DE WERELDJAMBOREE. 8 JLuUopcoQmtiwia Binnenland Een nieuwe ziekte in Vogelenzang: de jamboritis. VOORNAME BEZOEKERS. Glimlachje 0 Ook gisterochtend was de drukte in Voge lenzang weder enorm. De treinen brachten stroomen van bezoekers, terwijl velen per auto of per fiet arriveerden. Reeds lang voor elven het publiek heeft eerst om 12 uur toegang stonden voor de verschil lende toegangspoorten de belangstellenden in niet afzienbare files opgesteld, om toch maar zoo lang mogelijk op het terrein te kunnen vertoeven en zooveel mogelijk in drukken te kunnen opdoen. Zoo schijnt de jamboreestad na de eerste reeds zoo succesvolle dagen nog steeds méér belangstellenden tot zich te lokken en allen schijnen behept te zijn met een overigens onschuldige ziekte, welke in Vogelenzang met den naam „jamboritis" betiteld wordt. De eerste welpendag. Het was gister de eerste welpendag op de jamboree. Nadat de lunch in Haarlemsche scholen was gebiuikt, vertroken te ongeveer half twee eenige duizenden welpen in twee extra treinen naar Vogelenzang, waar zij luid juichend en levendig met hun petjes zwaaiend, onder groote belangstelling van de zijde van het publiek een oogenblik later bmncnstormeriden. Popelend van verlangen waren zij naar Vogelenzang gekomen, om met hun grootere broeders uit alle landen kennis te maken, met diep in hun hart het verlangen, spoe dig den vereischten leeftijd te hebben be reikt om ook met hen mee te kunnen doen. Zij trappelden dan ook van ongeduld om van het perron te vertrekken en de forma tie van hun opstelling duurde hen eigenlijk veel te lang. Maar eindelijk was dan toch het oogenblik van vertrek aangebroken en ekurig in het gelid onder het zingen van het Jamboree-lied, aanvaardden de welpen met glunderende gezichten van voldoening den verderen tocht naar de tentenstad. Bij aankomst op het terrein werden zij door gidsen ontvangen en weldra dwaalden ze in groepen door het kamp, hun oogen uit kijkend naar alles, wat hier tot stand is ge bracht, en dat voor hen nog slechts tot de toekomstdroomen behoort. De invasie der welpen trok natuurlijk groote belangstelling, zoowel van de zijde van het publiek als van de kampbewoners, die hun aanstaande broeders in alle opzich ten de meeste voorkomendheid betoonden. Na hun bezoek aan de arena en na een kampmaaltijd te hebben genuttigd, be zichtigden de welpen verder het kamp, waarop zij zich om half acht aan een wel penkampvuur vereenigden. Het was een bij zonder aardig gezicht ,die 2500 welpen met hun groene petjes rondom de lekkende vlammen te zien geschaard. Met jeugdig I enthousiasme volgden zij aandachtig het programma. En toen het kampvuur met het Wilhelmus was beëindigd erkenden de jonge wolven als uit één mond, dat het een fijne dag was geweest. In vroolijke stemming keerden de welpen naar het station terug en na vannacht in scholen te Haarlem te hebben gelogeerd, hervatten zij vandaag hun bezoek aan Voge lenzang, maar dan hebben ze versterking laten aanrukken van nog 2500 jongens uit andere nesten en horden, om dan gezamen lijk op verovering uit te gaan. En dat zij daarin zullen slagen, staat thans reeds vast, want van drie uur tot half vier zullen zij beslag leggen op de geheele arena, om voor de koninklijke familie demonstraties te hou den. Een dag voor de welpen om nooit te vergeten. En voor de opgeroepen versterkings troepjes is er dan vanavond een heerlijk kampvuur, waarbij zij de behaalde over winning kunnen vieren. Donderdag is er voor deze welpen weer een rustdag waarop zij in de gelegenheid zullen worden gesteld het kamp te bezich tigen. De demonstratie in de arena. De groote demonstratie in de arena werd gistermiddag bijgewoond door de Belgische ministers De Schrijver van binnenlandsche zaken en Rubbens van koloniën, den hoofd verkenner staatsraad Rambonnet, den Bel gischen hoofdverkenner De Coninck en generaal Behrens. Na het gebruikelijke défilé, dat aan deze demonstraties voorafgaat, voerde het Bel gische contingent het vermakelijke oud- Vlaamsche De vos Reinaerde op. Tijdens dit van kostelijke humor tintelende spel verschenen lord en lady Baden Powell op de eeretribune. De uitvoering van de Belgische verken ners was van hoog gehalte en zij oogstten dan ook een dankbaar applaus. Na afloop verzamelden de jongens zich in hun vermommingen op een lange rij voor de eeretribune, waar zij de Brabangonne aanhieven, die door alle aanwezigen staande werd aangehoord. Inmiddels waren de welpen op de tri bunes gearriveerd, vanwaar zij de demon straties mochten gadeslaan. Het was jammer, dat het volgende num mer rhythmische gymnastiekoefeningen van Belgische padvinders herhaaldelijk tenge volge van storingen in de luidspreker-in stallatie onderbroken moest worden. Niette- man werd het nummer keurig afgewerkt. Vervolgens gaf Engeland spelen in groot verband, terwijl Hongarije een demonstra tie met paarden hield. Het slotnummer van de Polen was bijzon der gped geslaagd. In verschillende spelen brachten zij een weergave hoe de verschil lende jamboree's zijn geweest. Naar de eerste ging slechts één jonge padvinder, omdat de anderen onder de wapenen waren opgeroepen. Ter illustratie hiervan over hangdigde een Poolsche boy een buffel hoorn aan den chief-scout om de naties der wereld bijeen te roepen. De tweede in Kopenhagen werd verregend, evenals de derde in Arrow Park. Dit werd uitgebeeld door het maken van een denkbeeldige plas water, waaroverheen in allerijl planken en bruggen werden geslagen. In Gödöllö was het warm met veel zonne schijn (een zon werd opgelaten en in Poolsch costuum dansten de jongens vroolijk in het rond.) En ten slotte deze jamboree. Op komische wijze werd weergegeven, hoe de padvinders hier door koeien in hun tenten werden ver rast, terwijl het feit, dat de Nederlandsche jamboree in het teeken staat van de broe derschap tusschen alle scouts ter wereld, een driedubbele kring van dansende pad vinders werd gevormd, hand in hand, die ten slotte naar het middenpunt op elkaar inlie pen en eindigden met een driewerf: „Leve Holland". Het was een waardige hulde voor de orga niastie van „onze" jamboree. Ter eere van de demonstratie der Polen kwamen de Poolsche padvinders-vliegers met hun toestellen en zweefvliegtuigen bo ven de arena cirkelen, waarbij zij uitbun dig werden toegejuicht. Ook werden door de Polen nog demon straties met model-zweefvliegtuigen gege ven, welke prachtig over het terrein scheer den. De Indische pendoppo. De pendoppo in het Indische kamp is thans voltooid en wordt voor het publiek toegankelijk gesteld. De chief-scout heeft gisterochtend een bezoek aan het Indische kamp gebracht, terwijl de hoofdverkenner Maandag het kampement heeft geïnspecteerd. Beiden uit ten hun groote tevredenheid over de fraaie inrichting van het kamp. Otto van Habsburg in het kamp Prins Otto von Habsburg, die Dinsdag uit België in Amsterdam is aangenomen, heeft gistermiddag een langdurig bezoek op het jamboreeterrein gebracht. Des ochtends bezocht hij het Oostenrijksche kamp, het Hongaarsche en het Roemeensche, waar hij overal hartelijk werd ontvangen. Des mid dags woonde de prins in de arena de demon stratie van de Hongaren by, die hem na af loop daarvan een veldbouquet aanboden, zooals de Hongaarsche boeren dit na den oogst aan hun landheer aanbieden. Vervolgens begaf de prins zich naar de thee in het Britsche hoofdkwartier, van waar hij per auto weder naar Amsterdam vertrok. Bezoek van Belgische ministers. Gisternamiddag hebben de Belgische mi nisters De Schrijver en Cauwelaert het jamboreekamp bezocht. De tocht gold in het bijzonder het kamp der Belgen in de sub kampen 9 en 4. Contingent uit Jamaica aangekomen. In het kamp is gister een nieuwe groep van 14 padvinders uit Jamaica aangekomen. Koningin ontvangtIndische en Cura?aosche padvinders. Het Indische contingent en de contingen ten Curagao en Saba zullen zich 10 Augus tus a.s. per autobus naar Het Loo begeven, waar zij door de koningin zullen worden ontvangen en waar hun op het paleis een lunch wordt aangeboden. De contingenten zullen voor de koningin het Indische gedeelte opvoeren van de groote demonstratie, welke op 6 Augustus gegeven wordt. Gong voor den chief-scout. Het Indische contingent heeft tijdens het bezoek van den chief-scout aan het kamp een groote koperen gong aan lord Baden Powell aangeboden, welke in Gilwellpark, het internationale trainingscentrum in En geland, zal worden gebruikt. Thé in het Britsche hoofdkwartier. Gistermiddag was in het hoofdkwartier van het Britsche contingent een thé georga niseerd, waarby de chief-scout en verschil lende leiders van vreemde contingenten tegenwoordig waren. Ook de Engelsche ge zant, sir Hubert Montgomery was aanwezig. Houdt toch op met dat gehuil, stoute jongen! Je hebt my vergeten! ....en Pietje al twee keer gewasschen! DE NIEUWE LEGERORGANISATIE. Zullen loting en vrijstelling wegens broederdienst verdwijnen" Naar de N. R. Crt. uit goed ingelichte bron verneemt, zal ook reeds in 1938 het contingent belangrijk uitkomen boven het tot heden toe normale van 19,500 man, in de wet op den dienstplicht genoemd. Ver schillende teeeknen wijzen- daarop. Een van die teekenen is het volgende: Zij, die van den commissaris der koningin bereids de mededeeling hadden gekregen, dat zij wegens broederdienst voor goed waren vrijgesteld van den militairen dienst, heb ben thans, (ingevolge de wet van 22 April 1937, Staatsblad 500) bericht ontvangen, dat de vrijstelling hun aangekondigd we gens broederdienst geacht wordt, slechts voorloopig te zijn verleend. „Ofzoo luidt verder de Kennisgeving van bestem ming en inlijving, „deze vrijstelling later zal moeten worden ingetrokken, dan- wel of zij zal overgaan in een vrijstelling voor goed, zal afhangen van een beslissing, welke genomen zal worden, nadat een te wachten nadere wet zal zijn tot stand ge komen. Indien de vrijstelling wordt in getrokken, zal u o.a. voor eerste oefening moeten opkomen". Deze toevoeging aan genoemde kennis geving duidt er op, dat bij deze nadere wet de voorloopige vrijstelling inderdaad teal worden ingetrokken. Anders ware de nadere wet ook wel totaal overbodig. Een aantal jongelieden van de lichting 1938, dat er reeds rekenng mee had ge houden niet te worden ingelijfd voor eerste oefening, omdat ze wegens broederdienst waren vrijgesteld, zal dus zeker nader worden opgeroepen. Hoe groot dat aantal zal zijn, hangt van bepaalde omstandig heden af, en wel voornamelijk van de vor dering der voorbereidende maatregelen om zulk een belangrijk grooter contingent te kunnen legeren en oefenen. Wij verne en, dat de hierbedoelde jonge mannen hoogstwaarschijnlijk zullen worden inge deeld bij de tweede ploeg, die in Maart 1938 onder de wapenén komt. Een eenvoudige berekening wijs( uit, dat met de nu gepubliceerde plannen voor oogen èn de loting èn de vrijstelling we gens broederdienst wet geheel kunnen verdwijnen. Thans is de toestand zoo, dat jaarlijks ongeveer 75000 jongelieden wor den ingeschreven. Daarvan hebben aan spraak op broederdienst 25000 jonge mannen. Blijft 50,000. Het percentage der afgekeurden is ongeveer 40. Niet meer dan 30,000 jongelieden komen dus in aanmer king om voor eerste oefening te worden opgerd^pen. Neemt men in aanmerking, dat kostwinners, geestelijken en enkele andere kleine groepen nog afvallen, dan is duidelijk, dat de vrijstelling wegens broe derdienst in 1939 zeker niet meer zal kun nen worden verleend. De toestand wordt dan dus zoo, dat van het normale aantal ingeschrevenen van 75,000 man, die allen in aanmerking ko men voor den gewonen dienstplicht, bij even strenge keuring als thans 40 pet. of 30,000 man zullen worcièn afgeekurd. Er blijven dan 45,000 man over, d.i. nog 13,000 meer dan het nieuwe contingent. Maar art. 27 van de dienstplichtwet zegt, dat het contingent van 19,500 man zal worden vermeerderd met het getal der genen, die tot den gewonen dienstplicht opgeroepen in een vorig, door de Kroon aangewezen jaar, zijn in gebreke geble ven, vrijgesteld, ontslagen, afgekeurd, enz. Het totale aantal dezer uit elke lichting aldus verdwijnenden is eveneens niet ge ring, h.1. niet minder dan 30 pet. Bij een lichting van 32,000 man ontloopt dat dus de 10,000 man niet veel. Er zou dan nog een speling zijn van een paar dui zend man, doch daarin bevinden zich nog kostwinners, geestelijken enz., de catego- riën, waarop we hierboven ook reeds wezen. Het zou ons dus begrijpelijk voor komen .indien, waarover ook werkelijk gedacht wordt, de loting totaal werd afge schaft. Trouwens door een wat ruimer in terpretatie van het begrip kostwinner zou de marge van enkele duizenden jonge man nen, reeds dadelijk zeer sterk inkrimpen. Dat de loting bij het tegenwoordige con tingent reeds weinig meer beteekent, blijkt hieruit, dat dit jaar niet meer dan 574 jongelieden zijn vrijgeloot. Ook aan hen is de mededeeling gedaan, dat zij slechts geacht worden voorloopig te zijn vrijge steld van eerste oefening. NA DE RAMP VAN DE FLAMINGO. Crematie N. Nathans. Een eede schaar van vrienden en geest verwanten was gistermiddag op Westerveld bijeengekomen, om de crematie van den heer N. Nathans, in leven secretaris van de I.T.F., bij te wonen. Vele organisaties waren met hunne vaan deldragers aanwezig, allen met in rouw floers gehulde vaandels. By deze plechtigheid was de K.L.B. ver tegenwoordigd door den heer W. G. van Hoogenhuize, kol.b.d., chef van het perso neel. Toen de baar naar het crematorium werd gedragen, stonden de vaandeldragers nabij den ingang van de aula. De nis was met krans en bloemstukken van roode anjers en roode rozen gedrapeerd. Hier stonden zes vaandeldragers met de twee vaandels van de I.T.F. en vaandels van het I.V.V., de fede ratie Amsterdam en de afdeeling Hilversum der S.D.A.P. en van den Amsterdamsche Bestuursdersbond. Alleen de genoodigden werden tot de aula toegelaten. Degenen voor wie in de aula geen plaats was, konden buiten de plechtig heid met behulp van de aangebrachte luid spreker-installatie volgen. De heer P. Moltmaker, voorzitter der Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegper soneel voerde het eerst het woord. Hij zeide, dat deze groote mensch niet voor niets heeft geleefd en zegde namens de kame raden toe, de weduwe te zullen steunen. De heer Bakker, wethouder van Hilver sum, schetste de diep verslagenheid, welke het bericht van den tragischen dood van den heer Nathans had veroorzaakt. De gemeente Hilversum heeft een groot verlies geleden. Donderdag 5 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 10.— Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Het Om roeporkest en deel. 12.De Min- streels. (12.30 Jamboreenieuws). 2.Pianovoordr. 2.30 Kovacs La- jos' orkest en Gr.pl. 4— Zieken- halfuur. 4.30 Gr.pL 5.— Voor de kinderen. 5.30 De Octophonikers. 6.30 Sporthalfuur. 7.Gr.pl. 7.30 Rep. 8.— ANP-ber., mededeelin- gen. 8.15 Orgelspel, zang en viool- soli 9.Jamboree klanken. 9 30 Gr.pl. 10.15 Kovacs Lajos' orkesten soliste. 11— ANP-ber., hierna tot 12.Ensemble Sarközy en Hans Lennartz' dansorkest. HILVERSUM, 301 M. (8—9.15 en 11.2.KRO, de NCRV van 10— 11— en 2—12— uur). 8—9.15 én 10— Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12— Ber. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2— Gr.pl. 2.45 Viool en piano. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gr.pl. 5.45 Tenor en piano. 6.45 CNV- kwartiertje. 7.Ber. 7.15 Gr.pl. 7.45 Rep. 8— ANP- en herh. SOS- ber. 8.15 Arnh. Orkestver. 9— Gr.pl. 9.30 Vervolg concert m.m.v. solist. (10— ANP-ber.) 10.30— 12.Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 At home today, causerie. 11.25 Gr.pl. 12.05 BBC-Wels-orkest en solist. 12.50 BBC-zangers. 1.20 MacGibbon strijkkwartet en soliste. 2.Deel. 2.20 Rep. Nat. Eisteddfod van Wa les. 3.20 Gr.pl. 3.35 Sted. orkest Bournemouth en solist. 5.05 Gr.pl. 5.20 A. Saxon en zijn Band. 6.20 Ber. 6.40 The British Diarists, cau serie. 7.Pianovoordracht. 7.15 Inleiding volgende uitz. 7.20 2de acte van de opera „Die Meistersin- ger von Nürnberg. 8.20 Radiotoo- neel. 9.20 Ber. 9.40 Muzikale cau serie. 9.50 Het Rich. Crean-orkest. 10.05 Deel. 11.20 Joe Loss en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 11.20 Gr.pl. 12.50 Gev. concert. In de pauze zang. 2.20 en 3.50 Gr. pl. 4.05 en 7.23 Zang. 7.35 Viool voordracht. 7.50 Zang. 8.2012.20 Opera „Tristan und Isolde", KEULEN, 456 M. 6.50 Omroep orkest. 8.50 Schwarzfischer-orkest. 9.50 Gr.pl. 12.20 Fabrieksorkest. 2.35 Solistenconcert. 4.30 Gev. pro gramma. 6.20 Kamermuziek. 7.10 Blaasconcert. 8.30 U.K.G.-orkest en solisten. 10.50—12.20 Concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 J. Schnijders' orkest. 1.30— 2.20 Gr.pl. 5.20 Ed. Loiseau's orkest. 6.50 en 7.23 Gr.pl. 8.20 BBC- orkest olv. C. Lambert. 9.20 Gr.pl. 9.50 BBC-Theater-orkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 J. Schnij ders' orkest. 5.20 Muz. causerie. 5.50 Gr.pl. 6.35 Ed. Loiseau's orkest 7.35 Gr.pl. 8.20 L. Darcy's orkest. 1C.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 3.30 SA-orkesten en koor. 9.20 Het Omroeporkest. 10.20 Ber. 10.50 Pianovoordr. 11.05 Weerber. 11.20 12.20 Dansmuziek (gr.pl.) GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.05, Nor- mandië 10.05—11.20, Parijs R. 11.20 —12.35, Brussel VI. 12.35—14.20, Keulen 14.20—16.35, Lond. Reg. 16.35—17.20, Brussel VI. 17.20— 18.05, Brussel (Fr.) 18.0518.20, Lond. Reg. 18.20—18.45, Luxem burg 18.4519.10, Keulen 19.10 19.50, Lond. Reg. 19.50—20.20, Brussel Fr. 20.20—21.20, Luxem burg 21.2021.35, Brussel Fr. 21.35 —22.20, Boedapest 22.20—22.50, Weenen 22.50—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lille 9 209.50, Normandië 9.50—10.35, Lond. Reg. 10.35—15.20, Droitwich 15.20—18.20, Luxemburg 18.20 18.45, Lond. Reg. 18.4519.15, Droitwich 19.1520.20, Lond. Reg. 20.2021.05, Luxemburg 21.05— 21.20, Droitwich 21.2022.50, Lond. Reg. 22.50—24.—. Lijn 5: Diversen. Nathans was een man van innerlijke be schaving, die ook bij andersdenkenden hoog stond aangeschreven. De heer Ahlström sprak namens het per soneel van hetb ureau der I.T.F. Voor deze kleine internationale gemeenschap, aldus de heer Ahlström, was Nathans de kameraad. Zij, die dagelijks met hem hebben samen gewerkt, hebben hem leeren kennen als een oprecht kameraad, die vol toewijding en nauwgezetheid zijn taak vervulde. De heer Edo Timmen, secretaris-generaal der I.T.F., herinnerde aan het afscheid, dat men in het concertgebouw reeds van den overledene had genomen en sprak ten slotte eenige woorden als vriend. Nadat de baar onder de tonen van het lied Aan de strijders was neergelaten, richtte de heer Timmen namens de familie een woord van dank tot de aanwezigen voor hunne belangstelling. Met de Russische Rotgardisten marscli werd de plechtigheid besloten. Begrafenis B. Ludekuyze. Gistermiddag is op de Nieuwe Ooster begraafplaats te Amsterdam het stoffelijk overschot van den radiotelegrafist B. Lude kuyze, een der slachtoffers van de ramp van de Flamingo, ter aarde besteld. Vele belangstellenden woonden deze plechtigheid bij Onder de aanwezigen be vonden zich de heeren Dellaert, haven meester van Schiphol, Strijkers, chef van den radiodienst op Schiphol en eenige col lega's van den overledene. Aan het graf sprak de heer Strijkers een woord van waardeering ter nagedachtenis van den zoo tragisch om het leven gekomen radiotelegrafist. De vader van den overle dene sprak nog enkele woorden en dankte den aanwezigen voor de belangstelling. Er waren vele kransen van de K.L.M.- vliegers, den radiodienst bij de K.L.M., de N.V. Fokkerfabrieken, de K.N.I.L.M. en de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena. ticuliere handelsrelaties om) geleverd te krijgen, is het blad niet bekend. Zoo ja, dan zal een nieuwe stap zijn ge zet in het afbrekingsproces van den vrijen, particulieren handel. PRINS TSJITSJIBOE LICHTELIJK ONGESTELD. Het vertrek een dag uitgesteld. Prins Tsjitsjiboe heeft kou gevat en zijn lijfarts heeft hem aangeraden vandaag zijn kamer te hoflden. De ongesteldheid is slechts van lichten aard, zoodat het Japansche prinselijke paar vermoedelijk morgen inplaats van heden van Den Haag naar Brussel zal vertrekken. HEFFING OP EENDENEIEREN NAAR DUITSCHLAND. Export zal daardoor met de helft dalen. Naar het Hbl. verneemt, wordt de export van eendeneieren naar Duitschland be moeilijkt. Er is reeds gezegd, dat Duitsch land de prijzen van kippeneieren heeft verhoogd met 1.40 per 100 stuks, maar dat de hoogere opbrengst van onze export- eieren moet worden gestort in het aan Duitschland ten goede komende heffings fonds. Thans verluidt, dat met ingan van gister ook een regeling is getroffen voor eenden eieren, die tot dusver buiten de heffing vielen. Dit product zal worden ingedeeld in zes gewichtsklassen, belast met een heffing, varieerende van 2.65 tot 3. Practisch beteekent dit, dat het kwantum naar Duitschland uit te voeren eenden eieren met ruim de helft zal worden ver- mindera. Of de opbrengst van deze nieuwe heffing naderhand zal worden gebruikt, om óók de eendeneieren „zentral" (dus buiten de par- TWEEDE SPANNING VOOR BRUG OVER DE OUDE MAAS GEPLAATST. De tweede spanning van de nieuwe ver- keersbrug over de Oude Maas bij Dordreëht is gistermiddag omstreeks half zes op de peilers gebracht. Van den morgen af had men gewerkt om de spanning te hangen in de kabels van een viertal bokken en deze daarop naar haar toekomstig ligplaats te brengen. Dit vorderde veel tijd, zoodat eerst 's middggs om vier uur met het omhoog- brengen der spanning een aanvang kon worden gemaakt. Het werk verliep toen zeer vlot, zoodat reeds anderhalf uur later de spanning de vereischte hoogte had be reikt. Zij werd toen ingevaren en vastge legd. HET N.V.V. IN 1936. Aan het jaarverslag van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen over 1936 wordt het volgende ontleend: Het aantal bij het N.V.V. aangesloten or ganisaties onderging een styging, daar op l Januari 1937 de pas-opgerichte Algemeene Nederlandsche Bond van Musici tot het Verbond toetrad. Het aantal aangesloten or ganisaties steeg hierdoor tot 30. De daling van het ledental was in 1936 wederom belangrijk minder dan in het voor afgaande jaar. Bedroeg deze daling in 1935 nog 21.919 (tegen 23.273 in 1934), in 1936 was zij slechts 2264, of, indien men de musici buiten beschouwing laat, 2544. Deze daling is in sterke mate het gevolg van achteruit gang bij 3 bonden (bouwarbeiders, fabrieks arbeiders en overheidspersoneel), welker le dental elk met meer dan 500 daalde. Ook vergeleken met de twee andere groo te vakcentrales maakte het N.V.V. in 1936 geen slecht figuur, aldus het verslag. De twee confessioneele vakcentrales gingen te zamen met 1.8 pCt. in ledental achteruit, het N.V.V. met 0.7 pCt. Het totale ledental van het N.V.V. (zonder adspirant-leden) is met 0.9 pCt. gedaald, te gen 4.3 pCt. in 1935 en 7.2 pCt. in 1934. 12 (vorig jaar 5) organisaties gingen in leden tal vooruit. Het aantal vrouwelijke leden, dat op 1 Januari vorig ajar 14.590 bedroeg, was op 1 Januari 1.1. tot 13.924 gedaald, of met 4.6 pCt. (in 1935 7.2 pCt.) Het aantal leden, inclusief adspiranten, bedroeg op 1 aJn. 1929 20.545, op 1 Jan. 1933 339.403, op 1 Jan. 1936 287.418, op 1 Jan. 1937 285.352. DOOR EEN VALLENDE PAAL GETROFFEN. Gisteravond om tien uur is op den weg Meppelde Wykeven, buiten Meppel, een ernstig ongeluk voorgevallen. De 50-jafige gehuwde reiziger KI. Huisman, wonende te Meppel, passeerde op zijn rywiel een tege moetkomende auto, toen op hetzelfde oogen blik een paal van den wagen rolde en H. in de borst trof, zoodat hy tegen den grond sloeg. Personeel van het nabijgelegen dia- conessenhuis spoedde zich met een bran card te hulp en bracht den getroffene, wiens borstbeen was gebroken, naar het ziekenhuis, waar hij korten tijd na aan komst ig overleden. De gemeentepolitie stelde een onderzoek naar het gebeurde in en nam de auto in beslag.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6