DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Betrekkelijke kalmte aari het front van Peking No. 178 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Zaterdag 31 Juli 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Pauting en Lioe Liho gebombardeerd. De toestand in Noord-China. Eden in het Lagerhuis over de non-interventie. Nieuws in 't kort. Verkeersongelukken. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 31 Juli. Gistermidag is de onder-commissie voor de niet-inmenging bijeen gekomen en zooals men het verwacht had is het geloopen: de meeningsverschillen over de erkenning konden niet worden overbrugd en na een vergadering van drie uur is de commissie uiteen gegaan, zonder dat een tijdstip voor een nieuwe bijeenkomst is vastgesteld. Wel hoopte men, dat zulk een bijeenkomst in het begin van de vol gende week kon worden gehouden, maar tevoren hebben verschillende vertegen woordigers hun regeeringen te raad plegen. De Duitsche antwoord-nota, zooals deze gisteravond nog door het D. N. B. is bekend gemaakt, blijkt overeen te komen met hetgeen daaromtrent reeds gepubli ceerd was; het beginsel der niet-inmen ging wordt nogmaals toegejuicht en de Duitsche regeering kan zich vereenigen met een stelsel van controle aan de land grenzen en in de havens, al zouden de eerste versterkt moeten worden. Om den oorlog te humaniseeren, is het gewenscht de belligerentenerkenning zich te doen uitstrekken tot den oorlog te land en in de lucht en tenslotte wordt bevestigd, dat de Duitsche regeering de erkenning wil laten samenvallen met de terugtrekking der vrijwilligers. Inderdaad blijkt dus het Duitsche standpunt eenerzijds evenver af te staan van het Engelsche compromis als de Rus sische opvatting aan den anderen kant, daar de Sovjet-Unie immers in geen ge val tot erkenning wil overgaan voor de laatste buitenlandsche strijder het Ibe risch schiereiland verlaten heeft. Ondanks dit heeft von Ribbentrop in de vergadering gezegd aldus Reuter „dat Rusland door de toekenning van de rechten van oorlogvoerenden aan de par tijen in Spanje te weigeren, het Britsche plan heeft vernietigd. Het is onder deze omstandigheden nutteloos, over te gaan tot een bespreking over de bizonderheden der ontvangen antwoorden. De Duitsche regeering moet zich haar houding t. a. y. alle punten voorbehouden in verband met den nieuwen toestand. Wij Duitschers weten sedert lang, dat er zonder Sovjet- Rusland geen burgeroorlog in Spanje zou zijn." Het spreekt eigenlijk vanzelfs dat de Italiaansche gedelegeerde Grandi zich ge heel bij de woorden van zijn JDuitschen collega aansloot. 13 Bij het begin van de vergadering had Lord Plymouth een korte analyse ge geven van de ontvangen antwoorden. Eenige opheldering vroeg hij over de juiste beteekenis van dezen zin in de Russische nota: „Wanneer alle vrijwilli gers uit Spanje zullen zijn geëvacueerd zal zich een nieuwe situatie voordoen". Ook zeide hij nog gaarne te vernemen, in hoeverre Duitschland, Italië en Portugal vasthielden aan het beginsel, dat de er kenning moest samenvallen met de te rugtrekking der vrijwilligers. Tenslotte verklaarde de voorzitter, dat alle ver tegenwoordigde regeeringen eerst een stemmig het Engelsche voorstel moesten aannemen, voordat stappen werden ge daan bij de partijen in Spanje. Hierna kwam von Ribbentrop aan het woord in bovengehaalden zin en na hem sprak Corbin, die verklaarde, dat zijn re geering zich op alle punten aansloot bij het compromis. Dit kostte de regeering verschillende concessies, helaas ontbrak een dusdanige toegevende geest bij ande re mogendheden. Krachtig drong de Fransche ambassadeur er op aan, dat het Engelsche plan toch unaniem zou worden aanvaard. In dien geest sprak ook de ver tegenwoordiger van Tsjechoslowakije. Maiski, de Rus, noemde de verklarin gen van von Ribbentrop over het Russi sche antwoord onbillijk. Het doel van de non-interventie is geen ander, dan dat geen wapens of menschen naar Spanje worden gestuurd. Met dit doel nu heeft de erkenning niets te maken, zij is alleen opgeworpen, opdat vertraging ontsta en de fascisten de gelegenheid hebben nieu we wapens en menschen te zenden. Reuter meldt, dat de discusie zoo nu en dan tamelijk levendig was. Terwijl Lord Plymouth de vergadering sloot, consta teerde hij, dat thans een essentieel punt moest worden opgehelderd, n.L dat be treffende het toekennen van de bellige- renten rechten en het tijdstip, waarop zij moesten worden toegekend. Het is gisteren tusschen Peking en Tientsin vrij kalm geweest. Weliswaar hebben, vooral in de buurt van Peking, schermutselingen plaats gehad, doch het belang van deze schermutselingen zal niet groot geweest zijn. Het gaat er de Japanners om de resten van het 29e leger, die niet met generaal Soeng Tsjejoean zijn meegetrokken naar Pau ting, over de Joengtin te dryven. Alle strategische punten tusschen Peking en de zee zijn thans in Japansche handen, doch binnen dit gebied kunnen de Japan ners natuurlijk nog veel last ondervinden van de verspreid optredende Chineesche troepen. Tijd om hun stellingen te consoli- deeren hebben zij nog niet gehad en troepen genoeg om geheel veilig te zijn hebben zy in dit gebied nog niet gebracht. Het ziet er overigens niet naar uit, dat nog vele Chi- sche troepen in dit gebied stand hebben kunnen houden. Te Toengtsjou zijn gisteren Chineesche gendarmes van den autonomen raad van Oost Hopei aan het muiten gesla gen, dat wil zeggen, op gaan treden voor de Chineesche zaak. Zy hebben de Japansche kazerne aldaar omsingeld en even is de toe stand bedenkelyk geweest vöor de Japan sche militairen, doch later konden Japan sche vliegtuigen de belegeraars verdrijven. Van belang is een bericht, dat zegt dat de Japansche troepen gisteren de Joengting rivier zjjn overgetrokken. Indien dat zoo IT5IH6H0SJEU JSIU(Wj0EAW PAbjiEUFAU6 T0EW6PA „TAKWAW 6I5IA0KWAU a MSTIEU TITAM "PEIPING ERKIA =o -KWAWGSIAW TIENTAN \kwah-Gm-men •JEUWO I X •H6IA0H0EH6ME» fTSCfTSiAU V TOEMGSJtl TAHCI is, dan is daarmede de verklaring van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken dat de Japansche militaire autoritei ten zich ermede tevreden zouden stellen de Chineezen over de Joenting te jagen ge logenstraft. Zijn de Japanners inderdaad over de rivier en zijn zij, zooals een bericht van het D.N.B. vermeldde, bezig een brug te leggen bij Tsjangsintien, dan kan dit be- teekenen, dat de Japansche militairen ver der willen en ook de Chineesche legers in Zuid-Hopei wel eens willen zien. Zeker is dit echter nog niet. De Japanners beschik ken over nog niet veel troepen en hun zeker heid van hun posities ten Noorden van de Joengting moet wel buitengewoon groot zijn, willen zij met vrijwel onbeschermde verbindingslinies de Chineesche troepen bij Pauting gaan ontmoeten, om hun wenschen inzake een geheel „autonoom" Hopei over te brengen. Over verdere militaire maatregelen in China verluidt niets. Het heet dat de legers bij Pauting gereorganiseerd zullen worden. De stemming te Nanking. Uit Nanking wordt gemeld, dat uit alle deelen van China telegrammen komen waarin der regeering steun wordt beloofd, en waarin de houding van maarschalk Tsjiang Kai Sjek wordt geprezen. De bla den schrijven over de noodzakelijkheid van een doeltreffend gewapend optreden en sommige kranten eischen een onmiddellij- ken Chineeschen tegenaanval in Noord- China. Chineesche kringen zijn van meening dat de Japanners niet onmidedllijk hun aanval in Zuidelijke richting zullen voortzetten. De openbare meening in China gelooft, dat een oorlog thans te verkiezen is. Weliswaar hebben de Chineesche legers als aanvals wapen geen beteekenis, doch als verdedi ging zijn zij bijzonder krachtig. Moeilijkheden voor Japanners in China. De Japansche admiraliteit verneemt uit Hankou, dat tachtig Japansche vrouwen en kinderen vandaar naar Sjanghai zijn ver trokken terwijl ongeveer tweehonderd Chi neesche bewoners uit de Japansche conces sie naar de Chineesche wijk zijn getrokken. Men acht het niet waarschijnlijk, dat de toestand te Hankou ernstiger zal worden. Het Japansche ministerie van buitenland sche zaken heeft uit Swatau vernomen, dat de anti-Japansche actie daar is versterkt, waardoor het voor de Japansche bewoners moeilijk is geworden dagelijks drinkwater en andere levensbehoeften. - Mijaz»ki voor den krijgsraad. Uit Sjanghai wordt vernomen dat de Ja pansche marinier Myazaki, die Zaterdag verdwenen was, doch later zwemmend in de Jangtse werd teruggevonden, voor dert krijgsraad zal terechtstaan, wanneer hy hersteld zal zijn van de uitputting, waaraan hy lijdt. Pauting Foe en Lioe Liho gebom bardeerd. Uit Nanking wordt gemeld, dat verschei dene Japansche vliegtuige gistermiddag Pauting Foe en Lioe Liho hebben gebortv bardeerd. Te Lioe Liho, aan den spoorlijn PeipingHenkau .veertig kilometer ten Zuidwesten van Peiping, is de schade aan zienlijk. Te Peiping verluidt, dat burgerwachter van de regeering van Oost-Hopei, die terug trokken, gistermiddag zijn slaags geraakt met Japansche troepen. Te Tientsin heerscht een ware chaos. In de Chineesche stad zijn de straten bezaaid metl y'ken, duizenden personen, wier wo ningen vernield waren door de bombarde menten, brachten den nacht op straat door. Zjj hadden verzocht toegelaten te worden in de Italiaansche nederzetting, doch de poorten bleven gesloten. Eerst in den och tend werd toegestaan door de Italiaansche concessie naar de Fransche te gaan; De toestand in Noord-China. Bevoegde kringen te Nanking zijn van meening, dat de door de Japanners gescha pen militaire toestand in Noord-China door de Chineesche politiek niet geduld kan wor den. Vrijdag zuiverden de Japansche troepen de omgeving van Peiping van de troepen der 8ste divisie en rukten zij op naar het Zuidwesten tot Tsjang Hsin Tien. Zij ach tervolgden de zich terugtrekkende 7ste divi sie en namen volledig bezit van Tientsin, ook van de Chineesche wijk. Landingstroe pen der Japansche oorlogsschepen namen Tajo in. Hierdoor werd een Japansche mili taire zóne geschapen welke het Noord-Chi- neesches poorwegnet in handen der Japan ners brengt. De Japansche marine-attaché te Nanking, Honda, heeft een bezoek gebracht aan den vice-minister van oorlog en den minister van marine en daarbij verklaard, dat het derde Japansche eskader, dat in de Chi neesche wateren gestationneerd is, maat regelen heeft getroffen om een uitbrei ding van den crisistoestand naar Midden en Zud-China te voorkomen. Generaal Lietsing Jen en de bestuurder van de Kwangsi provincie generaal Pai Tsjoeng Hai hebben laten verklaren, dat de geheele Kwangsi-provincie aangesloten ach ter de centrale regeering staat, bij haar tegenstand tegen de Japansche aanvallen. Deze verklaring heeft te Nanking bevredi ging gewekt, temeer, daar deze generaals verleden jaar nog het middelpunt vormden van onrusten in het Zuid-Westen, welke zich tegen Nanking richtten. President Roosevelt blijft op het Witte Huis. President Roosevelt zal vermoedelijk zijn gebruikelijk weekeinduitstapje, bestaande in een tocht op de rivier Potomao, niet on dernemen, teneinde in nauw contact te blij ven mef de ontwikkeling in het Verre Oos ten. Aldus werd gisteren op het Witte Huis medegedeeld, nadat de president in een persgesprek had verklaard den toestand zeer verontrustend te achten. 700 dood en in Tientsin. De Japansche operaties in Tientsin heb ben den dood van 700 burgers veroorzaakt. De meeste sterfgevallen worden toegeschre ven aan het bombardement der Japansche vliegtuigen. Regeering van Oost-Hopei omgebracht. Chineesche gendarmes te Toengsjau heb ben den voorzitter der autonome regeering van oostelijk Hopei en de andere leden de zer regeering gevangen genomen en gefu silleerd. Verontwaardiging te Tientsin. Naar gemeld wordt, hebben de Japanners vannacht verscheidene wijken van Tientsin in brand gestoken en op de Chineesche be volking geschoten. De universiteit van Nan- kai werd door Japansche bommen vernield. Onder de Ch'n^esche bevolking heerscht een hevige verontwaardiging. Attlee heeft gister in het Lagerhuis de debatten over de buitenlandsche politiek geopend. Hy vroeg de regeering een duidelijke garantie te geven, dat het parlement bijeen geroepen zal worden vóór de regeering besluit een nieuwe politiek te voeren, die het toekennen van de belligerenten-rechten aan generaal Franco spoedig met zich mee zou bren gen. Voorts verzocht Attlee, om, wanneer het eenmaal zoover is, deze aangelegenheid zoo te behandelen, dat zij de goedkeuring van den Volkenbond wegdraagt. De minister van buitenlandsche zaken, Eden, verklaarde in antwoord hierop o.m. het volgende: Het zou gevaarlijk zijn in de wereld den indruk te wekken, dat, wat er ook moge gebeuren, de Britsche regeering niet actief zou optreden. De regeering heeft nimmer iets van dien aard beweerd. In tegen deel, wij hebben precies het tegenover gestelde gezegd. Wat de Engelsche positie in de Middel- landsche Zee betreft, zeide Eden, dat de Britsche voorrechten daar aan geen enkel ander land geweigerd werden. Het eenige wat Groot-Brittannië wenscht is de verbin dingen te handhaven. Ten aanzien van Spanje zeide de minis ter, dat er lang gesproken is over de rech ten van oorlogvoerenden en over het plan der regeering. Zooals ik reeds gezegd heb, staat of valt het plan in zijn geheel. Wij kunnen geen groote wijzigingen, die het evenwicht on derstboven zouden gooien, toestaan. De Britsche regeering, aldus Eden, is van plan, de non-interventie-politiek zoo lang te handhaven, als de Europeesche mogend heden het wenschen. De oppositie, aldus Eden, spreekt over de non-interventie als een specifiek Engelsch product. Dit is onjuist. Niet alleen Enge land, maar ook andere mogendheden wil len de non-interventie-politiek voortzetten. Eden wees hierbij op de uiteenzettingen van Blum tijdens het socialisten-congres te Marseille. Eden zeide vervolgens, dat hy het er mede eens was, dat het toekennen van bellingerentenrechten noodzakelijk was omdat er geen sprake kon zijn van neutraliteit, indien de strijdende par tijen niet op voet van gelijkheid wor den behandeld. Neutraliteit zonder toe kennen van belligerentenrechten is niet mogelijk. Attlee's politiek zou noch de neutraliteit ten goede komen, noch het terugtrekken van één vrijwilliger uit Spanje tengevolge hebben. Indien de arbeiderspartij, aldus Eden, het standpunt innam, dat Franco den oorlog niet mag winnen, dan zou de eenige overblijvende mogelijkheid zyn, dat Enge land actief aan de vijandelijkheden deel neemt, met alle consequenties van dien. Labour moet er rekening mede houden, dat noch de regeering, noch het land van plan zy'n een dergelijke politiek te volgen. Onder de huidige omstandigheden is een oplossing voor de non-interventie moeilijk te vinden. Het zou ons, aldus Eden, spijten, indien een failliet van de non-interventie leiden zou tot 'n geheel nieuwe situatie, die een openstelling van alle grenzen met zich mede zou brengen, terwijl elke controle op de levering van oorlogsmateriaal en het binnenkomen van vrijwilligers zou worden opgeheven. Een dergelijke situatie zou vol doende aanleiding zijn, om het parlement onverwijld bijeen te roepen. Ik kan, aldus vervolgde Eden, thans geen antwoord geven op de vraag, welke poli tiek wy in dit geval zouden volgen. Zij zal afhangen van de omstandigheden, waaron der het non-interventie-systeem in elkaar is gestort, doch zonder een dergelijke in storting blijft ons plan, ik herhaal het, be staan. Zoodra de regeering de situatie echter zoo ernstig acht, wat waarschijnlijk niet het geval zal zijn, daar men toch niet kan veronderstellen, dat de Europeesche mo gendheden het non-interventie-systeem zouden willen laten ineenstorten dat het parlement bijeen moet komen, zou zij, al dus Eden, een Speaker verzoeken, dit te doen. De Britsche regeering denkt er niet aan haar politiek te veranderen. Wij zullen voortgaan met te trachten het Spaansche conflict te localiseeren Wy willen den vrede in Europa handha ven. Er wordt gezegd, dat de non-interven tie door den Volkenbond moet worden ge leid. De Britsche regeering zou dit zeer zeker toejuichen. Indien Rome of Berly'n de zetel van de non-interventie-commissie willen zijn, zal Engeland dit gaarne accep teeren. Naar aanleiding van een opmerking van Lloyd George verklaarde Eden opnieuw, dat de regeering niet de verzekering kan geven, dat het parlement zal worden bij eengeroepen, alvorens den rechtschen de rechten van oorlogvoerenden worden toe gekend. Hetgeen zal gebeuren, hangt niet alleen van ons af, daar wij zeer zeker de Fransche regeering en het Fransche volk zullen moeten raadplegen over de te volgen politiek. Ten aanzien van het Verre Oosten zeide Eden het met Attlee eens te zijn, dat de toestand ernstig is. De Britsche regeering betreurt de gebeurenissen diep. Iri het be lang van de volken in het Verre Oosten blijven wij er van overtuigd aldus de minister dat de vrede gehandhaafd moet worden. De regeering zal in nauw contact blijven met de regeering van de Vereenig- de Staten en van Frankryï Arrestaties in Noord-Ierland. - Het politie-onderzoek naar de omstandig heden van de incidenten te Belfast tijdens het bezoek der Britsche koninklijke familie wordt met spoed voortgezet. Verscheidene personen zijn in hechtenis genomen. Auto-ongeluk bjj Antwerpen. - Een autobus, waarin een groep Tsjecho-Slowa- ken, die ter gelegenheid van de Olympi sche Arbeidersspelen naar Antwerpen waren gekomen, is op weg naar Brussel was, te Oude God in botsing gekomen met een zwaren vrachtwagen. Een der inzit tenden is om het leven gekomen, terwijl zeven personen zwaar gewond werden. Bedevaarten naar Rome in Duitsch land verboden? - De Osservatore Romano publiceert een bericht uit Bazel, volgens hetwelk bedevaarten naar Rome in Duitschland verboden zijn. Deze beslissing is volgens dit bericht ter kennis gebracht van de leiders van het bestuur der Caritas- vereeniging te Freiburg. Hongerstaking van Indische gevange nen. - Naar verluidt zijn op de Adamen- eilanden (Britsch-Indië) 187 politieke gevangenen 24 Juli in hongerstaking gegaan, omdat de Britsche autoriteiten geweigerd hadden hun verzoek tot de in vrijheidstelling of een betere behandeling van de politieke gevangenen in te willigen. Aartshertog Albrecht van Habsburg heeft vliegongeval. - Uit Posadas wordt gemeld, dat aartshertog Albrecht van Habsburg een lichte verwonding heeft opgeloopen, toen zijn particulier vlieg tuig, waarmede hij onlangs een bezoek heeft gebracht aan Asuncion, als gast der regeering van Paraguay, in den boven loop van de rivier Parana over den kop sloeg. Het ongeval liep voor den vlieger nog betrekelijk goed af. Weer een mijn ontploft te Belfast. - Vannacht om 2 uur is in de Vonshire- street een mijn ontploft nabij een onbe woond huis. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar een muur stortte gedeeltelijk in en de ruiten der omliggende huizen sprongen stuk. De- vonshirestreet is op korten afstand gele gen van den weg, welken de koninklijke stoet Woensdag j.1. gevolgd heeft. Drie matrozen der Andutz Mendi werden uit zee opgepikt, waar zy ronddreven op een omgekeerde sloep, waarin zij met 12 ande ren van het schip gevlucht waren. Deze twaalf waren echter verdronken. De kapitein der Andutz Mendi meent, dat zijn schip door twee duikbooten beschoten werd, daar de projectielen zoowel van bak boord- als van stuurboord-zijde kwamen. DOODELIJKE AANRIJDING. Het 5-jarig zoontje van den heer Knapen is aan den Roersingel onder een vrachtauto geraakt. Nadat de kleine nog in het ziekenhuis is opgenomen, is hij en kele uren later aan de bekomen verwon dingen overleden. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gister is onder de gemeente Veldhoven in Noordbrabant een ernstig motorongeluk voorgevallen. De ruim 28-jarige J. van O., wonende te Veldhoven, kwam van zijn woning met zijn motorrijwiel de straatweg oprijden. Hij had echter te laat opgemerkt, dat uit de richting Eindhoven een autobus naderde. Er was geen gelegenheid meer om uit te wijken, met het gevolg, dat van O. recht op de bus inreed. De man werd tegen den grond geslingerd en liep een zware hersenschudding en een beenfractuur op. In ezer ernstigen toestand werd het slachtoffer naar het Binnen-gasthuis te Eindhoven vervoerd, waar hij gisteravond aan zijn verwondingen is bezweken.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1