De oorlog tusschen China en Japan. ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 30 JULI 1937 China zal vechten voor zijn nationale bestaan, Vier eischen van China, zonder welke onderhandelingen onmogelijk zijn. Tientsin gebombardeerd. Het verraad te Peiping. De Wereld-Jamboree. H.M. de Koningin. I. Openings-ceremonie. ST. PANCRAS m Van nu af aan, aldus heeft maar schalk Tsjiang Kai-sjek gisteren te Nan king verklaard, kan er geen sprake zijn van zooiets als een plaatselijke regeling. Het is een nationale kwestie geworden. Er zijn geen Japansch-Chineesche on derhandelingen mogelijk, zoolang Japan niet de vier minimum eischen, welke ik in mijn verklaring van 19 Juli heb geformuleerd, erkent. Deze vier eischen waren: 1. Geen enkele overeenkomst mag de territoriale integriteit van China aantasten, aoomin als de soevereine rechten van het land. 2. Een onwettige wijziging van den poli- tieken raad van Hopei en Tsjahar kan niet worden toegestaan, omdat het statuut van dezen raad door de Centrale regeering is vastgesteld. 3. De Centrale regeering kan niet toestaan dat plaatselijk officieren, welke door haar benoemd zijn, onder druk van buiten worden overgeplaatst. 4. De regeering te Nanking kan niet dul den dat aanmerking wordt gemaakt op de posities welke de troepen van het 29e leger hebben ingenomen. Indien de beginselen van deze vier pun ten niet aanvaard worden, zal China voor zijn nationale bestaan en zijn soevereine rechten vechten. Na te hebben uiteengezet waarom de regeering niet terneergeslagen is door de débacle van Peking, deed maar schalk Tsjiang Kai-sjek een dringend beroep op de Chineesche natie om op doeltreffende wijze al haar middelen te offeren aan den nationalen strijd, want, aldus besloot hij zijn verklaring, China kan zijn rechten alleen doen respecteeren door Japan, en alleen op rechtvaardigen eervollen vrede hopen, na een overwinning op het slagveld. Ten aanzien van den strijd bij Peking heeft maarschalk Tsjiang Kai-sjec nog ge- zegd, dat een échec als dat van Peking nog geen vernietiging van een natie beteekent. De gebeurtenissen bij Peking en Tientsin zijn nog niet afgesloten, zij vormen daaren- tgen het begin van een oorlog, die een ge volg is van agressie. Als leider van de Chi neesche legers zal ik alles doen om het ge vaar te keeren. Wij zullen geen compromis aanvaarden; de centrale regeering neemt alle noodzakelijke maatregelen voor de noodzakelijke overwinning. De gevechten. Te Peking is de toestand nadat maar schalk Soeng Tsje-joean daar vandaan moest vluchten kalmer geworden. De staat van beleg schijnt opgeheven te zijn en de burgemeester Tsjang Tsjoe-tsjoeng heeft van de Japansche troepen de verzekering gekregen, dat zij de stad niet binnen zullen trekken. Daarvoor bestaat thans ook geen reden meer, omdat de Chineesche troepen die weigerden gemeene zaak met de Japan ners te maken de stad al verlaten hebben. Peking bevindt zich dus practisch geheel en al in handen van de Japanners zonder dat er noemenswaard om gevochten is. Ook elders in de buurt van Peking schijnen de Japanners meester te zijn van de situatie. De gevechten bij Toengtsjou, waarin de Chineezen eergisteren eenig succes behaal den zijn gisteren in het voordeel van de Japanners geëindigd. Het vechten is daar mede goeddeels afgeloopen voor hetoogen- blik. Alleen te Tientsin is gisteren ernstig gestreden. De Japanners hebben de stad met twintig vliegtuigen gebombardeerd en een deel van de stad ligt in puin. Dit in overeenstemming met den wensch van den Japanschen premier, prins Konoje, die gis teren in het Japansche lagerhuis verklaar de, niets anders te wenschen dan met de Chineezen samen te bouwen aan de Ooster- sche cultuur.... Generaal Soeng Tsje-joean is gisteren met wat er van zijn 29e leger over was te Pao- ting, ten zuiden van Peking aangekomen en heeft daar reeds de eerste conferenties gehad met de leiders van de daar gelegerde en door Nanking gezonden Chineesche le gers. Naar het schijnt zal Soeng het com mando van het 29e leger houden. Een divi sie van zijn leger moet nog standhouden bij de Marco Polubrug, doch verder is het verspreid, teruggetrokken of vernietigd. Volgens een mededeeling van den burge meester van Peking heeft het sinds het uitbreken van de vijandelijkheden 15000 man verloren. Het is in tusschen niet in te denken dat China zal berusten in het verlies van de oude hoofdstad, het groote eeuwenoude centrum van het Chineesche rijk, de „ge sloten stad" Peking. Tsjiang Kai sjek heeft gisteren duidelijk verklaard dat de vier minimum eischen welke hij geformuleerd heeft, blijven gelden. Indien deze niet erkend worden dan beteekent dit oorlog. Hij heeft een ernstig beroep gedaan op de Chineesche natie en laten weten, dat het thans oorlog is. Beziet men deze vier eischen, welke op 19 Juli bekend werden gemaakt, dan wordt in eens duidelijk hoe veel de Chineezen op het oogenblik reeds verloren hebben en van welke beteekènis, met name het verraad van Peking, is ge weest. De oorlog tusschen China en Japan begint ongelukkig voor China. Het verlies van Peking in het begin van dezen oorlog zal den Chineezen echter dreigender dan ooit de gevaren voor China laten zien en hun laten weten waarvoor zij vechten. Bombardement van Tientsin. Het nieuwe front dat zich gevormd heeft ligt bij Tientsin. De Japansche generale staf heeft gisteren geëischt, dat de Chinee sche troepen uit die stad zich zouden te rugtrekken tot op 10 kilometer van Tient sin, met het oog op gevaar voor de stad. De Japanners zeiden te vreezen, dat de toe stand ernstiger zou worden, indien de Chi neezen dezen eisch niet inwilligden. Giste ren in het begin van den dag werd op tal van punten in de stad gevochten en de buitenlandsche concessies werden bewaakt door de troepen van verschillende nationa liteit. In den loop van den dag is echter het bombardement van de stad begonnen door 20 Japansche vliegtugen. Overal in de stad braken branden uit. De Chineesch-Japan- sche universiteit o.a. in vlammen opge gaan, en men hoorde het geluid van ont ploffingen tusschen het gedonder der Chineesche mortieren en het geweervuur. Het staat wel vast dat onder de Chineesche burgerij talrijke slachtoffers gevallen moe ten zijn. De Japansche generale staf heeft laten weten dat het bombardement betrekking had op „anti-Japansche elementen", zoowel burgerlijke als militaire. Deze elementen aldus de staf moeten verwijderd wor den om het Chineesche offensief tegen Tientsin te verbreken. Het spoorwegverkeer is overal gestremd. Later op den dag, nadat het bombarde ment vier uren onafgebroken had voortge duurd werd het rustiger in de stad Tijdens het bombardement van de stad heeft de Chineesche politie een aanval gedaan op het Japansche vliegveld. Zij hebben het echter niet kunnen bezetten. Naar verluidt is generaal Soeng Tsje- Joean, die zijn functie van president van den raad van Hopei en Tsjahar aan Tsjang Tsoe-Tsjoeng heeft overgedragen, ver trokken onder den druk der afvallige ge neraals Sj-Joe-San en Tsjang-Esoe-Tsjoeng Deze hebben gedreigd Soeng te zullen ar resteeren, indien hij niet het veld zou rui men. Zij zouden bereid zijn in overleg met de Japanners een nieuwe, mogelijk half autonome, regeering van Peiping te vor men. Intusschen is een overgangsbestuur ingesteld, waarin vooraanstaande burgers der stad zitting hebben. Regeering en inwoners van Nanking zijn sterk onder den indruk van den volslagen ommekeer in den toestand te Peiping, die het onderwerp is van diepgaande bespre kingen tusschen de leden der regeering. Volgens de Chineesche lezing is deze om mekeer ontstaan door het muiten van gene raal Sji Joe-San en van zijn gendarmerie, die gemeene zaak is gaan maken met de Japanners en die het spoorwegstation be zet hebben, met het gevolg, dat de loyale troepen Peiping moesten verlaten en dat generaal Soeng Tsje-Joean naar Pauting ging, waarbij hij de macht in Peiping over liet aan den commandant van de 38ste divisie Tsjang Tsoe-Sjoeng, die bekend staat om zijn geneigdheid tot een overeen stemming met de Japanners. De vredeson derhandelingen zijn reeds begonnen. Onder deze omstandigheden was de 37e divisie ook gedwongen de door haar bezette plaatsen Langfeng, Fengtai en Toengtsjou weer te ontruimen. Volgens de Chineesche lezing zouden de Chineesche troepen Peiping vrijwillig heb ben ontruimd en in den nacht met stillen trom zijn afgetrokken, zonder dat erbij gevochten was. Te Tokio geeft men echter een andere voorstelling van zaken. De Ja pansche troepen zouden Peiping in het Noorden, Zuiden en Oosten hebben om singeld en het 29e leger in een gevecht hebben verdreven. Een dreigement van de Japansche vloot. De commandant van de Japansche vloot in de Chineesche wateren, vice-admiraal Hasegawa, heeft door middel van den Ja panschen vloot-attaché te Nanking, kapitein Honda, het Chineesche ministerie van marine gewaarschuwd tegen de groeiende anti-Japansche actie in Zuid- en Midden China. De Japansche vice-admiraal ver klaarde te vreezen, dat de toestand hier even ernstig zal worden als in Noord- China, wanneer geen maatregelen worden genomen. Sovjet Rusland de eenige vriend van China? De voorzitter van het Chineesche Rijks bureau voor wetgeving, Soen Fo heeft gis ter aan vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat Sovjet Rusland de eenige mogelijke vriend van China is. China moet volgens hem met de Sovjet-Unie een ver drag sluiten. Verder moet China volgens hem tegen de Japanners een revolution- naire oorlogsmethode volgen. De vijand moet overal en te allen tijde worden aan gevallen om een definitieve overwinning te behalen. De 29ste divisie moet verder tegen stand bieden en afwachten dat versterking aankomt. Ten aanzien van deze verklaring van Soen Fo wordt in Chineesche politieke kringen verklaard, dat deze opvatting slechts gedeeltelijk overeenstemt met de meening van de regeering in haar geheel. Groote verliezen van het 29ste Chineesche leger. De nieuwe burgemeester van Peiping, generaal Tsang Tsoe Tsjoeng, heeft mede- Het dag-programma op v ogelenzang e. o. Buitengewoon groot is de belangstelling ook van de zijde van het publiek voor de wereld-jamboree. Duizenden en nog eens duizenden zullen in de komende dagen naar het internationale padvinderskamp trekken. Wanneer zullen ze gaan en wat zullen ze zien? Misschien kan de volgende agenda van dienst zy'n voor ieder, die nader kermis wil maken met de jamboree! 31 Juli: 14.30 Opening van de Jamboree door 2. Défilé van alle deelnemers 28000). 3. Rally door alle deelnemers. 20.30—22.00 Kamvuren in de subkampen (niet toegankelijk voor het pu bliek). 1 Aug.: 13.00 Godsdienstoefening. 15.30 Kerkparade naa. Haarlem, in de Groote- en St. Bavo-Kerk. 2 Aug.: 14.30 Demonstraties op het demonstra tieterrein (Nederland). 20.00 Subkampvuren in de subkampen 1, 3, 5, 7 en 9 (niet voor publiek). 3 Aug.: 14.30 Welpenconferentie in de Welpen tent. Demonstraties op het de monstratieterrein (Polen, Hon garije, België). Bezoek van pl.m. 2500 welpen. 19.30 Kampvuur voor de welpen op de groote kampvuurplaats. 4 Aug.: 1012 uur. Folkloristische schouw. 14.30 Persconferentie. Demonstraties op het demonstra tieterrein (gedurende y, uur, van 15.0015.30 uur, demonstraties door welpen). 20.00 Kampvuur voor deelnemers aan de subkampen 1, 3, 5, 7 en 9 op de groote kampvuurplaats. (Toe gankelijk voor publiek). Subkampvuren in de subkampen 2, 4, 6 en 8. 5 Aug.: 14.30 Demonstraties (Frankrijk). 6 Aug.: 14.00 Défilé door het Ned. Padvindsters Gilde voor lady Baden Powell. 14.30 Demonstraties (Scandinavische landen). 20.30 Gondelvaart. 22.00 Lichtspel op het demonstratie terrein (N.O. Indië). 7 Aug.: 14.30 Conferentie „Scouts Alpine Club" op Hoofdkwartier. Demonstraties (Engeland). Gilwell-reunie. 20.00 Kampvuur op de groote kamp vuurplaats. 8 Aug.: 10.00 uur Godsdienstoefeningen. 9 Aug.: Sluitingsdag. 14.30 Défilé van alle deelnemers. Rally. 20.00 Groot sluitingskampvuur (niet voor publiek). 10, 11 en 12 Aug.: Excursies voor de buitenlanders. Int. conferentie in Den Haag. 13 Aug.: Kamp opruimen. 14 en 15 Aug.: Vertrek:. gedeeld, dat het 29ste Chineesche leger sedert het uitbreken van de vijandelijkhe den vijftienduizend man aan dooden en gewonden heeft verloren. Hij voegde hieraan toe, dat de staat van beleg te Peiping is opgeheven, aangezien de Japansche troepen beloofd hebben de stad niet binnen te rukken. Te Toengstjou zijn de Japanners meester van den toestand nadat zij den geheelen dag gestreden hebben tegen een duizend tal milliciens uit Hopei, die aan het mui ten waren geslagen en zich vereenigd had den met het 29ste Chineesche leger. De Chineezen bieden alleen nog tegenstand te Tientsin, waar op enkele plaatsen nog wordt gestreden. QemeetUetade*t De raad dezer gemeente vergaderde Woensdagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester Kroonenburg. In de vorige raadsvergadering is besloten om bij den minister van sociale zaken aan te dringen om het uurloon in de werkverschaf fing te verhoogen van 25 op 27 cent. Hier is echter afwijzend op beschikt. De steunregeling is verlengd tot 1 Jan. 1938, de baggerregeling tot 30 October a.s. en de werkverschaffing tot 25 Sept. a.s. Aan de begraafplaats is tot heden ver werkt 1524,91. Noodig is 10000 M3. zand, waarvan is verwerkt pl.m. 1/5 gedeelte. Van staatsboschbeheer is bericht ingeko men, dat de werkverschaffing is stopgezet tot 25 Sept. a.s. en van de rijkswerkver schaffing, dat in zorg mogen blijven 5 arbei ders tot 28 Augustus. Door de meerdere werkloosheid was dit door B. en W. gevraagd voor 30 arbeiders; thans zijn 23 werkloozen ingeschreven. Door den adjunct-inspecteur is er op ge wezen dat de werkzaamheden aan de be graafplaats weer ter hand zouden moeten worden genomen. Maandag zou hier mee kunnen worden begonnen. De eerste 4 weken zou geen rouleering worden toegepast. Een eigendombewijs van de nieuwe be graafplaats is binnengekomen. Alles werd voor kennisgeving aangeno men. Verzoek Witte Kruis T.B.C. verpleging J. Booij. Voor deze patiënt wordt 6 maanden verpleging gevraagd in „Zonnnestaal". Zonder discussie aanvaard. De verkeersregeling van de Jamboree, aldus schrijft ons de A.N.W.B., is in hoofd zaak in vier onderdeelen te splitsen naar gelang van de hoofdrichtingen, waaruit het verkeer verwacht wordt. Het verkeer komende uit de richting Am sterdam langs den Rijksweg naar Haarlem, moet aan het begin van Haarlem vooral niet links afslaan naar de traverse, welke leidt naar den Rijksweg HaarlemLeiden, doch dient tot aan de Amsterdamsche Poort rechtdoor te rijden. Vervolgens wordt daar rechtsaf geslagen naar de Oostvest en dan de route gevolgd, zooals deze ook verder geheel door de Jamboreebordjes op de ar men der A.N W.B.-wegwjjzers en de op de plaatsen waar geen wegwijzers staan speci aal aangebracht A.N.W.B.-richtingsborden, wordt aangegeven. Het verkeer uit Velsen is met opzet over een geheel andere route geleid en slaat bij den Rijksstraatweg rechts de Kleverlaan in. Ook voor dit verkeer is de geheele route op bovengenoemde wijze aangegeven. Het uit de Haarlemmermeer komende verkeer komt bij het stoomgemaal Cru- quius over de Ringvaart, volgt de Heem- steedsche Dreef en gaat vandaar verder voi- gens de aangeduide route, welke bij de Boekenroodeweg samenkomt met de routes uit Amsterdam en uit Velsen. Van daaraf volgt het verkeer uit de rich tingen dus gezamenlijk den Vogelenzang- scheweg naar het Jamboreeterrein. Het verkeer uit de richting Den Haag wordt door de Jamboree-bordjes vanaf den Deyl direct naar den Achterweg gebracht. Het is de bedoeling dat het voor de Jambo ree bestemde verkeer zooveel mogelijk van dezen weg gebruik maakt. Het doorgaande verkeer dient daarentegen den Rijksstraat weg te houden, daar de Achterweg gedeelte lijk voor het publiek gesloten is. Alleen autobussen en taxi's volgen den Rijksstraat weg HaarlemDen Haag, waarbij zij te Bennebroek kunnen parkeeren. Voor deze gelden de bovenaangegeven routes dus niet. Niet alleen in de omgeving van het Jam boreeterrein, doch op alle groote routes vanaf de grenzen zijn alle wegwijzers van den A.N.W.B. in de richting van het terrein te Vogelenzang van het Jamboree-bordje voorzien. Verlaging rentevoet van gelden van parti culieren uit de gemeente is overeengekomen van 4 1/4 op 3 y Gem. Deventer van 4 1/4 3% De Hollandsche Sociëteit v. Levens verzekeringen te Amsterdam wenschte niet te verlagen. Hiervoor is een leening aange gaan met de nutsspaarbank te Alkmaar be houdens goedkeuring van den raad tegen 3% Aldus besloten. Voorstel B. en W. tot opheffing van het Burgerlijk Armbestuur en instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon. Door den voorzitter werd thans voorge lezen een voorbeeld, zooals B. en W. dit wenschen ingevoerd te zien. In een gecom bineerde vergadering van B. en W. met B.A. is besloten om over te gaan tot dezen maat regel. Hat komt echter hier op neer, dat B. en W. de uitvoerders worden en de com missie, welke het oude B. A. vormde, adviseerend zal kunnen optreden. In de vergadering heeft geen der leden zich tegen dit voorstel verklaard, doch zij zijn daar nader op teruggekomen, geheel onvoorbe reid werd dit voorstel gedaan, en nu acht het geheele college zich achteruitgezet. De omstandigheden, dat B. en W. hier toe zijn overgegaan, zit in de groote financieele offers welke de gemeente moet brengen aan het B.A. Daarom wenschten B. en W. zeg genschap in de te besteden gelden, en acht ten den toestand, zooals deze thans is, onver antwoordelijk voor de gemeente. De armvoogden zijn in vele gevallen niet in staat om alles naar behooren te onder zoeken. Op de secretarie zijn vele gegevens te verkrijgen, zoodat B. en W. hier onmid dellijk over kunnen beschikken. De heer Spaan heeft met belangstelling de gegevens omtrent M.H. bestudeerd en stond daar volkomen nieuw tegenover. De gemeentegelden, welke gevoteerd worden, eischen dan ook medezeggenschap in deze. De heer Wagenaar vroeg of het verschil alleen is dat meerdere gegevens ter secre tarie aanwezig zijn. De voorzitter antwoordde, dat dit een groot voordeel oplevert in vele gevallen. De heer Kloosterboer zeide als armvoogd de vergadering met B. en W. te hebben medegemaakt. Geheel onvoorbereid werd dit voorstel door B. en W. aan het college voorgelegd. Als voorstander van M.H. aldus spr., heb ik weinig tegen het voorstel ingebracht, evenals mijn collega's was ik verrast, doch bij nader inzien zijn wij even anders over deze zaak gaan denken. Wij achten ons achteruitgezet, de zaak is door ons steeds naar ons beste weten behandeld. De meerderheid in ons college ziet dat de administratie op het raadhuis wordt ge voerd zoo in, dat het kleine beetje vergoe ding, dat voor de administratie wordt ge noten, ook nog door den ambtenaar ter secretarie zal worden ingepalmd en dan de menschen zouden zich bloot moeten geven en hun armoe vertellen aan een jongen? De voorzitter antwoordde, dat het geens zins zijn bedoeling is geweest, dat voor de administratie geld wordt geheven, er is in het rapport met geen woord over gerept en dan het woord jongen is geheel misplaatst. Molenaar is meerderjarig en volledig amb tenaar bovendien wordt door hem de zaak niet afgewikkeld alleen worden de gegevens aan hem verstrekt er zat geen enkele ge dachte by my over het een of ander. Voor 7 jaar, aldus de heer Kloosterboer, werd ik in het college benoemd en moest toen hooren: hy is nog zoo jong, en nu zou iemand van 23 jaar de bevoegdheid hebben om voor het college op te treden? De heer van Kampen: De woorden een „jongen" heeft men niet zoo zwaar op te nemen. De bedoeling begrijpt toch ieder, ik zou even de traditie der armvoogdij willen noemen. In 1932 is door de arbeidersorgani saties gevraagd om Maatschappelijk Hulp betoon. Zou het niet mooier zijn om hier het armbestuur te houden. Het land in het bezit van het college is vroeger gekregen. Het geld is geschonken, met die bepaling, dat de schoolkinderen met Sint Katrijn een taai taai kregen. Nergens is dit zoo. De oud armvoogden D. Kloosterboer, Jb. Slijker, P. Groen en S. Nol hebben altijd tegen mij gezegd, toen er sprake was van M.H.: tracht de armvoogdij te behouden. Als het land over gaat naar de gemeente, zal dat publiek moeten worden verhuurd. Vele dingen zijn door de armvoogdij gedaan: het verbouwen van den toren, ijsopenmaken, tractement verloskundige enz. De wethouders van thans, aldus spr., achtte ik absoluut niet geschikt om als armverzor- ger op te treden. Ik zelf zou dat ook niet zijn. Daarvoor moet men juist de geschikte menschen hebben en die zijn op het oogen blik in het college aanwezig. Het werk van raadslid is nog lang niet dat van armver- zorger. Laten wij geen besluit in deze nemen, de armvoogden zelf willen dit. Ik zou de zaak willen houden, zooals ze was. De voorzitter: Wij zijn erkentelijk voor de dingen die het armbestuur heeft gedaan, doch de financieele aangelegenheden dwin gen ons dit te doen. Medezeggenschap van de gemeente is vereischt. De heer Spaan sloot zich aan bij den heer v. Kampen. De heer Wagenaar wenschte een comité vergadering. Wethouder Lek: Ik kan mededeelen, dat door mij het voorstel is aanvaard, zonder aanzien des persoons. Wat de heer v. Kam pen daar opmerkte over de ijsboeien, was juist verkeerd van de armvoogdij. Daardoor werden de groote bouwers bevoordeeld. B.A. heeft geen mooie klank, daarom zou omzetten in M.H. beter zijn. Dit is in hoofdzaak voor de armen, die niet bij een kerk zijn aangesloten. De heer Kloosterboer heeft my wel eens ingelicht, dat de samenwerking in het col lege uitstekend is, dus dat verheugt mij, doch samenwerking is voor alles noodig. De heer Kloosterboer noemde als voor beeld Zuidscharwoude en verklaaarde zich voor M.H. op den leest geschoeid als in die gemeente. De heer Timmer gevoelde voor uitbrei ding van het college en zou het voorbeeld van Zuidscharwoude in overweging willen geven. Met het oog ook op de onvolledigheid van den raad werd besloten tot aanhouding. Indiening gemeente-rekening 1936. Deze sloot met als volgt: ontvangsten 76635,56, uitgaaf 73797,45, saldo 2838.11. Kapitaaldienst f 977,93, uitgaaf 879,21, saldo 98,62, dit in verband met het afkoo- pen door het rijk van het huis van den heer K. v. d. Molen aan den Achterweg. Hierna ging de raad in comité.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9