HET BETOVERDE BOS. @oee-<M3<9<&9LidiapMQcmtMa A. QettteeHtecadeK iBmtutdaud Uit de pers. KOEDIJK De „Tasman" beschoten. Doode visch in de Linge. Op zijn vrouw geschoten. Olimlachja Donderdag 19 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO uitz.) 8.— Gr.pl. 10.— Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Matrozen- koor, ensemble Koetjitja (e.a.), deel. en harmonicaduo. 12.30 Avro- dansorkest. 1.— Omroeporkest en solist. 3.J. Cantor's Ensemble en gr.pl. 4.Voor de zieken. 4.30 Verv. concert. 5.— Kinderuurtje. 5.30 De Palladians. 6.30 Sportpr. 7.ANP-ber., mededeelingen. 7.15 Inleiding tot de volgende uitz. 7.25 Uit Salzburg: Figaro's Hochzeit, opera. In de pauze's toelichting. 11.—12.ANP-ber., hierna Avro- dansorkest. HILVERSUM, 301 M. (8.—9.15 en 112.— KRO, de NCRV van 10.— 11.en 2.—12.uur). 8.9.15 en 10.Gr.pL 10.30 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.— Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 KRO- orkest. 1.Gr.pl. 1.30 De KRO- melodisten. 2.Pianokwartet „Die Haghe" en gr.pl. 3.30 Gr.pL 3.45 Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Sopraan en tenor. 6.20 Gr.pl. 6.45 Causerie van wege het C.N.V. 7.— Ber. 7.15 Cau serie over Volkszang. 7.45 Rep. 8. ANP-ber., herh. SOS-ber. 8.15 Stafmuziek 6de Reg. Infanterie. 9.05 Militair ceremonieel, causerie. 9.35 Verv. concert. (10.05 ANP- ber.) 10.40 Gr.pl. 10.45 Gymnas tiekles. 11.12.Gr.pl., Schriftle zing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Gr.pl. 12.05 Leonardi en zijn orkest. 12.50 Sopraan en bariton. 1.20 Gr. pl. 2.05 Het Victor Olof Sextet. 2.50 Deel. 3.05 Gr.pl. 3.35 Het Sted. Orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Gr.pl. 5.20 Lou Preager en zijn Band. 6.20 Ber. 6.40 Boekbespr. 7.BBC-Schotsch orkest. 7.SQ Radiotooneel. 9.05 De Vereenigde Muziekkorpsen van H.M. Welsh Guards, H.M. Irish Guards en H.M. Royal Air Force. 9.35 Vroolijke voordracht. 10.Ber. 10.20 Phil- harmonisch ensemble en soliste. 11.35 Herman Darewski en zijn New Melody Rhythm Band. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pL) RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 11.20 Gr.pl. 12.50 Labis-orkest en zang. 2.20 Gr.pl. 4.05 Zang. 5.03 Radiotooneel. 7.23 Zang. 7.38 Gr.pL 8.35 Othello, opera. 10.50 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 6.50 Dresdensch Omroeporkest. 8.50 Gr.pL 12.20 Mi litair orkest. 2.35 Solistenconcert. 4.20 Omroep-Amusementsorkest. 5.20 Gev. progr. 5.60 Pianoduo. 8.20 Blaasconcert 8.30 BerlijnBch PhU- harmonisch orkest en solist. 9.30 Omroepkleinorkest, Hans Bund, O. Kermbach en H. Niel en hun or kesten en solisten. 10.30-13-99 Landesorkest Gouw Baden. BRUSSEL, 322 en 484 R|. 322 M.l 12.20—2.20 Gr.pL 3.20 Gr.pL 6.35 J, Schnijders' orkest. 7.35 en 8.20 Gr.pl. 9.20 Symph.-concert uit Os- tende. 11.—11.20 Gr.pL 484 M.t 12.20—2.20 Gr.pl. 5.20 J. Schnij ders' orkest. 6.20 Pianovoordr. 6.33 Zang. 7.20 Pianovoordr. 7.45 Gr.pl. 8.20 J. Schnijders' orkest 10.30— 11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Berlijnsch Philharmonisch Or kest. 9.20 Ber. 9.35 Gr.pL 10.20 Ber. 10.50 Cello en piano. 11.05 Weer bericht. 11.20—12.20 Landesorkcit Gouw Baden. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—10.20, Nor- mandië 10.20—11.20, Parijs R. 11.20 12.35, Brussel VI. 12.35—14.20. Keulen 14.20—15.20, Droitwich 15.2015.45, Lond. Reg. 15.43— 16.20, Keulen 16.20—17.20, Brussel VL 17.2018.35, Brussel Fr. 18.35— 19.20, Brussel (VI.) 19.2020.30. Keulen 20.30—21.20, Brussel Fr, 21.2022.50, Weenen 22.5024.—, Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.3515.35, Droitwich 15.3518.20 Luxemburg 18.20—18.40, Lond. Reg. 18.4019.Droitwich 19.—19.50, Luxemburg 19.5020.20, Lond. Reg. 20.20—22.20, Boedapest 22.20 —22.40, Lond. Reg. 22.40—24 Lijn 5: Diversen. j ■f i - DE LIBERALE STAATSPARTIJ. Geen geleuter.... wegjagen. De „Midd. Crt." wijst op „het feit van het nu twintig jaren achtereen achteruithollen van het liberale stemmental" en komt dan tot de volgende conclusies: Van tweeën een: De achteruitgang ligt aan den onbe- kwamen voorzitter met een onbekwaam hoofdbestuur, of: de achteruitgang ligt niet aan de orga nisatie. In dit laatste geval wil dit zeggen, dat dan ook niemand den achteruitgang tegen had kunnen houden. Dan trekke men de consequentie: dan is een liberale partij een overbodigheid, een onding. Dan verdwijne zij zoo gauw mogelijk. Want aan een tering lijdende overbodigheid heeft in het werkelijke politieke leven geen zin, is zelfs scha delijk voor de zuiverheid. Of: het ligt wèl aan de organisatie, aan de insufficiënt ie van het hoofdbe stuur en zijn voorzitter. Dan is er maar een andere gevolgtrek king: nu hebben we genoeg geduld ge had. Nu geen geleuter meer over begin- selmarkeerderijdat komt later wel aan de orde. Nu eerst dien totaal onbekwa- men legerstaf vervangen door een be tere, die ons volgens goede tactische be ginselen zal aanvoeren. Als het beginsel goed is en dat is het dan moeten er in dezen tijd mannen gevonden kunnen worden, die in staat en bereid zijn zich voor dat be ginsel te geven. Die het kunnen uitdra gen, en tot leven kunnen wekken. De lieden die nu achter de groene hoofdbestuurstafel zitten, hebben de be wijzen geleverd, dat zij het niet kunnen. Juist om het groote beginsel dat hier op het spel staat is het rekening houden met persoonlijke gevoeligheden en per soonlijke belangen nu volstrekt uit den booze. Dat mag men nu met een beroep op sportiviteit of wat dan ook niet doen: het beginsel is belangrijker dan deze of gene persoon. Daarom heeft naar onze overtuiging de aanstaande algemeene vergadering maar één primaire, allesoverheerschende taak: in elk geval het hoofdbestuur weg jagen. De raad kwam Dinsdagmiddag ten 4 ure onder voorzitterschap van burgemeester Ninaber voltallig bijeen. Medegedeeld werd, dat van heeren Ge deputeerde Staten goedgekeurd zijn terug ontvangen de besluiten tot wijziging der begrooting voor 1936, tot verhuur van een woning aan den heer H. J. Schut, tot ver koop van den Noorder- en Zuider Reker- dijk aan het Hoogheemraadschap en tot wijziging van de verordening op de heffing van leges ter secretarie. In overeenstemming met de wenschen van Ged. Staten stelden B. en W. voor de geldleening bij de Maatschappij voor Ge- meente-Crediet om te zetten in een leening van 3*/« en de geldleeningen van de Nutsspaarbank en van den heer W. de Geus te handhaven op 4 Conform besloten. Voorgesteld werd het verzoek van de stichting „Het Hollands Landschap" om subsidie, te behandelen bij de begrooting. Als voren. Voorgesteld werd de rekening 1936 en die van het Gemeentelijk Electriciteitsbe- drijf 1936, vast te stellen. De baten en lasten van het G. E. B. be dragen 14934,08 en van den kapitaal- dienst: Inkomsten 8583,55, uitgaven 1400, batig saldo 7183,55. Na rapport van den heer de Geus werd conform besloten. De heer W. Visser rapporteerde tot vast stelling van de gemeenterekening 1936: Ontvangsten gewonen dienst 162669,91, uitgaven 182686,33, nad. saldo 20160,42. Kapitaaldienst: Ontvangsten 60062,42, uitgaven 59833,42, batig saldo 229. Voorstel van B. en W. tot verlaging van de klasse voor de personeele belas ting voor de Ze? Wielen, in verband met een ingekomen verzoek van de bewoners. De reden van het verzoek is, dat zoowel de bewoners van de naastgelegen percee- len van Oudorp als van Alkmaar in een lagere klasse zijn gerangschikt. De voorzitter deelde mede, dat Huiswaard en Zeswielen tot 3 gemeenten behoort. Het Alkmaarsche gedeelte is voor de personeele belasting in de 5e klasse met een aftrek van 195, het gedeelte van Oudorp in de 4e met een aftrek van 140 en dat van Koedijk in de 7e met een aftrek van 95. B. en W. stelden voor het Koedijksche gedeelte van Huiswaard, Zeswielen in de 5e klasse te plaatsen, met een aftrek van 145. Weth. Hart verdedigde nog nader het voorstel, door er op te wijzen, dat de ge meente belang heeft bij het uitbreiden van dit woongedeelte. Iemand, die een huis van 4 per week bewoont, met een meubilair van 200, betaalt thans in Koedijk 38.40, in het Alkmaarsche gedeelte 15.90 en in dat van Oudorp 8.40. Het voorstel beoogt de rem voor de uitbreiding weg te nemen. De heer Boon was van oordeel, dat de geheele gemeente uit de 7e klasse moet. Voor allen drukt de personeele belasting te zwaar. B. en W. waren het hier mede eens, doch vreesden, dat dan Ged. Staten het besluit niet zouden goedkeuren en vonden het daarom verstandiger, het gewenschte in étappes te bereiken. Met de stem van den heer Boon tegen, werd het voorstel hierop aangenomen. Hierna sluiting. Nederlanders geëvacueerd. Nadat de evacuatie van 75 vrouwen, 57 kinderen en 50 mannen te Sjanghai ge slaagd was, werd de „Tasman" beschoten. Het schip werd echter niet getroffen. Op een algemeen omroepsein, waarin ge waarschuwd werd, dat de „Tasman" werd beschoten, is het vuren gestaakt. De directie van de K. P. M. ontving het volgende telegram van den gezagvoerder van de „Tasman": „Evacuatie gelukt. 75 vrouwen, 57 kinderen, 50 mannen. Liggen momen teel ten anker zes mijl van Woosung in afwachting van voorbijtrekken typhoon". De directie deelt verder mede, dat de „Tasman", toen de typhoon voorbij was, naar Hongkong is vertrokken. Vergiftigde afvalproducten de oorzaak? Eenige dagen geleden heeft de doode Linge, die even boven het dorp Zoelen (N.B.) in de Linge uitmondt, vermoede lijk een dosis vergif meegevoerd, want vanaf de plaats van uitmonding der doode Linge is de Linge over enkele kilometers van haar vischstand beroofd en deze drijft thans half rottend aan de oppervlakte. Onder het publiek, in het bijzonder onder de pachters van het thans vergiftigde visch- water, heerscht groote ontstemming. Men vermoedt, dat een of andere fabriek chemi sche stoffen op de doode Linge afgevoerd heeft, tegelijk met gewone afvalproducten. Het schijnt, dat alleen een langer verblijf in het vergiftigde water voor de visschen doodelijk is, want enkele visschers bewaren hun visch voor het uitventen tijdelijk in een vischkaar, die in het vergiftigde deel der Linge ligt. Hierdoor rijst de vraag of het ge bruik van de vergiftigde visch schadelijk is en zoo ja, of verblijf in het vergiftigde wa ter de visch ook ongeschikt maakt voor de consumptie. Moordaanslag te Oss. De arbeider K. op den Mikkelhoek te Oss leefde reeds langen tijd op gespannen voet met zijn vrouw, die een verhouding had met zekeren van den H. Reeds meermalen was het tusschen K. en van den H. tot handtaste lijkheden gekomen, doch dit had nimmer tot ernstige gevolgen geleid. Gistermiddag was van den H. weer bij de vrouw var. K. op bezoek geweet, hetgeen K. ter oore was gekomen. Bij zijn thuis komst haalde K. een revolver voor den dag en loste van vlak bij een schot op zijn vrouw, dat gelukkig geen doel trof. Op het geluid van het schot snelden huis- genooten en buurtbewoners toe, en hielden den woedenden man in bedwang. De ge meentepolitie werd gewaarschuwd en deze ging over tot de arrestatie. Op het politiebureau werd hij aan een verhoor onderworpen, hoewel hij bleef ont kennen het schot te hebben gelost. Hij is voorloopig opgesloten. HET PRINSELIJK JACHT „PIET HEIN". Gedenkboek uitgegeven. Met medewerking der technische com missie wordt een gedenkboek samengesteld van het prinselijk jacht „Piet Hein". Na een voorwoord van mr. L. J. A. Trip, den voor zitter van het algemeen comité tot aanbie ding van een nationaal huwelijksgeschenk, beschrijft Ernst Crone, voorzitter van de technische commissie, de tot standkoming van het jacht. De bekende watersportpublicist H. C. A. van Kampen, hoofdredacteur van „de Wa terkampioen", geeft een beschrijving van het jacht zelf. De heer G. C. E. Crone, lid vtn het bestuur van het Nederlandsch hi storisch scheepvaart museum te Amster dam, die een omvangrijke studie aan de vroegere oranje-jachten wijdde, geeft in dit boek een beknopt overzicht van de voor gangers van het prinselijk jacht, terwijl nog enkele andere bijdragen het geheel completeeren. In het gedenkboek zal de illustratie een vooraanstaande plaats innemen. Van den bouw van kiellegging tot stapelloop wordt een uitgebreid fotografisch overzicht gegeven, terwijl een groot aantal foto s en teekeningen in kleurendruk een indruk van de fraaie interieurs van het schip zullen geven. Ook aan de overdracht en de vloot revue zal een hoofdstuk worden ingewijd. Het gedenkboek zou zeker niet compleet zijn zonder een bijdrage over den man, wiens naam het jacht draagt. Piet Hein s populariteit berust vrijwel alleen op den omvangrijken buit in klinkende munt, die hij eens zonder slag of stoot in het vaderland bracht. Daarmede wordt hem echter als zeeheld onrecht aangedaan. Het is een zeer gelukkige gedachte van H.K.H. Prinses Ju- liana geweest, juist Piet Hein's naam aan haar jacht te geven, waarmede zij °ns v0^ een schoone gelegenheid biedt, die fout te herstellen. Het is dan ook goed, dat die ge legenheid is aangegrepen, door in dit ge denkboek een juister licht op Piet Hein s verdiensten te doen vallen. Fraaie repro ducties van oude gravures, in zwart en in kleuren, zullen er toe bijdragen, dat dit hoofdstuk tot zijn recht komt. De technische verzorging van het gedenk boek is in handen van de Kon. Ned. Boek drukkerij H. A. M. Roelants te Schiedam. NASPEL HUWELIJK PRINSELIJK PAAR. Rechtsgeding betreffende den Haagschen tribunebouw. De commanditaire vennootschap handel maatschappij C. de Ruiter te Amsterdam heeft de gemeente 's-Gravenhage gedag vaard en daarbij gevorderd: a. Nietigverklaring, althar.s vernietiging van de op 2 December 1936 tusschen partijen gesloten overeenkomst inzake de pacht van eenige oppervlakten gemeentegrond voor tribunebouw; b. Terugbetaling van de betaalde pacht som ad 82.800 met interessen; c. Subsidair ontbinding of ontbonden verklaring van de overeenkomst op grond van wanpraestatie door de gemeente, met veroordeeling van de gemeente tot vergoe ding van kosten, schaden en interessen; d. Veroordeeling van de gemeente in de proceskosten. In overeenstemming met het advies van den rechtsgeleerden raadsman der gemeen te, zijn B. en W. van oordeel, dat tegen deze eischen verweer moet worden gevoerd, waartoe zij den raad voorstellen te beslui ten. ALS VEULENS OP DEN WEG SPRINGEN. Ernstig motorongeluk onder Elden. Doordat gistermiddag twee veulens op den drukken Rijksstraatweg ArnhemNij megen onder Elden aan htm geleiders ont snapten en midden op den weg sprongen, kwam de veertigjarige heer N. N. uit Nij megen, die juist op zijn motor passeerde, met de dieren in botsing. Hij sloeg van zijn motorrijwiel en kwam met een harden smak op den betonweg terecht, waar hij bewuste loos bleef liggen. Dr. Zeijdner uit Eist ver leende den heer N., die een ernstige schedel breuk en een schouderfractuur had opge- loopen, de eerste geneeskundige hulp, waar na het slachtoffer in zeer zorgwekkenden toestand per ziekenauto naar het Wilhel- mina-ziekenhuis te Nijmegen werd ver voerd. Tegen den landbouwer H. en zijn knecht heeft de politie procesverbaal opgemaakt. NASPEL „HARTJESDAG". „Hartjesdag" werkte gisteravond nog wat na in de Dapperbuurt te Amsterdam. Een zeker publiek, dat zich gisteren met de rel letjes in de buurt had vermaakt, was in grooten getale komen opdagen. Belust op een herhaling van de gebeurtenissen van Maandag, dromden vele nieuwsgierigen op de hoeken der straten samen. De politie had het druk met het uitdeelen van vermanin gen tot doorloopen, doch slaagde erin da orde te handhaven, zonder dat er sabel of gummstok aan te pas kwamen. TREILERS ALS HULPVAARTUIGEN VOOR DE MARINE. Onlangs heeft de N.R.Crt. gemeld, dat de Kon. Marine twee IJmuider stoomtreilers ge huurd had, om daarmede gedurende eenige maanden proeven te nemen, teneinde te on derzoeken, welke beteekenis deze schepen in oorlogstijd voor de marine kunnen heb ben. Naar wij vernemen, zyn deze proeven ge slaagd. De treilers zullen dienst doen als hulpvaartuig. In vredestijd zullen ze echter niet gebruikt worden. KINDEREN OP DE SPOORBAAN. Ongeluk dat nog goed afliep. Maandagmiddag waren langs de spoor baan tusschen Schijndel en Boxtel eenige kinderen aan het spelen toen een z.g. loco motor, onderweg van Veghel naar Boxtel, naderde, aldus de „Bossche Crt." De mach;- nist van de machine zag links de kinderen en waarschuwde dezen, dóch bemerkte plotseling ook reeds nog een schim van een kind. Hij remde uit alle macht en had den loco-motor spoedig tot stilstand gebracht. Het bleek, dat het 2-jarig zoontje van H. v. Liempd te Schijndel door de machine was aangereden en een groote bloedende hoofd wonde had opgeloopen. De machinist bracht het knaapje naar de op een afstand van on geveer 160 M. gelegen ouderlijke woning en reed daarna onmiddellijk terug naar het station Schijndel, vanwaar geneeskundige hulp telefonisch werd ontbonden. Dr. Verstraaten uit Schijndel constateerde bij het knaapje behalve de genoemde hoofdwonde nog heup- en dijblessures. Toch kan hier r.og van een gelukkigen afloop worden gesproken. SOCIAAL-ECONOMISCH PROGRAM VAN HET N.V.V. Een congrespunt van soc.-dem. zijde. Door het bestuur van het N.V.V. is een ontwerp-sociaal-economisch program vast gesteld, waarin de eischen der moderne vakbeweging zijn vervat t.a.v. die vraagstuk ken, welke onder de huidige omstandigheden van bijzondere beteekenis moeten worden geacht. Dit program zal worden behandeld op het sociaal-economisch congres, dat Maandag 18 en Dinsdag 19 October a.s. in den Haag wordt gehouden. Het program luidt als volgt: 1. Krachtige bestrijding van de werkloos heid, ook onder de jeugd, op den grondslag van het Plan van den Arbeid. 2. Invoering van de wettelijke 40-urige werkweek in alle thans daarvoor in aanmer king komende bedrijven en diensten. Ver korting van den arbeidstijd in die bedrijven, waarin langer dan 48 uur per week wordt gewerkt, tot 48 uur per week, als overgang naar verdere arbeidstijdverkorting. 3. Wettelijke vacantieregeling met behoud van loon voor alle werknemers. 4. Ordening van het bedrijfsleven. Instel ling van bedrijfsraden met verordenende be voegdheid. Opneming van vertegenwoordi gers van de vakbeweging in door de over heid in te stellen colleges, waarin vraagstuk ken, liggende op sociaal en economisch ge bied, aan de orde komen. 5. Betere werkloozenzorg; wettelijke rege ling van de werkloosheidsverzekering en r van de steunverleening. 6. Wederopbouw en verbetering van het onderwijs, ook van het nijverheids-, handels- en voortgezet onderwijs. 7. Verbetering van de invaliditeits- en ouderdomswetten. Bevordering van de in stelling en wettelijke regeling van bedrijfs pensioenfondsen. 8. Opheffing van de organisatieverboden bij defensie ten aanzien van de moderne ar beidersbeweging. 9. Bevordering van het afsluiten van col lectieve contracten door middel van een wet telijke regeling. 10. Verbetering van de wettelijke ontslag regeling, mede door verplichte invoering van scheidsgerechten. 11. Wettelijke minmumloonregeling voor landarbeiders. 12. Vrijheid van vereenigng, vergadering, drukpers en vacantie in de overzeesche ge westen. KIND ONDER DORSCHMACHINE. Gistermiddag is het zesjarig zoontje van den heer J. B. te Waalwijk bij het spelen onder een door een tractor voortbewogen dorschmachine geraakt. Een achterwiel ging het kind over het hoofd, zoodat de dood on middellijk intrad. Den vervoerder treft geen schuld aan het gebeurde. HONDERDJARIGE TE BREDA. Gisteren vierde mej. Dingena Ducker— Schooner te Breda haar lOOsten geboorte dag. Sinds 1932 is de jubilaresse bewoonster van het St. Elisabeths gasthuis aldaar. Op haar verjaardag werd ze door verpleeg den, zusters en personeel hartelijk gefelici teerd en toegezongen. De vlag wapperde van het gesticht, rond om het bed der jubilaresse vonden vele bloemstukken een plaats en velen kwamen om persoonlijk gelukwenschen aan te bieden. Zeg kellner! dat is toch geen manier om je duim op mijn biefstuk te houden! Ja!ik wou niet, dat ie voor de tweede keer er af viel! 145. De volgende morgen werd ze wakker door het zware geluid van de gong. Ze rekte zich eens uit. Wat leuk, de eerste zonnestralen schenen door de open gordijnen, juist op haar bedje. Waar was ze ook weer? O ja, bij de kabouters in het bos. 146. Mug stond ze op en ging zich wassen en kleden. Hè, wat, had ze heerlijk geslapen. Fijn uitgerust. Nu het gouden sleutel tje gepakt en de deur opengemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6