QE GOUDEN feuilleton OladiopcogtMUMn Branden, Verkeersonge'ukker». GEMENGD NIEUWS. IR. J. L. SCHOUTEN OVERLEDEN. Gisteravond is op 85-jarigen leeftijd over leden ir. Johannes Laurens Schouten, de stichter van het bekende atelier voor ge brandschilderd glas 't Prinsenhof aan de Schoolstraat te Delft. Johannes Laurens Schouten, op 12 Dec. 1852 te Gouwaliüs bij Alphen aan den Rijn geboren, bezocht de H.B.S. en de poly technische school te Delft, waar hy in 1882 het diploma civiel- en in 1885 dat van bouwkundig ingenieur behaalde. Het is Lecomte, destijds leeraar aan da polytechnische school, geweest, die hem tot het glasbranden heeft gebracht. In Frankrijk heeft Schouten studiereizen gemaakt en te Parijs bezocht hij verschei dene ateliers. •Het atelier in de Schoolstraat te Delft, dat weldra zulk een groote vermaardheid zou krijgen, werd in 1889 gesticht op een zolder boven de vergaderkamer der re genten van het Oude Mannenhuis. Daar be gon Schouten, met eenige helpers, aan de uitvoering van eenvoudige ontwerpen van Lecomte. In 1891 stelde hij voor het eerst te Amsterdam zijn werk ten toon. In 1900 volgde een inzending op de tentoonstel ling te Parijs, welke een gouden medaille verwierf. Schouten's naam werd meer en meer bekend. Opdrachten voor nieuw en restauratiewerk stroomden toe. Het eerste groote werk vormde het herstel van het noorder-transeptraam in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Kort daarna begon de ge weldige restauratie-arbeid voor de 31 gla zen in de kolossale St. Janskerk te Gouda, het levenswerk van Schouten, waaraan hy 35 jaar heeft gearbeid. Het atelier verricht te verder de restauratie va.i de ramen in de Oude Kerk te Amsterdam, de St. Bavo te Haarlem, de St. Jacobskerk te 's-Graven- hage. Nieuwe ramen, uitgevoerd in 't Prin senhof, verschenen in het Rijksmuseum, het Vredespaleis, de groote synagoge te Am sterdam, het stadhuis te Arnhem en vele kerken, waaronder vooral de Nieuwe Kerk te Delft. DE TINBAGGERMOLEN „DOEJOENG" NADERT GIBRALTAR. De in opdracht van de Billiton-maal- gchappij bij J. en K. Smit's scheepswerven te Kinderdijk gebouwde tinbaggermolen Doejoeng, welke op 27 Juli j.L zijn sleep reis naar Nederlandsch-Indië heeft aan gevangen, vordert, mede dank zij het vrij gunstige weer in het Kanaal en in de Golf van Biscaye, goed. Verwacht wordt, dat de sleepbooten Humber en Oostzee in den loop van Vrijdag met de Doejoeng te Gibraltar zullen aan komen, waar voor de eerste maal gebun kerd wordt. gen den indringer bij den hals te grijpen en een eind met zich mee te voeren. Hij wist zijn gevangene toen aan een surveilleeren- den agent van politie over te. leveren, die den inbreker overbracht naar het bureau aan de Louise Henriettestraat.- Hier bleek hij te zijn zekere de H., een zeer goede bekende van de politie. Hij had een volledige inbrekersuitrusting bij zich. Gisteravond is de politie er in geslaagd ook den tweeden inbreker te arresteeren. Het is de 35-jarige A. S. V. te Den Haag. HET INSTRUCTIEBATALJON. Naar verluidt, zouden bij het departe ment van defensie in verband met het te verwachten tekort aan kader bij de a s. legerorganisatie plannen in voorbereiding zijn, het eenige jaren geleden opgeheven instructiebataljon (dat toen gevestigd was te Kampen) opnieuw in het leven te roepen. Zoodoende zou ook voor jongelui met een andere opleiding dan H. B. S. of gymnasium de mogelijkheid weer gescha pen worden, tot beroepsofficier te worden opgeleid. STIJGENDE VISCHOMZET IJMUIDEN. Met ruim 500.000 toegenomen. Volgens een officieele opgave bedroeg de opbrengst van de in den Rijksafslag geveil de visch over de afgeloopen zeven maanden van dit jaar ruim 3.400.000 tegen 2.900.Ó00 aan opbrengst, in het overeen komstige tijdvak van het vorig jaar. Uit deze gegevens blijkt dus, dat de omzet ge durende deze periode van 1937 met ruim een 500.000 is toegenomen. In den laatsten tijd zijn tal van tijdelijk uit de vaart genomen plaatselijke schepen wederom in het bedrijf gebracht, zoodat als vrijwel zeker kan wor den aangenomen, dat de omzet in de komen de maanden wel stygende zal blijven. VACANTIECURSUS BINNENVAART. De „Prinses Juliana" te Deventer. Gisteravond is het instructievaartuig Prin ses Juliana van het Onderwijsfonds voor de scheepvaart, met de deelnemers aan der va- cantiecursus voor de binnenvaart, te Deven ter aangekomen. Gedurende den tocht van Arnhem naar Deventer hebben aan boord besprekingen plaats gehad over de basis van de steunre geling voor het lager onderwijs aan schip perskinderen, ingeleid door den heer J. P. Bertou, uit Rotterdam, en over het register van schipperskinderen van den leerplichti gen leeftijd, ingeleid door den heer S. J. van Efferen uit Amersfoort. Na aankomst hebben de wethouder van onderwijs van Deventer, de heer G. H. Ha- keboom en andere gemeentelijke autoritei ten een bezoek aan het vaartuig gebracht. Vandaag vaart de Prinses Juliana via Zwolle naar Lemmer. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Toen gistermiddag omstreeks kwart drie de heer en mevr. L., die in de Joh. Maetsuykerstraat te Den Haag wonen, thuis kwamen, bemerkten zij, dat de voordeur van het nachtslot af was, terwijl zy zich herinnerden dit slot tweemaal omgedraaid te hebben. Terwijl het echtpaar de trap op liep en over het geval praatte, kwamen plot seling twee mannen te voorschijn, die in groote vaart den heer en mevr. L. voorbij liepen en de straat op renden. Zij gingen in verschillende richtingen. De 53-jarige heer L., die de inbrekers naliep, kon er natuurlijk maar één nazetten. Hij smaakte het genoe- EEN ARRESTATIE NA TIEN JAAR. By een onlangs te 's-Gravenhage gedane huizoeking ontdekte de politie het spoor van iemand, die in 1926 veroordeeld was tot drie jaar gevangenisstraf, wegens be- rooving en die tot nu toe, door verblijf bui tenlands zich aan de politie had onttrok ken. Bij nader onderzoek bleek het spoor naar den Haag te leiden. Het gelukte een inspec teur van de Haagsche recherche, den heer J. Douma, in samenwerking met de Parij- sche politie, den man te arresteeren. Hij bleek zonder geldige napieren in Parys te vertoeven en zal zich deswege voor de Pa- rijsche justitie te verantwoorden hebben. Daarna zal over zyn uitlevering worden beslist. LOOD GESTOLEN OP GESTOLEN FIETS. De heer W. de Hertog te Alfen aan den Rijn heeft gistermorgen voor de tweede maal een looddief achtervolgd en aan de po litie overgeleverd. Omstreeks zeven uur werd hij gewaar schuwd. dat een onbekende met een groot pak op een fiets gebonden uit zijn radiocen trale was gekomen. De heer de H. zette on middellijk de achtervolging in per auto. By de Koudekerk achterhaalde hij den dief, die, zich ontdekt ziende, gewillig in de auto stapte om naar het politiebureau te worden gebracht. Bij het verhoor van verdachte, die een 18-jarig Leidenaar bleek te zyn, kwam te vens vast te staan, dat hij de fiets, waarop de diefstal was uitgevoerd, in Leiden had ontvreemd. De jongen is in arrest gehouden LOTERIJSPEL TE ZANDVOORT IN BESLAG GENOMEN. Gisteravond omstreeks half elf arriveer den bij het Casino aan de Johan Metzger- straat de commissaris van politie te Zand- voort, eenige rechercheurs en een zestal agenten. De agenten hebben alle toegangen afgezet, welke leiden naar de zaal, waar sedert enkele weken de vereeniging Socië teit Zandvoort haar leden de gelegenheid biedt het loterijspel Fortuna te beoefenen. De vertegenwoordigers van justitie en politie betraden vervolgens de zaal en troffen daar een zeventigtal personen aan. Deze werden ondervraagd, waarna proces verbaal tegen hen werH opgemaakt. Vier speeltafels, fiches en andere voor werpen voor het beoefenen van het spel, alsmede de bank, welke eenige duizenden guldens bevatte, werden in beslag genomen en naar het politiebureau overgebracht. N»»r het Engelsch vm PAUL TRENT •toot J. SCHOUTEN 1) HOOFDSTUK I. „Ik ben blij dat je er zoo goed uit ziet vanavond, Nadine". Grafton keek glimlachend neer op de mooie vrouw, die lui achterovergeleund lag op de divan, het hoofd met de verwarde, kastanje-bruine krullen op een zwart kus sen. De prinses wierp hem een snellen, spottenden blik toe. „Als jij mij een complimentje maakt, Philip, beteekent dat gewoonlijk, dat ik een buitengewoon vervelend karweitje voor je moet opknappen. Wat is het ditmaal?" vroeg zy met een zucht. „Iets, wat je waarschijnlijk zeer amusant zult vinden. De man is een type, dat jou wel ligt. Op en top een Engelschman; jong en buitengewoon knap, maar op de manne lijke wijze, die jij zoo bewondert", ant woordde Grafton lachend. „Je bent een vreemd mensch. Je beweert, dat je mij lief hebt en toch breng je mij steeds weer in aanraking met aantrekke lijke jonge mannen. Ben je nooit jaloersch? Ben je nooit bang dat ik je ontrouw zal worden?" vroeg prinses Nadine Sulkoff kalm, maar haar goudbruine oogen straal den ondeugend. Philip Grafton greep haar bij den pols en trok haar ruw overeind. Zijn gezicht stond grimmig en ernstig, maar plotseling ontspanden zijn trekken zich en met een lach wierp hij haar tusschen de kussens terug. „Neen. Daar ben ik niet bang voor. Ik ben de laatste, dien je zou kunnen bedrie gen", riep hij ruw. „Onder bedreiging zou ik je nooit trouw blyven. Wy, Russen, kunnen geleid worden, maar nooit gedwongen. Maar jij bent toe vallig de eerste man, dien ik ooit lief gehad heb". ,Ik zal er wel voor zorgen, dat ik ook de laatste ben", viel hij haar grimmig in de rede. „Toch heb ik je heelemaal in myn macht. Ik ken al de geheimen van „De Gouden Rat", antwoordde zij en hield hem een klein gouden model van dit knaagdier voor met als kwaadaardig glinsterende oogen, kleine, schitterende smaragden. Ik ben niet in de stemming om grapjes te maken. Laten wij zakelijk zijn. Ik wil een zeker iemand in dienst nemen. We zul len hem aanstonds beneden ontmoeten" met een blik op zijn horloge „over 'n kwartiertje. Jij moet hem voor ons winnen 0p welke wijze dan ook. Je zult je moe ten haasten, maar men zegt, dat marine officieren erg gevoelig zijn voor vrouwe lijk charme en wie is beter in staat charmant te zijn dan de lieflijke Nadine?" Terwijl Grafton sprak was de prinses opgestaan en bekeek zich nu critisch in een BRAND IN EEN BOERDERIJ TE SLOTERDIJK. Gistermiddag is brand uitgebroken in de boerderij van den heer T. van den Broek aan de Spaarnwouderdijk te Sloterdijk. Omstreeks half twee ontdekte het achtja rig dochtertje van den boer, dat de vlammen uit het dak van de boerderij sloegen. De ar beiders, die op het veld werkten, door haar geroep gealarmeerd, kwamen dadelijk op de boerderij af om hulp te verleenen. Het bleek toen, dat ook de naast de boerderij gelegen hooibergen in brand stonden. Men waar schuwde de bewoners van een naburig huis. vanwaar men de brandweer alarmeerde, die spoedig ter plaatse verscheen. Onderwijl hielpen de anderen den boer met het in vei ligheid brengen van het vee. De geheele vee stapel, bestaande uit twee koeien, vyf kalve ren en zeventig varkens, konden worden gered; alleen eenige konijnen verbrandden. De boerderij heeft zwaar van het vuur te lijden gehad. Het dak is geheel vernield en de inventaris ging grootendeels verloren. Circa honderduizend kilo hooi werden even eens een prooi der vlammen. De boerderij en het hooi waren verzekerd, de inventaris niet. Men neemt aan, dat de brand ontstaan is in den hooiberg en vandaar overgeslagen is naar de boerderij. De oorzaak wordt gezocht in van het hooi. IN EEN VISCHROOKERIJ EN STOOMERIJ. In de vischrookerij en stoomerij van de firma A. van der Deijl aan den Zeesluis- weg te Scheveningen ontdekten voorbij gangers even na middernacht een brand, welke zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, omdat de vlammen reeds uit het dak sloegen. De brandwer kon het vuur in de kiem smoren. De brand was ontstaan in een der z.g. bokkinghangen, waar 30 kisten haring hingen te stoomen. De oorzaak is vermoe delijk te wijten aan het feit, dat, toen de eigenaar gisteravond om twaalf uur de hangen ging controleeren en daarbij de luiken even opende, waardoor lucht kon binnentreden, het smeulend zaagsel op den vloer van een der hangen heeft vlam ge vat. Langs den vettigen wand is het vuur toen naar den zolder gekropen, om ver volgens door het dak naar buiten te slaan. Ware de brand niet zoo snel ontdekt ge worden en had de brandweer niet zoo snel water kunnen geven, ongetwijfeld zou de schade grooter zijn geweest. Deze bleef nu beperkt tot 60 kisten haring en eenige brandschade aan het dak. KAPPERSZAAK AFGEBRAND. Hedennacht om ruim twaalf uur werd brand ontdekt in een dubbele woning, waarin gevestigd zijn een kapperszaak en een vergunning van de weduwe Prik en haar zoon te Oudepekela. Alle bewoners waren afwezig, zoodat niets kon worden gered. Het geheele pand is tot den grond taoe afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. AUTOBUS IN SLOOT GEREDEN. Drie zwaar gewonden en negen licht gewonden. Gistermorgen is te Sexbierum (Fr.) een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De autobus van de Nederlandsche Tramweg Maatschap pij, die den dienst onderhoudt tusschen Ja- cobi-Parochie en Franeker, bestuurd door den chauffeur Jager uit Leëuwarden, pas seerde een even vóór het bovengenoemde plaatsje gelegen bocht met 'n snelheid van naar schatting ongeveer dertig kilometer. Even voorbij de bocht kwam de autobus door onbekende oorzaak op de berm van den weg te rijden met het gevolg, dat de bus, waarin 26 passagiers zaten, in de langs den weg gelegen bermsloot terecht kwam. Van de passagiers werden drie ernstig ge wond, negen minder ernstig. Een der zwaar gewonden, de echtgenoote van den heer J. Pols uit Sexbierum, is naar het Diaconessenziekenhuis te Leeuwarden vervoerd; de twee anderen werden per zie kenauto naar hun woningen overgebracht. De andere passagiers zijn met eigen vervoer middelen naar hun woningen vertrokken. De chauffeur, die voor de tweede maal deze route reed, bleef ongedeerd. De weg ver keert ter plaatse in een zeer slechten toe stand. Vrijdag 6 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (8.—12— 4—7.30 en 9.—12.— VARA), de AVRO van 12.4— en de VPRO van 7.309.uur). 8.Gr.pl. 10.VPRO-morgenwyding. 10.20 Deel. 10.40 Viool en piano. 11. Verv. deel. 11.20 Orgelspel. 12. Kovacs Lajos' orkest en soliste. (In de pauze gr.pl.) 2— Viool en piano. 3.15 Omroeporkest. 4.Gr. pl. 5.Voor de kinderen. 5.30 Fantasia. 6.30 Politiek radiojour naal. 6.50 Gr.pl. 7.05 Goud, geld en devaluatie, causerie. 7.25 Gr.pl. 7.30 VGP-ber. 7.35 Dood en onster felijkheid, causerie. 8.Pianovoor dracht. 8.30 Architectonische cau serie. 9.Light Symph. Orchestra. 10.Zang, piano en gr.pl. 10.30 ANP-ber., 10.40 VPRO-avondwij- ding. 11.Jazzmuziek (gr.pl.) 11.30—12— Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (Alg. progr. KRO). 8—9.15 en 10—Gr.pl. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2.Gr.pl. 2.15 De KRO-melodisten, solist en gr.pl. 4.Gr.pl. 5.15 KRO-orkest. 5.Gr.pl. 5.15 Orgelspel. (6.6.20 Land- en tuinbouwpr.) 7.Ber. 7.15 Werkgelegenheid voor Neder landers in het buitenland en an dere onderwerpen, causerie. 7.35 Musica Catholica. 8.ANP-ber. 8.15 De KRO-melodisten mmv. so listen. 10.Rep. Jamboree. 10.30 ANP-ber. 10.40 De KRO-boys en solist. 11.1512.Gr.pl. DROITWICH, 1500 H. 11.20 Gr.pl. 12.05 Zang en orgel. 12.50 B. Oakley en zijn Band. 1.35 Het Kut- cher Trio. 2.20 Gr.pl. 3.05 Piano voordracht. 3.35 Radiotooneel. 4. Cabaretprogr. 4.50 Gr.pl. 5.20 J. Reynders' orkest en soliste. 6.20 Ber. 6.45 Jack Harris' Band. 7.35 Voor tuinliefhebbers. 7.50 Relais uit Amerika. 8.20 Lener-Strijk kwartet. 9.20 Ber. 9.40 People on the move, causerie. 10.Variété- progr. 10.35 Het Krish Septet en soliste. 11.20 Oscar Rabin en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek gramof oonplaten RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gr.pl. 12.20 Jacbara-orkest en zang. 4.20 Parijsche Strijktrio en solist 5.50 Zang. 6.05 Gr.pl. 7.20 Zang. 7.50 Pianovoordr. 8.05 Zang. 8.50 Vioolvoordracht 9.20 Gev. progr. 10.50 Gr.pl. 11.2012.50 Or kestconcert. KEULEN, 456 M. 6.50 Militair or kest. 8.50 Fabrieksorkest. 12.20 Fa- brieksorkest en -koor. 1.35 Boeren- kapel en volksdansgroepen. 2.35 Dito. 3.40 Omroeporkest. 4.20 So praan en piano. 4.40 Koor en fa brieksorkest. 5.20 Gev. progr. 7.20 Volksconcert. 8.Omroeporkest en solisten. 9.50 Oscar Joost en zijn orkest, pianoduo en zang. 10.50 12.20 Fred. Hippmann's orkest, accordeonduo, zang en piano. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl.. 1.30—2.20 M. Alexys' orkest. 5.20 F. Candrix' dansorkest. 6.20 Het Strens-kwartet. 7.20 Gr.pl. 8.20 L. Langlois' orkest. 10.30 11.20 André Felleman's dansorkest. 484 M.: 12.20 M. Alexys' orkest en zang. 1.302.20 Gr.pl. en zang. 5.20 Accordeonmuziek. 6.en 6.35 Gr.pl. 6.50 Pianovoordr. 7.35 Zang. 8.20 Gr.pl. 8.50 Symph.-concert uit Spa, mmv. solist. 10.30 Gr.pl. 10.45 11.20 Accordeonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Oskar Joost's dansorkest, m. m. v. pianoduo en solist. 10.20 Ber. 10.5012.20 Fred. Hippmann's dansorkest en solisten. Om 11.03 Weerbericht. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.50, Norman- dië 9.5010.35, Parys R. 10.35 11.20, Droitwich 11 2012.50, Brus sel VI. 12.5014.20, Droitwich 14.20 15.40, Keulen 15.4016.20, Parijs Radio 16.2017.20, Brussel (VI.) 17.20—18.20, Lond. Reg. 18.20— 19.20, Brussel (VI.) 19.20—19.50, Lond. Reg. 19.5020.50, Brussel Fr, 20.50—22.50, Berlijn 22.50-24—, Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lille 9.209.50, Luxemburg 9.5010.35, Lond. Reg. 10.3517.20, Droitwich 17-2018.20, Normandië 18.20 18.45, Droitwich 18.4521.40, D.- sender 21.4022.Droitwich 22. 24.*-. Lijn 5: Diversen. MOTORRIJDER NA BOTSING MET BAKFIETS OVERLEDEN. Gisteravond is op den hoek van de Foe liestraat en Rapenburg te Amsterdam een motorrijder, die uit de Foeliestraat kwam en aan een van rechts komende driewielige bakfiets geen voorrang verleende, door dit voertuig aangereden, met het noodlottige gevolg, dat hij kwam te vallen en met het hoofd tegen den trottoirband terecht kwam. De motorrijder, een man van 34 jaar, is in zeer ernstigen toestand met een schedel- basisfractuur naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij korten ijtd na aankomst is overleden. 50 jaar by dezelfde firma. - De heer M. van Zuilekom te Lochem herdenkt op 12 Augustus a.s. den dag, waarop hij 50 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Gebr. Naeff te Lochem. 50-jarig jubileum. - Vandaag is de heer R. S. Jager, houtbewerker bij de handelmaatschappij A. van Linge te Veen- dam, 50 jaar bij deze firma in dienst. Zestig jaar getrouwd. - Vandaag herdenkt het echtpaar T. Groenland te Sneek zijn 60-jarig huwelijk. Zondag a.s. viert het echtpaar Maroniervan Bergen te Rotterdam eenzelfde feest. De baggermolen gelicht. - De bagger molen Zuiderzee, welke 15 Juli j.1. nabij Urk is gezonken, is heden door de N.V. van der Graaf en Koelman's Bergings- en Transportbedrijf gelicht en in de haven van Urk binnengebracht. j Prins Tsjitsjiboe wyzigt zijn reis plan. - In verband met de lichte onge steldheid van prins Tsjitsjiboe heeft het Japansche prinselijke paar zijn reisplan moeten wijzigen. Daar de prins en de prinses in ieder geval nog vandaag en morgen in de residentie zullen blijven, is afgezien van het voorgenomen bezoek aan Brussel en Parijs. Fietsendief aangehouden. - Te Hil versum is een 27-jarige artist, gedomici lieerd te Amsterdam, aangehouden in ver band met twee» fietsendiefstallen te Echt (L.) De man zou zich och aan verscheide ne andere inbraken en diefstallen te Echt en in de omstreken hebben schuldig ge maakt. Hij heeft verscheidene vonnissen achter den rug. Boschbrand. - Gistermiddag is in de Gaanderheide te Doetinchem een bosch brand uitgebroken. Het hout van het Het- telerbosch, dat juist gekapt was, is in vlamen opgegaan. De oorzaak is onbekend. Aflossing van de Johan Maurits van Nassau. - Naar wij vernemen, komt Hr. Ms. mijnenveger Willem van Ewijck" van daag te Den Helder om de politie-inspectie van de visscherij te- aanvaarden. Dit staat in verband met het vertrek van den mij- nenlegger Nautilus naar de Spaaysche v/ateren, om daar tydelyk Hr. Ms. Johan Maurits van Nassau af te lossen. Het Spaansche stoomschip Baurdo. - Weer is er een kort gering geweest voor den president van de Rotterdamsche recht bank in verband met het Spaansche stoom schip Baurdo. Den kapitein en tien Franco- gezinde leden van de bemanning werd ge last, het schip terstond te verlaten. hoogen spiegel. Zij was lang en slank en had een trotsche houding. Zy had fyn be sneden gelaatstrekken en een prachtig ge- vormden hals en schouders. Behalve de Gouden Rat, die aan een dun platina ket tinkje hing, droeg zij geen andere sieraden da'n een ring met een grooten vierkanten smaragd. Haar handen behoefden inder daad geen versieringen, want zij zouden een kunstenaar in verrukking brengen. „Ik weet wel, dat ik knap ben", verkon digde zij kalmpjes. „Natuurlijk ben je dat, maar je hebt meer dan een knap uiterlijk je hebt per soonlijkheid. En je bent een aristocrate. De meeste mannen vinden dat erg belang rijk". „Vertel me eens wat meer van dien jon gen man, dien ik voor jou moet winnen. Heeft hij geld?" „Niet veel. Hij zal waarschijnlijk niet kun nen bijdragen aan je collecties smaragden Hij heet Desbrook is zee-officier en heeft pas den dienst verlaten. Hij heeft den eererang van kapitein, dus wordt hij ook zoo betiteld". „Waar heb je hem voor noodig?" „Dat zal ik je wel vertellen als je hem in je netten verstrikt hebt. Het moet je voldoende zijn te weten, dat hij een be langrijke rol zal spelen bij onze poging om een gedeelte van Fraser's millioenen te pakken te krijgen". „Waarom zou ik eigenlijk niet liever den jongen Fraser vangen, inplaats van den kapitein?" „Omdat ik niet wil, dat je dat doet. Ik heb mijn plannen zorgvuldig overwogen en vastgesteld". Dan zal alles wel in orde komen. Breng mij naar mijn slachtoffer", riep de prinses vroolyk. „Uitstekend. Probeer je te amuseeren in de club, totdat ik je kom halen om je hem voor te stellen. Ik wil eerst nog met Des brook praten". Hy hield-haar avondmantel voor haar op en zij liet deze over haar laag uitgesneden avondjapon glijden, die haar volmaakte figuur volkomen tot zijn recht deed komen. Grafton ging haar voor naar de badka mer, waar hij op een veer drukte, die toe gang gaf tot een kleine elecetrische lift. Zij betraden de lift en daalden snel en ge- ruischloos naar beneden. Weer werd er op een veer gedrukt en zij traden in een klei ne als kantoor ingerichte kamer. De deur werd gesloten en aan de andere zijde be vond zich een onschuldig uitziende boeken kast. Grafton drukte op een bel en een deftige man van middelbaren leeftijd verscheen in antwoord op het bellen. „Zyn er veel bezoekers op de club?" vroeg Grafton kortaf. De manager van de kleine, doch zeer exclusieve club, bekend als „De Gouden Rat", maakte een diepe buiging voor de prinses. „Ongeveer dertig, mijnheer", antwoordde Antonio zyn werkgever eerbiedig. „Is Captain Desbrook er al?" „Ja, mijnheer en ik heb hem een plaats aangewezen aan uw tafeltje, zooals u be volen had". „Goed. Nadine, ik ga nu naar hem toe. Jy kunt over tien minuten naar binnen gaan. Blijf hier zoolang", zei Grafton op bevelenden toon en ging heen. De aangrenzende kamer was het groote kantoor van de club en de deur was weer listig verborgen. Dan kwam de hall. waar in eenige dames «n heeren in avondklee- ding gezeten waren Door de open deuren kon men de eetzaal en danszaal zien lig gen. De beschildering en aankleeding was het werk van 'n kunstenaar geweest en had zeker een klein fortuin gekost. Al de lam pen waren op een dusdanige wijze aange bracht, dat zij niet zichtbaar waren, zoodat de verlichting het effect gaf van warmen doch getemperden zonneschijn. Grafton keek om zich heen, hier en daar iemand groetend en liep naar een tafel in den versten hoek van de kamer, vanwaar men de geheele zaal kon overzien. Er zat een man aan het tafeltje, die langzaam op keek, toen Grafton verscheen. „Het spijt me, dat ik je heb moeten laten wachten, Desbrook", zen Grafton vriende lijk. „Mijn tijd is tot uw beschikking. Ik heb my niet verveeld in deze omgeving", antwoordde Ralph Desbrook luchtig. Grafton had een juiste beschrijving van hem gegeven aan de prinses. Toch was het moeilijk dezen man, met zyn raadselach tige oogen, dadelijk te doorgronden. Had hij een middelmatig verstand of was hij buitengewoon slim? Grafton wist deze vraag nog niet te beantwoorden. „Wy zullen eerst maar dineeren en daarna praten of zullen we eerst pra ten?" vroeg de gastheer. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 5