^Binnenland Nederland erkent Franco-regeering nietl De nieuwe Philips- radiotoestellen. Glimlachje Antwoord van minister Colijn Op de 12 Augustus j.L ingezonden vragen van den heer de Marchant et d'Ansembourg (N. S. B.) betreffende de diplomatieke en handelsbetrekkin gen tusschen Nederland en de Spaan- sche regeeringen van Valencia en van generaal Franco heeft thans de mi nister van buitenlandsche zaken a. i. geantwoord. Wij laten hier ter wille van de dui delijkheid de vragen nogmaals vol gen: 1. heeft de minister kennis genomen van het herderlijk schrijven van Spaan- sche kardinalen, aartsbisschoppen en bis schoppen, waarbij wordt vastgesteld, dat onder het bewind der Spaansche regee ring van Valencia 20.000 kerken volkomen werden verwoest, veertig tot tachtig pro cent van alle priesters werden vermoord, meer dan 300.000 burgers alleen wegens hun politieke opvattingen om het leven werden gebracht en evenzoovele op de gruwelijkste wijze werden verminkt? 2. is de minister van meening, dat o. a. op grond van deze mededeeling en van de slotsom, waartoe bovenvermeld herderlijk schrijven komt te weten dat rechtvaar digheid en vrede slechts dan weder in Spanje zullen opbloeien, indien de natio nale beweging er in slaagt de overwin ning te behalen het handhaven van di plomatieke betrekkingen tusschen de christelijke Nederlandsche regeering en het bewind van Valencia nog gerechtvaar digd is? 3. heeft de minister kennis genomen van de „de jure" erkenning van de regee ring van generaal Franco door Duitsch- land, Italië en eenige Zuid-Amerikaansche staten en van de benoeming van den heer Pablo Churucca tot vertegenwoordiger van generaal Franco bij het Vaticaan? 4. is de regeering bereid: a. om de regeering van generaal Fran co „de jure" te erkennen; b. om onmiddellijk stappen te doen teneinde zich bij de regeering van gene raal Franco te laten vertegenwoordigen? 5. zoo de minister niet bereid is tot het nemen van stappen, als onder vragen 3 en 4 vermeld op grond van de moreele over wegingen, onder vragen 1 en 2 genoemd, is de minister dan bereid te verklaren of, en zoo ja wanneer, hij op grond van onze commercieele belangen bereid zal zijn te bevorderen, dat Nederland, dat immers met het bewind van Valencia officieele betrekkingen onderhoudt, deze betrekkin gen met de regeering van generaal Franco die twee derden van de Spaansche be volking onder zijn bewind heeft aan knoopt? Minister Colijn heeft als volgt geant woord: 1. het antwoord luidt bevestigend; 2. de regeering verafschuwt de in. den Spaanschen burgeroorlog voorgekomen excessen en heeft voor de opvatting der onderteekenaars van het in vraag 1 be doeld schrijven der Spaansche bisschop pen al de achting, die deze toekomt. Niet temin acht zij het uit overwegingen van internationale politiek en volkenrecht ge rechtvaardigd en met haar christelijk ka rakter niet in strijd, de tusschen Neder land en de Spaansche republiek b e- staande diplomatieke betrekkingen te handhaven; 3. het antwoord luidt bevestigend; 4. a en b, en 5. De regeering zoude het om redenen van internationaal-politieken aard niet juist achten de vraag 4, sub a, reéds thans bevestigend te beantwoorden. Ten aanzien van vraag 4, sub b, en vraag 5 zij geantwoord, dat in verband met be staande commercieele belangen officieuze aanraking met die regeering bestaat. DE KEURINGSVEEARTS TE NAARDEN TEEKENT BEROEP AAN. De keuringsveearts, de heer H. ter B. te Naarden, heeft bij het scheidsgerecht voor ambtenaren beroep aangeteekend tegen het ontslag, dat de raad hem heeft verleend en tegen de schorsing, welke B. en W. hieraan hebben doen vooraf gaan. Volgens het beroepschrift zijn ontslag en schorsing ten onrechte geschied, daar de keuringsveearts zich niet aan de ten laste gelegde feiten heeft schuldig gemaakt. MINISTER ROMME BEZOEKT DE JEUGDWERKKAMPEN. Gistermiddag heeft de minister van sociale zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, vergezeld van den hoofdinspecteur voor de werkverschaffing, de heer M. de Vries, een bezoek gebracht aan de jeugdwerkkampen van de centrale vereeniging „Werkloozen- zorg" te Beekbergen en van de A. J. C. te Ede. Hierna heeft de minister vertoefd op het landgoed „De Hooge Veluwe" waar hij in het bijzonder den bouw van het museum bij den Franschen berg in oogenschouw nam. Zooals bekend wordt dit museum in werkverschaffing uitgevoerd. Bij het bezoek aan „De Hooge Veluwe" waren o.m. enkele bestuursleden van het Kröller-Müller-stichting, met name mr. H. P. Marchant, oud-minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen en de rentmeester van het Nationale park, de heer J. Memelink en de architect, de heer G. N. Baas, aanwezig. Ten slotte heeft de minister een bezoek gebracht aan het op de gronden van „De Hooge Veluwe" gelegen werkkamp „Kem- perberg", waar hü van de verschillende werkobjecten met groote belangstelling kennis nam. GEEN BIJZONDERE VOORVALLEN OP HR. MS. „VAN GALEN." Bij het departement van defensie werd gisteravond telegrafisch bericht ontvangen van den commandant van Hr. Ms. „Van Galen", dat, voor wat genoemden bod^m betreft, geen bijzondere voorvallen hebben plaats gehad en dat alles wel is aan boord MAANDELIJKSCHE VERKEERS- ONGEVALLEN-CIJFERS. De K. N. A. C. schrijft: Door het centraal bureau voor de statistiek worden thans, mede op verzoek van de K. N. A. C., op korten termijn cijfers gepubliceerd over de ernstige ver keersongevallen in de afgeloopen maand Bij beschouwing hiervan vergete men niet, dat deze cijfers uiteraard niet zoo nauw> keuring kunnen zijn als die van de jaar statistiek, waarin ook het aantal slachtof fers wordt geteld, dat geruimen tijd na het ongeval zelve nog aan de gevolgen daar van is overleden. De gegevens over de laatste drie maan den luiden als volgt: Voorloopige gegevens ernstige ver keersongevallen. 1937 gedood ernstig gewond Mei 61 446 Juni 41 453 Juli 47 390 Bovenstaande cijfers wijzen wel op de noodzaak voor alle weggebruikers om met aandacht en voorzichtigheid aan het ver keer deel te nemen. De eerbiediging der verkeersvoorschriften vormt daarbij een uiterst belangrijke factor. Weet gij, dat men geen voorrang heeft, wanneer men van rechts uit een uitrit komt en evenmin wanneer men een rijbaan oversteekt, zonder van rechts uit een anderen weg te komen? MIJN OPGEVISCHT. Nabij het lichtschip Maas. Het onderzoek. Gisteren is aan de Vischmarkt aan de Koushaven te Rotterdam aangekomen de schokker G. O. 12, schipper G. 't Mannetje uit Goedereede, die aan boord een groote mijn had, welke was opgevischt in de na bijheid van het lichtschip Maas. Een on derzoek wordt ingesteld of het projectiel dat hoogstwaarschijnlijk van Fransch maaksel is en uit Frankrijk afkomstig, al of niet gevaarlijk is. Schipper 't Mannetje vertelde, dat hij den mijn, die ongeveer tweehonderd kilo gram weegt, even buiten het lichtschip Maas" in zijn net had gekregen, de mijn vertoonde talrijke scheuren, maar hij had het projectiel ditmaal maar meegenomen. Vorige week heeft er ook reeds een mijn in het net van de G. O. 12 gezeten en toen was het een volkomen gaaf exemplaar. Aangezien de schipper niet wist, of het projectiel gevaarlijk was, had hij het zekere voor het onzekere genomen en het ding maar weer in zee geworpen. Daarbij heeft de schipper echter zijn geheele net moeten vernielen. De schipper vertelde, dat er in de nabij heid van het lichtschip „Maas" zeer vele mijnen aangetroffen worden. Eenige politiemannen en autoriteiten zijn het projectiel gaan inspecteeren, maar vooralsnog durfden zij niet te zeggen, of de mijn gevaarlijk was of niet. De beslissing hieromtrent zou kunnen worden genomen, wanneer de marine-auto riteiten de mijn hebben onderzocht. PARTIJ MEUBELS TE AMSTERDAM VERDUISTERD. Een bewoonster van de Maasstraat te Amsterd I n heeft bij het politiebureau Pieter Aertszstraat aangifte gedaan van verduistering van een partij meubels ter waarde van ongeveer vijftienhonderd gul den door een bewoner van de Niersstraat. De vrouw had eenigen tijd buitenlands vertoeft, gedurende welken tijd zij haar meubels bij den bewuster bewoner, met wien zij zeer goed bevriend was, had op geslagen. Bij haar terugkomst wilde zij haar meubels weer in ontvangst nemen, doch toen bleek, dat er een gedeelte van verdwenen was. Zij vermoedde, dat de man de meubels had verkocht en diende der halve bij de politie een aanklacht in. De zaak is op het oogenblik nog in onderzoek, doch de politie meent reeds zekerheid te hebben, dat hier inderdaad van verduiste ring sprake is. DIEFSTAL VAN KOLEN. Twee personen in de Rotterdam- sche haven in arrest gesteld. De rivier politie heeft aangehouden den 39-jarigen grondwerker P. H. en den 41- arigen lossen werkman C. F. W. E., die van het in de Waalhaver te Rotterdam liggend Rijnschip „Walsum 10" ongeveer vijfhonderd kilogram steenkolen hebben gestolen. De mannen maakten met een roeibootje des nachts tochten naar het schip en telkens namen zij eenige tiental len kilogrammen steenkolen mee. Zij zijn ter beschikking van den officier van justi tie gesteld. SMOKKELARIJ VAN SIGARETTENPAPIER. Ambtenaren van de belastingen kregen dezer dagen een telefonische mededeeling uit Brabant, dat twee personen per rijwiel op weg waren naar Roterdam, die vermoe delijk ieder een pak smokkelwaar met zich voerden. Aangezien' den laatsten tijd het welig-bloeiend bedrijf van smokkelen van sigarettenpapier veel door avontuurlijke Rotterdammers voor eigen rekening wordt uitgeoefend, was men hier op zijn hoede. Inderdaad zagen de ambtenaren twee personen, een man en een vrouw per fiets uit het zuiden komen, twee pakken ver voerend. Met assistentie van de politie is het tweetal nabij de Koninginnebrug te Rotterdam aangehouden. Het bleken te zijn de 35-jarige J. J. A. en zijn echtge- noote. De pakken die zij vervoerden, be- vaten in totaal drieduizend pakjes ge smokkeld sigarettenpapier. De smokkel waar en de fietsen zijn in beslag genomen. Tegen beide personen is procesverbaal opgemaakt. WIE HEEFT EEN DOLK GEVONDEN? Op Dinsdag 24 Augustus is op het post kantoor West te Amsterdam een 79-jarigen man aangehouden, die volgens omstanders een dolk of een mes tegen zijn stiefdochter had getrokken. De dolk werd hem echter bijtijds afgenomen, zoodat er gelukkig niets ernstigs gebeurd is. De man ontken de evenwel een dolk te hebben gebruikt en beweerde, dat het een stuk blik was. De dolk is na het gebeurde niet meer gevon den. De man is spoedig vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. De politie vermoedt, dat een wielrijder den dolk voor het post kantoor van den een of anderen omstander heeft overgenomen en daarmede is wegge reden. Zij verzoekt dezen wielrijder zich in zijn eigen belang zoo spoedig mogelijk bij het bureau Marnistraat 148 te vervoe gen ten einde het mes of den dolk te depo- neeren en zoo mogelijk de gewenschte inlichtingen te verschaffen. OPBRENGST ZOMERPOSTZEGELS. Blijkens de voorloopige cijfers zijn van de zomerpostzegels, welke van 1 Juni tot en met 31 Juli verkrijgbaar waren, de volgende aantallen verkocht: frankeerwaarde verkoopprijs aantal 154 cent 3 cent 703.484 5 8 551.574 6 10 1.036.794 12M 16 500.700 De opbrengst boven de frankeerwaarde, die, zooals bekend, ten bate komt van sociale en cultureele doeleinden, bedroeg bruto ongeveer 86.000, hetgeen iets meer is dan in het vorige jaar. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BEVORDERING DER DANSKUNST. De Nederlandsche Vereeniging tot be vordering der Danskunst hield deze maand haar 65e jaarlksche algemeene ledenver gadering, waaraan verbonden een techni sche school, in het Americain hotel te Amsterdam. De pogingen, welke zij het vorige jaar heeft ondernomen, om met medewerking der autoriteiten, andere organisaties hier te lande te bewegen1, meer orde in den huidigen chaos onder het dansonderwij- zerscorps te brengen, zijn door den onwil van enkele dier organisaties mislukt. Zij zag zich toen genoodzaakt, den mi nister van sociale zaken te verzoeken, zijn circulaire aan de commissarissen der ko ningin d.d. 2 October 1933, waarin werd gewezen op een toentertijd bestaande centrale commissie van Nederlandsche dansleerarenorganisaties en de door die commissie uitgegeven erkenningsbewijzen, in te trekken. Aan dit verzoek werd door z. exc., vol daan bij missieve d.d. 8 December 1936, waardoor dus officieel een eind kwam aan genoemde commissie en hare werkzaam heden. De vereeniging weigert dan ook in den vervolge iedere samenwerking met andere organisaties, zoolang niet de verlangde ordening in den boezem dier organisaties is doorgevoerd. De afgevaardigden naar de congressen te Londen en Parijs brachten verslag hun ner bevindingen uit en demonstreerden de nieuwste modedansen. Het bestuur der vereeniging bestaat thans uit de heeren: Simon Martin, Haar lem (president), S. van Stratum, Gronin gen (secretaris), I. D. Meyer, Rotterdam f penningmeester), J. B. Polak, Den Helder fbibliothecaris), A. Th. M. van Erp, Den Haag (commissaris). In een dezer dagen te Eindhoven ge houden persconferentie heeft de N.V. Philips o.a. haar nieuwste serie radio toestellen gedemonstreerd. Philips is er dit jaar wederom in ge slaagd de kwaliteit der toestellen zoowel acoustisch als electrisch aanmerkelijk te verbeteren. Hoewel een ideale klankweergave ook thans weer het hoofddoel is geweest, vertoo- nen de nieuwe toestellen nog vele andere verbeteringen op ontvangtechnisch en aesthetisch gebied, die tevens de bediening van het toestel wederom vereenvoudigen, terwijl ook enkele van het vorig aar nog bekende constructies verbeterd en verfijnd zijn. Door systematisch onderzoek is het gelukt, oorzaken van vervorming op te sporen, die tot dusverre onbekend waren. Deze worden door de nieuwe z.g. drie-dioden-schakeling, die ook nog een aantal andere voordeelen heeft, opgeheven. De tegenkoppeling die het vorige jaar allereerst door Philips werd toe gepast, is wederom verbeterd bij de nieuwe „symphonische serie '38". Behalve deze elec- trische verbeteringen met betrekking tot de weergave, zijn ook op acoustisch gebied be langrijke vorderingen gemaakt. Zoo is het na laboratorium-onderzoek met een z.g. „rimpeltank" mogelijk gebleken, het zoo hinderlijke richteffect, dat de meeste luidsprekers vertoonen, voor de hoogere toonfrequenties op te heffen. Dit wordt be reikt door toepassing van een z.g. klankver- strooier. Daardoor hoort men overal de juiste „toonbalans" (juiste verhouding van hooge en lage tonen). Een andere, hoogst belangrijke nieuwe vordering op het gebied der radio-reproduc tie, die hiermede door Philips voor de eerste maal in de practijk geïntroduceerd wordt, is de contrastexpansie. Hierdoor worden de oorspronkelijke intensiteits-verhoudingen van de muziek, die op het zendstation nood- zakelijkerwijza verkleind worden, weer her steld. Eenvoudige bediening Het „monoknop" bedieningssysteem, dat in het nu verstreken radioseizoen in alle lan den een overtuigingssucces is gebleken, ook in mechanisch opzicht, wordt dit seizoen in een verder geperfectionneerde uitvoering gebracht. De benaming „denkende knop" is volko men ujist, indien men bedenkt, dat bij be diening van dezen knop een aantal instellin gen als: „selectiviteit, regeling der hooge to nen, regeling der lage tonen (z.g. bascontro le), volumeregeling, geheel automatisch op de juiste onderlinge verhouding worden in gesteld. Door deze bedieningsautomaat kan de luisteraar dus met minder moeite meer en beter hooren, daar foutieve instelling van de diverse regelorganen niet meer mogelijk is Behalve dit bedieningsorgaan zijn er nog andere constructies aangebracht, die het ge mak dienen. De zichtbare afstemming met den groenen kathodestraal-indicator treffen e by vijf der nieuwe toestellen aan. Verder vermelden wij nog de verlichte zeer over zichtelijke éénkleurige schaal met groene golfbandpijlen, de lichtnet-antenne met auto- matischen grenden, de grof- en fijnafstem regeling, speciale aansluiting voor luidspre kers met lagen weerstand, aansluiting voor pick-up, het veiligheidscontact en tenslotte de zeer bijzondere inrichting, die het moge lijk maakt, hetzelfde toestel zoowel voor wisselstroom als gelijkstroom in te richten Philips televisie Hoewel de televisie tot nu toe slechts in enkele landen practische toepassing heeft gevonden, wordt in het Philips laboratorium sinds geruimen tijd volle aandacht aan de oplossing van dit technische probleem ge wijd. Nadat men destijds er in het Philips labo ratorium, voor het eerst op het continent, in geslaagd was om buitenopnamen op het tele visie-scherm te laten zien, zonder gebruik te maken van een tusschenfilm, is de ontwik keling van de televisie in de laboratoria te Eindhoven wederom belangrijk voortge schreden. De beeldkwaliteit van de Philips televisie (405 resp. 570 beeldlijnen) is ook in de lam den, waar geregeld televisie-uitzendingen gegeven worden, nimmer overtroffen. In middels is het mogelijk gebleken de af me tingen van het beeld, die normaal circa 20 x 25 c.M. bedragen, door projectie aanzienlijk te vergrooten en te brengen op 40 x 50 resp 90 x 120 c.M. Dit wordt verkregen door ge bruik te maken van een speciaal gecon strueerde kleine kathodestraalbuis van groo te lichtsterkte, welke door een zeer hooge anodespanning (ca. 20.000 volt) gevoed wordt. Met deze installatie werd vorige week ter gelegenheid van de Olympia Show te Lon den voor vertegenwoordigers van de Engel- sche vakpers een demonstratie gegeven, wel ke een zeer groot succes is geweest. Gezien het feit, dat de televisie zich nog steeds in een stadium der wetenschappelijke proefnemingen bevindt, zal de toekomst eerst kunnen leeren, welke toepassing de te levisie in de praktijk zal vinden. De kosten voor de noodzakelijke zendinstallaties en vooral voor de programma-verzorging zullen vermoedelijk voorloopig zeker in een land als het onze nog wel een beletsel zijn om een commercieele exploitatie van een tele visie-bedrijf gelijk wjj thans den radio- omroep kennen mogelijk te maken. We hebben een televisieuitzending bijge woond, die bijzonder goed slaagde. Een kort cabaretprogramma was, zoowel wat beeld als klank betrof zeer goed te vol gen, vooral het door projectie vergroote beeld van 90 x 120 c.M. liet aan duidelijk heid niets te wenschen over. De technische moeilijkheden zijn reeds voor een belang rijk deel overwonnen. Ook het kleinere beeld, dat op 4 K.M. af stand van het zendstation werd vertoond, was wonderlijk duidelijk. VRACHTAUTO NA BOTSING IN BRAND GEVLOGEN. Man om het leven gekomen. Gisteravond omstreeks half tien is op den Rijksweg te Oegstgeest een gesloten ver- huisauto, toebehoorende aan H. de Bie te Rotterdam, tegen een aan de rechterzijde van den weg stilstaande truck met oplig- ger, van den heer H. P. H. Rijnart te Klun- dert opgereden. Onmiddellijk na de botsing vloog de aan rijdende auto in brand. De chauffeur, D. de V. uit Rotterdam kon zich bijtijds in veiligheid stellen, doch de naast hem zit tende St. M., die in dienst was bij de Bie, kon zich niet meer uit de cabine redden en kwamen in de vlammen om. De aange reden auto bekwam alleen schade aan de achterzijde. De noodlottige aanrijding vindt vermoedelijk haar oorzaak in een tegenlig ger, die met verblindende lichten reed, waardoor de bestuurder van de verhuis- auto het kleine roode achterlicht van den ophgger niet heeft opgemerkt. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Gistermiddag is tijdens een kort, maar hevig onweer, op een der buitenwegen te Doesburg, de 32-jarige T. Trentelman, die was gaan visschen en in verband met de dreigende bui huiswaarts keerde, door den bliksem getroffen en gedood. PREMIEBEREKENING INGEVOLGE DE INVALIDITEITSWET. a rÜ in<?ta van wÖziging is een nieuw rtikel la ingevoegd in het wetsontwerp tot wyziging der invaliditeitswet. ykens de toelichting is de aandacht n mm's'er van sociale zaken er op gevestigd, dat de in artikel 181 der invali- ei swet vermelde loonbedragen, welke r if berekenin« van het aantal kalen- we en, waarover de werkgever een ?0et H81".. de arbeider, die p verricht buiten de werkplaats en niet onder toezicht van den werkeever aantak W°T te een in' het bijzonder in de kledingindustrie, niet onbelangrijk lager zijn dan de werkelijke loonbedragen, welke worden genoten. Daarvan is het gevolg, dat de betrokken werkgevers een premie verschuldigd zyn over een grooter aantal kalenderweken dan waarover in werkelijkheid het genoten loon is verdiend, Daarin ligt een onbillijkheid tegenover dé betrokken werkgevers. In verband daar mede wordt voorgesteld de loonbedragen, die geacht worden te zijr verdiend, niet meer in een algemeen gesteld wettelijk voorschrift vast te leggen, maar te doen vaststellen door de koningin, waarmede met de werkelijke loonsverhoudingen het mogelijk wordt om rekening te houden welke met betrekking tot de onderscheiden soorten van huisarbeid worden aange troffen. DE ZAAK-AALDERS. Nog niet veel wijzer. Op de vragen van den heer Albarda (s.d.a.p.) betreffende mishandelingen, welke de Nederlandsche reserve luitenant G. Aalders in Duitschland zou hebben ondergaan heeft de minis ter van buitenlandsche zaken a. i. ge, antwoord, dat hij van de mededeelin- gen van dezen reserve-eerste-luite- nant betreffende zijn mishandeling in Duitschland kennis heeft genomen. Hr. Ms. gezantschap te Berlijn heeft opdracht gekregen aan de Duitsche regeering te verzoeken een onderzoek ter zake te doen instellen en mede te deelen tot welke maatregelen dit haar aanleiding zal hebben gegeven. DE ZIEKTEVERSCHIJNSELEN TE ALPHEN AAN DEN RUN. Gevallen van acute dysenterie? In verband met de raadselachtige ziekte verschijnselen, welke zich te Alphen aan den Rijn hebben voorgedaan, vernemen wij nog, dat thans als vaststaand mag worden aangenomen, dat deze niet het gevolg zijn van vergiftiging door het gebruik van on deugdelijk voedsel. Het politieonderzoek in deze richting kan dan ook als geëindigd worden beschouwd. Dr. Hulst verrichtte sectie op het lijk van den overleden jongen en neigt naar de veronderstelling, dat men te doen heeft met een aanval van acute ba cillaire dysenterie, welke ziekte in ons land wel eens een enkele maal voorkomt. Uit het bacteriologisch onderzoek moet nog blijken, of deze veronderstelling juist is. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan kan de moge lijkheid van vergiftiging worden uitge schakeld, daar bacillaire dysenterie slechts een gevolg kan zijn van besmetting. Het zal een uiterst moeilijke taak zijn, den besmet tingshaard vast te stellen. In verband met een en ander heeft de hoofdinspecteur van de volksgezodnheid, die alhier een onderzoek heeft ingesteld, zich schriftelijk tot de medici ter plaatse gewend, waarin op de mogelijkheid van het heerschen van dysen terie wordt gewezen en verzocht wordt bij voorkomende gevallen hiervan onmiddellijk aan den hoofdinspecteur kennis te geven. ONGELUK BIJ DE JACHT. Te Roggel (L.) was een gezelschap jagers op het landgoed St. Elisabeth op de pa trijzenjacht. Eén der jagers had, toen hij op een groep patrijzen schoot, het ongeluk, den landbouwer B., die met een kruiwagen over een door het jachtveld loopenden weg huis waarts keerde, te treffen. B. kreeg eenige hagelkorrels in het rechteroog. De getroffene is door dr. Smits uit Heithuysen naar een oogspecialist te Venlo gebracht. LEVENSMIDDELEN VAN JAMBOREE TERREIN IN BESLAG GENOMEN. Bij omwonenden van het terrein. Er heerscht onrust onder de bewoners van Vogelenzang, vooral onder hen die wonen in de onmiddellijke nabijheid van het Jamboree-terrein. Het is aan de politie van Bloemendaal opgevallen dat bij verschil lende omwonenden groote hoeveelheden levensmiddelen en andere ingrediënten, af komstig uit voorraadschuren van het Jam boree-terrein aanwezig zijn. Men beweert deze voorwerpen ten geschenke te hebben gekregen, maar de politie kan dit moeilijk aannemen; daarvoor zijn de aanwezige voorraden te groot. Er zijn personen, die tientallen doozen zeep, vele flesschen koffie- extract, kiste ncake en andere levensmid delen in enorme hoeveelheid in huis had den; de politie heeft ingegrepen en de goe deren in beslag genomen. Met vrachtauto's zijn ze weggehaald. De politie staat op het standpunt dat niemand zich ongerust hoeft te maken die in deze zaak vrij uitgaat. De afdeeling voeding van het hoofdkwar tier der padvinders in Den Haag beweert dat het onmogelijk is dat groote hoeveel- .en deze heb ik met Pong gewonnen! Ping-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 5