DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN DE OORLOG IN NOORD-CHINA. Ho. 180 Dit nummer bestaat uit twee bladen. 139e Jaargang De algemeene toestand. Tientsin in handen van de Japansche troepen. RUSLAND PROTESTEERT. Het Zangersfeest te Breslau. AARSCHB Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers-5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur; C. KRAK. Dinsdag 3 Augustus 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 3 Augustus. Het is gemakkelijk in te zien 'aldus een correspondent van de Times, die in Sjanghai de oorlogsverrichtingen in China gadeslaat welke de voornaamste over wegingen zijn, die zullen beslissen over oorlog of vrede tusschen C'hina en Japan. Wat Japan betreft: het militaire element heeft de zaak volledig in handen genomen en volgt zijn eigen politiek tegenover China, zonder zich te bekommeren over de meer pacifistische politiek, welke den Japansche industrieele en financieele be langen voorstaat. Die Japansche militaire politiek heeft zich in de laatste jaren duidelijk kenbaar gemaakt, is het bijzonder door de schep ping van een autonome regeering van Oost-Hopei. In hoofdzaak is de Japansche politiek gericht op de schepping van een corridor in Noord-China, welke onder Japanschen invloed moet staan. In dien corridor zal de productie op grooten schaal ontwikkeld worden en het land moet de Japansche weermacht als basis dienen, in Noordelijke richting als defen sieve stelling tegen Rusland, in Zuidelijke richting als basis voor verdere penetratie in China. Blijkbaar letten de Japansche militaire leiders er niet op, dat de financiën van hun land niet al te veel extra belasting meer kunnen verdragen en dat de Japan sche industrie groote verliezen zou lijden, als het tot een oorlog zou komen, waar door de Japansche export naar China zou verminderen. Het eenige, waar de Japan sche militaire leiders op schijnen te letten, is, dat het Russische leger thans een periode van „zuivering" doormaakt, zoo dat het volgens de meening van de Japan ners voorloopig niet in staat is met alle macht naar buiten op te treden. China beseft maar al te goed, dat indien thans geen positieve weerstand wordt ge boden, een nieuw groot deel van Noord- China verloren zal gaan. Er is weinig hoop, dat China over eenigen tijd nog land zou kunnen veroveren als de Japanners den tijd hebben gehad hun posities te conso- lideeren. De moeilijkheid voor China is, dat de militaire organisatie, ofschoon deze veel verbeterd is, nog steeds niet tegen een modernen oorlog met Japan is opgewas sen. Daarom wenschen sommige leiders in Nanking thans ten koste van alles tot een vrede te komen om den grooten strijd uit te stellen totdat de Chineesche legers het kunnen opnemen tegen de Japanners. De publieke opinie in China echter roept op het oogenblik om oorlog en zal niet toe staan, dat de regeering toegeeft. De mobilisatie in China gaat nog steeds voort en steeds meer divisies bewegen zich in de richting van Hopei. Er wordt niets gemeld over actie van de Chineesche lucht macht en zonder medewerking van dit wapen staan de Chineesche troepen er al direct zeer ongunstig voor. De ervaring met het 29ste leger leverde ook de pijn lijkste bewijzen van gebrek aan organisa tie en coördinatie. De hoogere officieren hadden de handen vol met werk, dat eigenlijk door burgerlijke autoriteiten had moeten verricht worden, terwijl de troe pen overal verspreid waren en onder leiding van jonge en onervaren officieren stonden. De aanvallen van de Chineezen liepen dan ook op niets uit tegenover de goed georganiseerde Japansche troepen. Aan de dapperheid van den individueelen Chineezen soldaat valt niet te twijfelen. Dat is in Sjanghai in 1932 en thans bij den tegenstand tegen de overmachtige Japan sche artillerie en luchtmacht voldoende gebleken .Voorzien van behoorlijke wa pens en onder goede leiders behoeven de Chineezen niet in de positie van de Abes- siniërs te komen, die onvoorbereid tegen een moderne militaire machine moesten vechten. Langzaam maar zeker krijgt men in Tokio den indruk, dat het oorlog is. Buiten en in Boeddhatempels buigen zich duizen den vrouwen om een steek te doen aan de gordels, die als talisman aan de echtge- nooten of broeders naar het oorlogsfront zullen worden gezonden. Elke vrouw, die langs dezen tempel komt, doet een steek aan een gordel. Troepen jonge mannen reden den geheelen dag in Tokio rond met vrachtauto's, juichend en met vlaggen zwaaiend. Een paar duizend va derlandlievende demonstranten begaven zich in optocht naar een tempel om te bidden voor de overwinning. Op eiken hoek van een straat staat een vrijwilliger niet een collectebus. Het leger heeft al weer dan drie millioen ontvangen, de vloot weer dan één millioen. Er zijn in de afge- loopen week zeker een half dozijn strijd liederen gecomponeerd en in de volksbios copen worden oorlogsfilms gedraaid. Veertig leden van het parlement hebben Gisteren heeft een Chineesche militair vliegtuig boven Tientsin gevlogen, volgens Japansche mededeelingen. Men merkt hierbij op dat thans voor het eerst de luchtmacht van de Chineesche centrale re geering zich laat signaleeren en men ver wacht binnenkort een luchtaanval op de stad, die thans geheel door de Japanners is bezet. Men neemt aan dat de Chineezen bij Paoting, ten Zuiden van Peking, een lucht vaartbasis hebben aangelegd. In deze plaats komen steeds meer Chineesche verster kingen aan. De Chineesche autoriteiten van de provincie Sjansi nemen maatregelen voor verdediging van hun gebied. Het 13e Chineesche leger is gisteren van Fatoeng te Kalgan aangekomen, waar het zich ver- eenigd heeft met de troepen van generaal Ljoe Joe-Ming, den gouverneur van Tsja- har, die tot dusverre voor een vriend van Japan was doorgegaan. De Japansche autoriteiten te Tientsin hebben in het gebied van Peyoean ten Noorden van Peking 3200 soldaten, van de 38e brigade van het 29e leger ontwapend. Een groot aantal kogels, 250 mitrailleurs en 15 lichte kanonnen werden in beslag genomen. In het district van Tientsin zeggen de Japanners eveneens een groote hoeveelheid munitie buit gemaakt te hebben. Omtrent den slag by Nanjoean doen zij verluiden, dat daar op 28 Juli 2000 Chineezen gedood en 100 Chineezen gevangen zijn genomen en verder 2 kanonnen en 2 vliegtuigen werden buitgemaakt. Japansche voorbereidingen. Uit Nanking wordt uit betrouwbare bron gemeld, dat er langs de spoorwegen van Korea alleen nog maar militairen en oor logsmateriaal vervoerd worden. De laatste twee weken zijn 22.000 artilleristen en vlie gers naar Tientsin vertrokken. De zesde Japansche divisie wordt gereed gehouden en 130.000 reservisten hebben aanzegging gekregen zich gereed te houden voor een mobilisatie. Tsjiang Kai-sjek ontmoet Pai Tsjoeng-si. Maarschalk Tsjiang Kai-Sjek heeft zich gisteren per vliegtuig naar Koeling bege ven, ten einde aldaar generaal Pai Tsjoeng- Si uit de provincie Kwangsi te ontmoeten. De bijeenkomst dezer beide tegenstanders heeft ten doel van gedachten te wisselen over den tegenwoordigen toestand en klaarblijkelijk te trachten een overeenstem-, ming tusschen beiden tot stand te brengen. Inbeslagneming van Russische do cumenten. De Sow jet-Russische ambassadeur te Nanking, Bogolomof, heeft bij de Japan sche ambassade geprotesteerd tegen het in beslag nemen van documenten in het Sow jet-Russische consulaat-generaal te Tientsin met het verzoek dit protest door te zenden naar de Japansche militaire autoriteiten te Tientsin. Gisteren zijn „Wit Russen" voortgegaan met het op vrachtauto's laden van de meu belen en archieven van het Russische con sulaat te Tientsin. De Japansche troepen, die de voormalige Russische concessie be zet hebben, zyn niet tusschenbeide geko men. Kolonel Sjigeroe gesneuveld. By de gevechten in Toengsjou is kolonel Sjigeroe, de opvolger van generaal Doihara als chef van den geheimen dienst van het Kwantoengleger, gedood. Een Chineesch journalist te Peiping gearresteerd. Uit Peiping wordt gemeld, dat de nieuwe plaatselijke overheid aldaar den correspon dent van het officieuze Chineesche tele- graafagentschap Central News heeft doen arresteeren. De journalist wordt beschul digd van communisme. Financieele maatregelen in Japan. Gistermorgen is de Japansche kabinets raad bijeen geweest. Op grond van een in hun collega's verzocht morgen in speciale zitting bijeen te komen ter veroordeeling van de politiek van de Japansche regee ring, die het geschil in China wenscht te lokaliseeren. Deze parlementariërs eischen, dat het geschil met China nu principieel beslecht zal worden. Er zou dan nog een suppletoire begrooting van 310 millioen ven worden aangenomen voor uitgaven in verband met Noord-China. Er zal dan in dit jaar al meer dan 3,5 milliard yen voor dergelijke doeleinden zijn gevoteerd. dezen raad genomen besluit, deelt het mi nisterie van financiën mede, dat met het oog op de te dekken nieuwe uitgaven in verband met den veldtocht in Noord-China, de regeering in het Lagerhuis een wetsont werp zal voorleggen, waarbij de inkom stenbelasting verhoogd wordt van 5 tot 15 pet., verder zal een omzetbelasting worden geheven van 20 pet. op weelde-artkelen, zooals fototoestellen, films, gramofoons, ju- weelen etc. De kabinetsraad heeft besloten van van daag af controle uit te oefenen op ongeoor loofde winsten en op het opkopen van metalen, steenkool, katoen, benzine, paper, leer, auto's, machines, elecertisch draad, chemische producten, pharmaceutische pro ducten, mica, suiker, boorzuur, asbest etc. Op overtreding der bepalingen wordt 'n maximumstraf gesteld van 100 yen en drie maanden gevangenisstraf. Toengtsjau geïsoleerd. In het Japansche Lagerhuis heeft de mi nister van oorlog medegedeeld, dat de stad Toengtsjau, waar 29 Juli de Chineesche gendarmen in opstand zijn gekomen, geheel geisoleerd blijft. De Japansche luchtmacht kan tengevolge van het slechte weer en de Chineesche oostructie niet met het garni zoen, dat wordt belegerd, in verbinding komen, het garnizoen antwoord niet meer op draadlooze oproepen. De minister zeide verder, dat een van de lijfwachten van Jln Joe Keng het initiatief nam tot den opstand van de Chineesche gendarmen, die tot Dean toe met de Japansche troepen hadden samenge werkt. Het Japansche garnizoen van Tientsin heeft medegedeeld, dat slechts 69 Japansche burgers, die te Toengtsjau wonen, zich onder de bescherming van het Japansche garnizoen bevinden, men vreest, dat van de overige 200 Japansche bewoners velen door de op standelingen zijn gedood. Volgens sommige geruchten zou Jin Joe Keng zich bij de muitende gendarmen be vinden en zou hij zelfs in de leiding van de beweging zitten. Chineesche tegenaanval voorbereid. Volgens de Chineesche bladen hebben twee Chineesche journalisten, die uit Pao Tin Foe terug zijn gekomen verklaard, dat generaal Soeng Tsje Joeanleen 'n tegenaan val op de Japansche strijdkrachten voorbe reidt. De journalisten wezen in het bijzon der op den strydlustigen geest en het goede moreel der Chineesche troepen. Verder ver klaarden zy, dat het vernielen van de tele graaflijnen door de luchtbombardementen de overbrenging van berichten bemoeilijkt. Zij bevestigde, dat het 29ste leger op zijn terugtocht ernstige verliezen heeft geleden. De bladen melden een groote bedrijvig heid der Japansche luchtmacht in geheel Noord-China. Japansche vliegtuigen hebben over Lo-jang, Tsjen Tsjau en An-jang in Noord Homan gevlogen. Dertig vliegtuigen hebben Tientsin met onbekende bestemming verlaten. Nanking acht betrekkingen met Tokio practisch verbroken. Volgens de „Asahi" is men te Nanking van meening, dat de betrekkingen met Japan practisch verbroken zijn. De oorlogs koorts, aldus het blad, neemt van dag tot dag toe, en dreigt die, welke tijdens de Sjanghai-affaire bestond, te overtreffen. Alle administratieve diensten van de Nan- king-regeering, zoo meldt de „Asahi", zijn voor den strijd tegen Japan gemobiliseerd. Chineesche troepen rukken op. Uit Japansche bron wordt vernomen, dat verscheidene divisies troepen der cen trale regeering uit Sjansi te Sjakiau, de hoofdstad van Tsjahar, zijn aangekomen, en dat drie treinen met centrale troepen te Tsjangsjau, op 100 K.M. ten zuiden van Tientsin zijn aangekomen. In Japansche kringen verwacht men botsingen met deze troepen indien deze zich naar het noorden blijven bewegen. Uit Mandsjoerije en Korea blijven Japansche versterkingen in Noord-China aankomen. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de on rust in het gebied van Kalgan (binnen- Mongolië) toeneemt, als gevolg van de komst van het dertiende Chineesche leger, dat uit Tatoeng Sjansi, afkomstig is. Men zal zich herinneren, dat dit dertien de leger in 1936, op schitterende wijze den Japansch-Mongoolschen opmarsch naar Sjansi heeft gestuit, door plotseling Pao- liangmiao te bezetten, de hoofdstad van Mongolië. De Japansche consul heeft al aan alle Japansche ingezetenen instructie gegeven, dit gebied te ontruimen. Het personeel van het consulaat zal zich zoo spoedig mogelijk naar Tsjangten terug trekken. Verbreking der diplomatieke betrekkingen tusschen China en Japan: Een bericht in de dagbladen uit Nanking meldt, dat de Chineesche generalissimus, Tsjang Kai Sjek, tegen acht Augustus een crisisconferentie voor de nationale verde diging heeft bijeen geroepen, waaraan door alle militaire leiders zal worden deelgeno men en waar besluiten zullen moeten wor den genomen over de opstelling der troe pen in verband met het program der lands verdediging, dat reeds is goedgekeurd door de militaire commissie. Hetzelfde bericht maakt er melding van, dat Tsjang Kai Sjek overleg pleegt met Pai Tsing Si, den leider van het Kwangsileger, over het zenden van twee divisies kwangsi-troepen naar het noorden. Een bericht uit Sjanghai zegt, dat de legislatieve raad van de Nanking- regeering het ontwerp heeft opgesteld van een verklaring betreffende het af breken der diplomatieke betrekkingen met Japan. Deze verklaring zou uitge geven worden, wanneer de centrale politieke raad er goedkeuring aan zou hebben gehecht. Ditzelfde bericht uit Sjanghai voegt hier aan toe, dat de Nanking-regeering besloten heeft militaire dienstplicht voor 't geheele volk in te voeren. De overval op de Russische ambassade. Het Japansche ministerie van buitenland- sche zaken heeft de pers het volgende com muniqué verstrekt: In ,den middag van den eersten Augustus heeft de Sowjet-Russische consul te Tient sin, Smirnof, den Japanschen consul gete lefoneerd om hem er van in kennis te stel len, dat volgens zekere geruchten een groep Wit-Russen in den nacht van den eersten op den tweeden Augustus een aanval zou doen op het Russische consulaat. Tijdens een conferentie van alle op verzoek van den Russischen consul Smirnof, bijeengeko men consuls, deelde deze mede, dat zijn consulaat was overvallen door een groep bandieten van onbekenden oorsprong. Op twee Augustus protesteerde dezelfde consul bij den Japanschen consul. Een on derzoek wees uit, dat de Wit-Russen ons volkomen onbekend waren. Wy hebben met deze zaak niets uit te staan. De strijd tusschen witte en roode Russen is een be kend feit, dat in de geheele wereld bestaat Wij willen daar volstrekt niet in gemengd worden. Wij hebben op het oogenblik reeds voldoende zorgen. Ons daarin te willen meeslepen geeft bewijs van een zuivere Sowjet-dry verij, die heel weinig goeds voorspelt. Het ministerie van buitenland- sche zaken weet niets van een protest of een demarche van Moskou en heeft geen enkel protest ontvangen van den Sowjet- ambassadeur te Tokio. Demonstraties van Sudeten-Duit- schers en van Oostenrijkers. Zooals men weet is te Breslau een zangersfeest gehouden, waaraan duizenden buitenlanders hebben deelgenomen. Over eenige incidenten hebben we giste ren een tweetal berichten geplaatst. Nader meldt het D. N. B. over dit zangersfeest nog het volgende: Het défilé, dat het twaalfde feest van den Duitschen zangersbond besloot, is tot een overweldigende demonstratie voor het Duitsche „Volkstum" geworden. Het défilé van meer dan 30.000 Duitsche zangers uit binnen- en buitenland voor de tegenover het slot gelegen eere-tribune, waarop Hit- Ier, Goebbels, von Papen e.a. plaats had den genomen, duurde verscheiden» uren. Bijzonder indrukwekkend was de spon tane betooging van de Duitschers uit het buitenland bij het voorbij marcheeren van den Führer, die telkens opnieuw de naar hem uitgestrekte handen van lachende en huilende menschen greep. Duizenden zangers met borden, waarop te lezen stond, waar zij vandaan kwamen, stonden als vastgenageld voor de eeretribune, waar Hitier over de geheele breedte langs liep om handen te kunnen drukken. Van een ordelijke leiding van den stoet door de stad kon voorloopig geen sprake meer zijn. Doordat een afdeeling S.S., die een drie dubbele haag vormde, gelukte het den stoet langzaam aan weer in beweging te krijgen. Rede van Hitier. In een toespraak heeft Hitier allen, die uit Duitschland waren gekomen en ook diegenen uit gebieden, die niet binnen het rijk liggen, maar die daar toch als Duit schers wonen, begroet. Een volk aldus Hitier dat zoovele jaren geen politieke eenheid kon vormen, bezit andere factoren, die het ontbreken der politieke eenheid ten minste eenigszins vervangen Dat is in de eerste plaats de Duitsche taal, die niet door 68, maar door 95 millioen menschen wordt gesproken. In de tweede plaats het Duitsche volkslied, dat niet alleen binnen de grenzen van het rijk, maar ook daarbuiten weerklinkt, overal waar Duitschers wonen. Spreker protesteerde tegen de bij andere volken bestaande opvatting dat het Duit sche volkslied een imperialistisch lied is. Er kan voor een volk geen schooner lied zijn dan een, waarin het zegt zijn welzijn en geluk in het eigen volk te zoeken en het eigen volk boven alles te plaatsen wat er op aarde moge zijn. Het lied „Deutsch- land, Deutschland über alles" is een uit spraak, die millioenen sterk maakt en een geloof geeft, dat geweldiger is dan alle aardsche machten kunnen zijn. Daardoor is het tevens een zich uitspreken van den Almachtige, Zijn wil en Zijn werk. De Duitscher heeft zichzelf weer gevon den en daardoor in den geest van zijn Schepper gehandeld. Allen, die uit het rijk en het buitenland zijn gekomen, moeten heengaan in de vaste overtuiging dat Duitschland bestaat en nooit meer zal ver gaan. Een commentaar. In een commentaar op Hitler's rede schrijft het Berliner Tagebl. dat de leider voor de eerste maal een beroep heeft ge daan op het Germanendom over de ge heele wereld. Het blad acht het feest een demonstratie van eenheid van de Duitsche natie, zooals de laatste jaren nagenoeg niet te aanschouwen hebben gegeven. DUITSCHLAND EISCHT INLEVERING VAN JUTE ZAKKEN. De Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph meldt dat gisteren een bepaling bekend is gemaakt betreffende inlevering van alle uit jute en soortgelijke vezels ver vaardigde zakken in geheel Duitschland. De zakken, die zich in handen bevinden van kooplieden, moeten binnen een maand ingeleverd worden bij de officieele inkoop centra. Het is verboden dergelijke zakken te versnijden, te verscheuren of te herstellen, dan wel ze te gebruiken voordat zij ingele verd worden, voor het bewaren van steen kool, brandhout of cokes. BELA KUN GEARRESTEERD? De correspondent van de Daily Tele graph meldt uit Moskou aan zijn blad, dat de vroegere communistische dictator van Hongarije, Bela Kun, gearresteerd is. Voorts zouden de volgende personen in arrest zijn gesteld: Moskwin, prominent lid van de Komintern, Tsjernof, commis saris van landbouw, Nathalia Satz, leid ster van het Moskousche kindertheater, Arosief, chef van het genootschap voor cultureele betrekkingen met vreemde lan den, Fechner, chef van de afdeeling Polen Baltische landen en Scandinavië in het commissariaat voor buitenlandsche zaken, Atsjkewitsj, het oude hoofd van de afdee ling Volkenbond in hetzelfde commissa riaat. BANK HQLIDAY IN ENGELAND. Het is gisteren buitengewoon mooi weer geweest in vrijwel het geheele land en de vacantiegangers hebben overal geprofiteerd van de vele, meest sportieve amusementen die hun geboden werden. Helaas heeft het drukke verkeer aan 20 personen het leven gekost, maar er zijn ook enkele ongelukken bijzonder goed afgeloopen. Te Kingsford in Essex reed de locomotief van een trein met 700 passagiers bij het binnenkomen van het station uit de rails maar de machinist wist de volgwagens op het spoor te houden en niemand is gewond. Een automobilist, die gewed had den top van den Ben Nevis in Wales met zyn wagen te kunnen beklimmen, sloeg in een bocht op 800 M. over den kop, maar kwam zelf ongedeerd op den weg te recht, terwijl zijn auto totaal vernield erd. Een motorjacht is 's morgens vroeg, by dich ten mist, op de rotsen aan de Z.W.-kust ge raakt ei\ in brand gevlogen, maar de 4 inzit tenden wisten zich zwemmende te redden. Op het Welsche zangersfeest waren 18000 personen op het landgoed van Lord London- derry in Montgomeryshire vereenigd. De troon voor den zanger-kampioen was door Welsche emigranten uit Sjanghai en de kroon uit Brisbane gestuurd. Als steeds heeft de familie Lloyd George den Eistedfodd met haar tegenwoordigheid vereerd. DE NORMANDIE „OVER" IN 95 UUR EN 2 MINUTEN. Het mailschip Normandië, dat reeds eer der den Blauwen Wimpel veroverd had, heeft thans weder het snelheidsrecord voor den overtocht over den Atlantischen Oceaan van Oost naar West, dat door de Queen Mary verbeterd was, op zyn naam gebracht. De Normandië heeft den afstand van Bishops light naar Ambrose light afgelegd in 95 uur 2 minuten, d.w.z. met een gemid delde snelheid van 30.58 knoopen. De Queen Mary is korten tijd geleden van nieuwe schroeven voorzien. Het schip zal mogelyk voor het eind van den zomer nog probeeren het nieuwe record van de Nor mandië te breken.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1