J&juutenland ftadiopcagmMtna ©©«mm» Wenschen van het Christ. Nat. Vakverbond. Chauffeur aangevallen en beroofd. De „Van der Wijck"-ramp. Twee kanovaarders verdronken. f - Adres aan den raad van ministers. Het dagelij ksche bestuur van het Christe lijk Nationaal Vakverband in Nederland, heeft, met het oog op de nieuwe ingetreden parlementaire periode, zijn sociaal-politieke verlangens ter kennis van den raad van mi nisters gebracht. Naast deze verlangens, om' schreven in een sociaal-politiek program laatstelijk vastgesteld ter buitengewone al gemeene vergadering van het verbond op 29 Januari 1937, waarvan een exemplaar, vergezeld van een toelichting, aan den raad van ministers werd gezonden en waarmede het dagelij ksche bestuur verzoekt rekening te willen houden en de verwezenlijking daarvan zooveel mogelijk te bevorderen, vestigt het de bijzondere aandacht op de te constateeren stijging van de kosten van levensonderhoud, waardoor de grootere ge zinnen met geringe inkomens en in 't bij zonder de gezinnen, die van steun of werk- verschaffingsloon moeten leven, veel zwaar der worden getroffen, dan de stijging van het algemeen indexcijfer doet vermoeden, wijl deze gezinnen een veel grooter percen tage van hun inkomen moeten besteden aan de in prijs gestegen voedingsmiddelen, dan de gezinnen met een wat ruimer inkomen. Met het oog daarop dringt het dage lij ksch bestuur er op aan, ten einde deze prijsstijging zooveel mogelijk op te van gen, tot verlaging van allerlei heffin gen over te gaan. Wanneer uit den hui •digen vorm van landbouwsteun geen verlaging van de kosten van levenson derhoud te verkrijgen is, mfeent adres sant, dat er aanleiding bestaat over te gaan tot eenige verruiming van den crisissteun voor werkloozen en eenige verhooging van de loonen in de werk verschaffing. Ook dringt het dagelij ksch bestuur er bij vernieuwing op aan, den kinderbijslag in de werkverschaffing algemeen door te voeren. Voor wat de sociaal-politieke verlangens van het verbond betreft, vestigt het dage- lijksch bestuur speciaal de aandacht op de Zondagsrust. Wat de wettelijke arbeidersbescherming betreft, meent adressant, dat ten spoedigste dient te worden overgegaan tot toepassing van de Arbeidswet 1919 voor die groepen van werknemers, waarvoor de bepalingen dezer wet nog steeds onuitgevoerd bleven, en dat het in ploegen werken tot het strikt noodzakelijke moet worden beperkt. De totstandkoming eener landbouwar beidswet met verbod van loonarbeid v$rt kinderen beneden 14 jaar acht adressant dringend gewenscht. Voor wat de sociale verzekering betreft, dringt het dagelij ksch bestuur er allereerst op aan, dat de oorspronkelijk vastgestelde stortingen in het invaliditeitsfonds worden hervat en de achterstallige stortingen zoodra doenlijk worden ingehaald. De leeftijds grens in artikel 33 der invaliditeitswet ge noemd, worde van 35 op 45 jaar gebracht. Ook dienen maatregelen getroffen te wor den, dat arbeiders die thans van ouderdoms rente zijn verstoken of straks dreigen ver stoken te worden, in het genot van deze rente kunnen worden gebracht. Aangedron gen wordt op een wettelijke regeling der werkloosheidsverzekering. Het publiekrechtelijk karakter der dienst verhouding tusschen de overheid en het in haar dienst zijnde personeel dient te wor den gehandhaafd. Tegen het aanstellen van personeel door de overheid bij haar diensten en bedrijven op burgerrechtelijke arbeids overeenkomst moet principieel bezwaar worden gemaakt. Tegen het aanstellen op privaat-rechte lijke arbeidsovereenkomst van tijdelijk per soneel en hulppersoneel zonder volledige dagtaak, bestaat evenwel geen bezwaar. Voor wat den inhoud van het arbeidscon tract van de toegelaten arbeidscontractanten betreft, worde door de overheid met de er kende personeelorganisaties overleg ge pleegd. Met aandrang verzoekt adressant dat overgegaan wordt tot invoering der 48-urige werkweek voor die groepen rijkspersoneel, die thans nog langere werkweek hebben, zooals speciaal een deel van het personeel, werkzaam bij het P.T.T.-bedrijf. Ten slotte meent het dagelyksch bestuur, dat in verband met de stijging van de kos ten voor levensonderhoud de vraag moet worden gesteld, of aan de laagstbezoldig- den in 's rijksdienst niet eenige salarisver- hooging dient te worden gegeven. ligt bij den eersten sturman, die, zonder voorkennis van den gezagvoerder, in strijd met het regeeringsvoorschrift, een gebrek aan zeemanschap toonde door de patrijs poorten tusschendeks te laten open maken. Verder heeft hij zich geen reken schap gegeven van den vermoedelijken diepgang bij het vertrek naar zee. terwijl hij, in zijn hoedanigheid van eersten stuurman, had moeten begrijpen, dat het dieper gaan liggen van het schip in nauw verband stond met het openmaken van de poorten. Door deze nalatigheid is het aan zijn onachtzaamheid te wijten, dat het zeewater eerst langzaam, later snel, in groote hoeveelheden in het ruim kwam waardoor de „Van der Wijck" uiteindelijk omsloeg en verloren ging. In zijn overwe gingen nam de Raad eenige verzachtende omstandigheden in aanmerking. Ten aanzien van den gezagvoerder Ak kerman concludeerde de Raad d.at niet kan worden gezegd, dat het verloren gaan van de .Van der Wijck" aan zijn schuld te wijten is geweest, laat staan door een daad of een nalatigheid zijnerzijds. De Raad had den indruk, dat de ge zagvoerder teveel op zijn eersten stuur man vertrouwde, waardoor zijn gezag minder krachtig was. Ten aanzien van den hoofdwerktuig kundige, G. A. Weyhenke, overweegt de Raad het volgende: Deze kende de pijpleiding onvoldoende. Zeer waarschijnlijk was het deze onkunde waarom hij zich weinig bemoeide met de wijze waarop zijn ondergeschikten de wacht deden; in ieder geval heeft hij aan het interne bedrijf weinig leiding ge geven. Na 12 uur middernacht op 20 Oc.- tober 1936 werd de „Van der Wijck" practisch overgelaten op de brug aan een onervaren, althans onvoldoend bevaren stuurman en in de machinekamer aan den vijfden werktuigkundige, die niet vol komen bekend was met het machine- kamerbedrijf, omdat hij zich eerst zeven dagen aan boord bevond. De dader na korte vlucht aange houden. Gisterochtend omstreeks half zes werd de gemeentepolitie van Eist (Betuwe) gewaarschuwd, dat in de Rijkswoerdschestraat de taxichauf feur L. M. de G. uit Den Haag door zijn twintigjarigen passagier J. van der M. uit Amsterdam zou zijn mis handeld en van zijn geld beroofd. Bij aankomst ter plaatse trof de politie den chaufeur met een geheel bebloed ge laat aan. Hij vertelde, dat hij den passa gier van Den Haag naar Arnhem moest brengen voor een bezoek aan zijn zieke moeder. Toen men te Arnhem was aange komen, zeide v. d. M., dat nog iets verder moest worden doorgereden en zoo kwam men via Huisen te Eist. In boven genoem de straat gaf v. d. M. den chauffeur on-. verwacht een harde slag op het hoofd, waardoor deze een oogenblik beduusd raakte. Hiervan maakte de aanvaller gebruik hen te berooven van zijn portemonnaie, die 25 gulden bevatte. Hij zag kans uit de auto te komen en sloeg op de vlucht. Op het hulpgeroep van den chaufeur snelden twee landbouwerszoons toe, die na een korte achtervolging den man wisten te grijpen en in bedwang te houden, totdat de politie arriveerde, die hem in arrest heeft gesteld. De gestolen portemonnaie werd nog op hem bevonden. Men bleek hier met een ouden bekende van de justitie te doen te hebben, die reeds ver scheidene diefstallen op zijn geweten heeft en tot zijn 21ste jaar nog ter be schikking van de regeering staat. EEN HACHELIJK AVONTUUR. Twee zeventienjarige jongens een kwartier lang op hun omgeslagen zeilkanó. - x wee zeventienjarige jongens uit Schel- lingwoude, T. Timmerman en L. v. d. Brun, waren gisterochtend, -ondanks het gure weer en den hevigen wind, met hun vergroote zeilkano uitgevaren voor een tocht op het IJselmeer. Op het Buiten-IJ kregen zij last van de windvlagen, die het sturen van het vrij ranke vaartuigje bemoeilijkten. Op de grens van het Buiten-ÏJ en het IJselmeer wr- het water nog onstuimiger. Het boot je liep vol en sloeg op ongeveer 1 K.M. van den vuurtoren onder Burgerdam om. Slechts met inspaning vart alle krachten wisten de knapen, die geen van beiden buitengewone zwemers zijn, zich op het gekapseisde bootje te hyschen en zich zoo boven water te houden. Ruim een kwartier lang dreven zij op het woelige Buiten-IJ fond zonder dat hun hulpgeroep werd gehoerd. Eindelijk bemerkten visSchers uit DUFgërdam hun benarde positie. Een motorbotter snelde toe, maar intusschen had ook de vuurtoren wachter de knapen opgemerkt. Met zijn roeibootje bevrijdde hij het tweetal. Nadat de jongelui op den vuurtoren weer wat op verhaal waren gekomen hebben zij zich per auto haar huis be geven. Uitspraak Raad voor Scheepvaart. De lste stuurman drie maanden geschorst. Uit Batavia wordt gemeld: De Raad van Scheepvaart hield Zaterdag, onder groote publieke belangstelling, zitting, waarin uitspraak werd gedaan omtrent het onderzoek inzake de „Van der Wijck"- ramp. De Raad achtte geen termen aanwezig voor de toepassing van eenigen tucht maatregel op den betrokken gezagvoerder B. C. Akkerman. Tegen den eersten stuurman, H. N. J. Hermse, beslistte de Raad, hem de be voegdheid te ontnemen om als gezagvoer der of stuurman dienst te doen op een Nederlandsch-Indisch zeeschip buiten gaats, gedurende den tijd van drie maan den. De Raad is van oordeel, dat er verband bestaat tusschen het openstaan van de patrijspoorten tusschendeks en het bin nenstroomen van groote hoeveelheden zeewater in ruim 2. De Raad meent, dat Het vaartuigje sloeg om. Zaterdagavond zijn te Maastricht twee jongelieden, die geheel gekleed in een kano op de Maas voeren, te water geraakt, doordat de kano omsloeg. Twintig minuten later heeft men beide ongelukkigen kunnen ophalen. De levensgeesten waren geweken. Pas laat in den avond is men er in geslaagd de beide jongelieden te iden- tificeeren. Het zijn de zestienjarige J. G. van der L., geboren te 's-Gravenhage en wonende te Heerlen en de 17-jarige F. C., geboren te Heerlen en wonende al daar. KAMPGEBOUW A.J.C. TE VIERHOUTEN. Zaterdagmorgen is te Vierhouten op de Veluwe het vergroote en vernieuwde kamp gebouw in het kamp voor jeugdige werk loozen van de Arbeiders jeugdcentrale offi cieel in gebruik genomen, waarbij de heer Meyer de Vries, hoofinspecteur der werk verschaffing, als vertegenwoordiger van den minister van sociale zaken heeft gesproken. De heer K. Vorrink, lid der Eerste Kamel en voorzitter van de stichting Zon en Vrij heid, heeft eveneens een toespraak gehou den en de heer Lindeman heeft het woord gevoerd namens de moderne centrale voor werkloozen zorg NEDERLANDSCHE AUTODIEVEN BELGIE GEARRESTEERD. IN Op verzoek van de Nederlandsche politie z(jn te Spa in een hotel drie Nederlanders gearresteerd, die te Amsterdam en elders in Nederland verscheidene auto's blijken te dit openstaan der poorten uitsluitend en I hebben gestolen. Een van de gearresteerden alleen oorzaak is geweest van het vergaan was in het bezit van een valsch paspoort en van de Van der Wijck". had vroeger al met het Belgische gerecht af- De Raad is verder van meening, dat de gerekend. De drie dieven zullen aan de oorzaak van de scheepsramp uitsluitend I Nederlandsche justitie worden uitgeleverd. VEREENIGING „KERK EN VREDE". Landelijke conferentie te Lunteren Vrijdagavond werd door'ds. J. J. Buskes Jr. de landelijke conferentie te Lunteren geopend met het voorlezen van een ge deelte uit Mattheus 5. Na gemeenschappelijk gebed hield ds. F Kuiper zijn inleiding over staat en kerk waaris hij tot de volgende conclusie kwam De christen staat in de- wereld, heeft te maken met den staat. Zijn houding moet critisch opbouwend zijn, d-w.z. hij moet den staat in ernst nemen, maar niet in laatsten ernst, de staat is niet de grootste en belang rijkste zaak; dat is het evangelie. Na dit referaat volgde een levendige dis cussie. Inleiding van ds. Buskes. De conferentie werd Zaterdagochtend voortgezet met voorlezing van een gedeelte uit Jesaja VI en een korte toespraak van Hilbrand Boschma uit Ruurlo. Hierna hield ds. J. J. Buskes Jr. zijn* inleiding over „Onze moeilijkheden". Spr. behandelde eerst de formuleering uit de beginselverklaring van ,Kerk en Vrede", dat évangelie en1 oorlog, d.w.z. iedere oorlog een onverzoenlijke tegen stelling vormen. Geen uitzondering mag hier gemaakt vcor een nationale verdedi gingsoorlog, ook niet vóór een volkenbonds oorlog. Momenteel en op korten' termijn heeft de eisch van „Kerk en Vrede", politiek gespro ken, geen waarde. Er zijn menschen, die oorlog geoorloofd achten: waar deze zou gestreden- wórden ter bescherming van cul tuur en besehaving. Speciaal denkt men hier dan aan bolsjewisme er> fascisme. Tusschen oorlog en nationaal-socialisme bestaat een nauwe samenhang. Nationaal-socialisme be- teekent oorlog, zegt men, maar evenzeer be- teekent oorlog nationaal-socialisme. Tegen Duitschland en Italië strijden beteekent zich laten opnemen in een andere belangencom binatie, die alleen strijdt in dienst van 't recht wanneer dit samenvalt met belang. Voor „Kerk en Vrede" is in wezen ieder militairisme gelijk. Een ander probleem is de burgeroorlog. Wat doet men als het fascisme hier den kop opsteekt! Het antwoord van „Kerk en Vrede" kan alleen zijn: met geweld is dit fascisme niet te weerstaan. Onze taak is met groote ernst en zuiver zakelijk meewerken aan een rechtsorde. Hierna stelde spr. de verhouding tot de politieke partijen aan de orde. De S.D.A.P. was voor de ontwapening, toen het natio naal-socialisme nog niet aan de orde was. Politiek gezien kunnen w(j dit opportuni- teits-standpunt begrijpen. Wij willen graag contact houden met de anti-militaristen die doorgaan met hun werk in de S.D.A.P. „Kerk en Vrede" kan zich overigens op geen enkele politieke partij vastleggen. Een formuleering uit de beginselverkla ring, die ook veel problemen opwerkt is „steun en deelname aan den oorlog". Waar ligt hier n.L de grens? Kwesties als belas ting betalen, luchtbescherming en „God- Nederland-Oranje" dringen zich hier naar voren. Niemand kan zich in deze samen leving volledig losmaken van deelname aan den oorlog. Maar er komt voor ieder van ons een moment, dat wij weten: hier dalen wij beneden het noodzakelijk Compromis, hier raken wij het contact met Christus kwijt. Dit geldt voor belasting betalen en nog veel meer voor het moeilijke vraagstuk van de luchtbescherming. Ieder moet hier zelf vol gens zijn geweten een beslissing nemen. Ge hoorzaamheid aan God draagt ook een zake lijk karakter. Voor het derde punt geldt in dezen tijd voor ons afstand bewaren. Een andere moeilijkheid van „Kerk en Vrede" ligt in 't begrip „kerk". „Kerk en Vrede" moet steeds weer leeren ook een sterke geloofsgemeenschap te worden. Als laatste punt noemde spr. de verhou ding van „Kerk en Vrede" tot de Oxford- groep. „Kerk en Vrede" kan zeer zeker van de Oxford-groep leeren, maar in ander op zicht doet veel ons te simpel aan, men ziet te weinig de eigen structuur van de maat schappij. „Kerk en Vrede" heeft een groote taak, dat is evangelie-prediking in onzen tijd, de moeilijkheden van nu zien en be grijpen en wijzen op het evangelie, als de uiteindelijke en laatste oplossing. De vele vragen die op deze inleiding volg den, werden uitvoerig door ds. Buskes be antwoord. ESPERANTO (26 JULI 1887—26 JULI 1937). Men verzoekt ons opname van het vol gende: Bovenstaande data zeggen reeds: dat vandaag Esperanto zijn 50sten verjaardag viert. Dinsdag 27 Juli. HILVERSUM. 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. (8.15 Sportrep.) 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Omroeporkest (Gr.opnamen). 11.Huish. wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.Kovacs Lajos' orkest. In de pauze Jamboreeber. en sport - reportage. 2.Pianospel. 2.30 Cau serie over Sarah Bernhardt. 3. J. Cantor's ensemble en orgelspel. 4.30 Kinderkoorzang. 5.Kinder halfuur. 5.30 Los Argentinos en gr.pl. 7.Orgel en viool. 7.45 Gr. pl. 8.ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Avro-Vaudeville-orkest en solisten. 9.15 Sportrep. 9.45 Viool- en orgelspel en zang door het Matrozenkoor. 10.30 Dansmuziek uit Noordzee-Badplaatsen. (11. ANP-ber.) 11.30 Louis Bannet and his Adventurers. HILVERSUM, 301 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 1.30 KRO-orkest. 2.— Vrou wenuur. 3.KRO-Kamerorkest. 3.45 Gr.pl. 4.— KRO-orkest. 4.45 Gr.pl. 5.KRO-melodisten en so list. 5.45 Felicitatiebezoek. 6. Gr.pl. 6.15 KRO-melodisten. 7. Ber. 7.15 Causerie over Fr. Hals. 7 35 Sporthalfuur. 8.ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Sted. Orkest Maastricht. 9.De Riverdale Glee Club en solist. 9.15 Gr.pl. 9.30 Ver volg Riverdale Glee Club. 9.45 Voor schaakliefhebbers. 10.De KRO-Melodisten en solist. 10.30 ANP-ber. 10.40 John Kristel en zijn Band. 11.3012.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Dans muziek (gr.pl.) 11.35 Orgelspel. 12.05 Leichhardt-herd. 12.30 Het Spa-orkest. 1.35 Cricktvrslag. 1.50 Het Schwiller Strijksextet. 2.20 Het Eccles Borough Orkest. 2.50 Muzi kale causerie (met gr.pl.) 3.20 Jack Wilson's „Versatile Five". 3.50 Gr.pl. 4.35 Het Hungaria Zigeuner orkest. 5.Queer happenings atsea, causerie. 5.20 Cricketnieuws. 5.35 Het Sharpe Sextet en soliste. 6.20 Ber. 6.45 Tommy Matthews en zijn orkest. 7.20 BBC-Midland-orkest en solist. 8.20 BBC-Theaterorkest en solisten. 9.20 Ber. 9.40 Causerie over Amerikaansche literatuur. 10.Het Griller Strijkkwartet en soliste. 11.05 Deel. 11.20 Roy. Fox en zijn Band. 11.50—12.20 Dansmu ziek (gr.pi.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gr.pl. 12.20 Pascal-orkest. (1.35 Zang). 2.20 Gr.pl. 4.05 Zang. 4.20 Koorconcert en soliste. 7.20 Der Rosenkavalier, opera. (In de pauze Solistenconcert). KEULEN, 456 M. 6.50 Bïaascon- cert. 8.50 Westduitsch Kamer orkest. 12.20 Schupo-orkest. 1.35 en 4.20 Amusementsorkest. 6.05 Solistenconcërt. 7.10 Gr.pl. 8.30 Omroeporkest. 11.1012.20 Dans muziek en "populair concert, BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Klëinorkest. 1.30 Omroepdansórkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.50 en 7.20 Gr.pl. 8.20 Cabaret. 9.20 Gr.pl. en radiotooneel. 10.3011.20 Dansmu ziek (gr.pl) 484 M: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepdansorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.5(12.20 Gr.pl. 5.20 Omroepdansorkest., 6.35 Gr.pl. 7.35 Rep. 8.20 Kleinorkest en solisten. 10.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Egon Kaiser en Carl Woit- schach met kun orkesten. 10.20 Ber. 10.50" Trioconcert. =11.05 Weerber, 11.2012.20 Breslauer Omroepdans orkest en solisten. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.05, Nor-, mandië 10.05—10.20, Keulen 10.20 —10.50, Parijs R. 10.50—12.20, Brussel VI. 12.2014.20, Droitwich 14.20—17.—, Keulen 17—17.20, Brussel VI. 17.20—18.50, Lond. Reg. 13.50—19.20, Parijs. R. 19.20—23.20, Boedapest 23.2„24. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lflle 9.209.50, Luxemburg 9.5010.35, Droitwich 10.3512.05, Lond. Reg. 12.05—17.20, Droitwich 17.20—18.20 Luxemburg 18.2018.45, Droitwich 18.4521.40, Lond. Reg. 21.40 22.20, Brussel (VI.) 22.20—22.30, Brussel Fr. 22.„0- -22.45, Lond. Reg. 22.4523.20, Droitwich 23.20 —24-—. V" Lijn 5: Diversen. 50 jaren is het thans geleden dat dr. Za- menhof het aandurfde een bescheiden leer boekje (in 't Russisch) van zijn taal uit te geven, Spoedig werd dit boekje gevolgd door talrijke andere in de „groote" Euro- pesche talen. Ondanks de enorme moeilijkheden, dié zich aanvankelijk voordeden, wordt Espe ranto tegenwoordig in aTn beschaafde lan den ter wereld gesproken. Uitzonderingen zijn Duitschland en Por tugal, waar de Esperanto-beweging als „staatsgevaarlijk" verboden werd. Met het voorbijgaan -an deze halve eeuw, een periode, die in de evolutie van een taal op zichzelf weinig beteekent, kunnen wij de Esperanto-beweging be schouwen als aan de kinderschoenen te zy'n ontgroeid. Laat de gestadige groei van deze, ideëel zoowel als practisch zoo buitengewoon be langrijke beweging, een aansporing zijn voor hen, die zich reeds nu „wereldburger" voelen, ook werkelijk zoodanig te worden. Laat Esperanto de wereld voor hen openen. Studiegelegenheid bestaat te over in elke piaats. GEEN FUSIE. Tusschen den Bond van gepension- neerden bij de Nederlandsche Spoor wegen en de Nederlandsche Vereeni- ging van spoor- en tramwegpersoneel. In de algemeene vergadering te Utrecht van den Bond van gepensionneerden bij de Nederlandsche Spoorwegen is Zaterdag de vraag hesproken of zou worden overgegaan tot fusie met de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. De heer K. Kruizinga uit Nijmegen her innerde in de druk bezochte vergadering er aan, dat het aanbod tot fusie was uitgegaan van de Nederlandsche vereeniging. Het ge- heele bestuur op één na ontraadt fusie, welke niet in het belang van de gepension neerden zou zijn. In een uitvoerige discussie hebben enkele leden er op gewezen, dat de belangen van de gepensionneerden bij de Nederlandsche vereeniging veilig waren. In een uitvoerige discussie hebben enkele leden er op gewezen, dat de belangen van de gepensionneerden bij de Nederlandsche vereeniging veilig waren. De heer H. J. Klein, lid van het hoofdbe stuur, zei, dat men zich tegen een fusie uit het feit, dat men de Nederlandsche vereeni ging niet vertrouwt. Tijdens de redevoering van den heer Klein verlieten de heeren van Braambeek en Oudegeest uit protest de zaal. Met algemeene stemmen heeft ten slotte het congres zich tegen fusie uigesproken. UITVOER VAN MELKPRODUCTEN. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is, met ingang van j.1. Donderdag, de uit voer van melkproducten, uitgezonderd blok- melk, voorzoover deze nog niet onder de landbouwcrisiswet viel, eveneens onder deze wet gebracht. Bijgevolg is van dien datum af de uitvoer van bedoelde produc ten naar de landen waarheen deze tot dus verre zonder uitvoercertificaat kon geschie den, verboden, tenzij deze is gedekt door een uitvoercertificaat. waarin tot zoodani- gen export machtiging wordt verleend. Aan- vragen voor deze certificaten, welke op. be paalde voorwaarden en tot nader order door den ^betrokken exporteurs zelf mogen worden, uitgeschreven,. alsmede vem«HpL.u- bm. opgave .van .nadere bijzonderheden dcjjfc-.-, regeling kunnen door belanghebbenden "tfij tovengenoemdenexport worden gericht'tol de afdeêling zuivel/Engeland der Nederland-, sche Zuiyelcentrale, Laan van Meerdervoort 84, te 's-Gravenhage.. Opgemerkt wordt, dat het bovenstaande in de regeling betreffende den uitvoer Vfn melkproducten ten laste van een aan Neder land verleend contingent derhalve mo menteel, voor Engeland, Frankrijk en Duitschland geen wijziging brengt, m.a.wdat de voor den uitvoer van mflk- producten naar deze drie landen vereiséhte certificaten op de tot dusverre gebruike lijke wijze door de Nederlandsche Zuive!- Centrale worden, afgegeven, uitsluitend aan de hiervoor in aanmerking komende expor teurs op de hiervoor vastgestelde voor waarden. EEN ZONDERLING MIDDEN OP EEN WEG. Vrijdagmiddag bemerkten automobilisten, die den rijksweg by Muiden passeerden, dat zich een voetganger midden op den rij weg bevond, die zich" niet stoorde aan auto-1 of motorfietssignalen en midden op den weg bleef loopen. Gelukkig passeerde juist de rijksveldwachter van Muiden, die den zon derling aansprak en dadelijk den indruk kreeg, dat deze niet over volledige geeste lijke vermogens beschikte. De veldwachter nam den man mee naar zijn woning en toen kwam vast te staan, dat hij te Haarlem thuisbehoorde, stelde de burgemeester van Muiden zich telefonisch met de politie al daar in verbinding en nu bleek, dat de zon* derling reeds twee dagen geleden van zijn familieleden, bij wie hij inwoonde, was weg- geloopen, waarvan by de politie aangifte was gedaan. Een familielid begaf zich per auto van Haarlem naar Muiden en bracht den man weer veilig thuis. FRITS COERS OVERLEDEN. Op zeventigjarigen leeftijd is na een langdurige ziekte de heer Frits Cocrs. overleden. De heer Coers, die oorspronkelijk me dicijnen studeerde, maar zijn studie hal* verwege opgaf is tientallen jaren te Utrecht een zeer populaire student ge weest. Als zoodanig vierde hy zijn veer tigjarig jubileum. Hij was een bekende figuur in het Utrechtsche studentencorps. In de Vlaamsche beweging was hij een gezien strijder. Aan zijn initiatief en aan den arbeid van zijn medewerkers, zoowel in het Utrechtsch studentencorps als in de zang- vei eeniging „Het Nederlandsche Lied', dankt ons volk een groote verzameling volksliederen. BRAND IN EEN GARAGE. Door onbekende oorzaak is brand ontstaan in de garage van den expediteur Huisman e Urmen. Het vuur greep zeer snel om aian neen en het duurde niet lang, of de geheele gaiage stond in lichterlaaie. De brandw««r slaagde erin het woonhuis gedeeltelijk te ouden. De garage is echter geheel ver woest. Een groote expeditieauto werd even eens een Drooi der vlammen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6