mam CH1EF WHIP Aqmda NASSAU-TAX. Tel. 3545 Van Putten i Oortmeijer, Payglop. j|i StadmOmqwing. Jongs den grooten weg prachtige vergezichten tV&i&i&êk trek in een sigaret.he, heerlijk dan zoo'n BIOSCOPEN. TOONEEL. CABARET, MUZIEK en DANS. De Kermis. JUouincuud Tlieuws Alkmaar, Zaterdag. EEN MOOIE CARRIERE. De heer P. Bossen te 's Gravenhage, die met ingang van 1 September benoemd is tot directeur van het Telegraafkantoor te Amsterdam, zulks met benoeming tot in specteur in algemeenen dienst, werd gebo ren te Schagerbrug. Na de H. B. S. te Alkmaar te hebben doorloopen kwam hij in het jaar 1902, als surnumerair in dienst aan het postkantoor te Hoorn. In September '04 werd hij werkzaam gesteld aan het post kantoor te Alkmaar. Na verschillende rangen te hebben doorloopen volgde op 1 Nov. 1928 zijn benoeming tot referendaris en werd hij op 1 Mei 1929 bevorderd tot inspecteur der P. T. T. bij het hoofdbestuur te 's Gravenhage. In 1932 woonde de heer Bossen de telegraafconferentie te Madrid bij en ook daarna heeft hij meermalen in het buitenland de belangen van de tele graafdienst in Nederland moeten beharti gen. In het jaar 1928 werd hij benoemd tot directeur van het telegraafkantoor op de Olympische spelen. De heer Bossen, die officier is in de Orde van Oranje Nassau, is aangenomen als plaatsvervangend lid van de bijzondere commissie van georganiseerd overleg voor ambtenaren van het Staatsbedrijf der P.T.T. OPHALEN VAN VUILNIS. De directeur van de gemeentereiniging verzoekt ons mede te deelen, dat de vuilnis van 31 Augustus a.s. (Koninginnedag) wordt gehaald op Woensdagmorgen a.s. OUDE SCHULD VEREFFEND. Door de politie zijn twee personen aan gehouden, die in het Algemeen Politieblad stonden gesignaleerd. Door hen is de boete betaald. DE UITZONDERING OP DEN REGEL. Vannacht is een late kermisganger ter zake openbare dronkenschap aan het bureau van politie ter ontnuchtering in bewaring gesteld. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. DIEF VAN BELASTINGPLAATJE GEARRESTEERD. Donderdagmiddag werd van een rij wiel, hetwelk achter de wening van den heer R. Rummens te Obdam stond, het rijwielbelastingmerk ontvreemd. Op verzoek van de gemeentepolitie al daar werd eenige uren later in een loge ment te Alkmaar zekere B. aangehouden, op wien het ontvreemde belastingplaatje werd gevonden. B. legde een bekentenis af. CHRISTELIJKE ORANJEVEREENIGING. De Christelijke Oranjevereeniging hoopt op Koninginnedag weer haar tuinfeest te vieren 's avonds 8 uur in den Muziektuin. Ds. C. v. Dop heeft zich bereid verklaard de Oranjerede te houden, terwijl de mede werking werd verkregen van het bekende Alkmaarsche mannenkoor „Orpheus" en de muziekvereeniging Soli Deo Gloria. Tenslotte een groot, schitterend vuur werk. Wij hopen, dat Alkmaar op waardige wijze Koninginnedag mag vieren. De Alk maarsche bevolking betoone door het uit steken der vlaggen haar liefde voor het Oranjehuis. De Oranjevereeniging rekent op een druk bezoek in den schitterenden muziektuin. Het programma (in den tuin verkrijgbaar 5 ct.) is dit alleszins waard. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 29 Augustus is de apotheek van H. J. F. Wanna, Ritsevoort 5, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. HET MOTORONGEVAL TE HENSBROEK. De toestand van de beide slachtoffers van het motorongeval van Donderdag is nog van dien aard dat zij nog steeds niet kunnen worden vervoerd naar hun woning. VERLAGING MARKTGELD VOOR BOTER. Op 17 December 1936 en 21 Januari d.a.v. besloot de gemeenteraad, de sinds 1 Augustus 1933 telkens voor één jaar vastgestelde tijdelijke verlaging van het marktgeld voor de boter, die ter markt wordt aangevoerd, te verlengen tot 1 Augustus 1937 en dat alsdan de regeling opnieuw in beraad zou worden genomen (art. III der Verordening gemeenteblad nr. 1569). Aangezien de tijdsomstandigheden voor 't veehoudersbedrijf nog steeds ongunstig zijn en het binnen afzienbaren tijd niet is te verwachten, dat het marktgeld weder op zijn vroeger peil zal kunnen worden teruggebracht, meenen wij U, in overeen stemming met het advies van de Commis sie van bijstand voor het Marktwezen, in overweging te moeten geven ook thans niet tot herstel van het oude tarief voor de boter over te gaan. Naar hun meening verdient het zelfs aanbeveling, thans, evenals bij het tarief voor de kaas, een definitieve regeling te treffen. Zij stellen daarom den raad thans voor, het tarief te handhaven op de tegen woordige verlaagde bedragen, t. w. voor de eerste 25 K.G. 1 cent per Y K.G.; bo ven 25 K.G. Y> cent per Y K.G., tot een maximum bedrag van 5? 25 JAAR VRACHTRIJDER. De heer R. Wijker herdgnkt 1 September den dag, waarop hij voor 25 jaar de vracht- rijdersdienst van Egmond aan Zee op Alk maar overnam. Voor dien heeft zijn vader deze dienst 35 jaar waargenomen en 60 jaar lang is de vrachtrijdersonderneming van den heer Wijker in hetzelfde veerhuis aan de Breedstraat gestationneerd geweest. De heer Wijker verzekerde ons, dat hij daarom ten zeerste aan de Breedstraat gehecht is en van harte hoopt, dat de plannen om de vrachtrijders van de Breedstraat te ver plaatsen, geen werkelijkheid zullen worden. Als vrachtrijder heeft de heer Wijker vele diensten aan de Alkmaarsche midden stand bewezen en wij hopen, dat het hem gegeven zal zijn, dit nog vele jaren te kun nen blijven doen. AANKOOP WESTERLAANTJE. De eigenaren van aan het Westerlaantje en het Westerhofje gelegen perceelen heb ben verzocht te willen bevorderen, dat het Westerlaantje, gelegen tusschen den Wes- terweg en de Zocherstraat, kosteloos aan de gemeente wordt overgedragen. Daar het B. en W. gewenscht voorkomt, dat de openbare wegen, die wat bestrating en verlichting betreft in goede conditie verkeeren, aan de gemeente in eigendom toebehooren, hebben zij tegen overdracht van het Westerlaantje door de desbetreffen de eigenaren aan de gemeente geen be zwaar. Zij achten het gewenscht voor deze overdracht den vorm te kiezen van een overeenkomst van koop en verkoop, waar bij de gemeente het Westerlaantje van de eigenaren aankoopt voor 1.50, waarmede de eigenaren instemmen. B. en W. bieden den raad een desbetref- de ontwerpbesluit ter vaststelling aan. BLOEMPJESDAG „SONNEVANCK". De gisteren gehouden bloempjesdag ten bate van het Suppletiefonds van het sana torium „Sonnevanck" te Harderwijk, heeft opgebracht 280.10. UITBREIDING ALKMAARS GASBEDRIJF. Ir bijlage 113 doen B. en W. het voorstel om het gemeenschappelijke gasbedrijf van Winkel en Nieuwe-Niedorp voor 85000 over te nemen. Voor de voorwaarden leze men het raadsverslag in dit nummer van de gemeente Nieuwe-Niedorp. De kosten voor den aanleg voor een persleiding door den H.-Hugowaard wor den geraamd op 80.000, doch daardoor wordt het mogelijk om ook een deel van H.-Hugowaard van gas te voorzien, waar over onderhandelingen met het gemeente bestuur gaande zijn. DE OLIEBOLLENKRAAM-DENIES. Bij onze kermis-rondwandeling, welke wij een dezer dagen hielden om daarvan voor onze lezers een overzichtje te publiceeren, is door omstandigheden buiten onzen wil vergeten melding te maken van een der meest beliefde kermiskramen van de geheele kermis en wel de oliebollenkraam van De- nies, welke haar standplaats heeft tusschen de Hoogstraat en de Doelenstraat. Wie dit buitengewoon hygiënische olie bollen-eldorado nader beschouwt, zal het met ons eens zijn, dat weinige ker misexploitanten een zoo serieuze opvatting van hun taak hebben als deze ondernemers. Dat ook beteekent hun succes en wij behoe ven vanaf deze plaats dan ook waarlijk niet in extra-bewoordingen de kwaliteiten van deze kraam nader bekend te maken. Het in zoo ruime mate uitgestalde spreekt voor zichzelf. BENOEMING LEERAREN GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR LAGER NIJVERHEIDS ONDERWIJS. In bijlage 112 stellen B. en W. voor: a. voor den duur van den cursus 1937/'38: 1. voor bouwkundig teekenen, de heeren A. Rauwerda en R. Rauwerda, beiden leer aren aan de Ambachtsschool alhier, en C. D. van Reijendam alhier, die ook reeds den vorigen cursus werkzaam waren; 2. voor werktuigkundig- en smidsteeke nen, den heer J. Jongens, leeraar aan de Ambachtsschool alhier, die ook reeds den vorigen cursus werkzaam was, alsmede den heer A. Windhorst, wonende alhier; 3. voor electro-techniek en electro-tech- nisch teekenen, benevens voor materialen- en gereedschapskennis, verband houdende met electrotechniek, den heer G. Visschers, leeraar aan de Ambachtsschool alhier, die ook reeds den vorigen cursus werkzaam was; 4. voor natuurkunde, stoomwerktuigkun de en motorenkennis, den heer D. W. Abels kamp, wonende alhier, die reeds als leer aar aan deze school is verbonden; 5. voor wiskunde, den heer W. A. Barten, wonende alhier, die ook reeds den vorigen cursus werkzaam was, alsmede den heer J. G. de Winter, wonende alhier; b. voor vast, ingaande 1 October a.s.: voor Nederlandsche taal, den heer H. J. van der Winden, wonende alhier, sedert 7 Januari 1937 tijdelijk als zoodanig werk zaam. POLITIEMAATREGELEN TIJDENS DE MOTORWEDSTRIJDEN OP ZONDAG 29 AUGUSTUS '37 (2EN KERMISZONDAG). De toegang tot het Sportpark is alleen vanaf Kennemerstraatweg via Prins Bernhardlaan en Sport laan. De auto's en motorrijwielen kunnen aldaar tevens worden geparkeerd. Voorts is een stalling voor rijwielen aanwezig. Het loopende publiek kan via het rechter trottoir langs dien toegangsweg het Sport park bereiken. Het tarief voor stalling is: voor auto's 30 cent, voor motorrijwielen 20 cent en voor rijwielen 10 cent. DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID'. Tentoonstellingen. Wico-studio, expositiezaal Koningsweg 5, schilderijen Koos Stikvoort en G. Lugthart, tot en met 29 Aug. dagelijks van 210 uur. Bergen, Moderne kunstzaal P- Boender maker Cz.: werk van Kees Boendermaker. Geopend 1012 en 14 uur. Ook des Zon dags. Rustende Jager: werken van F. Kamstra, dag. geopend. Bergen, Hoflaan 11, tentoonstelling wer ken kunstschilder Jos. Viëster. Bergen, Dokter Dekkershuis, tentoonstel ling werken schilder Ponstijn en beeldhou wer Marree (tot einde Aug). Zondag 29 Augustus. 1.30 uur, Sportpark, motorraces: baan- kampioenschappen van Nederland. 1.30 uur, draverijen te Schoorl. KERMIS-AGEMDA. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Het corps der waaghalzen (rom.-sens.); hoofd rol Jack Holt. Toegang boven 14 jaar. Heden- en Zondagavond half acht en 9.45 uur en Woensdagmiddag half 3, voor stelling. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer Zoölogica (hum.); hoofdrollen Heinz Rühmann, Theo j-iingen, Hans Moser en Gusti Huber. Toegang alle leeftijden. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stellingen. Tot en met Zondagav. 7.15 en 9.45 uur, voorstelling. Woensdagmiddag, half 3. matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Marguerite Gautier (rom.-dram.); hoofd rollen Greta Garbo, Robert Taylor en Lionel Barrimore (geprolongeerd). Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Tot en met Zondag eiken avond 7.30 en 9.45 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Luna park (hum.); hoofdrol Eddie Cantor. In het voorprogramma een klucht met Stan Lau- rel en Oliver Hardy. Toegang boven 14 jaar. Heden- en Zondagavond half 8 en 9.45 u. voorstelling. Zondag van 2 uur r.'.m. af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Schouwburgloge Dassi (Doelenveld), tot en met Zondag: Willy Derby's variété gezelschap. Nieuwe Schouwburgloge (Doelenveld), gezelschap Jan Nooy: Tot en met Zondag, telkens 's av. 8.15 uur, opvoering van De Witte Non. Voor houders van den bon uit de Alkm. Crt. van Vrijdag "0 Aug. ongeveer de helft reductie op den entree-prijs voor alle voor stellingen in deze week. 't Gulden Vlies: Vrijdag en Zaterdag: Het getrouwde schoolmeisje, met Carla de Raet en Louis Saalborn. Zondag 29 Aug.: Mijn zoon... de minis ter (humor), met Julia Cuypers en Louis Saalborn. Café De Gekroonde Valk, Peperstr., op treden Holl. Attractieband; cabaret-progr. Het Wapen van Haarlem, Nieuwesloot, optreden Piet Leenhouts en anderen, mu ziek, zang, goochelen; The Funny Music- makers. Toon Molenaar, Scharloo, optreden Leo Peelen e. a., alsmede het orkest The Twinkling Boys. Café W. Bus, Kaasmarkt 36, optreden dames- en heerenkapel. Hotel Wanner, Nieuwesloot 85, humorist en accordeonist. De Toelast, Langestraat, humoristen en muziek. Café Central, Hofplein, iederen middag en avond A. B. C. Boys; dancing. Restaurant London, Verdronkenoord 94 96, dancing. Café Tivoli, Doorbraak: optreden Engel- sche Jantjes. Café Houtkooper, Laat 99, The Kings Boys. Café De Tijd van Jan de Ruyter, aan de Laat, optreden van de vier Volendam- mers. Café Het Wapen van Heemskerk aan de Breedstraat: eiken avond na 8 uur, Zon dag van half 4 af dancing in de bovenzaal, „The Sweet and hotplayers" band. Café De Doorbraak, Waagplein hoek Marktstraat; duo Wiesje en Johny Rovo, soubrette Betty Morelli, humorist Jan Brink; Zondagmiddag van 4 tot 6 uur matinee. Café Willem Broekhuysen, eiken dag dames- en heeren-jazz-kapel. Centrum-hotel, eiken dag The Racket Makers. Etablissement Porton op de Steenenbrug, eiken dag Italiaansche kapel; 's middags matinee. Dancing Harmonie, eiken avond dancing. Bij Jaap Klinkhamer, Waagplein 1, jazz- bandmuziek. blijven bij het aangaan gesloten. Alleen de tweede ingang van het Sportpark aan de Nieuwpoortslaan is bestemd voor motor- renners en vrachtauto's met rennersmate riaal. Op het middenterrein wordt niemand toe gelaten, die niet voorzien is van een daar voor geldige kaart, welke strikt persoonlijk is. Voor rijtuigen en auto's bestaat wachtge- legenheid langs het trottoir in de Comans- straat. Het is verboden in de Nieuwpoortslaan, op den Kennemerstraatweg en hierop uit komende zijstraten tusschen de Juliana van Stolberglaan en Heilooërdijk en in de Prins Bernhardlaan motorrijtuigen en andere voertuigen te parkeeren. Vruchten- en ijswagens worden bij de Vier Staten niet toegelaten. Het einde der motorraces wordt door bel- luiden bekend gemaakt. Na afloop kan het publiek door den uit gang van het Sportpark aan de Nieuw poortslaan vertrekken. De uitgang via de Sportlaan is alleen bestemd voor degenen, die hun auto's of motorrijwielen op dien weg hebben gepar keerd of rijwielen hebben gestald. Alle rijverkeer vanaf de Sportlaan wordt bij afloop via Prins Bernhardlaan naar den Kennemerstraatweg geleid. Groote ritten speciale tarieven. anaf 12 uur des middags zijn de Nieuw poortslaan, Nieuwpoorsteeg en de Regu lierslaan, aan de Kennemerstraatwegzijde voor alle verkeer afgesloten. De ingangen aan de Nieuwpoortslaan HET GETROUWDE SCHOOLMEISJE. Saalborn c.s. boeken een klaterend succes. Toe we gisteravond het Gulden Vlies ver lieten na de eerste voorstelling van het Hon- gaarsche blijspel „Het getrouwde school meisje" te hebben bijgewoond, toen dachten we: wat is het jammer, dat van dit stuk slechts twee voorstellingen gegeven worden. Want dit tooneelstuk had hier gedurende de heele week moeten kunnen gaan en telkens weer voor uitverkochte zalen. Zóó onderhoudend was het ten tooneele gebracht. En zóó groot was het (verdiende) succes, dat de spelers brachten. De geschiedenis van het getrouwde school meisje! 't Begint met een echte schoolziekte: spijbelen, of liever, een ziekte voorwenden. Dat doet de jonge Lilly Jaeger (Carla de Raet), die in de op een na hoogste klasse van het gymnasium zit. En dus komt er een dokter in dit geval zelfs een professor die de zaak terstond dóór heeft, maar die getroffen door de bekoorlijkheden van de jongedame hals over kop verliefd wordt en haar dus niet verraad aan haar ouders. Prof. dr. Karl Haerdl (Louis Saalborn) trouwt eenige maanden later met het school meisje en na een gelukkige huwelijksreis begint dan het huiselijke huwelijksleven. En dat valt het kind-vrouwtje niet tegen. Wat moet ze met haar vrijen tijd doen? Bridgen? Naar den kapper? Of de naaister? Of winke len? Nee! Want na een toevallig bezoek van Trude Hoffmann, een oude schoolvriendin (Jos. van Gasteren) besluit Lilly, om weer naar school te gaan. Zij wil eindexamen doen. En zoo zien we haar spoedig weer terug in de klas van een gymnasium, waar nie mand, behalve genoemde vriendin, iets weet van het geheim van het getrouwde school meisje. Zooals ook haar man, en haar ouders onbekend zijn en blijven met deze daad. 't Gevolg: enorme verwikkelingen en zeer groote moeilijkheden. Op school gaat het slecht. Lilly, die s avonds haar plichten als gastvrouw moet vervullen, of die met haar man naar den schouwburg gaat, heeft geen tijd om te stu- deeren en dus regent het onvoldoenden. En als ze dan door een leeraar of door de rec- trice bovendien op gesnapt wordt in den schouwburg of bioscoop; gesnapt met een man!, dan is dat de grootste beleediging, die een meisjes-gymnasium kan worden aange daan. Lilly komt in duizend en een moeilijkhe den. Want ook haar man begint haar te wan trouwen: ze kan hem niet vertellen, waar ze 's morgens is; ze kan geen verklaring geven van eigenaardige telefoongesprekken; ze wordt betrapt op leugens en tenslotte dreigt de echtelijke breuk. Deze komt heel nabij, als Lilly in een lunchroom gesnapt wordt met een student, die haar extra-lessen zal geven, wat ook al geheim moet blijven. Die ontmoeting met de student is oorzaak, dat Lilly voor de verga dering van leeraren moet verschijnen. Ook haar „voogd" is opgeroepen. En daar, in het sombere lokaal van het gymnasium, valt het slot: de „voogd" ont dekt het geheim, de rectrice en haar partners vallen bijna flauw, als ze van de werkelijk heid kennis nemen en het eind van 't liedje is, dat Lilly géén eind-examen doet, maar met haar man een gelukkig leven tegemoet gaat. Een boeiend verhaal. Zoo was het voor allen, die het schoolleven geleefd en beleefd hebben. Zij hebben zich heerlijk zitten ver kneukelen bij de les en z(j hebben in dit kostelijk tafreeltje momenten uit haar eigen schoolleven terug gezien. En de overige bezoekers 't Gulden Vlies was vrijwel uitverkocht! hebben eveneens genoten en zich dol vermaakt met het meer dan onderhoudende stuk. Zelden hebben we een stuk gezien, dat In zyn eenvoud zoo boeide. Of kwam het door het spel, dat we zoo enthousiast werden? Want dit spel was van zeer bijzondere kwaliteit, waarin de blijheid den boventoon voerde, maar waarin gevoe lige oogenblikjes toch ook een moment ont roerden. En als we dan een paar namen noemen, dan zijn het die van Carla de Raet (Lilly) en Louis Saalborn (prof. Haerdtl). Wat eerstgenoemde heeft gepresteerd, was zoo gaaf, zoo intens mooi en zoo echt, diep door voeld, dat alleen dit spel een bezoek waard geweest zou zijn. Dit waseen creatie! En hoe speelde Louis Saalborn? Vlot als altijd, geestig en onderhoudend. Die had niet beter gekimd. De overige rollen er waren er onge veer 20! kunnen we niet allemaal noe- men Maar als we zeggen, dat stuk voor stuk iedere medewerker zijn of haar rol knap ver tolkte, dan zeggen we daarmee eerder te weinig dan te veel. De decors waren zeer verzorgd, de muziek tusschen de acten werd zeer gewaardeerd. En tot slot: de ovatie, de grootsche ovatie aan Carla de Raet gebracht, was de beloo ning van een enthousiaste menigte. IN DASSI'S SCHOUWBURG. De belangstelling voor het variété gezelschap in den schouwburg van Dassi was ook gisterenavond weer zeer groot. Het, programma is goed verzorgd en vol afwisseling volgden de nummers elkaar in vlot tempo op, terwijl de conferencier Willy Derby de bezoekers aangenaam be zig hield. De Chineesche illusionist Okito was weer een buitengewoon succes. Bij zijn handelingen slaakt men onwillekeurig de verzuchting: „Hoe is het mogelijk!" De geheimzinige entourage maakt bo vendien het geheel tot iets mysterieus, zooals wij zelden zagen. Tot slot noemen wij nog Willy Derby, die met zijn limmericken, vroolijke en ook teere liedjes, veel applaus oogstte. Vooral de Roode Rozen en zijn creatie van Pyg- malion, vielen zeer in den smaak. Hedenavond en Zondag nogmaals Willy Derby en de zijnen! llw reifikiekjes en kaarten, veria" meld in een album, geven een heerl^ke herinnering. Wij hebben aanzicht- en foto-albums in alle prijzen. N.V. E IER VEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 28 Aug. 1937. Op de heden gehouden eierenveiling waren in totaal 145000 stuks kipeieren aangevoerd waarvan de prijzen als volgt: 5860 4.104.25, 60 —62 4.25—4.35, 62—64 4.25—4.50, 6460 4.404.70. Kuikeneieren 4050 2.40—3.55. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Niet-officieel. New-York 1.813/s 1.81»/» Londen 9.02 K 9.01 Berlijn 72.'o 72.90 Parijs 6.99 6.78'/» Brussel (Belga) 30.55 30.55 Zürich 41.62 41.62 Kopenhagen 40.27 40.25 Stockholm 46.52)4 46.50 Oslo 45.35 45.30 Italië 9.5^ Praag 6.32 K In Amsterdam zal geen agent van politie meer aangesteld worden, tenzij hij in het bezit is van het H. L. O.-diploma. MERKWAARDIGE PROEVEN IN DE BEEMSTER. Wij lezen in het Volksbl.: In de Beemster is op het oogenblik een onderzoek gaande dat een vanouds in de landbouwwetenschap gevestigde meening omver schijnt te zullen werpen. Het on derzoek wordt geleid door prof. Mausch- haupt van het Bodemkundig Instituut te Groningen, die reeds heeft toegezegd de merkwaardige resultaten van deze proeven a.s. winter in een vergadering van de Beemster boeren te zullen komen behan delen. Het is namelijk betrekkelijk toevallig gebleken dat de opvatting, die men alge meen koesterde ten aanzien van den grondwaterstand in de akkers, moet wor den herzien. De theorie, die men daarom trent sinds jaar en dag op de landbouw* scholen verkondigde, blijkt niet met de practijk te kloppen. Men meende, dat het grondwater in de akkers hooger stond dan in de slooten, met het hoogste punt midden tusschen twee slooten in. De doorsnede van het land zou dus een grondwaterstand te zien geven, die van sloot tot sloot mi» of meer bol verliep. In alle leerboeken over ontwatering en bodembewerking kan men fraaie schematische teekeningen van dezen theoretisch berekenden toestand vinden. Peilingen in de Beemster toonen echter aan, dat het water in het midden van het land niet het hoogst maar het laagst staat, althans ter plaatse van de proefnemingen- De geheele theorie moet nu worden gewij zigd of althans worden aangevuld met een aantal practische slagen-om-den-arm. tn dat opzicht hebben we de resultaten van het onderzoek van prof. Mauschhaupt te wachten. De aanleiding tot dit onderzoek wasj* geschil tusschen veehouders en akkerbou wers in den Beemster. Veehouders hebben graag veel water in de sloot omdat g^as land een groote waterbehoefte heeft, e wijl de bouwboeren daarentegen eendmP^ ontwatering wenschen, omdat de worse

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1