DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. K.P.M.-boot bij Hongkong vergaan inwilligen. Ho. 206 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 2 September 1937 139e Jaargang De algemeen© toestand.Japan schijnt de Britsche eischen niet te willen De Japansche opmarsch aan de fronfen is gisteren ingeleid. JAPANSCHE MOEILIJKHEDEN. Inleidende beschietingen. S.S. Van Hentzdoor een typhoon tot zinken gebracht. Alle opvarenden w.o. 1600 Chineezen gered. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 2 September. Wat gebeurt er toch eigenlijk in de we reld? Er ligt een waas van geheimzinnigheid over vele gebeurtenissen, die ons dwingt op tal van verrasssingen voorbereid te zijn. Daar is bijvoorbeeld de geheimzinnige aanval op de „Havock", het Britsche oor logsschip, dat in de Middellandsche Zee pa trouilleerde. De oorlogsbodem werd aange vallen door een onderzeeër, die direct na het lanceeren van zijn torpedo snel in de diepte verdween en zich niet meer liet zien. De vraag is: van welke nationaliteit was die on bekende duikboot? En met welk doel werd de „Havock" onder vuur genomen? Deze aanval staat waarschijnlijk niet op zich zelf, maar zal vermoedelijk in verband gebracht moeten worden met andere aan vallen, die in de Dardanellen en in de Mid dellandsche Zee geschied zijn. En die onge twijfeld door nieuwe aanvallen gevolgd zul len worden. Op het oogenblik gist men naar de natio naliteit der duikboot en al is men geneigd, den jongsten aanval op rekening van Italië te zetten, daar staat tegenover, dat de ver houding tusschen Italië en Engeland op het moment vrij goed is. Wat natuurlijk niet zeggen wil, dat tusschen beide landen alles pais en vreê is!..... Dan is er het groote Chineesch-Japansche conflict. Zoolang het maar tusschen beide landen bleef, konden we betrekkelijk rustig blijven. Maar de beschieting van de inter nationale concessies en later die van neu trale schepen hebben het conflict uitgebreid. En vooral de verwonding van den Engel- schen ambassadeur, die door Japansche vlie gers werd aanvallen, heeft een leelijk kantje. Engeland heeft geprotesteerd bij de Japan sche regeering en deze schijnt niet van plan te zijn, om Engeland genoegdoening te ge ven. Kijk, dat is gevaarlijk. Want nu staat En- geland's prestige op het spel. Het heeft ge noegdoening gevraagd en het moet deze heb ben. Maar als Japan nu werkelijk zal blij ven weigeren, wat zal Engeland dan doen? Och, er is wrijving in de geheele wereld. En er heerscht groote onrust overal, in Euro pa en in Azië. En er behoeft maar o zoo wei nig te gebeuren, of de bom barst. Men tart elkaar, omdat men meent, dat een grooten oorlog nog niet mogelijk is; maar dat tarten is een heel gevaarlijk spel en kan elk oogen blik uitloopen op de meest ernstige con flicten. Er heerscht onrust overal, schreven we hierboven. En men tart elkaar. Men leze maar eens, wat de Duitsche „Der Angriff' het nat.-soc. partijblad, schrijft. Dit blad heeft een specialen correspondent naar Engeland gezonden, die zich van de toestanden aldaar op de hoogte moest stel len. Welnu, de Angriff komt tot de volgende, voor Engeland werkelijk geen vleiende con clusie:' „Drie uren vliegen", zoo schrijft de corres pondent, „scheiden Londen van Hamburg. Drie uren, maar welk een verschil! Ik zou wel willen, dat elke Duitscher, die wel eens over het nieuwe Duitschland heeft gemop perd, en wie deed dat niet? eens een paar dagen in Engeland kon doorbrengen: de meest democratische, de meest doellooze, de rijkste en verzadigste natie ter wereld. Hij zou gelooven, dat de klok vijf jaren was teruggezet en hij zou nooit meer mop peren, als hij het zilvergrijze vliegtuig zag met de swastika in den rooden cirkel, dat hem nooit te vroeg naar huis zou bren gen". De correspondent stelt dan met spijt vast, dat hoewel hij overal begrip en vriend schappelijkheid ten opzichte van Duitsch- ïand had ontmoet, de publieke opinie, tenge volge van het parlementaire stelseL niet den minsten invloed op regeeringskringen kan oefenen. „Ons lijkt het geweldige verkeer in Lon den een typisch voorbeeld van het heden- daagsche Engeland", zoo gaat de correspon dent verder. „Een onmetelijke verwarring, zonder de regelende hand van een sterke po litiemacht, een chaos, waarin ieder gevaar loopt, en waarin een ieder zijn individueele veiligheid zoekt te verzekeren, een warboel, welke tot een catastrofe kan leiden. In deze ongeloofelijke drukt houdt ieder een links. Links is het verkeer, links in de regeeringskringen, links is het parlement. Hier ligt het grootste gevaar voor een bot sing. En dat is het, waarom ook Engeland nu een sterke man van noode heeft, een krachtige autoriteit. De correspondent stelt dan tegenover el kaar de bewondering en de belangstelling, welke hij in Engeland voor de prestaties van het nieuwe Duitschland aantrof een Lon- densche kleermaker zei, dat hij gaarne zijn kleeren zou ruilen voor eenige vervaardigd uit de nieuwe kunstmatige Duitsche wol en den ongunstigen indruk, welken het ge drag van de Duitschers in Engeland op hem heeft gemaakt. Het lijkt wel of zij elkaar wantrouwen, en als zij „als landsman wor- 't Wordt meer en meer kritiek in het Verre Óósten en op het' oogenblik dreigt er zelfs een internationaal con flict te ontstaan, dat weliswaar nog niet direct tot ernstige gevolgen be hoeft te leiden, maar dat toch oorzaak kan zijn van spannende dagen. Japan schijnt n.1. niet van plan te zijn, om Engeland volledige genoeg doening te schenken in de kwestie der vliegeraanvallen, waarbij de- Britsche ambassadeur ernstig gewond werd. Het zijn artikelen in de Japansche bladen, die doen vermoeden, dat Japan de Engel- sche eischen zal afwijzen. Ongetwijfeld zou zulk een optreden van Japan groote ver ontwaardiging wekken bij de Britsche openbare meening. De New York Tribune meldt, dat de Japanners ongetwijfeld for- meele verontschuldigingen zullen aanbie den, 'maar men verwacht dat zij zullen weigeren de vliegers die den aanslag ge pleegd hebben, te straffen. Wat betreft de door Engeland gevraagde garantie, dat dergelijke incidenten in het vervolg ver meden zullen worden, vermoedt men dat de Japanners zullen eischen dat, wanneer buitenlanders zich in een gevaarlijke zone willen begeven, zij daarvan tevoren de Japansche autoriteiten in kennis zullen stellen. Het blad de Asjahi verklaarde, dat de Britsche nota onaannemelijk was. Het blad wijst er op, dat er, of de oorlog nu al offi cieel verklaard is of niet, in feite een oorlogstoestand tusschen Japan en China bestaat en dat de Britsche ambassadeur zich aan een gevaarlijk risico bloot stelde toen hij zich binnen het gebied der vijdande- lijkheden begaf. De Nitsji Nitsji schrijft dat het te be treuren is, dat de Britsche nota aan Japan gezonden werd voordat Japan met het onderzoek betreffende het incident gereed was. De activiteit van de Japansche vlie gers moest noodzakelijke redenen gehad hebben en de Britsche regeering behoorde niet zoo haastig te zijn in haar optreden. Moeilijkheden in Mandsjoekwo? Behalve bovengenoemd min of meer dreigende conflict, trekt Japan nog meer de aandacht, al betreft dit den oorlog meer direct. De goed-ingelichte diplomatieke correspondent van de Manchester Guardian verklaart, dat de Japanneezen in Mands joekwo groote moeilijkheden zullen ont moeten. Er zijn weinig bijzonderheden beschikbaar, daar de Japansche autoritei ten er natuurlijk naar streven, dat de feiten niet zullen uitlekken. Twee bataljons troepen uit Mandsjoekwo zouden in de buurt van Moekden aan het muiten zijn geslagen, terwijl er ook troebelen moeten zijn geweest in Jehol, waar twee Japansche generaals zouden zijn gedood, van wien een door zijn eigen manschappen. Het bombardement op de „President Hoover". Tenslotte nog iets over het bombarde ment op het Amerikaansche stoomschip, de President Hoover". Dit schip, dat voor Woesoeng door een Chineesch vliegtuig werd gebombardeerd, is te Kobe aangeko men. Volgens de officieele lezing bevond zich op het oogenblik van den aanval geen enkel schip in de nabijheid. De passagiers stonden op het bovendek en keken met verrekijkers naar Woesoeng, toen zij plot seling het geluid van een vliegtuig hoorden. De eerste bom viel voor het schip en ont plofte met veel lawaai, de tweede bom viel achter het schip en de derde trof het schip. De bom sloeg door het bovendek en maak te hierin een gat met een middellijn van zes meter, het onderste deel van den ach tersten schoorsteen werd als een stuk karton vernield, twee ventilatoren werden geheel stuk geslagen en acht hutten wer den vernield. De „President Hoover" slin gerde hevig tengevolge van de ontploffing, waardoor nog schade werd aangericht in de eetzaal en in een gang. Een vierde bom ontplofte naast het schip en hierdoor werd de zijwand beschadigd. Het verblijf der stokers werd boven de waterlijn doorboord. De gaten konden met cement gestopt worden. Bij het eerste alarm gaf de kapitein be vel, dat allen naar de beneden-dekken zouden gaan, de slachtoffers vielen alleen onder hen, dit dit bevel niet opvolgden. Blijkbaar hield het Chineesche vliegtuig de zwarte schoorsteenen met het roode merk van de „President Hoover" voor de zwarte schoorsteenen met de roode cirkel van de Japansche Nippon Yusen Kaisha. Het plan tot een grooten Japanschen opmarsch aan alle fronten bij Sjanghai en Woesoeng nadert zijn voltooiing. De strijd van gister was hevig, maar men is van meening, dat dit slechts een inleiding is. De Japansche bombarde menten waren buitengewoon zwaar, maar de stellingen zijn naar het schijnt ongewijzigd. den gegroet" doen zij of zij het niet merken en trekken zich er niets van aan. Deze hou ding moet den Engelschman wel als een eigenaardige demonstratie van eenheid op vallen, verklaart de correspondent. Natio nale eenheid moet niet alleen op reüni-diners en op tuinfeesten van de ambassade tentoon gespreid worden, maar altijd wanneer be hoorlijke Duitschers elkaar ontmoeten. Dit in wezen niet onaardige artikeltje is evenwel geenszins geschikt om een goede verstandhouding EngelandDuitschland te bevorderen. Terwijl de Chineesche troepen rondom het Noorderstation te Sjanghai tegenstand bieden aan krachtige aanvallen van de Ja pansche troepen, zijn hun kameraden bij de monding van de Wangpoe 's middags tot felle aanvallen overgegaan om de forten van de stad Woesoeng te heroveren, waar in den afgeloopen nacht acht Japansche troepentransporten zijn aangekomen. Een der transporten is doorgezonden naar Lioeho. In het gebied van Lot jen hebben de Chineezen eveneens tegenaanvallen op de Japanners ondernomen. Te Sjanghai wordt officiëel tegengespro ken, dat Pausjan, een ommuurde stad aan de Jangtse ten. noorden van Woesoeng, door de Japanners zou zijn ingenomen. Woensdagmorgen is een detachement Ja pansche troepen in de Internationale Ne derzetting aan land gezet en naar de grens van de nederzetting gemarcheerd, waar een verdedigingsstelling werd betrokken. Acht Japansche vliegtuigen hebben zes tien bommen van klein kaliber geworpen nabij de westelijke grens van de InternatiO' nale Nederzetting. Een bom ontplofte op vijf meter afstand van een post Britsche soldaten, die de nederzetting bewaakten. De Britsche soldaten werden niet getroffen. De autoriteiten der concessies hebben besloten dat het uur, waarna men zich niet meer op straat mag begeven, van 10 uur op 11 uur des avonds zal worden gesteld, ten bewijze dat men in de concessies terugkeert tot normaler omstandigheden. Naar uit Tsingtau wordt gemeld, zijn af- deelingen der Chineesche „zoutwacht" de stad binnengerukt om politiediensten te verrichten. Daar de Japanners deze af dee lingen als troepen van de regeering van Nanking beschouwen, achten zij de Ja- pansch-Chineesche overeenkomst inzake Tsingtau geschonden. Volgens een Domei-bericht, hetwelk wij geheel voor rekening van het Japansche persagentschap laten, zouden te Sian 72 Sowjet-Russische vliegtuigen zijn aangeko men, welke via Buiten-Mongolië naar China werden vervoerd. Verder zouden nog 144 toestellen onderweg zijn. Ook zouden te Kanton zestien Sowjet-Russische piloten zijn aangekomen, van wie er acht naar Toenkiang en Swatau zouden zijn gezon den. De overigen zouden te Kanton zijn ge bleven. Gebruiken de Chineezen „dum- diun" kogels? Volgens een communiqué van het Japan sche ministerie van oorlog hebben de troe pen van het Kwantoengleger welke in de provincie Tsjahar cpereeren, op de Chinee sche troepen twintig duizend banden met dum-dum kogels buit gemaakt. Britsehe schepen door granaten getroffen. Twee Britsche oorlogsschepen, de „Da- nae", welke de vlag van den vice-admiraal, commandant van de Britsche vloot in China voert en de „Flamouth", alsmede een Britsch koopvaardijschip, de „Shen- king", zijn door jranaten getroffen, tijdens gevechten in de lucht tusschen Chineesche en Japansche vliegtuigen. De schepen liepen alleen materieele schade op. Verklaring van Soegijama. De Japansche minister van oorlog, Soegijama, heeft in den Privy Council de redenen uiteengezet, die Japan er toe ge bracht hebben een „krachtige strafactie" tegen China te ondernemen. Hij verklaarde, dat Japan met het grootste geduld een po litiek gevoerd heeft met het doel een plaat selijke regeling en niet verergering van het conflict te verkrijgen, maar dat de Nan- king-regeering in overtreding van het accoord van Oemetsoe Hojingtsjing en van het accoord DoiharaTsjintetshoen be langrijke strijdkrachten had geconcentreerd langs den spoorweg PeipingHankau en TientsinPoekau en dreigde de provincie Jehol binnen te vallen. De Japansche regeering, zoo zeide hij verder, was dus gedwongen af te zien van de vroegere politiek en te besluiten een beslissenden slag toe te brengen aan de Chineesche legers bij wijze van bestraffing. Admiraal Yonai, de minister van marine, heeft rapport uitgebracht over den toestand in Sjanghai. Hirota, ten slotte, gaf een uit eenzetting van het standpunt van Japan ten aanzien van de Britsche nota betreifen- de de zaak-Hugessen. Tsjang Kai Sjek biedt verontschuldigingen aan. Het staatsdepartement heeft medegedeeld, dat het van den ambassadeur der Veree nigde Staten te Nanking 'n telegram heeft ontvangen, waarin wordt gemeld, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek hem had ont boden om hem de verontschuldigingen der Chineesche regeering te betuigen over het bombardement van de „President Hoover". De maarschalk voegde hier aan toe, dat China alle maatregelen neemt om een her haling van het incident te voorkomen. MASARIJK ERNSTIG ZIEK. Het Tsjechische Telegraaf-agentschap C. T. K. deelt mede, dat de vroegere president van Tsjecho-Slowakije op zijn landgoed te Lany ernstig ziek ligt. Zijn toestand is zorgwekkend. President Benesj en minister Hodza bevinden zich aan zijn ziekbed. (Prof. Thomas Garrigue Masarijk werd in Maart 1850 geboren en is thans dus 87 jaar oud. Hij was de stichter en eerste president van de republiek Tsjecho-Slo wakije en heeft geregeerd van 1918 tot 1935). DE AANVAL OP DE „HAVOCK". Verontwaardiging in Engeland verwacht. Zooals reeds gemeld, is de Britsche torpe doboot, de „Havock", die in de Middelland sche Zee patrouilleerde, door een onbeken den onderzeeër aangevallen. De onderzeeër schoot een torpedo af, die echter haar doel miste en verdween daarna snel. Thans wordt bekend, dat de „Havock" een tegenaanval heeft gedaan op de onbekende duikboot en eenige bommen in haar richting heeft geworpen. Het resultaat was echter nihil. Van officieele Engelsche zijde wordt me degedeeld, dat de aanval op den Britschen torpedojager Havock in de Middellandsche Zee, de verontwaardiging, welke reeds on der het Britsche publiek bestaat wegens de incidenten in de Middellandsche Zee, waar bij schepen van verscheidene nationaliteiten zijn aangevallen door vliegtuigen en oorlogs schepen, in groote mate zal doen toenemen. Men zal zich herinneren, dat de scheep vaart in de Middellandsche zee besproken is I delijk, dat er thans een geladen atmosfeer in de vergadering van den Engelschen mi- in Whitehall heerscht. Op straat vertoonen nisterraad in het Foreign Officie op 17 Aug. de krantenverkoopers groote borden met De directie van de K.P.M. te Batavia ontving een dringend telegram uit Hon- kong, dat het sa. „Van Heutsz" in den afgeloopen nacht tijdens een typhoon is vastgeloopen nabij Green Ifdand dat ongeveer drie mijl van Honkong Is ge legen. Een nader radiobericht van den ge zagvoerder meldde, dat het schip zin kende is. Alle opvarenden van de „Van Heutsz" zijn gered. Nadere bijzonderheden. De directie ontving verder nog mededee- ling dat van Honkong uit alle pogingen zijn aangewend, om bü het ongeval van de „Van Heutsz" assistentie te verleenen, het geen echter bemoeilijkt wordt, doordat de typhoon nog niet is voorbij getrokken. Honkong is, wat radioseinen betreft, op Java regelmatig te hooren, doch de seinen van de „Van Heutsz" zelf zijn te zwak om aldaar te worden opgevangen. De „Van Heutsz" vertrok 29 Augustus van Amoy op weg naar Singapore.Daarna deed het schip Swatow aan, waarna bet naar Honkong opstoomde. De „Van Heutsz" mept bnsto ruim 4500 ton. Het schip is uitgerust voor 16 eerste klasee, 54 tweedetóasaepassa- giers en 2137 dekpassagiers. Omtrent uitseinen van een S.O;8.-sein door dé „Van Heutsz" is te Batavia niete bekend, De berichtgeving wordt plaatselijk ten zeerste bemoeilijkt door den nog aWjd woedenden orkaan. Het departement ven ButteMaödsohe Zaken te Den Haag heeft nu ook van den Nederlandbchen waarnemend consul-gene raal te Hongkong een telegram over den typhoon ontvangen, waaruit blfjkt, dat onze consulaire vertegenwoordiger ten behoeve van de op rotsen vastgeloopen packetboot „Van Heutsz" de hulp der Britsche marine heeft ingeroepen, welke 2 sleepbooten ter beschikking heeft gesteld. De „Van Heutsz" had 1600 Chineesche dekpassagiers aan boord. De „Van Heutsz" als verionen te be schouwen. Ten kantore te Amsterdam is van de di rectie der K.P.M. uit Batavia nog een tele gram ontvangen, meldende, dat de agenten te Honkong bericht hebben, dat zjj het mo torpassagiersschip „Van Heutsz", dat bij Green Island aan den grond is geloopen, bezocht hebben. In het telegram der agenten wordt voorts medegedeeld, dat, ofschoon het schip in on gunstige positie verkeert, de voorloopige opinie is dat het nog niet als verloren be hoeft te worden beschouwd. schip gewaarschuwd was. Tot nu toe was nog geen aanval op een Britsch oorlogsschip gedaan en in officieele kringen acht men den aanval op de „Havock" zeer ernstig. Opwinding te Londen. De incidenten op de Middellandsche zee hebben de opwinding in de Engelsche hoofd stad, die reeds verontrust is door de tele grammen uit het Verre Oosten over het ge troffen worden van twee Britsche oorlogs schepen door granaatscherven te Sjanghai, hoog doen stijgen. Hoewel men evenals van morgen nog steeds weigert in officieele kringen commentaar te leveren op de ge beurtenissen, verwacht men nadere bijzon derheden over het gebeurde en vooral inden- tificatie der verantwoordelijken. Het is dui- j.L en dat na afloop van de vergadering werd medegedeeld, dat de regeering het toe- nemd aantal aanvallen in de Middellandsche zee zeer ernstig achtte en dat de admiraliteit de Britsche oorlogsschepen opdracht had ge geven een tegenaanval te doen, wanneer een Britsch koopvaardijschip zou worden aange vallen door een onderzeeër, zonder dat het sensationeele opschriften, zooals .Duikboot- aanvallen" en „Britsche schepen aangeval len", en ondanks de geringe geneigdheid van het Britsche publiek zijn gevoelens te toonen, getuigen de uitgesproken overdenkingen toch van een diepe en toenemende geïrri teerdheid over het brutaler worden van de zeerooversdaden in de Middellandsche zee.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1