DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ook te Sjanghai neemt de spanning toe. Ne. 188 Oit nummer bestaat uit drie bladen. 139e Jaargang De algemeene toestand. De Japansche vlootautoriteiten eischen krachtige maatregelen. HET INCIDENT TE SJANGHAI. Nieuws in 't kort. China zou alle economische be trekkingen met Japan willen verbreken. AARSCH Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Donderdag 12 Augustus 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 12 Augustus. Tezelfder tijd, dat het vacantieseizoen voor de Londenaars ingezet is met een warmtegolf van groote hardnekkigheid, is ook met één slag een einde gekomen aan de diplomatieke bedrijvigheid, waarvan de En- gelsche hoofdstad sedert de instelling van de non-interventie-commissie het tooneel is ge weest. Het meerendeel der, ambassadeurs en gedelegeerden heeft van deze plotselinge en welkome rust gebruik gemaakt, om vacantie te nemen en contact te zoeken met hun re geeringen. Zoo zijn Corbin, de Fransche, Cartier de Marchienne, de Belgische en Grandi, de Ita- liaansche ambassadeur, naar hun onderschei dene landen teruggekeerd. De Duitsche am bassadeur van Ribbentrop, is met vacantie gegaan naar Schotland en zal daarna via Londen naar Berlijn terugkeeren. Monteiro, de ambassadeur van Portugal, heeft even eens zijn vacantieverblijf in Engeland ge zocht, evenals graaf Plymouth, de voorzitter van de afzijdigheidscommissie. En zoo is van de voornaamste non-inter- ventie-commissie-leden alleen nog de Russi sche ambassadeur Maiski op zijn post te Londen gebleven. Hij zal zich vergenoegen met korte week-einden. We kunnen dus uit Londen weinig nieuws verwacht in de eerstkomende weken. Tenzij de politiek toestand in Europa zich plotse ling mocht wijzigen. Intusschen pleegt Sir Eric Drummond, de Engelsche gezant te Rome, op het Foreign Office, geregeld overleg ter voorbereiding Van de a.s. Italiaansch-Engelsche besprekin gen. En die besprekingen kunnen belangrijk worden, want het zal niet alleen gaan over de Spaansche kwestie, maar vooral ook over de Middellandsche Zee-kwestie. En die laat ste is natuurlijk nog veel belangrijker. De Amerikanen zijn in de allereerste plaats zakenmenschen. Waar wat aan te ver dienen is, daar zijn zij er als de beroemde kippen bij. Zoo ook thans weer. Het artikel is niet bepaald courant goed en verschijnt werkelijk niet week-in-week- uit op de markt: de Amerikaansche regee ring n.L gaat een aantal oorlogsschepen ver huren aan Brazilië! Weliswaar zijn het geen nieuwe oorlogsschepen er wordt bij ver klaard, dat zij de leeftijdsgrens overschreden hebben maar Amerika leent toch zeker geen oud roest. De motiveering tot deze ver huring van minister Huil luidt: „dat de wensch van sommige landen om toegang te krijgen tot de grondstoffen, en de heftige wijzen waarop deze landen te werk gaan om aan dezen wensch te voldoen, Brazilië bijzonder beducht hebben gemaakt. De te Buenos Aires verschijnende voor aanstaande Argentijnsche bladen leveren op deze plannen scherp commentaar. Dit voor stel, zoo luidt het algemeen commentaar de zer bladen, beteekent een slag voor den vrede, en dreigt het evenwicht te verstoren van de marinesterkte onder de republieken in Latijnsch Amerika. In antwoord daarop heeft Huil verklaard, dat de torpedojagers geen deel van de Bra- ziliaansche marine zullen uitmaken, doch zullen dienen als opleidingsschepen. Deze transactie zou daardoor niet in strijd zijn met het Londensche vlootverdrag van 1936. Huil voegde daaraan toe dat de politiek der Ver. Staten een politiek is van volkomen ge lijkheid van behandeling jegens alle Ameri kaansche naties. En de Amerikaansche onderstaatssecreta- taris Welles heeft nog medegedeelJ, dat dit initiatief der regeering niet in strijd is met de politiek van goed nabuurschap, daar in geval van een conflict tusschen Amerikaan sche staten, waarbij een natie, welke oor logsschepen zou geleend hebben, betrokken zou zijn, deze schepen bij het uitbreken der vijandelijkheden naar de Ver. Staten zouden worden teruggezonden. Intusschen heeft hij aangedrongen op een spoedige stemming over het wetsontwerp in Kamer en Senaat. Brazilië is dus blijkbaar wel heel erg beducht, heeft ernstige aan wijzingen zoo beducht te zijn. Welke die aanwijzingen echter zijn, is ons op dit oogenblik nog niet geopenbaard. Gisteren zijn voor Sjanghai opnieuw een aantal Japansche oorlogsschepen aangeko men, hun totale aantal daar is thans 27. Verder zijn er gisteren vijfhonderd solda ten en matrozen te Sjanghai aan land ge zet. Dit feit heeft de hoop op een regeling van het nieuwe incident van Hoengjao niet doen toenemen. Men vreest, dat de bespre kingen tot regeling van dit incident afge broken zullen worden. De burgemeester van Sjanhai, Joei, die tot dusverre met de Japanners geconfereerd heeft, zeide giste ren in het begin van den avond, dat alles zou afhangen van de onderhandelingen van dien avond. De Japanners eischen bestraf fing van de Chineesche soldaten die op de Japansche slachtoffers geschoten hebben, verder willen zij dat van Chineesche zijde verontschuldigingen worden aangeboden en verzekeringen worden gegeven, dat derge lijke incidenten in de toekomst niet meer zullen komen, de familie van de slachtof fers moet een schadevergoeding ontvangen, en tenslotte eischen zij terugtrekking uit het gebied van Sjanghai van de Chineesche wachtposten. Men acht het mogelijk dat de burgemeester van Sjanghai om verdere onaangenaamheden te voorkomen de eer ste drie eischen zal inwilligen, doch van inwilliging van den vierden eisch kan na tuurlijk geen sprake zijn, aangezien dit zou beteekenen dat alle Chineesche troepen uit het gebied van Sjanghai teruggetrokken zouden worden. De Chineesche regeering en de Chineesche militaire autoriteiten wacht ten gisteravond in de grootste spanning op het resultaat van de onderhandelingen. De plaatselijke autoriteiten hadden de re dacties van de te Sjanghai verschijnende bladen verzocht zich van elk commentaar op het incident te onthouden, aangezien daardoor de gang van de onderhandelingen bemoeilijkt zou kunnen worden De Japansche oorlogsschepen, die giste ren voor Sjanghai zijn aangekomen, hebben een groote hoeveelheid munitie gelost. De Japanners schijnen geweld te willen ge bruiken, als China zijn militie niet uit Sjanghai wil terugtrekken en weigert de aangelegde verdedigingswerken af te bre ken. Japan moet op het oogenblik een vier duizend mariniers tot zijn beschikking heb ben, die gedeeltelijk reeds aan wal zijn gezet en gedeeltelijk nog aan boord van de Japansche oorlogsschepen zich bevinden. De Japansche militaire vliegtuigen hebben gisteren verkenningsvluchten gemaakt bo ven de omstreken van Sjanghai en naar men vermoedt de punten onderzocht welke zich het best leenen voor luchtaanvallen. Tergelijkertijd heeft de Japansche vloot- attaché er tegen geprotesteerd, dat parti culiere vlieguigen gisteren boven de haven van Sjanghai gevlogen hebben. Een Japansche bedreiging. Gisteravond heeft burgemeester Joei van Sjanghai een onderhoud van drie uur ge had met de Japansche autoriteiten. In ant woord op de Japansche eischen moet Joei zich bereid hebben verklaard zandzakbar ricaden in de buurt van de streken waar veel Japanners wonen, weg te laten nemen. Verder deelde hij mee, dat de Chineesche gendarmes reeds in den avond van het in cident deze wijken van de stad verlaten hebben. Joei weigerde echter te treden in een voorstel van den Japanschen vertegen woordiger Okamotos, die door een Chi- neesch-Japansche commissie wilde laten vaststellen hoever de Chineesche gendar mes zich zouden moeten terugtrekken. Joei motiveerde deze weigering met de me- dedeeling, dat men zich op Chineesch ge bied bevond. De besprekingen kunnen misschien nog wat voortduren, doch van meer belang is 't dat een vertegenwoordiger van de Japan sche vloot een in dreigende termen vervat verzoek aan generaal Jang Hoe, den com mandant van het garnizoen van Woesoeng, bij Sjanghai, heeft gericht met dezelfde eischen als boven vermeld. Generaal Tsei in eere hersteld. Gisteren heeft men te Nanking generaal Tsei Ting Kei opgemerkt, die indertijd commandant was van het 19e Chineesche leger dat in 1932 bij Tsjapei zoo'n hardnek- kigen tegenstand heeft geboden aan de Japanners by hun offensief op Sjanghai. Men hechtte hier groote beteekenis aan. Generaal Tsei Ting Kei leefde reeds gerui- men tijd in ballingschap op de Philippijnen. Bij het uitbreken van den strijd in Noord - China is hy echter naar China terugge keerd, waar hij de regeering te Nanking zyn diensten aanbood. De generaal was, toen men hem gisteren te Sjanghai op merkte, in gezelschap van T. V. Soeng, den zwager van maarschalk Tsjang Kai Sjek, een van China's bekwaamste financieele deskundigen, een politicus bovendien van vry grooten invloed, die bij de bevrijding van maarschalk Tsjan Kai Sjek uit Sianfoe een belangrijke rol gespeeld heeft. Soeng heeft gistermiddag samen met generaal Tsjei Ting Kei een bezoek gebracht aan maarschalk Tsjang Kai Sjek. Aan deze conferentie werd eveneens deelgenomen door generaal Pei Tsjoeng Si vanKwangsi, Sjoe Siang van Setzjoean en Loeng Joen van Joena. T. V. Soeng werd gisteravond te Sjanghai terugverwacht, doch generaal Tsei Ting Kei zal vermoedelijk nog te Nan king blijven en daar besprekingen hebben met de militaire leiders. OPNIEUW STRIJD BIJ DEN NANKAU PAS. De Chineezen schijnen over een sterke verdediging te beschikken. De Japansche troepen hebben gisteren opnieuw een aanval op den Nankou-pas ge daan, èen nieuwe aanval, die bewijst dat de vorige aanvallen in de vorige en in het begin van deze week geen succes hebben gehad en welke tevens bewijst dat de Ja panners vast besloten zyn, dezen pas in handen te krijgen. Hier is ook alle reden voor, gezien het strategische belang van den pas, al was het alleen maar dat hij de verbinding met Soeijoean vormt, welke provincie op haar beurt weer den besten verbindingsweg bezit met de Mongoolsche Sowjet republiek. Gisteren schijnen de Ja pansche troepen opnieuw op krachtigen te genstand gestuit te zijn. De Chineesche troepen die den pas verdedigen, maken deel uit van de 89e divisie van Wang Tsjoeng Lien. Gisteren heeft de Japansche aanval zich op de stad Nankou gericht, die voor een goed deel al vernield moet zijn. De Chineesche troepen, die voor de verde diging van den pas zorg moeten dragen, zullen waarschijnlijk wel uit de provincie Soeijoean afkomstig zijn. Uit Japansche bron verluidt, dat deze troepen goed gewapend zijn en over een groote hoeveelheid geschut en loopgraaf- geschut beschikken. Buitendien hebben zij het voordeel een bijzonder moeilijk terrein te verdedigen. Dat de strijd, welke giste ren in de buurt van Nankou gestreden is, fel is geweest, moge blijken uit 't feit, dat in allerijl versterkingen uit Peking, Nan kou ligt slechts 50 K.M. Noordelijker dan Peking, vertrokken zijn om de Japansche troepen bij Nankou te helpen. De troepen, welke uit Peking vertrokken zijn, beschik ten over tanks en pantserwagens. Volgens een bericht van het Japansche hoofdkwar tier hebben de Japanners gisteren een dorpje in de onmiddellijke nabijheid van Nankou kunnen bezetten. Japansche vlie gers, die verkenningstochten in het gebied van den strijd ondernomen hebben, melden dat de Chineezen den spoorweg van Peking naar Soeijoean op drie plaatsen hebben opgeblazen. De strijd die ten Noorden van Peking gevoerd wordt, heeft tot gevolg, dat deze stad weer geheel geïsoleerd is. Alle communicatiemiddelen zyn in gebruik voor troepenvervoer en andere militaire diensten Staat van beleg te Sjanghai. In de Chineesche wyk van Sjanghai is de staat van beleg afgekondigd. Japanners bezetten spoorwegsta tion van Nankau. De Japansche troepen hebben hedenmor gen het spoorwegstation van Nankau bezet. Gevechten rond Nankau. Uit Tientsin wordt van Japansche zijde gemeld, dat de Japansche troepen gister avond een aanval der Chineezen nabij Toehlioesjen, gelegen op ongeveer 40 K.M. ten Zuid-Westen van Tientsin aan den spoorweg van Poekau naar Tientsin, heb ben afgeslagen. De Chineesche troepen trokken zich naar het Zuden terug, met achterlating van 80 dooden. Verder heeft het Japansche garnizoen te Tientsin medegedeeld, dat Nankau van daag tegen den middag zal worden inge nomen. De minister van oorlog heeft prins Konoye laten weten, dat naby deze stad de vijandelijkheden met het centrale leger geopend zijn. De minister-president en zijn minister hebben hierover een uur lang in het groot ste geheim geconfereerd. De botsing aan den Nankau-pas. Het agentschap Domei meldt het verloop van de eerste botsing tusschen de Japan sche troepen en het Centrale Chineesche leger aan den pas van Nankau. De Chinee sche strijdkrachten bestonden uit drie regimenten van de 89e divisie, die zich in versterkte stellingen genesteld hadden. Hun bewapening was goed. Zij waren zelfs uitgerust met artillerie en ander zwaar geschut. De totale sterkte der Chineesche troepen in het gebied Kalgan en Tsjahar wordt aangegeven met vier divisies. Een samenvattend resultaat van de gevechten om den pas van Nakau is nog niet aanwe zig. Domei meldt verder, dat de zuiverings actie van het Japansche garnizoen in Noord-China, t.w. in het gebied van Pei- ping en Tientsin, in vollen gang is. Alle hoofdverkeerswegen zijn gezuiverd van de overblijfselen van het 29e leger. De toe stand in Sjanghai is uiterst gespannen. De eisch der Japansche autoriteiten in zake terugtrekking der Chineesche troepen uit de omgeving van de Japansche concessie en in zake vernieling van alle versterkte stellingen door de Chineezen is tot dusver nog niet nagekomen. Japanners netnen het station van Nankau. Het Japansche garnizoen in Noord-China deelt mede dat het zijn troepen gelukt is om in het verloop der gevechten rondom Nankau het station in te nemen. Voorts wordt melding gemaakt van een tegen aanval der Chineesche troepen met een pantsertrein en mortieren nabij Liangsjan, 40 K.M. ten Zuiden van Peiping. Na een hevigen strijd hebben de Japansche troe pen den tegenaanval echter afgeslagen. HET PERSCONFLICT TUSSCHEN ENGELAND EN DUITSCHLAND. Buitenlandsche persvereeniging tc Berlijn vergadert. De buitenlandsche persvereeniging te Ber lijn is bijeengekomen in een spoedvergade ring, welke door de correspondenten uit 23 landen werd bijgewoond. Er werd een reso lutie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de vereeniging met leedwezen kermis heeft genomen van het voorstel tot uitwijzing van den Times-correspondent en in beginsel protesteert tegen iedere uiwijzing, welke door een regeering, welke ook, zou kunnen worden gelast, alleen op grond van zuiver journalistische werkzaamheid. De resolutie zal overhandigd worden aan de ministers von Neurath en Göbbels en aan het Internationaal Verbond van Jour nalisten. Berlijn weert zich! In politieke kringen wordt naar aanlei ding van de resolutie der buitenlandsche persvertegenwoordigers opgemerkt, dat de opvatting, dat geen dagbladcorrespondent op grond van zijn journalistieke werkzaam heid zou mogen worden over de grens gezet, in deze algemeenheid nauwelijks in een land zal worden gebillijkt. Voor de journalistieke werkzaamheid van persvertegenwoordigers kan geen vrijbrief worden verstrekt, welke hun principieel zou veroorloven in plaats van een objectief een eenzijdig verwrongen beeld ten ongunste van hun rayon te geven. Tegenover dergelijke journalisten, die er uitsluitend naar streven in strijd met de waarheid en daarmede op een wijze, welke de betrekkingen der volken schaden, werkzaam te zijn, de noodige consequenties te trekken, is volgens de Duitsche opvatting de plicht van iedere regeering, welke haar verantwoordelijkheid bewust is en bezorgd is voor de internationale atmosfeer. Tenslotte wordt er in Berlijnsche politieke kringen op gewezen, dat te Berlijn zekere buitenlandsche persvertegenwoordigers zijn, die blijkbaar ook buiten hun beroepsplichten tegen de Duitsche belangen werken en dat men zich natuurlijk tegenover een derge lijke werkzaamheid maatregelen moet voorbehouden. Verduistering van telegrammen. - De politie te Marseille heeft een zekeren Adrien Sentenac, een kommies bij de posterijen, gearresteerd, die ervan beschuldigd wordt van verduistering van voor Valencia be stemde cijfertelegrammen. Men had reeds eenigen tijd verdenking tegen hem en thans is hij in het bezit van twee telegrammen gevonden. Hij bekende te hebben gehan deld op aanstichting van een bende, die, naar men vermoedt, ook inlichtingen heeft verstrekt aan degenen, die onlangs drie Spaansche vrachtschepen ter hoogte van Grau du Roi hebben aangevallen. Men ge looft, dat zich aanhangers van Franco onder de bendeleden bevinden en meer arrestaties worden verwacht. Gevangenen van het Duivelseiland ont snapt. - Begin dezer week zijn te Port of Spain (Trinidad) zes vluchtelingen uit de Fransche strafkolonie op Duivelseiland aan gekomen. In de afgeloopen tien dagen zijn in totaal achttien vluchtelingen uit Cayenne ontvlucht, zij slaagden erin met open booten Trinidad te bereiken. Het aantal gevluchte deporte's te Trinidad bedraagt thans 41. Volgens welingelichte Chineesche kringen zou de Nanking-regeering over wegen, alle economische betrekkingen met Japan te verbreken. Morgen zou een verklaring in dien zin worden ge publiceerd. Twintig huizen door een vloedgolf weggespoeld. - Gisteren is in het Simodalen, een klein diep dal aan de Hardanger Joekul in de nabijheid van de Eidfjord (Noor wegen) door een vloedgolf geteisterd. Van een grooten gletscher is een ijs- en steen massa van ongeveer een millioen ton in een smal bergmeer gestort, met het gevolg dat de vloedgolf ontstond. Twintig huizen wer den weggespoeld en het welvarende dal werd in een woestenij herschapen. Menschenlevens zijn niet te betreuren, doch de ongeveer 130 bewoners van het dal zullen een andere woonplaats moeten zoe ken. De materieele schade wordt op 300.000 kronen geschat. Vermist schip terecht. - Het Joego-Sla- vische vrachtschip „Planik", waaromtrent men zich ongerust maakte, is in den loop van gisteravond te Oran aangekomen. De kapitein vertelde, dat Zondagmiddag ter hoogte van Kaap Ivi een vliegtuig der recht- sche Spaansche strijdkrachten over het schip vloog, waarna dit door den kruiser „Cana- rias" werd gepraaid. De „Planik" werd op- gebrach naar Melilla, waar de lading door zocht werd. De kapitein ontving daarop toe stemming, de reis naar Oran voort te zetten. Van juweelensmokkel beschuldigd. - De regeering van Valencia heeft een be kendmaking gepubliceerd, volgens welke Joachim Ascaso, de voorzitter van den zoo juist ontbonden raad van Aragon, in hechte nis genomen is, onder beschuldiging van het smokkelen van juweelen. De onlusten in Syrië. - Bij de onlusten te Deirel El Zor hebben de rebellen een douanepost geplunderd en geschoten op twee officieren, die niet getroffen werden. Een gemotoriseerd detachement is derwaarts gezonden, terwijl de luchtmacht de rebellen achtervolgt. Op drie plaatsen hebben de vliegtuigen bommen geworpen. Daar de op standelingen niet reageerden, gelooft men, dat de beweging onderdrukt is. Niettemin hebben zich ook elders incidenten voorge daan. Te Djezireh is een postwagen met de inzittenden verdwenen. Aan het station te Aleppo is een aanzienlijke zending patronen en "munitie, bestemd voor de opstandelingen in beslag genomen. Overstroomingsgevaar in het Jangstse gebied. - In het Jangstsegebied dreigen overstroomingen. De scheepvaart op de grootste rijrivier van de Jangstse, de Han, moest reeds worden gestaakt. De dijk van de Han is doorgebroken. Anjang en andere steden in Noord-Honan staan onder water. Door hoog water in het Keizerkanaal zijn Pisien Tsjitsjien en Lijan in Noord Kiangsoe overstroomd. Twee huizen ingestort. - In New Brigh- ton in den staat New York zijn twee woon huizen ingestort. Tot dusverre zijn dertien lijken uit de puin en geborgen. Het totale aantal slachtoffers staat nog niet vast. Men veronderstelt, dat de zware regenval en bin nendringend water de fundamenten der hui zen heeft ondermijnd. Wederom „Trotzkisten" veroordeeld. - De Oost-Siberische „Prawda" meldt uit Irkoetsk, dat 72 functionnarissen van de Oost-Siberische spoorwegen, beschuldigd van Trotzkisme, sabotage, spionnage ten gunste van vreemde mogendheden en kwaadwillig organiseeren van spoorwegon gelukken, waarbij talrijke menschenlevens verloren zijn gegaan, ter dood veroordeeld. Zij zijn reeds terechtgesteld. Cholera-epidemie te Hongkong. - Uit Hongkong wordt aan de „Times" gemeld, dat aldaar een cholera-epidemie is uit gebroken. Op 10 Augustus telde men 59 gevallen, waaronder dat van een Euro- peesch kind. Brand in hospitaalschip. - In de vroege ochtenduren is brand uitgebroken aan boord van het te Napels voor anker liggende Ita- liaansche hospitaalschip „Helouan", ver moedelijk tengevolge van kortsluiting. De vlammen sloegen weldra door het geheele vaartuig, zoodat de brandweer tevergeefs trachtte het vuur meester te worden. Men is daarom begonnen de „Helouan" tot zin ken te brengen. Onder de autoriteiten, die het blusschingswerk gadesloegen, bevond zich de prins van Piemont. De uit 150 kop pen bestaande bemanning heeft het schip tijdig verlaten. Persoonlijke ongelukken deden zich tot dusver niet voor. Een nader bericht meldt, dat het in vlam men gehulde vaartuig buiten de haven is gesleept en daar tot zinken is gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1