DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN- Neutralisatie van Sjanghai? No. 194 Dit nummer bestaat uit drie bladen. 139e Jaargang De algemeene toestand. De Chineesch-Japansche oorlof Een voorstel van den Briischen ministerraad, waarvoor in Japansche kringen zeer weinig gevoeld wordt. De operaties in het Noorden. DeSpaansche burgeroorlog De „Van Galen" te Manilla. J. Asscher f De nood in het slagersbedrijf. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NT EEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. Directeur: c. KRAK. Donderdag 19 Augustus 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 19 Augustus. Het belangrijkste nieuws komt uit Lon den. De Engelsche regeering, die al zoo dikwijls een belangrijke rol heeft gespeeld in internationale kwesties (maar die daar bij altijd in de eerste plaats aan zich zelf heeft gedacht en daardoor wel eens voor stellen deed, die niet geheel en al in het belang waren van de Europeesche politiek!) heeft zich nl. bemoeid met het Chineesch- Japansche conflict. Ze heeft dat gedaan op een zeer handige, diplomatieke wijze, die Japan er toe moet dwingen, om klaren wijn te schenken. Engeland heeft n.1. aan Tokio en Nanking een voorstel gedaan, dat het met Frankrijk en Amerika de belangen van de buitenlan ders in Sjanghai zal beschermen en graag ook de Japansche onderdanen in deze stad in bescherming zal nemen. Met dit voorstel komt Japan in moei lijkheden. De Japansche regeering toch heeft van het begin af verklaard, dat het alleen oorlogsschepen en troepen naar Sjanghai heeft gezonden, om de Japansche kolonie in deze stad te beschermen tegen de Chineesche aanvallen. Nu Engeland deze bescherming heeft aangeboden, zijn dus de Japansche schepen en troepen in Sjanghai niet meer noodig! Met andere woorden: Japan kon het Engelsche voorstel moeilijk afslaan, zonder duidelijk te toonen, dat de bezorgdheid voor de veiligheid van de Japansche kolonie slechts een voorwendsel is en dat het Japan in werkelijkheid om veel meer te doen is dan Om de bescherming van zijn onder danen. En toch, ondanks de moeilijkheden, die het voorstel van Engeland aan Japan be zorgt, komt er uit Tokio een vriendelijke reactie daar op. Welingelichte personen, aldus het Japansche persbureau Domei, ver klaren n.1. dat de Japansche regeering een sympathiek begrip heeft voor den Brit- schen wensch tot voorkoming van uitbrei ding der vijandelijkheden te Sjanghai, aan gezien Japan even begeerig is als ieder ander land de levens en eigendommen van de bui- tenlandsche ingezetenen te Sjanghai, met inbegrip van de 30.000 Japanners, te be schermen. Zij wijzen er echter op, dat ruim 100.000 man geregelde Chineesche troepen, onder wie 27.000 man gewapende militie troepen, thans de internationale nederzet ting omringen, hetgeen een schending be- teekent van de wapenstilstand-overeen komst van 1932. Voorts wijzen zij er op, dat de ervaringen van het verleden aantoonen, dat de beloften van de Chineesche autori teiten onbetrouwbaar zijn, in het bijzonder omdat de bevelen der Chineesche staf-offi cieren niet volledig nagekomen worden door de jongere officieren en manschappen, In welingelichte kringen heerscht de op vatting, dat de Japansche regeering niet gunstig zal staan tegenover welk voorstel ook, strekkend tot gelijktijdige, tweezijdige terugtrekking der Chineesche en Japansche strijdkrachten uit het gebied van Sjanghai onder zuiver mondelinge garantie van een derde partij, dat druk zal worden uitge oefend op de Chineesche autoriteiten om hen tot uitvoering van de overeen te komen terugtrekking te brengen. Dezelfde kringen wijzen op de groote beleggingen van Japan in Sjanghai. Zij ver klaren, dat een volledige nakoming van de wapenstilstand-overeenkomst van 1932 een conditio sine qua non is voor eenigerlei re geling. Ieder ander plan toont slechts gebrek aan behoorlijk begrip voor de werkelijkhe den van het Verre Oosten van den kant der voorstellers In verband met de besluiten van den te Londen gehouden ministerraad heb ben de Britsche ambassadeurs te Tokio en Nanking instructie gekregen stap pen te doen bij de Japansche en de Chineesche regeering met het oog op een neutralisatie van het gebied van Sjanghai. Men stelt voor, dat Japan en China hun land- en vlootstrijdkrachten uit dit gebied zullen terugtrekken en dat in ruil daarvoor Groot Brittannië zich zal belasten met de verantwoorde lijkheid voor de bescherming der Ja pansche ingezetenen, op voorwaarde, dat de andere mogendheden, d.w.z. Frankrijk en de Ver. Staten daarbij behulpzaam zijn. De afbakening van de te neutraliseeren streek zou het voor werp vormen van een plaatselijke be spreking. Men is van meening, dat dit voorstel de Japansche bewering op de proef zou stellen, dat de Japansche strijdkrach ten slechts te Sjanghai opereeren ten einde de levens en eigendommen der Japanneezen te beschermen. Aan den anderen kant zou Japan naar voren kunnen brengen, dat de internationale politie niet voldoende de veiligheid der Japansche onderdanen zou kunnen waarborgen, aangezien nog kort gele den twee Japanneezen mishandeld zijn in de concessie. De meening van de Japansche regeering. Welingelichte personen verklaren, vol gens bericht uit Tokio, dat de Japansche regeering een sympathiek begrip heeft voor den Britschen wensch tot voorkoming van uitbreiding der vijandelijkheden van Sjanghai, aangezien Japan even begeerig is als ieder ander land de levens en eigen dommen van de buitenlandsche ingezete nen te Sjanghai, met inbegrip van de 30.000 Japanneezen, te beschermen. Zij wijzen er echter op, dat ru'm 100.000 man geregelde Chineesche troepen, onder wie 27.000 man gewapende militietroepen,- thans de inter nationale nederzetting omringen, hetgeen een schending beteekent van de wapenstil standovereenkomst van 1932. Voorts wijzen zij er op, dat de ervaringen van het verleden aantoonen, dat de belof ten van de Chineesche autoriteiten onbe trouwbaar zijn, in het bijzonder doordat de bevelen der bevelvoerende Chineesche le gerofficieren niet volledig nagekomen wor den door de jongere officieren en de man schappen. In welingelichte kringen heerscht de op vatting, dat de Japansche regeering niet gunstig zal staan tegenover welk voorstel ook, tot gelijktijdige, tweezijdige terugtrek king der Chineesche en luchtbombardementen der Chineesche toe stellen in het district Hongkioe achttien slachtoffers hebben gemaakt. Hier hadden de Japanneezen zich geconcentreerd. De Chineezen hebben weer buitgemaakte Japansche vrachtschepen laten zinken stroomopwaarts van de versperring welke gevormd wordt door Chineesche jonken en de tegenover Nantao tot zinken gebrachte schepen. Hierdoor zijn het arsenaal van Kiangnan en de luchthaven van Loengstjau niet meer via de Wangpoe te bereiken. Japan zendt belangTijke verster kingen. Uit gewoonlijk goed ingelichte bron wordt vernomen, dat in de Jangste, ter hoogte van Ljoeho, zestien transporten Ja pansche infanterie met tanks zijn aangeko men, tezamen met het Japansche vlieg tuigmoederschip „Kga" met 80 vliegtuigen aan boord. Het gerucht gaat, dat de Japan ners op een niet nader genoemd punt aan den kant van Tsjekiang aan land zijn gezet. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat drie Japansche divisies op weg zijn naar den mond van de Jangste en dat morgen met de ontscheping hiervan zal worden begonnen. Granaten vallen En dan is er nog iets Het Japansche departement van buiten landsche zaken tracht zich te verdedigen, door te wijzen op de overeenkomst tusschen de huidige Japansche operaties in Sjanghai en hetgeen in 1927 daar door de Engelschen was gedaan. De Engelsche bladen verwerpen deze stel ling geheel en al en zeggen: in 1927 bestond er gevaar voor den aanval op de Britsche belangen van den kant van bandelooze Chi neesche soldaten. Daartegen hadden de En gelschen voorzorgsmaatregelen genomen en het resultaat bewees, dat zy goed hadden •gehandeld. Op het oogenblik echter worden de Japansche troepen in Sjanghai bedreigd door Chineesche troepen. Maar indien er geen Japansche troepen in Sjanghai geweest waren, zou er geen gevaar zijn ontstaan voor de Japansche inwoners of voor de Ja pansche belangen. Mogelijke vijandigheid bij de Chineesche bevolking zou hebben kunnen zijn tegengegaan door een ver scherpte waakzaamheid van de politie. Japansche strijd krachten uit het gebied van Sjanghai onder zuiver mondelinge garantie van een derde partij, dat een behoorlijke druk zal worden uitgeoefend op de Chineesche autoriteiten. Dezelfde kringen wijzen op de groote beleggingen van Japan in Sjanghai en op de daar aanwezige 30.000 Japansche inge zetenen. Zij verklaren, dat een volledige nakoming van de wapenstilstandovereen komst van 1932 een conditio sine qua non is voor eenigerlei regeling. Ieder ander plan toont slechts gebrek aan behoorlijk begrip voor de werkelijkheden van het Verre Oosten aan den kant der voorstellers. Geen Chineesche vliegtuigen boven Sjanghai. Geen enkel Chineesch vliegtuig is Woens dag boven Sjanghai verschenen, de eerste maal sedert 14 Augustus. Een desbetref fend telegram uit Sjanghai, dat het com muniqué aanhaalt van het hoofdkwartier der Japansche landingstroepen, meldt ver der, dat de luchtstrijdkrachten der Japan sche marine op 17 en 18 Augustus voortge gaan zijn met het bombardeeren van de Chineesche vliegvelden in en rondom Sjanhai. Tevens bombardeeren zij Chinee sche artilleriestellingen te Poetoeng en Kiangwan, evenals het Noordelijk station. In hetzelfde telegram wordt gemeld, dat de Gisteravond heeft tijdens gevechten om Poetoeng, die om tien minuten over elf plaatselijken tijd, geëindigd waren, een Japansche kanonneerboot Nantau, de Chi neesche wijk ten zuiden van de Fransche concessie gebombardeerd. Een granaat kwam neer op de werkplaatsen van de Fransch-Chineesche scheepsbouwindustrie, aan de Nantau-kade, waardoor materieele schade werd aangericht. Deze fabriek en de watercentrale, die de Fransche concessie van water voorziet, worden bewaakt door Fransche troepen. De internationale politie heeft verscheidene posten in de wijk Jangtsepoe, die zij gisteren ontruimd had, weer bezet. Bombardement van Sjanghai hervat. Om acht uur in den avond kwam het geschut weer in actie om zich telkens met tusschenpoozen te laten hooren. De Japan sche kanonneerboot die tegenover de Nankingstraat ligt, vuurde verscheidene schoten af in zuidelijke richting. Een Japansch vliegtuig heeft het Chinee sche militaire hospitaal van Tsjensjoe op 6 K.M. ten westen van Sjanghai, gebombar deerd. Vier personen, waaronder de chef geneesheer, werden gewond. De Chineesche operaties in het Noorden. De convergeerende bewegingen der troe pen der centrale Chineesche regeering, met Peiping en Tientsin als doel, worden vol gens den correspondent der Asahi Sjimboen te Tientsin gestadig voortgezet. De kern der Chineesche troepen is samengetrokken te Pauting langs de spoorlijn PeipingTient sin en te Tsangtsjau aan de spoorlijn Tient sinPoeka. De voorhoede tusschen de beide spoorwegen is reeds opgerukt tot een lijn, die Tsjinghai aan de spoorlijn Tientsin Poekau, Tsjotsjau en Koean verbindt. Japan en de Chineesche vloot. De Japansche marine hecht veel belang aan den torpedo, die klaarblijkelijk door een Chineesche torpedoboot in den avond van 16 Augustus is afgevuurd op een Japan- schen kruiser. De torpedo miste zijn doel en kwam terecht op den werf voor het Japan sche consulaat-generaal in Sjanghai. Met het oog op de omstandigheid, dat de Chineesche marine zich afzijdig heeft ge houden tijdens het incident te Sjanghai in 1932, dacht de Japansche marine, dat een gelijke voorzichtige houding gehandhaafd zou worden door de Chineesche marine tij dens het tegenwoordige incident te Sjang hai. De Japansche marine neemt thans waak zaam de beweging der Chineesche vloot waar en is naar verluidt vastbesloten de Chineesche vloot te verpletteren, wanneer die een vijandige actie onderneemt. De Chi neesche vloot omvat in het geheel 111 sche pen met een algeheele tonnage van 70.000. Consulaat van Guatemala getroffen. Havas meldt uit Sjanghai: Om half drie Woensdagmiddag zijn Japansche vliegtuigen opnieuw begonnen, de luchthaven van Loengstjau te bombardeeren tengevolge waarvan brand ontstond. Woensdagmorgen is het consulaat Guate mala door granaatscherven getroffen. Daar in de gevangenis aan den Wardroad een honderdtal personen door bommen is gewond, overweegt men, de 650 gedetineer den uit de gevangenis te verwijderen. Japansch protest bij het Russische consulaat te Sjanghai. Uit Sjanghai wordt vernomen, dat de Japansche consul-generaal, Okamoto, krachtig bij het Sovjet-Russische consu laat-generaal heeft geprotesteerd tegen het seinen met een lantaarn van het dak van het consulaat in den nacht van 16 Augustus, om de Chineesche artillerie het bombarde ment van het Japansche consulaat te ver gemakkelijken. Dit seinen werd gestaakt na een krachtig Japansch protest. Chineesche troepen door Ameri kanen teruggedreven. Hedenochtend vijf uur trachtten Chinee sche soldaten met tien vrachtauto's de internationale nederzetting binnen te dring en, doch zij werden door Amerikaansche mariners, die de Markhamroad bewaakten, teruggedreven. Naar verluidt, beweerden de Chineezen dat alle soldaten in de vrachtauto's gewonden waren, doch zij stonden de Amerikanen niet toe een onder zoek in te stellen. Deze weigerden hierop de auto's in de nederzetting toe te laten. Kalme nacht te Sjanghai. De nacht is te Sjanghai kalm verloopen. Hedenochtend deden de Chineezen weder om een aanval op Jantsepoe, doch na een gevecht van twee uur werden zij door de Japansche troepen teruggeslagen. Gisteravond wierpen Chineesche vlieg tuigen brandbommen op Honkioe. Slechts één bom ontplofte en veroorzaakte een brand in de nabijheid van de telefooncen trale. De Japansche luchtmacht heeft van ochtend de ijzeren brug van den Quisanweg vernield, terwijl de Chineesche troepen te Tatsjangtsjen en Tsjenjoe krachtig werden gebombardeerd. Japansche repressailles. Als tegenprestatie tegen het in beslag nemen van de zes Japansche schepen door de Chineesche troepen en het tot zinken brengen van deze vaartuigen hebben van ochtend de Japansche troepen de oostelijke kade van de Chineesche Merchant Steam- Navigation Company bezet. De krijgsverrichtingen. Het offensief, dat Franco Zaterdag tegen Santander begonnen is, werd reeds lang verwacht. Wat niet algemeen verwacht werd, was dat Franco uit het Zuiden zou aanvallen, al moet onmiddellijk worden toegegeven dat een opmarsch in Westelijke richting langs de kust of Zuidelijker langs Valmaseda tengevolge van het zware ter rein op niet minder belangrijke moeilijk heden zou stuiten, dan- een poging door het Cantabrische gebergte te breken. Tot dusver heeft het er alles van dat de generale staf der rechtschen goed gezien heeft. De eerste linksche stellingen, die het gebergte, dat gemiddeld 1000 meter hoog is, moesten verdedigen, zijn genomen, Aan den straatweg van Burgos naar San tander is Corconte in handen der recht schen en indien de berichten uit Salaman ca juist zijn wat zeer waarschijnlijk is is de verder naar het Noorden gelegen belangrijke bergpas Puerto del Escudo in de macht der opstandelingen. De actie, die in het Westen, bij Aguilar de Campo is begonnen, heeft reeds eenige dagen geleden tot de inneming van Rei- nosa geleid. Gisteravond meldde Bilbao dat Barena was veroverd, een plaats, die 18 K.M. ten Noorden van Reinosa ligt en 45 K.M. ten Zuiden var Santander. Van Reinosa en Corconte uit zal nu wel ge poogd worden Ontaneda te nemen, waar de verdediger van Santander, generaal Gamiz Urribarri, zijn hoofdkwartier heeft. Van het Oostelijke front, waar de aanval is uitgegaan van Villosante en Espinosa de los Monteros, blijven de berichten uit. Uit Santander kwamen gisteravond echter optimistische berichten: de link- schen zouden in de heuvels van Valdetorre en Cruz del Marquez, nagenoeg op de grens van de provincies Santander en Va- lencia, Italianen en Mooren een nederlaag hebben toegebracht. Details ontbreken echter. Dat de toestand in het Noorden ernstig is, blijkt uit de Madrileensche pers. El Socialista publiceert een artikel waarin wordt betoogd dat Santander geholpen moet worden. Het blad ontwikkelt de idee dat geen offensief moet worden ingezet, overeenkomend met dat op Brunete, waar door Franco troepen van- het front van Santander zou moeten weghalen. Volgens berichten uit Madrid wordt er aan de fronten in Centraal-Spanje nog steeds gevochten, zij het voornamelijk binnen de linies van Franco. Gisteravond toch werd uit de Spaarsche hoofdstad ge meld dat waarnemers bij Talavera een Het Indische departement der marine deelt uit Batavia mede, dat de „van Galen" heden te Manilla is gearriveerd. Hoofd der diamantfirma I. J. Asscher; voorzitter der Nederlandsche K. v. K. te Parijs. In den afgeloopen nacht is te Deau- ville in Frankrijk in den ouderdom van 65 jaar overleden de heer Joseph As scher, hoofd der bekende diamantfirma I. J. Asscher te Amsterdam. De heer Asscher, die te Parijs ge vestigd was, was een zeer vooraanstaan de figuur in de Fransche hoofdstad. Hij was o.m. voorzitter van de Nederland sche Kamer van Koophandel aldaar. Verlaging van de crisisheffing op vleesoh voorloopig tot 5 Een spertijd ingesteld. De moeilijke toestand in het slagers- bedrijf heeft den minister van Economische Zaken aanleiding gegeven na te gaan-, wat zijnerzijds zou kunnen worden gedaan om tot verbetering te komen. Bij het departement van Economische Zaken is van den middenstandsraad een voorstel ingekomen, om krachtens artikel 1, lid 5, van de Vestigingswet kleinbedrijf 1937, te komen tot een z.g. spertijd voor de slagerijen. In verband hiermede heeft de mi nister, om den grondslag te leggen voor de verbetering van de positie van het slagersbedrijf, bepaald, dat voorloopig zonder zijn vergunning geen inrichting zal kunnen worden gevestigd, waarin het slagersbedrijf wordt uitgeoefend. Het doel van dezen maatregel is, om, in afwachting van het tot stand komen van vestigingseischen, te voor komen, dat zich nog nieuwe slagers vestigen, die de moeilijkheden van de bestaande slageryen nog vergrooten. In de tweede plaats heeft de minis ter besloten, de crisisheffing op het vleesch van 10 tot 5 terug te bren gen. Overwogen is, de heffing geheel af te schaffen, maar een dergelijke afschaffing zou in strijd zijn geweest met een vol doende voorzichtig financieel beheer van het landbouwcrisisfonds. De minister heeft gemeend, deze verlaging te moeten aanbrengen, ten einde aan het bedrijf zoo veel mogelijk tegemoet te komen. Blijven de financiën van het Landbouwcrisis fonds zich gunstig ontwikkelen, dan be staat de gegronde hoop, dat in een- niet verre toekomst ook de 5 nog zullen kunnen worden afgeschaft. gevecht hebben gadegeslagen tusschen op standelingen onderling. De linkschen zou den hiervan hebben gebruik gemaakt en de linies der rechtschen flink onder vuur hebben genomen. Aangezien niet gemeld werd, dat de troepen van de regeering van den „opstand" gebruik hebben ge maakt om een aanval te ondernemen, is de conclusie geoorloofd dat zelfs de „waar nemers" niet geheel zeker waren van hun zaak. De aanvallen op koopvaardij schepen. De Engelsche regeering heeft gisteren een nadere uiteenzetting gegeven van haar besluit om Engelsche oorlogsschepen te machtigen op duikbooten, die koopvaar dijschepen aanvallen, te schieten. Dit is volstrekt niets nieuws en betee kent geen verandering in de Engelsche politiek. De vlootcommandanten bezaten reeds eenigen tijd de order om koopvaar dijschepen te beschermen en de nieuwe order beteekent alleen een verduidelijking tot hoever die bescherming mag gaan. Fransche kolonie vertrekt uit Santander. Vernomen wordt, dat de Fransche con sulaire agent te Santander den Franschen ambassadeur te St. Jean de Luz een tele gram heeft gezonden, waarin hij hem mededeelt, dat hij op grond van den toe stand scheep is gegaan aan boord van den trawler Louiette, die zich, met de leden der Fransche en Belgische kolonie aan boord, benevens leden van het internatio nale roode kruis, naar Bayonne begeeft.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2