DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HUMORISTEN-MUZIEK. VROOLIJKE AVONDEN in DE TOELAST, Langestraaf, Ho. 201 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 27 Augustus 1937 139e Jaargang D© algemeene toestand. Qe Britsche gezant in China zwaar gewond. Zijn auto door Japansche vliegtuigen beschoten. Scherpe kritiek in de „Times Gedurende de Kermis met Dader van aangeteekenden brief gevat? Een Amsterdamsche poet ambtenaar in arrest gesteld. Oude man gekneveld en gedood. DE VEROVERING VAN SANTANDER. AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VER TENTTEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 27 Augustus. In de binnenlandsche politiek van Polen is plotseling een toespitsing gekomen, die men enkele dagen geleden nog niet zou heb ben verwacht, zoo zegt het Rott. Nbld. Zoo lang n.1. de strijd over de ideologische oogmerken van het nationale eenheidsfront ging, konden de verschillende fronten het geweer aan den voet houden en afwachten, tot het uur van den aanval zou zijn gesla gen. Toen echter de organisatie van de na tionale eenheidsbeweging in het tweede stadium, n.1. in dat van tenuitvoerlegging der plannen en van treffen van een per soonlijke redding was gekomen, hebben zich vrijwel alle groepen plotseling in beweging gesteld en zij trachten terrein te veroveren. Op alle fronten van het binnenlandsch poli tiek strijdtooneel is men tot een „bewegings oorlog" overgegaan. Onder deze omstandigheden kan men de verschillende gebeurtenissen niet meer los van elkaar beschouwen; zij staan met elkaar in het nauwste verband en oefenen een wis selwerking op elkaar uit. De kloof, die mid' den door het volk en zelf door het oude regeeringsfront loopt, is in deze dagen be duidend dieper geworden en wat er ook waar zij van de geruchten over een aan staande regeeringswijziging, zij bewijzen in elk geval,' hoe zwaar de strijd om de macht is, die zich deels achter de coulissen, deels openlijk op het tooneel afspeelt. Hier volks front, daar autoritair nationalisme, dat is, eenigszins ruw uitgedrukt, het alternatief, waarvoor de Poolsche burger zich vandaag aan den dag gesteld ziet. De eene richting zou den minister van landbouw, Poniatowski, die tot de linker zijde behoort, als minister-president willen zien; de andere wenscht, dat overste Koe, d« actieve drager van de idee van een ver eenigd nationaal Polen, aan het bewind komt. Doch aangezien de krachtsverhoudin gen aan beide zijden zich nog niet bij bena dering laten schatten, is het duidelijk, dat de beslissing nog niet aanstonds voor de deur staat. Overste Koe heeft het roer eensklaps scherp naar rechts omgegooid en daarmede bij zyn aanhangers groote voldoening ge wekt. Daarin vond de regeering aanleiding, de teugeL der rechtsche oppositie eeniger mate te vieren. En zoo is het te verklaren, dat de oude nationaal-democratische partij op den dag van het „Wonder aan den Weichsel" te Warschau groote openbare demonstraties kon geven, waarbij niet over ste Koe als de man van de toekomst werd gevierd, doch Roman Dmowski, de oude tegenstander van maarschalk Pilsoedski. Ook is het bij geen enkelen redenaar opge komen, het kamp der nationale eenheid als het vergaarbekken van alle nationale krach ten af te schilderen. Integendeel, het is alleen de nationaal democratische beweging, die de nationale idee ter overwinning kan voeren. Geen wonder, dat Koe thans vreest, de teugels uit handen te hebben gegeven en dat hij door andere tactische kunstgrepen, het evenwicht in zooverre tracht te herstel len als in overeenstemming is met zyn plannen tot uitbreiding van zijn front van het midden uit naar de beide vleugels toe. Dat de chef van zijn staf, overste Kowa- lewski, in een radio-interview de Poolsche sociaal-democratische partij uitgebreide concessies heeft gedaan en haar zelfs als een nationale partij erkende, die slechts haar nationale principes wat meer in eere moet houden, behoeft dan ook nog in het geheel geen bewijs te zijn dat Koe en Kowalewski niet meer één lijn trekken. Hij beoogt waar schijnlijk niets anders, dan de nationale op positie terug te lokken achter haar barri caden, die zij in haar overstroomend machts gevoel zoo boudweg hadden besprongen. Doch deze partij is zich haar zending wat te zeer bewust: zij beschouwt zich als de uitverkorene, om Polen van het „roode" en van het „Joodsche" gevaar, die zij als on afscheidelijk beschouwen, te zuiveren. Voor haar is de Poolsche republiek eigenlijk nog tiaar een Jodenstaat en Warschau niet de hoofdstad van de Polen, maar van de Joden. Intusschen tracht het bolsjewisme alle splinterpartijtjes, de links-georiënteerden, het „Jonge Dorp", het oude verbond van Poolsche onderwijzers, dat het gezag van de kerk bestrydt, de arbeidersvakvereenigin- gen en alles wat verder als anti-rechts be kend staat, tot zich te trekken. Ook in het kabinet komt deze scheuring tot uiting, waar minister Ponaitowski deze linksche groepeering ondersteunt. Zoo spitst zich de toestand meer en meer toe en het schijnt er naar toe te gaan, dat uiterst rechts en Uiterst links elkaar de macht willen be twisten, terwijl de thans oneenige Polsoeds- kisten slechts als stormbataljons zullen wor den gebruikt. Dat de binnenlandsche toestand in alle opzichten meer gespannen wordt, bewijst ook de levering staking der boeren. De boe ren voelden zich sinds lang in een hoek een zeer De Britsche ambassadeur in China, Sir Hugh Knatchbull Hugessen, is, zooals gemeld, toen hij zich per auto van Nanking naar Sjanghai begaf, door een mitrailleurkogel, uit vliegtuig afgeschoten, gewond. De ambassadeur is naar het zieken huis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Een nader Reuterbericht uit Sjanghai meldt, dat de Britsche ambassadeur door een kogel in de maag werd getroffen en dat er geen onmiddellijk gevaar is. De am bassadeur was in gezelschap van den Britschen militairen attaché kolonel Lovat Fraser, den financieelen adviseur Hall Patch en een Chineeschen chauffeur. Geen van dezen werd getroffen. Lovat Fraser chauffeerde en verklaarde, dat de aanvallende vliegtuigen Japansche toestellen war.'n. De auto voerde de Brit sche vlag. De aanval geschiedde te 2.30 plaatselijke tijd op ongeveer 80 K.M. van Sjanghai. Twee vliegtuigen mitrailleerden de auto. Lavat Fraser raakte door den schok bewusteloos; toen hij weer bijkwam i de Chineesche chauffeur zoo snel mogelijk naar het ziekenhuis van Sjanghai gereden. Alvorens men Sjanghai had verlaten waren de Chineesche autoriteiten op de hoogte gesteld met het oog op een vrijge leide. De Japanners waren niet ingelicht daar de auto alleen door de Chineesche linies heen reed. Er waren geen Chinee sche troepen in de buurt toen de aanval geschiedde. De Japansche woord-, oerder vernam het gebeurde van Reuter en betuigde zijn groote leedwezen. Hij voegde er aan toe dat de Japanners er niet. van in kennis waren gesteld dat de ambassadeur naar Sjanghai zou komen. Bloedtransfusie toegepast. De Britsche ambassadeur is te zwak om de operatie te kunnen ondergaan, die noo- dig is om den kogel te verwijderen, doch men heeft hem een bloedtransfusie toege diend. De ambassadeur werd aan de ruggegraat gewond, doch de dokter verklaart dat de wervelkolom niet gebroken is en dat zich geen verlamming voordoet. De wervelkolom beschadigd. Tengevolge van de bloedtransfusie is de Britsche ambassadeur weer bij kennis ge komen, doch het zal nog minstens 24 uur duren eer hij buiten gevaar zal zijn. Een deel van de wervelkolom is bescha digd, doch het ruggemerg is niet getroffen. De genezing zal op zijn minst verscheidene maanden duren. Door twee vliegtuigen aangevallen. Omtrent den aanval, waarbij de ambas sadeur werd gewond, wordt nog gemeld, dat het gezelschap reisde in twee auto' Plotseling verschenen twee vliegtuigen. Het gezelschap, dat gevaar vreesde, ver liet de auto's er zocht dekking. Een der vliegtuigen daalde snel en opende het vuur met de mitrailleur, waardoor de ambassa deur werd getroffen, doordat hij zich niet snel genoeg terug trok. Het andere vliegtuig wierp een bom in een rijstveld, waardoor een der reisgenoo- ten van den ambassadeur tijdelijk verdoofd werd. De Chineesche burgemeester van Sjang hai heeft bij het ziekenhuis namens maar schalk Tsjang Kai-sjek verklaard het in cident te betreuren. Een Britsch communiqué. Het Engelsche departement van buiten- landsche zaken bevestigt de reeds beken.'s bijzonderheden omtrent het lot van den Britschen ambassadeur in China en ver klaart, dat de Engelsche regeering dit bericht met de diepst'- verontrustheid heeft vernomen. De Britsche regeering is doende nadere inlichtingen in te winnen, welke zij noo- gezet en thans is ook deze oppositie, die tot het linksche front gerekend moet worden, in beweging gekomen. De Poolsche boer heeft het altijd moeilijk gehad, hij heeft met verbazingwekkend geduld zyn armoede ge dragen. Doch thans is ook deze spanning gebroken en eischen de boeren, vereenigd in de Boerenvolksparty, den terugkeer van leider Witos, die in ballingschap leeft. Zij wil thans niet langer regeeringshervormin- gen afwachten, doch zelf de macht in han den nemen, om zelf de noodige sociale en economische hervormingen tot stand te brengen. dig heeft, en zoodra zij die ontvangen zal hebben, zal zij in staat zijn dienovereen komstig op te treden bij de Japansche regeering. De algemeene indruk in Londen Men is vani oordeel, dat het wel aardig is dat de Japansche autoriteiten te Sjang hai uitdrukking hebben gegeven aan hun spijt tegenover den Britschen consul ad interim over het gebeurde met den Brit schen ambassadeur in China, maar, zoo doet men opmerken, groot Brittanje heeft de Chineesche en Japansche regeeringen er reeds van in kennis gesteld, dat zij ver antwoordelijk geacht zullen worden voor de schade of de verwondingen, die Brit sche onderdanen van den kant der Chinee- zen of Japanneezen bij de vijandelijkheden zouden kunnen oploopen. Ofschoon men aanneemt, dat de Britsche ambassadeur slechts het voorwerp is ge worden van een aanval, tengevolge van een zuiver ongeval, moet toch ernstig blaam uitgesproken worden over het bom bardement eener civiele auto, terwijl de staat van oorlog zelfs nog niet is verklaard. In Britsche kringen vergeet men niet, dat de Japanneezen opereeren op buiten landsch territorium, dat toebehoort aan een land, waarmede zij nominaal in vrede leven en de Britsche regeering zal hier mede zonder twijfel rekening houden bij het overwegen van de in dezen aan te nemen houding. „Een Japansche uittarting". Onder het opschrift „Een Japansche uit tarting", schrijft de Times in een hoofd artikel: Dat een Britsche ambassadeur kan wor den aangevallen en ernstig gewond door indringers op het gebied van het land waarbij hij is geaccrediteerd, is een schand daad, waarvoor geen parallel is te vinden. Men kan wel aannemen, dat zelfs de meest roekelooze Japansche vlieger den aanval niet verricht zou hebben, als hij wist wien hij voor zich had, maar dat ontlast de Japansche regeering niet van haar verant woordelijkheid. Zelfs de verklaring, dat de Japanners op de loer lagen op Tsjang Kai- sjek, veroordeelt de Japansche regeering wegens totale verwaarloozing van de on schendbaarheid van het leven van de bur gerij in een land waarmee zij niet formeel op voet van oorlog staat en bovendien in een streek op grooten afstand van het tooneel van den strijd. De Japanners hebben verontschuldigin gen aangeboden, er zullen er meer volgen en een onderzoek zal worden ingesteld, maar verontschuldigingen alleen zijn niet voldoende voor een „ongeluk" van deze soort. De positie van een ambassadeur is heilig en er is geen excuus voor de schen ding ervan. Ondanks de invasie van Japan in China op groote schaal, heeft het nog niet eens den oorlog verklaard. Zonder waarschuwing is Japan begonnen rechten te schenden, het zakenleven te verstoren en het eigendom van Engeland en andere landen in China te vernietigen. De schand daad tegen een ambassadeur onderstreept nog de verwikkelingen van een onver- dragelijke situatie. De Britsche regeering zal ongetwijfeld weten wat te doen met de situatie. Zij kan verzekerd zijn van den krachtigsten publieken steun bij elke „ge schikte actie" welke zij besluit te verrich ten. Verliezen van de Japansche luchtmacht. De Japansche admiraliteit deelt mede, dat de verliezen van de Japansche lucht macht sedert het uitbreken van de vijan delijkheden als volgt zijn: Zestien Japansche vliegtuigen keerden niet naar hun basis terug. Van het vlieg veld Yokosoeka werden op 23 Augustus acht vaandrigs en 26 matrozen bij Sjanghai gedood. De Chineesche luchtmacht verloor 110 vliegtuigen door bommen en zeventig werden tijdens luchtgevechten neerge schoten. Vijentwintig vliegtuigloodsen werden in brand geschoten en verder wer den kruithuizen, ka-ernes, tfeinen, tanks en bruggen gebombardeerd. Chineesch succes by Lotien. Van Chineesche zijde wordt medege deeld, dat de Chineesche troepen, na de Japansche bezetting uit Lotien te hebben verdreven, den strijd ten noorden van het dorp voortzetten. Een woordvoerder van de Japansche marine zeide tot een vertegenwoordiger van Havas, dat bij Lotien hevig wordt ge streden, evenals aan de overige fronten, welke bezet zijn door de onlangs ont scheepte troepen. Daarentegen is bij Sjang hai alles kalm. De woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier heeft verklaard dat een onbekend aantal Japansche troepen bij Lisjotsjoean en Tsjakioe zijn ontscheept en oprukken naar Lotien. Een Japansch detachement verdedigt Wen Tsjau Pan. Opnieuw heeft de Japansche marine ge tracht troepen bij Tsjang Wan Pang te ontschepen. Twee bataljons Chineesche cadetten hebben in dit gebied zware ver liezen geleden. In den ochtend zijn nieuwe Japansche versterkingen aan de monding van de Jangtse aan land gezet. Spoorwegverkeer ontwricht Aangezien de spoorwegverbinding tus- schen Sjanghai en Nanking ontwricht is, evenals de verbinding door de lucht en over de rivier, is de auto nog het eenige vervoermiddel, zoodat de Britsche ambas sadeur hiervan wel gebruik moest maken Zijn familie vertoeft nog te Peitaiho, de zomer-residentie in Noord-China. De am bassadeur was de vorige maand naar Nan king teruggekeerd in verband met de incidenten van Loe Koe Tsjau. Het ziekenhuis, waar hij is opgenomen ligt binnen de oostelijke grens van de internationale nederzetting, bij de noorde lijke grens van de Fransche nederzetting. Chineesch oorlogsschip in grond geboord. Uit Japansche bron te Sjanghai wordt gemeld, dat de Japansche marine gister avond een Chineesch oorlogsschip de Tsjoedzji op meer dan 160 K.M. van Sjang hai op de Yantse in den grond heeft ge boord. Het Chineesche oorlogsschip had twee Japansche schepen beschoten. Het consulaat-generaal van Japan had te Tsingat Tsingtau gisteravond de evacua tie van alle Japansche burgers gelast, het personeel van het consulaat zal de stad op 1 September verlaten. De burgemeester van Stingtau heeft op zich genomen de verlaten Japansche be zittingen te beschermen. Het strijdtooneel bij Sjanghai verplaatst. Terwijl den geheelen nacht verwoed werd gestreden bij Lioeho en omstreken, was het te Sjanghai kalm. De Chineezen hebben hun nieuwe stellingen versterkt. Chineesche geregelde troepen zouden ge heel teruggetrokken zijn in de directe om geving van Sjanghai. Zij zouden een ver sterkte linie hebben aangelegd op meer dan 1600 M. van de grens der internatio nale concessies. Alle stellingen bij het Noorderstation zijn door miliciens, die welgevoed en goed gewapend zijn, bezet. De manschappen zijn vol goeden moed en vertrouwen. De stryd om Kalgan. Ondanks de Japansche tegenspraak hou den de Chineezen staande, dat zij Kalgan nog steeds bezet hebben. Het Chineesche communiqué beschrijft een hevigen slag, welke sinds 14 Augustus bij Nankau woedt. Kalgan is bijna gevallen, toen het Japan sche Kwantoeng-leger de door de 29ste divisie bezette Chinees he linies doorbrak, slechts de aankomst van strijdkrachten uit Sjansi heeft verhinderd, dat de Japan neezen Kalgan in bezit hebben genomen. Chineesche versterking by Sjanghai. Van Chineesche zyde wordt medege deeld, dat de Chineesche troepen in grooten getale versterkte stellingen hebben be trokken tusschen Sjanghai en Woesoeng, waardoor het voor de Japansche troepen, welke aan den oever va" de Jangtse aan land zijn gezet, zeer moeilijk zal zijn zich te vereenigen met de troepen, die ten oosten van Jangtsepoe liggen. Een verslaggever van het blad Takoeng pau heeft gezien, dat de Chineezen de Japansche troepen uit Lotien hebben ver dreven en terugdringen naar de Jangtse. Woesoeng is geheel door de Chineezen be zet, de Japansche troepen liggen alleen in het zuidelijk deel van de stad langs den oever van de Wangt>o~. Duitsch schip belet wapens te lossen. Van welingelichte Japansche zijde wordt gemeld, dat het Duitsche schip „Gneise- nau" acht dagen geleden voor Woesoeng is aangekomen met een lading wapenen, bestemd voor de Chineezen. De Japansche vlootautoriteiten eischten van den kapitein van de „Gneisenau", dat hij zyn cognossementen zou toonen, het geen deze weigerde. Het schip stoomde op naar Sjanghai. Na onderhandeling tus schen de Japansche autoriteiten en het Duitsche consulaat is thans de „Gneisenau" vertrokken, zonder dat de wapenen werden gelost. In officieuse Japansche kringen hoopt men thans, dat een dergelijke vriendschap pelijke regeling tot stand komt, wanneer schepen van andere nationaliteit met een lading wapenen voor China aankomen. ALTIJD GEZELLIG. De recherche van het Amsterdamsche bureau Warmoesstraat heeft een post ambtenaar gearresteerd, verdacht van den diefstal van den aangeteekenden brief met ruim 17.000, welke dezer da gen uit Zutfen naar een bank te Amster dam was verzonden en die zijn bestem ming nooit bereikte. De gearresteerde, een besteller, was tijdens den diefstal werkzaam op het hoofdpostkantoor. Hij ontkent zich aan het misdrijf te hebben schuldig ge maakt, doch hij is in verzekerde bewa ring gehouden. Het onderzoek wordt voortgezet. Bij de zoeking is het geld niet gevonden. Cassatie-beroep van medeplichtige verworpen. De Hooge Raad heeft hedenmiddag het cassatie-beroep verworpen van P. M., die in hooger beroep door het gerechtshof te Leeuwarden is veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis, welke het betrokken zijn bij den moord in den nacht van 24 op 25 Juli 1936 gepleegd onder Opende (Groningen), waarbij de daders zekeren Z., een ouden man, hebben gekneveld en ge dood. De Spaansche burgeroorlog CONSTERNATIE TE GIJON. Patrouilles van de „Zwarte Vlammen" en van de „Zwarte Pijlen" waren de eerste troepen die Donderdagochtend om zeven minuten over half elf de stad binnenrukten. De eerste afdeelingen werden voorafge gaan door tanks. Hoewel geen enkel schot werd gelost, rukten de troepen in kleine groepen de nauwe straatjes voorzichtig binnen. Daarna vereenigden de afdeelingen zich voor den triomfantelijken intocht bij de Cantabrische poort. De bevolking, voor zoover zij in de stad was gebleven had tijd gehad de huizen met nationale vlaggen te tooien en juichte de troepen toe. Het was de bedoeling ge weest de stad reeds eerder binnen te trek ken, maar een dramatisch voorval bracht vertraging. Des ochtends om zes uur meld den drie officieren met de Sowjetster op hun uniform zich bij de voorposten van Davila om mede te deelen, dat de stad weliswaar werd overgegeven, maar dat een bataillon Anarchistische militie ten Noor den van den stad het besluit had genomen tot den laatsten man te blijven vechten. Deze anarchisten hadden een groot aantal gijzelaars meegesleept, die hun lot zouden moeten deelen. Ten slotte bleek echter ook dit bataillon bereid zich over te geven en de rechtschen konden de stad bezetten zonder een schot te lossen. De stad heeft weinig geleden. Terwijl de eerste rechtsche patrouilles Santander binnentrokken, zwenkte de bri gade „Navarra", die Torrelavega heeft in genomen, in de richting van Asturië, en begon den opmarsch naar San Cicente de la Barquera. Uit Gijon (dat zich in handen der Astu- rische marxistische mijnwerkers bevindt) wordt aan Havas gemeld, dat met het oog op de situatie aan het Noorderlijk front de Interprovincialen raad" van Asturië en Leon zich heeft opgeworpen tot een regee ring met jurisdictie over alle districten, die nog in handen der republikeinen zijn en absolute zeggenschap over alle burgerlijke en militaire zaken. Te Santander is volgens het D. N. B. het bericht ontvangen, dat in Gyon paniek heerscht onder de leiders. Velen trachten naar Frankrijk te ontsnappen en eenige linksche leiders zouden reeds scheep zijn gegaan.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1