Gemeenteraad Nieuwe Niedorp. Met algemeene stemmen besloten het gasbedrijf per 1 Januari 1938 aan Alkmaar over te doen. ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 28 AUGUSTUS t037 Da burgemeester ontstemd over schending van goede trouw. D© verkoop van het gasbedrijf. De raadszitting van Winkel. (Van onzen eigen verslaggever.) De raad van Nieuwe Niedorp kwam gis termiddag half drie voltallig bijeen. Het hoofdpunt van de agenda was wel het voorstel van de commissie van beheer over de gemeenschappelijke gasfabriek van de gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp om per 1 Januari 1938 de gasfabriek met al haar toebehooren te verkoopen aan de ge meente Alkmaar tegen overname van alle schulden, 85000, welke op het bedrijf drukken. Gezien het gepasseerde te Warmenhuizen achten wij in een gemeenteraad alles mo gelijk. De wethouders bleken hier echter uit andere personen te bestaan dan in Warmenhuizen. Van een zich wringen in allerlei bochten om zich van eigen voorstellen los te maken, inplaats van ruiterlijk te erkennen, dat men uit kie zersvrees het gemeentebelang offerde, was hier geen sprake. Met algemeene stemmen werd het voor stel van B. en W., overeenkomstig de voor stellen van de commissie, te besluiten, aangenomen. Begrijpelijk deed men dit niet met vreug de, maar uitsluitend, omdat men inzag, dat concentratie op dit gebied voordeelen bracht aan de gemeente en de afnemers. Wij kunnen ons voorstellen, dat men in een kleine gemeente gaarne de weinige in dustrie behoudt die men er heeft. Wanneer het behoud van enkele huisgezinnen als consumenten voor den bakker, den kruide' nier, den slager en den melkboer echter tengevolge moet hebben, dat de belasting betalers jaarlijks eenige honderden guldens meer moeten betalen en de bevolking als afnemers van het gas eenige duizenden, dan eischt de eed van elk gemeenteraads lid, dat hij het algemeen belang boven dat van enkelen stelt. In Warmenhuizen ont kwamen wij ook niet aan den indruk, dat de houding van den burgemeester krachti ger had moeten zijn. Vermoedelijk heeft hij, de „Minken" en „Molenaars" ken nende, zijn standpunt maar prijs gegeven, ■wetende, dat het hier vechten was tegen de bierkaai. Van de gemeente Schoorl, Haringcarspel en St. Maarten is het echter begrijpelijk, dat zij daarvan de dupe niet willen worden en de belangen van hun inwoners verdedi gen door tegen de beslissing van den raad van Warmenhuizen in beroep te gaan. Het komt ons voor, dat ditmaal de be slissing voor „de Kroon" geen moeilijke is, omdat tenslotte niet de belastingbetalers van Warmenhuizen alleen het gelag beta len, maar ook de overige inwoners van het Rijk, aangezien de begrooting van War menhuizen al jaren door bijdragen van het Rijk gedekt wordt. Het is een bekend verschijnsel, dat onder deze omstandigheden de raadsleden grif voor het doen van uitgaven te vinden zijn en reeds daarom is het goed, dat men in den Haag nauwkeurig op de raadsbesluiten let, ook al wordt er vaak beweerd, dat daar door de heilige autonomie wordt aange rand. De overige voorstellen. Van de overige voorstellen vermelden wij het bericht van den minister van Sociale Zaken, dat de vastgestelde rouleering voor de werkloozen zoodanig wordt geregeld dat voortaan 80 van het aantal werk loozen, bij de werkverschaffing geplaatst mag worden. Het wordt dus nu vier weken werken en een week stempelen. Met de stem van den heer Olie tegen, werd besloten de stichting „Het Noordhol- landsche Landschap" voortaan met i 5 per jaar te subsideeren. De heer Olie was alleen tegen, omdat men vele subsidies voor nuttige doeleinden had moeten schrappen, doch de andere leden waren van oordeel, dat deze subsidie wel eens het goede gevolg kon hebben, dat ook de anderen weer werden toegestaan. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden gekozen de heeren S. Smit en Keesom in de plaats van den heer D. de Wit Cz., die niet meer in aan merking wilde komen en van den heer J. A. Kohne, die de gemeente had verlaten. Herkozen werden de heeren P. Zwager man, T. v. Essen en F. J. Wessels. De voorzit te r merkte op, dat thans aan de orde was het belangrijkste voorstel van de agenda, n.L om de gemeenschap pelijke gasfabriek met alle toebehooren per 1 Jan. 1938 aan Alkmaar te verkoopen voor J 85000. Spr. oordeelde voorlezing van de bijlage niet noodzakelijk, omdat deze den raadsleden bekend was en hij deelde nog mede, dat van de gemeenschappelijke gascommissie een schrijven was ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat de door Alkmaar te stel len voorwaarden als alleszins aannemelijk worden beschouwd, waarom deze commissie adviseert, het voorstel ongewijzigd aan te nemen. De betreffende bijlage luidde als volgt: Ten aanzien van den voorgestelden ver koop van de gemeenschappelijke gasfabriek aan de gemeente Alkmaar is na overleg met de Gascommissie door het bestuur dier gemeente het navolgende ontwerp- contract opgemaakt, waarin de voorwaar den van overname zijn opgenomen: Artikel 1. De gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp dragen over aan de ge meente Alkmaar, die deze overdracht aanvaardt, het gemeenschappelijk gasbe drijf van eerstgenoemde gemeenten. De gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp verkoopen aan de gemeente Alkmaar, die in koop aanvaardt, alle bezittingen, behoo- rende tot het gemeenschappelijk gasbedrijf van de gemeenten Winkel en Nieuwe Nie dorp, zoowel roerende als onroerende goe deren met inbegrip van de fabriek en het terrein met gashouder en vier woningen, met uitzondering nochtans van de in het gasbedrijf aanwezige geldmiddelen en de uitstaande opeischbare vorderingen van het gasbedrijf op debiteuren en zulks tegen een koopprijs van de per 1 Januari 1938 vastgestelde kapitaalswaarde, zijnde een bedrag van pl.m. 85.000 wordende de werkelijke waarde van de terreinen op 5000, en van de gebouwde eigendommen op 15.000 gewaardeerd. De overdracht van genoemde bezittingen zoomede de betaling der kooppenningen zal plaats hebben op 3 Januari 1938. De uitkeering van het bedrag van pl.m. 85.000 zal ter keuze van B. en W. van Alkmaar plaatsvinden of door betaling in contanten öf door overneming der lee- ningsverplichtingen van de gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp ter zake van het gasbedrijf tot ten hoogste 85.000. De over te dragen bezittingen zijn pan tijen wel bekend, wordende van de roeren de goederen geen nadere omschrijving verlangd, terwijl de onroerende goederen als volgt worden omschreven: Fabriek en terreinen, kadastraal bekend gemeente Nieuwe Niedorp, sectie D. 1054 ged., directeurswoning en kantoor alsvoren, sec tie D. nr. 903, fitterswoning, alsvoren, Sectie D. nr. 901, stokerswoning, alsvoren, Sectie D. nr. 954 ged. stokerswoning, alsvoren, Sectie D. nr. 1054 ged. tezamen groot ongeveer 0.96.52 H- A. Met afwijking in zooverre van alinea 2 wordt bepaald, dat de thans aanwezige voorraden nieuwe magazijnsgoederen door de gemeente Alkmaar tegen inventaris- waarde worden overgenomen, zoodat daar op voor de gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp geen kapitaalverlies ontstaat. Artikel 2. De gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp staan in voor verborgen gebreken van het verkochte en verbinden zich deze te herstellen, voorzoover zij voor komen in de distributie-aanleg. Deze ge breken zullen binnen een termijn van 6 maanden na de overdracht moeten zijn vastgesteld, zoodat de garantie vervalt op Juli 1938. Artikel 3. De gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp verbinden zich ertoe me de te werken, dat de rechten en verplich tingen dier gemeenten ten aanzien van de levering van gas in de gemeente Oude Niedorp met ingang van 1 Januari 1938 op de gemeente Alkmaar overgaan en dat het recht van de gemeente Alkmaar tot gasle vering in de gemeente Oude Niedorp voor een tijdsduur van tenminste 25 jaar na Januari 1938 wordt gegarandeerd. In de daaromtrent door de gemeente Alkmaar met de gemeente Oude Niedorp te sluiten overeenkomst zullen dezelfde tarieven worden vastgelegd als gelden voor de ge meenten Winkel en Nieuwe Niedorp. Artikel 4. De gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp verleenen aan de gemeen te Alkmaar de noodige vergunningen voor het leggen, hebben en onderhouden van gasbuizen in gemeentegrond en zullen be vorderen, dat de eventueel benoodigde vergunningen van derden gratis worden verkregen. De gemeenten Winkel en Nieuwe Nie dorp zullen voor de aan de gemeente Alk maar verleende vergunningen geen retri butie of andere vergoeding eischen. Onder de hiervoor bedoelde vergunningen zijn ook begrepen die voor buizen voor het thansporteeren van gas naar andere ge meenten. De gemeente Alkmaar verplicht zich aan de provincie Noordholland als retributie voor den overgang bij de oude trambaan te Lutjewinkel 2.50 per jaar te zullen beta len. Het opbreken en herstellen van straten en wegen, hetzij tot het leggen en verleg gen der buizen en pijpen, hetzij tot het na zien, herstellen en onderhouden van buizen en pijpen of andere onderdeelen van het buizennet, voor zoover dit plaats vindt op wegen en straten, welke in eigendom van of in beheer en onderhoud bij de gemeen ten Winkel en Nieuwe Niedorp zijn, zal voor rekening der gemeente Alkmaar geschieden en zulks ten genoegen van de gemeente, waarin die straten of wegen zich bevinden. Artikel 5. De gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp verplichten zich de straat verlichting door middel van gas, alsmede de bestaande gasverwarmingen in de ver- schilende gebouwen der gemeente geduren de een tijdsduur van tenminste 10 jaar, dus tot tenminste 1 Januari 1948 te handhaven en daarvoor gas van de gemeente Alkmaar te betrekken een en ander op de voorwaar den, zooals deze thans gelden en gebaseerd op den kolenprijs, als in artikel 8 ge noemd. Artikel 6. De gemeente Alkmaar krijgt, met uitsluiting van anderen, het alleen recht voor de levering en het transport van gas, waaronder begrepen de aanleg van gasleidingen en het transport naar andere gemeenten. De gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp verplichten zich tevens niet zelf gas te gaan produceeren, van anderen te betrekken of anderen vergunning te geven van hare we- De Alkmaarsche gasfabriek, die nu ook de gemeenten Winkel, Nieuwe Niedorp en Oude Niedorp van gas gaat voorzien. gen gebruik te maken tot het leggen van gasbuizen tot het transporteeren van gas. Artikel 7. Aan de gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp zal gas worden geleverd van dezelfde kwaliteit als het gas heeft, dat in Alkmaar wordt gedistribueerd. Artikel 8. Op de tegenwoordige tarieven en meterhuren zal door de gemeente Alk maar aan de thans ingeschreven gasver- bruikers in totaal een reductie worden verleend van ongeveer 200 per jaar. Deze reductie zal worden gevonden (met hand having van de tegenwoordige gastarieven in Winkel, Nieuwe Niedorp en Oude Nie dorp) door het vervallen van de meterhuur. Deze prijsbepaling is gebaseerd op een kolenprijs van 12.50 per ton franco loods fabriek Alkmaar. Mocht de kolenprijs per ton franco loods fabriek Alkmaar stijgen boven genoemd bedrag van 12.50, dan zal Alkmaar gerechtigd zijn tot een prijsver- hooging van de tarieven met 1/4 cent per M3, voor elke overschrijding van den ko lenprijs met 1 of een gedeelte daarvan. Voor nieuwe verbruikers zullen de Alk maarsche gastarieven gelden. Artikel 9. De algemeene voorwaarden voor levering van gas door de gemeente gasfabriek te Alkmaar aan de ingezetenen van Alkmaar, zooals deze thans luiden of in de toekomst zullen worden vastgesteld, zullen met uitzondering van de tarieven voor de thans ingeschreven verbruikers als in artikel 8 omschreven, gelden voor het verzorgingsgebied Winkel, Nieuw» Niedorp en Oude Niedorp. Artikel 10. De gemeente Alkmaar neemt gratis op zich het deskundig toezicht op de huisinstallaties van de aangeslotenen en verricht daartoe gratis de eventueel noodige kleine werkzaamheden en kleine herstel lingen. Artikel 11. De gemeente Alkmaar neemt op zich de gebouwen en terreinen der gas fabriek te Nieuwe Niedorp bij voortduring in goeden staat van onderhoud te houden. Artikel 12. Het personeel van het ge meenschappelijk gasbedrijf van de ge meenten Winkel en Nieuwe Niedorp wordt, indien de gemeente Alkmaar daartegen geen bezwaar heeft, in dienst van laatstge noemde gemeente overgenomen. Wordt het op wachtgeld gesteld, dan ge schiedt dit volgens de voor dat personeel op 31 December 1937 geldende wachtgeld regeling. De wachtgelden komen ten laste der gemeente Alkmaar. Artikel 13. Wanneer de onder 12 bedoel de personen in dienst der gemeente Alk maar worden genomen, zal zulks geschieden in een nader door de gemeente Alkmaar te bepalen loongroep, waarbij het loon ten minste gelijk zal zijn aan hun tegenwoordig loon. Artikel 14. Wanneer bij de overdracht van rechten en verplichtingen aan de ge meente Alkmaar geen nadere datum is vermeld, geldt hiervoor de datum van Januari 1938. De heer Borst vond het wel een beetje eigenaardig, om vóór de stemming te be toogen, wat hij ging zeggen, want als het voorstel werd afgestemd, dan was dit over bodig. Spr. wenschte n.1. een woordje te spreken over het personeel en in het bi zonder over den directeur, die ons altijd op schitterende wijze heeft geholpen en in de na-oorlogsjaren, waarin andere fabrieken soms faalden, op succesvolle wijze. Een woord van dank daarvoor achtte spr. op zijn plaats; ook aan het personeel, dat steeds uitstekend heeft geholpen. Voor de gemeente vond spr. het jammer, dat de fabriek moet worden opgeheven. De schuld daaraan draagt misschien de burge rij, (al heeft ook de crisis schuld), die te weinig geld aan het gas heeft besteed; en een tweede oorzaak, die er toe geleid heeft, dat de fabriek een strop is geworden, noemde spr. de electrische beweging van den laatsten tijd. De heer Olie sloot zich bij dit betoog aan. Het voorstel is te mooi om het af te wijzen en spr. was overtuigd, dat men hier niet zou krijgen, wat men in Warmenhuizen beleefde. Spr. oordeelde een woord van dank aan B. en W. en de gas-commissie, die de zaak zoo mooi voor elkaar hebben gezet, op z'n plaats. De heer D e W i t was overtuigd, dat het voorstel inhoudt: voordeel voor de gemeente en voordeel voor de ingezetenen. Wanneer dit niet het geval was, dan hield spr. de fabriek liever in de gemeente. Gezien de voordeelen, zal hij thans vóór het voorstel stemmen. De voorzitter oordeelde, dat men het hem niet bizonder moeilijk had gemaakt. De loffelijke woorden van den heer Borst aan den directeur en het personeel kunnen wij allemaal onderschrijven, doch zijn nog niet aan de orde, omdat het op het oogen- blik nog niet zeker is, dat het bedrijf is verkocht, aangezien de raad daartoe nog moet besluiten en dit ook nog moet ge beuren door den raad van Winkel, terwijl ook dé raad van Alkmaar zich daarmee moet vereenigen. B. en W. zijn het met de gascommissie eens, dat men het beste doet de fabriek te verkoopen. Wij doen dat niet, omdat wij zoo gaarne van de weinige industrie, die wij in dit dorp hebben, afstand doen. Het gaat ons wel min of meer aan het hart, dat de fabriek verkocht wordt, maar wij hebben rekening te houden met de teekenen des tijds: „Minder gasverbruik door de toepas sing der electriciteit en de concentratie". Wij kunnen overal de concentratie waar nemen. Voor de fabriek te Alkmaar, die ruim is opgezet, valt het niet moeilijk, ons van gas te voorzien. Zij krijgt daardoor weinig meer bedrijfs-onkosten en daar kunnen wij niet tegen op. Wanneer wy blijven doorexploiteeren, dan blijven wy, omdat het een continubedrijf is, met een vrij groot personeel zitten. De gas-verkoop heeft de laatste jaren geen winst opgeleverd, al valt er gelukkig in dit jaar weer eenige stijging in de afname te constateeren. Dit is misschien de reden geweest, waarom Alkmaar gezegd heeft: „Wij kunnen dit er wel bij hebben". De besprekingen met de gascommissie en den directeur van de lichtbedrijven en den wethouder van de lichtbedrijven te Alk maar zijn in den meest prettigen zin ge houden. De houding van Alkmaar was ten opzichte van dezen verkoop zeer loyaal en spr. is ervan overtuigd, dat Alkmaar z'n best zal doen, om de menschen van goed gas te voorzien. In de contracten is alles zoo goed moge lijk vastgelegd, maar het blijven contrac ten en er zullen dus wel fouten aankleven. Van beide kanten is het vóór alles een zaak van goede trouw en spr. twijfelt er geen oogenblik aan, dat eventueele fouten in het contract op de meest vriendschappe lijke wijze zullen worden opgelost. Wij hebben Alkmaar toegezegd, dat het bij voortduring op de loyale medewerking van ons gemeentebestuur en onze gemeen tenaren zal kunnen blijven rekenen. En thans breng ik dit belangrijke voorstel in stemming. Met algemeene stemmen werd hierop het voorstel aangenomen en de heffingsverorde ning vastgesteld. Op een vraag van den heer Kooy, zeide de voorzitter niet te weten, hoe het moge lijk was, dat de Schager Courant mededee- ling kon doen van het voorstel tot ver koop. Ondanks spr.'s verzoek heeft het blad het bericht niet willen inhouden en ook niet willen zeggen, van wie het 't bericht had. Spr. heeft toen onmiddellijk ook de andere kranten opgebeld, opdat ook deze het den zelfden dag konden publiceeren en de Schager Courant geen succes had met haar indiscretie. De heer Kooy: Zeer juist! De voorzitter: Vandaag publiceert dit blad dingen, die het moet hebben van iemand, die zich niet behoorlijk zijn positie bewust is. Onwaar is, dat de raden reeds een gemeenschappelijk besluit hebben ge nomen, want de raden hebben daarover niet gemeenschappelijk vergaderd. Het is dus onjuist, dat de fabriek was verkocht, vóór deze vergadering was gehouden. Er is wel een vergadering geweest, die informatorisch was. Daarin werd geheimhouding opgelegd, omdat het ook ongewenscht was, dat de Alkmaarsche raad het van Jan Publiek of i uit de courant vernam. Wanneer iemand irit deze bijeenkomst een en ander heeft ver teld, dan wil spr. wel zeggen, dat zoo iemand heeft bewezen, zijn positie buiten gewoon slecht te begrijpen. Spr. zeide nog, dat hij het personeel met de zaak in kennis heeft gesteld, maar dat dit personeel door ontijdig gepraat van iemand al op de hoogte was, hetgeen hem zeer speet. Strafrechtelijke vervolging is niet mogelijk, maar het blijft schending van goede trouw. Spr. sloot hierop de zitting met het uit spreken van den wensch, dat het belang rijke besluit voor de gemeente goede ge volgen zal hebben. De gasfabriek k verkocht. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond 8 uur ten gemeentehuize. Voorzitter was burgemeester Zwart; alle leden waren aanwezig. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen was van Ged. Staten goed keuring van het raadsbesluit tot af- en overschrijving op de begrootingsposten '36. Ged. Staten zonden de goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van een kasgeldleening, groot 30.000. Verder was ontvangen een besluit van Ged. Staten betreffende de vergoeding in gevolge artikel 13 der L.O.Wet aan A. E. Ferwerda, waarbij een vergoeding wordt toegekend tot 28 Aug. 1937, berekend naar het bedrag van 5.20 per maand. Ged. Staten zonden een schrijven van den minister van sociale zaken, waarin aan de bad- en zweminrichting een subsidie wordt toegekend voor het aanleggen van een toegangsweg. Ged. Staten zonden het koninklijk be sluit, waarbij aan de gemeente Winkel ontheffing wordt verleend van de ver plichting vervat in artikel 179, tweede lid der gemeentewet. Voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen was een verslag omtrent den toestand der gemeenschappelijke gas fabriek. Verkoop gasfabriek aan Alkmaar. Aan de orde kwam hierna den verkoop van de gemeenschappelijke gasfabriek der gemeenten Winkel en N.-Niedorp. B. en W. stelden voor, de fabriek op de bekende voorwaarden over te doen aan de gemeente Alkmaar. Nadat slechts een enkele opmerking was gemaakt, werd tot stemming overgegaan en met algemeene stemmen tot den ver koop besloten. Voorgesteld werd een wijziging op de verordening op de heffing van schoolgeld. De eerste 33 klassen blijven gelijk. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. De heer J. Leijen verzocht hem over 1937 vry te stellen van zijn aanslag hon denbelasting. B. en W. stelden voor 6 maanden ont heffing te verleenen, waartoe de raad besloot. De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting volgde.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8