Aqmda Standplaats: Gedempte Nieuwesloot bij het Cily-ïhéater. JOH. DENICS. WILLEM STUVÉ'S Van Alkmaar: 5.40 8.00 11.00 14.00 16.00 18.00 lüeec&ecicfit 1937 £aaiste Aetichlm Waarschuwing tegen verwarring. Li kunt dit jaar weer de ECHTE op de Kennis bekomen bij den uitvinder van de wereldberoemde NOUGAT DE MONTÉLIMAR NOUGATKRAAM. Ged. Nieuwesloot over de v. i. Bescfrsfraai. Per Alkmaar Packet naar Amsterdam Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht 1906 315™ JAAR. Ondergetekende JOH. DENtES maakt het geachte publiek van Alkmaar en omstreken bekend, dat hij heden voor de 31ste maal de Alkmaarse Kermis bezoekt en hij hoopt dit jaar met een druk bezoek vereerd te worden. OLIEBOLLEN worden uitsluitend gebakken met de 1ste soort CALVÉ DELFTSE SLAOLIE. Voor reclame 13 Oliebollen voor 25 cent. NASSAU-TAX. Tel. 3545 Alkmaar, Vrijdag-. DE GEKAPSEISDE SCHUIT TE BROEK OP LANGENDIJK. De kapitein van de sleepboot Hendrika, eigenaar de heer C. Snijder, verzoekt ons mede te deelen, dat het omslaan van de schuit met zand aan den Langendijk, welk bericht wij hebben opgenomen, niet is te wijten aan de sleepboot, doch door het te zwaar laden der schuit. Dergelijk diep beladen gebeurt meermalen, aldus de ge noemde kapitein, nog wel meer ongelukken zullen volgen, als dit zoo blijft voortgaan. GESLAAGD. Gister slaagde mej. Nelly Blaauw, alhier, te Haarlem voor het examen handenarbeid acte R. EEN BOND VAN AUTOTRANSPORTEERDERS OPGERICHT. Donderdagavond werd in het café van den heer J. M. Huiberts te Alkmaar een bijeen komst gehouden van autotransporteerders, welke bouwmaterialen vervoeren. De bij eenkomst had plaats om de middelen te be spreken om den ondergang van de gezinnen van hen die een autotransportbedrijf uit oefenen te voorkomen. Een 12-tal heeren, die waren bijeengekomen, terwijl een 6-tal verhinderd waren, doch met het doel der vergadering instemden, droegen de leiding op aan den heer W. Vet te Bergen. Uit de besprekingen, die in gemoedelijken toon werden gevoerd, kwam vast te staan dat de bedrijven niet rendeerend zijn en dat van het aanschaffen van een transport auto, welke veelal op afbetaling plaats heeft, niet meer kan plaats hebben. Men stond ook voor het feit dat, terwijl de be drijfskosten hooger werden (hooger dan vóór de devaluatie) de vergoeding voor het vervoer verminderden door de concurrentie, die ertoe leidt dat men onherroepelijk ten onder gaat. Na een uitvoerige bespreking bleek men het erover eens, dat aan dezen toestand een einde moest komen. Overeenstemming werd verkregen over onderdeelen (bijv. het ver voer van witte steenen), maar noodig is een uniform tarief voor gemeenten van Bever wijk tot Den Helder, en waar de grenzen moeilijk zijn te trekken, diende dit te wor den berekend per kilometer, waarbij er re kening mee moest worden gehouden dat de handelaars in bouwmaterialen ook een moeilijken tijd doormaken en de bouwvak- partroons niet minder. Hierna werden ta rieven voor vervoer van grin, zand, seenen e.d. vastgesteld. Besloten werd om zich in verbinding te stellen met de handelaren in die artikelen. Voorts werd nog besloten een bond op te richten,waarvan de zetel zal worden ge vestigd te Alkmaar. De contributie werd voorloopig bepaald op f 2.50 per jaar. In het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren: voorzitter W. Vet, Bergen, B. Hoe- be te Alkmaar, D. Bakker Azn. te Heiloo en J. Schot te Oudorp; over de vijfde be stuurszetel zal later worden beslist. HET HAND WERKHUIS VAN MEJ. NIEROP. Mej. Nierop, die vóór twee jaar in de Costerstraat „Het Handwerkhuis" stichtte, heeft deze zaak verplaatst naar de Zuid zijde van de Oudegracht, het vierde huis van de Zilverstraat af naar het Ritsevoort Wij zien hierin het bewijs, dat de kring in Alkmaar, die behoefte gevoelt aan artistieke voorlichting en artistiek hand werk toeneemt en wij verheugen ons daan over. Mej. Nierop bezit de bevoegdheid als leerares in de fraaie handwerken en ont werpt bovendien in samenwerking met den kunstschilder G. Lugthart, die de be voegdheid bezit van leeraar handen arbeid, allerlei voorwerpen in wol, stoffen, leer, enz. Achter het streven van deze beide men- schen, zit het ideëele streven om de han denarbeid zoowel voor vrouwen als voor mannen op een hooger plan te brengen en daardoor de vreugde te geven, die ge maakt wordt, wanneer men zelf iets heeft vervaardigd. De artistieke gave van hen beiden komt reeds in het geëtaleerde tot uiting. De prac- tische kant is echter ook niet uit het oog verloren en wordt bewezen door de groote voorraad wolsoorten en kunststoffen. Wie voor een bijzonder doel iets bijzon ders wenscht, kan hier daarvoor een ont werp krijgen en dit ook laten uitvoeren in het boven de zaak gelegen atelier, waar ook lessen gegeven worden in handwer ken, handenarbeid, teekenen en schilde ren. Niet zonder een dieperen achtergrond is de zaak in het tegenwoordige pand geves tigd. De fraaie 17e eeuwsche gevel getuigt van den tijd, waarin het handwerk als kunstuiting bloeide en het uithangbord, aan den gevel aangebracht, is daarmede in harmonie. Zoowel mej. Nierop als de heer Lugthart zijö zich bewust, dat zij, wanneer zij zich als levensdoel „geld verdienen" gesteld hadden, den verkeerden weg hebben ge kozen. Dan doet men verstandiger, die artikelen te verkoopen, die de massa be geert en doet men beter zich te onthouden, om den cultuur te willen dienen. Beiden zijn echter reeds tevreden met een be scheiden bestaan. Voor hen is de voldoe ning aan enkelen door arbeid, die voldoening geeft, levensvreugde te hebben gebracht, van hooge waarde en daarom hopen wij, dat zij er in hun streven niet teleurgesteld zullen worden. Stuvé's Nougat Hofleverancier x Ni«t op Vrijdag en Zaterdag. xx Niet-op Zaterdag. Fi*t«p«tours f 0.35 ongeacht den afstand. Goedkoope dagpetoups. HET CASINO-KEGELINOSPEL TE BERGEN. Het einde van dit door de V.V.V. en de beide Middenstandsorganisaties als avond afleiding voor de gasten ingestelde spel is Zondagavond daar. Om 12 uur wordt de seizoensprijs van f 100 uitgereikt. De ge legenheid wordt Zondagavond om 8 uur ge opend en de commissie wil, dat het Zondag avond nog een echte knalavond wordt. Daartoe worden dien avond extra prijzen beschikbaar gesteld en bovendien worden Tentoonstellingen. Bergen, Moderne kunstzaal P. Boender- maker Cz.: werk van Kees Boendermaker. Geopend 1012 en 14 uur. Ook des Zon dags. Rustende Jager: werken van F. Kamstra, dag. geopend. Bergen, Hoflaan 11, tentoonstelling wer ken kunstschilder Jos. Viëster. Bergen, Dokter Dekkershuis, tentoonstel ling werken schilder Ponstijn en beeldhou wer Marree (tot einde Aug.) Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Massa- justitie (sens.-dram.); hoofdrollen Spencer Tracy en Sylvia Sidney. Op het tooneel Harry Woodward en John Crofort. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag 2 uur en half 5 en Woens dagmiddag half 3 voorstelling. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De big van het regiment (hum. Ned. film); hoofdrollen Johan Kaart, Sylvain Poons, Fientje de la Mar e.a. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Zondagavond en volgende avonden half 8 en 9.45 uur en Woensdagmiddag half 3, voorstelling. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer Drie handige meisjes (hum.); hoofdrol Dianna Durbin. Toegang alle leeftijden. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stellingen; van Zondag af twee avondvoor stellingen. Woensdag matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Marguerite Gautier (rom.-dram.); hoofd rollen Greta Garbo, Robert Taylor en Lionel Barrimore. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen de voorstelling. Vanaf Zondag eiken avond 7.30 en 9.45 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 22 Augustus. 2 uur, Alkm. wielerbaan, verschillende wedstrijden, o.a. vier-landen-omnium. en Praag om een exportvergunning wilde vragen, deelde de directie van de wapen fabriek op 22 Juli de Portugeesche legatie te Praag mede dat de Tsjechoslowaaksche regeering deze vergunning weigerde, daar bij de houding van de Portugeesche regee ring ten aanzien van de non-interventie als voorwendsel nemend. Den Portugeeschen gezant te Praag werd dit bevestigd met de mededeeling, dat de Tsechoslowaaksche re geering zich op het te Londen aanvaarde standpunt plaatste, waarbij afgesproken was noch direct noch indirect wapens te leveren aan een van de partijen in Spanje. Hierbij werd verwezen naar een prece dent: de weigering wapens te leveren aan Mexico. De Portugeesche regeering merkte hiertegen op dat Mexico de overeenkomst van niet-inmenging niet heeft onderteekend en altijd verklaard heeft Valencia wapen tuig te zullen leveren. Portugal daarente gen is de overeenkomst van niet-inmenging altijd trouw nagekomen. Praag bleef echter bij zijn standpunt. Het was noodig daaruit conclusies te trekken voor de betrekkingen tusschen beide landen. Teneinde nieuwe ervaringen op dit stuk te vermijden, sloot de regeering ta Lissabon Tsjechoslowaksche firma's van leveranties aan den Portugeeschen staat uit. Bovendien verzekerde Lissabon Praag dat het Franco geen wapens leverde, aan gezien het zich aan de overeenkomst be treffende de niet-inmenging gebonden achtte. Te Praag verklaarde men vervol gens geen onderhandelingen te kunnen voeren, zoolang het verbod van Tsjechoslo waksche firma's niet was opgeheven. Deze nota werd overhandigd met de mondelinge mededeeling dat een exportvergunning voor 600 mitrailleurs in September zou werden gegeven. Over de levering van het restant zou nader worden onderhandeld. De Portugeesche nota eindigt dan met de verklaring dat nationale trots gebiedt voortbestaan der diplomatieke betrekkin gen als niet gerechtvaardigd te beschou wen. De Portugeesche belangen in Praag zijn den diplomatieken vertegenwoordiger van Italië toevertrouwd. Berlijn toont „begrip" voor Portugal's besluit. De Duitsche bladen toonen begrip voor de beweegredenen, die Portugal er toe ge bracht hebben de diplomatieke betrekkin gen met Praag af te breken. De Berliner Lokalanzeiger schrijft, dat de motieven van Praag voor het staken der wapenleverin gen inderdaad geschikt waren zeer ernstige verstoordheid in Lissabon te wekken en practisch neerkomen op de verdenking, dat de Franco-regeering via Portugal van wa penen voorzien werd. Eerder kan echter vermoed worden, aldus hetzelfde blad, dat de Tsjechische wapenindustrie niet alleen voor de ongewoon toegenomen behoeften van den Tsjechoslowaakschen staat ten sterkste aan het werk is, maar ook voor vele andere bij wapenen geïnteresseerden ter wereld. Ook hier zal men aan het roode Spanje denken, dat zijn aankoopen vooral daar plaatst, waar een uitgesproken volks- frontkoers de betrekkingen vergemakke lijkt. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft o.m.: Het standpunt van Portugal zal in Duitschland begrepen worden. In de eerste plaats is de Portugeesche bewapening een noodzakelijkheid, zoolang de bolsjewisti sche inmengirigspogingen op het Iberische schiereiland nog niet geheel uit den weg geruimd zijn en in de tweede plaats treedt Tsjechoslowakije diplomatiek op in een vorm, die schuldbewustzijn verraadt. Een ïtaliaansch commentaar. De Giornale d'Italia schrijft: De weige ringder Tsjechoslowaaksche regeering, ge volg te geven aan het contract tot levering van militaire behoeften voor Portugal had klaarblijkelijk ten doel verdenking uit te drukken omtrent de uiteindelijke bestem ming van deze levering. Met reden heeft de Portugeesche regeering deze verdenking van de hand gewezen en aan haar gevoe lens nadruk verleend door het afbreken der diplomatieke betrekkingen. De Europeesche waarnemer kan al het oorlogsmateriaal van Tsjechoslowakije en van de mogendheden, die invloed kunnen oefenen op de beslissin gen van de Tsjechoslowaaksche regeering, dat gebruikt wordt door de roode Spanjaar den zeker niet als huldebetoon voor de niet-inmengingspolitiek niet vergeten. Een Russische beschouwing. De „Isvestia" ziet in het verbreken der diplomatieke betrekkingen met Praag door de Portugeesche regeering het bewijs, dat Portugal inderdaad wapens kocht voor de Spaansche opstandelingen. Bovendien is het blad van meening, dat Portugal niet onafhankelijk tot dezen stap is gekomen, maar dat dit besluit te Berlijn of Rome is genomen. „Het verbreken der betrekkingen tusschen Portugal en Tsje choslowakije, aldus het blad, is geen aan val van Portugal, maar een aanval van Duitschland op Tsjechoslowakije". Men moet hierin een bewijs zien, dat de fascisten een nieuwe provocatie jegens Tsjechoslowakije voorbereiden. „Den oorlog in Spanje en China ontketenende, aldus tenslotte de „Isvestia" geven de fascistische dien avond alle nog aanwezige prijsjes uit gereikt, opdat ook zij die geen voldoende routine voor dit spel bezitten, ook met een prijsje naar huis kunnen gaan. Als extra prijs stelde de heer Kleijberg weer een heer lijke vruchtentaart beschikbaar, terwijl de heer Diesfeldt, evenals op den openings avond, wederom een flesch champagne schonk. De commissie verwacht, dat meer deren dit mooie voorbeeld zullen volgen. Het moet Zondagavond een echte feestavond worden. Winkeliers die nog in het bezit van waardebonnen zijn, worden verzocht deze Zondagavond in te wisselen. De waarde bonnen, die Zondagavond worden gewon nen, worden direct uitbetaald. DE SIMULTAAN-SEANCE IN HOTEL „NASSAU-BERGEN". Voor de door den schaakmeester Fine hedenavond in Hotel „Nassau-Bergen" te spelen Simultaan-seance bestaat groote belangstelling. Een veertigtal spelers zul len gelijktijdig met den schaakmeester den strijd aanbinden. Aangezien de jeugdige Amerikaansche meester, die goed Hol- landsch spreekt, juist dezer dagen onder trouwd is met mej. Keesing uit Amster dam, die tijdelijk te Bergen vertoeft, bestaat het voornemen, om aan den avond, na afloop van den wedstrijd, ook een feestelijk karakter te geven. VEREENIGING A.V.O. BENADEELD. De politie te Beverwijk heeft zekeren O. aangehouden, die ervan verdacht wordt, de vereeniging „Arbeid voor Onvolwaardigen" voor een belangrijk bedrag te hebben be nadeeld. Hij verzorgde in Beverwijk het stempelen van namen en adressen in rij wielplaatjes, doch heeft een groot aantal belastingmerken, die A.V.O. van de Poste rijen in commissie had, niet verrekend. De vereeniging heeft hierdoor een scha depost van ruim zeshonderd gulden. O. is ter beschikking van den officier van Justitie gesteld. VERLICHTING KERKRUINE VAN BERGEN. De V.V.V. te Bergen had gisteravond de aardige attentie om de Kerkruïne met schijnwerpers te verlichten. Nu de lam pions ontbraken, kwam nog meer tot uiting hoe groot wel de kerk in de 15de en 16de eeuw is geweest. De verschillende schijn werpers met een totale lichtsterkte van 24000 kaarsen zetten de oude muurbrokken in een bijzonder licht en schaduwspel. Ver schillende gasten kregen gelegenheid om op 't terrein van de Ruïne tijdopnamen te maken Deze aardige attractie voor de gasten bracht weer velen op den been. Het viel ons zeer ZOMERAVONDFEEST IN DEN MUZIEKTUIN. Het door de plaatselijke cultureele com missie aangekondigde zomeravondfeest in den muziektuin was gisteravond goed be zocht, zelfs heel goed, waarover de voor zitter, de heer Koot, na het eerste muziek nummer in zijn openingswoord zijn vreugde uitsprak. Het doel van den avond uiteen zettende, zei spr., dat dit is, het toonen dat door samenwerking van verschillende orga nisaties heel goed een uitstekend program ma kan worden in elkaar gezet en uitge voerd. Zóoals reeds gezegd, werd het feest in gezet met muziek. Het was het bekende ar beiders-muziekgezelschap Excelsior, dat on der leiding van zijn dirigent (den heer Anderson) eenige nummers gaf. Allereerst „C'est le même qui passé", 'n marsch van R. Ferron, het nummer waarmee Excelsior op het concours te Velp den eersten prijs be haalde. Daarop volgde „Mnémosyne", ouverture van H. Danhier en als derde nummer kwam „Finlandia", een stuk, waar in de componist Jean Sibelius den bevrij- dingsstrijd van het Finsche volk in tonen j weergeeft. Met deze twee laatste nummers had het gezelschap op bovengenoemd con cours een tweeden prijs behaald. Het publiek toonde door een luid applaus het gebodene naar waarde te schatten. Het tweede deel van het programma was voor rekening van de A.J.C., voor de uit voering van een bont programma, een wille keurige greep uit den zang en dans van de ze jeugdbeweging. Een goed spreekkoor, een paar aardige dansen en eenige vroolijke, beschaafde liedjes, het werd alles in vlot tempo uitgevoerd en het verwierf een dank baar handgeklap als welverdiende beloo ning. Zwaarderen kost gaf de gemengde zang- vereeniging „De stem des volks", vooral in haar eerste lied „De strijders". Het tweede, „Zondagmorgen" was weer wat meer aan den opgewekten kant, waartoe de piano begeleiding zeker wel meewerkte. Dezelfde zangvereeniging trad na de pauze het eerst weder, nu met „Eens" en „Zigeunerleben", welke beide nummers zeer goed werden gegeven. Niet geheel onberispelijk waren de oefe ningen, hierna verricht door den Ned. Arb. Sportbond, maar desondanks was ook hier voor het applaus vrij gul. Met hun leekespel, „Flierefluiter als won derdokter", uit het bekende boek van A. M. de Jong, hadden eenige leden van den plaatselijken jeugdraad daverend succes. Een groot deel hiervan werd bereikt door de duidelijke uitspraak. Daarna gaf» de N.A.S.B. nog een rhyth- mische wals (zeer goed) en tenslotte kwam Excelsior nog op de planken met „Dichter und Bauer", waarna met een finale besloten werd. Alles te zamen genomen hebben de ver schillende organisaties een goeden, geslaag den avond gegeven, aan het einde waarvan de heer Koot nog een woord sprak ter op wekking tot toetreding tot en steunverlee- ning aan de verschillende organisaties van de cultureele commissie. Zwakke tot matige westelijke tot noor delijke wind; gedeeltelijk bewolkt; nog kans op regenbuien in het noorden; in het zuiden weinig of geen regen; weinig verandering in temperatuur. Waarschijnlijk morgen in onae streken regen. De hooge drukking breidde zich over de Britsche eilanden uit en in Scandinavië steeg de barometer vooral in het noorden, zoodat een overschot van de depressie op de Noordzee achter blijft en regen brengt in het noorden van ons land. De depressie in het verre noordwesten nadert slechts langzaam. De Britsche eilan den hebben nog opklarend weer met iets lagere temperatuur. Ook in Scandinavië klaart de lucht op, alleen in het zuiden zal nog regen vallen. Duitschland komt in het westen onder invloed van de opvullende depressie en heeft ook allerwege zwaar be wolkte lucht. In Frankrijk houdt het fraaie weer in het zuidoosten aan, het noorden heeft vrij zware bewolking. In Zwitserland bleven de hoogste toppen vrij van bewol king. De opvullende depressie kan vooral in het noorden van ons land nog regen brengen. Overigens is er weinig veran dering te wachten. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 20.48 uur tot 5.18 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. Augustus. (In zomertijd). Hoog water. Laag water. Dat. 21 22 23 vjn. 3.43 4.18 4.54 n.m. 4.08 4.44 5.18 v.m. 0.12 0.51 1.32 njn. 0.32 1.11 1.49 Dat. 21 22 23 HOOG- EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. Augustus. (In zomertijd). Hoog water. Laag water. v.m. n.m. v.m. n.m. 3.40 4.05 0.01 0.20 4.15 4.41 0.39 0.59 4.51 5.15 1.20 1.37 aanvallers door bemiddeling van hun Por- op, dat het al weer veel vroeger donker is tugeesche tamboer een soort signaal, dat dan dit op den traditioneelen verlichtings- aantoont, dat zij zich voorbereiden den avond op den laatsten Woensdag in Juli het oorlogsfakkel in het hart zelf van Europa I geval is. Moge de V.V.V. de volgende week te werpen", deze attentie nog eens herhalen? Specialiteit in de fijnste BERLINER-BOLLEN. IV Let op naam en standplaats. Bestellingen worden warm en zonder prijsverhoging thuis bezorgd DE TOESTAND IN HET SLAGERSBEDRUF. De juiste tekst. Nader kan worden medegedeeld, dat de beschikking van den minister van economi sche zaken, waarbij is bepaald, dat voorloo pig zonder zijn vergunning geen inrichting zal kunnen worden gevestigd, waarin het slagersbedrijf wordt uitgeoefend, reeds heden in werking is getreden. Voorts zal de verlaging van de crisishef fing op vleesch van 10 op 5 met ingang van vandaag in werking treden. De tekst van de ministerieele beschikking luidt als volgt: 1. Het is verboden, een inrichting, waarin het slagersbedrijf al dan niet uitsluitend zal worden uitgeoefend, voorzoover die uit oefening betreft, te vestigen zonder ver gunning van den minister van economische zaken. 2. Onder de uitoefening van het slagersbe- K i voor toepassing van deze be schikking verstaan het in voorraad hebben, het voor aflevering aan het publiek ge schikt maken, of het aan het publiek ver- oopen van versch of bevroren vleesch van runderen, varkens, schapen of paarden. Groote ritten speciale tarieven. Ieder mensch, mits gezond van lijf en leden, kan het examen afleggen en m het bezit komen van het H. L. O.-diploma, (Ongecorrigeerd). LUCHTPOSTTARIEF INDIE. Brieven: 12 cent per 10 gram. Nog steeds worden duizenden brieven voor Nederland-Indië onjuist gefrankeerd. De nieuwe tarieven blijken nog onvoldoen de tot het publiek te zijn doorgedrongen. Men lette daarom goed op: De verzending met den luchtweg is thans de normale. Het tarief is voor brieven 12 cent per 10 gram, voor briefkaarten 10 cent. Alleen bij duidelijke vermelding op den omslag, dat verzending der land mail moet geschieden vindt deze ver- zendingswjjze plaats en geldt het internationale tarief van 12% cent voor de eerste 20 gram en 1% cent voor elke volgende 20 gram. Verder bestaat nog de mogelijkheid om, me de landmail, postbladen van 6 cent (na eptember 5 cent) naar Nederlandsch- Indië te verzenden. Wie den geadresseerden en de post on- noodige last wil besparen frankeeren zijn correspondentie volgens het nieuwe tarief. DE REIS VAN HET S.S. „TASMAN". Morgen te Hongkong verwacht. e directie der Koninklijke Paketvaart- aatschappij deelt mede, dat het s.s. Tas man morgen bij het aanbreken van den dag Hongkong wordt verwacht.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2