DE (JOUDEN Jladuxpcogcairnua ieailletoH Scheiding van tafel en bed CIRCUS KAVALJOS MOET VERDWIJNEN Klachten van de omwonenden. Klachten van de omwonenden in de Vondelstraat te Amsterdam over den Circus Kavaljos, den circus der ama teurs, welke zijn tent in den tuin naast de Hollandsche Manege had opgeslagen, noodzaken de directie thans den circus op te heffen. Men weet, dat nu en dan een korte serie voorstellingen werd gegeven in dezen circus, welke ook elders en nog onlangs op de Parijsche tentoonstelling is opgetreden en dat de baten daarvan ten goede kwamen aan instellingen van liefdadigheid. In het tijdschrift „Het Paard" wordt, bij de teleurstelling die men uitspreekt over de opheffing van den circus, de aandacht gevestigd op de derving van inkomsten voor de instellingen van liefdadigheid. Maar men somt nog tneer gevolgen op, die zullen ontstaan nu rekening is gehouden met de wellicht niet geheel ongemotiveer de klachten van de omwonenden, die ten slotte hun recht op rust in de avonduren kunnen laten gelden de schoone medail le van dezen circus had voor hen nu eenmaal een keerzijde. Er zullen thans verscheidene geëmployeerden van den cir cus Kavaljos moeten worden ontslagen en de gemeente derft aanzienlijke bedragen •aan electriciteitsverbruik en amusements belasting. In genoemd vakblad wordt er aan herin nerd, dat in Circus Kavaljos met materiaal werd gewerkt, dat men vrijwel in geen circus ter wereld aantrof: volbloed Arabi sche hengsten van het edelste ras en Lippizaner schimmelhengsten, die voor ons land een zeldzaamheid kunnen worden ge noemd. En een woord van dank wordt ge richt tot den oprichter en directeur, die kosten noch moeiten heeft gespaard om Amsterdam als stad iets te geven, waar naar zoo lang is uitgezien. De circus moet thans worden opgeheven als gevolg van de klachten van omwonen den. Wil men voor de redelijkheid van die klachten niet ongevoelig zijn, het neemt niet weg, dat de verdwijning van den cir cus voor velen een teleurstelling zal zijn. Het ware te wenschen, dat na overleg tus- schen partijen een modus kon worden gevonden, die alsnog het voortbestaan van Circus Kavaljos kon verzekeren! Vooral gelet ook op het goede doel, waarvoor de circus zijn ontvangsten afdroeg! Wetswijziging bepleit Er heeft zich een „Comité scheiding van tafel en bed" gevormd, dat zich tot den mi nister van justitie heeft gewend met 't drin gend verzoek om het instituut „scheiding van tafel en bed" zoo spoedig mogelijk gron dig te willen herzien. De bezwaren tegen de thans geldende re geling zet het comité als volgt uiteen: Bij scheiding van tafel en bed ontstaat de hoogst eigenaardige toestand, dat man en vrouw verplicht worden gescheiden te le> ven, doch niettemin, volgens de wet, als echtgenooten worden beschouwd. Dit is dan ook, voor beide partijen, het eenige verschil met echtscheiding. In dit verschil schuilt een groot onrecht, doordat beide partijen de gelegenheid wordt ontnomen hun leven opnieuw en gelukkiger op te bouwen. Weliswaar laat de wet de mo gelijkheid open om, indien de scheiding van tafel en bed 5 jaren heeft geduurd, echt scheiding aan te vragen doch aan de voor waarde, om daartoe te geraken, kan gemeen lijk niet worden voldaan, aangezien de me dewerking van beide partijen vereischt wordt. De eene partij kan, gedreven door redenen van zeer egoïstischen of immoreelen aard, de andere partij beletten haar ontred derd maatschappelijk bestaan opnieuw op te bouwen. De onhoudbaarheid van een dergelijken toestand aldus het comité spreekt wel het meest, wanneer iemand reeds op jeug digen leeftijd is gehuwd en b.v. na een of twee huwelijksjaren van tafel en bed ge scheiden wordt. Wie zich even in het mee- doogenlooze van deze straf tot door de wet opgelegde, levenslange eenzaamheid heeft ingedacht, zal moeten toegeven, dat de wet hier, zij het dan ook onbewust, het levens geluk ontneemt. Scheiding van tafel en bed werkt overspel en concubinaat in de hand. Wie toch kan het een man of vrouw, nog in de kracht van het leven, euvel duiden, dat zij, wanneer zij een medemensch ontmoeten, die hun dierbaar wordt, daarmede - gaan samenwonen? Bij een scheiding van tafel en bed wor den, evenals bij echtscheiding, de kinderen vrijwel steeds aan de moeder toegewezen Zij kunnen, daar de wet geen „droit de vi site" kent, door deze geheel van den vader worden vervreemd. Het is geen zeldzaam heid, dat de vader de kinderen nimmer te rugziet en dus geheel uit het oog verliest. Daarbij komt nog, dat de vader zijn kin deren minstens tot hun meerderjarigheid moet onderhouden en deze kinderen, op hun beurt, later gedwongen zouden kunnen wor den om in het levensonderhoud van den, geheel onbekenden, vader te voorzien' Door het vonnis tot scheiding van tafel en bed is de man, evenals dit bij echtscheiding het geval is, verplicht zijn vrouw tot aan zijn of haar overlijden te onderhouden, ook wanneer de echtelieden zeer kort, b.v. slechts één jaar, gehuwd zijn geweest. Daartegenover legt de rechter geen enkele verplichting op aan de vrouw, doch deze wordt ontslagen van alle verplichtingen, die zij gedurende het huwelijk wél had te ver vullen. De voornaamste fouten, die thans aan het instituut „scheiding van tafel en bed" zijn verbonden, zouden naar de meening van het comité, o.a. zijn op te heffen op de volgende wijze: Wanneer de scheiding van tafel en bed 5 aren heeft geduurd een tijdperk, dat ge voegelijk met eenige jaren kan worden be kort, wordt het huwelijk automatisch ontbonden, m.a.w.: na 5 jaren, of korter, treedt daarvoor echtscheiding in de plaats, tenzij a. beide partijen een bestendiging van den toestand wenschen, zooals dit het geval kan zijn bij degenen, die om godsdienstige rede nen, den huwelijksband ook wettelijk onver breekbaar achten; b. beide partijen zich weder met elkander wenschen te verzoenen en de scheiding van tafel en bed zoodoende vanzelf wordt opge heven (bestaande toestand). Hierbij wordt opgemerkt, dat ook na echt scheiding de partijen kunnen hertrouwen. STILTE OP HET ABATTOIR. Een gerucht deed de ronde De bekendmaking van het departement van Economische Zaken volgens welke de minister besloten heeft de crisisheffing op het vleesch van 10 tot 5 procent terug te brengen, was gisterochtend reeds doorge drongen tot de kringen van vleeschgros- siers op het Amsterdamsche abattoir, waar zij een merkwaardige stilte heeft veroor zaakt. Het gerucht van deze radicale verlaging ging van mond tot mond, doch niemand wist precies wat er eigenlijk zou gaan ge beuren. Dit heeft de grossiers huiverig gemaakt. Zij, die van plan waren te koo- pen, wachtten liever af waar zij aan toe zullen blijken te zijn. En zij, die al gekocht hadden en gisteren zouden laten slachten, lieten hun vee nog een paar dagen leven tot de gewijzigde situatie hun volkomen bekend is geworden. Van buitengewone beteekenis is deze „staking", gelijk de afwachtende houding van de groothandelaren al gauw genoemd werd, niet. Donderdag is altijd een dag van weinig bedrijvigheid. Over 'n paar dagen zijn de vleeschverkoo- pers totaal uitverkocht en hun vraag naar versch vleesch zal den grossiers er vanzelf wel weer toe brengen voort te gaan, ook al zullen een paar beesten nadeel (althans minder voordeel) opleveren. BEREIDING VAN ALCOHOL UIT SUIKERBIETEN. De destijds door den minister inge stelde commissie ontbonden. Bij beschikking van den minister van eco nomische zaken is ontbonden de destijds door hem ingestelde commissie, welke tot taak had, hem te rapporteeren over de vraag, of de bereiding van alcohol uit in Nederland geteelde suikerbieten onder de huidige omstandigheden economisch ver antwoord is. TEHUIS VOOR ALLEENSTAANDE BLINDEN. Herdenking zilveren jubileum te Wolfheze. In het thuis voor alleenstaande blinden te Wolfheze heeft gistermiddag te half drie een herdenkingsbijeenkomst plaats gehad, in verband met het 25-jarig bestaan van dit tehuis. De herdenkingsrede werd uitgesproken door den voorzitter, jhr. mr. H. R- A. Laman Trip uit Velp (G.) Uit naam van den raad van toezicht, het bestuur en van hen, die het tehuis bewonen, riep spr. den aanwezigen een hartelijk wel kom toe. Verschillende redenen maken, dat het be stuur meende dezen dag niet onopgemerkt voorbij te mogen doen gaan. Er is een ge voel van groote dankbaarheid, wanneer wordt gedacht aan hetgeen in de verloopen 25 jaren hier mocht worden tot stand ge bracht. Er is dankbaarheid jegens de stich ters, die niet gerust hebben, voordat dit huis te Wolfheze te midden van bosch en heide verrezen was; en ook voor de belangelooze hulp en medewerking welke zü van zoo vele zijden bij hun werk mochten ondervin den. En erkentelijkheid is er ook voor de tallooze giften, groote en kleine, alsook voor hetgeen krachtens testamentaire beschikkin gen mocht worden ontvangen. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de totstandkoming van het tehuis. Het tehuis moest een pension zijn, waarin alle gestichtsgeest ten strengste zou moeten worden geweerd. Deze in de statuten vastge legde bepalingen maken ook thans nog de grondregelen van dit tehuis uit en spr. ge looft, dat juist deze denkbeelden de oorzaak zijn geweest, dat de oprichters terstond in zoo ruimen kring steun vonden. Aanvankelijk begonnen met een grondka- pitaal van 138, groeide dit spoedig aan. On vermoeid trokken de oprichters, speciaal N. M. Schild, die zelf blind was, door het land om hun plannen bekend te maken en daar voor sympathie te wekken. Aan het einde van het jaar was reeds 10.000, een jaar later 16.000 bijeen. Spr. bracht warme hulde aan de nage dachtenis van den heer Schild en van baro nesse van Hoevell voor hun pioniersarbeid en in één adem wenschte spr. daarbij te noe men den naam van haar, die ook thans nog vol ijver ten behoeve van de blinden werk' zaam is en die in het bijzonder voor dit te huis zoo ontzaglijk veel heeft mogen tot stand brengen, mej. Desmons. Op 19 Augustus 1911 werd door H.M. de koningin den eersten steen van het gebouw gelegd en op 20 Augustus 1912 geschiedde de plechtige opening door den koninklijken beschermheer, wijlen prins Hendrik. Driemaal werd tot vergrooting van het ge bouw overgegaan, waardoor o.a. de zieken zalen konden worden ingericht, terwijl ten slotte in 1934 de muziekzaal kon worden ge sticht ingevolge de testamentaire beschik king van mevrouw Bisschop-Swift. In ruime mate mocht de stichting de be^ langstelling van het koninklijk huis onder vinden. In het begin van dit jaar mocht het H.M. de koningin behagen beschermvrouwe van de stichting te worden. De groei en het voortbestaan van het te huis waren echter onmogelijk geweest, in dien het niet voortdurend daadwerkelijken steun uit schier alle kringen van ons volk had mogen ontvangen. Herhaaldelijk mocht het de bewijzen ont vangen, hoezeer het werk door de bewoners wordt gewaardeerd. Het bestuur hoopt daar mede in den geest, zooals dit door de stich ters is bedoeld, voort te gaan. Tenslotte bracht spr. dank aan de direc trice, mej. Mansfeit, voor de 20-jarige sa menwerking en de toewijding, waarmede zij haar dikwijls moeilijke taak vervult. Ook aan de zusters, dames assistenten en het huis- en tuinpersoneel bracht spr. dank voor de wijze, waarop zij haar taak vervul len. M Zaterdag 21 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pl. 10.VPRO-mor- genwijding. 10.20 Orgel, deel., Fan tasia en gr.pl. 12.1.45 Gr.pl. 2. Bas en piano. 2.30 Gr.pl. 3.Cau serie en interview over de opgra vingen te Gouda. 3.30 De Fliere fluiters en solist. 4.30 Esperanto- uitz. 4.50 Melody Circle. 5,40 Lite raire causerie. 6.Orgelspel. 6.30 De Ramblers. 7.05 Filmland. 7.30 VPRO: Van gemeente tot kerk, cau serie. 8.Herh. SOS-ber, 8.03 ANP-ber. en VARA-varia. 8.15 Pianoduetten. 8.35 Gr.pl. 9.15 Radiotooneel. 9.30 VARA-orkest. 10.— ANP-ber. 10.05 Gr.pl. 10.15 VARA-orkest. 11.— Gr.pl. 11.15— 12.Fantasia. HILVERSUM, 301 M. (KRO-uitz.i 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest. (1.Gr.pl. en post- duivenber.) 2.Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gr.pl. 3.Kinderuur tje. 4.Gr.pl. 4.30 KRO-orkest. 5.15 Gr.pl. 5.30 De KRO-melodis- ten. 6.Zang. 6.'5 Gr.pl. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gr.pL 7.Ber. 7.15 Geesteszieken verple ging in de moderne tijd, causerie. 7.35 Act. aetherflitsen. 8.ANP- ber., KRO-mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale illus tratie. 8.35 KRO-melodisten en solist. 9.Gr.pl. 9.15 Verv. concert. 9.45 Gr.pl. 10.30 ANP-ber. 10.40 In tern. sportrevue. 10.5512.Gra- mofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Or gelspel. 11.35 Gr.pl. 12.05 't BBC- Northern Ireland-orkest. 12.50 H. Hall en zijn dansorkest. 1.20 Het Commodore Grand Orkest. 1.30 Sportrep. 1.50 Verv. concert. 2.05 Sportrep. 2.50 Luigi Voselli's Hon- gaarsch orkest. 3.35 Het BBC- Schotsch orkest. 4.35 Sportrep. 6. Orgelspel. 6.20 Ber. 6.40 BBC-Sin- gers en solist. 7.10 Het BBC-Mid- landorkest. 7.50 ABC-cabaret. 8.20 Jack Hylton's Band en solisten. 9.20 Sopraan en viool. 10.Ber. 10.20 Het Orchestrj Raymonde. 11.Deel. 11.25 J. Harris' Band. 11.50 Ber. 12.12.20 Vervolg Dans muziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gr.pl. 12.20 Labis-orkest en zang. 2.50 en 3.20 Gr.pl. 3.35 Zang. 4.20 Gr.pl. 5.20 Concert. 7.30 Gr.pl. 7.35 Zang. 8.— Gr.pl. 8.05 Zang. 8.50 Symph.-concert m.m.v. solisten. 10.50 Gr.pl. 11.20—1.20 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 W. Noack's orkest. 8.50 Landes-Symph.-orkest Saarpfalz. 12.20 Silezische Orkest- vereeniging. 2.35 Gr.pl. 3.35 Meis jeskoor. 4.20 H. Hagestedt's orkest en NSKK-orkest. 6.25 Amuse mentssextet en solist. 8.30 Robert Gaden en zijn orkest. 9.30 Gev. progr. 10.501.20 H. Bund en H. Fröhlich en hun orkesten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.20 J. Schnijders' orkest. 1.30 Gr.pl. 3.20 J. Schnij ders' orkest. 4.05 Zang. 4.20 Verv. concert. 5.20 Gr.pl. 6.05 Zang en piano. 7.20 Gr.pl. 8.20 Uit Londen: Jack Hylton's orkest. 9.20 Uit Lon den: Militair concert. 9.5012.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30 J. Schnijders' orkest. 2.20 Piano duetten. 2.50 Gr.pl. 4.50 Cellovoor dracht. 5.20 Edith Almera's orkest 6.20 Hongaarsche muziek. 7.25 Gr. pl. 8.20 J. Schnijders' orkest en gr.pl. 10.30—12.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M, 7.20 Omroeporkest. 9.20 Ber. 9.35 Omroep-Am.orkest. 10.20 Berich ten. 10.50 Dresdensch Fritzsche- kwartet. 11.05 Weerber. 11.2012.15 IJans Bund's en Herbert Fröhlich's dansorkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.20, Parijs R. 10.20—12.20, Brussel VI. 12.20— 14.35, Keulen 14.3515.35, Brussel Fr. 15.35—16.20, Keulen 16.20— 17.20, Brussel Fr. 17.20—18.30, Keu len 18.30—19.20, Lond. Reg. 19.20— 19.40, D.sender 19.40—20.—, Parijs R. 20.—20.20, Keulen 20.20—22.20, Brussel VI. 22.2022.30, Brussel Fr. 22.30—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Droitwich 10.35 —16.35, Lond. Reg. 16.35—17.20, Brussel VI. 17.2018.Droitwich 18.18.20, Luxemburg 18.2018.40 Droitwich 18.4024. Lijn 5: Diversen. oooo oooo oooooooo oooo< Naar het Engeltch van PAUL TRENT door J. SCHOUTEN 14) „Doet u geen moeite. Als ik het goed be grijp, bent u de eigenaar van „De Gouden Rat?" „Ik ben er by geïnteresseerd". „Maar u bent toch de pachter van het geheele gebouw met inbegrip van deze flats", drong Graves rustig aan. ,Ik zie niet in wat u daar mee te maken heeft. Als u niets anders te vragen heeft, zal ik zoo vrij zijn afscheid van u te ne men. Er zijn een paar dingen, die ik met de prinses te bespreken heb en ik heb wei nig tijd", zei Grafton kortaf, terwijl hij op stond en naar de deur liep om deze te openen. De inspecteur maakte niet de minste aanstalten om op te staan, doch wendde zich tot de prinses en sprak haar aan. „U bent de laatste geweest, die met den groothertog gedanst heeft, voor hij lord Statham's bal verliet. Is het u opgevallen, dat hij zich wat vreemd gedroeg, dien avond?" vroeg hij scherp. „Neen, heelemaal niet". „Vertelde hij u wat hij van plan was te gaan doen toen hy wegging?" „Niets speciaals, maar ik kreeg den in druk, dat hij voor het naar huis gaan nog wilde gaan spelen. Hij heeft zelfs nog ge opperd dat ik met hem mee zou gaan, maar naderhand scheen hy van plan veranderd". „Weet u ook, waar hij van plan was te gaan spelen?" „Ik heb er geen flauw idee van". „En u?" vroeg Graves, zich plotseling tot Grafton wendend. „Ik kan het met geen mogelijkheid zeg gen". was het onmiddellijke antwoord. „En toch is hy naar dit gebouw toe ge gaan. Waar was u oo dien avond, dat lord Statham het bal gaf?" „Lord Stathem heeft nagelaten mij een invitatie te sturen. Ik geloof, dat ik vroeg naar bed gegaan ben". „Is de groothertog lid van de Gouden Rat?" „Hij is niet officieel lid, maar hy is ver scheidene keeren onze geëerde gast ge weest. De club is populair bij beroemdhe den, omdat ze er naar toe kunnen gaan zonder dat er veel notitie van hen genomen wordt. U schijnt groot belang in de club te stellen", merkte Grafton droogjes op. „Inderdaad, dat is zoo". „Misschien wilt u daar eens een avond met me souoeeren?" „Graag. Met het grootste genoegen. Du3 u kunt my niet behulpzaam zijn by het op sporen van den Groothertog?" „Ik wou, dat ik het kon. Ik ben altijd bereid de politie bij het uitoefenen van haar plicht behulpzaam te zijn", zei Grafton minzaam. UITWISSELING VAN STUDENTEN. Meer dan 500 buitenlandsche studenten in Polen. Wat in ons land het Nederlandsche Bu reau voor Buitenlandsche Studentenbetrek kingen is, is de Liga in Polen. De Liga be- teekent eigenlijk meer dan onze organisa tie. Naar Polen komen eiken zomer onge veer 500 buitenlandsche studenten uit meer dan 20 landen om practisch te werken, in De inspecteur boog voor de prinses en verliet de kamer, terwijl de bediende hem tot de lift begeleidde. Graves keek den man onderzoekend aan en besefte onmid dellijk, dat het tijdverspillen zou zijn hem te ondervragen. Hij ging rechtstreeks naar Scotland Yard en zette zich aan zijn bureau om eens rustig na te denken, want het was een van de moeilijkste gevallen, d;e hij ooit behandeld had. Ongetwijfeld was Grafton een man van ongewone capacitei ten en het zou niet gemakkelijk zijn, zijn misdaden te bewijzen. De eenige indruk, dien hij uit dit interview had overgehou den, was dat Grafton gelogen had, toen hij de vragen, die betrekking hadden op Des- brook, beantwoordde. Er waren drie men- schen op onverklaarbare wijze verdwenen. Eerst de Groothertog, gevolgd door Des- brook en tenslotte nog Fraser. Hy was ervan overtuigd, dat het verdwijnen van deze drie menschen door één man bewerk stelligd was en dat deze man niemand anders was dan Grafton. Op wie van de drie zou hij zich het eerst concentreeren? Na lang nadenken kwam hij tot de conclusie, dat Desbrook de be langrijkste was. Hij was bezig zyn plan de campagne uit te werken, toen hy weggeroepen werd door den hoofdcommissaris van politie. Sir Charles Travers was niet al te best ge stemd toen hij Graves een stoel aanwees. „Het is gebleken, dat wy het eerst onze aandacht aan de politieke zyde van het ge val moeten schenken. Er is mij opgedragen alle mogelijke hulp te verleenen. Ik ben nu gemachtigd je meer te vertellen over Des brook en zijn werk. Gedurende den oorlog ruil voor eenzelfde aantal Polen, dat naar het buitenland trekt, zelfs naar Japan en de Vereenigde Staten. Het Nederlandsche Bureau voor Buiten landsche Studentenbetrekkingen heeft daar entegen, in vergelijking met de Poolsche zusterorganisatie, nog maar weinig aan uit wisseling gedaan. Door toedoen van dit bureau gingen twee Nederlandsche studen ten dezen zomer naar Polen; de heer de Raaf; student aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, werkt thans by de Silezische electriciteitswerken te Katovich en de heer van Doorninck, student aan de Technische Hoogeschool te Delft, werd bij de enorme waterwerken te Roznow tewerkgesteld om practische kennis op te doen bij den aanleg van een dijk, waarin 100.000 M3. beton ver werkt wordt en andere werken. Polen zond den heer R. Jaworski naar ons land. Hij studeert economie aan de universi teit te Warschau en brengt nu drie maanden door ten kantore van de Rotterdamsche cargadoorsfirma Wambersie en Zn. In Po len zyn, naar de heer Jaworski vertelde, de buitenlandsche studenten over het geheele land verspreid. Af en toe komen zij bij elkaar voor het maken van een excursie, door de Liga georganiseerd. Zij genieten allerlei voordeelen, b.v. een reductie van 75 op de spoorwegen. De beide Hollan ders kregen voor hun vertrek gratis visa. Vermoedelijk zal het Nederlandsche Bu reau van Buitenlandsche Studentenbetrek kingen dezen winter, op uitnoodiging van de Liga, met een aantal leden naar Poolsche kampen gaan om de wintersport te beoefe- I nen. Volgenden zomer gaan er waarschijn lijk 12 Nederlanders naar Polen. Volgens den heer Jaworski heeft de Liga Iret plan om een aantal studenten naar Ne- derlandsch-Indië te sturen, -in ruil voor Nederlandsche studenten. '-TX DE ZAAK-KIES IN FRIESLAND. Afd. Akkrum der S.D.A.P. niet be vredigd. In een gehouden vergadering van de afd. Akkrum der S. D. A. P. werd bij de behan deling van de verslagen van de laatstge houden gewestelijke vergaderingen, waarin de zaak-Kiès werd behandeld, de volgende motie aangenomen met 38 van de 40 uitge brachte stemmen: De afdeeling Akkrum der S.D.A.P. enz., concludeert, dat de houding, de toegepaste middelen en de methodes van de delegatie van het partijbestuur en de meerderheid van het gewestelijk bestuur van dien aard zijn geweest, dat vaneen rechtvaardige oplossing van het conflict geen sprake is; vraagt derhalve het afdeelingsbestuur om middelen te beramen, waardoor in deze zaak alsnog recht worden gedaan: a) door te ondersteunen de aanvraag van de afdeeling Heerenveen tot oproep van een nieuwe gewestelijke vergadering waar de zakelijke zijde van dit conflict aan de orde wordt gesteld; b) door voorts aan te wenden elk mid del dat er toe kan leiden om aan het par tijbestuur en het gewestelijk bestuur te toonen, dat men van de middelen en me thodes, zooals tot dusverre toegepast, niet gediend is. heeft hy zich grooten naam verworven bij den geheimen dienst van de marine. Zoo- verricht in den oorlog. De juistheid van de als je weet, hebben zij belangrijk werk inlichtingen, die de staf wist te verkrijgen, deed de Duitschers verbluft staan. De Ad miraliteit was met elke beweging van de Duitsche vloot op de hoogte, dikwijls zelfs voor deze beweging plaats vond. Desbrook was de man aan wien ze in de eerste plaa's deze resultaten te danken hadden. Later heeft hij vooral in Rusland goed werk ver richt in dien moeilijken tijd na den wapen stilstand. Den laatsten tijd heeft hij de onderzoekingen geleid betreffende de werkzaamheden van Sovjets hier in het land. Hij is secretaris van Grafton gewor den met het doel om zekere inlichtingen te verkrijgen. Van het begin af aan was het een gevaarlijke geschiedenis, ofschoon er maar weinig menschen hier in het land zijn, die Desbrook's ware indentiteit kennen. Naar mijn meening heeft Grafton ontdekt, wie Desbrook werkelijk is en heeft hem laten verdwijnen. Grafton staat nergens voor. als het er op aankomt Desbrook on schadelijk te maken en een menschenleven heeft voor hem weinig waarde", eindigde sir Charles ernstig. Graves deelde hem mee, hoe het inter view met Grafton dien middag verloopen „Ik ben er zeker van, dat de man loog. Het laatste dat we met zekerheid van Des brook weten, is het feit, dat hy de „Gou den Rat heeft verlaten in de auto van Grafton Waar hy naar toegegaan is, weten we niet". „En de chauffeur? Kun je van hem niets te weten komen?" vroeg sir Charles onge duldig. „Ik zal hem dadelijk gaan polsen, maar Grafton schijnt zyn menschen goed ge kozen te hebben. Misschien is het alleen maar vrees, waardoor ze zoo trouw zyn. U zei iets over dineeren in Den Gouden Rat. Ik zou graag willen, dat u daar zoo gauw mogelijk heen ging en mij vertelde wat voor indruk u van die plaats gekregen hebt. Later is het misschien wel raadzaam ons een machtiging tot huiszoeking te ver schaffen en die gelegenheid eens grondig te doorzoeken. „Hoe wil je dat verzoek om die machti ging motiveeren?" „Dat weet ik, helaas, nog niet. En toch neb ik het gevoel, dat we den sleutel zul len vinden van al deze geheimzinnige ver dwijningen. We moeten zorgen, dat iemand van ons daar binnen komt, doch dat zal niet zoo gemakelijk zijn". „En de prinses? Is het niet mogelyk iets uit haar te krijgen?" „Voelt u er iets voor dat te probeeren, m eer'' vroeg de inspecteur droogjes. -Mijn vriend die mij beloofd heeft, me naar „Den Gouden Rat" mee te nemen, kent de prinses. Ik zal zorgen, dat ik aan haar voorgesteld word. Ik zal trachten het zoo te regelen, dat ik daar vanavond heen ga". „De club wordt streng bewaakt, maar ik e) un'et> dat u een van onze menschen zult herkennen. Ik zal eens zien, wat ik met den chauffeur kan beginnen". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6