DIENST SBiuneuiand $euilteU»i De Jamboree. (Wordt vervolgd)» ma De terreinen in vogelvlucht. De terreinen van de wereldjamboree bij Vogelenzang nemen volgens de ingewijden een zoodanige oppervlakte in beslag, dat men, om te voet en dat is bij padvinders toch eigenlijk de aangewezen weg een inspectietocht te maken langs alle centrale punten, langs alle aub-kampen, en een be zoek te brengen aan alle bezienswaardig heden jn het kamp, naar schatting ongeveer zes uur noodig zou hebben. De journalisten, wien de taak ten deel is gevallen, de buitenwereld te moeten berich ten over alle gebeurtenissen van de jam- beree, hebben op uitnood iging van het pers- cemité onder leiding van baron Kraayenhef, vddr de afficieele opening het heele ter rein in vogelvlucht kunnen zien. Daartoe verzamelden zij zich gistermid dag ep Schiphol, vanwaar zy tegen half vier opstegen met de Arend, het groote F 36-toe- stel van de K L M., dat bestuurd werd door Both. In korten tijd bereikte men de jam boree-terreinen, Nauwkeurig kon men den stand der werk zaamheden waarnemen. Op vele grondstuk ken schenen alle tenten, blijkens de rood- wit-blauwe vlaggen van de Nederlandsche contingenten, reeds te zijn opgeslagen. Men zag ze in witte en in bruine kleuren, soms precies gelijkvormig en van dezelfde grootje, soms in bonte verscheidenheid, maar ook dan in volstrekte discipline en volgens een weloverwogen plan in rü na rij geschaard. Op andere terreinen zag men op een hoogte van 300 meter duidelijk de lijnen, die de plaatsen aangeven, waar de nog op te zetten tenten een plaats zullen vinden. De arena met haar in carré opgestelde houten tribunes maakte uit de lucht een zoo goeden indruk als welk stadion dan ook. Een vroolijken aanblik leverden de oranje parasols vóór het restaurant, op welks dak Jn groote letters de woorden „Wereldjamboree 1937 Vogelenzang" zijn aangebracht. Ook de hospitaal- en ambu- lanee-tenten waren uit de lucht te herken nen. Verscheidene malen cirkelde het groote Fokker-vliegtuig over de jamboree-terrei nen. De K L M. heeft het voornemen, geduren de de komende dagen rondvluchten boven het jamboree-terrein te organiseeren. Zeeverkenners naar de Kaag, Zaterdag 7 Augustus is de groote zeever kennersdag. Te 9 uur gaan alle zeever kenners te Bennebroek aan boord voor het maken van een vaartocht vanaf het jam beree-waterkamp naar de Kaag. Niet alleen zullen ve}e zeeverkenners met hun eigen materiaal aan dezen tocht deel nemen, maar op de ter beschikking.gestelde schepen „Prinses Juliana", „Geisha" en „P, v- d. Hoog" en vele jachten kunnen nog een 800-tal zeeverkenners dezen tocht mee maken. Na aankomst op de Kaag wordt een rondvaart gehouden over de plassen, een ieder op eigen gelegenheid. Te 10 uur weFdt ingescheept en de terug reis aanvaard. De distributie van etenswaren. Nu de verschillende sub-kampen zich zoq langzamerhand met deelnemers beginnen te vullen, hebben we eens een kijkje genomen bjj de voedselmagazijnen, vanwaar de diverse etenswaren worden gedistribueerd. Er zijn uitgebreide maatregelen genomen teneinde stagnatie in de verzending te voor komen. Alle levensmiddelen worden in porties voer veertig man aangevoerd en daarna worden de voor elk der sub-kampen benoadigde aantallen pakketten op de voor ieder kamp bepaalde plaats opgestapeld- Dan verschijnen tegen zes uur des avonds elf groote vrachtwagens. Voortrekkers laden snel de pakketten en vervolgens wordt de techt naar het subkamp onder nomen, waar het voedsel over de verschil lende patrouilles wordt onderverdeeld. Groot enthousiasme onder de deelnemers, een rondgang gistermiddag langs de onderscheidene kampen konden we eerst goed het enthousiasme constateeren, dat al deze jongens naar de jamboree heeit ge dreven. Overal heersehte de meest opge wekte stemming en vol vuur waren allen bezig om hun kamp er zoo goed mogelijk te doen uitzien en vele groepen zijn in de aan kleeding ervan schitterend geslaagd en nog stcids is men doende het geheel nog verder te voltooien en te verfraaien. De echte jamboreegeest waart hier reeds rond. Het doel van deze vier j aarlij ksche bijeenkomst: de bevordering der interna tionale verbroedering van de jeugd aller landen, wordt volkomen verwezenlijkt. Over en weer maakt men kennis met elkaar, handteekeningen worden gewisseld en men is elkander in alle opzichten behulpzaam. Bij het dwalen door het kamp hoort men telkens weer het door de radio nu wel zeer bekend geworden „In negentien drie zeven" met het aardige jamboree-refrein. Ook de muziek ontbreekt niet en onder de tanen van vreelüke wijsjes zitten de jongens lan gen tyd in een genoeglijke sfeer rondom hun tenten, uitrustend van de vermoeienis sen van den dag. De Amerikanen, die gister zijp aangeko men, hadden hun vreugde over de jamboree tot uiting gebracht door hun bagage en hun stokken voj .te plakken met allerlei jam boreemateriaal en met de Nederlandsche kleuren. Bij hun aankomst in subkamp 8 brachten zy drie cheers uit op Holland, dat door de aanwezige Nederlandsche scouts onmiddellijk met drie hoera's voor Amerika werd beantwoord. Vandaag en morgen komen de laatste buitenlandsche contingenten en dan neenit de eigenlijke jamboree een aanvang. Prins Gustaaf Adolf en graaf Bernadotte op Schiphol. Graaf Bernadotte, de leider van de Zweed- sche padvinders, zal hedenmiddag om één uur op Schiphol arriveeren. Omstreeks drie uur zal prins Gustaaf Adolf van Zweden eveneens op Schiphol aankomen. Eenige wenken voor het publiek. Voor het gadeslaan van het défilé en de rally van de 27.000 deelnemers zijn uitslui tend plaatsen op de tribunes beschikbaar, en wel 8000 zitplaatsen en 8000 staanplaatsen, zoodat, indien dit aantal is uitgegeven, nie mand meer tot het demonstratieterrein kan worden toegelaten. In verband met de komst van de koningin wordt het nadrukkelijke verzoek gedaan aan het publiek om te half twee de plaatsen te hebben ingenomen, Van de parkeerplaatsen en van het station af heeft men ongeveer een kwartier noodig om het demonstratieterrein te bereiken. Deelnemers aan de jamboree pas- seeren Oldenzaal. Met een vertraging van ongeveer 22 mi nuten arirveerde vannacht te Oldenzaal een extra D-trein met 273 Noorsche padvinders Onder leiding van de heeren Rolf Lijkken, Erik Rassmunszen en Möller Gassmann, resp. hoofdleider, algemeen secretaris en hoofdverkenner. Als gevolg van de vertra ging onderweg duurde het oponthoud slechts tien minuten. Hopman Eveleens heeft de Noren begroet. Tot 13 Augustus blijven zij in Vogelenzang, waarna zü naar hun vader land terugkeeren. Onder het contingent be vinden zich zes IJslanders en drie Neder landers, die in Noorwegen wonen, Te 5.22 uur kwam een tweede extra D- trein binnen met 729 Denen. Na een korte begroeting door hopman Eveleens ging men om 5-40 uur verder. Ook de Denen keeren na de jamboree direct naar huis terug. Vervolgens kwam te 7.12 uur, met een half uur vertraging, de gewone D-trein aan met 69 Finnen, 34 Syriërs en 15 Portugee- sche padvinders. De Finnen zijn voorne mens na de jamboree een bezoek te brengen aan Parijs en Berlijn. De Syriërs trokken bijzonder de aandacht door de tropenhel men, welke zij dragen en hun ook verder typische kleedy. Nadat de heer Eveleens ook deze groep welkom had geheeten, ver trok zij om 7.40 uur als laatste naar Amster dam. De uitzending van de K.R.Q. De K.R.O. zal op morgenmiddag haar uit zending van de officieele opening van de jamboree door de koningin, jn verband met de vervroegde aankomst van H.M., niet om 2 uur meer reeds om 1.45 doen aanvangen. SCHRIFTELIJK BEANTWOORDE VRAGEN VAN KAMERLEDEN. De teeltbeperking van rundvee. Tgr voorioopige beantwoording van de ep 29 Juni j.1, ingezonden vragen van den heer Bierema betreffende beëindiging van de teeltbeperking van rundvee, heeft de mi nister van economische zaken medegedeeld, dat hij nog nadere gegevens omtrent den huidigen omvang en hoedanigheid van den veestapel verwacht. Zoodra mogelijk zal een definitieve be antwoording volgen. De saneringsmaatregelen voor de bloembollencultuur. Wel wijziging, maar geen opheffing. Op de vragen van den heer Bierema be treffende intrekking van de regeeringsmaat- regelen ten aanzien van de bloembollencul tuur, heeft de minister van economische za ken geantwoord, dat, hoewel de vergadering van de Algemeene Vereeniging.voor Bloem bollencultuur, te Haarlem, zich tegen de gel dende saneeringsmaatregelen voor de bloem bollencultuur heeft uitgesproken, de minis ter na ampele overweging en mede gelet ep de andere zienswijzen, welke hem van vele zijden uit het bloembollenvak zijn kenbaar gemaakt, geen aanleiding heeft gevonden tot opheffing van alle maatregelen voor de bloembolleen over te gaan. Wel heeft de mi nister besloten, teneinde aan den aandrang tot grootere vrijheid bjj de uitoefening van het bedrijf tegemoet te komen, eenige wij ziging in de bestaande regeling aan te brengen, in dier voege, dat met ingang vah 1 Augustus a.s. zoowel de binnenlandsche als de buitenlandsche bindende minimumprij zen voor den oogst 1938 zullen vervallen. Volledigheidshalve oordeelt de minister het uist, hieraan toe te voegen, dat de mee ning, dat de bloembollencultuur nooit eeni- gen geldelijken steun van overheidswege heeft genoten, niet geheel en al juist is. De invoer van Deenseh rundvleeseh, Op de vrpgen van den heer Weitkamp be- treffenden den invoer van rundvleeseh uit Denemarken heeft de minister van economi sche zaken voorjoopig geantwoord, dat hij nog nadere gegevens over de positie der vleeschmarkt verwacht. Zoodra mogelijk zal een definitieve beant woording volgen. NED. BOND VAN VARKENS HANDELAREN. Vierde jaarvergadering. Gisteren is te Zeist alhier de vierde jaar vergadering van den Ned. Bond van Var kenshandelaren gehouden, welke werd bij gewoond door ongeveer 400 leden. In zijn openingsrede besprak de bondsvoorzitter, de heer .J Turksma uit Leeuwarden, den huldi gen toestand, dien hü slecht noemde, al mag geconstateerd worden, dat de devaluatie een zekere stimulans heeft gebracht. De over heidsbemoeiing met den varkenshandel be lemmert den opbloei. Opruiming der voor den varkenshandel vernietigende everheids- bemoeiing is meer dan gewenscht. Dan is het noodig, dat met het huidige verstarrings systeem gebroken wordt. Hiernaast mag ech- ter ook bedacht worden, dat dc slechte posi tie waarin de handelaar verkeert, mede te wijten is aan het gebrek aan organisatie. Wil men, aldus spr., in onze kringen meer medezeggenschap, dan zal het brengen van eenige óffers op organisatiegebied niet ge mist kunnen worden en zél er in de eerste plaats samenwerking moeten komen. De penningmeester gaf een overzicht van de financieele situatie van den bond. De ver lies- en winstrekening over 1930 sluit met een nadeelig saldo van 238.72- Op voorstel van het hoofdbestuur werd de contributie voor 1936 vastgesteld op 8. Tot leden van het hoofdbestuur werden met bijna algemeene stemmen herkozen de heeren A. Rënes te Bergambacht, G- de Vos te Grootammers en C. Smits te 's-Hertogen- bosch- Het woord was Hierna aan dr. P. G. Knib- be, secretaris der Kamér van Koophandel voor Rijnland, die sprak ever het endei- werp: De pasitie van den handelaar in cri sistijd. Na deze met applaus begroette inleiding werden telegrammen van hulde en trouw verzonden aan de koningin en aan prinses Juliana en prins Bernhard. Mede in verband met de door dr. Knibbe gehouden rede werd besloten een telegram te richten tot den minister van eeanomische zaken en tot den raad van ministers, waarin gevraagd wordt bijzondere aandacht te wil len besteden aan de dooi" de Kamer van Koophandel te Leiden aangegeven oplossing voor de reorganisatie der landbeuwerisis- maatregejen. Na de pauze kwam aan de orde het voor stel van het hoofdbestuur tot uitbreiding van het aantal afdeelingen met het doel tot een beter contact te komen tusschen de le- ®m>G99^JLidiopcoacamMü ®o®oo®®» Zaterdag 31 Juli. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr-pl, 10— VPRO- morgenwijding. 10,20 VARA-groot- orkest (gr.pl.), gev. progr. (gr.pl.) en voordracht. 12.1.45 Gr.pl. 2. Filmpr. 2.15 Gr.pl. 3.45 Zaansch Kamerorkest. 4.30 Economische causerie. 4.50 Verv. concert. 5.40 Literaire causerie. 0— De Ram- blers. (0.15 Anti-militaristische cau serie). 7.Filmland. (7.30 VPRO: Van gemeente tot kerk, causerie). 8.05 Herh. SOS-, 8.07 ANP-ber. en VARA-Varia. 8.15 Gr.pl. 8.45 Radie- toeneel. 9— Zang. 9.30 C. Steyn's accordeonorkest. 10— ANP-ber. 10.05 VARA-orkest. 10.45 Fantasia en solist. HILVERSUM, 301 M. (KRO-uitz.) 8.9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.Ber. 12.15 KRO-erkest. 1— Gr.pl. en post- duivennieuws. 1.30 Veor de jeugd. 2— Rep. Wereldjamboree (opening door H. M. de koningin). 5.Gr.pl. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 Gr.pl. 0.20 Journalistiek weekoverzicht. 0 45 Gr.pl. 7.Ber. 7.15 Causerie over Dr. Arriëns. 7.35 Act. aether- flitsen. 8.ANP-ber, mededeelin- gen. 8.15 Overpeinzing met muzi kale omlijsting. 8.35 Zie Droitwich om 8.20. 9.20 Vreolijk progr. 10.20 Gr.pl. 10.30 ANP-ber. 10.40 Film praatje. 10.55 KRO-boys en solist, 11.30—12— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M- 1105 Orgel spel. 11.35 Gr.pl. 12-05 BBC-Nor- thern-orkest. 12.50 Dansmuziek (gr.pl.) 1.20 Commodore Grand Orkest. (1.30 Sportrep.) 2 20 Gr.pl. 2.80 Sted. Orkest Whitby. 3.50 Fr. Biffo's Blaaskwintet. 4.20 BBC- Midland-orkest en solist. 5.20 Sport - reportage. 5.40 Peter Yorke en zijn Band. 6.20 Ber. 6.50 Wels inter mezzo. 7 05 BBC-qrkest. 7.50 ABC- Cabaret. 8.20 Jack Hylton's Band en solisten. 9.20 Ber. 9.40 Causerie over E.H.B.O. 9.45 Orgelspel. 10.05 Rep. 10.20 BBC-Theaterorkest en solist. 11.25 Vervolg rep. 12-05 12.20 Grosvenor House Dansorkest. RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gr.pl. 12.J0 Pascal-orkest. (1.35 Zang). 5.20 Orkestconcert. 7.30 ~Gr.pl. "8.Pianovpordr. 8.50 Pianoduetten. 9.20 Concert uit Weenen, mmy. het Mozart-orkest. 11.501.20 j. Bouillon-dansorkest. KEULEN, 456 M. 6.50 W. Noack's orkest. 8.50 Omroepkleinorkest en de kapel Woitschach. 9.50 Gr.pl. 12.20 Vocaal concert. 1,50 Hans Bund's orkest, Landesorkest Gouw Berlijn en solisten, 2 35 Gev. con cert. 4.20 Omroeporkest en Kamer koor. 6.25 Amusementssextet. 7.50 Rep. Duitsche Zangersfeest. 10.50 Dansmuziek! 12.20 Herd. Olympiade 1936. 12.35—1.20 A. Rink en O. Heyden met hun dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gr.pl. 2.20 Viool voordracht. 2.50 Gr.fu. 3.35 J, Schnijders' orkest. 4.20 Cello en piano. 4.50 Gr.pl. 5.20 Edith Alflte- ra en haar orkest. 8.20 Gr.pl. 8.35 en 7.20 Kleinorkest. 830 Cabaret 9.20 Omroepsymph.-orkest. 10.30 Omroepdansorkest. 11.20—13.20 Gramofoonplaten. DEUT8CHLANDSENDER, 1571 M. 7.50 Rijksuitz. t. g. v. het }2de Duitsche Zangersbondfeest. 10.20 Ber. 10.40 Luchtsportnieuws. 10.50 Cello en piano. 11.05 Weerbericht. 11.20—1.15 A. Rink en O. Heyden met hun orkesten. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8—10.50, Parijs R. 10.5012-35, Brussel VI, 12.85— 13.50, Keulen 13.50—14.20, Brussel VI. 14.20—10.20, Keulen 16.J0— 19.30, Brussel VL 19.30—19.50, Lond. Reg. 19.5021.20, Parijs R. 21.20—24— Lijn 4: Brussel VI. 8— 9.20,1211e 9 209.50, Luxemburg 9.56=^10.35, Droitwich 10.3518.20, Brussel VI. 18.2018.50, Droitwich 18.50— 20.20, Brussel Fr. 20.20—21.20, Droitwich 21.2024.-=. Lijn 5: Diversen. den onderling en tusschen de leden en het bestuur, Na een toelichting van den voorzitter ,:ii eenige discussie, waarbij enkele afdeelingen hun bezwaren tegen de voorgenomen split sing uitten, werd besloten de volgende af deelingen in te stellen: Friesland, Gronin gen en Drente, Overijsel, Gelderland, Noord brabant en Zeeland. De oorspronkelijke noordelijke en oostelijke afdeelingen zijn dus gesplitst, terwijl de westelijke en zuide lijke afdeelingen voorloopig als proef in hun ouden vorm worden gehandhaafd. Vervolgens lichtte de voorzitter de vor ming van een strijd- en propagandafonds mt vrijwillige bijdragen toe. Staande de verga dering werd reeds voor een vrij hoog bedrag door de aanwezigen ingeschreven. Hierna was het woord aan dr. ir. M. D. Dijt te Haarlem, die als onderwerp gekozen had De crisismaatregelen, landbouw en handel. Spr. beslot met een ernstige opwekking tot de aanwezigen om vast te houden aan het doel dat de bond zich stelt, n.j. een vrije handel. Alleen van een vrij handelsverkeer is op den duur een vermeerdering der wel vaart te verwachten. Hierna volgde een bespreking der voor waarden voor het vervoer van varkens en vee per veeauto van 1 Januari 1938 af. KQEIENDIEF AANGEHOUDEN. Het trok gisterochtend op de veemarkt te Zutphen de aandacht, dat een handelaar een koe beneden den prijs verkocht. De verkoo- per gaf als reden op, dat de schetskaarten ontbraken. Later verkocht hij een tweede koe, eveneens beneden den prijs. De politie heeft op vermoeden van diefstal beid** koeian in beslag genomen en geschut. De verkoo- per, iemand uit Arnhem, wien een verhoor werd afgenomen, ontkende aanvankelijk, dat hij op een oneerlijke wijze aan de keeiad was gekomen, doch later bekende hij de beesten gisternacht uit een weide ',e wipt ge stolen te hebben. De man is ter besehikkinf gesteld van den burgemeester van Eist, J. A. STRICKLING 75 JAAR. s De held vju» Muidetw Op 21 Augustué a s- hoopt de heer J. A.' Strickling te Leïdschendam zün 75sten ver jaardag te vieren.- De heer Strickling heeft zich in 1883 algemeene bekendheid verwer ven dor zijn moedig optreden tyden> -de groote ontploffing op het terrein v*n db buskruitfabriek te Muiden, op 19 Januari van dat jaar. Hij was toen milieie.n-kwen- nier, belast met de werkzaamheden VM kok. Na de ontploffing betrad hij als eerste feat terrein en nam maatregelen, waardeer uit breiding van de ramp voorkomen is, Koning Willem III heeft den dapperen sol daat een bijzondere tevredenheidsbetuigin.| doen toekomen, welke hem voor het fïOJlt van de troep is overhandigd, CHRISTELIJK HISTORISCHE ZOMER- CONFERENT1E. Hedenochtend heeft ep de christelijk* historische zemereonferentie te Luptpren mr. M Ch. de Jong, uit Arnhem, een redt gehouden over; „De qverheid en het be dreigde kind". Zijn betoog aan het einde ervan samen» vattend, kwam spr. tot de eonelusie, dst deze regel moet worden gevolgd! De taak van de overheid tegenover het bedreigde ill regelen, controleeren, financieel steunen, maar is niet: zelf opvoeden, Wanne» de overheid dit in het oog houdt, zal dit een gezonde ontwikkeling der kinderbescher ming tot heil van het kind bevorderen. PUTORI8CHE AVONTURENROMAN. Door G. P. BAKKER 77) Sexep sprong van zijn paard, liet zich aandienen en werd onmiddellijk bij de koningin toegelaten. Met uitgestrekte han den trad ze den generaal tegemoet. „De koerier heeft uw komst reeds aan gekondigd", zei ze, „Ik ben zeer benieuwd uw verslag van den veldslag te vernemen", Saxon overhandigde haar den brief van den koning. „Ik heb de bijzondere op dracht", zei hij, „Uwe Majesteit te ver wittigen, dat de koning gezond en onge- wond is en zich in den besten welstand be vindt". „Het doet me buitengewoon genoegen dit te hooren", antwoordde Marie Eleonore. „Ik heb me zeer bezorgd over den koning gemaakt. Hij neemt zich nooit in acht en vecht als een soldenier". „Maar u zult het mij niet euvel duiden, dat ik zeer nieuwsgierig ben den brief te lezen. Generaal, ik zou me gaarne een uur tje afzonderen, daarna zal het mij een ge noegen zijn het verloop van den veldslag van u te vernemen. Inmiddels zal ik prin ses Marion laten waarschuwen, Zooais U weet, woont ze hier bij mij in het slot, in plaats van in haar paleis te Berlijn. We zijn groote vriendinnen geworden en troosten elkaar. Het zijn moeilijke tijden voor een vrouw, ais ze weet dat haar man eiken dag zyn leven waagt, al is het dan een groote troost, dat het is voor een heilige zaak", „En voor ons mannen is de scheiding zeker niet minder hard, Uwe Majesteit". Er verscheen een lachje op het gezicht van Marie Eleonore. „ïk zal uw geduld niet langer op de proef stellen", antwoord de ze, trok aan het geborduurde belkoord in den hoek van de zaal en beval den be diende: „Breng Zijne Excellentie naar de ver trekken van de gravin van Wrena". Saxon volgde den deftig gekleeden man, De deur werd opengeworpen. Hij voelde twee armen om zijn hais en warme lippen op de zijne. „Eindelijk", riep Marion, „O, Saxon, wat heb ik naar je verlangd! Uren duurden dagen en dagen weken. En dan die ver schrikkelijke angst, want ik weet dat je nooit je leven apaart". Ze trok hem mee naar een groote ruatbank in den hoek van de kamer. Terzelfder tijd wachtte Edzke nog steeds te paard met het peloton. „De generaal vergeet ona", zuchtte luitenant Sievers. „Ik had me de aankomst hier ook heel anders voorgesteld", antwoordde de jonge ritmeester, „Daar komt een dame. Misschien heeft zij ons een order over te brengen". Edzke keek en zijn hart begon heftig te kloppen. Het was Greta. Hij sprong van zijn paard, wierp Sievers de teugels toe en snelde haar tegemoet. „Ik vernam zoo juist, dat je aangekomen was", zei ze, „Kom mee naar den slottuin, daar kunnen we samen ongestoord pra ten". Ze nam hem in den arm en bracht hem naar het stille gedeelte van het park. Daar onder een oude kastanje sloeg hij een arm om haar heen en kuste haar. Op een rustieke bank gingen ze zitten en onder het groene loover, onzichtbaar voor onbe scheiden blikken, nam hij haar op zijn knie en zoende haar voorhoofd, haar oogen en haar lippen. Eindelijk vroeg Edzke: „En wanneer trouwen we?" „Zoodra je wilt, maar wa zullen heel zuinig moeten zijn", „O! We volgen het leger. Er zijn meer getrouwde offieieren. Waar zullen we heen- trekken? Niemand weet het. We gaan met den koning naar Weenen om den keizer af te zetten of naar Munehen om Beieren te veroveren. Ik kan niet langer zonder jou. Daags denk ik steeds aan je en 's nachts droom ik van je"„ „Ik heb ook naar je verlangd, maar er is een kink in den kabel gekomen". Edzke stond plotseling op. „Een kink in den kabel? O!" zei hij. De ontvangst was heel anders dan hij gedacht had, heel an ders dan die van René. „Ja", antwoordde ze. „Ik moet bekennen, dat ik je bedrogen heb". Hij gtoof op. „Met wien?" schreeuwde hy. „Wees toch stil. Je zou het geheele slot by elkaar roepen", „Ik wil niet stil zyn" en met zijn sterken arm pakte hij haar by den pols, trok haar overeind, nam haar hoofd in zijn hand en dwong haar hem vlak in de pogen te zien. Maar haar blik was niet die van een sehuidige vrouw. Er lag een vroolijke lach in, een glinsterend puntje in de groote blauwe oogen, „Met wien?" zei ze. Malle, lieve jongen", en toen: „Vind je dat nu heuseb zoo erg?" „Ik zou hem vermoorden", „Maar", zei ze. Wild viel hij haar in de rede; „Je stemt dus toe, dat je me bedrogen hebt. Heb je berouw?" Ze haalde onverschillig de schouders op: „Niet zoo heel erg. Msar de gevolgen zijn minder prettig", Edzke werd woedend. Wat bedoel je?" „Kom hier nu kalm naast me zitten". „Neen ik wil eerst alles weten". Hij keek haar aan. Wat een pracht van een vrouw, dacht hy. Een godin, Brun- hilde met haar blonde haren, blauwe oogen, haar krachtige en toch zoo alanke gestalte vol gratie. Hij greep haar om het middel, trok haar in zijn armen. Hij voelde de warmte van haar lichaam, voelde dat ze "u8 legen hem aanvlijde. Ze legde haar hoofd tegen zijn wang, aloot de oogen. „Hij 'iep. „Zeg, dat het niet waar is. Je bent van mij, begrijp je? Meen je, dat een ritmeester van Saxon's ruiters, een man in het zwart van den geheimen dienst, de vrouw die hy lief heeft niet zou weten te beschermen en te behouden? Al zou ik je ook vastbinden ais ik je weer meest ver laten", - „Ga mee. Haal je goed. Je bluft k»«f geen uur meer". En hij tilde haar ep alsof hij haar wilde wegdragen, „Ben je gek geworden?" vroeg z#- „Ja, gek van liefde", „Ik zal het je uitleggen", „Ik wil niets weten. Je bent van mij, Je gaat wag hier van djt wufte hef. H«t i» mijn eigen schuld. Ik had je niet hier il- leen moeten laten jy met je warm bloed en je verleden", t „Maar Ed." „Geen maren". Toen begon ze te lachen zoo luid en vree- lyk dat de vogels boven hun hoofden ver schrikt ophielden te kwinkeleeren. „Geef me eerst een kus, lieveling. Zee. Ka m en nu zal ik je alles uitleggen. Ga mi zitten. Luister naar mijn woorden en 1»»* me eens uitpraten. Jy bent de eenige m#n. er ooit in myn leven is geweest. Ik heb nooit een ander lief gehad. JU bent d« eer- ste en zult ook de eenige blijven". - jiJw je bedrog?" „Ik heb je bedrogen. No. 18 in Heiber- kamenier. Toen ik in Hel- ti tadt kwam, was ze reeda een peer de- 8 n verdwenen. De majordomua werkte hö £aar samen in opdracht van mij») V»" aer. Ze verwachtten jou. Generaal «exen be"cht gezonden, Ik wachtte je op en .1 beiden, enfin, dat weet je. Ik heb mün va er geschreven (een moeder heb ik nikt meer) dat ik met je verloofd was, een rit meester, niét van adel en zonder geld.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6