DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vleeschvergiftiging te Harenkarspel. Ne. 187 Dit nummer bestaat uit twee bladen. 139e Jaargang De algemeene toestand. Het conflict in Noord-China Nanking gereed voor strijd Nieuws in 't kort. Veertig personen onwel geworden. Te Harenkarspel in de buurtschap Kalverdijk zijn gisteravond niet minder dan een veertigtal personen door het gebruik van ondeugdelijk vleesch vergiftigd. Zoo is er één gezin, bestaande uit elf personen, waarvan alle leden te bed liggen. Alle patiënten hebben zich onder geneeskundige behandeling moeten stellen en moeten het bed houden. Het vleesch, dat de patiënten hebben gebruikt, is afkomstig van den slager van D. uit Kerkebuurt. De geheele voorraad is direct in beslag genomen. Het onderzoek wordt geleid door de Rijkspolitie van Burger* brug, aangezien de gemeenteveldwachter van Harenkarspel, de heer de Wijze, eveneens door de vergiftiging is aangetast. De doktoren Groenhart uit Dirkshorn en van Hesteren uit Warmenhuizen verleenen aan de talrijke patiënten geneeskundige hulp. Geen levensgevaar. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven- Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1-25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Woensdag II Augustus 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 11 Augustus. De Duitsche en Engelsche dagbladen hebben in dezen komkommertijd prachtige stof gekregen, om de kolommen te vullen: het persconflict in beide landen! Zooals men weet, werd aan eenige Duitsche journalisten, die in Engeland werkzaam zijn, medegedeeld, dat zij het land moesten verlaten binnen een bepaal den tijd. De redenen, waarom deze Duit- schers het Britsche rijk moesten verlaten, werden niet meegedeeld; slechts werd bekend gemaakt, dat deze buiten den journalistieken arbeid vielen. Als repressaile-maatregel heeft de Duit sche regeering Maandagavond aan het hoofdbureau van de Times laten weten, dat haar hoofdcorrespondent in Berlijn, mr. Norman Ebbutt, Duitschland moet verlaten endat de Times een anderen correspondent moet sturen, die „minder aandacht aan onbenulligheden en meer aandacht aan de constructieve elementen en voorvallen in het Derde Rijk zou wij den". Natuurlijk denkt de Times er niet aan, dezen wenk van de Duitsche regeering op te volgen en het is zelfs de vraag, of zij nu ook niet haar tweeden correspondent uit Berlijn terugroept. De uitzetting van den correspondent heeft te Berlijn groot opzien gebaard. De per soon van mr. Ebbutt, die twaalf jaar ach tereen, van 1925 tot thans, den post van hoofdcorrespondent van Engelands mach tigste dagblad vervulde, is ver buiten Bar- Üjns grenzen bekend en geniet hoog aan zien. Thans zal hij Berlijn dus moeten verla ten, omdat hij als journalist niet schreef, zooals de Duitsche regeering dat wenschte. Zoo wordt het hem zeer kwalijk genomen, dat hij zich indentificeerde met een be paalde kerkelijke groep (de belijdenis- kerk) en door deze eenzijdige berichtge ving greep hij actief in een binnenlandsche aangelegenheid in. En dat niet alleen in zijn eigen blad, maar Er bestaat een z.g. Times-dienst, waarop tal van groote bladen in verschillende lan den zijn aangesloten. En wat Ebbutt voor de Times schreef, kwam dus in tal van Europeescche en Amerikaansche bla den te staan, wat voor de Duitsche regee ring heelemaal niet prettig was. Vandaar ook, dat de Duitsche bladen zich thans haasten, om Ebbutt zoo zwart mogelijk te maken. Zoo schrijft de Berliner Boersenzeitung o.a., dat mr. Ebbutt zijn heele werkzaamheid in Duitschland gericht had uitsluitend op het zoeken van scha duwzijden en met den vlijt van 'n mier alle kletspraatjes en geruchten had bijeenge gaard. Daardoor heeft hij al lang misbruik gemaakt van de Duitsche gastvrijheid. Evenwel heeft men in het belang van de betrekkingen tusschen Duitschland en Engeland geduld geoefend. Nu echter Enge land zich op het standpunt stelt, dat het in het belang van de wederzijdsche betrek kingen is correspondenten het oponthoud in het land te ontzeggen, volgt Duitschland denzelfden weg. „Men kan reeds thans als zeker aanne men, dat een maatregel gelijk tegen den heer Ebbutt moest worden genomen, thans ook tegen andere buitenlandsche corres pondenten zal worden toegepast, die zich niet bepalen tot journalistieke werkzaam heid, maar bovendien zich mengen in de Duitsche binnenlandsche politiek. Het is 'n open geheim dat bepaalde buitenlandsche correspondenten feitelijk optreden als pers chefs van groepen, welke aan den staat vijandig zijn. Zij werken met deze groepen samen en daar deze geen orgaan hebben in de Duitsche pers, geven zij aan deze groe pen een gelegenheid tot publiciteit in de pers van hun eigen land, dewelke in omge keerde verhouding staat tot de eigenlijke beteekenis van deze groepen in Duitsch land zelf". De andere bladen, zooals het Berliner Tageblatt, houden betoogen waaruit blijkt, dat wij hier feitelijk met een officieus commentaar te doen hebben, waarop de onderscheidene bladen variaties en modu laties maken Terwijl Japan zijn houding handhaaft dat niet aan onderhandelingen valt te denken voordat China zijn houding wijzigt, vervolgt de Chineesche regeering haar voorbereidin gen voor een strijd op groote schaal. In Chineesche kringen geeft men te verstaan, dat China reeds duidelijk genoeg zijn voor waarden bekend heeft gemaakt evenals zijn eerlijk verlangen om nog tot een vreedza me oplossing te komen. Zoolang Kawagoe, de Japansche ambassadeur in China, die momenteel te Sjanghai vertoeft, dus niet naar Nanking komt, kan China zijn voorbe reidingen niet staken. Alle Chineesche lei ders zijn het eens over de vier voorwaar den, welke maarschalk Tsjang Kai-sjek ge steld heeft voor een vreedzame oplossing. Indien Japan deze voorwaarden accepteert, zal er vrede zijn. De Chineesche militaire leiders hebben de bijzonderheden besproken van de ver dediging van het land en de afzonderlijke provincies voor het geval Japan mocht blij ven weigeren in de voorwaarden van Tsjang Kai-sjek toe te stemmen. De Chi neesche regeering is van meening, dat een verder verblijf van groote Japansche troe pen in het gebied van Peking en Tientsin en binnen de muren van deze beide steden niet langer kan worden toegestaan. De Chi neesche autoriteiten zullen het Chineesche volk bij moeten brengen, dat de oorlog, in dien hij uitbreekt, vermoedelijk van langen duur zal zijn en dat in het begin vermoede lijk vrij zware verliezen geleden zullen worden. China zal echter een overwinning kunnen behalen indien de regeering slechts den doeltreffenden steun van de geheele natie verkrijgt. Gevechten ten Zuiden van Tientsin. Eergisteren en gisteren hebben hevige artilleriegevechten plaats gevonden op on geveer 30 kilometer ten Zuiden van Tient sin. Gistermiddag is het weer rustig gewor den aan dit front. De tegenstanders moeten thans bezig zijn loopgraven aan te leggen. De Chineezen en Japanners liggen tegen over elkander met een riviertje tusschen hen in. De brug over deze rivier, waarover de spoorweg van Liangwangtsjoeang en Toelientsjen loopt, is vernield. Militaire kringen schenken ernstige aan dacht aan een samentrekking van troepen van de Chineesche centrale regeering bij Peking en Tientsin. Zij verklaren, dat de concentratie van hetcentrale leger bij Paoting en Tsjansjau langs de spoorlijnen HankauPeking en TientsinPoekau in strijd is met de over eenkomst, welke is gesloten tusschen Oemetsoe en Ho jing-tsjin, terwijl de sa mentrekking der centrale groepen langs de grens van de provincie Jehol in strijd is met de overeenkomst van Doihara en Tsjin Teh- tsjoen. Men schat de troepenmacht der centrale regeering, die is samengetrokken langs de spoorweg van Soei Yoean naar Peiping, met het doel een inval te doen in de provin cie Jehol, aldus Domei, op 70.000 man. Het incident te Hoengjao. Van officieele Chineesche zijde is giste ren bekend gemaakt dat Japansche en Chi neesche vertegenwoordigers gisteren een bezoek gebracht hebben aan het vliegveld Hoenjao, om een onderzoek in te stellen naar het incident, waarbij twee Japansche militairen werden gedood. Het onderzoek beperkte zich tot het vaststellen van de plaats van het gebeurde. Verder werden nog eenige feiten vastgesteld over de betee kenis waarvan de Chineezen en de Japan ners het reeds onmiddellijk niet eens waren. Het formeele onderzoek zal dezer dagen beginnen. Intusschen worden van Chineesche, zoo wel als van Japansche zijde nauwkeurige beschrijvingen van het incident gegeven, die voor zoover het de schuldvraag betreft, natuurlijk tegengesteld uitvallen, doch die ook op andere punten zoo grof uiteenloo- pen, dat nadere weergeving er van onnoodig is, na de uitvoerige berichten omtrent het gebeurde, die wij reeds gegeven hebben. De Japansche troepen in het Noorden. Volgens te Nanking ontvangen inlichtin gen is generaal-majoor Sagaki, de chef van den staf van het Kwantoengleger, reeds te Tientsin aangekomen. Volgens de Chinee sche meening zal de vijfde Japansche divi sie binnen korten tijd volgen. De komst van deze divisie wijst op het begin van vijande lijkheden op groote schaaL Te Nanking ge looft men dat Japan 14 divisies in het veld zal brengen in Noord-China, waarvan er reeds acht op het vasteland zijn aange komen. De toestand te Peiping. De Chineesche politie is begonnen met het doorzoeken van bibliotheken, teneinde anti- Japansche boeken, en die, waarin de poli tiek van den Kwomintang voorgestaan wordt, in beslag te nemen. Volgens berichten uit Chineesche bron is op de te Peiping en Tientsin gehouden con ferentie der Japansche militaire chefs be^ sloten, voorloopig niets te veranderen aan de regeering van Hopei en Tsjahar. De troepen der centrale regeering hebben hun tenten opgeslagen in het gebied van Nankau en Yentsjing. De Chineesche politie treft voorbereidin gen voor een aantal huisbezoeken, teneinde communistische en anti-Japansche elemen ten onschadelijk te maken. Wordt de Chineesche regeering van Nanking naar Hankau ver plaatst? Volgens berichten uit Japansche bron, afkomstig uit Nanking, heeft de Chineesche regeering te Nanking tien schepen gereed laten maken om eventueel de regeering naar Hankau over te kunnen brengen. Ja pansche waarnemers verklaren, dat het ver plaatsen van de hoofdstad de eerste maat regel zal zijn, die Tsjang Kai Sjek zal ne men, als hij overtuigd is, dat een oorlog on vermijdelijk is. Zij geven als hun meening te kennen, dat de Chineesche autoriteiten de keuze op Hankau hebben bepaald, omdat dit het beste centrum van verzet is voor een langdurigen oorlog. Het laatste incident in Sjanghai. „Alles hangt af van de houding van China. Wanneer China voornemens is den toestand te verergeren, zal Japan antwoor den", aldus luidt het commentaar, dat de woordvoerder van het Japansche depar tement van buitenlandsche zaken geeft op het laatste incident van Sjanghai, waarbij de Japansche marine-officier Ohyama en de eerste klasse matroos Saito gedood zijn door Chineesche militairen op 9 Augustus j.L De Japansche regeering, zoo zette de woordvoerder verder uiteen, heeft jegens Sjanghai de voorzichtigste en vreedzaam ste houding aangenomen, sinds het incident van Noord-China, teneinde een uitbreiding van de vijandelijkheden tot midden- en Zuid-China te voorkomen. De Chineezen echter hebben krachtige militaire stel lingen gevestigd rondom dat gedeelte van de internationale nederzetting, waar de Ja pansche onderdanen onverheele veiligheid daarvan bedreigen. Bovendien wakkeren de Chineesche autoriteiten de anti-Japan sche gevoelens der massa aan, zoodat Ja pansche ingezetenen, onder wie vrouwen en kinderen, herhaalde malen gemolesteerd zijn. De Japansche ingezetenen zijn thans zelfs niet in staat hun dagelijksche provisie in te koopen. Aan het slot van zijn uiteenzettingen zeide de woordvoerder echter, dat hij ver wacht, dat de Chineesche regeering de zaak nog eens herzien zou en oprechtheid aan den dag zou leggen bij het streven naar een vreedzame regeling van het nieuwe incident te Sjanghai. Het Japansche leger wil krachtige maatregelen tegen China. Met uitzondering van de „Asahi" eischen vandaag alle bladen van de regeering een „spoedige bedwingen der Chineezen". Domei voegt hieraan toe, dat het keizer lijke leger zich door de Chineesche voor stellen niet wil laten dupeeren, want het gelooft, dat de Chineezen door onderhan delingen voor te stellen uitsluitend beoogen, de regeling der kwestie uit te stellen. Ja pansche politieke kringen schijnen zoo spoedig mogelijk tot den strijd te willen overgaan en pas te willen onderhandelen na de beslissenden nederlaag der Chinee sche legers, teneinde niet te vervallen in hetgeen zij de fout noemen, die in 1932 te Sjanghai werd begaan. Vrachtschip vermist. - Men verkeert in ongerustheid omtrent het lot van het vrachtschip „Piavnik" (3.000 ton), van de Joego-Slavische maatschappij Oceania, dat Zaterdagmiddag van Algiers is vertrokken met passagiers en een lading hout en cement, en Zondag te Oran had kunnen zijn. Op een radio-oproep heeft het schip niet geantwoord. Ongeregeldheden tusschen Muzelman nen en Christenen. - Uit Deir Ez Sor wordt gemeld, dat zich ongeregeldheden hebben voorgedaan in het dorp Amoeda. Mohame- daansche Koerden hebben huizen van chris tenen geplunderd, o.a. het huis van het ka merlid Said Ichak. Een aantal demonstran ten is gewond. Een escadron lichte troepen, dat in de na bijheid is gelegerd, heeft opdracht gekregen de orde te handhaven. De aartsbisschop van Sevilla over leden. - Radio Nacional heeft gisteravond medegedeeld, dat kardinaal Ilundain, de aartsbisschop van Sevilla, gisterochtend half twaalf is overleden Het drijvende Poolstation. - Het drij vende Poolstation heeft medegedeeld, dat het station zich gister bevond op 87 graden 45 minuten Noorderbreedte en 3 graden Westerlengte. Wat betreft het afdrijven van de schots heeft Dzerdzeyevski, de leider van den meteorlogischen dienst der centrale admi nistratie van den Noordelijken zeeweg, ver klaard, dat de schots in 80 dagen 420 kilo meter lijn heeft afgelegd. Zij bevindt zich in rechte lijn op 250 kilometer afstand van de Pool. In de eerste maand heeft de schots zich 135 kilometer verplaatst, in de tweede 80 en in de laatste 21 dagen 35 kilometer. Hieruit blijkt een vermindering van de be wegingssnelheid van de schots. Spoorwegemplové's ontvoerd. - Uit Tsjeng Teh in het Z.W. van Mandsjoekwo wordt gemeld, dat negen employe's van den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg, waaron der vijf Japanners, op 8 Augustus door ban dieten zijn ontvoerd. Alkmaar, Woensdag. (Van onzen eigen verslaggever.) Op bovenstaand alarmeerend bericht, dat ons hedenmorgen om ruim 12 uur be reikte, hebben wij ons direct naar ge noemde buurtschap begeven om een nader onderzoek in te stellen. Te ongeveer 1 uur waren wij in het dorpje, waar sprake was van gevallen van vleeschvergiftiging, doch niets wees erop, dat hier iets gaande was, dat buiten de gewone sleur van het leven viel. Integendeel, de toch al eenzame landwegen waren als volkomen uitgestorven en vrijwel geen levend wezen bevond zich op straat. Van menschen, die in groepjes bij elkaar zouden staan, om „het geval" te bespreken, was heelemaal geen sprake en het was dui delijk, dat het middagmaal allen binnens huis hield. Op een vraag aan een landarbeider, die zich huiswaarts begaf, waar en in welke ge zinnen zich nu speciaal ziekteverschijnselen voordeden, luidde het antwoord, dat „er zooveel menschen te bed lagen, dat je maar willekeurig had aan te bellen", om naar den toestand van de zieken te informeeren. Zoo schrikbarend was het in werkelijk heid gelukkig niet, hetgeen al spoedig bleek uit het onderhoud, dat dr. Groenhart teD irkshorn ons met de meeste be reidwilligheid toestond. Wel wachtte ook voor den dokter de lunch en moesten nog zeer vele zieken bezocht worden, doch des ondanks vonden wij dr. Goedhart bereid ons voor zoover het hem mogelijk en dienstig leek inlichtingen te verschaffen. Op onze eerste vraag of hier werkelijk wel van vleeschvergiftiging gesproken mocht worden, antwoordde de dokter, dat wanneer men het woord „vleeschvergifti ging" positief uitsprak, positief ook dit ver schijnsel moest geconstateerd zijn en dat was nog niet geschied. Wèl wezen verschil lende symptomen bij de vele plotseling ziek geworden béwoners van Harenkarspel, Dirkshorn, Warmenhuizen en Kalverdijk erop, dat men hier het vermoeden mocht uitspreken, doch zekerheid daarom trent had men nog niet. Het vleesch van de geslachte koe van slager v. D., wonende Kerkebuurt bij Kalverdijk, was eerst gisteravond door den keurmeester, den heer Wester uit Schagen en den rijksveldwachter in beslag genomen en met den nachttrein opgezonden naar het Centraal labora torium te Utrecht, waar precies zal worden uitgemaakt of het vleesch vergiftigd is en in welken graad. „Wij hebben dus", aldus dr. Groen hart, „rustig te wachten op de rap porten uit Utrecht en kunnen dan pas al dan niet van vleeschvergiftiging spreken". „Inmiddels is voor mjj de oorzaak niet zoo belangrijk als de gevolgen, waarmede ik nu al eenige dagen bezig ben. Want tel kens en telkens weer word ik opgebeld door nieuwe patiënten en leek het er in den aanvang op, dat de vergiftiging slechts tot een kleinen kring beperkt zou blijven, thans wordt zij met den dag uitgebreider en vaak ook ernstiger". „Zijn er ook gevallen bij, waar levens gevaar niet uitgesloten is?" zoo vroegen wij verder. „Voor zoover ik thans de verschijnselen kan overzien, is hiervan gelukkig nog niets gebleken. De patiënten zijn er vaak wel beroerd aan toe, maar ik hoop, dat het tot ernstige ziektegevallen beperkt zal blijven. Over het algemeen zijn de zich voordoende verschijnselen niet van ernstigen aard. Zondag voor het eerst gewaarschuwd. Zondag werd ik voor het eerst opgebeld en uit de symptomen van de toen reeds te bed gegane patiënten bleek mij, dat het ziektebeeld het gevolg was van ondeugde lijk voedsel. Krampen, braken, diarrhee en een loomheid over het geheele lichaam zijn zoo de meest op den voorgrond ko mende verschijnselen en het merkwaardige Was, dat zij bij oud en jong op dezelfde wijze aan het licht traden. Zij, van wie men mag aannemen, dat ze veel vleesch gebruikt hebben, hebben genoemde verschijnselen in heviger mate dan anderen, die slechts een ge ringe hoeveelheid hebben genuttigd en uit dit alles zou men wel kunnen af leiden, dat het hier een vleeschvergifti ging betreft, al ligt het uiteraard niet aan mij om dat te beoordeelen". Op onze volgende vraag, welke medische methode men toepast om de zieken zoo spoedig mogelijk weer beter te maken, ant woordde dr. Groenhart nog, dat in de eerste plaats bed-rust en dieet worden voorgeschre ven en dat men verder een symphomatische therapie toepast, bij den een weer anders dan bij den ander. Op bezoek bij slager v. D. Inmiddels was dr. G. in een tijdsverloop van 10 minuten vier maal aan de telefoon geroepen en wy achtten den tijd gekomen om ons onderzoek in een andere richting voort te zetten. Binnen enkele minuten stonden wij dan voor 't huis van den slager v D., bij wien 't vleesch in beslag genomen is en van wien men beweert dat hier de schuld van alle ellende ligt. De heer v. D. bleek zeer verontwaardigd te zijn over alles, wat er in de afgeloopen dagen van hem verteld was en zijn vrouw en hij waren buitengewoon terneergesla gen over de booze geruchten, welke de ronde deden. „Het vleesch is toch, nadat ik zelf de koe geslacht had, goedgekeurd door den keur meester, wat kan ik er nu verder aan doen?", riep de heer v. D. uit en inderdaad mag men den slager dan ook geen verwijt maken van wat er thans gebeurd is. Nadat wij den heer v. D. eenigermate ge rust gesteld hadden en hem verzekerd had den, dat het ons niet te doen is om sensatie te verwekken, doch alleen om onze lezers waarheid getrouwe berichtgeving te ver strekken over de ernstige ziekte-epidemie, vertelde de slager het volgende. Zooals altijd had hij voor de kermis een

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1