DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het a.s. weekend met optimisme tegemoet gezien. No. 171 Dit nummer bestaat uit drie bladen. 139e Jaargang De algemeene toestand. Het conflict in het Verre Oosten Omvang van de Japansche troepenzendingen zou zeer meevallen. Kalm«r stemming te Tokio. De vijfde dag van Franco's offensief. Het plan van de verdeeling. De Schaak-vierkamp in Duitschland. De Los Pios over de krijgskansen in Spanje. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VER TENT IEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 23 Juli. Wij merkten het gisteren reeds op, de kwestie van de niet-inmenging is op het doode punt gekomen, niemand wist meer, wat er nu verder moest gaan gebeuren en ja, ten einde raad is Engeland aangezocht de puzzle eenigszins op te lossen. De Britsche regeering heeft nu een ge heel nieuw plan opgesteld voor de procedure, die gevolgd zal worden bij de behandeling der Britsche voorstellen in zake de non-in terventie in Spanje. Dit plan zal worden voorgelegd aan de subcommissie; de datum, waarop deze commissie weer zal bijeen komen, is echter nog niet vastgesteld. Vóór de bijeenkomst zal geen enkele regeering op de hoogte worden gesteld van de voor te stellen nieuwe procedure. En volgens United Press zijn er twee mo gelijkheden. In de eerste plaats zouden de drie voornaamste punten (waarnemers in de Spaansche havens, vrijwilligers en er kenning der partijen als oorlogvoerenden) gelijktijdig door drie subcommisies kunnen worden behandeld, in de tweede plaats zou de commissie zelf deze punten telkens in drie achtereenvolgende zittingen kumien bespreken, waarbij dus in wezen niet van voorkeur voor het eene of het andere punt kan worden gesproken. Geen enkele mogendheid heeft tot dusver haar houding gewijzigd. Men meent te Lon den echter dat Engeland wil vermijden, dat er een breuk ontstaat over de onbelangrijke procedurekwestie en evenals Frankrijk een duidelijke uitspraak over de vrijwilligers- kwestie wenscht, terwijl Duitschland en Ita lië juist willen vermijden, dat deze kwestie tot een breuk leidt. Het aantal vraagteekens dat men in de laatste dagen achter de spanning in het Verre Oosten moest plaatsen, is nog met geen enkel verminderd. De vijandelijkheden blijven beperkt, maar beide partijen wijken ook niet van hun standpunt. Steeds weer komt het er op neer, dat China, gelijk Tsjang Kai-sjek op 17 dezer reeds gezegd heeft, de onverminderde souvereiniteit eischt over het Noorden, terwijl Japan zich steeds weer op het standpunt stelt, dat Nanking zich met een régeling aangaande Noord-China niet heeft te bemoeien. China is tot de grootst mogelijke inschikkelijkheid bereid, hoewel Japan feitelijk geen eischen zou kunnen stel len, voordat de schuld van het incident van Loekoetsjou is komen vast te staan. Maar het is vastbesloten bij alle vredelievendheid niet meer aan het gebied te doen knagen. Heeft dt Chineeschi vastberadenheid, de bereidheid zoo noodig den oorlog te aan vaarden, de Japanners verrast? De berichten uit Tokio wijzen er op, dat het volk wel in e«n oorlogsstemming verkeert. Maar de regeering aarzelt. De Chineesche weerstand verstoort haar plannen, om de uitbreiding van het door haar gecontroleerde territoir langs vredelievenden weg tot stand te bren gen. Japan komt een oorlog niet gelegen, meent de N. R. Crt. Hij zou een zwa re», druk leggen op de economische en financieele krachten van het land, die ket slechts met moeite zou kunnen door staan. Vandaar ook, dat Japan zijn doel heeft willen bereiken door zoo weinig mogelijk te vechten. Ieder gewapend avontuur, zelfs van beperkten omvang, zal het land veel schade doen. Al wil dit niet zeggen, dat er eenige zekerheid bestaat, dat niet gewacht wordt totdat voldoende troepen en vlootmateriaal op de belangrijkste punten zijn aangekomen. Want voor de Japansche militairen is China door zijn groote trefbaarheid als gevolg van de lange kustlijn een aantrekkelijk object en men zou met de voorbereidingen niet voort gaan, wanneer daarmede geen bepaalde oogmerken werden nagestreefd. Hoewel Japan zich daardoor niet van zijn weg zal laten afbrengen, gaat de rest van de wereld zich steeds meer met de kwestie bemoeien. De commentaren zijn voor Japan niet gunstig. Amusant noemt de Times de Japansche bewering, dat de Chinee sche troepenbewegingen om hun land te verdedigen provoceerend zouden zijn. Gelijk ook de Japansche meening, dat het zenden van Chineesche troepen in strijd zou zijn met afspraken van 1933 en 1935, niet houd baar is. De berichten over het al dan niet terugtrekken van de Chineesche troe pen in de buurt van Peking, Papau sajan en Wang Ping spreken elkander tegen. Volgens sommigen heeft de dag van gisteren een massalen aftocht van Chineesche en Japansche soldaten te zien gegeven, volgens anderen be trof het slechts de verplaatsing van eenige honderden soldaten, doch men zal misschien mogen aannemen, dat de Japanners en de Chineezen thans een meer discreten afstand tusschen hun stellingen hebben gebracht. De berichten uit Tokio luiden optimis tisch. Het schijnt thans inderdaad beves tigd te worden, dat de Japansche troepen zendingen nogal meevallen. Cijfers worden nog niet gegeven, zoodat een duidelijk beeld van den totalen omvang van deze zendingen zoo het al te verkrijgen zou zijn nog niet te maken is, doch het be richt van den Times-correspondent in de Japansche hoofdstad, dat van slechts enkele afdeelingen spreekt, is zeer beslist. Dit maakt, dat de toestand inderdaad met meer gerustheid beschouwd kan worden. Immers, het was niet aan te nemen, dat Japan indien het reeds groote hoeveel heden troepen in Noord-China geworpen zou hebben, deze daar weer uit zou kunnen krijgen, zonder dat daar een Chineesche tegenprestatie aan vooraf ging, die indruk kon maken op de bevolking van het land, die getuige de giften, welke voor de Japan sche soldaten in Noord-China reeds waren binnen gekomen, toch al een eind op streek was in de oorlogsroes. Het is echter mogelijk, dat een bericht van terugtrek king van Chineesche troepen uit het ge vechtsterrein, zonder dat daar een gelijk tijdige Japansche beweging tegenover stond, deze openbare meening een zekere satisfactie geeft. Een ander belangrijke, factor van den dag van gisteren is, dat uit Tokio geen enkele woedende uitval meer komt ten aanzien van de mogelijkheid, dat Nanking de bereikte, of te bereiken plaat selijke overeenkomst zou goedkeuren. Intusschen blijft te bedenken, dat toch in ieder geval nieuwe Japansche troepen in Hopei en Tsjahar zijn binnengevoerd en de mogelijkheid bestaat, dat deze troepen zullen worden ingedeeld bij Tiet Japansche leger, dat daar voor de bescherming van de Japansche belangen is ondergebracht. Dit leger krijgt door iedere versterking toch meer het karakter van een bezet tingsleger, dat een toenemenden druk zal kunnen uitoefenen op den politieken raad van deze beide provincies. Een toenemende druk, welke de Chineesche troepen in het gebied meer en meer reden tot ontevre denheid zal kunnen geven met het gevolg dat de kans op incidenten voorloopig toch nog zeer groot is. Vertrouwen in Tsjiang Kai-sjek. In gezaghebbende kringen te Nanking verluidt, dat de permanente commissie, welke gisterochtend bijeen is gekomen, haar vertrouwen heeft betuigd in maar schalk Tsjiang Kai-sjek voor de oplossing van de moeilijkheden. Men hoopt, dat door het ontruimen van de betwiste zones door de Chineezen, een blijvende ontspanning zal worden bereikt. Verder wijst men in dezelfde kringen er op, dat de regeering van Nanking de bepalingen van de regeling, welke generaal Soeng Tsje-joean heeft aangenomen, niet kent. De centrale regeering blijft op haar standpunt staan, dat zij elke regeling, welke niet door haar s goedgekeurd, als niet bestaande zal be schouwen. Verzekeringen van trouw en goedkeu ring komen te Nanking rit geheel China binnen, o.m. van den kant van tegenstan ders der centrale regeering, zooals de Kwangsistische generaals Li Soeng-jen en Pai Tsjoeng-si, de voormalige communisti sche leiders Mau Tse Toeng en Tsjoe Te, den vroegeren commandant van 't Noord westelijke leger, d. w. z. van het vroegere leger van Tsjang Sjoe-liang. Generaal Tsai Ting-kai, de vroegere commandant van het negentiende leger, en de held van de verdediging van Sjanghai, die naar het Sung-Oheh-Yuan buitenland was vertrokken, op grond van oneenigheden met Nanking, is te Hong kong uit Manilla aangekomen. De tneening van militairen. Japansche De Japansche militaire autoriteiten in Noord-China blijven een waakzaam oog houden op het uitvoeren van de bepalin gen van de overeenkomst door de Chi neezen. Uit Peking wordt vernomen, dat de Japansche autoriteiten ernstig bezorgd zijn over de bewegingen van de Chineesche troepen in Hopei. De troepen van de cen trale regeering rukken nog steeds in Noordelijke richting op, en reeds zijn aan zienlijke voorraden munitie en levens middelen naar Pautingfoe en Sjoetsja tsjoeng vervoerd. Daarentegen heeft de leiding van het 29ste leger gisterochtend medegedeeld, dat 5000 man van dit leger uit Peking terug getrokken zouden worden en vervangen door andere troepen. Het spoorwegverkeer tusschen Peking en Hankou dat sedert het incident op 7 Juli was onderbroken, is hervat, nadat de beschadigde weg onder bescherming van Japansche militairen was hersteld. Volgens berichten uit Fentai letten de Japansche troepen hier scherp op ongeveer duizend man van het 29ste Chineesche leger, die zijn samengetrokken bij Hoeangtsoen nabij Fengtai met 16 kanon nen en 40 mitrailleurs. Volgens het Japansche agentschap Do mei noemen de Japansche militaire auto riteiten te Sjanghai het terugtrekken der Chineesche strijdkrachten van Wang Ping „een strategische beweging om tijd te winnen." Zij zeggen, dat de 27ste divisie van het 29ste leger een werktuig in de handen der regeering te Nanking is. Verder wordt gemeld, dat Soeng Tsje- joean den directeur van het bureau van sociale zaken van de gemeente Peking, Lei Szoesjang, heeft ontslagen, omdat hij een leidende rol heeft gespeeld in de anti- Japansche agitatie. De Japansche politieke partijen achter de regeering. Aan den vooravond van de buitenge wone zitting van het parlement hebben de verschillende fracties vergaderingen ge houden, waarin zij besloten de politiek van de regeering ten aanzien van Noord-China te steunen. De woordvoerder van de Seijoekaipartij verklaarde dat het incident is ontstaan door het onverantwoordelijk optreden van China, dat derhalve de verantwoordelijkheid moet dragen voor den moeilijken toestand, welke zou kun nen ontstaan, wanneer China opnieuw de plaatselijke overeenkomst zou schenden. De secretaris-generaal van de Minseito partij zeide, dat het incident van Noord- China niet langs normalen weg geregeld kan worden. Hij vertrouwt er evenwel op, dat de Japansche militaire autoriteiten er in zullen slagen een vriendschappelijke regeling tot stand te brengen. Ook de prefecturale raad en de gemeen teraad van Tokio zijn bijeengekomen en verklaarden de politiek van de regeering te zullen steunen. De christen-federatie van Japan heeft eveneens een resolutie aangenomen, waar in werd besloten de politiek van de regee ring in Noord-China goed te keuren en waarin de hoop werd geuit, dat het inci dent op zoodanige wijze zal worden gere geld, dat de vriendschappelijke betrekkin gen tusschen Japan en China zullen blij ven bestaan. De Fransche ambassadeur naar Nanking. In verband met de ontspanning in den toestand in Noord-China heeft de Fran sche ambassadeur, die op grond van den ernst der gebeurtenissen te Peking was gebleven, voorbereidingen getroffen om zonder verwijl naar Nanking te vertrek ken. De Spaansche burgeroorlog Puinhoopen geven de plaats aan, waar de dorpjes van de Siërra gelegen hebben. De vijfde dag van Franco's geweldig te genoffensief werd opnieuw door de recht- schen ingezet met een feilen aanval, al leek toch, gisterenochtend, hun stootkracht iets zwakker dan de vorige dagen. Intensief boihbardeerde ook gisteren weer de rechtsche artillerie de regeeringsstellin- gen in den sector van Brunete en bij Villa Nueva del Pordillo en Villa Nueva Canada. Op verschillende punten stortten de linies der Valencia-troepen onder den projectie lenregen der aanvallers ineen. Puinhoopen geven de plaats aan, waar de kleine dorpjes van de Siërra gelegen wa ren. De goed versterkte stellingen der Valen cia-troepen schijnen tot dusver niet al te zeer van het bombardement geleden te heb ben. Fel wordt er nog altijd gestreden om het bezit van heuvel 660, midden in het bosch gelegen tusschen Rio Aulencia en de Rio Guadarrama, drie K.M. ongeveer ten Westen van Villa Franca del Castillo. De roode troepen, die dezen heuvel totdus- ver bezet hielden, kregen van hun opperbe velhebber bevel zich terug te trekken, doch de rechtschen zijn er tot dusver niet in ge slaagd, den heuvel te bezetten, zoodat dit gebied thans niemandsland is. Ook gisteren greep de luchtmacht her haaldelijk in den strijd in. Op het Aragonfront zijn de nationalisten uit Trasmacastilla, dat zij gisteren bezetten, in westelijke richting opgerukt en zij heb ben in den loop van den dag, zonder op te genstand te stuiten, bezit kunnen nemen van een uitgestrekt akkerland, waarvan de oogst nog niet was binnengehaald. De regeeringsmilitie, die gisteren bij Tras macastilla verslagen werd, is met achterla ting van een aanzienlijke hoeveelheid oor logsmateriaal, naar Torres, een klein, onge veer een K.M. oostelijker gelegen dorp, ge vlucht, waar zij thans van het Noorden, Zui den en Westen uit bestookt wordt door Franco's artillerie, terwijl het hooge Albar- racongebergte haar in het Oosten den weg verspert. Andere nationale troepenafdeelingen heb ten gister de plaatsen Guadalavier en Griegos bezet, ongeveer 10 K.M. ten westen van Tras. In Joodsche en Arabische kringen te Je ruzalem, heerscht volgens Reuter, opluch ting wegens het besluit der Britsche regee ring het Palestijnsche probleem opnieuw te bezien nadat het rapport over de verdee ling van het land bij den Volkenbond zal zijn behandeld. Men gelooft, dat dit tijd zal geven tot on derhandelingen en mogelijk ook de gele genheid zal bieden tot het vinden van een nieuwe oplossing, die voor beide partijen aannemelijk zou zijn. In verband met het bovenstaande is het van belang kennis te nemen van een ver klaring van den heer Ascher Saphir, een oud-kapitein van het Fransche leger, die thans als zakenman te Jeruzalem is geves tigd en die daar in de eerste jaren na den oorlog een Hebreeuwsch dagblad en een Engelsch weekblad heeft uitgegeven. De heer Ascher Saphir publiceert stuk ken, waaruit moet blijken dat 15 jaar ge leden Arabische leiders van wie enkele thans belangrijke posten bekleeden in de Syrische regeering, met Joodsche afgevaar digden onderhandeld hebben over een ver gelijk tusschen beide rassen om de Jood sche rechten in Palestina te erkennen. De stukken maken deel uit van een memoran dum, dat aan de Britsche koninklijke commissie ter hand is gesteld. De heer Saphir doet het denkbeeld aan de hand, dat de Volkenbond een inter nationale commissie zal vormen om een on derzoek in te stellen naar de oorzaken van de mislukking der pogingen van 1922 en spreekt de hoop 'iit, dat het vergelijk, dat toen onbereikbaar bleek, nu, onder de „be dreiging" van de verdeeling, tot stand zal komen. Dr. Euwe wint van Aljechin. De hangpartij uit de derde ronde tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin, welke partij Woensdag te Stuttgart na 31 zetten werd afgebroken, werd he denmorgen voortgezet en door den wereldkampioen gewonnen. Voorts won Saemisch de afgebroken partij van Bogoljubov, ondanks het feit, dat hij de kwaliteit en twee pionnen achter stand had, doch daartegenover stond, dat Saemisch een geweldigen aanval bezat. De stand in den vierkamp is thans: 1. Euwe 2% punt plus 1 afge broken partij; 2. Aljechin 2 punten; 3. Bogoljubov 1 yt punt; 4. Saemisch 1 punt plus 1 afgebroken partij. De Amerikaansche ambassadeur van Spanje, de Los Rios, heeft bij zijn terugkeer Uit Spanje tegenover journalisten een ver klaring afgelegd over den toestand aldaar. Ten aanzien van het tijdstip, waarop het conflict geëindigd zal zijn, gaf de Los Rios als zijn meening te kennen, dat de strijd binnen drie maanden afgeloopen zal zijn of anders nog meer dan een jaar zal duren. Alles zal afhangen van de houding der Britsche regeering bij de onderhandelingen, welke thans worden gevoerd. Indien de Britsche regeering de terugtrek king van de „vrijwilligers" verkrijgt, aldus de Los Rios, zal, volgens de verzekering van Miaja, binnen drie maanden „aan ons de overwinning zijn". Indien het Britsche plan faalt, zal de oor log van zeer langen duur zijn. De Spaansche regeering vraagt slechts dezelfde faciliteiten als 'Franco, aldus be sloot de Los Rios, om zich materiaal en mu nitie te kunnen verschaffen. Naar Reuter uit Jeruzalem meldt, hebben de Arabieren een protestlied onder den titel: „Geen verdeeling" gemaakt, waarvan overal in de Arabische koffiehuizen gra- mofoonplaten worden afgedraaid. De Syrische regeering tegen het plan tot verdeeling. Naar Havas uit Damascus meldt, heeft de Syrische regeering, na de verschillende partijen geraadpleegd te hebben, haar standpunt ten aanzien van het verslag der koninklijke Britsche commissie voor Pales tina bepaald. Zij heeft den hoogen commis saris een nota toegezonden, waarin zij uiting geeft aan haar solidariteit met de Palestijnsche Arabieren. Zij heeft verder verzocht, dat de Volkenbond van deze nota in kennis wordt gesteld. De nota protesteert tegen de vestiging van een nationale haardstede „uitsluitend ten gunste der Joodsche bevolking op een gebied, dat sedert verscheidene eeuwen door Arabieren bewennd wordt". De regee ring spreekt den *ver.sch uit, dat een rege ling wordt gevonden langs doelmatiger weg en op de grondslagen van recht en billijkheid, zoodat de integriteit van het land wordt gehandhaafd en tegemoet wordt gekomen aan de wenschen van de Palestijnsche volken. Alle partijen hebben de regeering haar steun toegezegd bij de actie tegen het plan tot verdeeling van Palestina. EEN ANTWOORD AAN OXFORD. Op de boodschap van de wereld conferentie der kerken te Oxford aan de Duitschers. Naar Reuter gisteren te Oxford vernomen heeft, hebben bisschop Otto Melle, van de Dutsche Methodistische Episcopale kerk en Paul Schmidt, voorzitter van den Bond van Duitsche doopsgezinden, beiden te Berlijn, een brief gezonden aan den voorzitter van de bestuurscommissie van de wereldconfe rentie der kerken te Oxford, waarin zij te kennen geven hun steun aan de boodschap van 19 Juli aan de Duitsche kerken, welke wij in ons Ochtendblad van Dinsdag ver meld hebben, in te trekken. Zij zeggen, dat de boodschap aanleiding zal geven tot misverstand, wat vermeden had kunnen worden als de Duitsche verte genwoordigers in de voorbereiding ervan gekend waren. Zij geven te kennen, dat hun kerken in Duitschland vrijheid van verkondiging van hun leer hebben en volle gelegenheid om hlun zending te vervullen. Wij zijn overtuigd, zeggen zij, dat de boodschap in zijn huidigen vorm zijn taak van bemiddeling niet zal kunnen vervullen, doch gelooven integendeel, dat zij er toe zal strekken de tegenstrijdige strekkingen te versterken en te verscherpen, vooral omdat de Roomsch-Katholieke kerk ook in de boodschap begrepen wordt een feit, „dat ons ten zeerste verbaast".

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1