te hebben gestolen, omdat hij er geen had en de vulpen, omdat die zoo mooi was. Door dr. Engelman, zenuwarts te Heiloo, werd een rapport uitgebracht over de geestesgesteldheid van Klaas. In dit rap port kwam dr. Engelman tot de conclusie, dat Klaas een intelligentie-defect had en een zoodanigen graad van imbiciliteit be zat, dat hij sterk verminderd toerekenings vatbaar moest worden geacht. Een voor waardelijke veroordeeling leek den dokter wel gewenscht, mits er streng toezicht was en strenge tucht. De heer Wiggers, reclasseeringsambte- naar, had Klaas graag naar een inrichting willen hebben, maar daar wilde deze niet aan, omdat hij niets liever deed dan chauf- feeren, zoodat de heer Wiggers noodge dwongen tot een gecombineerde straf moest adviseeren. De officier, mr. v. d. Feen de Lille, zei, dat de rechtbank niet kan doen wat een verdachte graag wil. Hij waardeerde het echter in Klaas, dat hij eerlijk bleef en niet maar van alles beloofde om toch maar een voorwaardelijke veroordeeling te krijgen. Wijl Klaas nu niet wilde meewer ken was een voorwaardelijke veroordeeling uitgesloten, zoodat hem een gedwongen tucht zou moeten worden opgelegd, door middel van gevangenisstraf, al verwachtte de officier daar ook niet veel van. De eisch luidde 8 maanden gevangenis straf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met drie proefjaren en oplegging van bij zondere voorwaarden. De verdediger, mr. van Leeuwen, stelde in het licht, dat verdachte berouw had over zijn daden en dat hij al zwaar was gestraft door de ruim drie maanden voor arrest. Pleiter ^rroeg een voorwaardelijke veroordeeling en legde een brief over, waaruit bleek, dat Klaas bij zijn vroegeren patroon terug kon komen. Uitspraak over 8 dagen. Sigaretten'.!!! De twintigjarige tuinder Adriaan. W. uit Alkmaar was zoo verslaafd aan het siga retten rooken, dat hij er wel dertig per dag oppafte en tenslotte zoo ver ging twee fietsen te stelen van de dames Egberger en Schoorstra, teneinde uit de opbrengst daarvan zijn rookonkosten te kunnen be strijden. Door den heer Wiggers werd een rapport uitgebracht, waarin natuurlijk het noodige over het sigarettenrooken werd gezegd. Bovendien was verdachte een beetje 'n praatjesmaker, maar hij had wel schuld besef. Hij kwam uit een groot en arm ge zin van harde werkers, waarin echter voor Adriaan moeilijk plaats zou zijn te vinden, omdat men hem liever kwijt dan rijk was. Toch meende de heer Wiggers, dat er nog wel reclasseeringskansen waren. Verdachte barstte in een huilbui uit. De officier geloofde niet erg aan het schuldbesef van den verdachte, die hij een man van veel praatjes noemde. Zeer leelijk was het feit, dat hij een vriend had be schuldigd van medeplichtigheid, met het '»evolg, dat die een tijdje in voorarrest kon doorbrengen alvorens kwam vast te staan, dat de goede man geheel onschuldig was. De officier nam dit feit verdachte zeer kwalijk, terwijl hij het motief van den diefstal beneden alle redelijkheid vond. Spr. eischte een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Thomas uit Hoorn zei, dat bij verdachte wel degelijk van schuldbesef sprake is en dat de geschiede nis van de valsche beschuldiging een ge volg was van het feit, dat hij niet wist wat voor houding te moeten aannemen. Verdachte was geen cafébezoeker, hetgeen in zijn voordeel pleitte. Hij was reeds zwaar gestraft door het lange voorarrest zoodat pleiter vroeg om een voorwaarde lijke veroordeeling. De uitspraak werd bepaald op 27 Juli a.s. Nog meer diefstal. Het waren geen groote diefstallen, die de Duitsche dienstbode Betty S. uit Den Helder, pleegde; van haar mevrouw wat naaigerei en van haar vriendinnen en kennissen'wat geld ën een paar mooie nieuwe hoeden, maar met elkaar was het toch belangrijk genoeg om haar op het zondaarsbankje voor. de. groote rechtbank te.doen verschijnen. Verdachte keek niet erg berouwvol en antwoordde op de vra gen van den president meestal met een stug: ja. Na het verhoor van een heel rijtje ge tuigen, allemaal Heldersche dames, zei de officier, dat het wel kleine diefstallen waren maar dat er uit bleek, dat verdachte een buitengewoon gevaarlijke karakter trek bezat. Vreemdelingen van haar soort vond spr. in Holland niet erg gewenscht, maar hij had haar niet direct over de grens willen zetten, omdat zij, indien bij Zevenaar er over gezet, er bij Nieuwe- schans weer binnen kon komen. Een ver oordeeling vooraf zou haar wel wat schrik inboezemen en uit ons land vandaan doen blijven. Spr. eischte zes maanden gevan genisstraf. Bij het hooren van deze eisch brak ver dachte in hevig snikken uit. De verdediger, ook nu mr. Thomas, ver telde, dat verdachte de feiten had gepleegd onder invloed van een vriend, die veel van haar eischte, o.a. ook, dat ze zoo mooi mogelijk gekleed moest gaan. Pleiter wilde daarmee niets goed praten, maar het ver klaarde veel. In het algemeen vond pleiter juist, dat dergelijke vreemdelingen over de grens worden gezet, maar in. dit geval vroeg hij het met te doen, omdat de ouders van verdacht zeer arm zijn en haar niet kunnen onderhouden, terwijl zij in Utrecht bij een vroegeren patroon weer in dienst kan komen. Spr. vroeg een voorwaardelijke veroor deeling. Nadat de officier zich daar tegen verzet had, werd de uitspraak bepaald op Dins dag 27 Juli a.s. Het had niet veel geholpen. De vroegere psychopaat Wilhelmus Gr, tuinder te Alkmaar, bleek weinig verbeterd te zijn. Na in Heiloo een tijd te zijn ver pleegd werd hij bij de familie S. in gezins verpleging opgenomen. Hij was een heelen tijd werkloos, maar op zekeren dag kon hij een tijdelijk baantje krijgen. Hij moest vroeg op en de jonge vrouw des huizes was zoo vriendelijk ook vroeg op te staan om voor zijn boterham te zorgen. Nadien ging zij weer naar bed en toen zy op den normalen tijd opstond, kwam zij tot de ontdekking, dat uit het dressoir in de huiskamer een be drag van ongeveer 36 verdwenen was. Het vermoeden viel al spoedig op G., vooral, om dat die niet meer terug kwam. Een week later werd bij de familie inge broken, waarbij een doublé polshorloge en een belastingplaatje werden gestolen. Ook bij anderen werd ingebroken en wel in een tuin huis aan den Heilooërdijk, waaruit ten na deele van de heeren Zonneveld en Steijn diverse kleedingstukken werden gestolen. Op 17 Juni zag de heer N. Bolten zich zijn fiets ontstolen. Al deze delicten bleken te zijn gepleegd door den vroegeren psycho paat, die, thans terecht staande, alles op een ietwat onverschillige manier toegaf. Alleen was het gestolen geld volgens hem niet meer dan 24 geweest. De officier herinnerde er aan, dat deze verdachte, die reeds een zevental veroor deelingen achter den rug heeft, in 1934 wagens brandstichting was veroordeeld en ter beschikking van de regeering was ge steld, omdat hij een psychopaat bleek. Spr. meende uit dit geval te mogen opmaken, van psychopaten nagenoeg onmogelijk is, dat zijn overtuiging, dat het reclasseeren juist was. Verdachte had verkeering met een meisje, dat al het gestolene wilde vergoe den; spr. hoopte, dat er van een huwelijk niets zou komen, want zij zou haar ongeluk tegemoet gaan. Spr. stelde trouwens nu reeds in het vooruitzicht, dat verdachte na het ondergaan van zijn straf zou worden opge sloten in een inrichting. De eisch was: één jaar gevangenisstraf. Uitspraak op Dinsdag 27 Juli a.s. Inbraak De laatste zaak van de zitting was die tegen den Alkmaarschen chauffeur Simon Frans v. V., die in den nacht van 17 op 18 Mei j.L zou hebben ingebroken in het kan toor van den brandstoffenhandel van den heer Steeman aan den Helderscheweg te Alkmaar. Hij zou door het W.C.-raampje naar binnen zijn geklommen en in het kan toor de zaak overhoop hebben gehaald, ge lukkig zonder iets van zijn gading te vinden Slechts een sleutel werd meegenomen. Verdachte ontkende en zei alleen maar langs het gebouw te hebben geloopen. Ds politie, vertegenwoordigd door inspecteur Stienstra, had evenwel sterkere troeven, in den vorm van eenige keurig gefotografeerde vingerafdrukken van verdachte, die op het bewuste W.C.-raampje waren gevonden. De officier nam de schuld van verdachte dan ook volkomen aan. Een vingerafdruk moet tien tot twaalf punten van overeen komst hebben en de drie vingerafdrukken in kwestie hadden er spectievelijk 16 en ruim twintig. Er was dus geen plaats voor twijfel. Verdachte, die reeds verscheidene keeren veroordeeld was, had a-sociale neigingen, reden waarom spr. twee en een half jaar ge vangenisstraf vorderde. Mr. Belonje, die overigens aan de schuld van Simon Frans niét scheen te twijfelen, vond de straf wat erg hoog en vreesde, dat de officier er wel wat al te veel het verj leden van verdachte in verdisconteerd had. Uitspraak op Dinsdag 27 Juli. De proefpolder Na een korte pauze heeft men de actie tegen den proefpolder aan de Oostzijde der gemeente Zuidscharwoude weer ingezet. Nu niet meer vanwege het bestuur der banne Zuidscharwoude, doch door de bestu ren der tuinbouwvereenigingen „De Toe- kost" te Zuidscharwoude en „Groentecul tuur" te Broek op Langendijk. Zooals bekend, besloten Provinciale Sta ten dezer provincie ondanks de door de banne gemaakte bezwaren, tot den aanleg van den proefpolder op de plaats, welke de banne niet de juiste vond. Maandagavond werd alhier een gecombi neerde vergadering gehouden door de be sturen van de beide bovengenoemde tuin bouwvereenigingen, waarbij tegenwoordig was de indertijd ingestelde commissie van advies. Het eindresultaat dezer besprekingen was dat men van oordeel was, dat de proefpol der niet aan de Oostzijde van Zuidschar woude aangelegd dient te worden en dat de actie er tegen zal worden voortgezet. Men besloot, dat weer requesten zullen worden verzonden, voor welker samenstel ling een commissie werd benoemd. Voorts werd besloten, in het begin van de volgende maand een vergadering te houden met de bij den aanleg van den polder be trokken tuinders, om op die vergadering een uitspraak te krijgen van de gevoelens van belanghebbenden. Nieuwe openbare school. Naar we vernemen bestaat het plan om een nieuwe openbare lagere school te bouwen. Het plan is reeds door den raad in comité-vergadering behandeld. Omtrent den bouw en de indeeling is ons nog niets bekend, doch het staat vast, dat men niet ver af is (kan zijn wegens de vele gebre ken aan de oude school) van den bouw van e~- -;~uwe. Bilaumolen in orde. De naar het Bilau-systeem weer geheel gerestaureerde poldermolen bevindt zich thans in uitstekenden staat. De practijk heeft nu reeds uitgewezen, dat de capaciteit en windkrachtbenoodigdheid heel goed voldoende zijn. Zaterdag j.1. heeft een groep van de „Zaansche Molen" op excursie den molen aangedaan en blijken van tevreden- hed geuit. Nu de roeden geheel van ijzer zijn en de lengte teruggebracht is van vo rig jaar 26 m. op momenteel ongeveer 24.50 m., maakt de bouw een veel steviger in druk. Moge de molen nu tot veler genoegen jaren z'n levensvatbaarheid bewijzen. Een officieele in gebruik stelling zal niet plaats weer vinden. Toen de regeling tot stopzetting der steunregeling en werkverschaffing buiten werking werd gesteld, geschiedde zulks on der bepaling dat er ten hoogste 30 in zorg mochten blijven, waarvan er ten hoogste 20 zouden uitgezonden moeten worden naar de Wieringermeer Reeds was de goedkeuring van den mi nister van soc. zaken op de uitzending naar de Wieringermeer verkregen, toen het Hoogheemraadschap te Alkmaar de ge meente een nieuw werkverschaffingsobject aanbood, bestaande uit het verlagen van de zeedijk tusschen Aarstwoud en Medemblik. Dit object is voor de overheid (Rijk en ge meente) voordeeliger, eerstens omdat de overheidssubsidie in dit geval 80 be draagt, terwijl zij in het andere geval 85 zou bedragen, en ten tweede omdat de afstand belangrijk korter is te noemen. Op grond hiervan heeft de minister van soc. zaken onder intrekking van de „Wieringermeer-regeling", zijn goedkeuring gehecht aan het werkverschaffingsobject „Dijkverlaging Aartswoud-Medemblik". De werkzaamheden zullen Maandag a.s. beginnen. De tewerkgestelden zullen niet in barak ken worden gehuisvest, maar dagelijks heen en weer worden vervoerd per auto bus van de N. A. C. O. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: „Specht", uitreis, te Rangoon. „Reiger", thuisreis, te Bagdad. „VALK" NAAR INDIE VERTROKKEN. Vanmorgen zes uur is het K. L. M.- vliegtuig „Valk" van Schiphol vertrokken voor den tocht naar Indië. Aan boord zijn vier passagiers resp. voor de plaatsen Rangoon, Calcutta, Allahabad en Karachi. In Halle-Leipzig komen vyf reizigers aan boord t.w. één voor Batavia en vier voor Baghdad. Medegenomen is 473 K G. briefpost, 13 K.G. pakketpost en 77 K.G. vracht. Steeds betere verkeersresultaten. De verdere plannen der K.L.M. Het door de K.L.M. onderhouden lucht verkeer in West-lndië blijft zich gunstig ontwikkelen en ook de cijfers van het ver voer over de eerste zes maanden van 1937 toonen een voortdurende stijging. In het eerste half jaar van 1937 werden op de dagelijks, met uitzondering van den Zondag, in beide dichtinger bevlogen luchtlijn curagaoAruba 752 passagiers vervoerd. In het eerste halfjaar 1936 be droeg dit aantal 1385. Tusschen Curagao en Maracaibo, welke luchtlijn sedert het einde van het vorige jaar drie maal per week in beide richtingen wordt gevlogen, vervoerde men in het eerste halfjaar 1937 691 passagiers, en op het traject CuragaoLa Guaira, dat twee maal per week wordt gevlogen, vervoerde men gedurende hetzelfde tijdsverloop 480 passa giers. Het totale aantal in de eerste helft van 1937 vervoerde passagiers op het West-In dische luchtnet der K.L.M. bedroeg 2851, of 450 meer dan het aantal, dat men in het geheele jaar 1935 vervoerde. Öók het vrachtvervoer neemt geleidelijk toe. Een aardig gevolg van het instellen van de luchtlijn CuragaoLa Guaira is, dat men sedertdien voor het eerste op Curagao ver- sche bloemen kan krijgen. Tot voor kort was daar op het eiland niet aan te komen. Thans brengen de K.L.M.-vliegtuigen via Caracas uit La Guaira de in het hooggeberg te van Venezuela gekweekte bloemen mee. Het wachten is nu op de nieuwe, in Amerika aangekochte Lockheed Super electra-vliegtuigen, om over te gaan tot de verwezenlijking van de verdere uitbrei dingsplannen. De Super Electra is op het oogenblik een der snelste verkeersvliegtui gen ter wereld, met een kruissnelheid- bp- ven de 330 K.M. per uur. De twee voor West-lndië bestemde Lockheeds worden te gen het einde van het jaar op hun plaats van bestemming verwacht. Het zijn de Tropial" en de „Parkiet". De derde, voor Nederland bestemde Lockheed, zal den tam „Ekster" krijgen. Het ligt in de bedoeling, dat de beide thans in gebruik zijnde Fokker F 18-vlieg- tuigen, de drie-motorige „Snip" en „Oriol" (vroeger „Oehoe"), voorloopig als reserve materiaal in West-lndië blijven. Vanzelfsprekend zal tegen dien tijd ook het personeel der K.L.M. in West-lndië uit gebreid moeten worden. Op het oogenblik bestaat dat uit twee vliegtuigbestuurders, n.1. den heer Verhoeven en den Amerikaan Vicellio, twee radio-telegrafisten, een boord- mecano, negen man technisch grondperso neel en elf andere geëmployeerden van gronddienst en administratie, in totaal-dus 25 man. De eerste uitbreiding, waartoe men aan het einde van dit jaar hoopt over te gaan, is de instelling van een luchtlijn naar Co- lumbia, waarvoor men reeds de toestemming der Columbiaansche regeering heeft. Tot voor kort was de Baranquilla slechts een basis voor de watervliegtuig der Pan-Ame rican Airways. Thans is de Baranquilla echter het nieuwe vliegveld gereed gekomen van de Scadta, de Columbiaansche lucht vaartmaatschappij, die o.a. een dienst on derhoudt tusschen Baranquilla en Bog0u> zoodat Columbia nu ook eenige voortreffe lijke luchthavens voor land vliegtuigen rijk is. De vooruitzichten voor de economische exploitatie van de in te stellen K.L.M.-lÜn naar Columbia kunnen gunstig genoemd worden, niet alleen omdat deze lijn te Ba ranquilla aansluit op het uitgebreide, ge heel Amerika omvattende luchtnet der Pan-American Airways, maar vooral °°k omdat blijkens de jongste handelsstatistie ken de Nederlandsche antillen in den han del van Columbia als afnemers de derde plaats innemen, na de Vereenigde Staten en Duitschland. Te Barbados, waarvoor de K.L.M. 00 reeds geruimen tijd de gevraagde vergun ning om er luchtdiensten op te onderhouden in haar bezit heeft, wordt hard gewerkt aan den aanleg van een vliegveld. Zoo spoedig de omstandigheden die veroorlo ven hoopt men een nieuwe luchtlijn van Curagao via Port-of-Spain Trinidad naar Barbados te openen, van welke lijn even eens gunstige resultaten verwacht mogen worden. Barbados immers is het eerste punt, dat door het trans-atlantische scheep vaartverkeer naar centraal- en het noor e- lijk deel van midden-Amerika wordt aanit' daan, terwijl ook het locaal verkeer schen Trinidad en Barbados zeer belangrij is en Barbados zich de laatste jaren ontwikkeld tot een belangrijk toerls 1,0 centrum, dat jaarlijks door meer dan Engelsche en Amerikaansche toeristen w bezocht.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8