MANOEUVRE REEP lüeec&eckfit ^Buitenland W de fijnste (kkwoitasi Rechtszaken JCeck éi School JkoviaciaaC Tlieuws Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. DeSpaansche burgeroorlog Nieuwe Engelsche etappen te Salamanca. - - De Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Een dagje uit op de fiets ZUIDSCHARWOUDE ST. MAARTENSBRUG STOMPETOREN WIERINGERWAARD HEILOO HOORN Meest zwakke wind, in het Noorden ver anderlijk, in het Zuiden uit Oostelijke of Zuidelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen met in het Zuiden kans op onweer, in het Noorden weinig verandering in tempera tuur, warmer in het Zuiden. t De hooge drukking in de Golf van Biscaye trok zich tot ver naar het Zuiden terug by do nadering van een secundaire depressie van het gebied van lagen luchtdruk in het Noordwesten. In Scandinavië bleef de lucht druk stijgen na het wegtrekken van de de pressie in de Poolzee. In Centraal-Europa bleef een restant van een gebied van hoogen luchtdruk, dat zich de laatste dagen naar het Oosten had uitgebreid. De IJsland- depressie werd weer iets dieper en ver toont thans een langen uitlooper tot boven Spanje. Terwijl in het Oostzeegebied en Centraal-Europa het luchtdrukverval nog naar 't Oosten gericht is, is dit in 't geheele Westen thans naar het Westen gedraaid, zoodat langs de kusten van Frankrijk en op de Britsche eilanden en de Noordzee de winden naar het Zuiden tot Oosten gedraaid zijn. In Frankrijk houdt het zonnige weer met windstilte aan, doch zal het wel spoedig weer warm worden. In Oostenrijk en Beieren klaarde het na de onweersregens weer op. Op de Britsche eilanden en in onze omgeving is het betrokken en somber met lichte regens. Voor onze omgeving is opklaring te wachten, doch in het algemeen zwoel weer met later eenige kans op onweer vooral in het Zuiden. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen hedenavond van 21.05 tot 5.05 uur plicht op. MEDEDEELING AAN DEN LANDBOUW. In het etmaal van 's avonds 9 tot 's avonds --10 Augustus is in Friesland, de Zuidhol- landsche eilanden en het midden van het land -de weersgesteldheid critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. Augustus. (In zomertijd). Hoog water Laag water. Dat. v.m. n.m. v.m. n.m. 12 7.46 8.07 4.20 4.33 13 8.24 8.46 4.56 5.03 14 9.10 9.39 5.29 5.44 15 10.13 10.44 6 16 6.38 HOOG- EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. Augustus. (In zomertijd). Hoog water. Laag water. Dat. vjn. n.m. vjn. n.m. 12 7.43 8.04 4.08 4.21 13 8.21 8.43 4.44 4.51 14 9.07 9.36 5.17 5.32 15 10.10 10.41 6.03 6.26 Men verneemt te Londen dat Sir Henry Chilton opdracht heeft gekregen, te Sala manca te protesteeren tegen het bombarde ment van de Britisch Corporal door, naar men aanneemt, vliegtuigen van Franco, Bovendien zou de Britsche vertegenwoor diger moeten eischen, dat de Molton de Candleston Castle en de Mirupana, die on langs in beslag zijn genomen, worden terug geven. Zonder dat er van een ultimatum sprake is, wordt, naar men verklaart, het onmiddellijk loslaten dezer schepen ge- eischt. Verder verluidt, dat nog geen enkel antwoord is ontvangen op het eerste protest tegen het bombardement van de British Corporal. Het krijgstoonee) Gedurende de laatste twee dagen is er, voor wat den middensector betreft, alleen in het Noord-westen en het Zuid-oosten ge vochten. Terwijl de regeeringstroepen druk blyven uitoefenen in den sector Sesena gs den weg naar Andalusië en stellingen dle hen staat stellen belangrijke verbindingswegen te controleeren, hebben de opstandelingen een aanval gedaan op de stellingen der regeeringstroepen ten Oos ten van Villanueva en la Canada. Door deze beide operaties is het front echter nie aan- zienlyk gewijzigd. In het heuvelachtige ge bied rondom Sesena hebben de regeerings troepen stellingen bezet, belangrijk voor de beheerschmg van den weg naar Andalusië. In den sector-Carabanchel duurt de loop gravenoorlog voort. Het incident op Las Palmas. De in officieele kringen te Parijs ontvan gen mededeelingen over het incident aan boord van de Maarchalk Lyautey, wekken den indruk, dat het voorval zich als volgt heeft toegedragen: Toen het schip de haven van Las Palmas was binnengeloopen, lieten de politie-autoriteiten weten, dat zij zich op de hoogte wenschen te stellen van den militairen staat van eenige Spaansche bur gers, die zich aan boord bevonden. In over eenstemming met de Fransch-Spaansche consulaire overeenkomst van 1862, gaven de gezagvoerder en de Fransche consul, die aan boord was gekomen, hun toestemming voor een dergelijk onderzoek. De beman ning verklaarde echter, zich daartegen te zullen verzetten. Toen deden de autoriteiten aanzienlijke afdeelingen soldaten aan boord gaan en eerst na besprekingen met den con sul en den gezagvoerder, zagen zij af van de arrestatie van eenige matrozen, die by de botsingen op het schip warenopgemerkt. In officieele kringen moet men tot de slotsom komen, dat, van zuiver juridisch standpunt bezien, het voorval weinig aan- dach verdient. De bepalingen van de con sulaire overeenkomst schijnen geheel in acht genomen te zijn en de politie van Las Palmas had het recht aan boord te komen. HET DUITSCH—ENGELSCHE JOUR NALISTIEKE CONFLICT. Berliner Boersenzeitung over de represaillemaatregelen. De Berliner Boersenzeitung schrijft over het verzoek der Duitsche regeering aan de Engelsche regeering de terugroeping van den correspondent van de Times te bewer ken orni.: Het spreekt vanzelf, dat de taak van een dagbladcorrespondent tegenover het land, dat hem gastvrijheid verleent, is zich op zijn minst zoo loyaal te gedragen, dat hij zich niet uitsluitend uitput in negatieve be richtgeving en zeer scherpe critiek en be wust alle positieve dingen negeert. Mr. Ebbutt heeft zijn geheele werkzaam heid in Berlijn er tot nu toe op gericht uit sluitend schaduwzijden te zoeken en iedere kleinigheid op te blazen. Hij heeft daardoor reeds langen tijd het hem verleende gast recht misbruikt. Van Duitsche zijde heeft men maatrege len, welke reeds lang noodig waren, slechts in het belang der betrekkingen tusschen Duitschland en Engeland steeds opnieuw uitgesteld. Nu thans evenwel van Engelsche zijde het standpunt juist wordt genoemd in het belang der wederzij dsche betrekkingen dien dagbladcorrespondenten de verblijfs vergunning te ontzeggen, die de grenzen van het verleende gastrecht niet nauwge zet nakomen of zouden zijn nage komen, vervalt ook van Duitsche zijde iede re reden dergelijke maatregelen nog langer op te schorten. Het getuigt van een buitengewone reser ve van de Duitsche instanties, dat men niet leer om leer met een termijn van drie da gen drie correspondenten van Engelsche bladen de verblijfsvergunning heeft ont nomen. Het kan evenwel reeds thans zeker wor den geacht, dat maatregelen, welke tegen den heer Ebbutt moesten worden toegepast, ook tegen andere buitenlandsche correspon denten zullen worden genomen, die zich niet tot hun journalistieke werkzaamheid bepalen, doch zich daarenboven naar wij weten, aldus de Berliner Boersenzeitung in. sterke mate hebben gemengd in de Duit sche binnenlandsche politiek. Sinds lang is het een publiek 'geheim, dat zekere buitenlandsche correspondenten om zoo te zeggen perschef zijn van staatsvijan- dige klieken en groepjes, met deze groepjes en klieken actief samen werken en hun, daar de Duitsche pers hun natuurlijk niet ter beschikking staat, in de pers van hun land een plaats inruimen, welke omgekeerd evenredig is aan de eigenlijke beteekenis dezer groepjes in Duitschland. De zeer nauwkeurige onderzoekingen op dit gebied zouden, naar dit blad verneemt, binnen afzien'oaren tijd ten einde loopen. Verdere aatregelen tegen buiten landsche journalisten. In het commentaar op de maatregelen van de Duitsche regeering ten aanzien van den correspondent van de Times te Berlijn, schrijft de Duitsche Allgemeine Zeitung, dat Duitschland de laatste jaren herhaalde ma len het voorwerp van tendencieuse bericht geving is geweest. Het blad verneemt, dat deze kwestie thans nauwkeurig wordt on derzocht. Onderzocht wordt, in hoeverre buiten landsche correspondenten zich door hun connecties met bepaalde kringen schuldig hebben gemaakt aan inmenging in de Duit sche binnenlandsche politiek. Op grond van het bestaande materiaal kan men vol gens de Deutsche Allgemeine Zeitung reke nen op verdere maatregelen tegen eenige buitenlandsche journalisten'. De positie der Duitsche journa listen. De Evening Standard bevestigt, dat nieuwe maatregelen zullen worden geno men om aan zekere politieke handelingen van verschillende in Engeland verblijvende Duitschers een einde te maken. Het artikel is van de hand van een bij- zonderen correspondent die opmerkt, dat het ministerie van binnenlandsche zaken ■weigert eenige aanvulling te geven op de verklaring aangaande de over de grens zetting van Duitsche journalisten. Het ministerie van binnenlandsche zaken zou onlangs nauwkeurige inlichtingen hebben vergaard over een Duitsche organi satie, welke uit omstreeks vierhonderd per sonen bestaat, die belast zijn met het toe zicht op Duitsche staatsburgers, die in En geland wonen en aan de nationaal-socialis- tische autorite}Jen inlichtingen verstrekken over de opvattingen en doen en laten van de in Engeland wonende Duitschers. WAARSCHUWING TEGEN SPIONNAGE. Onder het opschrift „opgepast er zijn spionnen aan het werk"! waarschuwt een officieus communiqué de Duitsche burgers tegen de werkzaamheden van buitenland sche spionnage-bureaux. Onder de leiders dezer bureaux worden genoemd een zekere Dobianer, die in Tsjecho-3tewakije verblijf houdt en twee personen in België en Polen. Het communiqué noemt verschillende adressen, waar deze buitenlandsche bu reaux hun correspondentie in ontvangst nemen, en noodigt ieder, die met de spion nen in verbinding zou hebben gestaan, uit, de bevoegde autoriteiten daarvan in kennis te stellen. Men wordt er aan herinnerd, dat hoogverraad met den dood gestraft wordt. KWATTA Britsche Poolexpeditie teruggekeerd. - Na afwezigheid van drie jaar is gisteren de Britsche expeditie, welke in het Zuidpool gebied heeft gewerkt en in het bijzonder Grahamland heeft onderzocht, te Ports- mouth teruggekeerd. Omtrent de resultaten van de expeditie wordt o.m. medegedeeld, dat vastgesteld is, dat Grahamland niet, zooals tot nu toe werd verondersteld een eilandengroep is, doch een schiereiland van het vasteland van de Zuidpool. Verder werd geconstateerd, dat de Zuidelijkste uitlooper van het Zuidame- rikaansche Andesgebergte tot in Graham land reikt. Zitting van Dinsdag 10 Augustus. Tegen den dader een milde straf geëischt. Gistermorgen stond; voor de meervoudige strafkamer terecht de Enkhuizer grond werker Roelof T., die onlangs uit de brand- stoffenkist achter de woning van den heer L. de Jong te Enkhuizen een hoeveelheid anthraciet had gestolen en uit de opslag plaats van den- brandstoffenhandelaar P. Sietses een hoeveelheid parelcokes. Boven dien had hy uit da. woning van den winke lier P. Bijlsma, eveneens te Enkhuizen, den sleutel van de achterdeur gestolen en zich later daarmee toegang versehaft tot het huis, om uit de winkellade geld weg te nemen. Omtrent verdachte, die volledig bekende, was door den heer Wiggers een rapport over- gleegd, waarin de reclasseringskansen van verdachte niet ongunstig werden genoemd. Hij had een goede opvoeding genoten en zijn werkgevers oordeelden gunstig over hem. Hij was alleen wat druk en zenuw achtig, terwijl hij op een wel wat onsoliede financieele basis was getrouwd, met het ge volg, dat hij voor eenige honderden guldens bij verschillende menschen in het krijt stond. T. was niet werkloos; hy verdiende 16.80 per week. De officier, mr. Hijmans, had geen on- gunstigen indruk van verdachte, stelde ver trouwen in hem en eischte 4 maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van 3 jaar en oplegging van bijzondere voorwaarden. De verdediger, mr. Crevecoeur, zei, dat verdachte geen misdadigen aanleg had. Pleiter vereenigde zich voorts met den eisch van den officier, maar vroeg aan de rechtbank, verdachte nu reeds op vrije voeten te stellen, opdat hij onmiddellijk een baas kon zoeken. Dit verzoek werd door de rechtbank afge wezen, omdat de uitspraak reeds Donderdag a.s. zal vallen. Geld- en sieradendief. Tevens stond terecht de Hoornsche koop man Jan W., die op 8 Juli te Zwaag 20 had gestolen ten nadeele van de 68-jarige juffrouw Neeltje Mooij, alsmede een gouden kap met spelden en bloedkoralen kettingen, terwijl hij in den afgeloopen winter zich ten nadeele van J. Brouwer te Hoorn 22 had toegeëigend, ten nadeele van Corn. Rutgers te Hoorn diverse gouden kettingen en bloedkoralen sieraden en van H. J. Sin- dram te Hoorn een gouden halsketting, een gouden ring, een gouden armbandhorloge, een gouden armband en broche, een zilve ren broche, een dasspeld, twee gouden hor loges, een gouden hangertje, enz. Deze serie diefstallen pleegde hij door middel van inbraak, waarbij hy gebruik maakte van valsche sleutels. W. bekende het hem ten laste gelegde vol ledig. De officier eischte tegen verdachte, die reeds vaker wegens dergelijke feiten is veroordeeld en een slechte reputatie heeft by de justitie, een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Kamminga, vroeg aan de rechtbank er rekening mee te willen houden, dat verdachte in zeer behoeftige omstandigheden verkeerde en slechts 4 per week verdiende. Uitspraak op Donderdag a.s. NOODLOTTIG VERDRINKINGSGEVAL VOOR KRIJGSRAAD. Voor den Krijgsraad te Den Bosch stond gister terecht de 19-jarige H. S., gewoon dienstplichtig soldaat van de tirailleur- compagnie van het 5e Regiment Infanterie te Amersfoort. Hem was ten. laste gelegd, dat het aan zijn schuld te wijten is, dat op 26 Mei M. Olieslager, gewoon soldaat van de 2e batterij van het 5e Regiment Veld artillerie, in een zweminrichting te Amers foort is verdronken. Op dien dag waren eenige jongens met elkaar een spelletje aan het doen in het zwembad. Het slachtoffer O. stond op het uiterste randje van het diepe bassin. Tij dens het spel gaf verdachte O. een duwtje, waardoor deze in het diepe bassin viel. Eenige vrienden van O., die niet zwemmen konden, riepen: „Spring hem na, want hij kan niet zwemmen!" Aanvankelijk werd aan dezen uitroep geen aandacht geschon ken, daar men meende, dat het een grap was. Toen de zaak er even later dreigen der begon uit te zien, werden door ver dachte S. en enkele andere personen red dingspogingen in het werk gesteld, doch toen was het reeds te laa'.. Ook uit de getuigenverklaringen bleek, dat het een echt tragisch geval geweest was. Ieder in het zwembad dacht, dat het een grap was, toen er geroepen werd, dat O. niet zwemmen kon. De auditeur-militair achtte verdachte schuldig. Hij oordeelde het hoogst onvoor zichtig van verdachte om iemand in het water te duwen. Hij eischte een gevange nisstraf van een maand. De verdediger, mr. Sassen uit Den Bosch, vond het geval zeer tragisch. Na mens zijn cliënt uitte hy woorden van deelneming, ook voor de nabestaanden. Hij was echter van oordeel, dat S. onschuldig was. Het was erg begrijpelijk, dat niemand hem nasprong toen O. in het water lag. Men was van meening, dat iemand, die op het randje van het diepe bassin stond, toch wel zou kunnen zwemmen. Ook was er nog een ander belangrijk punt. Uit het sectierapport, dat heel voorzichtig gesteld was, bleek niet definitief, dat de dood door verdrinking was ingetreden. Hij verzocht dan ook om uiterste clementie. De Krijgsraad veroordeelde S. tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. POSTAMBTENAAR VOOR DE RECHTBANK. Voor de Arnhemsche rechtbank heeft gis termiddag terecht gestaan de 60-jarige kan toorknecht by de Nederlandsche posterijen, H. A. uit Arnhem, die zich aan verschillen de verduisteringen in dienstbetrekking had schuldig gemaakt. In het begin van dit jaar had verdachte, die werkzaam was op het hoofdpostkantoor te Arnhem, zich de inhoud van een aange- teekenden brief, welke 30 bevatte, toege- eigend. Voorts had hij in Mei 1935 uit een brandkast van het hulppostkantoor te Arnhem een zakje, inhoudende 100 aan dubbeltjes weggenomen. De verdachte bekende. Uit het verhoor bleek, dat cafébezoek en het spelen met automaten de oorzaak van deze feiten zijn geweest. Het O.M., waargenomen door mr. Graaf van Limburg Stirum, noemde de feiten van ernstigen aard en eischte een jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Uitspraak 24 Augustus a.s. GESLAAGD. Te Utrecht slaagde voor het examen Engelsch L. O. de heer J. Koelman te Alkmaar. Dan Purol meenemen! Dit voorkomt, ver zacht en geneest doorzitten en zonnebrand Doos 30 ct. Motorboot gekapseisd. Naar wy vernemen, is de motorboot van den heer P. Paarlberg alhier, toen men Dinsdag naast een zeeboot lag te lossen, gekapseisd en gezonken. De opvarenden wisten zich te redden. De inhoud van de motorboot, bestaande uit pl.m. veertig ton aardappelen, welke bestemd waren voor export naar Zuid- Amerika, is waardeloos geworden. Een wonderkoe. De veehouder T. Kooij alhier, is eige naar van een buitengewone koe. Niet alleen geeft dit beest dagelijks tweemaal zooveel melk als een gewone koe, (vaak meer dan 30 liter per dag), maar bovendien is het vetgehalte van de melk van deze koe ab normaal hoog. Soms loopt dit gehalte op tot boven de 12 Wanneer men bedenkt, dat 4 reeds een hoog vetgehalte is, dan komt men tot de conclusie, dat Kooy in het bezit van een ware wonderkoe is. De drie kermisdagen begonnen met een drukken dans-Zondag. In café Renses gaf het gezelschap „The Famous Kapelle", een mooi stukje muziek, waarbij afwisselend beschaafd gezongen werd. Maandagavond gaf de tooneelvereeniging Aurora voor een volle zaal een uitvoering in café Renses. Gespeeld werd De Kilometervreter, een kluchtspel uit het Duitsch en het kon ge zegd worden, dat het een succes werd. De hoofdpersonen beheerschten kranig hun moeilijke rollen. Mej. A, Lakeman, de hee- ren Jb. Posch en L. Schuuring en vooral ook Mientje Boldewijn waren voortreffelijk, de kleinere rollen vulden het spel goed aan. Er is geschaterd, dat zegt alles by de opvoering van een blijspel. De grime van den heer Visser voldeed goed, de A. B. C.- boys vulden de pauze's en verzorgden naar genoegen de dansmuziek. Het was een echt vroolyke avond, welke Aurora den kermisgangers heeft bezorgd. Dinsdagmiddag werden volksspelen ge houden. Prijswinnaars waren bü de meisjes van 610 jaar: 1 Wies Verweel, 2 Betsy Wit, 2 Jolly Wolthuizen. Jongens 6 tot 10 jaar: 1 Kees Renses, 2 Jan Ens, 3 Herman Stork. Meisjes 11 tot 14 jaar: 1 Mory de Groot, 2 Anneke de Jong, 3 Carolien Kuiper. Jongens 11 tot 14 jaar: 1 Chr. Leegwater, 2 Jan Krul, 3 Ab Brouwer. Dames 14 tot 80 jaar: 1 Rie Dokter, 2 mevr. Brouwer-Floor, 3 mevr. Houtkooper- Jongewaard. Heeren: 14 tot 80 jaar: 1 Henk Brouwer, 2 Jan Bakker, 3 Siem Houtkooper. Verder werd de kermis dansend uitge luid, de zweefmolen en de kramen hebben het hunne tot de algemeene pret bijgedra gen. Onze plaatsgenoot de heer F. A. Tauber ontving Dinsdagmorgen de voor hem pret tige mededeeling, dat hij op de 24 en 25 Juni j.L gehouden tentoonstelling te 's-Her- togenbosch met zijn hoefbeslag bekroond is geworden met een meadille. Deze ten toonstelling was uitgeaan van 't Stamboek voor het Nederlandsche trekpaard. Onge veer 400 paarden kwamen voor het beslag in aanmerking. Het paard dat door den heer Tauber van hoefbeslag werd voorzien, was Elegant Willy, eigenaresse de vereeni- ging Hollands Noorderkwartier te Anna Paulowna. Deze 4-jarige hengst was be kroond met een eersten prijs. Feest koninginnedag. De afd. Heiloo van den Nat. Oranjebond hield Maandagavond vergadering in De Onderneming onder voorzitterschap van den heer H. Nijdam. Aan de orde kwam bespreking van de feestelijkheden op den verjaardag van de koningin op 31 Augustus. Het lag in de bedoeling, aldus de voor zitter, om kinderspelen te houden, doch in het bestuur werden de moeilijkheden be sproken. De openbare school hield in 1935 kinderspelen, maar verleden jaar niet. Wat zal men daar dit jaar doen? Hoe staat het met de bijzondere scholen? We weten van niets, want contact is er niet. De heer S. Modder vond het een hope- looze zaak als de scholen niet mee doen. Van de openbare school weet men heele- maal niets. We krijgen daar met 1 Septem ber een nieuw hoofd. Spr. wist niet hoe die tegenover de kinderspelen staat, doch' voor dit jaar behoeft men er niet op te rekenen. De voorzitter zeide dat van de katholie ken niet op medewerking gerekend worden (wel te verstaan als onderwijz Doen wij wat, dan zullen ze de kinderen niet er van af houden. Na uitvoerige bespreking werd door het bestuur voorgesteld om van kinderspelen af te zien. Daarna kwam aan de orde om 's mid dags een feestje te houden voor de jeugd, vertooning van een film of poppenkast en een avondbijeenkomst. Na breedvoerige bespreking werd aldus besloten. Ook zal aan de christelijke zangvereeni- ging ,Sursum Corda" worden verzocht om eenige nummers te zingen. In 't comité van voorbereiding en uitvoering werden be noemd de heeren H. Nijdam, P. Vierkant en J. van Gemeren. Besproken werd nog 1 werven van donateurs. In de Dinsdag gehouden verkiezing van een voorzitter van den polder De Boekeler- meer, is in de vacature van wijlen den heer M. Sengers met 14 van de 18 stemmen geko zen de heer H. Mulder Mzn. np- Slachthuiskwestie naar een lossing? In de slachthuiskwestie tusschen Hoorn en de buitengemeenten schijnt een op lossing in zicht te zijn. Door Hoorn is als nieuwe regeling voor de exploitatie van het slachthuisbedrijf en den keuringsdienst voorgesteld, dat de gemeenten Avenhorm, Berkhout, Blokker, Hoorn, Oudendijk, Schellinkhout, Wognum, Wydenes en Zwaag den keuringskring gezamenlijk vormen, met als centrum-gemeente Hoorn, Slachthuisbedrijf en keuringsdienst wor den door de gemeenten beheerd en een commissie van toezicht, uit negen leden bestaande, zal worden benoemd. Een lid brengt een stem per duizend inwoners uit, met minimum van één stem en met een maximum van zes stemmen. Bezoldiging en instructie der ambtenaren worden ge regeld door de gemeente Hoorn in overleg met de commissie van toezicht. Benoeming van ambtenaren en ontslag geschieden op voordracht van vorengenoemde commis sie. De aflossing en rente der geldleenin- gen, door Hoorn aangegaan of nog aan te gaan, worden door de gemeenten ge waarborgd naar verhouding van het aan tal inwoners op 1 Januar' van het jaar, waarin de gemeenten tot betaling worden verplicht. Vijftig procent wordt, bij even- tueele winst, in een reservefonds gestort, welk fonds niet mag komen boven 15000; het restant wordt aan de gemeenten uit gekeerd. Ieder jaar kan, by de begrooting, verlaging van rechten worden overwogen. Verliezen die niet uit het reservefonds kunnen worden gedekt, worden naar ver houding van inwonertal omgeslagen. De overeenkomsten worden voor twintig ja ren aangenaam met stilzwijgende verlen ging van vijf jaren. Hiermede kan een einde komen aan de slachthuiskwestie welk»1 bestaat tusschen de buitengemeenten en Hoorn. Enkele ge meenten hadden, daar men meende te veel aan Hoorn te moeten betalen op grond van enkele bepalingen, die onbillijk weiden geacht, zioh geheel teruggetrokken.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 3