DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. D© algemeene toestand. [)e luchtmacht vari beide landen in actie. SJANGHAI MET OMGEVING Ho. 192 Dit nummer bestaat uit twee bladen. 139e Jaargang Poetoeng ondergaat een zwaar bombardement. Luchtraid boven Nanking. haastige evacuatie uit Sjanghai. Ruim 3000 vrouwen en kinderen hebben de stad reeds verlaten. Nieuws in 't kort. S.S. Tasman heeft 130 vrouwen en kinderen aan boord. Deze Coorant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon* en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 17 Augustus 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 17 Augustus. Terwijl we elders de krijgsverrichtingen in China aan de vergetelheid ontrukken, mogen we hier wel melding maken van den diplomatieken strijd tusschen China en Japan. Om te beginnen moeten we wijzen op een proclamatie van het Chineesche ministerie van buitenlandsche zaken, die zeer scherp gesteld is en waarin o.a. het volgende ge zegd wordt: „Tegenover de grenzelooze veroverings- lasten die door Japan aan den dag worden gelegd is China gedwongen alle noodige verdedigingsmaatregelen te nemen. China is bereid zich alle noodzakelijke inspanningen te getroosten om, onverschillig op welke wijze, het doodelijk gevaar, dat Azië be dreigt, af te weren maar constateert, dat Ja pan de Chineesche souvereiniteit niet heeft geëerbiedigd en de van kracht zijnde ver dragen heeft geschonden. Bij ieder geval van provocatie zal China gebruik maken van zijn wettig recht tot verdediging. Generaal Tsjang Si-tsjoeng, de opperbe velhebber van de Chineesche garnizoenen te Nanking en Sjanghai, heeft verklaard, dat het bestaan van China bij den huidigen strijd op spel staat. Honderdduizenden Chi- neezen zijn gereed hun leven te offeren. De generaal hoopt, dat alle vreemdelingen sympathie zullen koesteren voor de Chinee- zen, die, voorzoover in hun vermogen is, de "vreemdelingen, die met hen bevriend zijn, zullen beschermen. n Ook Japan houdt zich nipt stil. Na de spoedzitting van het Japansche kabinet, dat Zaterdagavond laat bijeenkwam, is Zon dagmiddag een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de regeering ten aanzien van den dreigenden toestand te Sjanghai drastische strafmaatregelen wil nemen tegen de bandelooze Chineesche troepen en dat zij bij de regeering van Nan king erop wil aandringen haar anti-Japan sche politiek te herzien, aangezien deze ver antwoordelijk is voor den betreurenswaar- digen toestand tusschen China en Japan. De Japansche regeering heeft erop gewezen, dat zij steeds verlangend is geweest den vre de te handhaven en de vriendschap en sa menwerking tusschen China en Japan te be vorderen, doch de openbare meening is door de anti-Japansche actie van de Nanking-re- geering opgezweept, zoodat in geheel China een geest is ontstaan, welke Japan vijande lijk gezind is. De Chineezen hebben teveel vertrouwen in de kracht van hun land en minachten teveel de kracht van Japan, ter wijl zij teveel waarde hechten aan hun ver bond met de communisten zoodat zij een steeds beleedigender houding hebben aange nomen. Hierin ligt volgens de Japansche re geering de oorzaak van alle incidenten van de laatste jaren. Het huidige incident is niets dan een logisch gevolg hiervan. De Japan sche regeering heeft de groote lankmoedig heid getoond bij het jongste incident en heeft getracht de kwestie plaatselijk en langs vreedzamen weg te regelen. Te Peiping en Tientsin deed het Japansche garnizoen te genover de Chineesche uitdaging niets meer dat het hoog noodzakelijke om de verbin dingslijnen te handhaven en de Japansche gewoners te beschermen, terwijl de regee ring onmiddellijk de regeering van Nan king heeft aangespoord een einde te maken aan de uitdagingen. De regeering van Nanking volgde dezen raad niet op en ging door met oorlogsvoor bereidingen tegen Japan. In strijd met de plechtige verdragen, rukten de Chineesche legers naar het noorden en bedreigden de garnizoenen. Ook concentreerden de Chi neezen troepen zich rond Sjanghai, waar zy tenslotte het vuur openden op de Ja pansche gebouwen en schepen. oo beleedigden de Chineezen de Japan se e regeering, zoo gaat de verklaring ver- er werden de levens en eigendommen van de Japansche onderdanen in gevaar ge bracht, en werd het geduld van de Japansche regeering uitgeput. Het is thans noodzake lijk dat drastische maatregelen zullen wor den genomen tegen de bandelooze Chinee sche troepen en dat de regeering te Nanking de noodzakelijkheid van een wijziging van haar houding inziet. De Japansche regee ring betreurt, dat de zaken zoover zün ge komen, zij verlangt het handhaven van den vrede m het verre Oosten en hoopt op een gemeenschappelijke welvaart van China en Japan. Zij verlangt de grondoorzaken van het incident uit den weg te ruimen en een harmonieuze samenwerking tusschen Japan Mantsjoekwo en China tot stand te bren gen. Het behoeft niet te worden gezegd dat Japan geen vermeerdering van grondgebied nastreeft, alleen wil het de regeering van Nanking en de Kwo Min Tang tot rede brengen. Tenslotte wordt verklaard, dat Japan al les zal doen om de buitenlandsche rechten en belangen in China te eerbiedigen. Hevig, buitengewoon hevig is de strijd in China gisteren geweest. En vooral langs den spoorweg van Sjanghai naar Woesoeng is er heviger dan ooit ge vochten. Het zijn vooral de Chineezen, die zich roeren. Hun taktiek is voorloopig: aan vallen en zij doen dat met zulk een ent housiasme, met zulk een verbitterdheid ook, dat de Japanners zich slechts met veel moeite staande kunnen houden. Het begon gistermorgen al vroeg met ka nongebulder ten Noorden van Sjanghai. Zon der onderbreking was de artillerie in actie, bijgestaan door de Chineesche vliegtuigen, die korte duikvluchten maakten uit de wol ken en snel bommen wierpen op Hongioe en op het Japansche hoofdkwartier. Het gevolg was: vele dooden onder de burgers, die sa menscholen, zoodra het luchtalarm wordt ge maakt. Doch niet alleen de Chineesche vliegers zijn in actie geweest, ook de Japansche vlieg tuigen zijn voortdurend in de lucht geweest. Zoo hebben Maandagavond om half acht zes Japansche vliegtuigen voor de zooveelste keer getracht Nanking te bombardeeren. Echter, ook evenals de vier vorige keeren slaagden de Chineesche luchtstrijdkrachten er in, de Japanners te verdrijven, waarbij twee Japansche toestellen vernield werden. Slechts twee Japansche vliegers wisten bo ven Nanking te komen, doch hun toestellen vlogen op meer dan 3000 meter hoogte, ter wijl zij maar twee bommen lieten vallen, die vrijwel geen schade aanrichtten. In totaal zijn bij deze vijf mislukte raids op Nanking acht Japansche toestellen door Chineesche jachtvliegtuigen omlaag gescho ten, die alle behoorden tot de escadrilles, welke maarschalk Tsjang Kai Sjek, ter ge legenheid van zijn vijftigsten verjaardag ten geschenke waren gegeven. Uit Chineesche bron verluidt, dat de Ja panners bovendien nog negen toestellen verloren hebben bij luchtgevechten boven Tsjoengjang, Kasjing en andere plaatsen. Zware strijd rondom Poetoeng. Maandagavond omstreeks negen uur is de strijd opnieuw met groote hevig heid opgelaaid, thans in Poetoeng, op den rechteroever van de Wang Poe-ri- vier. Ook langs de spoorlijn van Sjanghai naar Woesung wordt verwoed gevoch ten. De Chineesche stellingen in Poetoeng wer den beschoten door het marinegeschut van een Japanschen kruiser, halverwege Sjang hai en Woesung gelegen. Dit bombardement duurde Maandag, by het aanbreken van den nacht nog steeds voort. In den vooravond hadden Japansche vlie gers Poetoeng verkend, waarna vijf groote watervliegtuigen boven deze streek versche nen, die na eerst een groot aantal bommen t» hebben geworpen, tot geringe hoogte daal den om de naar alle zijde dekking zoeken de Chineesche soldaten met hun mitrailleurs te bestoken. Het bombardement van Poetoeng heeft ten doel de daar in stelling gebrachte Chi neesche batterijen, die het bij het Japan sche consulaat gemeerde Japansche vlagge- schip „Izoemo" bedreigen, tot zwijgen te brengen. Omstreeks negen uur 's avonds heeft zich op de Wang Poe, in de nabijheid van de „Izoemo" een hevige ontploffing voorgedaan. Naar verluidt zou een met springstoffen ge laden boot, die door de Chineezen op het Japansche vlaggeschip was afgezonden om dit te rammen en te vernietigen te vroeg in de lucht zijn gevlogen. Een Japansche torpedoboot jager heeft Maandagavond het vuur geopend op een groot pand, gelegen aan de Nankaukade, di rect ten zuiden van de Fransche concessie. De Japanners dachten, dat er zich een groot aantal Chineesche franc-tireurs in dit ge bouw bevond. Volgens mededeeling van het Chineesche hoofdkwartier hebben de Chineesche troe pen Maandagmiddag het Hongkioe-park be zet. Hun vliegtuigen lieten eerst bommen vallen op de in de nabijheid van het park ge legen Japansche marinierskazernes en op het bureau van den Japanschen marine-at taché. Tevens werden drie bommen vlak by het gebouw van het Japansche consulaat-ge neraal geworpen, waardoor twee Japanners werden gedood. Uit Chineesche bron verluidt, dat de Japanners hun hoofdkwartier nabij het Hongkioe-park reeds zouden hebben ontruimd. Bevestiging hiervan is echter tot nu toe nog niet ontvangen. Verder wordt van Chineesche zijde medegedeeld, dat bij een luchtaanval op de Japansche oorlogsschepen in de Wang Poo een Japansche torpedojager tot zin ken zou zijn gebracht. Op last van de Japansche autoriteiten is het oostelijk deel van de uitbreiding der in ternationale concessie ontruimd. Maandag middag hebben de Japansche troepen hier een blok van 600 huizen in brand gestoken. De burgemeester van Sjanghai heeft aan den correspondent van Reuter verklaard, dat hij bereid is te garandeeren, dat geen Chi neesche vliegtuigen meer boven de interna tionale concessie zullen vliegen, „mits het Japansche vlaggeschip „Izoemo" niet langer de internationale concessie als basis voor zijn operaties zou gebruiken en naar elders wordt verlegd". Japansch vlaggenschip ternauwer nood aan torpedeering ontsnapt. Een ooggetuige heeft verhaald, hoe het Japansche vlaggenschip „Izoemo" byna onder begunstiging van de duisternis was getorpedeerd. Een kleine torpedo- boot had de „Izoemo" op het sein van een race-boot, die haar voorafging, tot op 150 meter weten te naderen en lan ceerde vervolgens een kleine torpedo, die vlak bij het oorlogsschip ontplofte. Het torpedobootje verdween snel en wist te ontsnappen aan de stralenbun dels van de schijnwerpers van de „Izoe mo". Chineesche aanvallen, Uit Sjanghai wordt uit Japansche bron ge meld, dat alle Chineesche troepen die de Japansche wijken in de internationale con- cesie omringen, vanavond om acht uur een algemeen offensief tegen de Japansche stel lingen hebben geopend. In het gebied van Hongkou kwam een hagel van Chineesche kogels neer. Het ministerie van marine heeft medegedeeld, dat de Japansche marine luchtmacht vanmorgen de luchtvaartbasis Tsja Tsjing in de provincie Tsje Kiang heeft aangevallen en acht Chineesche vliegtuigen gebombardeerd, terwijl er twee omlaag wer den geschoten. Een ander eskader heeft het of vliegveld Hoengjou gebombardeerd. Een ficier werd gewond. Het Japansche admi raalschip heeft den Chineezen zware schade toegebracht bij het beantwoorden van Chineesche artillerie, die aan den oostelijken oever van de Wangpoe was opgesteld en schip bestookte. In de laatste drie da. werden 24 onderofficieren en manschappen van de Japansche landingsdivisie gedood. Kruitfabriek in de lucht gevlogen Domei meldt, dat in den afgeloopen nacht te Uji bij Kioto een kruitfabriek in de lucht is gevlogen. Tot nu toe zijn 22 gewonden ge borgen, 800 huizen zijn verwoest. Maandag hebben ruim 3000 vrouwen en kinderen Sjanghai verlaten. In de eerst volgende drie dagen vertrekken 700 Amerikaansche vrouwen en kinderen uit Sjanghai. 2000 Engelsche vrouwen en kinderen zijn aangemeld om heden middag om zes uur weggevoerd te wor den. De Japanners en Chineezen hebben toegestemd in een wapenstilstand om de evacuatie van Britsche en Amerikaan sche vrouwen en kinderen mogelijk te maken. De schepen, welke belast zijn met deze evacuatie zullen worden geëscorteerd door Britsche en Amerikaansche oorlogsschepen. Voor een eventueele evacuatie van Duit sche onderdanen is het s.s. „Gneisenau" ter beschikking gesteld. Van Chineesche zijde werd Maandagavond medegedeeld, dat van de Britsche autoritei ten geen verzoek is binnengekomen om de vijandelijkheden tijdelijk te staken, teneinde de evacuatie der vrouwen en kinderen te vergemakkelijken. Tevens werd verklaard, dat de burgemeester van Sjanghai den Brit- schen autoriteiten heeft aangeraden, morgen niet tot evacuatie over te gaan, in verband met het gevaar van luchtbombardementen. In antwoord op het Britsche protest naar aanleiding van het bombardement van de in ternationale concessie te Sjanghai heeft de Chineesche regeering haar leedwezen over dit betreurenswaardige incident betuigd te Londen. Het ministerie van marine te Washington deelt mede, dat verscheidene mailbooten der .Dollar Line" hun route gewijzigd hebben teneinde behulpzaam te zijn bij de evacua tie der Amerikanen te Sjanghai. Een compagnie mariniers van de Ameri kaansche vlootbasis Manilla is ter verster king van de Amerikaansche troepen in de internationale nederzetting te Sjanghai ge zonden. Evacuatie uit Nanking biedt moeilijk heden. De Britsche ambassade te Nanking heeft maatregelen genomen ten behoeve van de evacuatie van Britsche kinderen uit Nan king. Tot dusverre bestaan er echter nog geen vaste plannen. De evacuatie biedt ook de grootste moeilijkheden, doordat de scheep vaart op de Jangtse beneden Tsjingkiang stopgezet is. Men moet nu stroomopwaarts naar Hankau en van daar per trein naar Kanton om uit deze stad naar Hongkong te komen. Deze geheele reis duurt ongeveer een week. De Amerikaansche ambassade is gereed gekomen met de regelingen voor de evacua tie van Amerikaansche kinderen en vrou wen, in het geheel 50 vrouwen en 30 kinde ren. De 40 Amerikaansche mannen hebben den wensch te kennen gegeven te blijven. De vrouwen en kinderen zullen in twee groe pen weggebracht worden. De eerste groep, 25 vrouwen en 13 kinderen, vertrekt te mid dernacht. Japansche burgers vluchten. De Japansche consul-generaal te Tsingtau heeft hedenochtend de Japansche bewoners van Tsinan en van de plaatsen langs den spoorweg TsinanTsingtau gelast zich naar Tsingtau te begeven. Vanochtend te vijf uur zijn de Japansche onderdanen, die langs den bovenloop van de Jangtse woonden te Tsinan aangekomen. Zij zijn onmiddellijk doorgereisd naar Tsing tau. Naar vernomen wordt reisden zij door het Chineesche gebied in een trein, waarvan de ruiten waren dichtgemaakt, zoodat zy niets konden zien. Overstroomingen in Britsch Indië. - Naar uit Lucknow gemeld wordt, is een deel der „vereenigde provinciën" door geweldi ge overstroomingen geteisterd. Velen zijn om het leven gekomen. Ruim tweeduizend dorpen zyn of wel door de golven vernield, of wel geïsoleerd. De Indische regeering en het congres hebben een aanvang gemaakt met het nemen van steunmaatregelen voor de noodlijdende bevolking. De evacuatie van Nederlandsohe onderdanen uit Sjanghai. De directie van de Koninklijke Paket- vaartmaatschappij te Batavia heeft he den een telegram van den gezagvoerder van de Tasman ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat het schip 130 vrouwen en kinderen aan boord krijgt. De Tasman zou hedenochtend verder naar Woosung stoomen. Een merkwaardige baby. - De doctoren te Riga staan met stomheid geslagen over 'n kindje, twee weken oud, en welks hart aan den buitenkant van het lichaam zit. Het kind is van een 20-jarige vrouw. Het hart zit niet in de borst, maar ligt onbeschermd buiten de ribben en alleen de opperhuid bedekt het. Het kloppen van het hart is duidelijk te zien en het hart kan men bijna in de hand nemen. Onder deze omstandig heden scheen er weinig hoop te bestaan, dat het kind de geboorte lang zou overleven. Maar het groeit thans normaal en men heeft alle voorzorgsmaatregelen genomen om het hart te beschermen, o.a. is er een speciale alluminiumbescherming omheen aange bracht. De doctoren verklaren, dat deze ab normaliteit veroorzaakt is door de onvol doende lengte der ribben, die het borst been niet bereiken. Indien het hart zich even normaal blijft ontwikkelen als het lichaam, is er geen enkele reden aan te wij zen, waarom het kind niet verder zou op groeien. Alleen zal het nooit aan spelletjes mee kunnen doen of handenarbeid \gft- richten. Het Palestijnsche vraagstuk. - Volgens de Evening Standard heeft de Fransche re- gëering de Engelsche een lang memoran dum gezonden, waarin zij weliswaar erkent, dat Engeland het recht heeft te bepalen, wat zoowel in het belang van den vrede als in dat van het Britsche rijk de beste po litiek is ten aanzien van Palestina, doch er niettemin haar verrassing over uitspreekt, dat tot zulk een politieke wijziging besloten is kunnen worden zonder eenig voorafgaand overleg tusschen Londen en Parijs. Er wordt op gewezen, dat Frankrijk het mandaat over Syrië heeft, met welk land Palestina steeds belangrijke betrekkingen heeft onderhouden. De Fransche regeering merkt op, dat Frankrijk mede zal moeten werken aan de uiteindelijke beslissing, die de Volkenbond ten aanzien van Palestina zal nemen, en zij geeft uiting aan haar mis noegen over het feit, dat niet van tevoren vriendschappelijke besprekingen zyn ge voerd. Reuter bevestigt, dat de Britsche regee ring een memorandum van de Fransche regeering heeft ontvangen, waarin gewezen wordt op het belang, dat Frankrijk heeft bij iedere nieuwe regeling in Palestina, met het oog op het Fransche mandaat over Syrië. Bijwagen van tram botst tegen een boom. - Een bijwagen van den tram Colo- miersToulouse is losgeraakt en tegen een boom terecht gekomen. Er zijn dertien ge wonden, van wie drie ernstig. Arrestatie bij Roemeensche spoorwe gen. - Zes bestuursleden van de federatie van vakvereenigingen bij de Roemeensche spoorwegen, aan het hoofd waarvan de oud ondervoorzitter van den Senaat, Georoceano, staat, zijn gearresteerd in verband met een onderzoek, dat de krijgsraad van het tweede legercorps heeft ingesteld. Zij zouden zich schuldig gemaakt hebben aan een poging om het spoorwegpersoneel op te hitsen. Nog steeds onrust. - De onrust in Pa lestina duurt voort. Te Beisan is een Ara bisch politieman in zijn woning doodge schoten. Te Tiberias werd een bom gewor pen in een slagerij, deze ontplofte zonder dat personen werden getroffen. Te Gaza is een gevecht geleverd tuschen politie en Arabieren, te Tulkaran werd een Arabisch fabriek eigenaar gedood en te Ankaren werd een politieman vermoord. Aanslag op Joegoslavier. - Volgens „Le Matih" is Maandagavond in de Rue Denort Rocherau te Parijs de Jougo-slavier Nico- las Tzernintsjitsji door revolverschoten ge wond. De onbekend gebleven daders vluchten per auto. De gewonde werd naar een ziekenhuis overgebracht. Hij bepaalde zich er toe mede te deelen op welke wijze de aanslag, die voor zijn huis op hem gepleegd werd, zich heeft toegedragen. Op nadere vragen deelde hy mede, dat men hier te doen heeft met een politieke wraakneming. Hij meende te weten, wie de aanvallers zijn, doch weigerde hun namen te noemen. Bij onderzoek werd vernomen, dat het slachtoffer vroeger veel omging met Croati- sche Terroristen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2