DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. üiitmeuiand Chirieesche troepen in opmarsch naar het Noorden. No. 184 Dit nummer bestaat uit drie bladen. 139e Jaargang De algemeene toestand. Benarde positie der Japanners te Hankau. 200.000 Man onder de wapenen Nieuws in 't kort. Verkeersongelukken. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. m PRIJS DER GEWONE AD VER TE NT IEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Directeur; C. KRAK, Zaterdag 7 Augustus 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 7 Augustus. Het sub-comité van de non-interventie- commissie is gistermiddag te Londen bij eengekomen onder leiding van lord Plymouth. Deze verklaarde in zijn ope ningswoord, dat ondanks verschillende besprekingen er heel weinig vorderingen gemaakt waren. Men was natuurlijk nieuwsgierig gisteren naar de verklaring van den Russischen gedelegeerde, Maiski en deze deelde mede, dat de Russische regeering in geen enkel opzicht eenige wijziging kon brengen in haar standpunt. Zij heeft nog altijd ern stige bezwaren tegen toekenning van belligerenten-rechten, omdat dit probleem in geen enkel verband met het niet-in- mengingsplan staat. Pas wanneer alle vrijwilligers Spanje zouden hebben verla ten zou de Russische regeering bereid kunnen zijn, het vraagstuk van de rechten der oorlogvoerende te onderzoeken. Maiski stelde tenslotte aan de Duitsche, Italiaansche en Portugeesche vertegen woordigers de vraag: zijn deze vertegen woordigers bereid te verklaren dat hun regeeringen de terugtrekking der vrijwilli gers onvoorwaardelijk aanvaarden? Deze vraag heeft eenige moeilijkheden veroorzaakt, wat trouwens geen wonder was, want de vraag was al te positief ge steld! Eerst vond de Portugeesche afge vaardigde uit, dat de vraag buiten de orde was en heel spoedig was ook de Italiaan sche afgevaardigde, Grardi, tot deze con clusie gekomen. Maar onmiddellijk daarop trok Maiski de zeer logische conclusie dat het duidelijk was, dat de drie genoemde regeeringen niet van plan waren om de vrij willigers terug te roepen en dat de weigering van de vertegenwoordigers, om op zijn vraag duidelijk te antwoorden, daarvoor een bevestiging was. Zoo verliep de vergadering, die men kan het merken uit bovenstaande geen enkel resultaat had. Of het mag zijn, dat er een diepere kloof ontstaan is, zoodat het niet-inmengingsvraagstuk verder dan ooit van een oplossing af is. Wat echter wel verheugend is, dat is de verbetering der Engelsch-Italiaansche be trekkingen. Die verbetering schijnt voor- loopig stand te houden. Zoo meldde Stefani, dat Grandi Donder dag op het departement van buitenlandsche zaken te Londen een onderhoud heeft ge had met onder-minister Vansittard. Gedu rende het eerste onderhoud van Grandi mei Chamberlain had de Engelsche eerste mi nister goedgevonden dat de aanstaande besprekingen tusschen de Italiaansche en Engelsche regeering te Rome zouden plaats vinden. Gedurende 't onderhoud van Don derdag heeft men vastgesteld, dat de eerst komende weken, zoowel wat betreft de Engelsche als de Italiaansche regeering, besteed zullen worden om verschillende kwesties aan de orde te brengen ten einde aldus het noodzakelijk# materiaal voor te bereiden voor de ophanden besprekingen te Rome. Vansittard zou tijdens het onderhoud verder uiting gegeven hebben aan de be langstelling der regeering voor het inter view onlangs door Ciano toegestaan, hetwelk een zeer gunstigen weerklank in Engeland heeft gevonden. De Engelsche regeering beschouwde de verklaringen van Ciano als van groote waarde voor de ver heldering van de Italiaansch-Engelsche be trekkingen. Zij hebben den weg gebaand voor de besprekingen te Rome. Het laatste bericht over den kerkstrijd in Duitschland, aldus de Berlijnsche corres pondent van de Times, is dat de meer radi cale Duitsche Christenen in Saksen, onder leiding van bisschop Koch, het plaatselijke bureau van de kerkelijke commissie heb ben bezet. Dit was oorspronkelijk het bu reau van de „neutrale" plaatselijke kerke lijke commissie, benoemd volgens het plan van minister Kerrl, om toezicht te houden op de faits et gestes van de kerk in Saksen. De Duitsche Christenen hebben het bureau bezet met kennis en zonder verzet van de autoriteiten. Sinds het ontslag van de centrale Rijks- Kerk-Commissie in Februari j.1. is 'het systeem van minister Kerrl van plaatselijke kerkbesturen steeds meer afgebrokkeld, en hier en daar heeft het geheel opgehouden te bestaan, zonder dat een ander systeem ervoor in de plaats is gekomen. In Maart heeft minister Kerrl toen een decreet uit gevaardigd, in afwachting van de zoo lang uitgestelde kerkelijke verkiezingen, inhou dende dat de verschillende soorten van rivaliseerende kerkelijke organen, en dus ook de plaatselijke kerkbesturen, zouden voortgaan met de afhandeling van zaken elk op haar eigen gebied. De bedoeling van dit decreet was dat geen kerkelijke autori teit door de een of andere groep van zijn plaats gestooten zou kunnen worden. De bezetting van het bureau van het De correspondent van de Asahi Sjimboen te Nanking bericht, dat de troepen var. de centrale Chineesche re geering oprukken tegen de Japansche garnizoenen te Peiping en Tientsin. De correspondent schat het aantal der re- geeringstroepen op twintig divisies met een totale sterkte van ongeveer 200.000 man. Sedert 4 Aug. zijn volgens den correspon dent 80.000 man Chineesche troepen aange komen bij den spoorlijn TientsinPoekau, die tezamen met 150.000 man uit de omge ving van Pauting, Peiping en Tientsin wil len heroveren. Verder zouden 250.000 man Chineesche soldaten te Soetsjau, Tsjeng Tsjau en Loyang in reserve worden gehou den. De correspondent van de Nitsji Nitsji Sjimboen te Sjanghai bericht, dat maar schalk Tsjang Kai Sjek last heeft gegeven, dat Han Foe Tsjoe te Sjantoeng, Japan den oorlog moet verklaren, zoodra Japansche troepen te Tsing Tau aan land worden ge zet Jen Sji Sjan moet uit Sjansi oprukken tegen de flank van de Japansche troepen uit Peiping en Tientsin, zoodat deze niet kunnen doordringen in Sjansi en Soeijan. Verder moet Lioe Sjiang met twee divisies uit Tsjetsjoean ourukken naar de Gele Rivier en moet Joe Han Moe in Kanton de Zuid kust van China verdedigen tegen een Ja- panschen aanval, terwijl Litsjoeng Jen te Kwangsi de verbindingen met Zuid-China over land moet bewaken.. Ten laatste moet Loeng Joen van Joenan de provincies Joe- nan en Tsjetsjoean bewaken, aangezien dat de laatste bolwerken van de regeeringtroe- pen zijn. De correspondent bericht verder, dat de regeering van Nanking overweegt om haar zetel over te brengen naar Koeling of Kioe Kiang, indien gevaar zou dreigen voor Nan king en dat in uiterste nood de regeering zou worden overgebracht naar Sian of Tsjengtoe. Verklaring van Soegijama. In antwoord op een vraag in het Lager huis heeft de minister van oorlog Soe gijama verklaard, dat te Peiping en Tient sin orde en rust heerschen. De Japansche troepen zuiveren de omgeving nog van de laatste overblijfselen van de Chineesche troepen. De minister erkende verder, dat de Ja pansche troepen zich bedreigd voelen door de Chineesche legermacht, welke stellingen betrekt bij de Joeng Ting rivier. De Japan sche troepen zullen maatregelen nemen voor het geval de Chineezen een uitdagende houding gaan aannemen. Het huis heeft vervolgens de tweede aan vullende begrooting ten bedrage van 410 millioen yen in verband met de gebeurte nissen in Noord China goedgekeurd. Het Hoogerhuis zal 7 dezer over deze aanvullen de begrooting beslissen. kerkbestuur in Dresden door de Duitsche Christenen onder leiding van bisschop Koch (die door i jksbisschop Müller werd benoemd voordat deze zelf van het tooneel verdween) herinnert aan de methode van den Rijksbisschop zelf, die in 1933 de cen trale kerkelijke kanselarij in Berlijn be zette met behulp van S.A.-lieden. Dr. Mül ler staat zonder twijfel nog altijd in nauw contact met de Duitsche Christenen, en deze herwinnen zeker moed, nu zij trach ten, zonder verzet van de autoriteiten, ge bruik te maken van den chaotischen staat van zaken, geschapen door de ineenstorting van het systeem van plaatselijke kerke lijke commissies en de heerschende cam pagne van arrestaties en processen tegen de confessioneele kerk. De bekende confessioneele voorganger dr Dibelius, die verleden Maandag in hech tenis werd genomen, is weer op vrije voeten gesteld, blijkbaar om hem de gelegenheid te geven zich voor te bereiden op de ver dediging in zijn proces dat a.s. Vrijdag be gint. Zijn secretaris is ook vrijgelaten. Aan den anderen kant zijn vier andere pre dikanten gevangen genomen, o.w. dr. Scharf, de voorzitter van den Confessio- neelen Broederraad van Brandenburg. Het aantal leden van de confessioneele bewe ging dat gevangen zit bedraagt thans .70, Japansche bewoners verlaten Hankan. De duizend Japansche inwoners van Han- kou hebben besloten de stad te verlaten in verband met de toenemende anti-Japansche agitatie. Reeds zijn 100 vrouwen en kinde ren naar Sjanghai vertrokken. Naar ver luidt is de Japansche nederzetting in Han- kou door 10.000 man Chineesche troepen om singeld en hebben vanochtend drie Chinee sche gevechtsvliegtuigen boven de neder zetting gevlogen. In den afgeloopen nacht hebben de Chi neezen de telefoonlijnen in de stad doorge sneden en alle verbindingsmiddelen met de Japansche concessie verbroken. De secretaris-generaal van de regeering van Mandsjoekwo, Naoki Hocheno, is naar Tokio vertrokken om met den Japanschen minister van oorlog, den minister van bui tenlandsche zaken en andere Japansche autoriteiten te spreken over de maatregelen, welke genomen moeten worden om het hoofd te bieden aan den toestand in Noord- China. EEN FRANCO-AMBASSADEUR IN BERLIJN. Toespraken van de Magaz en Hitier. In de toespraak, die hij hield bij de overhandiging zijner geloofsbrieven aan rijkskanselier Hitier, heeft de ambassadeur van Franco, Markies De Magaz, onder meer gezegd: „Het gezonde en door generaal Franco geleide Spanje koestert dezelfde gevoelens als Duitschland, gevoelens die hun uitdruk king vinden in den gemeenschappelijken haat tegen het communisme. Spanje is verder zeer dankbaar voor de ware vriendschap, die men heeft getoond. Ongetwijfeld zullen vele van de beginselen van het Derde Rijk, die hun oorsprong danken aan de wijze en krachtige politiek van Uwe Excellentie ook in Spanje hun weg vinden, natuurlijk binnen de grenzen van het eigen karakter en de traditie van Spanje". Hitier zeide in zijn antwoord, dat het zijn wensch en die van het Duitsche volk is, dat het leger van generaal Franco er in zal slagen door zijn worsteling het Spaansche volk vrede en vrijheid te brengen en te vens het gevaar af te wenden, dat ook bui ten de Spaansche grenzen Europa bedreigt. De verdediging tegen de vernielende krach ten van het internationale communisme is het gemeenschappelijke doel, dat beide volken nauw bindt. HET PROCES-DIBELIUS. Gisteren is de vroegere super-intendant- generaal dr. Dibelius voor de rechtbank te Berlijn verschenen. Hem werd tenlaste gelegd den rijksmi nister van kerkelijke aangelegenheden in een open bref te hebben beschuldigd het christelijke geloofspunt van de Godheid van Christus te hebben aangevallen. De minister zou dit hebben gedaan in een rede welke dr. Dibelius niet zelf heeft ge hoord. Uit het getuigenverhoor bleek, dat dr. Dibelius een geheel verkeerde voorstelling van zaken heeft gegeven. Het bleek, dat de minister geenszins de christelijke ge loofsbelijdenis heeft aangevallen, de mi nister heeft alleen van de hand gewezen zich op een bepaald dogmatisch standpunt te stellen. Dr. Dibelius werd evenwel vrijgesproken op grond van het feit, dat niet kon worden bewezen, dat hij opzettelijk en welbewust de woorden van den minister heeft ver draaid. De rechtbank nam aan, dat dr. Di- beilus van meening was, dat hy de woor den goed had weergegeven, aangezien hij geen stenografisch verslag van de rede in zijn bezit heeft gehad. KAPITEIN VAN ÏTALIAANSCH SCHIP GEWOND. De kapitein van het Italiaansche stoom schip „Mongiola" zou ernstig gewond zijn, toen het schip gisteren ter hoogte van Kaap Bengout, op veertig mijl van Algiers, door vliegtuigen van onbekende nationali teit gebombardeerd zyn. De „British Corporal" is thans te Algiers aangekomen. Tijds het bombardement heeft niemand verwondingen opgeloopen, of schoon een veertigtal luchttorpedo's op het schiu was afgevuurd. Nederlandsch waarnemer gewond. Het Britsche schip „British Corporal" en het Italiaansche schip „Mongioiawer den aangevallen door dezelfde drie vlieg tuigen. De waarnemer van de niet-inmenging aan boord van de „Mongioia", de Neder lander, de heer de Bruin, brak daarbij een arm, toen hij zich daarmede wilde be schermen; de kapitein van dit schip kreeg een wond aan de long. De bom, welke op 10 meter afstand van het schip ontplofte, veroorzaakte boven dien materieele schade. Dezelfde drie vliegtuigen vielen ver volgens het Fransche schip Djebel Amour aan: dit schip werd evenwel niet getrof fen, vervolgens vlogen zij over het Fran sche schip „President Dalpiaz" zonder het aan te vallen. De bemanning van de British Corporal heeft de nummers en merkteekens van de vliegtuigen genoteerd. Voorts wordt gemeld, dat twee militaire vliegtuigen uit Algiers tevergeefs hebben getracht de aanvallers op te sporen. De in cidenten hebben in Algiers veel stof doen opwaaien en de autoriteiten voor de koop vaardij hebben last gegeven, dat geen schepen zonder geleide mogen uitvaren. STAKING VAN 10.000 VISSCHERS IN BENGALEN. Na de staking in de Jute-industrie heb ben thans te Chandpur aan de rivier Megna, als gevolg van geschillen met pachters van vischwater, 10.000 visschers het werk neergelegd, waardoor Calcutta en andere plaatsen met een vischtekort en prijsstijging bedreigd worden. Duizenden Bengaalsche gezinnen zouden hierdoor getroffen worden, want visch vormt een bijna onontbeerlijk onderdeel van de Bengaalsche maaltijden. In de groote visscherijen werken in to taal ongeveer 500.000 visschers. Men wil tot de oprichting geraken van een maat schappij ter exploitatie van de Bengaalsche visscherijbedrijven op grooten schaal. De „Daily Express" in beslag geno men. - De politieke politie te Berlijn heeft l de „Daily Express" van 5 Augustus in be- j slag genomen. Het Britsche blad had op de frontpagina een foto van een Duitsch vliegtuig, dat bij Madrid was gedaald, ge publiceerd. Ook de namen van de beman ning werden genoemd, n.L de mitrailleur- schutter Walter Shellhorn, de sergeant- radiotelegrafist Hermann Schmidt, luitenant Seidl en de piloot Georg Kohl. Hetzelfde blad heeft kortgeleden een interview van zijn correspondent met sergeant Schmidt gepubliceerd. Tot nu toe heeft de Duitsche pers van deze inlichtingen nog geen mel ding gemaakt. 18 terechtstellingen in den Kaukasus. - Te Piatikorsk in den Kaukasus, zijn giste ren 18 personen, die door het militaire col lege van het hooggerechtshof schuldig waren verklaard aan het in brand steken van ge meentelijke gebouwen, terechtgesteld. De warmste dag. - Het was gister de warmste dag in Engeland sinds 4 jaar. De thermometer steeg te Londen tot 87 graden in de schaduw en in Hampshire kwamen temperaturen van 89 graden voor of even hoog als op 6 Augustus 1933 te Londen. In Lancashire is eenige keeren een onweer los gebarsten, maar in het Zuiden snakt men naar regen. Jeugdige nationaal-socialisten gear resteerd. - In de Oostenrijksche badplaats Ischel is een geheime afdeeling van de Hitlerjeugd ontdekt. Vijftien jongelieden werden gearresteerd en veroordeeld tot gevangenisstraffen van minder dan een maand. DE „NATOVA". Nog slechts enkele weken en het R.A.I.- gebouw te Amsterdam zal ziji deuren ope nen voor de grootste bloemententoonstel ling, welke ooit in ons land door amateurs werd georganiseerd. Deze nationale tentoon stelling op volkstuingebied, de „Natova", welke van 4 tot en met 7 September a.s. gehouden wordt ter gelegenheid van het 20-jarig jubileum van den Bond van Volks tuinders te Amsterdam, belooft iets heel bijzonders te worden. Verschillende medailles, o.a. van de ko ningin, werden ter beschikking gesteld. Zeker 90 pet. van de te vullen ruimte wordt verzorgd door de leden van den jubi leerenden bond van volkstuinders te Am sterdam, die thans circa 3300 leden telt. Elke Amsterdamsche afdeeling van den bond heeft de verzorging van een deel van den in het gebouw aan te leggen tuin op zich genomen en dit jaar de daarvoor benoo- digde planten op de onderscheidene tuin complexen gekweekt. Deze reuzentuin met zijn tienduizenden bloemen en planten zal de kern van de tentoonstelling vormen. Een groote attractie zullen voorts de bijenstands, eveneens van volkstuinders, vormen. TEGEN DE PARKEERGELDHEFFINGEN. De K. N. A. C. heeft zich nu wederom met protest tegen de parkeergeldheffingen gericht tot de ministers van binnenlandsche zaken en Waterstaat. In een bijgevoegde uitvoerige nota van toelichting geeft zij een overzicht van de thans reeds bestaande parkeergeldheffingen te 's-Gravenhage, Rotterdam, Haarlem, Utrecht, Arnhem, Heerlen, Zwolle, Zierikzee, enz., die een niet onbelangrijken post vormen op het budget van den automobilist. Zij wijst er op dat in tal van andere gemeenten derge lijke heffingen reeds ingevoerd of in voor bereiding zyn en meent, dat slechts door wetswijziging, n.1. van de motorrijtuigen belasting-wet en de gemeente-wet, het euvel dezer heffingen afdoende zal zijn te keeren. DE DUBBELE MOORD TE VLISSINGEN. Twee arrestaties. Naar wij vernemen heeft de politie te Maassluis een tweetal arrestaties verricht in verbarjd met den in den nacht van 3 op 4 Maart j.1. gepleegden roofmoord op het bejaarde echtpaar Lauwereins in het café Keersluis te Vlissingen. De eerste arrestatie geschiedde, toen het Nederlandsche stoomschip stad Haarlem, komende uit Rio de Janeiro den Nieuwen Waterweg binnenvoer en de politie van Hoek van Holland aan boord kwam. De aangehouden opvarende, woonachtig te Maassluis, moet zich aan boord tegenover zijn kameraden hebben uitgelaten, dat hy betrokken was bij den roofmoord te Vlis singen. De man is op verzoek van den commis saris van politie te Vlissingen gearresteerd en naar Vlissingen overgebracht. De politie te Maassluis is later overge gaan tot arrestatie van een tweeden zee man, ook te Maassluis woonachtig, even eens in verband met deze roofmoordzaak. Ook deze zeeman is naar Vlissingen over gebracht en in het politiebureau aldaar op gesloten. De commissaris van politie te Vlissingen zeide, geen inlichtingen te kunnen ver strekken. Het feit van de arrestatie wensch- te hij te ontkennen, noch te bevestigen. ONGEOORLOOFDE BELANGSTELLING. Een Duitscher gearresteerd. Het trok gistermiddag de aandacht van de politie te Kampen, dat er van een jacht op den IJsel foto's werden genomen in de richting van de op de De la Sablonière- kade gelegen kazemat. Daar het verboden is verdedigingswerken te fotografeeren, werd de militaire politie van het geval op de hoogte gesteld, die het jacht, ter hoogte van den val van de brug, sommeerde aan te leggen. Fototoestel en film werden in be slag genomen en de betrokken fotograaf aangehouden. Het bleek een verslaggever van een Duitsch blad te zijn. DE MAASKERK NAAR FREETOWN. Bij de directie van de Vereenigde Nederl. Scheepvaart-Maatschappijen te Den Haag i3 hedenochtend van den kapitein van de Maaskerk een telegram ontvangen, dat het schip gistermiddag om 2 uur van Kaap Palmas in opgestoomd met bestemming naar Freetown. ONBEMANDE KANO OP ZEE GEVONDEN. Op 5 dezer heeft de kapitein van een Ne derlandsch motorschip bij Zeebrugge een onbemande kano drijvende gevonden. Het bootje was over de geheele lengte ge scheurd en ook aan de achterzijde zwaar beschadigd, zoodat men vermoedt, dat het is aangevaren en dat de inzittenden ver dronken zijn. Het scheepje, dat te Vlissin gen aan wal is gebracht, is geheel open, rood geschilderd, met blauwen rand, uit één stuk eigenhout vervaardigd, 4 M. lang en 60 c.M. breed en draagt den naam The little Ship. De kapitein van het motorschip heeft de buurt nog afgezocht, maar nie mand gevonden. BOSCHBRAND. Kinderen speelden met vuur. Doordat kinderen met vuur speelden, is gistermiddag brand ontstaan in een perceel dennenbosch, dat deel uitmdakt van een ongeveer 40 H.A. groot, 15-jarig dennen complex in de nabijheid van het station Soestduinen. Dank zij het actieve optreden van de vrijwillige brandweer van Soest en van talrijke vacantiegangers konden eenige woonhuizen vlakbij gespaard blijven. De brand is tot 6 H.A. beperkt gebleven. FIETSER GEDOOD. Gistermiddag is op den rijksweg van De venter naar Holten een doodelijk ongeluk gebeurd. De arbeider J. Huis in 't Veld uit Colmschate, die daar fietste, verloor de macht over het stuur en botste tegen een vrachtauto van de firma ter Mors uit En schede. De man, gehuwd en vader van een kind, was vrij wel onmiddellijk J

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1