DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Chineesche militaire leiders te Nanking bijeen. Ho. 182 Dit nummer bestaat uit drie bladen. 139e Jaargang De algemeene toestand GEVECHTEN TEN ZUIDEN VAN TIENTSIN. „UITPUTTINGSOORLOG". Nieuws iri 't kort. Eischen voor veevervoer. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25. groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij Wh. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: c. krak. Donderdag 5 Augustus 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 5 Augustus De diplomatieke correspondent van Reu ter kwam gisteren met de verrassende mede deeling, dat de Russische regeering haar standpunt inzake de non-interventie had laten varen en thans bereid was, de party Franco als belligerent te erkennen, nog vóór de laatste vrijwilliger het schiereiland had verlaten. De erkenning zou verbonden blijven aan eenige voorwaarden in den geest van de Engelsche compromis-voor stellen. Inderdaad was dit een verrassende mede' deeling; echter moest Reuter later op het bericht terug komen. Dat was jammer, want nu scheen een oplossing in zicht en men strandde dus, terwijl men bijna in de haven was. Dat Rusland voorloopig zijn houding in zake de non-interventie nog steeds niet ge wijzigd heeft, bleek ook uit het bezoek, dat Maiski, de Sovjet-ambassadeur te Londen aan Lord Plymouth heeft gebracht en die geen enkele wijziging in het Russische standpunt kon mededeelen en tenslotte heeft de Russische ambassade officieel mee gedeeld, dat het bericht van Reuter on juist was. In een interview met een buitenlandschen journalist, dat door de Italiaansche am bassade te Londen is gepubliceerd, heeft de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, Ciano, als zijn oordeel te kennen ge geven, dat een belangrijke schrede voor waarts was gedaan op den weg naar op heldering van de atmosfeer en het weg nemen van wederzijdsche achterdocht en wantrouwen. Hij zeide, dat de jongste rede voeringen van Eden en Duff Cooper het terrein geëffend hadden voor een zeer be langrijke briefwisseling tusschen den Duce en den eersten minister Chamberlain. Er bestaat thans, aldus Ciano, de oprechte wensch tot overeenstemming te komen, te rr.eer daar beide partijen eensgezind bleken in de erkenning, dat de belangen van Enge land en Italië in de Middellandsche Zee en elders niet met elkaar in botsing komen. Ciano was integendeel zelf van meening, dat de belangen der beide landen elkaar aanvallen. De Britsche bladen melden, dat op de Italiaansche ambassade verklaard werd, dat Italië vastbesloten is, oprecht te streven naar wederzijdsch begrip als bijdrage voor den Europeeschen vrede. Het was voorzeker niet de bedoeling van Italië, de nauwe vriendschappelijke betrekkingen tusschen Engeland en Italië te belemmeren. Zulk een streven, aldus de woordvoerder van de am bassade, zou natuurlijk in strijd zijn met den geest waarin de poging om tot Britsch- Italiaansche toenadering te komen, wordt gedaan. Deze verklaring van Ciano wordt, volgens Reuter, te Londen beschouwd als een nieuw bewijs voor de verbetering in den toestand. Men is er over voldaan, dat de meening van Ciano overeenstemt met de opvatting, die Eden in het Lagerhuis heeft uiteengezet. Bovendien waardeert men het, dat Frankrijk begrijpt, dat geen enkele verbetering in de Britsch-Italiaansche betrekkingen ten koste van de betrekking tusschen Londen en Parijs zal tot stand komen. Er is geen en kele maatregel genomen voor een onder houd tusschen Ciano en Eden. Men acht verder een nieuwe briefwisseling tusschen Chamberlain en Mussolini op dit oogenblik niet waarschijnlijk. Laat op den avond kwam gisteren ten slotte het bericht, dat de vergadering der sub-commissie, die oorspronkelijk op van daag Was vastgesteld, waarschijnlijk tot Vrydag zal worden uitgesteld. Plymouth wil nog eenige noodzakelijke voorbereiden de besprekingen houden. De indruk is blij ven bestaan, dat er nog geen aanzienlijke vooruitgang is vast te stellen op den weg naar onvoorwaardelijke aanvaarding van de Engelsche voorstellen. Wij hebben gisteren bericht, dat het Vati- caan een vertegenwoordiger bij de Franco- regeering had benoemd en deze regeering dus had erkend. Het schijnt thans, dat de mededeelingen, die wij gisteren ontvingen, niet heelemaal juist waren. Immers, uit Vaticaanstad komt vandaag het volgende bericht: „Het door den Heiligen Stoel gegeven agrement voor de benoeming van door Pablo Churruca tot officieus zaakgelastigde der Burgos-regeering, dat men als een er kenning van de rechtsche Spaansche regee ring heeft uitgelegd, brengt in werkelijk heid geenerlei wijziging in de betrekkin gen tusschen het vaticaan en generaal Franco". In officieele kringen te Nanking heeft men weinig hoop dat de komst aldaar van den Japanschen ambassadeur in China, Kawagoe, nog veel zal kunnen uitrichten in de richting van vreed zame onderhandelingen. Nanking is alleen bereid met Kawagoe te onder handelen indien Japan Noord-China niet verder binnendringt en er in toe stemt de territoriale en bestuurlijke integriteit vdn China te eerbiedigen. Geruchten afkomstig uit Japansche kringen doen vermoeden dat Japan bij eventueele onderhandelingen demilitari seering van het gebied tusschen Peking en Tientsin zal eischen, alsmede erkenning van Mantsjoekwo. Indien dit juist is, dan valt te verwachten dat Nanking niet in onderhandelingen zal treden. De militaire leiders, ook die van Kwangsi, Sjantoeng, Sjansi, Kanton, Hoenan, zijn allen te Nan king bijeen om met maarschalk Tsjang Kai-Sjek te confereeren over den toestand in China en om plannen te maken voor tegenstand. De radiorede welke gisteren te Sjanghai gehouden is door een oud-lid van den politieken raad van Hopei en Tsjahar, in welke rede propaganda werd gemaakt voor een oorlog welke Japan moest uitput ten, doet niet verwachten dat voor de eer ste dagen op uitgebreide schaal militaire initiatieven van China te verwachten zijn. Voor de idee van een „uitputtingsoorlog" is voor China natuurlijk wel wat te zeggen dat zij via de radio gepropageerd wordt, beteekent echter alleen, dat het volk zal weten, dat het gebrek aan militaire actie van de zijde van China, dat op het oogen blik wordt gedemonstreerd, alleen maar beteekent dat-Japan-wordt-uitgeput. Op die manier is er nog lang te delibereeren en kan er vermoedelijk nog veel geduld kalm gehouden worden De troepenbewegingen. Volgens een bericht uit Nanking zyn bij Foelintsjen, 35 kilometer ten Zuiden van Tientsin, Chineesche en Japansche troepen slaags geraakt. In Chineesche kringen maakt men hieruit op, dat de Japanners hun linies naar het Zuiden willen verplaat sen. Verder zouden Japansche vliegtuigen verscheidene bommen op Tsinghai en Tangkwantoen aan den spoorweg Tientsin- Tsinan hebben laten vallen. De Japansche generale staf te Tientsin meldt, dat vliegtuigen Chineesche troepen, die uit Kalgan kwamen en naar Hopei trokken, hebben gebombardeerd en tot staan gebracht. Verscheidene treinen wer den getroffen door bommen, welke vele slachtoffers maakten. Twee Chineesche re gimenten zyn aangekomen te Patioe, 60 K.M. ten Zuiden van Natsjang, waar zich de troepen samentrekken, die Tientsin en Tangkoe ontruimd hebben. Tusschen Pei- ping en Tientsin rijdt dagelijks één trein. Volgens Chineesche persberichten zijn in Kobe en omgeving opnieuw 600 reservisten aangekomen. Naar Formosa zijn groote hoeveelheden wapens en munitie ver scheept voor het geval, dat het in Zuid- China tot botsingen zou komen. De buitenlandsche garnizoenen te Tientsin. Een correspondent van het Japansche blad Asahi meldt uit Tientsin aan zijn blad, dat de chefs van de buitenlandsche garni zoenen aldaar een bespreking hebben ge houden en een resolutie hebben aangeno men, waarin erkend wordt, dat in het gebied van Tientsin alle vijandelijkheden tusschen de Chineesche en Japansche troepen zijn gestaakt. Zij besloten eveneens vry'en doortocht te verleenen aan de Japan sche troepen over de internationale brug in de Fransche concessie. Deze resolutie is bevestigd door de consuls van Frankrijk, de Vereenigde Staten, Engeland en Italië. In verband hiermede heeft de Fransche consul luitenant-generaal Katsoeki, den op- In religieuze kringen wijst men er voorts op, dat de taak van mgr. Anteniutti, die naar Spanje is gezonden, geenszins een diplomatiek karakter draagt. Hoe dit echter ook zij, reeds het contact zoeken met de Franco-regeering door de vaticaan-regeering wyst er o.i. op, dat Roomsch-Spanje en daarmee generaal Franco een belangrijken moreelen steun heeft gekregen, perbervelhebber der Japansche troepen me degedeeld, dat deze troepen van Dinsdag af de internationale brug kunnen passeeren „China moet Japan uitputten". In een radiotoespraak heeft het lid van den politieken raad van Hopei en Tsjahar, Wang Tsjing-Wei o.a. verklaard: „Wi zullen ten strijde moeten trekken. Indien een sterk land een aanval doet en op een snelle overwinning hoopt, dan moet China, als zwak land, het heil zoeken in een uit- puttingsoorlog. China moet er voor zorgen dat de strijd zal duren tot zijn tegenstan ders uitgeput zullen zijn. Het kan de mogelijkheid van interventie van een derde mogendheid veronderstellen, wanneer na de onvermijdeleijke militaire actie, China erin zal zijn geslaagd, Japan financieel en militair uit te putten". Wang Tsjing-Wei besloot zyn rede met erop te wijzen, dat China alleen op zichzelf moet rekenen in dezen verdedigingsoorlog. De overige mo gendheden, zelfs de vrienden en zij, die het recht willen verdedigen, zullen aarze len op te treden, alleen om een mogendheid, welke wordt aangevallen, te helpen. Evacuatie. Verontrust door den uittocht der Japan sche bewoners naar de internationale en Japansche concessies, heeft de Chineesche minister van buitenlandsche zaken een bij eenkomst belegd van vertegenwoordigers der ministers van financiën en verkeers wezen, teneinde de bescherming der Chi neesche bewoners in Japan onder de oogen te zien. Deze zullen te Yokohama en Nagasaki worden geconcentreerd en even tueel gerepatrieerd. De tweede aanvullende begrooting in Japan. De regeering heeft besloten de tweede aanvullende begrooting in het parlement in te dienen. Deze tweede begrooting bedraagt 410 millioen yen in totaal, waarvan 300 millioen voor het ministerie van oorlog, 100 millioen voor het ministerie van ma rine, 5 millioen voor het ministerie van buitenlandsche zaken en 3 millioen voor 't ministerie van financiën. Verder heeft de regeering in het Lagerhuis een wetsont werp ingediend, strekkende tot het ver- hoogen van de belastinginkomsten met 100 millioen yen in verband met de gebeurte nissen in Noord-China. De Chineesche leening te Londen. Naar verluidt, heeft de Chineesche minis ter van financiën, Koeng, die eenigen tijd te Londen vertoeft, voor China een leening van 20 millioen pond sterling gesloten, hoofdzakelijk bestemd voor de conversie van binnenlandsche leeningen van China. De nadere bepalingen van de leening wor den op het oogenblik nog uitgewerkt Naar verder vernomen wordt, komt mi nister Koeng vandaag naar Parijs en zal hy vervolgens een bezoek aan Duitschland brengen, en op 17 Augustus te Genua aan boord van het Duitsche schip Scharnhorst de terugreis naar China aanvaarden. Groote verliezen der Chineezen. Naar in welingelichte kringen verluidt, heeft de 29e divisie van het Chineesche le ger in Noord-Chna 5000 dooden verloren, waaronder de ondercommandant. Deze groote verliezen zyn te wijten aan de lange verdedigingslinie, waarover de troepen verdeeld liggen en aan de overmacht van de Japansche vliegtuigen, artillerie en tanks. Toenemende anti-Japansche actie. Officeele Japansche persoonlijkheden dee- len mede, dat in geheel China de anti-Ja- pansche actie toeneemt, zoowel door mid del van de pers en de radio, als door mid del van school en theater. Duizenden Chineezen vluchten uit Tang koe naar het Zuiden, uit vrees, dat de vij andelijkheden zich zullen uitstrekken tot de provincie Sjantoeng. OSSIETZKY VRIJ TE GAAN WAAR HEEN HIJ WIL. Zijn gezondheidstoestand vormt nog een beletsel. In een sanatorium nabij Niederschönhausen heeft de correspondent van de „Berlingske Tidende" gelegenheid gehad te spreken met den winnaar van den Nobelprijs voor den vrede, den pacifist Carl von Ossietzky. Hy vertelde dat hy volkomen vry was en zich kon begeven waarheen hy wilde en wanneer het hem paste. Alles hing evenwel af van zijn gezondheidstoestand. Hy maakte volgens den correspondent van het Deensche blad den indruk van een man, die pas ernstig ziek is geweest en slechts langzaam weer op krachten komt. Op de vraag hoe het gegaan was met den Nobelprijs vertelde Von Ossietzky, dat hij het bedrag in Januari van dit jaar had uit betaald gekregen, in totaal 97.000 Mark. Hij had het geld op een groote bank te Berlijn gedeponeerd, waar het tot zijn beschikking staat. Nauwelijks had hij het geld uitbetaald gekregen of de eerste bedelbrieven kwamen binnen, bijna alle uit het buitenland. De man die eerst voor zijn geldzaken zorgde de advocaat dr. Wanno, die de onderhande lingen in Noorwegen leidde voor de uitbe taling van den vredesprijs, trachtte zelf een groot deel van het geld te krijgen, zeide Von Ossietzky bitter. Als loon voor zijn zooge naamde bemoeiingen liet hij zich in totaal 20.000 Mark uitbetalen hoewel hij zich bij de onderhandelingen in Noorwegen door een helpster had doen vertegenwoordigen. Na deze onaangename ervaringen heeft Von Ossietzky thans zijn dokter en blijk baar tevens zijn goeden vriend dr. Dosquet het beheer over het geld laten voeren. Gevraagd naar zijn tegenwoordige wereld beschouwing verklaarde Von Ossietzky dat hij nog steeds vasthield aan zijn pacifistische opvattingen die nog heden ten dage op haar plaats zijn. Maar overigens bemoeide hij zich in het geheel niet meer met politieke kwes ties. Hij las nu goede boeken, hoofdzakelijk klassieken en slechts heel weinig kranten. Later als hij weer heelemaal gezond was, zou hij zich aan de fotokunst gaan wijden, waarvoor hij in dr. Dosquet, een bekend amateurfotograaf, een uitstekend leermees ter heeft. Wellicht zou hij de fotokunst als beroep gaan uitoefenen daar de rente van den Nobelprijs niet voldoende was voor zijn levensonderhoud. De betalingen in het sana torium loopen ook op hoewel de kosten slechts 8 M. 80 pf. per dag bedragen. Ten aanzien- van zijn gezondheidstoestand is Von Ossietzky zeer optimistisch en zijn dokter, die bij het bezoek tegenwoordig was, verklaarde dat de ziekte behandeld werd met de modernste middelen der weten schap, de zgn. korte-golf-bestraling, een der beste middelen tot bestrijding der longtu- berculose. In den loop van 2 of 3 maanden zal zijn toestand zooveel verbeterd zijn, dat hij het sanatorium zal kunnen verlaten. Mo gelijk zal hij een paar maanden naar Zwit serland moeten gaan voor verder herstel. De autoriteiten zullen zich hiertegen in het ge niet verzetten, naar bevestigd werd door vertegenwoordiger van de Gestapo, die het gesprek bijwoonde. Mevrouw Von Ossietzky is thans sedert eenige weken eveneens in het sanatorium zoodat zij voortdurend bij haar man kan zijn. 130 KOREANEN IN STORM OMGEKOMEN Sinds 1 Augustus zijn in het noordelijk deel van Korea 130 menschen gedood en 18 gewond als gevolg van zware stormen en regenbuien welke aanzienlijke materieele schade hebben aangericht. DREIGENDE STAKING VAN SPOOR WEGPERSONEEL. In New York dreigt een reusachtige bondstaking van spoorwegpersoneel uit te breken. Naar de leider van den bond van spoorwegmachinisten en stokers, David Robertson, mededeelde, hebben 350.000 leden van vijf vakvereenigingen van spoor wegarbeiders vrijwel eenstemmig voor de staking gestemd, indien hun eischen niet ingewilligd worden. Twee dagen geleden hebben reeds 80.000 leden van 14 andere vakvereenigingen van spoorwegarbeiders voor de staking gestemd. De autoriteiten trachten nog door arbitreeren op te treden he uitbreken van de staking te verhinde ren. Massavergiftiging van arbeiders. Naar aanleiding van den dood van 122 Rus sische arbeiders, die om het leven zijn ge komen tengevolge van het eten van worst, die met bacillen was besmet, hebben de ver antwoordelijke personen terecht gestaan als „trotzkistische bandieten en organisatoren van massa-vergiftiging der arbeiders". De rechtbank te Azof heeft den directeur der worstfabriek, den directeur van een han- delsdienst der levensmiddelenmagazijnen en een keuringsarts ter dood veroordeeld. Storm over Londen. - Gistermiddag heeft een hevige storm gewoed boven de noordelijke voorsteden van Londen. Op verscheidene plaatsen werd aanzienlijke schade aangericht; telefoonlijnen en elec- trische geleidingen werden vernield. Kinderroof in Chicago. - De tweejarige Donald Horst, zoon van een schatrijken ho telhouder te Chicago, is door gangsters ont voerd, toen hij met verscheidene andere kinderen in het bijzijn van zijn moeder in den tuin bij het huis speelde. Tn enkele se conden waren de roovers met het kind ver dwenen. Per telefoon hebben zij daarna een los geld van vijfduizend dollar geëischt. De overstroomingen op de Philippij- nen. - De overstroomingen op het eiland Luzon, veroorzaakt door den zwaren regen val, loopen langzaam terug. Tot dusverre heeft men zeventien dooden geteld. De schade is aanzienlijk en velen zijn dakloos. Toeristenschip gestrand. - Lloyds meldt, dat de „Prince of Wales" aan boord waar van driehonderd personen een kruistocht ter hoogte van Southend maakten, op de zand bank Groin gestrand is. De passagiers heb ben het schip verlaten. DE NIEUWE DUITSCHE PERS- CAMPAGNE. De Duitsche perscampagne tegen Tsjecho- Slowakije naar aanleiding van het verbod voor Sudeten-Duitsche kinderen, zich in groepen naar Duitschland begeven, duurt voort. Een Tsjecho-Slowaaksche uiteen zetting. De „Czeske Slove" houdt zich bezig met den politieken achtergrond van deze aan gelegenheid en merkt op, dat Tsjecho-Slo- wakije met groote soepelheid vergunning heeft gegeven voor het vertrek van groe pen naar de zangersfeesten te Breslau, op voorwaarde, dat er van een politiek karakter geen sprake zou zijn. Men heeft echter ge zien, dat dit feest in dienst van de natio- naal-socialistische propaganda stond, het geen aldus het blad blijkt uit het feit, dat alle buitenlandsche deelnemers twee propagandabrochures ontvingen. GROOTE BRAND TE TEL AVIV. Vannacht is te Tel Aviv in Palestina een groote brand uitgebroken tengevolge waar van verscheidene levensmiddelenmagazijnen in de asch zijn gelegd. De schade wordt op 500.000 francs geraamd. In sommige kringen acht men het niet uitgesloten, dat hier kwaadwilligheid in het spel is in verband met de economische span ning, waaronder de markt gebukt gaat. Keuring van wagens vóór 1 Januari a.s. De ingenieur van den Rijkswater staat te 's-Gravenhage, belast met de inschrijving van zware motorrijtuigen en aanhangwagens, maakt bekend, dat met ingang van Januari 1938 alle motorrijtuigen en aanhangwagens, be stemd voor veevervoer als zoodanig gekeurd en ingeschreven zullen moe ten zyn. Volgens het nieuwe motor- en rijwiel- reglement toch is het, te beginnen met 1 Januari 1938, verboden met een motor rijtuig of een aanhangwagen herkauwende dieren, éénhoevige dieren of varkens te vervoeren, indien niet voldaan is aan ver schillende voorwaarden, welke ten aan zien van deze voertuigen worden gesteld in verband met het bepaalde in art. 38 onder c van het motor- en rijwielregle ment. Dit reglement bevat, in verband met het veevervoer, voor groote groepen onzer bevolking belangrijke bepalingen. Deze bepalingen waarvan de voor naamste hieronder volgen zijn bekend gemaakt in de Nederlandsche Staats courant van 27 Juli en bovendien voor be langhebbenden te verkrijgen bij het in schrijvingsbureau van motorrijtuigen en aanhangwagens, afdeeling veevervoer, Carel van Bylandtlaan 3, 's-Gravenhage. O.a. moet aan de volgende voorwaarden worden voldaan: In het voor het voertuig afgegeven in- schrijvingsbewijs moet zijn vermeld, dat het voertuig mag worden gebezigd voor het vervoer van hetzij groot vee, hetzij klein vee, hetzij biggen, hetzij een combi natie van twee of van alle drie van deze groepen van vee. Hier wordt verstaan onder: a. Groot-vee: Paarden, veulens, muil dieren, muilezels, ezels, stieren, ossen, koeien, schotten, vaarzen, pinken en kal veren met een sehofthoogte van meer dan 80 c.M. b. Klein-vee: Kalveren en ezels, met een schofthoogte van ten hoogste 80 c.M., schapen, geiten, varkens en biggen niet vallende onder punt c. c. Biggen: Biggen met een schofthoogte van ten hoogste 45 c.M. De bestemming voor dit vervoer moet op het voertuig zijn aangeduid door mid del van een rood bord, waarop met witte letters is aangeduid „veevervoer". Het inwendige van het voertuig moet vry zyn van uitstekende deelen; scherpe kan ten of uitstekende hoeken van noodzakelijk in het inwendige van het voertuig aan wezige onderdeelen van het koetswerk

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1