TEXEL CASTRICUM WARM EN HUIZEN URSEM SCHAGEN OUDKARSPEL Nederland en Duitschland Na den vacantietocht weer terug in Berlijn. Nieuws in 't kort. benoodigde bedrag zal door een geldlee- ning worden gedekt. Met het oog op de aanbesteding leek het B. en W. juister om geen begrooting of bedrag der leening te noemen. Na de goedkeuring zeide de voor zitter, dat hij en zeker ook de geheele raad zich gelukkig kan prijzen, dat de gemeente een nieuw schoolgebouw krijgt. (Instemming). Rondvraag. De heer Commandeur vroeg andermaal naar de Disseldorper weg. Komt er nog wat van het stofvrij maken? De voorzitter zou nog eens schrijven naar het hoogheemraadschap. Terstond zal het echter niet gaan. want de ambte naren zijn met vacantie. Wethouder Pepping wilde een termijn stellen van 8 dagen. Zoo ze er dan niet zijn, nemen we een ander. De heeren waren het hier unaniem mee eens. De voorzitter zweeg. De heer Bult informeerde naar de werk- loozen, die worden uitgezonden. Kunnen ze hier geen werk krijgen? Ook vond spr. het loon te laag. In Uitgeest hebben ze ervoor bedankt om voor 8 per week te werken. Kan hier niet wat meer gebeuren? De voorziter antwoordde, dat de rege ling van den minister uitgaat. Er is niets aan te doen. De heeren Peping, Bult en Dekker be spraken de werkverschaffing. De voorzitter sloot de discusie. Spr. zou nog wel een en ander (in comité) mede- deelen. Ook vroeg de heer Bult naar den z.g. ophaaldienst (door een particulier) voor huisvuil soms zit men 8 weken met het vuil. Spr. bepleitte een gemeentelijken dienst. De voorzitter was het met de bemerking eens. Zoo mogelijk moet daarin verande ring komen. Hierna sluiting. De Raad dezer gemeente vergaderde Za terdagmorgen ten Raadhuize. Bij afwezig heid van den burgemeester, die met ziekte verlof in Duitschland vertoeft, fungeerde als voorzitter, wethouder Vlaming (loco- burgemeester), alleen de heer Leber was, met kennisgeving van verhindering, niet aanwezig. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek, om nu zoo scherp controle wordt ge houden op het kampeeren, een geheel kam- peerverbod in te voeren, werden in de ver gadering de voor kort ingevoerde bepalin gen, omtrent het kampeeren op Texel be sproken, welke in verschillende bladen van uiterst links en uiterst rechts zoo zijn be- critiseerd. De heer Epe, die als boschwach ter bij het Staats Beheer, voornamelijk con trole uitoefent en met het afgeven van kampeervergunningen enz. te De Koog is belast, gaf als zijn meening te kennen, dat nu nog onmogelijk gezegd kan worden, wat de uitwerking van deze bepalingen zal zijn. Wethouder Vlaming gaf toe, dat in den aan vang van het seizoen soms wat streng is op getreden, doch zeide dat thans aanmerkelijk soepeler wordt opgetreden. Overlegd werd een rapport van 2 politiedienaren, waarin verklaringen van een groot aantal personen, die hun tevredenheid betuigden over de uit werking van de kampeerregelingen in deze gemeente. Er werd geen enkel besluit tot wijziging hiervan genomen. Aan den heer P. B. Riteco, hoofd der O.L. school te Den Hoorn, werd wegens zijn be noeming tot hoofd der St. Josefschool te Den Burg, op de meest' eervolle wijze ontslag verleend. Tot Vader en Moeder in het Algemeen Weeshuis, voor welke betrekking zich 80 sollicitanten hadden aangemeld, werd bij de 2e stemming met 8 stemmen benoemd het echtpaar de heer en mevr. H. Melissen te Schiedam. Zilveren ambtsjubileum. Na de vergadering werd de heer J. Ties- sen, directeur van gemeentewerken te Den Burg hulde gebracht ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubilé. Door wethouder Kager en de heer Epe oudste raadslid, werden de heer Tiessen met zijn echtgenoote en dochter binnenge leid. Wethouder Vlaming sprak zeer waar- deerende woorden over het vele en ver dienstelijke werk, dat door den heer Ties sen in deze 25 jaren voor de gemeente is verricht. Namens Raadsleden en ambtenaren werd een fraai bureau als geschenk aangeboden Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Van Walbeek, secr van den bond van Hoofden van gemeentewerken, die na mens den bond zijn gelukwenschen aan bood. De heer Tiessen dankte geroerd voor de hulde hem gebracht. Pxovwciaat Tlieuws Kinderstrandfeest. Onder de bezielende leiding van direc trice Plas van het provinciaal ziekenhuis Duin en Bosch werd Zaterdagmiddag een kinderfeest op het strand gehouden. Ruim 400 kinderen waren daartoe opge komen en werden vanaf den Zeeweg met autobussen naar het strand vervoerd. De kinderen uit Castricum hadden hun verza melplaats op de hoek PernestraatGeel- vinckstraat en gingen gezamenlijk door de fanfare van D.I.U. voorafgegaan, naar den Zeeweg. Het was al direct een gejuich en gejoel, een teeken dat de stemming er in zat. De commissie die dit jaarlij ksche feest organiseert, heeft zich veel moeite gegeven om de kinderen aangenaam en nuttig bezig te houden. Van alle kanten waren giften en gaven toegezonden om de kleinen zooveel mogelijk te kunnen doen genieten. Verschillende wedstrijden werden geor ganiseerd als ringrijden met rijwielen, hardloopen met hindernissen voor meisjes en jongens; touwtrekken; balloopen, ezel- prikken; hardloopen en, wat bijzonder in den smaak viel, waarbij de kleinen ook toon den veel gevoel te hebben: figuren maken in het zand. Hier zijn verschillende kunstenaars en kunstenaressen aan het werk gegaan en met veel succes. De jury had waarlijk niet alleen de handen vol, maar een moeilijke taak. Voor een hertekop werd na veel ge- wik en geweeg de 1ste prijs toegekend. Er waren echter nog andere kunstproducten als vlinders; schepen, van diversen omvang; torren; huisjes; paardenkoppen en derge lijke, te veel om op te noemen. Den kleintjes van 6 tot 8 jaar werd alle maal een prijsje toegekend doch de groote ren moesten er waarlijk zich voor inspan nen. Doch ieder w'as tevreden en dat zegt veel. Intusschen werden de kinderen van versnaperingen voorzien als limonade, korstjes, krentebroodjes en ijs. De commissie heeft dit alles niet alleen kunnen volbrengen, maar gelukkig waren vele grage handen bereid een handje te helpen en liep alles vlot van stapel, zoodat te ruim 5 uur de kinderen wederom naar huis werden vervoerd per autobussen nu direct van zee naar het dorp. Het was een mooie dag en degenen, die zich daartoe hebben ingespannen, zoowel inwoners als badgasten, wc-it hier een woord van dank gebracht. Prijs behaald. Het muziekcorps T. A. V. E. N. U. te Warmenhuizen behaalde op het concours te Velp een tweeden prijs in de eere-af- deeling met 318 punten. GEEN DOORNHAGEN LANGS RIJWIELPADEN. Langs de provinciale wegen in Noord- Holland worden rijweg en rijwielpad ge scheiden door een berm, waarin een haag geplant is, welke dicht bij de rijwielpad verharding wordt aangebracht. Behalve liguster worden ^ok doorndragende gewas sen voor deze hagen gebezigd en daardoor is, snoeiing, of wanneer om andere redenen takken op de paden liggen, de kans op lek ken rijwielbanden groot, terwijl de moge lijkheid bestaat, dat w;elrijers zich pijnlijk verwonden, wanneer zij van het rijwielpad af in den berm raken. Vooral op het pad langs den weg Hem- brugLimmen, dat op mooie zomerdagen een zeer intensief verkeer verwerken moet, is dit gevaar niet denkbeeldig. De A. N. W. B. heeft daarom tot Gede puteerde Staten van Noordholland het ver zoek gericht, niet te willen voortgaan met het doen planten van doornhagen en de bestaande hagen door minder gevaarlijke te doen vervangen Tot het bekomen van een kosteloos rijwielplaatje hebben zch alhier niet min der dan 72 personen aangemeld. Geslaagd. Voor het diploma koordirecteur afge nomen vanwege de Ned. Dt. Gregorius vereeniging te den Haag, slaagde onze plaatsgenoot de heer N. J.. M. Oud, onder wijzer aan de r. k. school van St. Bavo. Verhuurders-vereeniging. De Verhuurdersvereenigng „De Een dracht" hield haar iaarvergadering ten lokale van den heer W. F. van Erp. De voorzitter, de heer C. Barsingerhorn, zeide, dat het verloopen jaar een gunstig jaar is geweest voor de vereeniging. De administrateur, de heer K. Roggeveen bracht zijn jaarverslag uit. Dit jaar zijn geen uitzettingen voorgeko- *men. Toch waren er wel wanbetalingen. Batig saldo 1935-1936 264 87'^, Totaal ontvangsten 670.35!/,. Aantal uitgaven 360.82. Saldo per 1 Juli 1937 f 310.3^. De vooruitgang der vereeniging bedraagt 124.95 y, over het afgeloooen boekjaar. Aan het einde van het boekiaar waren in geschreven 160 leden met 456 woningen. De voorzitter dankte den administrateur en den penningmeester voor het gevoerde be heer. Door de controle-commissie werd de rekening in orde bevonden. Hierna volgde bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren M. Schoen, penningmeester; F. Schotten en M. C. Tuinman (allen herkiesbaar). Gekozen werden dezelfde heeren met bijna alge- meene stemmen. De heeren zullen van hun herbenoeming in kennis gesteld worden. Daarna volgde vaststelling van het sala ris van den administrateur. Na ampele besprekingen werd besloten om.de vergoe ding vast te stellen op 72.50a Tot administrateur werd ook voor het boekjaar 1937-1938 benoemd de heer K Roggeveen te Schagen. Ne felicitatie door den voorzitter, dankte de heer Roggeveen voor het in hem gestel de vertrouwen. Een buitengewone vergadering werd Zaterdag gehouden door ..Hulp in Nood" ten huize van den heer C. Vis. De voorzitter, de heer G. IJff. heette allen welkom op deze door bijzondere om- stadigheden uitgeschreven vergadering, in 't bijzonder de beide wethouders. De voorzitter zeide. dat deze uitnoodi- ging gedaan is met het oog op den slechten financieelen toestand. Er zyn zeer veel zieken geweest aan wie door deze vereeni ging geldelijke hulp werd verstrekt door het Burgerlijk Armbestuur in vele gevallen ontlast werd. De reservekas is in den tijd van 9 jaar gedaald van 6043 op 1963. Hierna volgde het halfjaarlijksche fi- nancieelverslag dat sloot met een groot na- deelig saldo. De ontvangsten bedroegen 1012.71; de uitgaven 1423.93: het nadee- lig slot 411.22.- 63 zieken zijn er het eerste half jaar geweest met 1356 ziekendagen, met een gezamenlijke uitkeering van 1260.75. De voorstellen van het bestuur om de kas zoolang mogelijk in stand te houden zijn ten 1ste 10 verlaging op de tegen woordige uitkeering. Dit werd na een langdurige discussie met 13 tegen 12 en één blanco verworpen. Het tweede voorstel 13 weken volle en 13 weken hale uitkeering (het was 18 weken vol en 12 weken halve uitkeering) werd zonder stemming aangenomen. Het derde voorstel, leden boven de 65 jaar langzamerhand uit te laten trekken, kon ook geen meerderheid verwerven. Het voorstel N. Kaan, contributie ver hooging, werd verworpen wegens den slechten financieelen toestand van de leden. Nog werd door een der leden doelmatige controle twee maal per week op onregel matige tijden voorgesteld en vxoorgesteld dat de zieke zich onder medische behan deling moet stellen. Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen en aan elke zieke zal uitdrukkelijk gevraagd worden wie de be handelende geneesheer is. Aan dit punt zal ten strengste de hand gehouden worden. (Van onzen Berlijnschen correspondent.) Een korte vacantie heeft uw berichtgever in staat gesteld, eenige Nederlandsche indrukken op te doen. En wel als gewoon lijk in de gezegende provincie Noord-Hol land en meer in het bijzonder in den om trek van de vriendelijke en bedrijvige stad Alkmaar. Waarbij de onmiddellijke nabij heid van het onvolprezen Bergen met zijn heerlijk zeebad natuurlijk niet verwaar loosd is. Deze indrukken, hoe belangwek kend ook voor den schrijver, passen uit den aard der zaak niet in deze rubriek, ofschoon ze wellicht eenige waarde zouden kunnen hebben voor den lezer in Noord-Holland. Daarom moge hier volstaan worden met eenig vacantie-indrukken van algemeen ka rakter, die niet met Nederland zelf, maar met de ervaringen van een Berlijnschen Nederlander op reis door zijn boven alles geliefde vaderland te maken hebben. In drukken, die de lezers, voorzoover zij hun vacantie juist omgekeerd in Duitschland doorbrengen of gebracht hebben, dan ter volledigheid aan de hunne toetsen kunnen. „Du choc des opinions Ik reisde, gelijk twee jaren geleden, per auto. Al dadelijk is daar een groote vooruitgang te constateeren. De „Rijksautostraat" van Berlijn naar het Westen is tot Hannover gereed. Wat dat zeggen wil, kunnen de auto mobilisten, die met deze nieuwe wegen in Duitschland kennis gemaakt hebben, feitelijk alleen maar beoordeelen. Ze zijn ongetwij feld prachtig van aanleg, een beetje een tonig (wat pp gemeld traject wel grooten- deels schuld is van het niet al te aanlokke lijke landschap) en gevaarlijk, maar dan in hoofdzaak voor de hardrijders. Want de meeste motoren kunnen nog lang niet verdragen, dat ze (uren en uren) lang op maximumsnelheid draaien moeten. Wij hier in Duitschland zijn daar al achter gekomen. De dagblad- en de vakpers hebben ons bo vendien tallooze malen gewaarschuwd. Maar desondanks vallen er nog zeer vele slachtoffers! Voor wie van Nederland uit deze nieuwe Duitsche wegen onder de wielen krijgt, zij hier ten overvloede nog aangeteekend, dat men verstandig doet, niet sneller te rijden dan met ongeveer 75 van het maximum, dat de auto bereikt; dat men zijn banden goed oppompt en vooral den stand van het oliebekken regelmatig controleere. Boven dien is het verstandig, elke 50 K.M., of des noods nog vaker, even het gas geheel weg te nemen en tot óp een snelheid van 20 K.M. terug te gaan, waardoor de smeerolie in de cylinders opgeperst en de motor goed doorgespoeld wordt (verzoeke beleefd hier over geen deskundige „Ingezonden Stuk ken"). Nederland heeft tal van uitnemende auto straten, maar vergis ik mij niet, dan is de Zuiderzee-Afsluitdijk met zijn 30 K.M. voorloopig nog het langste traject in ons land, waarover men zonder veel hindernis sen en zonder storende bochten den wagen zijn loop kan laten. Het traject „Reichsauto- bahn" Berlijn-Hannover echter is 225 K.M. lang. Dat wil zeggen, dat snelle wagens in derdaad in twee uren dien afstand kunnen afleggen (waarbij dan natuurlijk nog de aansluitingstrajecten komen, voor Hannover kort, voor Berlijn nog wel een 30 a 40 K.M., die natuurlijk geen groote snelheden veroor loven). Maar ik wil maar zeggen, dat auto- mobolisten, die nog niet anders dan op Nederlandsche wegen gereden hebben, de technische voor- en nadeelen van de Duit sche auto-renstraten nog niet door soortge lijke ervaringen in eigen land kunnen be oordeelen. Daarom is voorzichtigheid geboden. Overigens echter: als dit net van snelle verkeerswegen in Duitschland gerééd zal zijn (zoo ongeveer over 30 jaren), dan zal men in Midden-Europa niet meer over af standen kunnen spreken. Men zal per auto in 6 a 7 uren van Amsterdam naar Berlijn komen, per vliegtuig hinnen het uur, per trein zeker ook wel binnen 8 uren. Maar ook heden reeds is de verbinding zeer veel beter en sneller geworden. Al is juist voor ons Nederlanders het traject Hannover Bentheim nog allesbehalve ideaal. Meer nog dan twee jaren geleden viel mij op, hoe oneindig welvarender, zindelijker, men mag wel zeggen vriendelijker en gast vrijer Nederland er uit ziet dan het groote Duitschland, dat men zoo juist verlaten heeft. De Nederlander, die in zijn vaderland woont ziet dat zoo niet. Ook niet als hij eens naar Duitschland reist. Zijn eigen land is hem -te vertrouwd, het hu'*"«land te nieuw en te verrassend. Maar de Neder lander, die in Duitschland woont en nu in eens op Nederlandsch grondgebied is, ziet het anders. Ziet, hoe mooi, hoe rijk, hoe vol van frissche kleur, hoe keurig zyn eigen landje is. En het is, opdat de Nederlander- thuis eens even uit zijn sfeertje van moppe rende malaise-stemming gehaald worde, misschien wel goed dat even neer te schrij ven. 1 Schrijver dezes was nog slechts weinige weken geleden in eenige van de vrucht baarste en mooiste provincies van Frank rijk, toerde door heel Midden- en West- Duitschland, door het Waalsche België, en heeft bovendien het voorrecht, vrijwel alle Europeesche staten bezocht te hebben. En op grond van die ervaring moet hij weer eens constateeren, dat er althans in Europa geen land is, dat eén zoo verzorgden, zoo kraak-zindelijken, zoo welvarenden indruk maakt als zijn Nederland. En dat hij daar eerlijk trotsch op is, en wel eens lekker- kwaad kan worden, als zijn langenooten- thuis blijk geven, daar niets of niet ge noeg van te zien en dat onvoldoende op prijs te stellen. Vergelijk ik mijn Nederlandsche reisin drukken met die van 1935, dan moet ik, uit Duitschland gekomen, vastleggen, dat de stemming van ons volk ten opzichte van het Duitsche er eerder slechter dan beter op ge worden is. Spreekt men met de menscnen in Nederland, dan merkt men op, dat deze antipathie zich minder tegen het Duitsche volk, dan wel tegen het heerschende régime richt. Daarover hoef ik den lezer natuur lijk geen bijzonderheden te vertellen. Die kent hjj zelf even goed en beter dan ik. Maar ik gewaag hier alleen maar van de indrukken, die ik als in Duitschland levend Nederlander in het eigen land heb opge daan. En deze indrukken zijn daarom van een eigen beteekenis en uit dien hoofde wel licht toch een vermelding waard. Ook voor hen in Duitschland die ze straks van be- roepswege onder de oogen krijgen. Uit vele gesprekken bleek mij, dat de Nederlander zijn anti-Duitsche stemming in de eerste plaats grondt op de „onvrijheid" van den staatsburger in het Derde Rijk. Die ontstemming is er met de jaren veel sterker op geworden. Daarnaast hoort men scherpe critiek op cultureele dingen, op dictatoriale besluiten en opvattingen, die men in Neder land ziet als een terugweg naar middel- eeuwsche opvattingen. Ik was juist in Holland, toen de rede van Hitier in München met diens oordeel over cubisme, impressionisme, enz. in de schil derkunst bekend werd. En zoo kon ik waar nemen, met hoeveel hoon en verontwaardi ging van deze uitingen van een modern Hoofd van Staat bij ons in Nederland ken nis genomen is. Men vroeg er ook wel mijn meening over, ik mag niet verzwijgen, dat ik mij bij de opvatting van myn landgenoo- ten aansloot. Gelijk ik het ook, wat details aangaat, ook in het algemeen wel eens was (en blyf) met hun critiek op de houding van het Derde Rijk ten opzichte van de kerken, de kunst, de opvoeding der jeugd, en vele andere belangrijke dingen. (De fi- nancieel-economische vooral niet te ver geten!) Maar het trof mij toch ook, dat men in Nederland (gelijk ook in Frankrijk en zeker in tallooze andere, niet pro-Duitsche landen) nog altij-d en in toenemende mate on danks de pogingen van een helaas te klein aantal objectief schrijvende buitenlandsche journalisten in Duitschland om ook de aan vaardbare en zelfs voorbeeldige verschijn selen in het Derde Rijk in het volle licht te plaatsen door de boomën het bosch niet ziet (of wil zien). Het viel mij op, dat slechts zelden in Nederland een poging gedaan wordt, de groote revolutie van 1933 in het Duitsche Rijk als geheel te beschou wen. Men hoort telkens weer van losse fei ten, van een hier of daar gevallen woord („kanonnen in plaats van boter", „had Duitsch land de Oekrajiene of Siberië, dan dat óf niet begrepen öf uit zijn verband ge rukt wordt en dan met opvallende gretig heid ten nadeele van het buurvolk wordt gecolporteerd. Men merkt op, dat de doorsnee-Nederlander altijd weer alle Duit sche dingen ziet door bepaalde gekleurde brilleglazen: het glas-dictatuur, het glas- militarisme, het glas-anti-semitisme, het glas schulden-niet-terugbetalen Maar dat hem alle lust (en ook wel de noodige weten schap) ontbreekt, om er zich een oordeel over te vormen, wat daarnaast zich nog in Duitschland sedert 1933- afgespeeld heeft, en waar het eigenlijk voor het nieuwe Duitschland om gaat. Ik wil er onmiddellijk aan toevoegen, dat de Duitscher het den Nederlander, ook niet erg makkelijk maakt, het bosch te zien en niet alleen de boomen. Daar zou veel over te schrijven zijn. En ik heb er in deze ru briek ook al herhaaldelijk over geschreven. (Maar blijkbaar nog niet genoeg!) Kort saamgevat: ik ben uit Nederland, naar Berlijn teruggekeerd met de overtui ging, dat ons berichtgevers in het buiten land nog éen moeilijke, een steeds moei lijker wordende, taak wacht: het Nederland sche volk over het Derde Duitsche Rijk te blijven voorlichten, opdat niet die_ „voor lichters" in Nederland de overhand krijgen, die zeer persoonlijke of groepsgewijs ver klaarbare redenen hebben om er voor te zorgen, dat twee staten die zooveel ge meenschappelijke belangen hebben, met den dag meer langs elkaar heenpraten. Tot bei der nadeel. JUdüsiakeu iLachtuaact ONZE POSTVLUCHTEN. De Specht is gistermiddag te 16.31 uur op Schiphol geland. Morgen zal de Wielewaal van Amsterdam naar Batavia vertrekken De bemanning zal .fstaan uit: F M. Stork, gezagvoerder, P. Noomen, tweede bestuurder, J. J. Ruben werktuigkundige en J. J. Stodieck, radiote- legrafist. De post voor dit toestel moet uiterlijk he- denavond te Amsterdam zijn. Ieder mensch, mits gezond, van lijf en eden, kan het examen afleggen en in het bezit komen van het H. Li. O.-diploma. LOOD- EN IJZERDIEFSTALLEN TE STOMPWIJK BERECHT. In de laatste maanden van het vorige jaar en het begin 1937 is in de gemeente Stomp, wijk een groot aantal diefstallen gepleegd van allerlei metalen voorwerpen en njet minder dan negen personen bleken zip), daaraan schuldig te hebben gemaakt. Deze negen verdachten, die in verband met deze diefstallen gister voor den Haag. schen politierechter moesten terecht staan, legden allen een bekentenis af, al ontken- den sommigen schuldig te zijn aan enkele ondergeschikte punten van het hun ten laste gelegde. Doch zij gaven allen toe in meer of mindere mate aan de diefstallen te hek ben meegewerkt. De straffen varieerden vap één en vijf maanden voorwaardelijk tot één en 6 maanden hechtenis. Jnqeaouden Stukken IS DIT ELKAAR HELPEN EN STEUNEN? Mijnheer de Redacteur. Mijn bediende, die vijf weken voor herha lingsoefeningen moest opkomen, had om uit- stel gevraagd, wat niet werd verleend. Daar hij juist midden in het seizoen weg moest, probeerde ik om voor hem uitstel te krijgen met de mededeeling er by, dat men by het gemeentebestuur van Heiloo naar de waarheid van het verzoek kon informeeren. Na lang wachten (het was reeds Zaterdag en 's Maandags moest hij opkomen), vroeg ik aan het gemeentehuis om padere inlichtin gen, die men daar niet had ontvangen en men hoorde vreemd op, dat ook ik nog geen bericht had. Reden waarom men zich telefo nisch met het ministerie van defensie in verbinding stelde. Van de gemeente-secretarie belde men mij later, op dat men in den Haag beloofde mij nog dienzelfden Zaterdag bericht te zenden. Laat in den namiddag kreeg ik een telegram van het ministerie, gevolgd door een ex- pressebrief, dat het verzoek was afgewezen. Voor de medewerking van onzen, gem.- secretaris den heer Bruul en voor die van den ambtenaar, d heer W. van de Val], heb ik niets dan lof. Toen mijn bediende 's Maandags op moest komen, richtte ik my Dinsdags per privé- schrijven tot den Minister van defensie. Slechts vier dagen daarna kreeg ik van deze bewindsman een schrijven waarin hij op zeer nette en zakelijke wijze uiteenzette waarom het verzoek was afgewezen. Toen ik dit antwoord had, berustte ik daarin en vroeg geen uitstel meer. Daar het Zaterdags vooral in dezen tyd in verband met de vreemdelingen, die hier in pension komen of gemeubileerd huren, soms zeer druk kan zijn, verzocht ik den comman dant van Ede (naar welke plaats hij is over geplaatst) om, indien de dienst het toeliet, hem Vrijdagsavonds of desnoods Zaterdags per eerste gelegenheid verlof te geven om mij te helpen (Hij is al vier jaar bij mij, dus met mijn zaak bekend) er bijvoegende' <*at men naar de Waarheid van het verzoek bij het gemeentebestuur van Heiloo kon infor meeren. Ik kreeg geen antwoord. Ook een tweede brief had hetzelfde resultaat. Had deze commandant het zoo druk, dat hij geen brief kon laten beantwoorden? Zelf ben ik drie en een half jaar onder de v, penen ge weest, maar nog nimmer heb ik aan een commandant bemerkt, dat hij het te druk had, wel meer dan eens andersom. Minister Colijn heeft eens voor de radio gezegd (toen de mannen langer onder de wapenen moes ten blijven in verband met den internations- len toestand): dat hij hoopte dat ook de werk gevers de mannen weer in dienst zouden te- i ug nemen, want dat wij moeten begrijpen, dat wij elkaar moeten helpen en steunen....... Ik vraag mij af: als nu de minister wel terugschrijft en deze commandant niet (of hy dat verplicht is weet ik niet), heeft d?ze commandant dan wel een juiste opvatting van zijn taak? Minister Colijn spoort aan om elkaar te helpen en te steunen, en wat doet deze commandant? Voor onze land- en zeemacht, maar ook voor het geheele Nederlandsche volk hoop ik van harte, dat men dezulken met een lan taarntje moet zoeken U, mijnheer de redacteur, dank ik voor de mij verleende plaatsruimte. Heilo°' A. GREEUW JR. De vulkaanuitbarsting op Nieuw Guinea. - Naar eerst thans bekend wordt, bedraagt het aantal personen, dat bij de vulkaanuitbarsting op Nieuw Guinea onge veer een maand geleden is omgekomen, meer dan vierhonderd. De hoofdstad Ra- in de nabijheid van den vuur- spuwenden berg ligt, werd geheel door de lava bedolven en is op het oogenblik nog een puinhoop. Spoorwegongeluk in Bohemen. - Zon- o ga vond is nabij het station Raspenau in ohemen een goedeientrein in volle vaart tegen een stilstaanden personentrein gere den. Hierdoor werden 2 personen gewond, waarvan twee ernstig. 'Iverstroomingen op de Philippijnen. engevolge van den aanhoudenden regen- va zijn op de Philippijnen groote óver- stroomingen ontstaan. Op Luzon is een groot deel van de oogst vernield. Vele hui zen werden vernield. Tot dusverre v.er dooden geborgen. Men vreest dat epi- emieën zullen uitbreken. In het dal van e rivier Agno in de provincie Pangasinan zijn talrijke personen verdronken. Dysëri- ei ie heeft ruim twintig slachtoffers ëe' maakt. Geheele plaatsen met duizenden inwoners zyn van de buitenwereld afgesne den. Plankier :ngestort. - In een lunapark, ingericht ter gelegenheid van de jaarmarkt t- Abbeville (Frankrijk) is een plankier ingestort, waardoor talrijke personen ge wond werden. Tien menschen verkeeren m ernstjgen toestand.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8