De Ronde van de Beemster verreden. ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 3 AUGUSTUS 1937 SPORT Tal van grootheden sneuvelden door uitputting of pech. Wat ia organiaeeren Terug in de Beemster. SBMiteultuuL - u Wielrennen. (Van onzen eigen verslaggever). Voor den tweeden keer hebben wij de Ronde van de Beemster meegemaakt en voor den tweeden keer was 't mis, totaal mis. Niet, wat het sportieve gedeelte betreft, maar wel, voorzoover er sprake Is van organisatie. Wat is eigenlijk organiseeren? Wie dat wil weten, moet naar de Beemster gaan en hy zal dan na een paar uur weten, dat or ganiseeren hetzelfde beteekent als: een jan boel schoppen en zorgen, dat een wilde horde ontstaat bij het publiek. Zorgen, dat er „brokken" komen, zooveel mogelijk brok ken. We hebben een jaar geleden reeds het een en ander geschreven over de organisatie van de Ronde van de Beemster. Toen was het leelijk mis, maar toen was het nog hei lig, vergeleken bij nu. Stel u voor, lezer, dat ge een politie-macht 2iet, die het publiek op een afstand moet houden, als de renners in zicht zijn. En die bovendien het verkeer moet regelen, het verkeer op het kruispunt, direct na den start en finish. En die noch het een, noch het andere doet! 't Gevolg was, dat na elke ronde de ren ners maar een goed heenkomen moesten Zoeken. 't Gevolg was, dat een politie-die- naar twee vrachtauto's liet doorgaan juist op het moment, dat er renners naderden. Die natuurlijk een buiteling maakten en met gebroken fietsen uit den koers werden gerukt. Stel u voor, lezer, dat men de finish na dert en dat het publiek bij de eindstreep zich opeenhoopt. En dan een nauwe geul, een trechter, openlaat voor de renners. Jawel, een trechter, maar één van een 5 tot 6 meter lengte en aan het einde herme tisch afgesloten. Dan komen de renners. De eerste kon zich wel redden: is ver voor! Nummer twee dito. Maar dan nadert een peleton van een 25 man, die er een daverende eindspurt in zetten. Tot op de streep is alles o.k. Maar dan vliegt de groep door, slingert tegen het publiek op, valt en raapt brokstukken op. En de. politie kijkt en houdt de handjes netjes op den rug. Maar die handen uit steken? Ho-maar! dat vooral niet. Dat zou beteekenen ...werken! WÜ hebben hierboven een schets gegeven van wat wij zagen bij de Ronde van de Beemster. Helaas, we zijn lang niet volledig geweest, want ondanks de brokken werd er niet aan gedacht, om eindelijk eens met het organiseeren te beginnen. Men deed niets, letterlijk niets, zoo dat het rijden een gevaarlijke bezigheid werd voor de renners. De schuld? Niet bij de organiseerende vereeniging, de A.R.C. „Exelcior", maar ge heel en al bij de politie, die haar taak niet begreep of niet wilde begrijpen. De nieuwelingen. Laten we verder over de organisatie zwij gen. 't Was hopeloos en daarmee basta. Wat de wedstrijden betreft, na een klein voorstel van de veteranen, die hun stram me beenen nog even ronddraaiden en kans zagen een 55 K.M. te rijden in wedstrijd verband, kwamen om precies kwart voor één de nieuwelingen aan den start ten ge tale van 80. Het was een uitgelezen gezelschap van meerendeels bekende renners op dit gebied; nieuwelingen, die hun sporen reeds ver diend hebben en die uit geheel Nederland waren gekomen. De start ging, ondanks groote moeilijk heden, zeer goed en zonder dat er iets bij zonders gebeurde, verdween het lange pele ton. Een kleurige massa van alle mogelijke shirts en als altijd een prettig gezicht. Waar de temperatuur prachtig en het weer uitgelezen was (bijna geen wind en geen zon!) kom men een hoog gemiddelde verwachten. Dat kwam uit ook, want de eerste ronde werd gereden met een gemid delde van ruim 36 K.M. Veel strijd was er in den aanvang niet. Of liever, veel teekening zag men niet in het onderlinge gevecht. Want wel had de eerste ronde eenige uitvallers en wel werd ook daarna het veld steeds iets kleiner; een groote massa bleef en reed gedurende de •erste twee ronden bij elkaar. Pas in de derde ronde werd het anders. Het waren v. d. Vliet en Bloem, die een uit looppoging waagden en een voorsprong namen van een )4 minuut op het hoofdpele ton, w.i. een aantal Noordhollanders zaten. Na 4 ronden was ook Grootendorst bij de twee uitloopers gekomen en met een groote regelmaat werd verder gereden, steeds rondjes draaiende van ongeveer 18 minuten Toen was ook duidelijk, dat de sterksten naar voren gekomen waren. Want de zwak keren hadden reeds een achterstand van meer dan 2 minuten. Daaronder waren Een hoorn, Hollebeek en Bosma, die na elkaar opgaven, deels door valpartijen, deels door tekort aan adem. In de 6de ronde sloeg Grootendorst zijn •lag: Mj demarreerde en wist alleen een voorsprong te nemen van 20 sec. op v. Vliet en pas na ruim 1 min. kwam de rest, een groep van een 30 man, waarin o.a. zaten P. Zoons en Schellingerhout. In de voor laatste ronde was de voorsprong van Groo tendorst reeds gestegen tot 40 sec., terwijl de ploeg op 2 min. 10 sec volgde, Dien voorsprong had Grootendorst noo- dig, want v. Vliet reed in de laatste ronde als een duivel en haalde een stuk in. Toch was zijn achterstand te groot en met een verschil van 23 sec. arriveerde v. Vliet als tweede achter Grootendorst. De overigen kwamen in een peleton van 23 man naar de finish, waar een eindspurt moest beslissen. En die werd eenige renners noodlottig: de reeds gememoreerde valpartij! De uitslag was dus: 1. J. Grootendorst, A'dam, 2 uur 11 min. 14 sec.; 2. H. v. Vliet, Vught, op 23 sec.; 3. L. v. d. Lee, A'dam, op 2 min. 24 sec.; 4. P. Kors, A'dam; 5. B. Schellingehout, Zaan dam; 6. F. Zoons, Den Helder; 7. D. v. d. Stroom, Assendelft; 8. P. v. Driel, Utrecht; 9. R. Verholen, Utrecht; 10. J. Smit, Half weg, 11. S. de Jong, Leiden; 12. G. Blauw. Zaandam. De amateurs en route. Nog eens zouden we zien, hoe slecht de regeling was, want toen de amateurs gestart waren, drong het publiek zoo op, dat reeds na 100 meter vier renners waren uitgeschakeld en een vijfde met een verbogen stuur verder reed. Onder die vier pechvogels was Jan Groot. Hy reed vlak achter Schulte die plotseling een dame voor zijn wiel zag en een duike ling maakte. Groot had geen ruimte om te ontwijken en viel eveneens. Het stuur van zijn fiets brak en de Alkmaarder kon in pakken. En Schulte? Hij kon met een achterstand van 3 min. zijn wedstrijd beginnen! Vol moed reed hij en toen de eerste ronde voorbij was, had hij reeds de helft van den achterstand ingeloopen! D.w.z. op het hoofdpeleton, want er waren in dezen harden strijd al direct wegloopers, een groepje durvers, die moedig den kop na men en in de 2de ronde een voorsprong van 250 meter hadden veroverd. Het waren Overweel, Terpstra, Kunst, Gageldonk, Klinkenberg, Evers en Veld. Ongev. 800 M. voorbij den start kwam er in de 3de ronde een algeheele valpartij in het hoofdpeleton van ongeveer 40 renners, 't Was op een weggedeelte, waarop los grint gestrooid was. Eén renner slipte, viel en meteen lag een tiental renners op een hoop. 't Gevolg was, dat Jaap. Kuiper, Meulen- kamp, Maleveld, Leo de Beer en Kammin- ga den strijd moesten staken. Schulte daverde achter het hoofdpeleton aan en had dit weldra ingehaald. De derde ronde bracht, evenals de twee volgende, weinig verandering in den strijd. Wel werd het hoofdpeleton kleiner, maar de kopgroep handhaafde zich, al werd de voor sprong steeds iets grooter. Alleen was Gagel donk afgezakt en zelfs reed hij in de vijfde ronde met een achterstand van ruim 1 mi nuut alleen tusschen de vluchtelingen en het hoofdpeleton in. In de zesde ronde verdween P. Evers, die een val maakte en den strijd moest staken. Terzelfder tijd was Jaap Schipper naar voren gekomen en ook P. Zandvoort had zich uit het hoofdpeleton losgerukt. Steeds meer en meer viel het veld in klei nere ploegjes uiteen en toen de wedstrijd halverwege gevorderd was, kon de volgen de situatie worden opgemaakt: Aan den kop: Veld, Terpstra, Kunst, Over weel en Klinkenberg; op 1 min. 55 sec Medik alleen; op 2 min. 10 sec. Wijdenes, Spanjer, Portenge, Jb. Schipper en R. Riethoven; op 3 min. 15 sec., een groep van 10 man, w.o. P. Zandvoort en Manneveld. De rest was natuurlijk heelemaal kans loos en reed over grooten afstand verspreid over den weg. De 7e ronde bracht heel weinig verande ring. De kopploeg bestond nog steeds uit 5 man, op ruim 2 min. trachtten Lodewijks en Medik hun achterstand te verkleinen, vervolgens snelden op korten afstand 8 man voorbij, w.o. Jaap schipper, op bijna 3 min. zaten 8 man, w.o. Manneveld en Zandvoort, terwijl de rest kansloos was en heel ver ach ter in het veld zat. En de groote mannen, als Gageldonk, de Hoogh, Demmenie en al de anderen waren verdwenen uit den strijd. Op 2/3 van den strijd. Bijna 2 )4 uur is er gereden, als twee derde van den strijd is gestreden. En dan komen de laatste loodjes, die zeer zwaar wegen. Het blijkt ook wel uit de situatie, die zich telkens wijzigt. Daar is allereerst de kopgroep, die zich gesplitst heeft. Voorop rijden Overweel en Terpstra, daar achter Klinkenberg, Kunst en Veld met 5 sec. achterstand. Op 1 min. 25 sec. volgen Medik, Lodewijks en Wijdenes en dan op ruim 2 min. een groep van 10 man, waarin we Jaap Schipper en Anneese zien. En terwijl de twee leiders den kop behou den in de 9e en 10e ronde, zakken Veld en Klinkenberg af, terwijl Kunst geheel is ver dwenen. Ook Lodewijks rijdt niet meer: een vriendelijke onbekende mikte op hem met een steen en trof doel! Nog gekker wordt het in de 10de ronde. Dan zijn Medik en Wijdenes reeds het duo Klinkenberg—Veld gepasseerd en hebben nog slechts 40 sec. achterstand op de leiders, zoodat na 10 ronden de situatie aldus is: aan den kop: Overweel en Terpstra; op 40 sec. Medik en Wijdenes; op 1 min. 25 sec. Veld en Klinkenberg; op 2 min. Bolterman, Wijnberg en An neese; -■> T op 3 min. 5 sec. Duiker, A. Kuiper; op 3 min- 26 sec. Jaap Schipper, De overige renners op meer dan 4 min achterstand, wat dus een kanslooze positie beteekent. Het eindgevecht. In die tiende ronde is dus de eindstrijd reeds begonnen, die dus 22 K.M. zal moeten duren! En dat wordt Wijdenes in zoover noodlottig, dat hij Medik alleen moet laten gaan. Die zet de vluchtelingen na en zijn makker komt ver achter. De leiders jagen in verhoogd tempo en ook Veld c.s. zakken meer en meer af, zoodat zij een achterstand krijgen van meer dan 2y, minuut. In de allerlaatste ronde laat ook Over weel zijn partner in den steek en snelt in verhoogd tempo naar de finish. Met Ï2 sec. verschil wint hij, terwijl op 22 sec. Medik als derde arriveert. Na 2 min. 50 sec. komt een trio, dat in de eindspurt geklasseerd wordt. De uitslag luidt tenslotte: 1. A. Overweel, Rotterdam, 3 uur 37 min. 6 sec.; 2. op 12 sec. P. Terpstra, A'dam; 3. op 22 sec. C. Medik, A'dam; op 2 min. 50 sec. 4. Anneese, Amsterdam; 5. P. Wijdenes, A'dam; 6. R. Bolterman, Zaandam; op 3 min. 17 sec. 7. D. Veld, Alkmaar; op 3 min. 40 sec. 8. C. Wijnberg, A'dam; op 4 min. 40 sec. 9. J. Klinkenberg, Bennebroek; op 8 min. 20 sec. 10. A. Kuiper, A'dam; 11. B. Duiker, A'dam; op 10 min. 11 sec. 12. J. Schipper, Beemster. De Alkmaarsche renners. Hoe hebben onze Alkmaarsche, of beter gezegd, onze Noordhollandsche renners het er afgebracht in deze Ronde van de Beem ster? Als we het even nagaan zouden we waarschijnlijk al te gauw zeggen, dat hun resultaten teleurstellend waren. En toch is zulks niet direct het geval. Als we eens nagaan, onder welke om standigheden er in de Beemster gefietst werd, dan moeten we allereerst opmerken, dat de wereldkampioenschappen nade ren, en dat de N.W.U. naar Nederlandsche afgevaardigden zoekt. Dat beteekende dus, dat men in de Beemster allereerst vocht voor een plaatsje in de N.W.U.-ploeg. En we meenen, dat het zeer harde gevecht en het zeer hooge tempo juist in nauw verband staat met die naderende kampioenschappen. De sterkste amateurs zaten in den strijd en waren bereid, zich geheel te geven. En als men dan ziet, dat een Dirk Veld tien ronden lang mede aan den kop lag en pas daarna iets afzakte, dan merkt men, dat hij een van zijn allerbeste wedstrijden heeft ge reden en zich een der sterkste renners toonde. En verder was daar Jaap Schipper, die in eigen omgeving een goede koers reed. Lan gen tijd was hij geïsoleerd en dat kostte extra-inspanning. Hij veroverde de twaafde plaats, wat nog altijd een uitstekend resul taat is. Mogen we dan nog Zandvoort en Manne veld noemen? Eigenlijk hebben deze twee renners veel meer gedaan, dan verwacht mocht worden. Zij zaten weliswaar niet in de kopploeg, maar hielden moedig vol. Met een beetje meer geluk, waren ook zij bij de geplaatste 12 gekomen. Om nog even op Dirk Veld terug te ko men, zij zevende plaats heeft hij volop verdiend. En toch toonde hij gebrek aan routine. Want hij heeft in dat voorste pele ton te veel gedaan en daardoor zijn krachten niet goed verdeeld. Met meerdere wedstrijdroutine was Veld waarschijnlijk nog eenige plaatsen opgeklommen. De overige renners uit onze omgeving kwamen er niet aan te pas. Groot en Kuiper werden al te spoedig uitgeschakeld door valpartijen en Piet Evers, die moedig in de kopgroep reed, werd uitgeschakeld door een flinke duw, die hij te incasseeren kreeg van Gageldonk, die hem in het gras drukte en in den berm liet duikelen. Echter ook Ga geldonk werd van die duw de dupe! Bij de nieuwelingen reed Frans Zoons een uitstekenden wedstrijd. Hij zal ook nog meer routine moeten opdoen wil hij meer van zich laten hooren. En Hollebeek en Bosma? Zij hebben o.i. den moed te gauw opgegeven en waren moreel niet sterk ge noeg, om hun inzinking te boven te komen. Wat meer hardheid en ook dat zal beter worden. Tenslotte Eenhoorn, de winnaar van Alk maar. Hij staakte den strijd ook al, maar hier ligt een andere oorzaak: Eenhoorn heeft te veel gereden en heeft geen rust genoeg gehad. Als hij Zondagavond om 10 uur on der de wol had kunnen kruipen en een ge zonden slaap had genoten, was hij ongetwij feld geklasseerd. Nu moest hij opgeven, om dat de Zondag te zwaar geweest was. Als we dan een eindconclusie trekken, dan mogen we zeggen, dat onze omgeving een aantal goede wegrenners bezit, die nog aan het begin van hun loopbaan als fietser staan. Routine en goede training zullen de rest moeten doen, waarbij de training een zeer belangrijk punt vormt. En of die training wel de juiste is? Dat betwijfelen we! A. S. V. VICTRIX. De A. S. V. hield een gecombineerde trainingsrit met Hoorn en Enkhuizen. Er werd zeer hard, doch sportief ge reden. De uitslag luidt: A-klasse, 8 ronden, 64 K.M.: 1. J. Man neveld; 2. P. Zandvoort; 3. H. Ensing (Hoorn); 4. W. Harms; 5. W. Visser; 6. v. Rijn (Enkhuizen); 7. de Rooij (Hoorn); 8. Smit (Enkhuizen); 9. K. Haveland (Hoorn); 10. W. de Zeeuw. De tijd was 1 uur 47 min. B-klasse, 40 K.M.: 1. Jan Ottenbross; 2. K. Kusch; 3. Blekemolen (Hoorn), tijd 1 uur 5 min.; 4. van Essen; 5. v. Straaten (Hoorn); 6. W. Vonk (Hoorn); 7. v. Weelde (Enkhuizen); 8. Jan de Bood. C-klasse, sprint over 300 meter: 1. Eil Harms; 2. G. Stuffers; 3. Koning; 4. J. Alles. RLÏSWIJKSCHE WIELERBAAN. Revanche sprintkampioenschap. Op de Rijswijksche wielerbaan heeft a.s. Zondag des middags 2 uur de revanche plaats van het amateur-sprintkampioen schap van Nederland, welke wedstrijd tevens door de N.W.U. als oefening be schouwd wordt voor de wereldkampioen schappen te Kopenhagen. Door de N.W.U. zijn voor dezen wedstrijd aangewezen: H. Ooms (Haarlem) (kampioen van Nederland); Ch. Kropman (Nijmegen); J. C. Peperkamp (Den Bosch); J. J. v. d. Vijver (Roosendaal); N. Buchly (Den Haag); J. Derksen (Alkmaar); B. Leene (Den Haag) en P. Smits (Tegelen). Naast dezen belangrijken wedstrijd wordt het sprintkampioenschap van Hollandia, een afvalwedstrijd en een 40 K.M. koppelrace verreden. Wandelen De 76-jarige J. Held volbrengt voor de derde maal de Vierdaagsche. Beemster is trotsch op zijn tippelaar, de 76-jarige J. Held, die dit jaar voor de derde maal met succes heeft deelgeno men aan de Vierdaagsche afstandsmar- schen. En opa-Held op zijn beurt is trotsch op de Beemster. Duidelijk kwam dit tot uiting in de groote vreugde, die zich van hem meester maakte, toen men hem bij aankomst op den vierden dag verwelkomde met een: Leve opa Held, leve de Beemster! In de Beemster is Held geworden tot de stoere, gezonde grijsaard, die op 76-jarigen leeftijd nog in staat is zonder moeite een Vierdaagsche afstandsmarsch te volbrengen. Vele jongeren kwamen strompelend en met pijnlijk verwrongen gezichten binnen. Opa Held echter was zoo frisch als een hoentje. Hij ging volkomen schuil achter de enorme hoeveelheid bloemen, die de enthousiaste Nijmeegsche bevolking hem aanbood. „Moe was ik niet in het minst, zoo vertelde opa Held ons. De Vierdaagsche van dit jaar was minder zwaar dan de beide vorige, waaraan ik heb deelgenomen. Het was dit jaar ideaal wandelweer. Niet te warm en toch droog. Andere jaren kreeg ik nog wel eens dorst onder weg, maar dit jaar had ik haast geen behoefte aan drin ken. Dat is een gunstige omstandig heid, want hoe meer men tijdens een marsch drinkt, hoe meer dorst men krijgt. Weinig eten en weinig drinken, dat is de regel, die ik volg. Verder ga ik gedurende een Vierdaagsche regel- I matig om acht uur naar bed. om den volgenden dag vol komen uitgerust aan den start te kunnen verschijnen. „Op uw leeftijd is er zeker wel veel training voor noodig om nog een Vierdaagsche te kunnen vol brengen?", vroegen wij den heer Held bij zijn thuiskomst. „Training? mijnheer, laat ik u zeggen, dat ik nooit train! Of eigenlijk gezegd train ik altijd. Als ik ergens heen moet, b.v. naar Amsterdam of naar den Helder, dan doe ik dat te voet. Een enkele keer loop ik verder wel eens met een vereeniging mee, zooals b.v. de jaarlijksche marsch te Winkel. Het onplezierige daarvan is echter, dat ik daar voor heelemaal naar Winkel moet loopen". Met behulp van de stafkaart zijn wij de afstand BeemsterWinkel nagegaan. Deze bedraagt25 K.M. Deze afstand loopt opa Held dus „even" om deel te nemen aan een marsch van 35 K.M.! „U draagt zeker wel extra dikke zolen onder uw schoenen?" „Ik draag heelemaal geen schoenen! Ik marcheer altijd op gymnastiekschoentjes en dat bevalt mij best. Nog nooit heb ik last gehad van blaren. Wel draag ik dikke wol len sokken, waarbij ik er voor zorg, dat die altijd heel zijn. Gestopte sokken gebruik ik ook nooit tijdens een marsch. Maar zware schoenen acht ik uit den booze. De voeten worden dan te veel in een harnas geperst. Volgens mij moet iedereen een Vierdaag sche op zijn pantoffels loopen. „Maar loopt u dan niet erg moeilijk op kiezelsteentjes of keien". „Daarvan heb ik zeker niet meer last dan de anderen. En als ik zie, hoe sommigen met opgezwollen voeten rondloopen, dan begrijp ik niet, hoe die menschen steeds maar weer hun voeten in stijve schoenen wringen. „Blijft u de wandelsport beoefenen?" „Zoolang mijn gestel het toelaat blijf ik loopen. Volgende week al loop ik op de Jam boree. En het volgend jaar hoop ik in Nij megen natuurlijk ook weer van de partij te zijn. Wie weet haal ik het zilveren kruis, voor het vijf maal volbrengen van de Vier daagsche nog wel, ondanks het feit, dat ik door omstandigheden pas op 73-jarigen leef tijd voor het eerst kon deelnemen, aangezien ik voor dien tijd niet van mijn werk kon, Aan mijn beenen zal het niet liggen, want ik heb altijd goed kunnen loopen. Ik heb nooit last van vermoeidheid en tijdens een Vierdaagsche kan ik volstaan met een korte rust van een half uur per dag. En die rust breng ik dan nog vaak staande door. „Gefeliciteerd opa Held". Een dorpsge noot komt spontaan zijn hulde brengen en hij is een van de velen. Gelukkig glim lachend laat Held zich deze hulde welgeval len, terwijl hij schuil gaat achter de enorme bouquetten, dié hij nauwelijks kan vasthou den en waarvan hij er elk oogenblik een verliest. Als men hem zoo hoort vertellen, lijkt het alsof zoo'n vierdaagsche maar een uitstapje is. Maar dan denken we nog even terug aan de dagen, die achter ons liggen en dan zien we weer verscheidene deelnemers binnenstrompelen en kreunen bij iedere stap, die ze doen. Neen, een vierdaagsche is niet zoo eenvoudig! Maar als opa Held nu eens niet in de Beemster maar in Britsch-Indië geboren zou zijn, dan zou hij wellicht nog een vermaard fakir geworden zijn. Schaken HET LANDEN-TORNOOI TE STOCKHOLM Nederland wint thans van Italië. Gisteren werden de afgebroken partijen uit de eerste, tweede en derde ronde van het landen-tornooi voortgezet en beëindigd. Voorts werd de vierde ronde gespeeld, waarin Nederland met 31 van Italië won. Het Hollandsche team deelt, na de vierde ronde met Estland, de vijfde plaats in j}e algemeene rangschikking. De uitslagen waren: Afgebroken partijen, ontmoetingen eerste ronde: ArgentiniëZweden 31, België-^- IJsland y,3)4, Tsjechoslowakije—ItaSI 31, DenemarkenEstland 13. Afgebroken partijen, ontmoetingen twee de ronde: Zweden—Amerika 1)4ZVii Lj> tauenFinland 22, IJslandTsjechoslo wakije 1)42)4. Afgebroken partijen, ontmoetingen derde ronde: Argentinië—Joegoslavië 2%l^jt Amerika—Noorwegen 3—1, Tsjechoslowakije —Schotland 2)4—1)4, Polen—IJsland 4—0. De uitslagen in de vierde ronde waren* EuweCastaldi 10, LandauRiello 1—4L PrinsNapolitano 0—1, de GrootRosseïH del Turco 10. RoemeniëEstland 04, EngelandLet land )41)4 plus 1 afgebroken partij, IJs landDenemarken 12 plus 1 afgebroken partij, SchotlandPolen 02 plus 2 af ge» broken partijen, LitauenTsjechoslowakije 2)4 plus 1 afgebroken partij, Zweden— België 3)4)4, NoorwegenFinland 13, JoegoslaviëAmerika )42)4 plus 1 afge broken partij, HongarijeArgentinië l.)4j plus 2 afgebroken partijen. De stand na de vierde ronde luidt: L en 2. Polen en Hongarije 11)4 p. plus 2 afgebror ken partijen, 3. en 4. Tsjechoslowakije en Amerika 11)4 p. plus 2 afgebroken partijen, 5. en 6. Nederland en Estland ieder 11 p,, 7. Argentinië 10y2 p. plus 2 afgebroken pan» tijen, 8. Finland 9)4 p., 9. Letland 9 p. plu» 1 afgebroken partij, 10. Zweden 8 p„ 11. De nemarken 7)4 p. plus 1 afgebroken partij, 12. en 13. Joegoslavië en Litauen ieder 7 p» plus 1 afgebroken partij, 14. Engeland 5jV£j p. plus 1 afgebroken partij, 15. IJsland 5 p» plus 1 afgebroken partij, 16. en 17. België en Italië ieder 4)4 p., 18. Schotland 3)4 p. en 2 afgebroken partijen, 19. Noorwegen 2)4; p., 20. Roemenië 0 p. (niet opgekomen). Bridge. BRIDGEWEDSTRIJD OP DE <5& ALKMAAR-PACKET. Het was een bont gezelschap, dat rfch Zondagmorgen op de Alkmaar-Packet verzamelde, om tijdens de reis een bridge» wedstrijd te spelen. En al is het comfort dan iets minder dan in een goed inge richte zaal, aan de stemming deed het geen afbreuk. Er werd gespeeld aan tien tafels, waarvan vijf op de heenreis en terug eveneens. De uitslag van den interessanten strijd was als volgt: Oneven lijn: 1. H. J. de Graaff, Alk maar en W. Witteveen, Oterleek, 25)4 p.J 2. mej. M. en D. Appel, Alkmaar, 29 p.j 3. mej. Alie Witteveen, Oterleek en B. Appel, Alkmaar, 31 p. Even lijn: 1. Gebr. K. en F. Brinkhof, Alkmaar, 16 p.; 2. DebetzDantuma, Stompetoren, 27 p.; 3. A. EnglanderW. Wolf, Alkmaar, 32 p. In een geestig slotwoord bracht de heer D. Appel hulde aan den leider en sprak de hoop uit, dat men een volgend jaar een herhaling zou krijgen van dezen leuken dag. NIEUWE NEDERLANDSCHE ROGGE WORDT UITGEVOERD. Marktvooruitzichten tamelijk gun stig, zoodat denaturatie voorlooplg overbodig is. Evenals in 1936, is er ook nu weer Ne derlandsche rogge naar Denemarken ver kocht, aldus schrijft de Rott. correspondent van het Hbld. Het is te hopen dat niet als verleden jaar de prijzen in het begin van van het seizoen sterk worden gedrukt door groot aanbod. Verleden jaar is er tegen veel te lage prijzen naar Denemarken verkocht. Nederlandsche en Amerikaansche rogge kunnen op onze markt ongeveer concur- reeren waarbij bedacht moet worden dat het verschil genivelleerd wordt door een gulden monopolie-heffing op ingevoerde granen. Bij uitvoer van Nederlandsch graan wordt die gerestitueerd. Inlandsche rogge, die hier 8.25 kost, komt bij uitvoer op 7.25. Er is allerminst reden zich te overhaas ten bij uitvoer. Argentijnsche rogge is moeilijk te krij gen. Polen voert net uit, zoodat Denemar ken en Noorwegen wel belangstelling heb ben voor Nederlandsche rogge. Zij kunnen ook koopen in Hongarije, doch dat haast zich niet bij uitvoer en vraagt flinke prij zen. Duitschland, dat in andere jaren vaak zeer groote hoeveelheden roggemeel en bloem uitvoert, zal daar thans wel niet mee aan de markt komen. Er is dan ook nog niet besloten tot de- daturatie van rogge voor veevoer. Men wil eerst eens aanzien of de markt de rogge kan verwerken. Zij zal dat best kunnen mits de aanvoeren na den oogst niet geforceerd worden. De prijs van rogge op de wereldmarkt is dermate verbeterd, dat het veel goed- kooper is mais dan roge als voergraan te bestemmen. OPLICHTER AANGEHOUDEN. De gemeentepolitie te Tegelen is er toa overgegaan om een 35-jarigen man te arres teeren, die ervan wordt verdacht, zich te hebben schuldig gemaakt aan oplichting en valschheid in geschrifte. De aangehoudene heeft zich ten nadeele van verscheidene per sonen meester gemaakt van bedragen van 1600, 3800, terwijl anderen voor f 1000 en minder werden opgelicht. De man is naar Roermond overgebracht om in het Huis van Bewaring te worden opgesloten.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9