8 8 8 o&mmviixuul jladioptoqcammc, Hoe het onze Indische Padvinders op het Loo verder verging. Verdacht van spionnage. maanden in Duitsche van een ongeluk, dat goed afliep. eereraad voor luitenant aalders. Hooge autoriteiten als toeschouwers. De dag van de padvinders op het Loo w erd na de lunch voortgezet met demonstraties in het paleis, waarvoor de zoogenaamde groote eetzaal was gekozen. Hier zou het door de Indische jongens geënsceneerde en op te voeren spel worden gegeven ten aan- schouwe van Hare Majesteit. Voor de bijwoning waren door de konin gin eenige inwoners van Apeldoorn uitge- noodigd als de burgemeester, de dokter enz. met hun echtgenooten. Te drie uur betrad H.M. de groote eet zaal en zette zich aan het hoofdeinde van de zaal. De koningin was vergezeld van prinses Juliana die tegen lunchtijd op het Loo was aangekomen Aan het beneden-einde hadden de padvinders zich geschaard. Het personeel van het paleis had gelegenheid van de zij uitgangen der zaal het spel te aanschouwen. De voorstelling begon echter niet met het spel zelf. Alvorens dit een aanvang nam tra den drie padvinders naar voren, een van Oost-Indië, een van de West en een van Sa ba, die H.M. bloemen aanboden. O.a. een schitterende bloemenmand uitgevoerd in rood, wit en blauw. De koningin was kenne lijk zeer verheugd door deze bloemenhulde. Hierna gaven de padvinders van de West een zangnummer, waarna die van Saba eeni ge liedjes zongen, welke vocale prestaties door de vorstinnen en de gasten met applaus werden beloond. Toen nam het spel „De vijf geschenken aan den Sultan" een aanvang. In cadans, zooals bij het Javaansche hof gebruikelijk is, kwamen de hovelingen bin nen, waarachter de sultan volgt met zijn die naren die pajong, schild en kris dragen. Plechtig, op de tonen van de gamelang schrijdt hij naar zijn zetel en zet zich. De vorst, die heden feest viert, zal door ver schillende afgezanten hulde worden ge bracht. Een afgezant der Molukken overhandigt hem eer-bewijzen en vraagt verlof voor het vertöonen van een „divertissement" door zijn volgelingen. Dit is dan de woeste Tjaka- lele, de krijgsdans der Molukken. Onder krijgsgehuil dansen de krijgers, gewapend met schild en speer en gekleed in roode len dendoek en hoofddoek rond. De jongste van hen (tevens n.b. de jongste padvinder van het contingent, op wien H.M. bij de inspectie al opmerkzaam was gemaakt) vuurt zijn ka meraden aan tot steeds woester dans. De aanvoerder van den vijand wordt gevangen genomen en binnengebracht en onthoofd, waarna allen een krijgslied aanheffen, waar mede de dans eindigt. Zoowel H.M. als de prinses volgden den fantastischen dans met gespannen aandacht en een hartelijk applaus klonk toen deze ten einde was. De gezant van China volgt; ook hij brengt zijn volgelingen mede, die het spel van „Draak en bal" brengen; onder het slaan op bekkens laten zij den draak in allerlei boch ten wringen om den bal te bemachtigen; schrikwekkend is de muil van het ondier, vuurspuwend en rood van bloed. Het is het traditioneele spel der Chineezen dat steeds op feestdagen wordt vertoond onder geknet ter van het vuurwerk, dat ditmaal natuurlijk weg moest blijven. De afgezant van Arabie brengt met zijn hovelingen hulde door het zingen van een Javaansch lied. Dan komt het glanspunt van het spel: de voorstelling van een episode uit de Javaan sche Sangenleer, voorgesteld door de leden van de Mangkoenegoro-groep in schitteren de keederdracht De sierlijke hoofdbeklee- ding, de kleurige slendang (gordeldoek met wapperende uiteinden) het komt alles goed uit onder de kristallen kroonluchters. Sier lijk dansend bootsen de hoofdpersonen uit deze legende, de onbesuisden Bolodewo en zijn edelmoedigen heer Gatoetkotjo, een ge vecht na. Verwoed stormen zij op elkaar in en trachten de overhand te krijgen, doch geen moment gaat een beweging buiten de strenge rythme v-" de gamelang Een prach tige dans, welke met groote aandacht door koningin, prinses en haar gezelschap werd gevolgd. Een hartelijk, klaterend applaus steeg op toen de dansers hun taak op voorbeeldige wijze hadden volbracht. Het spel is uit. Maar dan staat de sultan op; zijn vazallen en ho velingen scharen zich om hem heen; de ga melang klinkt sonoor door de zaal en in strenge Javaansche dans nadert men de landsvorstin om, bij haar zetel gekomen, haar een prachtig album met foto's van de over- zeesche gewesten te overhandigen. Hare Majesteit was kennelijk verrast en verheugd door deze hulde. De dans had haar zeer geboeid en na af loop complimenteerde zij minzaam de ver schillende personen die hierin een rol had den gespeeld voor het schoone en interessan te wat zij gaven. Ook de prinses onderhield zich nog met de dansers. Ten slotte gaf H.M. haar hooge ingenomenheid met het gebode ne aan hopman Ranneft te kennen. Zeer voldaan over de prestaties van de padvinders der overzeesche gewesten verlie ten de vorstinnen te half vijf de zaal. De padvinders gebruikten hierna de thee ten paleize om dan nog een wandeling door de tuinen te maken en dan huiswaarts te keeren. Hun laatste en misschien hun schoonste padvindersdag van de jamboree, namelijk als genoodigden van de landsvorstinne, was hiermede ten einde. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Gisteren is de 34-jarige G. Bovenberg uit Vlaardingen, die werkzaamheden verrichtte aan boord van een werkschuit, welke in de Petroleum-haven onder voormalig Pernis lag, overboord geslagen. De man verdween direct in de diepte. Personeel van den Ne- derlandsche betonmaatschappij heeft langen tijd naar den man gedregd en hem tenslotte opgehaald. De levensgeesten waren toen echter geweken. Twee meisjes reeds tien gevangenschap. Een tiental maanden geleden zijn twee meisjes uit Heerlen in Aken gearresteerd. Hoewel een officieele mededeeling omtrent de reden van haar aanhouding niet werd verstrekt, kwam toch wel vast te staan, dat z(j werden verdacht van spionnage. Naar het „Volk" thans verneemt, is een der meisjes, mej. L., verleden week naar Berlijn overgebracht, waar haar zaak voor het Volksgerecht zal dienen. Het andere meisje, mej. D., bevindt zich eveneens nog steeds in voorarrest; wanneer zij zal worden berecht, is nog niet bekend. Omtrent de voorgeschiedenis weet het blad nog het volgende te melden: Mej. L. was eenige maanden vóór haar arrestatie in aanraking gekomen met een agent van den Franschen geheimen dienst. Herhaaldelijk ontmoette zij den spion en waarschijnlijk heeft deze de beproefde methode gevolgd om een vrouw af te zen den op speurwerk, waartoe hij zelf niet in staat was. Het meisje bleek maar al te ont vankelijk voor zijn inblazingen. Zooals met vrij veel Zuid-Limburgers het geval was, kwam zij nog al eens in Aken. Daar maakte zij kennis met een kennis van haar vriendin, mej. D., een Duitschen jonge man H. N. genaamd, die spoedig opgeroepen zou worden voor den Arbeidsdienstplicht, dien hij in het kamp Löningen bij Osna- brück moest vervullen. De jongeman inviteerde in Augustus zijn Heerlensche vriendin mej. D. op een kamp- feest in Löningen en de romantische mej. L. vond dit een uitgezochte gelegenheid om weer eens met haar kennis in contact te komen. Zij wist te bereiken, dat ook zij het kampfeest mocht bijwonen. Daar vroeg zij den jongen Duitscher haar een nauwkeurige beschrijving van het kamp te geven. Het wa§ „voor de krant", zei ze. H. N. weigerde dit echter beslist, wetende, dat zelfs de onschuldigste mede- deelingen over Arbeidsdienst e.d. in Duitschland als „landverraad" uitgelegd kunnen worden. Dit schijnt het laatste contact te zijn ge weest, dat mej. L. met H. N. heeft gehad. Het leverde echter in het door spionnage- psychose bevangen Duitschland reeds vol doende aanleiding op om hem te doen ar- resteeren! Mej. L. zette intusschen haar avontuur lijke dilettantisme voort. Door welke be weegreden gedreven, weten wij niet, maar zij zocht verbinding met de Gestapo-leiders te Aken, van wie een zekere dr. Neumann de voornaamste figuur is. Het staat vast, dat gedurende de thee-uurtjes, die zij met deze heeren in Aken versleet, het gesprek ging over den agent van den Franschen ge heimen dienst. Men trachtte haar over te halen den Franschman naar Aken te lokken en met hem een theater te bezoeken. Dan moest zij de Gestapo opbellen en dan zou de spion gearresteerd worden. Dit nu schijnt het meisje beslist te heb ben afgewezen. Het laatste onderhoud met de Gestapo had plaats op 3 October j.1. Voor den 9en October was opnieuw een afspraak gemaakt. Doch toen mej. L. zich op 6 October bij .de Lord" over de Duitsche grens begaf, verzocht de grensbeambte haar even fc te wachten. Na een uurtje verscheen er een auto, waarin zich o.a. een der Gestapo-lie- den bevond, met wien zij eenige dagen te voren had thee gedronken. Hij deelde haar mede, dat het onderhoud niet den 9en, doch dienzelfden dag zou plaats vinden. Het meisje schijnt dit niet te hebben ver trouwd en heeft nog een poging gewaagd om de Nederlandsche grens te bereiken. Dit is haar echter niet gelukt. Zy werd gegre pen, in de auto geduwd en naar het Huis van Bewaring te Aken overgebracht, waar zij tot voor een week in de cel heeft ge zeten. Haar vriendin mej. D. werd op 8 October gearresteerd en is nog steeds in arrest, even als de Duitscher H. N. De ouders van mej. L. hebben herhaalde lijk getracht om de officieele beschuldiging tegen hun dochter te weten te komen, doch steeds nul op request gekregen. IN VRUE ZATERDAGMIDDAG GEVAAR? Voor een deel van het postpersoneel. Het Tweede Kamerlid mevr. Bakker-Nort (v.d.) heeft aan den minister van binnen- landsche zaken de volgende vraag gesteld: Is het juist, dat bij het hoofdbestuur der posterijen, telegrafie, en telefonie het voor nemen bestaat binnenkort voor de arbeids contractanten den vrijen Zaterdagmiddag, die onlangs ook voor dit deel van het per soneel is ingevoerd, weer in te trekken? Indien dit zoo is, zou de minister dan de reden daarvoor willen meedeelen? Nog meer vragen aan den minister. Het Tweede Kamerlid de heer Effendi (comm.) heeft aan den minister van kolo niën de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de regeering kennis genomen van het optreden van den hoofdcommissaris van politie te Bandjermasin omstreeks eind Juni 1937 tegenover de landelijke conferentie van de „Parindra" ter plaatse, waarbij door de zen ambtenaar het houden dezer conferentie van een loyale nationalistische partij is be moeilijkt op een wijze, die als willekeurig en krenkend werd beschouwd? 2. Indien vraag 1 bevestigend .moet wor den beantwoord wil de regeering dan mede deelen of bedoeld politie-optreden door haar wordt goedgekeurd? 3. Is de regeering niet van oordeel, dat der- gelijken optreden van 'n beambte in de bui tengewesten, dat een zeer onaangenamen indruk maakt op de inheemsche nationalis ten, zeer schadelijk werkt op de gezonde, le gale ontwikkeling van de nationale bewe ging in het land? 4. Wil de regeering het er heen leiden, dat de Indische overheid maatregelen treft, op dat een dergelijk politioneel optreden tegen over de nationale partijen niet meer zal plaats hebben? Voorts heeft de heer Effendi eveneens aan den minster van koloniën gevraagd: 1. Is het, met betrekking tot in de Struis- wyksche gevangenis te Batavia wegens po litieke delicten gedetineerden juist, dat: a. er verdachten zijn, die maanden in pre ventieve hechtenis zitten, zonder dat hun zaak voor het gerecht wordt gebracht? b. zij in cellen moeten verblijven van 1.75 x 3 M. groot, zonder W.C. en venster, waar geen plank, geen mat en kussen is, zoodat de gevangene op den kouden en vochtigen cementvloer moeten slapen? c. het gevangenis-eten heel slecht is? d. bovengenoemde toestanden er reeds toe hebben geleid, dat de gevreesde beri-beri- ziekte onder hen heel wat slachtoffers heeft gemaakt, waarbij enkelen aan deze ziekte reeds zijn bezweken, met name Abdoellah en Toelashi? e. uit de gevangenis wegens gebrek aan bewijs ontslagenen zich in een dusdanigen gezondheidstoestand bevinden, dat opname in een ziekenhuis noodig was, waar enkelen van hen zijn bezweken? 2. Zoo ja, wat denkt de minister te doen om aan deze toestanden onmiddellijk een eind te maken? DENEMARKEN MAAKT ONZE SCHEPEN. De geplaatste order der H.A.L. De Holland-Amerika-lijn verzoekt ons op neming van het volgende: Hangende de beantwoording door de re- I geering van de vragen, die het Tweede Ka merlid de heer van den Tempel (s.d.) tot de regeering had gericht aangaande onze bestel ling van twee motorvrachtschepen bij een Deensche werf, hebben wij ons van elk com mentaar op de uitingen, die over deze aan gelegenheid in de pers zijn verschenen, ont houden. Nu de regeering heeft geantwoord, zij het I ons vergund ter aanvulling en verduidelij- king het volgende te vermelden: Het departement van handel, nijverheid I en scheepvaart is van meet af aan op de hoogte geweest van onze onderhandelingen om gezien de bouwprijzen en voorwaarden hier te lande gezamenlijk met een andere Nederlandsche reederij vier gelijksoortige vrachtschepen in Duitschland te doen bou-1 wen; het aantal moest door gebrek aan pas sende hellingen worden teruggebracht tot twee resp. één, terwijl de onderhandelingen I tenslotte zijn mislukt doordien het „Politi- cal Non-Delivery" risico niet te verzekeren was; het departement was eveneens er van op de hoogte, dat na deze mislukking de vroegere onderhandelingen met de Deen sche werf zijn hervat. Nooit is van eenig bezwaar van de zijde I der regeering gebleken, hetgeen trouwens geen oogenblik is verwacht, gezien de vele orders voor nieuwbouw in den laatsten tijd door verschillende groote Nederlandsche ree derij en met medeweten en zelfs ten deelemet medewerking van de Nederlandsche regee-1 ring in het buitenland geplaatst. Tenslotte nog een verduidelijkende op merking ten aanzien van den bouw van het s.s. „Nieuw Amsterdam". Het blijkt bij voortduring, dat hierover by het Nederland-1 sche publiek een misverstand bestaat. De steun der regeering voor den bouw van dit schip is niet anders dan steun aan de betrok- ken Nederlandsche werven. De H.A.L. heeft harerzijds om bouw in Nederland mogelijk te maken, een drie tot vier ton hoogeren prijs aanvaard dan de aanbieding voor bouw I van hetzelfde schip in Noord-Ierland, met financiering door de Nederlandsche regee ring op denzelfden voet en tegen dezelfde rente als door de Engelsche bankiers dier werf aangeboden. Vanzelfsprekend geniet de Nederlandsche I industrie bij ons voorkeur, doch ons bedrijf is nu eenmaal niet van dien aard, dat wij ons kunnen veroorloven concurrentie geheel uit te schakelen. WILLY DERBY UITGEFLOTEN. Waalsche demonstratie te Ostende. De Haagsche voordrachtkunstenaar Willy Derby, die in verschillende Belgische bad plaatsen optreedt, had ook een dezer dagen een uitnoodiging gekregen, zijn repertoire in de Kurzaal te Ostende uit te voeren. Voor een stampvolle zaal, waarin zich ook vele Nederlanders bevonden, zong hij enkele van zy'n liedjes, o.a. een Fransch coupletje, waarbij het in de zaal doodstil bleef. Toen hij tot zijn Nederlandsche repertoire was gekomen, werd eensklaps uit de zaal, onder ge- flui en protest geroepen: Assez de Fla- mand! (Genoeg Vlaamsch!) Tegen deze manifestatie kwamen de aan wezige Nederlanders en Vlamingen in ver zet. Zy juichten Willy Derby hartelijk toe. Het resultaat van een en ander was, dat de directie het noodig oordeelde, den heer Derby te verzoeken zijn optreden maar te staken om geen verdere incidenten uit te lokken. De heer Derby, die zeer verontwaardigd was, heeft by zijn terugkeer in Den Haag verklaard, dat hij geen enkele aanleiding had gegeven voor deze protesten. Juist om wrijving te vermijden had hij ook een Fransch liedje gezongen. De Belgische Vlaamsche bladen hebben een scherpe critiek tegen het optreden der „franskiljons" geuit. Van een optreden te Blankenberghe heeft Derby voorloopig af gezien. Wel zal hij op 15 Augustus bij een feest aan den User het lied Vlaanderen Hoog zingen. De Nederlandsche consul te Ostende zal volgens de Belgische pers bij de directie der Kurzaal hebben geprotesteerd tegen het hinderen van den heer Derby. Donderdag 12 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. A.V.R.O.- Uitzending. 8.Gramofoonmuziek. 10.— Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr. pl.). 10.30 Omroep orkest. In de pauze: Declamatie. 12,30 Ensemble Rentmeester en gramofoonmuziek. 2.Vioolrecital. 2,30 Kovacs Lajos' orkest, orgelspel en gramofoonmuziek. 4.Zieken- halfuur. 4,30 Mischa Novy's Zigeu nerkapel. 5.Voor de kinderen. 5,30 Los Argentinos. 6.30 Sport- praatje. 7.Orgelconcert en zang. 7.40 Reportage. 8.— Berichten A. N. P. Mededeelingen. 8.10 De Twilight Serenaders. 9.Vlaam sche schets. 9.30 Het Omroeporkest en solist. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Omroeporkest. 11.Be richten A. N. P. Hierna Karoly Arpad's Ensemble. 11,4012. Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 301 M. 8.—9.15 K.R.O. 10.— N.C.R.V. 11.— K.R.O. 2—12.— N.C.R.V. 8.—9.15 en 10.— Gramofoonmuziek. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12. Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 K.R.O.-orkest en gramofoon muziek. 1.45 Gramofoonmuziek. 2. Pianovoordracht. 2,50 Gramofoon muziek. 3.Vrouwenhalfuur. 3.30 Orgelspelw. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Hobo en piano. 5.40 Gramofoon muziek. 6.30 „Gebeuren er nog wonderen?" causerie. 7.Berich ten. 7.15 Journalistiek weekover zicht. 7.45 Reportage. 8.Berichten A. N. P. Herhaling S. O. S.-Berich ten. 8.15 Christ. Muziekvefeeniging „Vlijt en Volharding". 8.50 Literaire causerie. 9.20 Vervolg concert. 9.55 Berichten A. N. P. 10.Orgelspel. 11.12.Gramofoonmuziek. Hier na: Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Gra mofoonmuziek. 12.05 Het BBC- Midlandorkest. 1.05 Sopraan en bariton. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.05 Bernard Crook en zijn kwin tet. 2.50 Declamatie. 3.05 Gramo foonmuziek. 3.35 Het Sted. Orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.20 Henry Hall en zijn dansorkest. 6.20 Berichten. 6.40 „They came to England", cau serie. 7.Het BBC-orkest. 8.05 Ra- diotooneel. 8.50 Variété-programma. 10.Berichten. 10.20 Het eLner Strijkkwartet. 11.35 Harry Evans en zijn orkest. 11.5012.20 Dans muziek (gr. pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 7.10 en 8.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Pas- cal-orkest en zang. 2.20 en 3.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Zang. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.05 Radiotoo- neel. 7.23 Gramofoonmuziek. 7.50 Zang. 8.50 „Die verkaufte Braut", opera. 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 H. Putsche's orkest. 8.50 Militair concert. 9.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Fabrieks- orkest. 1.35 Kurhessisch Landes- orkest. 2.35 Gevarieerd concert. 4.20 Fred. Hippmann's orkest. 6.20 Blaas- concert. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.30 Omroeporkest, Schrammel- ensemble en solisten. 10.5012.20 Landesorkest Gouw Baden en so listen. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 1.302.20 M. Alexys' orkest. 5.20 L. Darcy's orkest. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.23 dito. 8.20 J. Schnyders' orkest. 10.30 tot 11.20 Gramfoonmuziek. 484 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. I.30—2.20 en 5.20 Gramofoonmu ziek. 6.35 L. Darcy's orkest. 7.35 Vioolvoordracht. 8.20 Gramofoon muziek. 8.50 „Die verkaufte Braut", opera. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Het Keulsche Omroeporkest, Schrammelensemble en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Populair con cert. 10.20 Berichten. 10.40 Trio- concert. 11.05 Weerbericht. 11.20— 12.20 Gramofoonmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO-DISTRIBUTIE. Lijnl: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.05, Norman- dië 10.0511.25, Droitwich 11.25 12.20, Parijs R. 12.2012.35, Keulen II.35—13.20, Brussel VI. 13.20— 13.35, Keulen 13.35—15.20, Norman- dië 15.2015.35, Lond. Reg. 15.35 16.20, Keulen 16.201720, Brussel Fr. 17.20—18.20, Keulen 18.20— 19.20, Lond. Reg. 19.2019.50, Parijs R. 19.50—20.20, Brussel Fr. 20.20— 20.50, Parijs R. 20.5023.30, Berlijn 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel Vlaamsch 8.9.20, Luxemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—15.35, Droitwich 15.35—18.20, Luxemburg 18.2018.40, Lond. Reg. 18.4019.Droitwich 19.20.05, Hamburg 20.0520.50, Droitwich 20.50—24.—. Lijn 5: Diversen. GARNIZOENEN IN OOST-NEDERLAND. Apeldoorn, Zwolle, Zutphen, Does burg en Eindhoven komen in aanmerking. Naar „de Maasbode" verneemt omtrent de stichting van garnizoenen der Koninklijke landmacht in het Oosten des lands, staat het vrijwel vast, dat hiervoor Apeldoorn, Zwol le, Zutphen, Doesburg en ook Eindhoven in aanmerking komen, terwijl het regiment cavalerie te Deventer door een regiment in fanterie vervangen zal worden en vermoe delijk naar Amersfoort zal verhuizen. Te Apeldoorn zullen wielrijders gelegerd worden en waarschijnlijk ook motormitrail leurs en een escadron pantserwagens. Voor den bouw van kazernes zou het oog op terreinen usschen Apeldoorn en Beek bergen zijn gevallen. Te Doesburg zal het bestaande kazernegebouw in gebruik wor den genomen, te Zwolle evenzoo. Het vijftiende regiment infanterie te Nij megen zal vermoedelijk naar Eindhoven worden overgeplaatst, waar fabrieksgebou wen der N.V. Philips als geschikt voor ka zernes bevonden zouden zijn. Binnen een jaar zal eventueel asm de plsmnen voor nieuwe garnizoenen uitvoe ring worden gegeven. DE GRONDWETSHERZIENING. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor de wetsontwerpen tot verandering in de Grondwet is, na kennis genomen te hebben van de memorie van antwoord op het voorloopige verslag over deze wetsontwerpen, van oordeel, dat door deze gewisselde schrifturen de openbare be raadslaging over de voorstellen genoegzaam is voorbereid. Onder een tram gevallen Gistermiddag heeft de zeereerw. heer pastoor A. A. Meijers O.E.S.A., van de St. Augustinuskerk asm den Postjesweg te Am sterdam een ongeval gehad, dat buitenge woon goed is afgeloopen. Pastoor Meijers kwam met lijn 3 op de Ceintuurbaan uit de richting Hobbemakade bij de halte Ferdi- Ferdinand Bolstraat aan, waar hij wilde uit stappen. Voor lyn 3 bevond zich een tram vsm lijn 24, welke juist het teeken van den verkeersagent kreeg om linksaf op te rijden. De bestuurder van de bijna stilstaande tram van lijn 3 gaf daarop stroom om geheel op de halteplaats te komen. Op hetzelfde oogen- bilk stapte pastoor Meijers uit, doch botste daarbij tegen het op de vluchtheuvel staan de zuiltje. Hij viel en kwam tusschen de wagens, onder het voorbalcon van den bij wagen terecht. Gelukkig stond de tram da delijk stil en door de wagens te ontkoppelen, kon men den pastoor weldra bevrijden. Hij had schaafwonden opgeloopen en vermoede lijk een schouderfractuur. De geneeskundige dienst vervoerde hem naar het O.L. Vrouwe Gasthuis, waar hij in observatie is opgeno men. Vandaag hoopt pastoor Meijers naar zijn pastorie terug te keeren. Onderzoek naar zijn gedragingen, In zake den reserve-officier G. J. Aalders, die langen tijd in Duitschland in voorarrest doorbracht en tegen wien te Essen een pro ces is gevoerd, is een eereraad ingesteld. Hiervoor zal hij zich hebben te verantwoor den. De eereraad is een krijgstuchtelijke commissie van onderzoek, bestaande uit officieren, die de regeering bepaalde maat regelen ten opzichte van reserve-officieren, die zich hebben misdragen, heeft te advi- seeren. SPINNENPLAAG OP URK. Muggen niet zoo hinderlijk meer. Dr. van der Torn, de van regeeringswege aangestelde deskundige, die verschillende malen het eiland Urk heeft bezocht in ver band met een onderzoek naar de muggen plaag op het IJselmeer, heeft indertijd in verschillende plaatsen daarvoor waar nemers aangesteld en voorspelde een mug genplaag, oneindig grooter, dan dit in vorige jaren het geval zou zijn geweest. Deze voorspelling is gelukkig voor de be woners der IJselmeerplaatsen niet uitgeko men. Wel waren er veel muggen en vooral op warme zomeravonden was het gezoem der millioenen zwermen niet van de lucht, maar het ging de plaag van vorige jaren niet te boven. Velen zijn van meening, dat de plaag niet eens zoo erg is als het vorige jaar. De spinnen vertoonen zich echter op het eiland Urk in dubbelen getale. Nimmer ia het hier voorgekomen, dat een spinnenplaag in zoo grooten omvang zich heeft voorge daan. Als men des avor.ds zijn slaapkamer betreedt, behoort het niet tot de uitzonde ringen, dat eerst, voor men zich ter ruste kan begeven, een 40- of 50-tal spinnen van het leven moet worden beroofd. Verlaat men 's morgens zijn woning, dan moet men er op bedacht zijn, dat men eerst de deur vrij maakt van webben, die er 's nachts voor langs zyn geweven door de ontelbare spin nen, waardoor de bewoners van het eiland veel last ondervinden. De afsluiting der Zuiderzee zal, naar ver wacht mag worden, in de toekomst vele voordeelen opleveren, doch een dergelijke plaag moet dan als een onvoorzien nadeel der afsluiting worden beschouwd. AANVARING OP DE MAAS. Geen persoonlijke ongelukken. Gisteren is het Duitsch stoomschip „Ruhrort" bij het verlaten van de Maas haven te Rotterdam op de rivier in aan varing gekomen met het sleepschip „Mann heim 189". Beide schepen werden vrij ern stig beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden niet voor. Het s.s. „Ruhrort", dat uitgaand was, ver liet de Maashaven, toen uit de richting Charlois een sleep naderde, bestaande uit de sleepboot „Excelsior" en het ongeveer duizend ton metende zwaar beladen sleep schip „Mannheim 189". De „Ruhrort" wilde tusschen den wal en den sleep doorvaren, ctgeen evenwel een gevaarlijke manoeuvre was, welke niet geheel gelukte. Op de sleep- oot „Excelsior" zag men de aanvaring aan komen en wierp men de trossen los. De sleepboot bleef daardoor vrij, doch een aan varing tusschen de „Ruhrort" en de „Mann heim 189" bleek niet meer te vermijden' Het sleepschip werd aan den zijkant geheel opengescheurd, waarbij het vooronder onder water kwam te staan. De „Ruhrort" kreeg by de ankerkluizen ingedeukte platen. De schade wordt door verzekering gedekt. De •.Ruhrort" is aan een der in de nabijheid gelegen boeien gemeerd. De „Mannheim is naar de Prins Hendrikkade te Rotterdam gesleept, waar het schip gelost en gerepa reerd zal worden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6