EEN DAG ONDER DE WAPENEN Publicaties en Juin bauw Een soldaat moet niet alleen kunnen schieten, maar ook iets kunnen raken. JluMSt en Wetenschap Glimlachje - raat - ii. De Majoor nam ons mee naar het voorter rein waar wij de lichte-mitrailleur-oefenin- gen zouden zien, waarbij op luchtdoelen zou Worden geschóten. De bestuurder van het vliegtuig behoefde ditmaal geen hoogvlieger te zijn en hij be hoefde geen enkel radio-station om opgave van zijn positie te verzoeken. Hij kon zelfs veilig op den beganen grond blijven en zijn eenige taak bestond er in een miniatuur vliegtuigje hardloopend langs een stalen ka bel te trekken terwijl een andere dienst plichtige een lichte mitrailleur bediende, v.-elke de soldaten op een zoogenaamd opzet- stuk hadden gezet, dat naast de bajonet van het geweer is bevestigd. De „vliegenier" liep wat hij loopen kon en de soldaat achter de mitrailleur hield het luchtdoel voortdurend onder schot en pafte er een groot aantal patronen op af, die als een lint door de machine liepen. Of hij het vliegtuig al dan niet geraakt had bleef voor oningewijden verborgen. Ten eerste schijnt het Rijk niet de bedoeling te hebben deze mooie vliegtuigjes door de dienstplichtigen te laten stuk schieten en ten tweede wordt er met losse patronen gescho ten zoodat de knal van het schot eigenlijk het meest schrikwekkende van deze oefe ningen kan genoemd worden. De bedoeling was natuurlijk den soldaten te leeren een vliegtuig welks proporties hier met een grooten afstand overeenkwa men dadelijk onder schot te nemen en daarbij gebruik te maken van een geweer als statief waardoor de machine met be hulp van een lichte mitrailleur binnen en kele seconden cmder vuur kan worden geno men. Het eenige wat niet duidelyk was bleek uit de vraag waarom de recruten op een warmen dag als deze stalen helmen inplaats van de veldmutsjes moesten dragen, maar het is te begrijpen, dat zij daar vre destijd aan moeten wennen om er in tijd van oorlog geen last meer van te hebben. Theorie en practijk. Een sergeant zat met een gemoedelijk groepje leerlingen om een tuintafel en de monstreerde „hoe een mitrailleur in elkaar zit" en schrijver dezes kreeg den indruk, dat men hier niet dezelfde methode volgt als op de H.B.S. wanneer er een Inspecteur in de klas komt en de leeraar zijn vragen alleen aan de beste leerlingen gaat stellen. Ditmaal was het slachtoffer een ietwat schuchtere milicien, die onder de blikken van een Majoor en van vijf-en-twintig jour nalisten een mitrailleur uit elkaar moest draaien en tegelijkertijd opzeggen welk stun hij daarbij in de hand had. De kolf leverde geen bezwaren op, maar in het binnenste van het schiettuig bleken nog ongekende verrassingen te zitten, waarvan de naam in een onverstaanbaar gemompel verloren ging. „Duidelijk spreken", gebood de sergeant. „Dit is een slagpin", zei de examinandus. Majoor Snoek liet de mitrailleur maar varen om ons door een anderen dienstplich tige te laten zien wat er zooal in een gereed- schapstasch zit en te laten hooren hoe die wonderlijke dingen allemaal heetem Een zenuwachtige militair, voor wie de kraag sterren waarschijnlijk even onbereikbaar zijn als de sterren in de lucht, heeft ons daarna toegemompeld, dat er in een doosje dertien reserve-onderdeelen zaten, maar om dat het voor onze eendaagsche opleiding blijkbaar niet noodig was, dat wij ze stuk voor stuk te zien zouden krijgen, zijn we maar naar een ander groepje gewandeld, waarvan de sectiecommandant ons uitlegde, dat men bezig was op een met wit krijt ge- teekend driehoekje op den muur te schie ten. Dat lijkt vrij doelloos omdat er alleen in theorie wordt geschoten, maar het geweer had een controle-apparaatje waardoor de sergeant precies kon nagaan of het schot raak zou gewcrst zijn als er werkelijk was geschoten. De bedoeling van dergelijke oefeningen is natuurlijk, dat zoo'n sergeant in de kost bare seconden waarop een mitrailleur in stelling gebracht moet worden, niet behoeft te vragen om hem eens even de „dinges" of de „hoe heet 't ook weer" aan te geven. Dan moet de recruut precies weten waar het om gaat en waar hij het kan vinden. Trouwens, dan heeft ieder zijn taak zoodat geen twee soldaten dezelfde handeling ver richten. Als dat er in theorie goed inzit zal men in de practijk door doeltreffende samen werking tot de vlugste resultaten kunnen komen. Aan de overzijde werden de K.S.O. gehou den wat voor ons als Kamer Schiet Oefe ningen vertaald werd waarbij met flo bertpatronen op een negental kleine schij ven werd geschoten en waarbij den journa listen is gebleken, dat het raken van het doel onder toezicht van een sergeant vaker voorkomt dan wanneer een soldaat zonder toezicht in een schiettent op de kermis aan het werk is. Zand graven. Er is eens een onvaderlandslievende mili tair geweest, die het onderschrift van het Nederlandsche wapen in een ietwat al te vrije vertaling overbracht en er „Ik zal zandgraven" van gemaakt heeft. Dat was, zeide hij, de taak van den re cruut van dezen tijd en hoewel hij natuur lijk sterk overdreven heeft, konden wij toch wel constateeren, dat hij er niet heelemaal naast was. De soldaat moet kunnen zandgraven, niet alleen voor de loopgraven natuurlij 1, maar ook om een bivakkeuken te kunnen maken ingeval hij trek in een warmen maaltijd mocht krijgen en de keukenwagen op zich laat wachten. Een eerste luitenant heeft ons dat alle maal uitgelegd bij een zoogenaamde piano keuken omdat de uitgegraven sleuven een sterk vergroot beeld van de toetsen van een piano geven. Men kan hierin vuur maken en Met de lichte mitrailleurs wordt op vliegtuigen geschoten. er een kookketel voor tien man boven han gen of als men een ijzeren staaf kan vin den een rij eetketeltjes, zoodat het menu van den dag niet bij een koude lunch hoeft te blijven. Wanneer manschappen van een onderdeel van den troep zijn afgesneden kunnen zij kleinere geulen graven en er was zelfs een allerliefst grondkeukentje ge fabriceerd, dat op het eerste gezicht op een konijnenhol leek, maar .dat in de practijk heel goed bruikbaar schijnt te wezen. Aan den eenen kant zit een gat voor den schoor steen en aan den anderen kant kan men er hout in stoppen en de man, die dat alles heeft uitgevonden, heeft niet alleen den sol daten, maar allen die wel eens uit kampee ren gaan, daarmee een bijzonderen dienst bewezen. Men is van alle markten thuis. Er zijn natuurlijk verscheidene van o. -3 lezers wij veronderstellen beleefdheids halve dat het wel de meeste zullen zijn die in den tijd van 10 seconden over een schutting van 2.20 Meter hoogte kunnen klimmen. Maar wanneer men dat doen moet in lakensche kleeding, met een helm, een koppel met broodzak, een geweer en een bajonet, is de opgave niet zoo eenvoudig. Hier wordt dit alles met goede resultaten be oefend, hier klimt en springt en loopt men in den kortst mogelijken tijd en met de zwaarst mogelijke bepakking en men slaat herhaaldelijk zijn eigen record omdat men zoo getraind wordt, dat men het steeds vlug ger leert doen. Hier staat men voor een gat van vijf Meter breed ^n men steekt er een voudig twee schuin gekruiste polsstokken in, legt er een paar planken tusschen en wan delt er over. Je moet maar op het idee ko men, zou Buziau zeggen, maar zoo gaat het natuurlijk overal. De wereld is vol eieren van Columbus en wat de Infanterie betreft, die weet ze niet alleen te ontdekken maai er ook van te profiteeren. Door een controle glaasje kan gezien worden of het geweer goed gericht is. Er hingen een paar volwassen stroopop- pen aan een galg en er renden soldaten met grimmige gezichten voorbij, die en pas sant zoo'n pop een vriendschappelijken stoot met de bajonet gaven. Er was gelukkig meer stroo en zaagsel dan bloed te bespeuren en hoewel men er niet speciaal onze aandacht op gevestigd heeft, brengen dergelijke oefe ningen den toeschouwer wel tot het besef, dat hier geen gymnasten maar gevechtssol daten aan het werk zijn. Als er een vijand verschijnt, komt die niet om te bridgen of om naar het weerbericht te informeeren. Die vijand heeft ook een bajonet op zijn geweer en dan is het alleen maar een kwestie van geoefendheid om uit te maken wie er later van een dergelijke ontmoeting iets zijn sec tiecommandant zal kunnen vertellen. Prettiger is het om" naar de tentafdeeling te kijken en een soldaat met den stalen helm op het hoofd had zich op dezen warmen dag opgeofferd om ons te laten zien, dat twee tentzeilen ook als een soort regenjas ge bruikt kunnen worden. Men kent waar- schentrajecten; vier passagiefs moesten schijnlijk de boekenkasten waar men telkens een stuk aan kan zetten naarmate men meer boeken krijgt en zoo zijn ook deze tentzeilen zoo gefabriceerd, dat ze allemaal aan elkaar vastgemaakt kunnen worden zoodat men niet alleen een tent voor één man mili tair gesproken een hondenhok kan ma ken, maar ook tenten waarin een twaalftal manschappen met een stuk geschut kan wor den geborgen. Het veldgeschut zal daar wel niet mee bedoeld zijn, want het is zwaar ge noeg om door paarden te worden getrokken, maar het wordt binnenkort vervangen door anti-tank-geschut, waarvan men gunstiger resultaten schiint te verv-^+en. Munitie. Men heeft aan al dat geschut natuurlijk niets als men er geen kogels voor zou heb ben en om ons te laten zien, dat het Neder landsche leger althans wat de Infanterie betreft geen gebrek aan verschillende projectielen heeft, had men in de bioscoop zaal van de kazerne een interessante expo sitie ingericht. Hier was de munitie van de kleinste tot de grootste soorten voor ons uitgestald, voor pistolen, revolvers, geweren, karabijnen, lichte en zware mitrailleurs, mortieren, lichtpistolen en veldgeschut. De handgranaten in diverse vormen en met di verse vullingen ontbraken natuurlijk niet en de Majoor had ons op het achterterrein al gedemonstreerd hoe er mee geworpen moet worden. Om niet te veel vacatures in onze vaderlandsche journalistiek te maken, was hierbij van ongevulde exemplaren gebru'k gemaakt. Het zijn vrij zware projectielen, die de soldaat meestal in liggende houding naar den tegenover hem liggenden vijand moet gooien en er schijnt een langdurige oefening noodig te zijn om daarin een zekere handigheid te krijgen. Er was besloten, dat wij des middags daar over nog een leerzame film zouden bijwo nen en wij lieten de handgranaten dus voor- loopig maar wat ze waren om naar de gas- afdeeling te verhuizen waar een groot aan tal geslurfde recruten ons door hun brille- giazen aanstaarden en waar diverse gasmas kers gereed lagen om de heeren van de pers in een rookgordijn te laten verdwijnen. Daarover in een volgend aftikel. hooger geweest dan het vorige jaar. Druk bevolkt zijn vooral de lijnen naar Berlijn en naar Italië, terwijl het verkeer met Lon den intensiever is dan ooit. In de laatste week vlogen bijna driemaal zooveel passa giers naar Parijs, dan in de overeenkomstige week van 1936, hetgeen vooral aan de we reldtentoonstelling moet worden toegeschre ven. Ook het vervoer naar en van Scandi navië is veel beter dan het vorige jaar. Ruim 6000 K.G. vracht per dag. Naast het passagiersvervoer ontwikkelt de verzending van vracht en post per vlieg tuig zich snel. Gemiddeld vervoert de K.L. M. op haar lijnen en die, welke zij in sa menwerking met buitenlandsche luchtvaart maatschappijen vliegt, 32.000 K.G. vracht per week en 11 tot 12 duizend K.G. post. Het bloemenvervoer nam dit jaar weer grooten omvang aan Sedert de opening van den zomerdienst is rond 22.000 K.G. post en 21.000 K.G. vracht meer vervoerd, dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Het totale vrachtvervoer waaronder ook de post bedroeg over de laatste ze ven weken meer dan 300.000 K.G. hetgeen neerkomt op ruim 6000 K.G. per dag. De AmsterdamBatavia-route. Van veel belang zijn ook de vervoersre- sultaten van de Amsterdam—Batavia-route, juist nu deze dienst eerst gedurende ander halve maand met het nieuwe Douglasvlieg- tuigen van het type DC3 wordt uitgevoerd. Hierdoor is immers het aanbod op de lucht- verbinding met Ned.-Indië aanzienlijk toe genomen. Tot een belangwekkende vergelijking komen we, wanneer we de eerste acht vluchten in uitgaande en de eerste vijf in thuiskomende richting, uitgevoerd met Dou- glas DC^ naast die van het vorige jaar stel len, toen nog met DC2-toestellen werd ge vlogen. (De cijfers tusschen haakjes geven de resultaten in 1936 aan).. Gedurende de bovengenoemde dertién enkele vluchten werden geproduceerd 293.800 169.000) ton/K.M. Hiervan werden verkocht 238.820 (139.312) ton/K.M. Hieruit blijkt, dat de productie is gestegen met 73,8 en de verkoop met 71,4 Er kan dus gezegd worden, dat het verhoogde aan bod van laadvermogen door invoering van de douglas DC3-toestellen reeds gedurende de eerste dertien vluchten kon worden ver kocht. Het aandeel van het postvervoer, resp. het passagiersvervoer blijkt uit de volgende gegevens: Het postvervoer bedroeg 92.867 (46.365) tot/K.M., hef passagiersvervoer 1.240.156 (788.767) pass./K.M. en het goederenver voer 20.725 (13.645) ton/K.M Vergeleken met de overeenkomstige vluchten met de DC2-toestellen in 1936 is het postvervoer met de DC3 met 100 gestegen, het passa giersvervoer met 57 en het goederenver voer met 52 Uit deze resultaten is slechts een conclu sie te trekken: dat de komst van de Dou glas DC3 op de luchtverbinding met Indië, gebleken is in dit verkeer in een behoefte te voorzien. OPENING NATIONALE ZWEEFVLIEG- WEDSTRIJDEN. Prinses Juliana en Prins uernhard tegenwoordig. Gelijk het vorige jaar in Twente, worden thans op het vliegveld Teuge nationale zweefvliegwedstrijden georganiseerd door den bond van Nederlandsche zweefvlieg- clubs. De deelnemers aan deze wedstrijden welke tot 7 Augustus zullen duren zijn op het vliegveld in een zweefkamp on dergebracht. Vror de wedstrijden zijn vele prijzen beschikbaar gesteld. Zaterdagmiddag werden in tegenwoordig heid van een groot aantal autoriteiten de wedstrijden geopend. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. generaal b.d. C. J. Snijders, vice-admiraal b.d. L. J. Quant, de directeur van het na tionale luchtvaart-laboratorium, de direc teur van de stoom vaartmij. „Nederland", de commandant van het vliegkamp Soes- terberg, de inspecteur van den luchtvaart dienst, de directeur der K.L.M. en de direc teur van de Fokkerfabrieken. Om kwart over vijf kwam het prinselijk paar in een groene two-seater het veld op, waar het door den burgemeester van Voorst, Mi. A. C. baron van der Feltz, werd ontvan gen. Na eenige demonstraties van lierstarts te hebben bijgewoond, zijn de vorstelijke bezoekers vertrokken. Besloten werd de algemeene vergadering van het Kon. Ned. Landbouw-comité dit jaar te houden op Vrijdag 22 en Zaterdag 23 October. In deze vergadering zal een twee. tal inleidingen worden gehouden, getiteld: a. „noodzaak en zegen van de coöperatieve organisatie voor den boerenstand" en b. l>(je positie van den boerenstand in het volks. geheel". Medegedeeld werd, dat aan de andere een- trale landbouworganisaties is voorgesteld, gezamenlijk een adres te doen uitgaan waarin tegen den invoer van Deensch vleesch wordt geprotesteerd. Besloten werd een studiecommissie in Het leven te roepen, welke zal hebben na te gaan wat den boerenstand te doen staat om zijn positie te handhaven nu steeds meer maatschappelijke groepen trachten haar po. sitie voor de vrije concurrentie veilig te stellen. Naar aanleiding van een klacht van een der aangesloten organisaties aangaande het bestaan van strijkgeld, hetgeen een onge zonde toestand werd genoemd, werd beslo- ten omtrent het strijkgeld het oordeel van de aangesloten organisaties in te winnen. IN DEN MUZIEKTUIN. A.s. Dinsdagavond geeft de heer Nico Snel met zijn gemengd koor „Vocaal Alk maar" en zijn mannenkoor het jaarlijksch concert in den tuin. Op het programma komen o.m. de nummers voor, waarmede Snel op den Zangwedstrijd te Amersfoort een eersten prijs behaalde n.m. „Avondlied" (door „Vocaal Alkmaar") en „de Redding boot" (door het mannenkoor). Beide com posities van H. van Rheenen. Tevens is op het programma een plaats ingeruimd aan twee nummers van Palestrina, waaronder het zeer mooie „Alma redemptoris Mater". Voor afwisseling is ook gezorgd. Zij be staat in het optreden van „Alcmaria Victrix" het harmoniekorps dat tegenwoordig onder leiding staat van den heer G. Hekket en van „Alkmaarsch Symphonie-orkest", waar van de heer KShler de dirigent is. A. K. TENTOONSTELLING VAN BELGISCHE SCHILDERKUNST. De tentoonstelling van Belgische Schilder kunst (18501910), bestaande uit een col lectie van 81 schilderijen uit het koninklijk museum van schoone kunsten te Antwer pen, welke expositie in 't gemeentemuseum te Den Haag wordt gehouden, is Zaterdag middag geopend. Wegens een lichte ongesteldheid was de tijdelijke zaakgelastigde van België, baron E. Ruzette, verhinderd de opening bij te wo nen. In zijn plaats werd de openingsrede uit gesproken door den secretaris van de Bel gisch legatie, den heer Remi Baert. De directeui van de gemeentelijken dienst van kunsten en wetenschappen, dr. van Gelder, opende de plechtigheid met een kort inleidend woord, waarin hij een uiteenzet ting gaf van hetgeen de organisatoren zich van deze ruilexpositie voorstellen en waar bij hij betoogde, dat de onbekendheid met de Nederlandsche kunst van de tweede helft der 19e eeuw in België en die van de Belgische kunst uit deze periode in Neder land plaats moet maken voor bewondering en waardeering. De officieele opening werd door een groot aantal genoodigden bijgewoond. ONTWERP-UITBREIDINGSPLAN Het hoofd van het gemeentebestuur van Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dal van 29 Juli tot en met 25 Augustus a.s. ter secretarie der gemeente ter inzage is ge legd het door Gedeputeerde Staten van Noordholland ontworpen plan van uit breiding voor een terrein ten Westen van den Westerweg bij de Lindenlaan, t.w. het terrein, bestemd voor de Rozenstraat en omgeving, overeenkomstig de daarbij be- hoorende kaarten en toelichtende beschrij ving, zoomede een ontwerp van de op genoemd uitbreidingsplan betrekking heb bende bebouwingsvoorschriften. Met betrekking tot het hiervoor bedoelde uitbreidingsplan met bebouwingsvoor schriften kunnen bij Gedeputeerde Staten van Noordholland gedurende den termijn van ter inzagelegging bezwaren worden ingediend. Alkmaar, 26 Juli 1937. Het hoofd van het gemeentebestuur, H. KLAVER, Lo.-Burg- KONINKLIJK NEDERLANDSCHE LANDBOUW-COMITE. Aan het verslag van de gecombineerde vergadering van de eerste afdeeling en het bestuur wordt het volgende ontleend. Besloten werd de andere centrale land bouworganisatie voor te stellen bij de re geering aan te dringen op vervroegde open stelling (per 1 November) van de .mogelijk heid tot denaturatie van consumptie-aard appelen van klasse a, inplaats Van zooals thans, per 1 Februari. He!wat een genot,, dat die - verschrikkelijke herrie in eens over is!!!

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8