DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Help! Ernstige scheepsramp bij Baltimore. Groot spoorwegongeluk ten N.O. van Parijs. Ho. 177 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Vrijdag 30 Juli 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Waarschijnlijk vijftig dooden, Ongeveer vijftig passagiers omgekomen. Het schip in lichterlaaie. De oorlog in Spanje. Nieuws iri 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 30 JulL Hoewel de gebeurtenissen in Spanje de laatste dagen zeer op den achtergrond ge komen zijn Vloor de oorlogsberichten, die uit China komen, beteekent dus niet, dat Spanje thans van minder belang is gewor den. Waar de gevechten echter op het oogenblik slechts kleine schermutselingen beteekenen, is het begrijpelijk, dat men Spanje even „vergeet". Zulks is echter niet het geval bij de regeeringen van de Europeesche landen en zulks is evenmin het geval bij de non-inter- ventie-commissie, die nog steeds in Londen bijeen is. Deze commissie heeft zelfs een belangrijken dag beleeft: gisteren n.L kwa men de antwoorden op het Britsche com promis-voorstel binnen! Voor zoover tot nu toe bekend is, luiden de antwoorden over het algemeen instem mend. Niet geheel goedkeurend was echter de Russische nota. In beginsel vereenigt zij zich met de voorstellen, maar onder twee voorwaarden. Allereerst wordt gezegd, dat van een er kenning als oorlogvoerende partijen geen sprake kan zijn, voordat de evacuatie van alle buitenlandsche vrijwilligers zal zijn vol trokken en vastgesteld. Verder wordt erop aangedrongen, dat de Mooren uit Marokko worden beschouwd als vreemdelingen, zoo dat zij eveneens van het Schiereiland moe ten worden teruggetrokken. Ter ondersteu ning van dit standpunt wijst het antwoord erop, dat het van te voren toekennen van de belligerentenrechten gelijk zou staan met een inbreuk op het beginsel der niet-inmen- ging. Wanneer er reden zou zijn om aan de volledige uitvoering van de evacuatie te twijfelen, dan zou men door de erkenning ook indien deze in een later stadium zou plaats vinden aan Salamanca een voordeel verschaffen waar niets tegenover staat. Eerst wanneer men van een algeheele terugtrekking kan spreken, is het mogelijk over de erkenning te discussieeren, zonder dat Rusland zich echter op eenige wijze ver bindt tot een zoodanige erkenning over te gaan. Met de vervanging van het toezicht ter zee door het plaatsen van waarnemers in de Spaansche havens kan het Russische antwoord zich vereenigen, mits deze func- tionnarissen zullen geplaatst worden in alle Spaansche havens zonder uitzondering en mits zij beschikken over alle bevoegdheden noodzakelijk voor de algemeene vervulling van htm taak. De controle te land moet samenvallen hetzij met het plaatsen van waarnemers. Aldus de voornaamste punten van het Russische antwoord zooals zij door Havas worden weergegeven. Hoewel blijkens het bovenstaande de Sowjet-unie blijft vasthouden aan opvattin gen die zij bij vorige gelegenheden reeds naar voren heeft gebracht, is er toch op één punt een concessie aan de Engelsche voor stellen n.L daar, waar men een toekenning van de rechten van oorlogvoerenden aan Franco althans niet geheel uitsluit. Dit laatste toch was nog door Maiski in de laat ste vergadering der onder-commissie ge daan. Of deze vooruitgang voldoende zal zijn om vandaag in de commissie tot vol ledige overeenstemming te leiden valt te betwijfelen. Ten slotte blijft er een princi pieel verschil met een hoofdpunt van de oorspronkelijk Engelsche voorstellen, een punt waarvan de Engelsche regeering ge zegd heeft niet te zullen afwijken. Boven dien, uit latere berichten blijkt, dat ook het Duitsche antwoord eigenlijk nauwelijks tegemoetkomingen doet. Het D.N.B. verspreidt het bericht, dat het Duitsche antwoord „op alle essentieele pun ten toestemt" maar verder, dat „de organi satie der terugtrekking moet worden be schouwd als in nauw verband te staan met de erkenning van belligerente rechten en dat derhalve beide gelijktijdig moeten worden verwezenlijkt". Een ander tele gram van hetzelfde agentschap verklaart, dat „het Duitsche antwoord overeenkomt met de houding welke de Duitsche ambas sadeur te Londen in de commissie heeft aangenomen". Dat zou er dus op neerkomen, dat de er kenning aan de evacuatie voorafgaat. Vol gens Reuter wil Duitschland de rechten van oorlogvoerenden ook uitbreiden over de luchtmacht en het wenscht verder, dat de Engelsche voorstellen eerst tot in den grond worden besproken voordat de Engelsche regeering stappen doet hij de Spaansche partijen. Zoo is er dus geen reden om de vergade ring van vandaag met groot vertrouwen tegemoet te zien, een pessimisme, dat ook in verschillende Londensche commentaren tot uitdrukking komt. Villeneuves St Georges. (dept. seine et oise). 29 Juli (Havas). Hedenavond is een spoorwegongeluk gebeurd, waarbij een groot aantal slachtoffers zouden zijn gevallen. Naar men meent werden ongeveer vijftig personen gedood. Naar de prefectuur van politie te Parijs mededeelt, is de sneltrein Saint Etienne Parijs in bo**'ng gekomen met een anderen trein. Levensgevaarlijk gewonden. Tegen twee uur vannacht waren tien dooden en vijftig gewonden geborgen. Vele van deze laatsten verkeeren in levensge vaar. Zij zijn naar het ziekenhuis van Ville- neuve St. Georges overgebracht. De lichtge wonden werden naar Parijs vervoerd. Het opruimingswerk is in vollen gang. De pre fect van het departement Seine et Oise heeft zich onmiddellijk na het bekend worden var. de ramp naar de plaats van het onge'uk begeven. Mededeeling van de spoorweg directie. De spoorwegmaatschappij P.L.M. deelt mede: Volgens te Parijs ontvangen inlichtingen zou het spoorwegongeluk bij Villeneuve St. Georges ongeveer 25 dooden en 50 gewon den hebben geeischt. De ramp geschiedde op driehonderd meter afstand van het sta tion van Villeneuv St. Georges, op 25 K.M. van Parijs. De trein ParijsSt. Etienne ontspoorde daar om kwart over elf. Een gezaghebbende persoonlijkheid, die zich op de plaats des onheils bevond, heeft verklaard, dat de ramp te wijten zou zijn aan een fout in den wsselstand. De locomo tief, die door den slecht gestelden wissel heen reed, liep uit de rails. De bagagewagen versplinterde. De postwagen, die rechts van de locomotief doorreed, liep een dertigtal meters verder, waarbij hij een tweede klasse-wagen meetrok, welke vrijwel in tact bleef Daar achter volgde een houten derde klasse-wagon, die totaal verpletterd en in stukken geslagen werd. doordat hij als in een schroef genepen werd tusschen de twee metalen rijtuigen, waar hij tusschen in reed. De slachtoffers zouden pelgrims zijn uit Lisieux en kinderen uit vakantiekoloniën. Het opruimingswerk is druk aan den gang. Om drie uur in den nacht bevonden zich nog eenige slachtoffers onder de pui- nen. Onmiddellijk nadat het ongeluk geschied was hebben de ongedeerde reizigers en per sonen, die zich op het station van Villeneuve bevonden, zich aan het eerste reddingswerk gewijd. Brandweerlieden uit Parijs kwamen als eerste hulptroepen aan. Onder de autoriteiten die zich naar de plaats des onheils begeven hebben, bevon den zich o.m. minister president Chautemps, en de ministers Dormoy en Queuille. Verkeerde wisselstand? De eerste resultaten van het onder zoek ingesteld door de controlecom missie der spoorwegmaatschappij P.L.M. veroorloven definitief de oorzaak van den spoorwegramp te wijten aan een verkeerde wisselmanoeuvre. Er was aangekondigd, dat trein 511 zou passeeren en de wissel was voor dezen trein overgehaald. Uit Parijs kwam toen het ver beterde bericht, dat trein 1017 zou komen en niet trein 511. Nu schijnt reeds vast te staan, dat enkele seconden te laat de wis selstand verbeterd werd, en dat de rails nog niet geheel hun zijwaartsche beweging voltooid hadden toen trein 1017 op dén wis sel aankwam. De locomotief wankelde een oogenblik en ontspoorde toen. De vraag waarvoor men gesteld is, is nu, of de wissel wachter door een verkeerde opvatting en kele oogenblikken te laat den wissel in werking heeft gesteld, dan wel of hij voor het wijzigen van den wisselstand niet meer den noodigen tijd heeft gehad. Het onder zoek is er op gericht deze kwestie uit te maken. De beide wisselwachters zijn den ge- heelen nacht verhoord door den rechter van instructie. Vernomen wordt, dat het aantal dooden 27 bedraagt. Baltimore, 30 Juli. Het Ame- rikaansche s.s. City of Baltimore is in Chesapeake Bay, korten tijd nadat het uit Baltimore was uitgeloopen, in brand gevlogen. In enkele minuten tijds stond het geheele schip in lichter laaie. Van de 150 passagiers hebben, naar niet-officieel gemeld wordt, honderd veilig de kust bereikt. Onder de over levenden bevindt zich de gezagvoer der, kapitein Charles Brooks. die men aan een wand van het schip vond hangen. Brandweerschepen en kust wachtbooten zijn ijlings naar het brandende schip vertrokken om te trachten nog zoo veel mogelijk te redden. Het D. N. B. meldt nog, dat het schip, toebehoorende aan de Cchesapeake Steam- ship Company, uit Baltimore was ver trokken naar Norfolk in Virginia. Op slechts 14 mijl afstand van Baltimore echter ontstond de zoo snel om zich heen grijpende brand. Verscheidene passagiers zijn verbrand, een groot aantal anderen heeft verwondingen van verschillenden aard bekomen. De bewoners van een naburig eiland hebben verklaard, dat zij een vreeselijke ontploffing hebben gehoord en midscheeps vlammen hebben zien oplaaien. Slechts enkele minuten later was van het schip niets meer te zien dan een groote bundel vlammen. Wanhopige reddingspogingen. In hun wanhopige pogingen om te ontkomen aan de om zich heen grij pende laaiende vlammen, klemden de passagiers zich aan de zijwanden van Nog geen slachtoffers gevonden. Ondanks het feit, dat men den geheelen nacht is blijven zoeken, heeft men tot dusverre nog geen enkel slachtoffer van de City of Baltimore gevonden, zoodat men slechts zekerheid heeft over het om komen van twee opvarenden. Het schip zelf wordt langzaam door het vuur ver teerd en drijft af, bewaakt door een schip van de regeering. De brand is in het ruim ontstaan op het oogenblik, waarop het meerendeel der passagiers in den salon was. het schip vast, tot de groote hitte hun tenslotte dwong los te laten, en zich in het water te laten vallen. Een draadloos bericht van het s.s. „Ar- kansan" meldt, dat in zeer korten tijd de City of Baltimore tot aan den zeespiegel in vlammen gehuld werd. Bevestigd wordt, dat zich een ontzet tende ontploffing aan boord heeft voor gedaan. Slechts twee tot drie minuten verliepen er, volgens het verhaal van een ooggetuige, tusschen de ontploffing en het oogenblik, waarop het geheele schip in brand stond. Veertig geredden opgepikt. Uit de Quarantaine van Norfolk wordt gemeld, dat een loodsbooi een veertigtal overlevenden van den ramp der City of Baltimore aan boord heeft genomen. Volgens de laatste tellingen zou het aantal dooden niet grooter zijn dan zes tien. Roosevelt geeft last tot reddings werkzaamheden. Op bevel van president Roosevelt heb ben zich vijf schepen van de Marineschool te Annapolis naar de plaats begeven, waar de City of Baltimore in vlammen is opgegaan. Verscheidene overlevenden van den ramp zijn hier ter stede aangekomen, de meesten hadden verwondingen opge- loopen, twee passagiers waren onderweg naar de stad overleden. Het is nog niet mogelijk zich een nauw keurig denkbeeld te vormen van het aan tal personen, dat bij den ramp omgekomen is, aangezien de mogelijkheid bestaat, dat verscheidene zich nog aan boord bevinden van kleine bootjes, die in» de omgeving rondvaren. President Roosevelt, die ter stond op de hoogte gesteld werd, heeft last gegeven met vliegtuigen de wateren af te zoeken naar slacthoffers, die zich op een of andere wijze drijvende hebben kunnen houden. MUITERIJ DER MAROKKANEN IN GRANADA? De commandant van het negende leger corps van Oc Tee heeft gisteren aan het ministerie van landseverdediging medege deeld: onze waarnemers in den Siërra deelen mede, dat men sedert negen uur in den ochtend geweer- en kanonvuur en gra naatontploffingen hoort in de stad Gra- nada. Tegen kwart over tien nam het geluid van het geweervuur buitengewonen om vang aan. Later deelde dezelfde comman dant mede: het geweer- en kanonvuur, dat men in Granada heeft gehoord, was afkomstig van het Str'.eren-plein, waar de Marokaansche troepen kort geleden hun hoofdkwartier hadden opgeslagen. Ook werd geweervuur gehoord op een ge deelte van het kerkhof, hetgeen doet ver moeden, dat een opstandige beweging overmeesterd was en dat de leiders dood geschoten werden. De bevelhebber der 23ste divisie heeft medegedeeld, dat ge durende een half uur zwaar geweervuur- geknetter van mitrailleurs en granaatont ploffingen werden gehoerd in het gebied van Motril. Generaal Queipo de Llano ontkent. In zijn hedenavond gehouden toespraak heeft generaal Queipo de Llano de in het buitenland gepubliceerde berichten tegen gesproken, volgens welke de Marokkanen tegen de Franco-regeering zouden zijn op gestaan. Verder deelt hij mede, dat de aanvallen op Castro Alen en La Nevara aan het front van Biscaje zes keer achtereen op ener gieke wijze werden afgeslagen. De op marsch der opstandelingen aan het front van Teruel duurt voort. Duikboot valt tankschepen aan. De chef van den staf der vloot heeft een nota gezonden aan het ministerie van defensie, luidende: Een onderzeeër heeft de olietankschepen Zorroza en Baustan, benevens het s.s. Anduntz Mendi, dat de koopvaardijschepen begeleidde naar de Fransche wateren, aangevallen. De aanval werd gepleegd om tien mi nuten over tien in de Fransche wateren bij den vuurtoren van Estinguette. De olietankschepen zijn te Aigues Mortes aan gekomen. De Anduntz Mendi heeft eenige averij bekomen. Van het Noordelijk front. Gisteren hebben, naar uit Bilbao wordt gemeld, de regeeringstroepen den geheelen dag aanvallen ondernomen op Castro Alen en de omliggende stellingen. Zy werden teruggeslagen en leden groote verliezen, Het cyfer van ruim 4000 dooden wordt ge noemd. Na een korte geschutsvoorbereiding heb ben de rechtschen gisteren een aanval on dernomen, waarbij ZÜ de dorpen Lora Auguolar, Barruelo en eenige andere ge huchten veroverden. Een luchtaanval der regeeringstroepen werd afgeslagen. De duikbootaanval op de olietank schepen. Zooals reeds bekend is, zijn de beide olie tankschepen, die door een duikboot van on bekende nationaliteit werden aangevallen, door handig manoeuvreeren ongedeerd ge bleven en is het Spaansche vrachtschip An duntz Mendi getroffen. Het schip vloog ter stond in brand. De vuurtorenwachter van Estinguette die het gebeurde had gezien maakte onmiddellijk alarm, zoodat redding booten uitvoeren om den opvarenden hulp te bieden. Men trachtte het schip op sleep touw te nemen, hetgeen doordat het schip in brand stond, een uiterst moeilijk werk was Men slaagde er echter in het schip te meren. Aan boord zouden verscheidene doo den zijn gevallen, o.a. een officier en twee zeelieden. De beide olietankers, die ontsnapt zijn, zijn doorgevaren in de richting van Sete. Elf personen, die met een redding boot van het brandende schip gegaan waren, zijn er in geslaagd de kust te bereiken. De Andutz Mendi drijft brandende af. De bemanning bestond uit 34 koppen, van wie 20 vermist worden. Tien geredden, onder wie de gezagvoerder, zijn opgenomen door den vice-consul te Nimes. Een gewonde be vindt zich in het ziekenhuis te Ar les. BETOOGINGEN TE BELGRADO. Bij de uitvaart van den patriarch. In verband met de uitvaartplechtigheden waren alle winkels en kantoren in Belgrado gesloten. Geen enkel lid van de regeering heeft den dienst bijgewond. Nadat de kerkdienst geëindigd was, zette de stoet zich onder het gebeier van alle kerk klokken in beweging. Aan den kop liep een priester, die een standaard droeg, welke tij dens de botsingen van 19 Juli door gendar mes .gescheurd was. Na een detachement in fanterie volgden vierhonderd priesters. By het voorbijtrekken van het stoffelijk over schot wierp het volk zich weeklagend op de knieën. De stoet, die ongeveer anderhalf uur door de straten trok, werd gevormd door 30.000 personen. Op het centrale plein der stad hield de burgemeester met een door tranen verstikte stem een toespraak, waarin hy uiting gaf aan zijn toewijding aan de ortho doxe kerk en Zuid-Slavië. Een oogenblik kwam het tot een paniek, toen de menschen in de Konigsstraat plot seling in alle richtingen uiteenstoven. De oorzaak scheen een misverstand tusschen gendarmerie en enkele andere personen te zijn. De orde was spoedig hersteld, doch eenige menschen bleken lichte verwondin gen te hebben opgeloopen. Nadat de stoet ontbonden was, trachtten eenige honderden personen in het centrum te betoogen, zij uitten kreten van vijandschap aan het adres van de regeering en het concordaat met de roomsche kerk. De politie joeg de betoogers uiteen. VERMINDERING VAN HET CREDIET VOOR OPENBARE WERKEN VAN FRANKRIJK. Onder voorzitterschap van Chautemps is gistermorgen te Parijs een ministerieele conferentie gehouden ter bespreking van de verlaging der credieten voor groote openbare werken. De wet van Augustus '36 voorzag in een crediet van 7.810.000.000 frank. Over een bedrag van 5.216.000.000 frank was reeds beschikt, zoodat nog be schikbaar is een som van 2.594.000.000 frank. Dit laatste bedrag is in de confe rentie verlaagd tot 700.000.000 frank. Men heeft dus 1.894.000.000 frank bezuinigd. Vandaag zal een decreet worden uitge vaardigd, waarbij de bepalingen van de wet van 1936 vervallen verklaard wor den. MAATREGELEN TEGEN PRIJSSTIJGING. De Poolsche minister van Binnenland- sche Zaken heeft instructies gezonden aan de woiwoden en prefecten, inzake de controle op de prijzen der eerste levens behoeften. De prijs hiervan zal officieel worden vastgesteld, voor de overige ar tikelen kan de prijs worden vastgesteld zonder tusschenkomst vai de plaatselijke autoriteiten, doch iedere ongerechtvaar digde prijsverhooging zal onmiddellijk worden gevolgd door het officieele vast stellen van den prijs. Antisemietische onlusten te Beuthen. - Uit Kattowitz in Polen wordt gemeld, dat te Beuthen in Duitsch-Silezië in de afgeloopen dagen anti-semietische onge regeldheden zijn voorgekomen. Joodsche winkels werden vernield en Arische klan ten werd belet bij joden te koopen. De Duitsche jeugd heeft in de straten tegen de joden betoogd. Ongeluk in een myn. - Terwijl ar beiders bezig waren met het blusschen van een begin van brand in een mijn te Petite Rosselle (Frankrijk), heeft zich een ontploffing voorgedaan. Veertien arbei ders werden gewond, één hunner is later overleden. Ds. Mueller opnieuw gearresteerd. - Ds. Mueller uit Dahlem, de leider van den broederraad der belijdende kerk, is op nieuw gearresteerd. Naar Reuter verneemt zijn tegen hem aan klachten ingediend van denzelfden aard als tegen ds. Niemoeller. Roeh Richt, de derde domine der belij dende kerk te Dahlem, is weder in vrijheid gesteld. den man, die 'n witten wandelstok draagt als hij de straat moet kruisen! (Want zoo'n stok wordt gedragen door menschen, die slecht kunnen zien)

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1