£ucfiU>aart JUouuiciaal Hieuws st. maartensbrug heiloo JCtmst £tt Wetenschap te De proefpolder Zuid-Scharwoude. Glimlachje CASTRICUM „De kringloop der belangen'*. De heer Jac. Groen Azn., alhier, lid der Tweede Kamer, schrijft ons: Teneinde legendevorming te voorkomen en een duidelijk beeld te geven van het ver loop van bovengenoemde zaak en van het plan zelf, meen ik goed te doen in de plaat selijke pers van een en ander mededeeling te doen. De voorstellen tot het maken van proef- polders in het Geestmer-Ambacht spruiten voort uit het groote plan tot verbetering van den economischen toestand, hetgeen het provinciaal bestuur van Noord-Holland zich voorstelt te bewerkstelligen o.a. (dus niet uitsluitend) door herinpoldering en ruilverkaveling van een groot deel (pl.m 2400 ha.) van het Ambacht. Daarnaast ligt het, blijkens de gegeven voorlichting, in de bedoeling, proeven te nemen met andere cultures dan de bestaande op de nieuw ver kregen gronden. Het groote plan is dus primair. Men kan de proefpolders niet bezien zonder daarbij het eigenlijke doel: het groote plan, op den voorgrond te stellen. De mogelijkheid be staat, dat bij miskenning der proeven van het groote plan niets komt; maar omge keerd brengt het gelukken der proeven de consequentie mede, dat het groote plan wordt aangepakt en doorgevoerd. En dit beteekent, dat dan de grond in ongeveer het halve Ambacht (bedoeling is het zuide lijke deel) in denzelfden toestand wordt gebracht als men de proefpolders gaat bren gen. Het is daarom zeer gevaarlijk het standpunt in te nemen, dat men nu die proe ven maar eens moet nemen en dat deze wel zullen mislukken en men dan van verdere plannen zal afzien. Ik schrijf dit zoo neer, omdat ik werkelijk van meening ben, dat velen er zóó over denken. Gevolg van dezen gedachtengang is, dat deze menschen een druk uitoefenen in deze richting: laat men die proeven maar nemen op de minst waardevolle gronden, dan is er tenminste bij mislukking niet veel overboord. 't Is begrijpelijk, dat anderen, anderen die zich verantwoordelijk voelen voor de zaak, er anders over denken. Wil men de leiding van 's Rijks Cultuurtechnischen dienst, die in andere provincies zooveel ver betering op dit gebied wist te brengen, en de prov. deskundigen volgen, wil men deze zaak werkelijk serieus bezien en wat nog meer beteekent: wordt men geroepen om daarvoor verantwoording te dragen, dan staat een ding voor deze personen vast, dat de proef een serieuse proef dient te zijn. De proef moet een zoo volledig mogelijk beeld geven van het Geestmer-Ambacht en van wat men zich van het groote plan in zijn volle omvang voorstelt. Van den aanvang af hebben daarom t.a.v. de te nemen proeven bij de leiding deze punten op den voorgrond gestaan. Gelet moet worden op de grondsoorten, water rijkdom, de huidige verkaveling waarbij een voornaam punt is de huidige bezitsverdee- ling der landerijen over het aantal eigena ren, 't kiezen van punten in den polder, die behoorlijk bereikbaar zijn om de cultuur proeven in de te maken proefpolders te kun nen demonstreeren. Mij dunkt, dat goed beleid vordert, dat minstens deze punten in acht genomen die nen te worden, wil men op het resultaat van een proef al of niet tot het zoo diep ingrij pende groote plan besluiten. Voor deze voorwaarden werden ook de adviseurs (adviescommissie) gesteld, die het prov. bestuur zich uit de tuinbouwkringen in Langendijk e.o. had gekozen. In de eerste vergadering van deze com missie stond dus practisch reeds vast, dat men, om een eenigzins getrouw beeld van het Geestmer Ambacht te krijgen, niet zou kunnen volstaan met een proefpolder hoog om de West, waartoe aanvankelijk de meeste aandrang bestond. Het Geestmer Ambacht bevat zooveel verschillende grond soorten, dat het wel erg pioeilijk was om op één punt een proefpolder te creëeren, die aan alle voorwaarden voldeed. Doch ieder geeft toe, dat behalve de andere verschillen er in ieder geval één groot verschil is, n.L de grondsoort en ook de waterrijkdom hoog om de West en die om en nabij de Lengen- dljker dorpen. De eenig mogelijke conclusie was dus twee proefpolders. In die vergadering zijn toen verschillende punten genoemd: hoog om de West (de plaats waar nu de Weste lijke proefpolder zal komen) lager om de West onder Broek op Langendijk en onder Noord-Scharwoude, Om de Oost onder Noord-Scharwoude en om de Oost onder Zuid-Scharwoude, een plaats, die zoo als later duidelijk is gebleken ook nog aan de twee andere voorwaarden voldeed: be- Visioenen op den eersten van de maand als de huur moet worden betaald. zitsverdéeling over een zeer groot aantal eigenaren en uitstekend bereikbaar. Na deze vergadering is de Technische dienst een onderzoek gaan instellen, zijn boringen gedaan, metingen verricht, zijn door deze alle conseequenties, die aan een eventueele keuze vastzaten, overwogen, enz., enz. Ik plaats hier thans deze noot: zelf voelde ik er veel voor dat, indien het door mij ge noemde punt (het is voor alle duidelijkheid misschien goed, dat ik heb genoemd een punt, dat ten Noorden begrensd zou worden door de Machinesloot, waarbij het Kerke- pad ongeveer in het Midden van den polder zou komen te liggen) aan de voor waarden zou voldoen, de tweede proefpol der hier zou komen. Ik zag daar tevens be langen in voor de gemeente Zuidschar- woude. Alle andere commissieleden zullen het gaarne willen getuigen, dat ik dat open lijk en rond naar voren heb gebracht. Maar ik heb er bij gevoegd, dat hierbij de belan gen van de proefpolder zouden moeten do- mineeren. Dit mocht trouwens gerust wor den overgelaten aan de onpartijdigheid van de Cultuur-technischen dienst, die door mij ik stel er prijs op dit te verklaren in zijn oordeel niet is beïnvloed. Trouwens: van mijn oorspronkelijke plan is niet veel overgebleven. De dienst is na de onderzoe kingen gekomen met een voorstel tot het stichten van den Westelijken proefpolder en een Oostelijken proefpolder ten zuiden van de Kerkesloot en niet aansluitende aan het Kerkepad. Deze plannen zijn voordat ze door Ged. Staten aan Prov. Staten werden aangebo den, aan het oordeel van de Adviescommis sie onderworpen. Hierover kan ik kort zijn. Ik citeer slechts de toelichting van Ged. Staten op de voordracht blz. 13, waarin let terlijk staat: „Bij de voorbereiding van de onderwer- pelijke plannen is zoowel van de zijde van de ontwerpers als van die van ons College bij herhaling, hetzij collectief, hetzij indivi dueel overleg gepleegd met gezaghebbende deskundigen uit de betreffende streek, die tenslotte met de plannen, zooals zij thans aan Uwe vergadering worden voorgelegd, hunne instemming hebben betuigd". Ter voorkoming van meergemelde legendevor ming, meen ik goed te doen enkele woor den te onderstreepen. Daarna is de vergadering van de banne Zuidscharwoude gehouden en is door deze het adres met de daarin opgesomde bezwa ren aan de Staten gezonden. Ongetwijfeld is dit mede aanleiding ge worden tot een behandeling van de zaak op een meer dan gewone wijze. De commis sie uit de Staten, die de behandeling van deze zaak kreeg voor te bereiden, oordeel de het nuttig zich ter plaatse van de situ atie op de hoogte te stellen. Bij dit bezoek aan de geprojecteerde proefpolders waren van de Statencommissie, behalve Gedepu teerde Kooiman, aanwezig de Statenleden Luden, Beuzemaker, Braakman, van Dok, Honig, de Miranda, van de Vall, v. d. Wal en ondergeteekende. Uit het verslag der statencommissie ..„is de commissie cursiveering van mij): is de commissie unaniem tot de con clusie gekomen, dat in de keuze ten aanzien van de plaats voor den oostenlijken polder geene wijziging dient te worden gebracht en tegemoetkoming aan het verzoek van de Banne te Zuid-Scharwoude, bedoelden polder te projecteeren aan de Westzijde van den Dorpsweg, slechts verplaatsing van moeilijkheden zou beteekenen. Het denk beeld echter om aan den geprojecteerden polder uitbreiding te geven in Noordelijke richting, met begrenzing door het z. g. n. Kerkpad vindt algemeene instemming, met dien verstande, Rat in de commissie ver schil van meening bestaat over de vraag of al dan niet aan den Zuidkant ter hoogte van de z. g. n. Cornelisboersloot een gedeelte van het aangewezen gebied moet komen te vervallen". In de Statenvergadering, waar de discus sie hoofdzakelijk geloopen is over de aan gevoerde bezwaren, is de voordracht, welke de machtiging voor Ged. Staten inhield om bij onoverkomelijke bezwaren nog een ander punt te kiezen,, met algemeene stem men aangenomen. Zoodra de stenografische notulen zullen zijn verschenen, beveel ik tenzeerste aan, kennis te nemen van alles wat over deze zaak is gesproken. Het heeft mij verwonderd, dat behalve de pers, nie mand blijkbaar behoefte heeft gevoeld, om de beraadslagingen te volgen. Ik wil wel bekennen, dat ik, die voor mijn fractie als woordvoerder optrad, wer kelijk verwacht had dat van tuinderszijde en van de zijde van andere belanghebben den wat dieper op het groote plan zou zijn ingegaan. Niet dat het voor mij sceptisch staan de tegenover dat groote plan moeilijk was mij te verwachten groote voordeelen hiervan voor den geest te stellen, voordee len waarom ook ik van meening was, dat deze goed bedoelde poging niet mocht wor den afgewezen. Maar 't stond toch maar zóó: de bezwaren waren geen algemeen bezwa ren, zij gingen slechts over de plaats van den proefpolder en zij betroffen slechts de individueele personen, die daar een gedeel te van hun bedrijf hadden. En juist daar omtrent waren alle mogelijke toezeggingen tot eventueele schaderegeling gedaan. Niemand (zelfs niet op de banneverga- dering) heeft zich durven uitspreken tegen het groote plan. Maar dan moet men toch, met terzijdestelling van individueele be langen, ook de consequentie hiervan aan vaarden. Die consequentie was, dat niet alleen een keuze mocht worden gedaan uit het slecht ste land en dat de proef de grootste waar borgen moest inhouden voor het groote plan. Wanneer dit door deskundigen is uit gemaakt, dan voelt men toch, dat omwille van belangen van Jan, Piet en Klaas niet in een richting mag worden gegaan, die geen ander gevolg zou hebben, dan dat dan weer Gerrit, Willem en Jaap met voor hen even groote bezwaren voor den dag zouden komen. Men moet, als men de consequenties niet aanvaardt, niet zeggen, dat men het groote plan prachtig vindt, als men de proef maar op een andere plaats neemt. Daar de Oost- HOOFDPIJN, LUSTELOOS EN ALTIJD MOE. Nu totaal veranderd. „Ongeveer acht jaar geleden voelde ik mij dikwijls niet goed, altijd moe en lus teloos, terwjjl ik 's morgens maar het liefst in bed zou willen blijven liggen. Daarbij kwam nog een chronische hoofdpijn. Van af de eerste flacon Kruschen Salts, die ik probeerde, ben ik echter een andere vrouw geworden. Ik neem nü iederen morgen een beetje in mijn thee en kan Kruschen niet hoog genoeg roemen". Mevr. W. S. D. te P. Alle klachten, welke deze dame had, zijn het typische gevolg van één en de zelfde oorzaak: verslapte werking der inwendige organen, waardoor het bloed verontreinigd wordt en men zich moe, oud en futloos voelt. Kruschen Salts spoort op geheel natuurlijke wijze de afvoerorganen aan tot actievere werking, met als gevolg een hernieuwd gevoel van jeugd, levens lust en energie. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.40, 0.75 en 1.60. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking d- naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. polder aan de 4 gestelde eischen voldoet (volgens het hoofd van 's Rijks cultuur technischen dienst, indien aangesloten aan het Kerkpad, een ideaal) dient de proef op zoo'n plaats te worden genomen. Wijst men die af, dan wijst men practisch ook het groote plan af. Maar laat men dat dan ook zeggen. Zooals gezegd, wij hebben dat ge mist en het is daarom ook begrijpelijk, dat de Staten dus in de aangevoerde bezwaren geen aanleiding hebben kunnen vinden om een ander besluit te nemen. Dit beteekent geenszins, dat met de be langen van de betrokkenen geen rekening zou dienen te worden gehouden. Natuurlijk, het is door mij en anderen openlijk uitge sproken, niemand mag van deze plannen de dupe worden. En dit o.m. is aanleiding geworden van het opnieuw bezien van deze bezwaren. Hoewel aan alle leden der adviescommissie ter kennis gebracht in een dezer dagen ge houden vergadering, meen ik geen vrijheid te hebben, de groote verbeteringen in het plan (die in uitzicht zijn gesteld en tege lijk nog weer een groot stuk der bezwaren zullen ondervangen) mede te deelen. Ze zullen wel spoedig blijken. Ik moge echter in het algemeen verzoeken, om van verdere critiek af te zien tot het oogenblik, dat deze nieuwe plannen bekend zijn. Ik moge dit vooral vragen van de inwoners van Zuidscharwoude, wier belangen en de belangen van deze gemeente, zoo sterk bij deze zaak betrokken zijn. ONZE POSTVLUCHTEN. De Reiger kwam gister op de uitreis te Basra, de Specht bereikte op de thuisreis Rangoon, de Nandoe is gistermiddag 16.14 uur op Schiphol geland; de Torenvalk (uitreis) landde te Bandoeng. Morgen zal de Ibis van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning zal be staan uit: E. E. Hulsebos gezagvoerder, A. K. Bosman tweede bestuurder, M. Vee- nendaal werktuigkundige en H. C. Moulijn radiotelegrafist. De post voor het toestel moet uiterlijk hedenavond te Amsterdam zijn. SPRONG MET EEN VALSCHERM VAN 9800 METER. Uit Leningrad wordt gemeld: Luitenant Kailanof heeft een nieuw wereldrecord gevestigd door op 9800 meter hoogte met een valscherm uit een vliegtuig te sprin gen. Hij kwam in 27 minuten behouden beneden. Hij was voorzien van een zuur stoftoestel. Een der chefs van den springer verklaarde, dat door deze verrichting be wezen is, dat men uit de stratosfeer met een valscherm kan afdalen. Een derge lijke sprong, aldus zeide hij, vereischt echter een groot lichamelijk weerstands vermogen en een grondige voorbereiding. NEDERLANDSCHE PIONIERS TER ZEE EN IN DE LUCHT. Een wandschildering op Schiphol. Het betreurenswaardige ongeluk, dat de K.L.M. getroffen heeft, heeft burgemeester en wethouders aanleiding gegeven af te zien van een officieele onthulling van de door den heer G. V. A. Röling in opdracht van de gemeente Amsterdam uitgevoerde wand schildering in de Stationswachtkamer van Schiphol. De schildering, welke dezer dagen gereed gekomen is, stelt voor een wereldkaart, waarop zijn aangegeven de „Pioniersreizen door Nederlanders gemaakt, te water en door de lucht". De scheepvaartroutes zijn aangeduid in verschillende kleuren en verlucht met de afbeeldingen van de zeilscheepjes, waarmede deze reizen werden volbracht. Zoo kan men de reizen volgen van Ba- rentz, van Noort, Crijnssen, Tasman, Rogge veen en anderen, alsook de reis van de K 18. De luchtlijnen zijn aangeduid in goudlij- nen van verschillende teekening. Langs enkele hiervan is het model aange geven van het vliegtuig, waarmede de tocht werd gemaakt. Zoo ziet men het oude toe stel, dat de eerste Holland-Indië-verbinding door de lucht tot stand bracht en de Snip, die de eerste vlucht maakte van Holland naar de West. Tusschen deze beide in, als symbool van de voortdurende ontwikkeling van de luchtvaart, een moderne DC 3, waar mede tegenwoordig de route naar Indië be vlogen wordt. Boven den bundel gouden 'iJ- nen verduidelijkt een bloktekst: de vlucht, gezagvoerder en type vliegtuig men leest de vluchten Amsterdam-Batavia, Londen- Tokio, Londen-Melbourne, naar Zanzibar, Kaapstad enz. Het ondergedeelte en het bovengedeelte van de schildering zijn versierd met sym bolen, op luchtvaart en scheepvaart betrek king hebbende: zon, maan en sterren; tus schen de wolkenflarden van een maannacht een vliegtuig, door radiogolven veilig met de aarde verbonden; rechts boven Aeolus, de god van den wind; links daarvan drie zwe vende vrouwenfiguurtjes. In het centrum onderaan is de god van de zee Neptunus afgebeeld, zittende op een zeemonster. Hij draagt de samengevoegde wapens van Holland en Amsterdam. Als verdere symbolen der zee: meermin nen, kompasrozen en dergelijke. Geheel links een variant op het oude „Na- vigare necesse est", „Navigare et volare ne- cesse est". Geheel rechts de aanhaling van J.Pzn. Coen's gezegde: „Dispereert niet...." M. P. PATTIST t. De heer M. P. Pattist, tot voor kort plaats vervangend chef van den vliegdienst der K.L.M. op Schiphol en chef van het vlieg technisch bureau der K.L.M., is Woensdag plotseling overleden. Hij bereikte den leef tijd van 42 jaar. Voordat de heer Pattist in dienst trad bij de K.L.M., was hij werkzaam als piloot bij de K.N.I.L.M. Hij maakte in 1930 de eerste postvulcht van Batavia naar Melbourne en terug met het Fokker VII B-toestel, de Abel Tasman. Ook bij de K.L.M. heeft hij eeni- gen tijd gevlogen en o.a. een aantal vluchten op de Indië-route gemaakt. Ongeveer twee maanden geleden had de heer Pattist de K.L.M. verlaten om als lucht vaartkundig adviseur op te treden bij de fir ma Lindetevis-Stokvis te Amsterdam, welke firma zich onlangs is gaan toeleggen op den import van vliegtuigen. DE „CAMBRIA" VERTROKKEN. De Engelsche vliegboot „Cambria" is gisteravond zeven uur uit Foynes in Ier land vertrokken, teneinde opnieuw te pogen over den Atlantischen Oceaan te vliegen. Feest in het dorp! Castricum gaat feesten. Eerst al omdat Maandag a.s. de Dorpstraat zal geopend worden, d. w. z. heropend. Met medewerking van de gemeente heeft de Rijkswaterstaat den weg grondig on derhanden genomen. Een breede weg van 9 meter is voor het rij verkeer opengesteld, terwijl daarnaast aan weerszijde trottoirs zijn aangebracht. Alhoewel deze op enkele punten niet de vereischte breedte hebben van 214 nieter, zijn deze toch voor de voet gangers, gezien het groote verkeer, dat door het dorp komt, van veel belang en zal daardoor veel gevaar kunnen worden voor komen. Maandag wordt des n.m. te 3 uur de weg geopend. Verschillende autoriteiten zijn daartoe uitgenoodigd. Reeds van verschil lende o.a. de K. N. A. C. en de A. N. W. B. kwamen berichten binnen dat deze verte genwoordigd zullen zijn. Des avonds is er groot vuurwerk, terwijl de muziek zal klinken in de muziektent. Een versiering zal alom worden aange bracht. Daarnaast is een straatversiering aange bracht te Bakkum op de Bakkummerstraat en v. d. Mijleweg. Deze gaan eigenlijk niet feesten maar dit is een attractie voor de badgasten bedoeld en ook in dit opzicht Is dit goed gezien. Men moet, men heeft dat in Bakkum goed begrepen het den badgas ten zoo aangenaam mogelijk maken. Hooibroei te Bakkum. Toen de hooipeiler dezer dagen bij den veehouder Th. Twisk een te groote hitte in den hooiberg constateerde, liet hij uit voorzorg de brandweer waarschuwen, en daaraan heeft onder leiding van den brand meester C. de Groot deze direct voldaan. Het was niet overbodig dat de brandweer gewaarschuwd werd omdat by afsteken van het hooi een groote hitte ontstond waarbij ontbranding niet denkbeeldig bleek te zijn. Door de zorg van de brandweerlie den werd erger voorkomen, maar toch was het zoodanig dat den geheelen nacht een tweetal brandwachts bij het broeiende hooi aanwezig moesten blijven. De politie was ook ter plaatse, terwijl de burgemeester van zijn belangstelling blijk gaf. Fancy fair H.OJ.A. Naar wy vernamen zyn de financiëele resultaten van de gehouden fancy fair der H.O.J.A., ten bate van het r.k. jeugdhuis, buiten verwachting geweest,, zoodat na aftrek van alle onkosten ongeveer 900 zal overblijven. Voorwaar een mooi succes wat een bedankje aan alle medewerkers ten volle waard is. Deze hebben zich dan ook uitermate ingespannen om het publiek te trekken en aangenaam bezig te houden, zoodat niemand het merkte dat het ten slotte om de dubbeltjes was begonnen. Veekeuring. Door den Inspecteur van het Nederl. Rundvee Stamboek, den heer E. Koster, werden na gehouden keuring bij leden der Rund vee-Fok vereeniging „St. Maartens brug ingeschreven: 4 koeien in het Keur- Stamboek, 30 in het Stamboek en 55 dieren in het Stamregister. Bovendien werd op verschillende boer- deryen vee uitgezocht, dat in aanmerking komt voor inzending naar de op 14 Sept. te Hoorn te houden Fokveetentoonstelling. Geitenfokvereeniging. hilia w geitenfokvereeniging „Heiloo", gavond een druk bezochte vergadering m „De Onderneming". heer. A' Hulzen> opende hppft wkebjke wyze. De vereeniging Wn al V00r;|aar een verzekering in het Welke aan de verwach- g heeft voldaan. Breedvoerig werd be sproken de deelname aan de groote Land bouwtentoonstelling te Purmerend. Beslot werd om met een 10-tal dieren heen q! gaan. Ook kwam in bespreking de plaatse lijke keuring. Besloten werd in over" leg met de Inspecteur v. d. bond, de heer D. Wit Gzn. de dag te bepalen op Maan dag 9 Augustus a.s. Nog kwam in besprei king de deelname aan de Centrale Fokveel dag te Hoorn. Besloten werd om een besluit te nemen zoodra men de uitslag van de keuring kent. Na bespreking Van huishoudelijke zaken, volgde sluiting. Een Harlekijnspel in drie be. drijven van Jacinto Benavente, De wakkere Speelgroep „Alberdingfc Thym" heeft gisteravond in het openlucht, theater te Bergen een uitstekend verzorg^ voorstelling van bovengenoemd stuk gege ven, die de aanwezigen dermate van het begin tot het einde boeide, dat het mot- regentje, waarin af en toe moest worden gespeeld, werd vergeten en ieder aan het slot enthousiast instemde met het warme woord van hulde door den vice-voorzitter van de V.V.V. aan de speelgroep en den regisseur, den heer Jan Beerends, gebracht, Wij hopen van harte, dat 8 en 15 Augus tus, wanneer de voorstelling herhaald zal worden, het weer gunstig zal zijn; dan zal er ongetwijfeld geen plaats onbezet blijven, aangezien gisteravond iedere bezoeker als een propagandist voor het spel en het stuk is vertrokken. In ons land bestaat behoefte aan goede openluchtspelen. In de meeste gevallen moet men daarvoor teruggrijpen naar de Middeleeuwen, toen openluchtspelen in de omgeving van de kerken, de centra voor alle cultuurleven, veelvuldig plaats had den. Nu in ons land het openluchtspel, zoo by uitnemendheid geschikt als leekenspel, om dat daarin het massaspel mogelijk is, weer opleeft, is het begrijpelijk, dat de Utrecht- sche Studentenvereeniging een prijsvraag heeft uitgeschreven voor een geschikt openluchtspel. Jan Beerends is er in geslaagd van „De kringloop der belangen" een openluchtspel te maken, dat, meer dan eenig ander, zal blijven trekken. Een compliment willen wij ook brengen aan den heer Willem Schreurs voor de in het stuk aangebrachte muziek en voor zijn vioolspel. De door Xanda Stradowska ontworpen en onder haar leiding ingestudeerde dan sen vormden één geheel met het spel. Hét costuumhuis Serné eri Zonen te Amsterdam verzorgde de costumeering en heeft, even als bij „Een Midzomernachtdroom", ge toond een huis van den eersten rang te zijn. Ook de grimeering, van den heer M. Wol zak uit Amsterdam, was voortreffelijk. Het geheele stuk werd gespeeld in décors naar een ontwerp van Abraham Stokhij# de Jong, décors die, zooals bij de primï» tieve Harlekijnspelen der „commedia delle arte" gebruikelijk was, slechts aanduidin gen geven, doch die ons onmiddellijk in een Italiaansche middeleeuwsche sfeer plaatsten en vasthielden. De heer Vok Keysper bleek geknipt voor den rol van den vagebond Crispijn. Zyn rol is niet gemakkelijk. Wij hebben bewon dering voor zyn vertolking en voor zijn buitengewone rolvastheid, waarmede dit stuk staat of valt. Deze kaashandelaar be wees, dat een koopman een buitengewoon goed acteur kan zijn en in het beroeps- tooneel een uitstekende plaats kan vervul len. Zijn mede-vagebond en meester, den heer Haakman, zagen wij zelden zóó goed. Van de vrouwenrollen verdienen vooral Dona Sirene, Colombina en Silvia te wor den genoemd. De waard, de geldschieter en de rechtsgeleerde waren voorts uitnemend karikaturaal getypeerd. Een voordeel was het gisteravond, dat reeds dadelijk onder belichting der schijn werpers kon worden gespeeld. Door de zwarte omslotenheid van den donkeren avond werd het effect in belangrijke mate verhoogd. Reeds dadelyk bracht Columbine ons in de sfeer van het stuk, door op talentvolle wyze de proloog te zeggen: De klucht behoorde aan ieder een en was voor iedereen bestemd. Het volk schonk haar zijn grappen, zijn stekelige opmerkingen en spreekwoor den, het volk, dat altijd heeft geleden, schonk haar zijn wijsheid, in de ver zachtende berusting van de eenvoudi* gen van toen, die nog niet alles in deze wereld verwachten dorsten, en daar over zouden bitterheid en haat over dit ondermaansche lachen konden. Aldus een veel zeggende zin uit deze harlekinade, waarin de personen als trek poppen zijn bedoeld. De menschen worden in het stuk voorge steld door poppen, gebonden door de moe der, die de belangen, de kleine hartstoch ten, het bedrog en de ellende zyn van huri poppenbestaan, hen moeizaam doet arbei den, listig bedriegen en doldriftig dooden. Dat een harlekinade een diepen onder grond heeft, bewijst het door Silvia gezegde slot: Maar soms daalt tusschen dié draden van den hemel naar het hart een booze draad, als geweven uit het zonlicht en de stralen van de maan, de onzichtbare draad van de liefde, die de menschen zoowel als de poppen, die er °P lijken, goddelijk doet schijnen en ons aangezicht den glans schenkt van den dageraad en vleug'len aan de ge vallen ziel en ons toont, dat in die klucht niet alles klucht is, maar dat iets in ons leven goddelijk is en waar en eeuwig en dat niet eindigt, nu deze klucht geëindigd is". Het publiek heeft de juiste strekking wervan gisteravond yolkomen begrepen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10